Lmmn Btrfehfm Uiidboywiiericliten as*.k4io;u.dri'. Maw nachts kwamett rulm B boeron. waanander vele leden rani tie fea«-garwflcht, ,dcn stal weet1 leeg halen en taftchtan r he* Tee weer naar den eigenaar -#-ug. De burgemeester durPde daartegen Mt«i« do en, lootk durfde hij de fcurgerwacht ic$m gebruikm irij is nog wel eerevoor aittcr te tneer daar bekend was gewor ttea, dat de boeren de geheele haerderij' k&dklen afgezet en de snoods met gewelti zou £taa oplretLen. Toen heeft hij maar solda tern en marechaussee gerequifieerd Wereldbond van geheelonthouders. fife nationale raad van geheelonthoud'ens in de Vereenigde Staten lieeft planner! onl- wsu-pen, om tot de stichting van een we- i-Cdbond te komien van geheelonthouders. isr sijn needs afgevaardigden gezonden naar d« verschillende Europaqsche tandem Brand. Te Louden is een grool graanpaklmis in h«i East-End door brand verwoest. Voor omgevcer 12.000.000 gulden aan koren ging VwToren, benevens een groote lioeveelheid andere levensiniddelen. De scliade aan de gefoouwen alleen bodraagt reeds 6 millioen. goed als niels was. verzekerd. Vol- gans de auloriteiten is het verloren gaan van suite,' onlzaglijke hoeveelbeden levensmid- d#Ien als een nationale ramp le beschouwen. De draadlooze telefoon. Router nveldt uit Washington, dal de draadlooze lelefoon een draagkrachl van 100 ihijlen heeft bereikt, daar luilenanl Murray tool een vliegtuig[, op weg naar Ilamplon- raad heeft gesproken. De vlieger lioord.e as- woojden duideiijk en was in staal dc sUsn van den aanvoeider te herkennen. Herbenoeming. 's-SSravenhage. Bij Koninklijk_Besluit is her- banoernd tot burgemeester der gemeente Hoek dt heer A. Wolfert. GEMEENTERAAD VAN AXEU. Vergadering van Dinsdag 24 December 1918, des voormiddags 3 0 uur. Voorzitter de heer L. J. den Hollander, bur gemeester. Tegenwoordig de ledenL. Lamaitre, F. van Driel, J. M. Oggel, J. de Kraker, W. Die- 1 ewe an, P. Deklcer, J. Smies, J. de Feijter, M. Welfert, benevens de Secretaris. Afwezig de heeren A. E. C. Kruijsse en F. Dakker. ©e Voorzitter opent de vergadering. Overeenkomstig zijn voorstel wordt het vast- atellen van de notulen van voorgaande verga- deringen aangehouden. A as de orde komt: 1. Ingekomen stukken, a. Een telegram van den volgend«n in- hewd: H. M. heeft het telegram van den ffemeen- teasaad van Axel met groote erkentelijkheid ontvangen. H. M. stelt de daarin tot uiting gebrachte gevoelens op den hoogsten prijs en denkt met veel genoegen en voldoening terug aan den jongsten tocht door Zeeuwsch-Vlaan- deren. VAN GEEN, Particulier Secretaris der Koningin. Aangenomen voor kennisgeving. b. Een telegram van den volgenden in- houd: Uit alle deelen des lands, uit alle groepen dec samenleving ontving der Regeering zoo van everheidspersonen en openbare lichamen als van particuliere vereenigingen en personen bewijzen van instemming met hare houding in de afgeloopen weken. Voor al die blijken van medeleven in hare moeilijke taak is de Re geering alien zonder onderscheid van harte dankbaar. Sterk door dien steun, hoopt het Ministerie, zoolang het met de leiding van 's lands zaken is belast, orde en gezag te hand- have* en langs wettelijke banen met Gods bij stand veel in het belang van het geheele volk tot stand te brengen. De tijdelijke voorzitter van den Raad van Ministers, CH. RUYS DE BEERENBROUCK. Aangenomen voor kennisgeving. e- Eene missive van Gedeputeerde Staten va* Keel and, d.d. 7 December 1918, waarbij wordt toeg'ezonden hunne beschikking op een reclame tegen den hoofdelijken omslag van J. M. Verbruggen, welke van de 22e wordt te- rug'gebracht naar de 15e klasse. Aangenomen voor kennisgeving. d. Een schrijven van Gedeputeprde Staten yan Zeeland, d.d. 12 December 1918, waarbij zij, naar aanleidig van het ter goedkeuring ingezonden raadsbesluit van 28 November 1.1,, tot wijziging der verordening op de heffing van de hoofdelijken omslag (verliooging van hat maximum) er op wijzen, dat, blijkens eene mededeeling van den Minister van Binnenland- sche Zaken, door hem tcr kennis van de ge- meentebesturen