BURGF.RLIJKEN STAND. Van 1891 tot 1917 90904,75 in 1917 42949,81 GEMEENTERAAD VAN TER NEUZEN. 20. Voorstel tot wijziging der begrooting voor 1917. 22. VGorziening in kantoorruirnte voor het levansmiddelerbedrijf. het reglement, over het volgens art. 20 betaalde of versch uldigde voor bijdragen (premien) van de deelgenooten, niet deel- gerechtigd in het afzonderlijk beheerd kapitaal, bedoeld in art. 22b Van het regle ment, eene nabijdrage van 98 °/0 moest worden gevorderd. Het verschuldigde door de mede-deelge- rechtigden in het //afzonderlijk beheerd kapitaal", werd ingevolge art. 22b van het reglement uit dat kapitaal betaald. Bij de op 18 en 23 Juni geleden schade waren 93 deelgenooten betrokken, woon- achtig in de gemeenten Boschkapelle, Hengstdijk, Hoek, Hontenisse, Ossenisse, Philippine, Stoppeldijk, Ter Neuzen, Zaam- slag eh Zniddorpe. De door hagelslag getroffen perceelen waren groot 829 ge- meten n.l ongeveer 5 gemeten ajuin, 4 karwei, koolzaad, 221 vlas, 63 tarwe, 44 gerst, 17 rogge, 10 haver 117 erwten, 27 paardenboonen, 21/2 duivenboonen, 14 platte boonen, 43 bruine boonen, 64 aard- appelen, 147 suikerbeeten en 34 voeder- beeten Bij de vaststelling varieerde de schade van 10 o/0 tot 80 «/0. De Maatschappij telt thans 515 deel genooten, waarvan er 5 woonachtig in Bel- gie, die wegens den oorlogstoestand voor hunne in Zeeuwsch-Vlaanderen gelegen landerijen, geen opgave konden doen. De overige 510 deelgenooten, hebben 20674 gemeten (9212 H. A.) verzekerd. Van deze 20674 gemeten zijn er 11340 verzekerd door 305 deelgenooten mede-deelgerechtigd in het //afzonderlijk beheerd kapitaal" (art. 22b rgt.), bestaande uit 20000,3 °/0 Obligatien Amsterdam 1895 in bewaring bij de De Nederlandsche Bank en 1984,0 k' ingelegd bij de Rijkspostspaarbank, zoodat het aandeel in dat gemeenschappelijk bezit op 31 December bedroeg f 1,60 per gemet. Gezamenhjk bezitten alle deelgenooten (art. 25 rgt.) f 5000,4 Obligatien Rotterdam 1901 in bewaring bij De Ne derlandsche Bank, zoomede 152,38 in gelegd bij de Rijkspostspaarbank en 1/64,95 in contanten, zoodat het aan deel in dat gemeenschappelijk bezit op 31 December bedroeg 0,32 per gemet. In de algemeene vergadering, gehonden te Uulst, op 16 April 1917, werd de heer K. J. A. G. Baron Collot d'Escury te Kloos- terzande, aan de beurt van aftreding, als bestuurslid herkozen. De benoemde liet zich zijne verkiezing welgevallen. Een voorstel van het Bestuur tot wij- ziging van art. 23 van het reglement, zooals het oorspronkelijk luidde, werd ver- worpen. De heer C. F. de Deckere te Clinge, legde zijne functie als schatter neer. Gaarne zeggen wij hem dank voor den ijver en de toe wij ding, waarmede hij gedurende vijt en twintig jaren de belangen der Ver- eeniging heeft behartigd. De Vereeuiging, opgericht in 1891 en begonnen zonder kapitaal, heeft aan hare deelgenooten reeds ongeveer een honderd vier en dertig duizend gulden i 33854,56) voor schadevergoeding uitgekeerd. Totaal 133854.56 Zij bezit thans nog ruim 24000. Zooals van algemeene bekendheid is, werden in het vorige jaar vele streken in ons land zwaar door hagelslag geteisterd, waardoor de te velde staande gewassen groote schade hebben geleden. Wij vertrouwen daarom, dat zij die be- lang stellen in verzekering tegen hagel- schade, zich deze les ten nutte zullen maken en alsnog tot onze Vereeniging zullen toetreden, waartoe het nu nog laag entreegeld (slechts twee en dertig cents per gemet in de afdeeling ,/Nieuw Kapitaal" art. 25 rgt.) eene gunstige gelegen heid biedt. INGEZONDEN STUKKEN. (Buiten