Laiidliouwbergchtesi. 8EMEN60E BERI0HTEN. Laat$f@ Sisrictitgsi, Stikstofmest. aardenburg. Hoesten en Heaschheid Zeeuwsch-Vlsamsclie verblndingsweg. De heer De Muralt bepleitte in de vergade- ring der 2e Kamer van gister, verbetering in deiT toestand in Zeeuwsch-Vlaanderen. De Mi nister erkent zelf, dat het hier een biizonder geval geldt, en dat het principe van medebeta- ling door fcelanghebbende hier moet worden losgelaten. Hiermede houdt spr.'s amendement verband. De toestand bij de wegen in Zeeuwsch- Vlaanderen is zeer gebrekkig, en uit een mi- litair oogpunt is het belachelijk, dat er geen behoorlijke verbindingswegen zijn tusschen het Oosten en het Westen. Spr. heeft tijdens de mobilisatie herhaalde- lijk aangedrongen op het aanleggen van een weg door mUitairen; met een paar honderd man zag hij best kans, dien weg aan te leggen. Hij kan zich nu niet meer met een kluitje in het net la ten sturen, want de maat is nu-vpl. Hij licht zijn amendement loe. Het is de bedoe- ling, het rijk niet tien mille, maar 225 mille te laten bijdragen in de kosten van den aanleg van een verbindingsweg tusschen Oost- en West-Zeeuwsch-Vlaanderen. Het is zijn bedoeling, dat het Rijk de helft der kosten zal betalen, de provincie een kwart deel, terwijl het Rijk de bijdragen van de be- langhebbenden zal innemen. Hij hoopt, dat de Minister dit ainendement niet onaannemelijk sal verklaren, doch veeleer het zal overnemen. De geheele Kamer zal dit toejuichen. De her Fniytier steunt net amendement van den heer De Muralt. De Minister heeft geen bezwaar tegen het amendement en neeitlt het over. Hij hoopt, dat deeen zomer de weg zal worden aangelegd. ZAAMSLAG, De loop der bevolking in deze gemeente over 1918 was als volgt: deboren 49 m., 47 vr., totaal 98. Geveatigd 91 ns., 67 vr., totaal 158. Overleden 29 m., 25 vr., totaal 54. Vertrokken 87 m., 72 vr., totaal 159. m. rr. totaal Bevolk. op 31 Dee. HIT 1722 1837 3559 t 31 1918 1746 1854 3600 alzoo vermeerderd met 41 personam SAS VAN GENT. Ongegronde vrees. Toen Maandagmorgen zich uit de richting Gent licvige ontploffingen dcd.cn hooren, lie- pen een oogenblik daarna reeds hardmekkige ytt-uchten over een geweldig so'daten- en hurgeroproer in de Vlaamsche hoofdstal. hn nog urger stelde de phantaseerende be vol king van de omgeving het voor, toen de ontploffingen zoo geweldig werden, dat me- nigccn wees bego'n aan den dag te leggen voor de glazen in denren en vensters. Gelukkig was het niet zoo erg als de men- sciien in linn eersten angst het fcich voor- stelden. De ontploffingen wareni afkomstig van landmijnen, door de Duitschers inder tijd in de nabijlieid van den ,sfk>orweg ach- lev Terdonck achlergelaten. De Belgischc geniesoildaten lieten doze nu iii de luclil viliegen met het gevolg. dat ge lled ZeeuwsGh-Vlaanderen een oogenblik dc gedachtte aan den gelukkig ten einde zijruden oorlog heeft kunnen veblevendigen. Dicfstal met inbraak. In den uacht van 20 op 21 Jamuari 1.1 hebben 'dieven zich toegang weten te ver- srfiaffen tot het magazijn waarin de distri- butiegoederen worden opgeslagen Door indrukking van een -ruit heeft men binnen weten te komen en daar het oog laten vallen op een parlij kaas, waarvan een beduidend aantal vcrdwenen is. De zakken waarin de parlij vervoerd ge- wo; den is, zijn door de. polilie in den om- trek van het lokaal in een put verstopt ge- vondem. Van 'de daders is tot dusverre geen spoor te vinden, hetgeen ook al zeer twijfelachtig is, aangezien de grens voor allerlei artikejeft tiians wagenwijd openstaat, behalve voor op