bij Provinciaal blad no; 99, van 8 Nov. 1918, de vermelding van het maxi mum in artikel 1 der verordening kan verval len. Zij geven in overweging deze wijziging alsnog in de verordening aan te brengen en wijzen er op, dat dan ook artikel 7, dat even- sens van het te heffen maximum spreekt, dan behoort te vervallen. Naar aanleiding hiervan stellen Burgemees ter en Wethouders voor, artikel 1 der veror dening op de heffing van den hoofdelijken om slag te lezen als volgt: „Te beginnen met 1 Januari 1919 zal, ten behoeve der gemeente, j.aarlijks worden gege- ven een hoofdelijken omslag'. En artikel 7 te doen vervallen, waardoor ook de nummering der volgende artikels veranderd. Met algemeene stemmen wordt aldus be<- sloten. e. De Voorzitter geeft te kennen, dat hij wel inlichtingen heeft gevraagd omtrent de al of met noodzakelijkheid der zegeling van het verzoek van den Raad van IJlst, om ad- haesie te betuigen aan hare tot de Regeering en de Tweede Kamer gerichte motie, doch dat hij nog geen beslissend antwoord heeft ont vangen. Burgemeester en Wethouders hebben des- wege geen voorstel. De heer Oggel geeft in overweging het adres maar voor kennisgeving aan te nemen. Hij is voornemens aan het eind der zitting naar aan leiding dezer zaak een voorstel te doen. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. f. Een schrijven van den heer Kruijsse, waarin deze bericht, dat hij door uitstedigheia de vergadering niet kan bijwonen. Aangenomen voor kennisgeving. g. Een schrijven van Gedeputeerde Staten van Zeeland, d.d. 29 November 1918, waarin zij, naar aanleiding van het ter goedkeuring ingezonden raadsbesluit tot wijziging der ver ordening, regelende de jaarwedden van het onderwijzend personeel aan de openbare school, in verband met hun besluit van 25 October 1918, provinciaal blad no. 93, aanleiding vin- den het volgende op te merken: 1. Uit vwrordenfng behoort te blijken, dat de rijkzverhooging in de jaarwedde be- grepen i». 2. Art. 1 aub 4o. dient zoo te worden ge- wijzlgd, dat ook voor „bezit" der akten en dan ook voor 1, r en t belooning wordt toegekend. Art. 3 moet in verband hiermede tevens wor den gewijaigd. 3. Art. 2 kan vervallen. 4. Art. 9 dient in overeenstemming te wor den gehracht met de in het hiervoren genoemd besluit aangegeven redactie. 5. Het -laat§te lid van art. 13 moet verval len. Uit het tweede lid volgt reeds, dat de bestaande verordening vervalt. De Voorzitter stelt namens Burgemeester en Wethouders voor, dit schrijven nader naar hun college te renvoyeeren, teneinde een voor stel daaromtrent voor te bereiden. Hij merkt op, dat het niet in de bedoeling ligt, dat in' de vastgestelde jaarwedden de bij de wet van 23 Februari 1918 aan de onderwijzers toege- kende verhoogingen te begrijpen. Dat toch zou tengevolge hebben, dat de meesten hunner zou- den achteruit in plaats van vooruit gaan. Bur gemeester en Wethouders zullen informeeren, hoiLde regeling, in verband met die verhoogin gen vgn wege het Rijk, het best kan worden omschreven. Met algemeene stemmen wordt het voorstel aangenomen. 2. Benoemen leden gascomniissie. De Voorzitter noodigt de.leden uit, over te gaan tot het benoemen van 3 leden voor de gascommissie, wegens periodieke aftreding als zoodanig van de heeren Smies, Wolfert en De Kraker. Hij verzoekt de heeren Oggel en De Kraker met hem het stembureau te vormen. De uitslag der stemming is, dat worden herbenoemd de heer Wolfert met 8 en de hee ren Smies en De Kraker ieder met 7 stemmen. Op den heer De Feijter zijn 2 stemmen uitge- bracht en 1 op'de heeren P. Dekker en Oggel. De herkozen heeren verklaren zich de keuze te laten welgevallen. 3. Benoemen leden levensmiddelenbedrijf. De Voorzitter noodigt de leden uit over te gaan tot het benoemen van 3 leden voor de commissie van hij stand voor het levensmidde lenbedrijf, wegens periodieke aftreding als zoodanig der heeren Smies, Wolfert en F. Dekker. Op zijn verzoek vormen de heeren Oggel en De Kraker met hem weder het stembureau. De uitslag der stemming is, dat worden her benoemd de heerenF. Dekker met 9 en de heeren Smies en Wolfert ieder met 8 stemmen. Op de heeren Oggel en De Feijter is 1 stem uitgebracht. De herkozen heeren, voor zoover in de ver gadering aanwezig, verklaren zich bereid de benoeming aan te nemen. 