Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen No. 6813. Zaterdag 15 Maart 1919. 59e Jaargang. Aanwijzing Yerkrijgbaarstelling Levensmiddelen- Rantsoen Buter, enz. Zeeppoeder. BIWWEWlftWO. PREDIKBEUBTBK~ Zondag 16 Maart 1919. Laaiste ftuncntim. SKIIR/iSTIEl JSXjA-XD- No. 1—250 op Dinsdag 18 Maart van 0 10 unr v.m. 251-500 10-11 501-750 U—12 n t 751-1000 1—2 n.m. t 1001-1250 2—3 1251-1500 t 3-4 ff 1501—en hooger 4—5 GEMEENTERAAD VAN TER NEUZEN. TER SEIIZESSCHE COIIRAST. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN maken bekend, dat in de week van 17-23 Maart 1919, mag worden afgegeven opbonNo. 211b 70 gram Kaaa 20 plus. t 212b 70 K Yolvette Kaas. 213b 150 Rgst. tun 214b 200 n Gecondenseerde taptemelk. t it r 215b 250 gram Suiker (Melis of bpsoorten). B 13 2e serie der kinder-suiker- kaarten 250 gram Suiker (Melis of bjjsoorten). f, 7 en 8 12a serie der aardappel- kaarten ieder 2 E.G. Aardappelen. ,t *27 le serie der peulvruchtenkaarten 150 gram Groene Ervten. tt n 28 le serie der peulvruchtenkaarten 100 gram Capucjjners. t 14 le serie der Rundvleeschkaar- ten 200 gram Amerikaansch Spek. Ter Neuzen, 14 Maart 1919. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. BU1ZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. De Burgemeester van TER NEUZEN maakt bekend, dat voor het tijdvak 16 t/m 23 Maart geldig is bon 7e week der kaarten voor het 3e tjjdvak voor Boter, Melange A en B en Normaal- margarine. Ter Neuzen, 14 Maart 1919. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA. De Burgemeester van TER NEUZEN maakt bekend dat van 18 22 Maart sal worden gedistribueerd 2 pakjes Zeep poeder per gezin van 15 personen en 4 pakjes per gezin van 6 en meer per sonen. Rechthebbenden kunnen onder o»erleg- giDg hunner rantsoeneeringskaart een daar- toe strekkende bon op het Levensmiddelen- bureau afhalen, en wel voor de houders van rantsoeneerings- kaarten De inwoners van Driewpgen en Sluisklil kunnen hun bons op de gewone wjjze af halen bp de heeren Jansbn en Meolbroek aldaar. Ter Neuzen, 14 Maart 1919. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA. S-s. Prinsengracht. Uit Londen wordt gerneld: Het stoomschip Madioen kreeg het Ne- derlandsche stoomschip Prinsengracht in 'tziclit, dat zidi toen in zinkenden loestand bevond. De Madioen sigrraleerde om lnilp waaraan het Engelscbe oorlogsschip Ceaf- taur gelioor gaf. De geheele bem aiming van de Prinsengracht werd gered Later is de Prinsengrachst, omdat het gevaarlijk dreef voor de sohcepvaart, door de Centaur in den grond geboord. De Prinsengrarihit', 7 dezer van Port Tal bot naar Barcelona vertnokken, werd in 1918 afgeleverd, was groot brulo 334 reg. ton en voer vo.or rekening van de Amster- damsche Vrachtvaartmaatschappij. Nederland en Belgie. De Parijsohe correspondent van het Ilbl. seinl, dat Tardieu hem gezegd heeft; dat de noodzakelijkheid van een hcrziening vajn, de verdragen van 1839 algemeen was evkend, Imaar dat nieniand er aan dacht, om over neutraal gebied le besohi'kken tegen den wil der inwoners en vail de slaten, waarvan zij dcel uitmaakten. Over de te volgen pro cedure zeide Tardieu, dat de Nederland- sohe Regeering uitgenoodigd zal worden om afgevanrdigden le zenden'. Hij voegde erbij, dat men graag Pnad .gezien, dat Belgie eni Nederland zidh eerst met