verantwoiordelijkbeiid der Redactie). In het vesrslag der laatste raadsverg. komt eem zinsnede voor, die ik mo eilijkonbespro- ken kan laten. Die weth. de heer V. Borssum Waalkes, zegt volgens dit overziclit: „Dat v-elen moesten worden afgewezen^ moet wor den tohbesdireven aan een onvoldoende oplei- ding op de M. U. L. O. Gemakkelijkkan hier een verk-eerde ge volgt refcking worden ge- maakt, somdat niet wordt aangeduid, in welk opzicht het onderwijs aan genoemde inrich- ting te kort school Ligt de sehuid aan 'tlee- raren-personeel dier school? Dan is dekans groot, dat de tekortkomingen aan de a.s. R. H. B. S. dezelfde zullen zijn als thans, irn- mers de leeraren aan. de M. U. L, O. zullen na 1 Sept. 1 eeraren zijn aanj de R. H. R. S. Aan 't lioofd. der M. U. L. O. soma? Laat ik even anlwoorden, dat de omvoldoenide cijfers waarop de afwijzinjg-in-massa ge .cidedde voor 'to vergro o te deel waardeeringen waren van vakken, niet door ondergeteekendeon- derwezen. Aan de te groote klasseneindelijk? Laten we hierbij herinne'reni aan het feit, dat door 't H. d. S. splitsing was voorgesteld. ecu splits,ing, die met het oog op 't aantal leerl. (op 1 Sept. j.l. aan Bj. en W. gem eld als 33, 34 en 21 voor de 3 klassien)door B. en W. niet noodig werd geacht. Men ziet het, een nadere aanwijzing van de fout, ware niet geheel -overbodig geweest. Nog| op een lpaar andere zinsneden uit het verslag zou ik gaarne even wijzen, 's Raads Voorz. is thans van de noodzakelijkheid van M. U. L. O. niet meer overtuigd. Een jaar ge leden betoogde ZE.A., dat voor een nieuwe school to eh .stellig weft pip een 50tal leerl. ger ekend zou mo gen worden. Een mens ch kan dwalen, zal men zeggen. Een nieuwe school voor M. U. L. O. zou volgens B. en V4 100.030 moeten koslem. Ieder west, dat bouwen duur is in deizen tijd. Maar dat de genoemde som minsitens 2 maal te hoog is geraamd, daar aan zulien stellig velen met mij niet twijfefen. Iin 's Burgemeesters rede -Steelet het ad- dertje z'n kop slechts even boven'tgrasuit. t Is daar, waar Z.Ed, zcgt, dat men in Den Itaag een niet denkbeeldige oogeurrentie met de 11. R. S. si edits met toed© oogen zou zien. l.ilieve, wie maakte de Haagsche heeren; in dezen zoo bezorgd? Vreest men elders zulk een mededmging ook? Ofschoiom slechts even aangeslipt, ,,Ls.t das d©'4 I'd dels Kern" wring t liier de schoen. Om de niet gieheel geruste gemoederen der oud'ers een zalfje te geven, volgt later de verklaring, dat de dir. dier H. B. S. al 't mo- gelijke zal doen om het daarheen te stuivn, dat de leerlingen het althanls tot de 3e M. zullen brengien. Dus voortaan geen executie in massa meer? Begrijpt men in dit lichtbe- keken nu misschien beter, waarom 't H. d. Si. voor M. U. L. O., die zich meer dan eens tegen het nietbevorderenin)grooten-gc- tal verzette, mogelijk op iets beters recht had dan op louter vea-dachtmaking? U dankend voor de plaatsruimte, M. d. R. Het lioofd der Gem. School voor M. U. L. O. (VERVOLG.) Vergadering van Donderdag 4 April 1918, des voormiddags 10 uur. Voorzitter de lieer J. Huizinga, burge- meester. Tegenwoordig de heeren E. H. T. van Borssum Waalkes, J. J. de Jager, R. Sclieele, J. de Bruijne, M. Eijke, D. Sclieele. It. E. G. Nolson, L. T. van H,asselt, L.. J. Geel- hoedt, G. de Ridder, J. de Eeijler en H. J. van den Ouden. Afwezig de heer A. Vissier. 18. Dispensatie aan J. J. Huijssen voor het bekleeden van bijbetrekkingen. Ingekomen is een adnes van J. J. Huijssen, adj.