4. Verzoekschrift van J. A. van Hoeve e.a. om alle gas te leveren aan den kosten- den prijs Ingekomen is een adres van J. A. van Hoe ve e.a., die, na onderlinge beraadslaging, on- der de aandacht van den Raad brengen, dat 24 Sept. 11. door hem werd besloten-den prijs voor het gas ten g'erieve van de industrie te vcrla- gen met 5 cent per M3., op grond, dat de kos- tende prijs verlaging toeliet. Adressanten be- sluiten daaruit, dat de kostende prijs is 15 cent per M3. Hunne conclusie is daarom, dat de burgerij meer betaalt dan de kostende prijs en de industrie dus een voorrecht geniet, ofsclioon nog niet gebleken is, dat de industrie dit voor recht noodig heeft of daarop aanspraak mag maken. Adressanten meenen, dat een en ander niet strookt met de rechtvaardigheid, daar zij dit aanzien als een belasting, op te brengen door de gasverbruikers, Wat vooral bezwarend is voor de groote gezinnen, wier inkomsten groo te uitgaven niet toelaat. Zij nemen daarom de vrijheid den Raad vriendelijk te verzoeken, om alle gas waar- voor ook benoodigd te leveren aan den kos- tenden prijs In de bij het adres ingezonden memorie van toelichting geven adressanten te kennen, dat het naar hun oordeel een goed beleid is, wan- neer de kosten van een gasfabriek moeten ge- dekt worden door de.verbuikers, vooral in eene gemeente waar een groot deel der bevollring van die inrichting ®et kan profiteeren. Wordt: het beleid niet dienovereenkomstig gevoerd, dan zal altijd bij het een of andere deel der bevolking ontevredenheid verwekt worden. Door meerderen is, naar adressanten mee nen, daarop reeds gewezen. Van den andeien leant is het dan ook niet te verdedigen, dat er voor het gebruik meer ge vraagd wordt, dan de kostende prijs bedraagt, want dan betaalt de verbruiker belasting ten ■voordeele van den niet-gebruiker. Vol gens c.e verklaring van den directeur der gasfabriek <h;et zich die omstandigheid hier voor. Tengevolge van diens uitspraak is het gas voo'- de industrie verlaagd, ofschoon in gee- nendeele is bewezen, dat die verlaging niet evenzeer noodig was voor de medegasverbrui- kers, afgezien nog van het feit, dat een ver laging tot den kostenden prijs naar de mee- ning van adressanten zeer goed mogelijk en voorzeker het rechtvaardigst .zou geweest zijn. Op een groot deel der burgerij en vooral op de kleine luiden, drukt de prijs van het gas zwaarder dan op de industrie. Adressanten berdoelen geenszins, om bij eene kleine wisseling in den kolenprijs weer ter- stond den kostenden prijs te stellen, immers, als men over een half jaar 1 cent per M3. te veel betaalt, blijft deze bij eene voorgestelde regeling toch in de kas der gasfabriek en kan dit een volgend jaar weer ten voordeele gevon- den worden. op d« exploitatie sl«cht» een klein verlie* wes. 1 jaar *ai er eelf» een klein overschot. De fout tit hierin, dat in de jaren 1915 en 'IS de gasprija iets te iaag was. Als toen de prijs van hdt gas ieta hooger was gesteld, dan zouden we op de exploitatie over hebben gehouden. Men heeft nog juist een goed overzicht ge- had van den stand van zaken en zal dat nu krijgen. Daaruit zal blijken, dat bedragen als tekort zijn beschouwd, die dit in "werkelijkheid niet waren, daar de betrekkelijke uitgaven wa- ren geschied voor aankoop van materialen enz., die de waarde der fabriek en van- het bedrijf vergrootten. Burgemeester en Wethouders geven daarom in overweging met het nemen van een besluit te wachten, tot het rapport ter kennis van den raad zal zijn gebracht en men juist weet, hoe de zaken staan. De heer Smies stemt daarmede in, als we het resultaat van het geheele jaar afwaehten krijgen we een beter overzicht. De heer Oggel merkt ^naar aanleiding van. het adres op, dat de stelling steeds verkondigd is, dat het gas voor de industrie finpassan meegenomen wordt en dat het daarom iets goedkooper