elkander hadden verslaan over de geschilpunten. Thans houdt <i'c belangrijke kweslie van de hernien- wjng van den wapenstilstand den raad van tien geheel bezig en Tardieu dacht, dal de Nederlandseh-Belgisi he kwestie waar- sdhijnlijk in de ocrsle 11 dagen niet op het tapijt zou bomen. Uit andere gesprelcken kreeg de bericht- gever den indruk, dat vooral de leden der Aniorikaansche delegalie tegen elk denkbeeld zijn gekant om deelen van Nedi ri andscih gebied te neraen, hetgeen enkclen hunner ais een misdaad zouden besdiouwen. Vet. Het vrijgeven van de slacbtvetten is niet te wrwadi leu voor 2 Mei, als wanneer de velrantsoeneering zal worden opgdheven, met uitzondering van die voor de goedkoope nocmaal-rnargarine, ten dienste van de volks- klasse. De andere velten zullen dan vrij kunnen worden verkooht. TER NEUZEN, 14 Maart 1919. Het weerberieht van het meteorologisch in- stituut te De Bildt van heden luidt als volgt: Hoogste barometerstand 771.4 Thorsham. Laagste barometerstand 754.5 Sicie. Verwachting tot den avond van 15 Maart: Zwakke tot matige wind, aanvankelijk uit Zuidelijke richtingen, betrokken of zwaar be- wolkt, met tijdelijke opklaringen, weinig of geen regen, des nachts in het Noorden iets zachter. Een dankbetuiging. Bij den burgemeester dezer gemeente is een schrijven ingekomen van een der schepelingen van Hr. Ms. Heemskerk te Vlissingen, waarin deze, behoorende tot de landingsdivisie, namens zijne kameraden het gemeentebestunr en de verschillende comite's hartelijk dankt voor de groote belangstelling en het onthaal dat zij j.l. te Ter Neuzen hebben genoten. met ver- zoek dien dank aan de ingezetenen te willen overbrengen. Wijzighig invaliditeitswet. Door de Twcede Kamer is goedgekeurd het wetsontwerp waarbij de uitkeering der oudcrdomsrente van 2 tot 3 en voor (jehuwden van /3 tot 5 is verhoogd. Belangiiiebfceaden zullen nog gcduld moo- ten oefenen, toil de wet ookdoor de Eer- ste Kamer is aaneenomen. D:m zullen ze ineens een spaarpotje ontvajigen, daar aan de wet terugvverkende 'kraciit wordt ver- leenid tot 1 Januari 1919. Mobilisatieklanken. Als opvnlgster van tal van ivoorgangstens is aihier door de io:mstandigh©den der laat- ste jaren in het leven geroepen de Chrilste- lijke zangvereeniging Mobilisatieklanken. A1 zijn de gemobilireerden, die een grooten sloot gaven aan de ppricihting der vereeni- ging inmiddels wcer uit ons miiden verdwe- nen, de dames en heeren hij wie door di6 mannen van elders d<tu. lust tot het vormen van een gemengd koor werd opgcwekt, wensohten op den ingeslagetn, wcg voorlte gaan en wisten gisteren iaan de vele bezoe- ke.r.% d ie het Geref. kerkgebouvv vulden een concert aan te biedenj, idat ovei" het alge meen zeer goed voldeed. Nad at gezongen was Ps. 150 3, ging Ds. Grocneveld, cere-voorzilter; voor in het gebed, en werden daama verschillende lie- deren voor gemengd koor, kwartet en liede- ren met solo's op verdicnstelijke wijze ten gehoore gebracht. Aanhoudingen. Gisteren werden door de rijksambtenaren in een bergplaats athier in beslag genomqn, (ruim 100 liters oude jenever. In den afgeloopen naclit werden door de rijksambtenaren onder de gemeente Philip pine aangehouden 11 koeien en paarden. De 4 personen die (de heesten vergezelden, hebben gelracbt de amblenaren om te koo- pen voor 15 gulden per