toolating aandiingende Belgischc menschen zelf, die gewoonlijk zonder veel vorm van proces worden afgescheepl. RECHTZ AKEN, Arrondissements-Retktb. t» Middelbttrg. Zitting van 28 Januari 1919. Wroordceki wegens verboden uilvoer: J. L., oud 38 j., te Clinge, tot 5 gld. boete of 5 dagen hecht. K. v. L., oud 18 j te Niel, tot 5 gld boete of 5 dagen hecht Th B., oud 43 j, te Biervliet, tot 5 gld boete of 5 dagen hecht. L. F. P., oud 30 j., huisvrouw van C H. B. de B„ te St. Nicolaas, tot 10 gld boe te of 10 dagen liecht. M L. Mj, oud 33 j., te Oostburg, tot 3 gld. boete of 3 dpgen hecht. A P., oud 18 jj, te St. Jansteen, tot 5 gld. boete of 5 dagen hecht. J. V., oud 21 j.i, te Belcele, tot 10 gld boete of 10 dagen hccht. L. C. v. d. Wj, oud 52 j, te WestkapeLle, (B.) tot 10 gld. boete of 10 dagen hecht, E. v. d. F., oud, 21 j, te Philippine^ tot 10 gld. boete of 10 dagen hecht. D. C., oud 42 j., te Bonchaute, tot 5 gld. boele of 5 dagen hecht. L S., oud 38 j„ te Selzaete, tot 10 gld lioete of 10 dagen hecht. J S., oud 38 j., huisvrouw van A. E de S., te Termonde, tot 10 gld. boele of 10 dagen hecht. V. v. Hi, oud 26 j., te Selzaete tot 10 gld. boele of 10 dagen hecht H. v. H.t oud< 19 j., te Selzaete, tot 10 gld. boele of 10 dagen hecht. E. B., oud 39 j., te Selzaete, tot 15 gld- boete of 15 dagen hecht. L. H., oud 21 j., te Gent, tot 10 gld. boete of 10 dagen hecht. A. J. la G., ond 39 j., te Retranchemenl, tot 15 gld. boete of 15 dagen hecht O. E., oud 28 j.( te Ter Neuzen, tot 10 gld. boete of 10 dagen hecht. M. Mi., oud 40 j., te Exaerde. tot 10 gld. boete of 10 dagen hecht. A. H., oud 50 J4 te Somergem, tot 15 gld boete of 15 dagen hecht. E. A. M. T., oud 25 j, te Axel, tot 5 gld. boete of 5 dagen hecht L. E. P. Woud 58 j, te Axel, tot 5 gld. boete of 5 dagen hecht. H. de W., oud' 32 j., te Sinaij, tot 10 gld boete of 10 dagen hecht. G. d. V.j, oudl 40 j., te Moerbeke, tot 10 gld boete of 10 dagen hechl. T. B., oud 29 j, te Lokere.h, tot 10 gld. boele of 10 dagen hechl. B. W. V. Hi, oud, 25 j, te Berghem, tot 10 gld. boete of 10 dagen hechl E D. S4, oud 23 j., te St Nicolaas, tot 15 gld. boete of 15 dagen hccht. C. de J.. oud 45 j., huisvrouw van A B., te Wachtebeke, tot 3 gld. boete of 3 dagen hecht. J. A. B. oujd' 19 j te Hiulst, tot 3 gVl boete of 3 dagen hecht. E. D. S., oti'd 23 j., te St Nicolaas, tot 10 gld. boete of 10 dagen hecht. C. II., oud 22 j.. te Clinge, tot 3 gld. boete of 3 dagen hecht. U. de V., oud 41 j., huisvrouw van A N., te Stekene, tot 10 gld. boele of 10 dagen hecht. Menschenroof. Voor het Gerechtsliuf te 's-Htrtogenbo?ch stond terecht de 3 tjarige schrijnwerker H., uit Breda, die in Janu i.i-i 1917 te Oud Vroen- liOven vrouw Anna Goyvaerts, die uit het be/.etle gebicd van Belgic naar ons land was gekomen, om zich naar haar man in Engeland te begeven em wie hij baloofd had een pas te zullen bezorgen, na haar eenig vochl te hebben ingegeven, waardoor zij ongesteld was gewoi den, op Belgi ,ch grond- gebied heeft gebracht met het doet haar onder de machl der Duitsche militaire auto- i iteiten te birengen, in weik doel hij geslaagd is. De advocaat-generaal eischte bevestiging van het vomii s der Maastrichlsche reclil- bank, die beklaagde tot 2 jaren gevangenis- straf vcroordeelde. Yervoer ran gedorscht graan en peml- vruchten. Het Bureau voor Mededeslingen inzake de Voedsslroorziening vestigt er de a»B- dacht van belanghebbenden op, dat het rerroer van gedorseht graan en peulvruch- ien, dat twt nu toe vrjj was, sinds 20 dezer verboden is, behoudens