mag geleverd worden. De Voorzitter stemt daarmede in; de direc teur heeft al eens gezegd, het nergens beter bij te kunnen vergelijken, dan bij een bakker, die zijn oven evengoed voor 10 dan voor 300 of 400 brooden moet warm stolen. De algerheene kosten voor de fabriek blijven dezelfde, of er 'veel of weinig industriegas wordt afgenomen. Daarom kan het gas voor de industrie ook iets goedkooper zijn. De heer De Feijter wil er op wijzen, dat uit de voorloopige mededeelingen van den Voor zitter, dat in de vroegere jaren geboekte te- korten cigenlijk niet geheel tekorten waren, omdat daarin sommen begrepen waren voor aanschaffing van materialer enz., wat niet als exploitatiekosten moet worden beschouwd, docl voor uitbreiding waren uitgegeven, blijkt, dat het stichtingskapitaal aanzienlijk grooter is geworden. Daarmede zou dan toch voor de ren- teberekening rekening moeten gehouden wor den, in verband met den kostenden prijs. De Voorzitter zegt toe, dat zulks geschieden xal. Verder zegt hij, naar aanleiding eener ge- stelde vraag toe, dat afschriften van het rap port zullen worden gemaakt, ten behoeve van de raadsleden. De heer De Kraker merkt nog op, dat er nu bijna een geheel jaar gewerkt is, om een goed overzicht te krijgen. Als de Raad dat heeft, kan de kodtende prijs zuiver berekend worden en de prijs zoodanig gesteld, dat niemand iets te reclameeren heeft. Met algemeene stemmen wordt besloten de verdere behandeling dezer zaak aan te houden. 5. Verzoek van den Rijks Waterstaat om vergunning tot het afgraven enz. van den weg van Axel naar de Axelsche Sassing. Ingekomen is een schrijven van den Inge- nieur van den Rijks Waterstaat te Ter Neuzen, luidende als volgt Ik heb de eer het navolgende onder de aan dacht van Uw College te brengen. Door den Rijks Waterstaat worden plannen overwogen, tot het verbeteren van den Rijks- weg van de Axelsche Sassing, naar de kom der gemeente Axel. De verbeteringen zullen in de eerste plaats bestaan in het maken van een nieuw wegsgedeelte nabij de Axelsche Sassing, waardoor de afstand tot Axel eenigszins ver- minderd wordt, en in het bijzonder het berijden van het boclitige gedeelte weg, nubjj de Sas sing vermeden Iftin worden en in de tweede plaats tot verlaging van den dijk waarover de weg loopt tot 2,60 M. boven N.A.P., waardoor de weg ongeveer 1 a 0,75 M. lager komt te lig- gen, de lastige opritten vervallen of zeer veel korter worden en de kruin van den weg 2 a 3 M. breeder wordt. Voorts zal daarbij op enkele bochtige gedeelten nog getraclit worden een meer rechte strekking aan den weg te geven. Indien deze plannen volvoerd worden, zal het noodig zijn, ook op het gedeelte van den weg dat kadastraal bekend is gemeente Axel, sectie G No. 2108 eenige afgraving te doen en daaraan aansluitend om een gelijk wegprofiel te krijgen een kleine ophooging van het laag- ste gedeelte van den weg. Dit perceel nu is blijkens de kadastrate tennaamstelling eigen- dom van de gemeente Axel, hoewel de daarop gelegen weg in beheer en onderhoud bij het Rijk is. Op grond van het eigendomsrecht Uwer gemeente is het noodig, dat het Rijk van^ Uwen Raad vergunning erlangt tot het maken van de noodige afgraving en aanvulling op dezen weg. Aangezien naar ik meen de ge meente geenerlei geldelijke of andere bate uit dit bezit trekt en het Uwen Raad wel duide iijk zal zijn, dat met de ontworpen wegsver- betering de belangen van Axel zeer gediend zijn, vertrouw ik, dat Uwen Raad de hierbij door mij aangevraagde vergunning zal verlee- nen zonder daaraan voprwaarden van beper- kenden aard te verbinden. Hoewel dit mis- schien overbodig is, kan ik ter inlichting toe- voegen, dat gedurende de uitvoering van het voorgenomene het verkeer over den weg niet gestremd zal zijn. Het zij mij vergund bij Uw college op een zeer spoedige behandeling dezer aangelcgen- heid aan te dringen, kan het zijn, voor 25 De cember Uw beslissing te verneinen. De gemeenteopzichter rapporteert, dat het z.i. wenschelijk was, niet alleen het beschre- ven wegsgedeelte af te graven en te verhoo- gen waar het