beest. Spionnage te Vlissingen. Tc Vlissingen is weer 'nernstig |geval van. spionnage cntdekt. In egn wonijng is in be slag genomen een draadlooze telegruafin- rkihting, die daar ireds gedui-ende de laat- stc twee oorlogsjaren was aangebraeht ten bate van den Duitscihen bericlitendienst. De installatie lievond zioh in een bovdnhuis, waai-onder een bureau der marine is ge- vestigd. De bebeei-der van het draadloos sLalion bad in den vLoer zijner wefrung een gat gemaakt, waarin de toestellen bij even- tueel gevaar konden worden weggestopt. De toestellen zouden zjcili dan hebben bevonden in de zolderingen van het bureau der ma rine, waar de politic wel nooit dergelijke verboden toestellen zou hebben gezocht. De zaak is in ban den der justilie te Middelburg gesteld voor een onderzoek. MIDDELBURG. Gisteren lieeft Middelburg op kraclilige en waardige wijze tegen de annexatiiepogingen gepi-olestceixl. Reeds des daags liepen hon- deixlen met de nalionale kleuren of met oranje en waren hier en daar vlaggcta ont- plooid. Des avonds had in de nieuwekerk en in de Noorderlierk de eigenlij'ke betooging plaats. Beide kerkgebouwen waren geheel gevuld. In de nicuwe kerk werd de bijcenkomsl geleid door Mr. P. Dieleman, die voorname- lijk den CommissariiJ der Koningin en de leden van gedeputeerde slaten verwelkom- |de, die meende dat er nog alle reden is om met de prole itbeweging door te gaan, al heeft er ook reeds een lichtsti'aal door de wolken geschenen. De Schelde heeft altijd bij Zeeland belioord en wij willen haar niet los lalen. Als sprekers L aden in beide kerken op Ds. J. N. Pattist en Dr. Felix Rullen Eerstgenoemde zeide, dat hij de ,zaak be- sprak die bet eerst de Z.-Vlamingen treft, maar die loch ook van nabij de Middelbnr- gers aan bet hart raakt. Ee Zceuwsch-Vla- mingen zijn geen ontmoederde kindcren van bet scboone Ylaandcren, geen afgeg.ieden zonen van bet dappere 1 Jserlegcv. Ze zijn Nederlanders en willen dal blijven. Spre- kcr zeide, dal er vele Bergen zijn; die van aimexatie niel willen wetcn en die hij gaar- ne de vrlendenband wil drukken. Spi'ekcr verlrouwde, dat de bewolking der ei.anden de Zeeuwsch-Vlamingen zal helpen in liun strijd. 1 Dr. Rutten wees op zijn bekende over- tuigende wijze op den wensch van Liknburg om deel te blijven uitmaken en wel in haar gdieel, van Nederland. Hij zette in den breede uiteen, welke groote leugens er in Belgie over Nederland worden verspredd, zelfs door officieele personen. In zijn slotwoord gaf Mr. Dieleman een groet mede aan de Limburgers en zcjide: Wij geven Zeeuwsc3i-Vla;uidcren nooit. Op zijn voorstel iverd een telegram aan de Koningin gezonden, waarin de bevolkiing van Middelburg beluigt, dat zij mede krachtig protesteert tegen alb pogingen om grond- gebied van Nederland los te maken. In beide kerk en werd door zang en org el- spel de avond verder aangevuld. Er heerschte een goestdriftige stemming. A X E L. Door een miiden g-ever is by de firma Van Heel Co. aihier eene som van /200 gedepo- neerd, als eerste bijdrage voor een fonds. ten einde een groot kinderfeest op touw te zetten voor alle leerlingen der gezamenlijke scholen in onze gemeente, als een onvergetelijke her- innerlng aan deze historische dagen. In verband daarmede heeft zich bereids eene commissie gevormd uit de hoofden der ver schillende