de bjjzondere ge- vallen, die in de beschikking van 31 Decem ber 1.1. vermeld zyn. Zoodoende is het vervoerverbod niet vaa toepassing, voor zooverre het vervoer ge- schiedt in epdracht vaa de autoriteiten van leger en vloot, ter uitvoering van plaatse- iyke distribute van levensmiddelen en ter nitroering van de rjjksveevoeder-distributie in opdracht van het Rgkskantoor of provin- ciaal kantoor voor veevoeder. Overigens moet het vervoer gedekt zyn door een maalbewijs of een saaizaadbon (af te geven door het Rgksbureau voor de Distribute van Graan en Meel), een ver- voerbewiji (af te geven doordat bureau -of door een der regeeriagscommissarissen), of en vervoerbewjjs af te geven door edn der gemeenteD, binnen weike het vervoer plaats vindt. (OfiScieel.) Het ministerie van baiten- iaudsche sakeu deelt het volgende mede De verdere onderhandeliagen met de ge associeerde regeeringsn hebben ertoe ge- eid. dat het rantsoen stikstsfmest voor Nederland, hetweik in den vorm van Chili- <a!peter sal worden aangevoerd, werd ver- hoogd van 45,000 ton tot op de behoefte dezerzpds begroot op 125,000 ton. Het zal hierdoor mogeljjk zpn de be- 1 oefte aan stikstofmesl^ voor het a. s. voor- jaar geheel te dekken en er zal naar worden i,estreefd de bedoelde boevaelheden, welke door de geassocieerde regeeringen aan de Nederlandsche regeeriag worden overge- feven, ten spoedigste hier te lande aan te -oeren. Met dezen aanvoer is bereids een aanvang gemaakt, en er mag onvoorziene omstan- heden voorbehouden met grond worden verwaebt, dat het geheele quantum binnen enkele maanden ter beschikking van den' Nederlandschea laadboaw staat. Een boei-zecpspeculant. Een Winkelier te Kolliun vrocg per adver- teiitie karnemelkzeep te koop. Tlij kreeg cen aanbieding van 4200 sluks van. een vee- boer te Wolvega. Teeken ties tijds. Te Wonuerveer was besloten Jiet politie- corps met vier man te versterken. Er wevd een advertentie geplaatst, waarbij vier agen- -ten gevraagd werden op een jaarwedde van 1200. In 't geheel hebben zich pl.m. 800 sollicitauten aangemeld, onder wi onder- wijzers en jongelui met diploma II. B. S. 5jarigen cursus. Botter vermist. Van den Urker botter no. 114, scliipper if T. de Vries, die Donderdag uit Nieuwe- diep ter visscherij was ujitgezeild, is vol gens een telegram van den hurgemecster van Texel aan zijn ambtgenool le Urk een giek en een (mast te Onde-Schild aaii'.espoeld. Dc drie opvarenden, de schippei de knecht en diens 19jarige zoon zijn verr.ioedelijk om gekomen. Gasverstikking. In een woning aan het Noordeinde te 's-iGravenhage is door gasverstikking dood op haar lied gevonden een 19jarig meisje. Een gaskraan met zoogenaamden dag- en nachtbrander was geopend gebteven en het gasvlammetje is vennoedelijk door den ver- laagde gasdruk in den afgeloopcn naeht uit- gegaan, waarna bij den verlioogden. druk in den vroegen ochteno! het gas in de kamer waar liet meisje sliep is binnengesLroomd. Brut ale inbraak- Vrijdagnacht heeft wederom ceil brut ale en belangrijke inbraak plaats geliad in een perceel aan de Dunne Bierkade le 's-Graven- hade. Niettegenstaande de eigenaar de deur van |de woning met een yale slot, een F.n- gelsch naehtslot en twee grendefis had geslo- ten, heeft men toch nog kans geziem de deur te openen, nl. door het indrukken van een ruit, welke naast de deur was aangebracht om liclil in de vestibule te laten. Van daar uit heeft men waarsehijnlijk met lange ha kan de deur ontgrendeld en ontsloteai. Terwijl de eigenaar met zijn gezin boven sliep, heb ben de inbreker(s) beneden