noodig is, maar ook vanaf de woning van Boeie tot aan de kazerne den weg te verbreeden op kosten van het rijk, ook nog te meer, als er in het midden eene ophooging zoude plaats hebben, daar de weg alsdan eer- der smaller zoude worden en verbreeden als nu wenschelijk is, voor het geval dat daar later gebouwd zoude worden. Nader zond de gemeenteopzichter een rap Met het oog op vorenstaande meenen adres- p0rt in, waarin hij er op wijst, dat, wanneer de santen, dat het een punt van err; tige overwe- Buthdijk afgegraven wordt, dan ook de Graaf Jansdijk over eene lengte vaii 180 M. onder een talud zoude dienen te worden afgegraven. De Voorzitter deelt mede, dat Burgemees- ter en Wethouders deze zaak met den opzieh- ter van 's Rijks waterstaat hebben besprok§ji en dat deze vergadering nog in dit jaar is belegd ging mag uitmaken, om daardo-. aan ai die -schommelingen een eind te make waama zij meenen, dat verdere aanhalinf en overbodig zijn. Zij hopen, dat spoedig de d or hen voor gestelde regeling zal worden ngevoerd en daarvan slechts bij hooge uitzondering zal wor den afgeweken. Naar aanleiding dezer stukken is ingekomen een adres van A. van 't Hoff, die naar aanlei ding der omstandigheid, dat uit de irtwilliging van het verzoek der heeren J. A. van Hoeve c s. zou voortvloeien, dat industriegas werd gelijk gesteld met lichtgas het volgelide onder de aandacht van den raad brengt: Het is gebleken, dat door te hooge prijs van het industriegas nu reeds wordt overgegaan tot het plaatsen van zuiggasmotoren. Moest, door aanneming van het aangehaald verzoek de prijs voor industriegas niet dragelijk wor den, dan zullen, voor we een jaar verder zijn. alle motoren te Axel zijn veranderd op zuiggas. Adressant vraagt: is dit wel in het belang der gasfabriek? Is dit wel in het belang van de industrie te Axel en strekt het te harer bevordering? voor het nemen eener beslissing op het ver zoek, opdat half Januari met de uitvoering zoude kunnen begonnen worden, wat gewenscht is in verband met de dreigende werkeloosheid, opdat dan werklieden van deze gemeenteaan de uitvoering van het werk zouden kunnen help en. De heer Dieleman deelt mede, dat het de bedoeling is, de bestrating op den af te gra ven dijk weer te herleg'gen op eene breedte van 3.50 M. In 1920, als de weg dan weer moet uitgebroken en herlegd worden, wil de Water staat de bestrating maken op eene breedte van 4.50 M. De geheele weg zou met de eij- kanten 6.50 M. breed worden. Hij zou het ge wenscht achten, dat de weg bij Cappon ook wat verbreed werd, opdat voertuigen aldaar wat gemakkelijker zouden kunnen pasdWren. "De Voorzitter merkt op, dat het voornemen De Voorzitter deelt mede, dat het vroeger s* bestaat om het plan uit te vo.eren zooals.de toegezegde accountantsrapport omtrent de gasfabriek thans is ontvangen. Dit liep echter maar tot 1 October 1.1. Burgemeester en Wet houders wilden dat nu echter aangevuld zien tot 31 December a.s. opdat men dan een zui- verder overzicht van den toestand krijgen kan. Hij kan echter nu reeds mededeelen, dat het rapport aantoont, dat er in de jaren voor 1918 heer Dieleman aangeeft, doch dat het plan nog moet goedgekeurd worden. De heer Lamaitre vraagt, of het rijk het verbreeden van den weg ook voor eigen re kening zal doen. De Voorzitter merkt op, dat dit als voor- waarde aan de te verleenen vergunning kan worden verbonden. D« heer Ltmaitre zou dxt gewenscht ach ten, daar de gemeente anderi op betrekkelijke kosten zal kon»en. De heer Dieleman betoogt, dat de tijd voor uitvoering van het werk, als dat half Januari zou aanvangen, ongunstig gekozen is. Er moet over den weg naar de Sassing nog een aan- zienlijke hoeveelheid aardappelen en andere landbouwproducten vervoerd worden. Het pol derbestuur was er daarom voor, dat het werk zou worden uitgevoerd in de maanden April tot en met Augustus...Dan is het vervoer niet zoo druk en het seizoen voor het maken van zoodanig werk beter. In het voorjaar beloopt men de kans, dat bij het vervoer van zware vrachten en nat weer de bestrating op korten tijd geheel is