scholen, uit de heeren A. Coumou, D. A. van Houte, J. C. de Koning en A. J, de Vijver, die echter heeft overwogen, dat er, om tot het beoogde doel te geraken, nog heel wat geld meer noodig is. Zij wenschen ook voor het verdere geen collecte te doen, doch hopen, dat de noodige gelden vrijwillig door belangstellenden zullen worden bijeengebracht. Zij zullen, ieder voor zich, gaame giften voor •dat doel in ontvangst nemen, terwijl het na- tuurlijk ook der firma Van Heel Co. aan- genaam zal zijn, wanneer het reeds bij haar gedeponeerd bedrag, aanzienlijk vergroot, door haar aan de commissie kan worden overge- dragen. De Staatscourant van 10 Maart bevat de statuten der vereeniging Commissionnairs- vereeniging „Onderling Beiang", gevestigd te Axel. De vereeniging draagt den naam van Com- missionnairs-vereeniging „Onderiing Beiang", en is gevestigd te Axel. De vereeniging is aangegaan voor den tijd van 5 jaren, te rekenen van den dag harer op- richting. zijnde 3 November 1917. Het doel der vereeniging is, door onderlinge samenwerking de belangen der leden te be- hartigen. Zij tracht dit doel te bereikem langs wetti- gen weg, en wel door: a. het bespreken der vakbelangen; b. voeling houden met organisaties van har.delaren en exporteurs; c. het zedelijk en stoffelijk peit in den commissiehandel staande te houden en te verhoogen; d. alle andere wettige middelcn, welke aan het doel bevorderlijk kunnen zijn. Goedgekeurd bij Kon. besluit van 6 Septem ber 1918. ZAAMSLAG. 't Was Woensdagavond hier een uitnemend geslaagde protest-avond. Het plaatselijk comite tegen annexatie ai hier, van meening zijnde,. dat Zaamslag niet alleen door zijn handteekening, maar ook op andere wijze van zijn gevoelens behoorde blijk te geven, had een protest-vergadering georga- niserd, waarin zangers en zangeressen van Zaamslag eenige vaderlandsche liederen zou den en gehoore brengen en Mr. P. Dieleman van Middelburg zou spreken. De Ger. kerk. voor deze vergadering afgestaam, was geheel gevuld. Het was een pracht-avond. De voorzitter van het plaatselijk comite, dhr. J. de Kraker, opende te half zes ure met het „welkom" alien toe te roepen. Ds. de Walle ging voor in gebed, de zangvereeniging „Zingt den Heere een nieuw lied", en het mannen- koor. lieten zich daarna hooren, en niet te ver- geten het groote gemengd koor, dat na korten tijd van voorbereiding toch zoo schoon zonp. Toen de rede-van Mr. Dieleman. Een waardig, krachtig, geestdriftig woord! Met groote belangstelling werd er geluisterd. Wie zou ook de kwestie voor Zeeuwsch- Vlaanderen zoo kunnen bepleiten dan. Mr. Dieleman! Hier geboren, de geschiedenis bi- zonder kennemd, waarvan zijn schoone rede voortdurend getuigde. Hij wees er op, dat bet gevaar nog niet geweken is. Verondersteld dat die Schelde aan Belgie zoude kornen, dan werd Zeeuwsdh-Vlaanderen van het overig deel van Nederland afgesneden. Wat zou daaruit vocrtvloeien 1 v Op kernachtige wijze schelste Mr. Diele man het ontstaan van dit yedeelte van Ne derland, met zijn' zeden en gewoejnten. Hij betoo-gde^ dat wij geen ihaat mogen koeste- ren tegen de naburige Bdgen, dat wij zelfs die natie moeten bewonderen, die gevochten heeft voor zijn eigen vrijlieid, geheel antlers dan dit het geval was met de andere rijken, met Duitschland, Engeland en Frankrijk. Hij acht het