alles overlioop geliaald en hetgeen van hun gadlng was m«- genomen, o a. een kleine som gelds en ver- der verschiilende gouden en zilveren voor- w rpen, ter gezamenlijke waarde van pl.m. 25.000. Van de daders tot nog toe geen spoor. Mijnongeluk. In de mijn Laura en Verecr.i ,ing te Edgels- hoven zijn Vrijdagavond 2 mijnwerkers, let- wijl 'zij in jtlen scliacht aan den grbeid warm, onder een lift gekomen* die naar beneden ging. Zij werden onmiddellijk gedood. Een derde persoon, die in de nahijheji.i was, werd gevvond', en naar het hospitaal te Heei'len vervoerd. Een ondcrzoek wordt iugesteld naar de oorzaak van het ongeluk. Maatschappij „De Schelde". VLISSINGEN. De heer Jos. van Raalte vanaf de oprichting in 1876 directeur van „De Schelde" is Voornemens in den loop van dit jaar ontslag als zoodanig te verzoeken. In zijn plaats is met 1 Mei a.s. benoemd de heer H. C. Wesseling, onder-directeur van gemeentewer- ken te Rotterdam Aangehouden. Door de politie te Vlissingen is aangehouden een eonducteur van het Staatsspoor, verdacht van diefstal van goederen uit koffers in den bagagewagen. Hij heeft bekend en is naar Middelburg overgebracht. Onder deze gemeente is het bejaard echt- paar Ferrets vermoord gevonden. Deze had plaats op een eenzame, afgelegen plaats. Roof zal vennoedelijk de aanleiding tot de gruwel- daad zijn. Vrouw Perrels werd gevonden met afgesneden hats, terwijl het lijk van den man schotwonden vertoonde. Van de misdaad wordt verdacht een Belgisch persoon die sedert eenige dagen in de buurt rondzwierf, maar nu is verdwenen. Omwenteting in Portugal. MADRID. De monarchisten triumfeeren in Noord-Portugal. In Oporto is Manuel tot Ko- ning uitgeroepen. Lissabon moet zich daarbij hebben aangesloten. De Duitsche verkiezimgen. BERLIJN. Uit de thans bekende uitslagen der verkiezingen van den Nationalen Raad blijkt, dat gekozen zijn 33 leden van de Duit sche nationale partij, 80 van het centrum, 23 van de Duitsche volkspartij, 74 Duitsche de- mocraten, 160 Van de meerderheids-socialisten, 23 van de onafhankelijken, terwijl verschiilen de partij en 1 en 2 zetels verwierven. Van 32 districten is de uitslag nog onbekend. Er blijkt echter nu reeds dat de socialisten, zelTs met eventueele hulp der onafhankelijken, geen meerderheid kunnen vormen, daar 217 stem- men hiervoor noodig zijn. KANS OP NIEUWE VIJANDELIJKHEDEN. NEW-YORK. Een draadloos telcgrar-i van de Italiaansche ambassade meldt, dat de kans o-p het opnieuw uitbreken van de vijandelijkheden zeer groot is, daar de verhouding tusschen Italie en de andere geallieerden verergert. De Fransche autoriteiten te Triest en Poleone spreken hunne afkeuring uit over de Italiaan sche plannen in de Adriatische zee. De Itali aansche schepen, die Poleone verlaten, worden door de Entente onderzocht, ten einde te voor- komen, dat ze steenkolen en grondstoffen, die aan Oostenrijk behooren, meenemen. GEMEENTERAAD VAN TER NEUZEN. Vergadering van Donderdag 16 Januari 1919, des voormiddags 10 uur. Voorzitter de beer J. Huizinga, burgemeester. Tegenwoordig de leden: A. Visser, E. H. T. van Borssum Waalkes, J. J. de Jager, R. Scheele, J. de Bruijne, M. Eijke, D. Scheele, R. E. G. Nolson, G. de Ridder, J. de Feijter, en H. J. van den Ouden, later ook de heer L. T. van Hasselt. Afwezig de heer L. J. Geelhoedt. (Vervolg). 