-commies ter se. relarie alhier, die daadjji te keniien geeft, dat hij ini de gelegenlieid is, de betrekking van ontvanger-grififier van de Oude- en Klehie Zevenaarpolders waar te nemen daT hij de werkzaamheden daaruil voort- vloeienda geheel kan \Vaarnemenj, bujten de kantooruren, redenen waarom hij den raad verzoekt, hem vergunning te willeni verleenen, tot waameming dier betrekking. De heer Van Hassielt herinnert aani het deswege genomen besluit en wat daartoe geleid heeft. Het is volstrekt niet zijne be- doeling om den liear Huijsisien dit plezier te doen, maar hij verklaart, dat, als erover deze zaak eestemd wordt hij er tegen zal stemmeai. De heer De Bruijne, terugzieude op het vroeger besluit, is, van meaning, dat men, dan geen vergunning zou mo,eten verleanqn, maar het is liier toch eigenlijk weer een bij- zorider geval, we hebben het zegt hij aan A en R locgestaan eni waarom zullen we het dan ook aan C niet doen. De heer Van Hassel t vraagt, wie die A en B zijn. De voorzitter: De heer Doorenbos en Trijs- burg. De heer Nolson verklaart, het volkomen met den heer Van Hasselt eens te zijni Na- dat het besluit was genomen, dat geen bij betrekkingen mochten vervuld worden, licb- ben verssliillende ambienarem ontsiag 'moe ten nemen uit huiune bijli eIrekkinfgenHet is volkomen juist, dat aan de heeren Doorent- bos en '1'rijsburg naderhand 'weer vergunnin]g is verleend, maar dat was, in het eene gldval, omdat men voorzag dat het toch niet meer zoo lang zou duren, in verband met de stich- ling der ambachtsscliool, terwijl aan Trijs- burg vergunning wend verleend deurwaa(rdeir der gemeentelijke belastingen te blijven om dat men daar volgens de lelter van de wet niet buiten kon. Overigenis is de raad er aitijd tegen gewieest en hij hoopt, dat de raad die lijn nu ook zal blijven voigteni. De heer D,e J,agar lierinnert, indertijd te ben gewaarschuwd, toen het bewuste besluit wierd genomien, dat de raad wel zoude ont- waren, dat men er op sommige punten wel mede in het moeilijkie zoude komen en cr wel gevallen zouden zijn, waarin maii^e- noodzaakt zoude Worden, van het aangeno- men principe af te wijlcen. Er zijni gevallen, waarin de werkzaamheid van een ambte- naar voor een of andere zaak niet kan gemist worden. Hij oppert de vraag, of het nietge- wensclit zoude 'zijn terug t'e komen op het genomen besluit en ieder geval op zichzelff be beschouwen. Betreffende den heer Iiuijs- sen is toch reeds afwijldng toegestaan, door hem te benoemen toJ secretaris der Huur- commissie. Als het zoo gaat meent sprekcr dat men het ma,ar aan niemand meer moet weigenen. De heer D. Sclieele meentN dat deze zaak vet wat buiten de andere genoemde zaken •4at. Dat waren alle belangen, w,a|ar dege- .neente in betrokken was. Nu komt er ech- ter een verzoek voor het waarnemen eener funclie die buiten de gemeentebelanigen staa,t. Gaat ide raad ook dasiVvoor vergunning ge- /en, dan gaat het weer den verkeerdem weg: op. De voorzitter fmerrkt op, (dat het waarnemen der pokier be trekking door den heer Huijs sen voor hem volstrekt geen bezwaar zoude zijn voor eene goede vervulling zijner ambte- naarsfunctie. De raad is tot het nemenivan het verbodsbesluit gekomen om verkeerde practijken tegen te gaati, dat zoodanige/if zooveel bijbetrekkingeu werden vervuld^ dat het ambt er onder zou gaan lijden. Hij acht cell ter de consekwentiie te ver gedrevenvom thans ,aan Huijssen geeni verguiin(i(ng te ver leenen. Stel een ander geval, dat diens vrouw, ter vermeerdering van de inkom- sten eens een modewi(nkel ging opzet(cf\, dan zou men daar toch niets aan doen, ook al verleende de heer Huijssen in dienwinkel of in de zaak hulp. De heer Van Hasselt