stuk gereden en men er met de wagens-niet meer door kan komen. De Voorzitter geeft te kennen, dat waarborg is gegeven, dat gedurende de uitvoering van het werk de passage in geen enkel opzicht zal worden gestremd. De heer Dieleman wil aannemen, dat de pas sage over den weg steeds zal kunnen geschie den, maar hij heeft het oog op het stuk rijdcr van den weg. De straatkeien moeten worden herlegd in verschen grond en het gevob van zal zijn, dat de straatkeien spoedig zullen kantelen en er groote gaten in den weg zullen komen. De heer Van Driel zou het beter vinden, als ze den grond moeten afgraven om die elders te gebruiken, dat dan het kanaal naar Axel maar werd doorgegraven. Er worden nu toch al zooveel kosten aan besteed. Dan kon de daaruit gegraven grond ook gebruikt worden. De Voorzitter wijst er op, dat het bevaar- baar ipaken van het kanaal wel 2 millioen gulden zou kosten. De heer Van Driel meent, dat het maar 200.000 gulden zal kosten. Maar bovendien, or wordt nu toch al zooveel geld uitgegeven, en daar was dan de geheele stad mede gebaat. De Voorzitter zou het jammer vinden. indien het werk niet in den winter kon worden uit gevoerd. Het vlasbedrijf, dat velen aan het werk houdt, zal spoedig stil liggen en dan wa ren de menschen er mode gebaat, dat ze daar aan konden werken. Het wordt toch allichf Februari eer men goed en. wel aan den gan, is en dan zullen de aardappelen toch wel zoo goed als weg zijn. De heer De Feijter acht, dat dit veel zai afhangen van het weer; als het gaat vriezen kan men de aardappelen niet uit de hooper halen en dan kan er ook geen grondwerk wor den uitgevoerd. De heer Dieleman blijft er bij, dat de beste tijd voor de uitvoering van het werk zoude zijn April tot Augustus, dat was de opzichter van den Rijks Waterstaat volkomen een.- De Voorziter betoogt, dat het werk juist wordt ondernomen met het oog op werkver- schaffing; in verband daarmede zoude het niet juist zijn, het werk in den zomer uit te voeren. dus op een tijdstip dat er handen tekort zijn De heer Oggel wijst er op, dat er toch"ook nog andere wegen zijn, langs welke men, zon der te grooten omweg aan de Sassing komen kan. Men kan toch ook rijden door Smits Schorre en over den Graaf Jansdijk. De heer Dieleman stemt dat toe, het hangt er echter van af, waar ze beginnen. Ze zullen misschien kunnen beginnen met het afgraven der wallen. De Voorzitter wijst er op, dat zou kunnen worden bepaald, dat het werk zoodanig moet worden uitgevoerd, dat het-den minsten hin der veroorzaakt, voor het vervoer naar de Sassing. De heer De Feijter vraagt, of er wel zoo veel werkeloosheid is; hij heeft daarvan nog niets bemerkt. De Voorzitter zegt, dat blijkens een onder houd met de vlassersvereeniging werkeloosheid zekcr aanstaande is, omdat aan hen geen vlas wordt toegewezen. De heer De Feijter meent, dat het m- werkeloosheid nog niet zoo'n vaart zal loopen. Men zal over een week of drie weer wel zien dat er vlas los komt. De Voorzitter houdt vol, dat, op de verga dering met de vlassers bleek, dat er werke loosheid zou komen, indien er geen verande- ring kwam. De vlassers krijgen geen voldoen- ae vlas om hun werkvolk aan den gang te houden. De heer Dieleman ziet ook niet in, dat er nu ineens zooveel werkeloosheid zal komen, anders waren er steeds handen tekort. De heer De Feijter is het daarmede eens En wat ilu betreft de opmerking van den heer Oggel; dat men ook langs andere wegen aan de Sassing kan komen, dat is zoo, men, kan er zelfs ook langs het Spui komen. De heer Oggel merkt op, dat de door hem genoemde wegen zoo geen grooten omweg ver- oorzaken. Hij acht het ook beter, dat er werk is, dan dat de menschen door een steun-comite in het leven moeten worden gehouden. Dat werkt demoraliseerend. Hij zou het ook nutti- ger achten, dat een kanaal kon worden gegra ven. Het werk hij de boeren is nu nog altijd gaande geweest, omdat er door de vele zieken vertraging is ontstaan, maar dat zal toch ook ophouden. De heer Dieleman meent, dat men voor dat grondwerk toch in de eerste plaats menschen zal nemen, die dat