12- Wijziging jaarwedden der onderwijzers. Ingekomen is een schrijven van gedeputeer- de staten van Zeeland, d.d. 22 November 1918, waarin wordt bericht, dat de ter goedkeuring ingezonden verordening betreffende de jaar-i wedden van het onderwijzend personeel, del1 openbare lagere scholen, vastgesteld bij raads- besluit van 25 Juli 1918, in verband met het besluit van het gedeputeerd college van 25 Oc tober 1918 (Provinciaal blad no 93) aanleiding heeft gegeven tot de volgende opmerkingen: 1. Uit de verordening behoort te blijken, dat de rijksverhoogingen, krachtens de wet van 23 Februari 1918 (Staatsblad no 147) in de jaarwedden begrepen zijn. 2. Ter Neuzen is eene gemeente waar de levensstandaard hoog is. De jaarwedden moe- ten dan ook belangrijk hooger dan het mini mum worden gesteld. Met inbegrip van ge- noemde rijksverhooging, behoort de jaarwedde van een hoofd der school in de kom aan te vangen met ten minste f 1600 en moeten om de 2 jaar verhoogingen van ten minste f 100 worden toegekend. Voor de school te Sluiskil zal een aanvangssalaris van ,fl300 wellicht voldoende zijn te achten. 3. Ook de onderwijzers van bijstand behoo ren om de 2 jaar verhoogingen te worden toegekend. 4. De belooning voor de hoofdakte is on- voldoende. De regeling behoort te worden ver- vangen door die. in het aangeliaald besluit van gedeputeerde staten aangegeven. 5. Er is geen reden, om verhoogingen voor bijakten niet toe te kennen aan de onderwijzers die eene der akten o, of qt bezitten. 6. Art. 2 kan vervallen. 7. Art. 3a is niet juist geredigeerd voor wat de verhoogingen naar diensttijd betreft. 8. De belooning voor onderwijs buiten de gewone schooluren is niet geregeld. 9. Art. 8 behoort te vervallen. Het is ook niet juist, dat verhooging van tijdelijken aard tot een ongelimiteerd bedrag zonder goedkeu riqg van gedeputeerde staten zou kunnen ge geven worden. 10. Art. 11 dient in overeenstemming te worden gebracht met de redactie, in het meer- malen aangehaald besluit aangegeven. Gedeputeerde staten verzoekeft de verorde ning in verband met die opmerkingen te wijzi- gen waarna zij de opnieuw vastgestelde veror. dening weder inwachten. Naar aanleiding van dit schrijven wordt door burgemeester en wethouders voorgesteld eene nieuwe verordening tot regeling der jaar wedden van de hoofden en het verder perso neel der openbare lagere scholen in deze ge meente, waarbij rekening is gehouden met de voorschriften door gedeputeerde staten gege ven bij provinciaal blad no. 93 van 25 Octo ber 1918. In artikel 1 wordt de jaarwedde der hoofden van scholen voorge teld op een minimum van 1600 met 5 tweejaarlijksche verhoogingen van 100, maximum alzoo /2100. (In de op 25 Juli 1918 vastgestelde, doch thans door ge deputeerde staten teruggezonden verordening is die jaarwedde bepaald op 1200 minimum, met 4 driejaarlijksbhe verhoogingen van 100 ep een van 200, to); een maximum van 1800). Voor de onderwijzers van bijstand wordt voorgesteld eene jaarwedde van 900 met 2 tweejaarlijksche verhoogingen van 100, eene van 200 en daama weer 2 v^in 100, tot een maximum van 1500. (In de 25 Juli 1.1. vast gestelde verordening zijn die jaarwedden vast gesteld van 800 tot 1500). Voorts wordt in plaats van f 100 eene ver hooging van f 200 toegekend voor het bezit der hoofdakte en f 300 wanneer het bezit dier akte voor een onderwijzer van bijstand verplichtend is. Bovendien worden voor het bezit der hoofd akte twee periodieke verhoogingen van f 100, om de 2 jaren, na de 5 gewone periodieke ver hoogingen toegekend. Aan de hoofden van scholen en de onderwij zers van bgstand wordt voor het bezit der ak te van bekv/fiamheid voor huis- en schoolonder- wys van een der vakken, vermeld onder letter I tot en met t der lager onderWijswet boven dien