zou er niets op tegen hebben, dat de vrouw) van den heer Huijs sen riaar die polderbetrekking sollioiteer- de. Hij jis het overigens niet eens met het betoog van den voiorzilter. Toen de raad het besluit nam, deed hij dat, omdait er door de bijbelrekkingien geen voldoende tijd meer lieten voor liet vervullen der taak als ambte- naar en de gemeenteraad de werklcracht van den ambtenaar voor de gemeente temoetem opeischeu. Dat later aan A en B toch vergunning is gegeven is waar, spreker was er "tegen. Nu Doorenbos isipoedig zal ophouden, do6r de is het echter wiaar, dat het voor den heer stichling eener ambachts,school, terwijl de raad, wat den heer Trijsburg betrcft4 er nu eeumaal niet van bujitenl kon, in verband .met de wettelijke bepalingen. Als nu ook liierop, zou worden ingegaan, goioit de raad het bqginsel lieelemaal ovei-boord. De heer Waalkos herinnert, dat, toen de saiariisKwestie beiiandeld werd, er steeds op aangedrongen weid, dat zij een) voldoend salaris, zouden genie ten, overeenkomstig hat- geen daarvoor elder,s we/-d gegeven, en dat er geen nekening moest gehoudeni worden met bijbetrekkingen. Dje raad is daarop in- gegaan onder voorwaaixie, dat dan bet" ver vullen van bijbaantjes zou worden verboden en bepaaide liet salaris op het noodig ge- achte bedrag, plus een bedrag op hen die bijbetrekkingen vervulden daarvoor schade- ioos te stellen. Hij vindt bet niiet richlig, om, nu de jaarwedden aid us geregeld zijn, weer opnieuw: vergunning te gaan geven voor het vervullen van bijbetrekkingem. Het heeft spre ker reeds genoeg verwonderd, dat er geen aanmcrkingen op gemaalct zijn, dat de heer Huijssen werd benoeind tot secretaris van de Huurcommissi©; dat was reeds eeneer- ste stap. De heer Van Hasselt betoogt, dat dit nog eenig verseh.il maakt, omdat de Huurcom- misisie tamelijk veel moet samenwea-ken met het gemeeutebestuur, die commissi© moet in vele gevallen haar licht ontsteken bij de ge- meenle, maar idat is hier zoo niet. De beer De Rjdder nieent, dat, als het werk der gemeente icr niet onder lijdt, er niets tegen is, dat de ambtenaren trachten hun inkomen te vermeerderen door bijb.aaii:ljes. De heer De Bruijne acht ook wel eenig ver- scliil hi den. aard der bijbetrekkingen; hij wijst op den gemeentesecretaris, die ook sec- re tai-is van de Boerenlieenbank is,. De heer Van Hasselt wij si er op, dat de gemeentesecretaris met het oog daarop ex pires is uitgezonderd. De heer Van den Ouden heeft er op zich- zelf geen bezwaar tegen, dat den heer Huijs sen evenlueel Vergunning zou wordanl ver leend om de belrekldng van onlvanger-grif- fier van de polders Oud Zevenaar en Kleine Zeveiiaar aan te nemen, maar wijst er op, dal de vroegiere ontvanger-griffier, de heeir Die Vos, voor die betrekkingen heeft moeten bedanken door het van wege den raad uit- gevaardigde verbod. Als nu; aan den heer Huijssien vergunning werd verleend, zoude hij wenschen bepaaid te zien, dat, als een openbare onroeping geshiedt de heer De Vos. ook zonder dat deze het nog vragen moet, vergunning krijgt om, ook te sollici- leenen. De heer Nolpon merkt op,, dat, als, men daayop zou ingaanx men hoeleinaal geenhou- vast meer zou hebben en niet meer weet in welke r/ichting de raad wensclit te gaan. De heer De Jager zou het dan ook beter achten, om maar heelemaai op het besluit terug te komen. Het verzoek van d(en heer Huijssen komt in stemming en wordt rnejt 8 tegen 4 stem- men afgewezen. Voor stemmen do heeren De Ridder, De Feijter, Waalkes en DeBruij- ,ne; tegen istemmien de heeren Van deii O.udt'n, De Jager, B. Scheele, Eijke, D. Sclieele, Nol son, Van Hasselt en Geelhoedt. 