echter verkeeixi van de Belgi- sche regeering en de annexiefnisten, dat zij een deel van ons vrije neutrale Nedeclamd zouden willen afscheuren. Hiei'tegen moe ten wij prolesteeren. Wij zullen geen voet van ons vaderland afstaan, van het land dat 80 jaar heeft gestreden voor zijn vrij lieid en voor reeht. Het was een luid, zeer luid applaus, dat op de rede volgde. Toen weer de zang. En daarna reeds Sui ting. Ds. van Dis sloot deze groote protest- vergadering. En toen nog eens alien tezamen gezongen: Zeeuwsch-Vlaanderen, Sta pal! ZAAMSLAG (VEER). In de jaarvergadering van de Oranjever- eeniging waren 43 leden aanwezig. De voorzitter opende de vergadering met het laten zingen van 't Wilhelmus en heette de aanwezigen welkom. De secretaris las de notulen der laatstge- houden vergadering, welke onveranderd wer den goedgekeurd. Hierna kreeg de penningmeester het woord om zijn verslag uit te brengen van den toe- stand der kas en bleek er een batig saldo te zijn van 16,95. De twee aftredende bestuursleden S. Buijze en C. de Putter Jz. werden herkozen. Aan 't eind der vergadering werd besloten een telegram te zenden aan H. M. de Koningin. Na het zingen van het Zeeuwsch-Vlaamsch Volkslied, Sta pal, en't Wien Neerlands Bloed werd de vergadering onder dank voor de aan wezigen, door den voorzitter gesloten. In den loop der week werd de Oranje- vereeniging te Zaamslag (Veer) verblijdt een telegram te ontvangen van H. M. de Koningin als volgt: S. BUIJZE, Voorzitter, Oranje-vereeniging te Zaamslag (Veer). Hare Majesteit is zeer erkentelijk voor uw telegram met zijn wensch en vertrouwt met u dat geen beslissing zal vallen, welke voor Zeeuwsch-Vlaanderen noodlottig zou kunnen worden. 1 Adjudant van Dienst. BOSCHKAPELLE. Toen men bij een landbouwer korenschoven omlaag wierp op den dorschvloer, vloog er eene spierwitte muis uit. De langstaart was echter niet vlug genoeg, want zij werd door eene kat gepakt. Eene vrouw prikte zich met de naald in een vinger, die een paar dagen later buiten- gewoon begon op te zetten. De geneesheer constateerde bloedvergifti- ging, en verklaarde nog juist in tijds geroe pen te zijn om zeer ernstige gevolgen te voorkomen. RECHTSZAKEN. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. De rechtban'k heeft in hare zitting van 14 Maart 1919, de volgende vonnissen uitge- sproken J. M. B, oud 16 j. werkman te IJzeiidijke is wegens dieflstal veroordci'ld tot 15 jgld. boete of 1 maand tuohtschool. A. C. B, oud 19 j. werkman te IJzendijke is wegens alsvoren" veroordeeld tot 2 maan- den gevang. J. C. B, oud 23 j. werkman te IJzendijke is wegens alsvoren verotordeeld tot 25 gld. boete of 25 dagen |)iecht. L. D., oud 21 j. werkman te Sluis; gede- tineerd, is wegens alsvoren veroordeeld tot 6 maanden gevang. J. v d V. pud 29 j. werkman te Breskens, is wegens alsvoren verpiordeeld tot 3 we- ken gevang. A. N., oud 23 j. werkman te St Jansteen bcklaagd van diefstal, is vrijgesproken. J. L., oud 25 j. iklompenmaker le Clinge stond leredht wegens beleedlging. Deze zaak is door het ppenbaar inilnisterie n(iet ontvankelijk verklaard. J. v. D, oud 32 j. handelaar te Hoek is wegens overtreding Distributiewet, veroor deeld tot 20 gjd. boete rof 20 dagen hecht. H v d B, oud 26 j. stoker te St. Jansleen is wegens diefstal veroordeeld tot 3 maan den gevang. A. C. v B, oud 31 j. schippersknecht le Ter Neuzen, is wegens alsvoren veroordeeld; tot 14 dagen gevang. G. J. K, oud 50 j. werkman te Ter Neuzen is wegens alsvoren veroordeeld tot 5 gld. boete of 5 dagen heclil. B. L!. v d A,, ouid 31 j. koopman te Honte- nisse, is wegens" verboden vervoer veroor deeld tot 20 gld. boele of 20 dagen hecht. P. D. oud 26 j., landbouwer te Axel is wegens overtreding der rijksinkomstenbelas- tlng veroordeeld tot 1 maand gevang. Hervormde Kerk. Ter Neuzen. 