toegekend f 50 voor iedere akte (in de vroeger vastgestelde verordening f 100), doch thans wordt voorgesteld te bepalen dat de ver- goeding tot f 100 wordt verhoogd, indien ge- eischt wordt het geven van onderwijs in hot vak waarvoor een akte geldt. Voor het geven van onderwijs in een of meer der vakken vermeld onder letters 1 tot t, bui ten de gewone schooluren, wordt f 1 per les- uur toegekend, evenals het onderwijs in de handwerken buiten de gewone schooluren ge geven, mits degene die met dat onderwijs is belast in het bezit is van eene akte van be- kwaamheid voor dat vak. De hierboven aangegeven jaarwedden wor den toegekend, met inbegrip van de rijksver hoogingen krachtens de wet van 23 Februari 1918 (Staatsblad no. 147). De voorzitter geeft te kennen, dat, indien gedeputeerde staten daartegen geen bezwaren hadden ingebracht, burgemeester en wethou ders zeker niet zouden gekomen zijn met dit voorstel, nadat op 25 Juli 1.1. eene regeling was vastgesteld die naar hun oordeel voldoen de was. Inmiddels hebben gedeputeerde staten bij provinciaal blad van 25 October 1.1. algemeene lijnen aangegeven, waarin zij meenen dat de jaarwedden moeten worden geregeld, en het nieuwe voorstel is in -verband daarmede op- em aakt. Ondertusschen is door den minister van on derwijs, kunsten en wetenschappen een wets- vuorstel aanhangig gemaakt, tot regeling der onderwijzersjaarwedden. Burgemeester en wethouders hebben zich toen afgevraagd, of zjj met deze verordening zouden doorgaan, daar zij van meening zijn, dat die toch niet meer van kracht zal worden, terwijl ook aan het wetsontwerp terugwerkende kracht wordt verleend tot 1 Januari 1919. Zij hebben die vraag toestemmend beant- woord, aangezien toch niemand vooruit kan zeggen wat het lot van een wetsontwerp zijn zal, al is het dan ook, dat blijlcens verschiilende uitlatingen in de Tweede Kamer aanneming vrijwel verzekerd kan geacht worden. Spreker gelooft daarom, dat de raad niet zoo bepaald op den inhoud der voorgestelde verordening behoeft te letten, daar die alleen voor de ge meente van beteekenis zoude worden, indien het wetsontwerp van den Minister niet werd aangenomen. De heer De Jager vraagt, of ook kan gezegd worden, welke financieele gevolgen aanneming dezer verordening zoude hebben. De voorzitter geeft te kennen, dat die gevol gen niet onbelangrijk zijn. De totale uitgaven die wegens de voorgestelde verhoogingen meer zouden worden gevorderd dan den tot nu toe bestaanden toestand, bedragen f 17.700. Hij moet echter opmerken dat een deel daarvan reeds in de begrooting voor 1919 is opgeno- men, daar hiervoor de cijfers waren aangeno men volgens de op 25 Juli 1.1. vastgestelde verordening, waarvan niet verwacht werd, dat gedeputeerde staten er bezwaar tegen zouden maken, en die tot eene verhooging met onge- veer f 7000 aanleiding gaven, zoodat voor het nieuwe voorstel plus minus j 10.000 meer wordt gevorderd. Deze sterke verhooging is o.m. een gevolg van de verandering in de termijnen van ver hooging, die van driejaarlijksche tot twee jaarlijksche worden ternggebracht, waardoor ongeveer alle leerkrachten terstond aan hun maximum komen. De heer De Jager verklaart, dat hij nog op het standpunt staat, waaromtrent hij en an dere heeren in Juli 1.1. eene verklaring afleg- den, dat zij, zoolang ook niet voorzien wordt in verbetering van de positie der bijzondere onderwijzers, zij niet kunnen medewerken tot verhooging van de jaarwedden der openbare onderwijzers, daar het verschil steeds grooter wordt. En al is het nu dat wettelijke bezwaren