gewoon zijn en dat er wei nig menschen van hier aan zullen kunnen helpen. De heer Oggel meent, dat ze alleroaal wel met een spade kunnen werken. Het zal er ech ter van afhangen hoe het werk zal worden uit gevoerd. Gaat het in eigen beheer, dan kun nen er bepaalde menschen voor worden aange nomen, maar wordt het aanbesteed, dan neemt de aannemer zijn eigen w;lk. De Voorzitter herhaalt, dat, 'als het werlc gedurende de maanden Mei en. Juni wordt uit gevoerd er niet veel werkeloosheid is, en dat afsdan het doel waarom het werk wordt- uitge voerd geen effect meer heeft. De heer De Feijter kan moeilijk aannemen, dat alleen werkversehgffing het doel van de uitvoering van dit werk is. De heer Dielefnan verklaart, dat dit o;: niet zoo is. De> Voorzitter betoogt, dat dit misschien vreemd mag klinken, maar wijst op verschil lende elders uitgevoerde werken, die toch uit- sluitend met dat doel zijn ondernomen, met hulp van het Koninklijk Nationaal Steun- comite. De heer Oggel acht het ook gewenscht a het werk zoo spoedig mogelijk wordt uitge voerd. De Voorzitter deelt mede, dat Burgemeester en Wethouders daarom ook voorstellen het ver zoek in te willigen, opdat zoo spoedig mo met de uitvoering kan worden aarigevangen. Het voorstel wordt aangenomen met 5 tegen 4 stemmen. Voor stemmen de heeren P. P k ker, Smies, Oggel, De Kraker en Lamaitrej tegen stemmen de heeren Dieleman, Van Driel, De Feijter en Wolfert. De Voorzitter vraagt of de heer Van Driel nog zijn voorstel handhaaft, om te trachten te verkrijgen doortrekking van- het zijkanaal. De heer Van Driel zou gaarne zien dat Let gebeurde, al was het maar in het klein. De Voorziter geeft alsdan in overwegir. eene commissie uit den Raad te benoemen. die zich met de bevordering van dat plan bezig houdt. Dit voorstel wordt aangenomen met alge meene stemmen. D» Voorzitter benoemt alsnu tot lid dier commissi® d® heeren Van Driel, Oggel en De Kraker. De genoemde heeren nemen de benoeming aan. De Voorzitter meent, dat de commissie het best zal doen, te trachten een ambtenaa- van het rijk ter beschikking te krijgen, die een eventueel plan kan uitwerken. De heer De Kraker verklaart, dat, als het werk werd uitgevoerd, Axel daarvoor altijd dankbaar zou blijven. De heer Oggel meent, dat de weg die men thans maken wil, dan best kon vervallen. (Wordt varvoigd.) Verbod van vervoer van gedorscht graan enz. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel lieefi hepaald: Art. 1. Het is verboden gedorschte tarwe, rogge, liaver, gerst, boekweit of peulvruchten, gries grind en zemelen van tarwe, rogge, gerst, of v-eevoeder a(? te leveren of te vervoeren. Art. 2. Het in art. 1 gestelde verbod van vervoer van gedorschte tarwe, rogge, gerst. ha ver. boekweit, en peulvruchten is niet van toe- passing o fphet vervoer van de plaats, waar deze arlikelen gedorscht zijn, naar de werke- lijke opslagplaats van den verbouwer, mits die plaats in dezelfde gemeente is gelegen en het vervoer tussclven zonsop- en -ondergang langs den kortst -mogelijken weg plaats vindt. Indien de opslagplaats van den verbouwer fneen aangrenzende gemeente is gelegen, i* het verbod van vervoer van gedorschte tar we, rogge, gerst, haver en peulvruchten niet van loepassing, indien de vervoerder in liet be zit is van ten verklaring van den burgemeester der gemeente, waay dieze opslagplaials is ge legen, dat diezc opslagplaats werkelijk in die gemeente gelegen is en als zoodanig bekend is. Ai t. 3. Het in a|rjt. 1 gpstelde verbod is niet van toepassing, voor zooverre de aflevering en het vervoer geschieden: a. in opdracht van de autorileilen van le gal' en vloot; L. lei- uitvoering van d£ plaatselijke distri butie van levensiniddelen; c. ter uitvoering van de Itijksveevoedcrdis- Iributie in opdracht van Let Rijkskantoor of een provinciaal Jcantooy voor veevoeder. Art. 4. Het in ajijl. 