9£ n. en 2 u., Ds. A. Timmerman. Sluiskil, 91 u. en 2 u., dhr. L. Dek. Hoek. 9 n. en 2 u., Ds. E. Raams. Zaamslag. 9 u. en 2 u., Ds. G. van Dis. Axel. 91 n. en 2 u., Ds. J. B. Th. Hugenholtz. Sas van Gent. 2 u., Ds. H. Akersloot van Hou- ten Roos. Snlst. 10 u., Ds. De Boer. KlooBterzande. 10 n., W. J. van Lindonk. Soek. Qereformeerde Kerken. 9 n. en 2 u., Ds. H. v. d. Wall. Chr. Oereformeerde Kerk. Zaamslag. 9 n. en 2 n. Ds. L. de Brnijne. Oereformeerde Gemeevle. Vlooswykstraat. Ter Nenzen. 9 n., 2 n. en 51 n, leeskerk. Oud-Gereformeerde gemeente (Vlooswykstraat.) Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 51 u., leeskerk. Lokaal „Eben-Ha?zer" (Kerkhoflaan), Ter Neuzen. 51 u., Evacgelisatie. R. K. Kerkdiensten te Ter Neuzen. Zondag zijn de H. H. Diensten om 7,81 en 40 unr 's Namiddaff? om half drie Lof. EERSTE KAMER. Na aanneming van eenige kleine wetsont- werpen waarbij dat tot overgave van het be- heer en onderhoud van den weg naar de be- graafplaats te Sluiskil aan de gemeente Ter Neuzen, werd aangevangen met de behande- ling der begrooting van Binnenlandsche Zaken^ waarbij werd gediscusseerd door de heereix Van der Feltz, Bergman en Van den Berg. Minister Ruys deelde mede, dat het wets ontwerp tot lijkverbranding by het departe- ment van Justitie is. Daarna werd de begrooting van Binnea- landsche Zaken z. h. s. aangenomen. Hiema kwam in behandeling de begrooting van Justitie. Vergadering van Dinsdag 11 Maart 1919,. des voormiddags 10 uur. Voorzitter de heer J. Huizinga, burge meester. Tegenwoordig de leden: A. Visser, E. H. T;„ van Borssum Waalkes, J. J. de Jager, R. Scheele, J. de Bruijne, M. Eijke, D. Scheele, R. E. G. Nolson, L. T. van Hasselt, L. J„ Geelhoedt, G. de Ridder, J. de Feijter en H. J. van den Ouden. (Vervolg). 14* Herziening jaarwedden onderwijzers- Naar aanleiding van de overeenkomstig bet raadsbesluit van 24 Januari 1.1. ter goedkeu.- ring ingezonden verordening tot regeling van de jaarwedden van de hoofden en het verder onderwijzend personeel der openbare lagere scholen A, B, C en D in de gemeente Ter Neu zen, is een schrijven ingekomen van gedepu teerde staten van Zeeland, d.d. 8 Februati l.L, waarin dit college het volgende te kenneft geeft: 1. Met inbegrip van de rijksverhooging- krachtens de wet van 23 Februari 1918 (Staatsblad no. 147) behoort de jaarwedde van een hoofd der school in de kom aan te vangen met ten minste 1600, en moeten om de 2 jaar verhoogingen van ten minste 100 worden toegekend. 2. Ook aan de onderwijzers van bij stand behooren om de 2 jaar verhoogingen te wor den toegekend. 3. De belooning voor de hoofdakte is on- voldoende. De regeling behoort te worden ver- vangen door die, in hun besluit van 25 Octo ber 1918 (Provinciaal blad no. 93) aangegeven. 4. Er is geene reden, om voor bij-aktea voor de vakken o, of qt geen verhooging toe te kennen. 