zich er tegen verzetten, dat daaraan van ge- meentewege iets gedaan wordt, zoo moet hij verklaren toch nog steeds dat standpunt vast te houden. De heer Nolson wijst er op, dat volgens het voorstel de hoofden van scholen er 300 bij krijgen, doch dat de onderwijzers niets vooruit gaan. Waarom dat verschil? De voorzitter geeft te kennen, dat burge meester en wethouders van meening waren, dat het vorig jaar eene goede regeling was vastgesteld, dat deze gemeente tegenover de anderen een goed figuur maakte. Naar aanlei ding van de door gedeputeerde staten aange geven lijnen zijn de jaarwedden van de hoof den van scholen uitgetrokken zooals ze nu wor den voorgesteld, aangezien echter omtrent de onderwijzers geen wijziging werd voorgeschre- ven, hadden burgemeester en wethouders geen aanleiding daaromtrent verhooging voor te stellen. De heer Nolson. vindt dat toch onbillijk; hij wil volstrekt niet te kennen geven, dat hij be zwaar heeft tegen de verhooging voor de hoof- den van scholen toegekend, maar hij zou wea- schen, dat, als de een verhoogd, ook de ander dat genot deelt. De heer D. Scheele wil, afgedacht van het door den heer De Jager te berde gebrachte ar gument, waarmede hij instemming betuigt, er ook nog op wijzen, dat de raad dezer 'gemeente het vorig jaar eene regeling heeft vastgesteld, naar zijn beste weten behoorlijk, en nu komen gedeputeerde staten daarop weer aanmerking maken. Hij zou zich aan de door den gemeente- raad vastgestelde regeling willen houden. Wil ier gedeputeerde staten dan hun macht doen gelden, dan moeten ze dat maar doen en on' tevens maar de middelen van dekking voor- schrijven. Zij schrijven maar maatregeien,voor, zonder te letten op de financien der gemeente, die door - al die voorschriften op zware lasten komt te zitterf. Hij acht het gewenscht, dat de raad zich daartegen eens verzet. De heer Waalkes is het eens met het betoog van den heer Nolson en gedceltelijk ook met dat van den heer Scheele. Hij wijst er ook op, dat burgemeester en wethouders van meening wa ren, dat het vorig jaar de salarissen in een goede verhouding waren vastgesteld. Wat nu wordt voorgesteld is een uitvloeisel van den wensch van gedeputeerde staten. Inmiddels is echter het wetsontwerp verschenen, waarbij de jaarwedden der onderwijzers van rijkswege zullen worden geregeld. In verband daarmede is het te voorzien, dat onze nieuwe regeling wellicht heelemaal niet meer zal worden goed- gekeurd en is het. misschien het beste, de aan genomen verordening maar te handhaven. Het ontwerp vdor de rijksregeling is nu reeds big den raad van state. Dit hebben we pas verno- men, nadat ons ontwerp reeds klaar was. Er is nu niet alleen verhooging van jaar wedden voorgesteld, maar ook zijn de termij nen voor verhooging verkort, van drie tot twee- jarige, zoodat bijna alien terstond op het ma ximum komen en het eindbedrag daardoor hooger wordt. Alles bij een is het reeds een ver hooging van f 17.000, wat toch geen kleinig- heid meer kin genoemd worden en daarom heb ben burgemeester en wethouders zich ook wel eens afgvraagd, waar het geld vandaan moet komen. Komt de rijksregeling, dan zal de ge heele zorg daarvan door het rijk worden ge- dragen. Hij stelt voor de aangenomen regeling te handhaven. De heer De Bruijne verklaart in te stemmeu met de woorden van de heeren De Jager, Scheele en Waalkes. De heer Van Hasselt wil, naar aanleiding van het gesprokene van den heer Nolson er op wijzen, dat de hoofden van scholen 300 vooruitgaan, dat is voor de vier schoolhoofden f 1200. Als het nu