1 gestelde verbod is leven- min van toepassing op: a. het vervoer en de aflevering van gedorsch- te tarwe of rogge, voor zooverre het vervioor gedekl is, door een maalbewijs; h. het vervoer,'en de aflevering van gedorsch te tarwe, rogge of peulvruchten voor zooverre het vervoer gcdekt is door een zaaizaadbon; c. hot vervoer en de aflevering van in art. 1 genoemde producten, indien deize vergezeld gaan van een op de partij betrekking hebbend ver- voerbewijs van een der Regeeringscommissa- i'tssen. belast met de Rijksgraaninzameling of van een vervoerbewijs van het Rijksbureau voor de Dislrib'utie van Graan en Meet; d. het vervoer en de aflevering van in art. 1 genoemde producten binnen de graizen ee ner gemeente en de daaraan grenzenjde gemeen- ten, voor zooverre het vervoer gedekt is door een vervoerllewiis, afgegevendoor den bur gemeester van e6n der gemeenten, waarin het vervoer plaats vindt. Dit vervoer moet ge schieden tussehen de op het vervoerbewijs aan gegeven uren, welkie uven niet tussehen zons- ondergang en zonsopgang gesteld mogen zijn; e het vervoer en de aflevering van peul- Muchlen, zaden welke tuinbouwzaden zijn. voor zooverre liet vervoer plaats vin(dt ingevolge en volgens de regels, vaslgesteld hij beschik king van 13 Juli 1918. no. 12799, afdeeling cri- siszaken, bureau landbouw, St.ct. no. 162. Ait a Onder peulvruchten worden in deze beschikking verstaan: veldboohen (wier-, paar- den-, duiven-, schapen- en Waalsche-all® so or ten groene, gele --en grauwe erwten, alle soorten Rruine, gele en witte stamboonen. On der veevoeder wordt in deze beschikking ver staan dezelfde .•soni-ten veevoeder en mengsels daarvan, die door het Rijkskantoor voor vee voeder ter beschikking van vee- en paarden- liouders worden gesteld. Art. 6. Het model der vervoerbe,wijzen, be- tioeld in art. 4c wojr^t vaslgesteld door den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel- het model der vcrvoerbewijzen, bedoeld in apt id wordt vaslgesteld door den burgemeester der belrokken gemeente overeenkomstig de aan- wijzingen van den voornoemden Minister. De op de vervoerbewijzen voorkomende ge- lallen, met uitzondering van het nummer van het vervoerbewijs en het jaaiial, moeten in letters' worden uitgedjrukt. Na invulling gewijzigue, evenals onvolledig ingevulde vervoerbewijzen, zijn ongeldlg. Art 7. De vervoerbewijzen moeten binnen drie dagen na ont.vaugst van de daarmee ver- voerde partij door den onlvanger geleekendj woivlen verzonden naar het adres op de keer- zijde vermekl. AXEL. Huwelijbs^voltrekUingen. 19 Bee. Aldert Geriit Vtaandor, oud 29 j., jm. en Adriana Dieleman. oud =26 j jd. 2 i Dec. am Pntrns Dit 5 i.i/n, oud 22 j..jm. en Afh'iana Levina den Hamer, oud 21 j., jd. Geboorten 2.1 Dec. Jan, z. van Jan van Docselam- en van Tanneke Gcerlrnidade Feijter. 22 Dee, Anna, d. van Andries OverjJolve en van Maria Wiibelmira vanAVijck. 1-raurois, 7 van Jacob Wolfert en van Elisabeth Scheele. Jan, z. -van Jan Adriaan de Regt en van Cornelia Hamplink. 23 Elisabeth M-u-itia. d. van Evert Pieter van Duren on van Maria Sara Ortelee. "25 Dec. Josephus t'dnardus, z. van Cornels van don Bos en van Anna Cathnrina van Goethem. Overlijden. -17 Dee. Maria Pieternella de Bi-P-n, oud 28 j., eehtg. van Jacobus Soiiieman. 18 Dec. Pieternella Gubssen, oud 41 J.. ecbtg. van Jac .b van Tatenhovo. 23 Dec. Jan van Doeselaar, oud 3 d., z. van Jan en van Tanheke Geeiiruida de Feijler. 25 Dec. .Jan Stontbcinpr, oud 49 j., z. van Ai dries en van Pieternella P.. :7Ii,;c. Geertrnfda Ra.ne- linkoud (51 j..eehtg. Dojomicus Jansr-n. ud 66 j., eehtg. van Cornelia Helena van der Welle. ZUIDDORPE. Huwelijks-aangiiien. 30 Dec. Clement duslaaf van Steendam, oud- 35 j jm. en Lepnia Maria Xnyts, oud 18 j., jd. Geboorten. 47 Doc. Alice Marie Ghizlaine, d - an Aime Charles van Waes en van Melania Sophia de Bruijckere. Overlijden. 4 Dec. Albina Reyoebeau, oud 62 j., eehtg. van Pel 10 bus LLehaert Marie Ludovica de Witte, oud 58 j i atg. van Alo-vsjus .de Moor. SCHEEPVAARTBEWEGING. Van 6 tot 7 Januari werden langs de Oost- sluis alhier 30 binnen vaartuigen dp- en 19 af- geschut; langs de Middensluis' 7 op- en 0 afge- schut; langs de Westsluis 0 op- en 3 afgeschut.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1919 | | pagina 3