5. De belooning voor onderwijs buiten de gewone schooluren is niet geregeld. Gedeputeerde staten verzoeken ter kennis van den gemeenteraad te brengen, dat zij op grond van vorengenoemde bezwaren hunne goedkeuring aan de verordening hebben onfc- houden. De voorzitter deelt mede, dat, naar aanlei ding van deze zaak heden morgen nog een adres is ingekomen van de afdeeling Ter Neuzen van den Bond van Nederlandsche On derwijzers, waarin naar aanleiding van het op de agenda voorkomen van dit punt, den ge meenteraad verzocht wordt, bij de vaststelling der jaarwedden er rekening mede te willen houden, dat de minima der onderwijzers even- veel verhoogen als de jaarwedden der hoofden! van scholen volgens den wensch van gedepu teerde staten moeten worden verhoogd. Burgemeester en wethouders wenschen,, naar aanleiding van het schrijven van gedepu teerde staten, den gemeenteraad in overwe- ging te geven, de regeling vast te stellen over eenkomstig het door hen in de vergadering van 28 januari gedaan voorstel. De heer D. Scheele geeft te kennen, dat hij tegen zal stemmen. Hij acht geen aanleiding aanwezig, om nu nog eene regeling vast te stellen, nu binnenkort te verwachten is, dat eene rijksregeling zal worden ingevoerd, die in de onderwijzerswereld eenstemmigheid zat doen ontstaan. Hij wenscht in dit opzicht niet toe te geven aan den wensch van gedeputeerde staten, om in dit vooruitzicht nog eens een nieuwe rege ling te gaan vasfstellen. Willen zij dat door- drijven, dan vindt hij dat ze dat maar zelf moeten doen ook. De voorzitter vraagt, of de heer Scheele het dus gewenscht zou achten, bij de Kroon in beroep zou worden gegaan. De heer D. Scheele antwoordt bevestigend; hij verwacht, dat dan in dien tusschentijd de rijksregeling wel in orde zal zijn. De heeren De Jager en Van Hasselt steu- nen dit voorstel. De heer Van Hasselt is van meening, dat het de taak van gedeputeerde staten is, om controle uit te oefenen over de gemeentebe- sturen, of bij het vaststellen van verordenin- gen en het nemen van besluiten de wettelijke bepalingen worden in acht genomen. Hem is nog in geen enkel opzicht gebleken, dat zulks bij het vaststellen der ter goedkeuring inge zonden salarisverordening voor de onderwij zers, zulks niet zoude zijn geschied. Waar ook de rijswetgever zich heeft belast met het regelen des salarissfen in de toekomst, ziet hy geen reden, waarom gedeputeerde staten nog zoo vasthouden aan eene regeling die volgens hunne zienswijze moet zijn in elkaar gezet. Als de door den raad vastgestelde verordening aan de wet voldoet, en dat acht hij het geval te zijn, gaat het hem niet aan, dat gedepu teerde staten den raad imperatief gaan voor- schrijven hoe het moet zijn. Hij acht het wel niet aangenaam een conflict uit te lokken,. doch dat is dan ten slotte niet de schuld van den gemeenteraad. De heer De Ridder vraagt naar het verschit in den vooruitgang van de hoofden van scho len en onderwijzers, volgens de nieuw voor- gestelde regeling. De voorzitter nernnert, dat Hij een vorige zitting, toen deze zaak ter sprake kwam, reeds in het licht heeft gesteld, dat het hoofd van een der scholen zou vooruitgaan van 2200 tot 2865, en een onderwijzer aan die school

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1919 | | pagina 1