juist is, wat de voorzitter zegt, dat de geheele verhooging f 17.000 be- draagt, waarvan f 10.000 in verband met de nu voorgestelde regeling, dan blijkt daaruit wel, dat de anderen toch ook aardig vooruit gaan, en hun toch ook wel een vijf a zes dui- zend gulden daarvan zal ten deel vallen. Spreker is het met den heer D. Scheele eens, dat het geen aangenaam gevoel verwekt, als men eenmaal iets naar zijn beste weten vast gesteld heeft, er dqn een ander komt, die voor- schrijft, dat men een andere regeling moet maken. Hij vindt, dat de heeren onderwijzers met de vastgestelde regeling nog niet zoo slecht af zijn en is er ook voor, het te laten zooals het is. Overigens kan spreker zich wel indenken, dat burgemeester en wethouders rekening hou den met de wenken van hooger hand gegeven, doch vraagt nog: waarom zullen wij de veror dening nog wijzigen, als burgemeester en wet houders toch van meening zijn, dat de regeling niet zal worden ingevoerd. De voorzitter wil thans de verschiilende op merkingen beantwoorden, die zich bewegen in twee-, eigenlijk in drieeerlei richtiugen. Enkele leden willen niet verder gaan dan besloten is, er zijn er die de zaak willen laten rusten en er is ook eene stem opgegaan wien de voorgestel de regeling niet bevredigd, die nog verder zou willerf gaan. Burgemeester en wethouders meenen, dat er anleiding is, om met het voorstel door te gaan, omdat er een behoorlijke regeling in de gemeente dient te zijn en we onze huishouding zelf naar een zekere richting en eigen inzicht behooren te besturen, daarbij rekentng houden- de met de wenken van rooger hand gegevcii. De vraag behoort, naar spreker meent, te zijn, of het salaris dat voorgesteld wordt in overeenstemming is met de positie die een on derwijzer in ons publieke leven heeft in te ne- men en dan is het voorgestelde bedrag toch van dien aard dat de onderwijzer binnen het kader daarvan bescheiden zal moeten leven, Wat nu de vraag betreft of we zelf moeten voortgaan, of wel dat ons den last daartoe van hooger hand moet worden opgelegd, is naar sprekers meening gemakkelijk op te losssen. De raad behoort dat zelf te doen. Als we nu van meening zijn, dat de salarissen niet te hoog zijn, behooren we er mede door te gaan. En voor het maken van vergelijkingen moeten we ons niet alleen bepalen tot de jaarwedden in Zeeland betaald, maar tot die van geheel Nederland. Spreker wijst er op, dat ook de gemeente zyn stand moet ophouden. Hij kan zich inden ken, dat men in een kleine gemeente zegt: we doen er niet aan mede, laat gedeputeerde sta ten het zelf maar doen dan zijn we van de verantwoording af, maar dat gaat toch niet voor een gemeente als Ter Neuzen. lets anders ware zulks, als kon worden aan- getoond, dat de lasten de draagkracht der ge meente te boven zouden gaan, maar spreker is van meening, dat we nog in lange na niet aan het maximum zijn, wanneer we zien naar het percentage dat in andere gemeenteu wegens hoofdelijken omslag wordt betaald, schikt het hier redelijk. (Wordt vervolgd.) worden spoedig generen door de Hoest- pillen van Apothekor BOOM. Deze pillen maken de slpm spoedig los en doen de hoest spoedig bedaren. Verkrqgbaar in de meeite Apotheken en Drogietwinkels, in gesloten flacons a 60 cent en te Ter Neuzan bg J. J. IENSE. SCIIEEPVAARTBEWEGING. Van 20 tot en met 21 Januari werden langs de Oostsluis alliier 0 binnenvaartuigen op- en 0 afgeschut; langs de Middensluis 0 op- en 0 afgeschut; langs de Westsluis 0 op- en 0 af geschut.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1919 | | pagina 3