19. Voorstel tot het aangaan eener geld- leening ter voorziennig in kasgeld. Burgemeester en Wethouders stellen voor het bedrag, toegesdaah als. geldleening ter voorzianing in de behoefte aan kasgeld, ad 30.000 voor dit j.aar te verhoogen tot 50.000, aangezien het toegestane bedrag reeds moest worden opgenomen. De voorzitter geeft op' de desbetreffende vraag van den hear De Jager te kemnem, dat die gelden in hoofdzuak moeten dienen voior voorschotten voor het tevensmidd^lenbedrijf. Dit voorstel wordt aangemomen met alge meene stemmen. Burgemeester en wethouders, stellen voor, de begrooting voor 1917 te w'ijziigen als volgt; onder de inkoinsten te verhoogen de positen „bijdrage van het rijk, de provincie enande- ren, in de kosten der verpieging van krank- zinnigen" 88,53 en teruggaaf van bij voor scho t gedane betalingen" 23, samen /111,53; onder de uitgaven te verhoogen de volgem de posten: licht en brands toff en 25, schrijf- em an dere kantoorbehoeften /75, dienstreizen/50, Weeding en bewapening 125, keuring van Levensmiddelen en slachtvee 175, vaccine 1,15, reinigingsdienst on beerruimingsdienjst 800, ouderhoud van riolen slooten, putten en waterleidingien, pompen enz. 75, verze kering tegen ongevallen) en verdere kosten f G8,37, verlicliting, verwarming en schoon-' houden (der H. B. S.) 800, herhalingson- deywijs 8,25, verlichting, verwarming en schoonhouden der (openbare lagere) school- lokalen 1200, verpieging, overbrenging en geleide van lirankzinnigen en, (als hersteld uit genceskundige gestichten ontslagen perso- nen 290,21, ijk 8} betaling bij voorschot voor het rijk, de provincie of anderen fJ23. openbare feesten 15, samen 3741,98;" onder de uitgaven te verminderen1 den post bedrag (der onvoorziene uitgaven) waarover alleen met goedkeuring van gedeputeerde staten kan worden beschild 3630,45; blijft, evenals bij de ontvangs'ten, eene ver meerdering van 111,53. Het voorstel wordt aangenomen met al gemeene stemmen. De heer D,e Jager maakt aanmerking op den post voor verhooging' der kosten van verwarming der schoollokalen; hij heeft het niet zoo juist nagezien, maar bij hetmazien der cijfers van de bijzondere school in de Jozinastraat meerit hij, dat hem gebleken is, dat dit toch nogal aanmerkelijk is gebieven b-eneden een bedrag vani 1200. Dit is dan wel te verdeelen ovier 4 schoten.<vmaar spre ker is van meening, dat de verhooging voor de genoemde bijzondere school toch ook nog al wat beneden de /300 is gebieven. De voorzitter deelt mede, dat bij de aan- neming van het verwarmem der school met de> menschen eene besprekimg is gehouden, waarbij hun in het vopruitzicht werd ge- steld, dat wanneer de prijsi der kolenboven een zeker bedrag per 1000 Kg. kwam zij een evenradigi percentage meer mochten bereke- nen. De af- en overschrijving is. thans nfoo- dig in verband met die overeenkomst. Ook voor de school voor meer uitgebreid lager onderwijs zijn de kosten van verwar ming hooger, tengevolge van de stijging der cokesprijzen, Deze waren vj-oeger /20, nu 70 per 1000 Kg. De heer De Jager erkent, dat erbuitenge- wone omstandigheden zijn, maar meent, dat de cijfers voor verschillende scliolen 'van gelijken omvang toch eenigszins, zouden moe ten overeenkomen. Hij vraagl'nog inlichtingeni om'trent de ver hooging van den post voor dienstreizen. Daarvoor wordt 50 verhooging aange- vraagd. Zijn er zooveel dienstreizen geweest? Die voorzitter antwoordt,. dat voor diensb reizen is gedeciareerd, wal daarvoor isiuit- gegeven. De ireizen zijn gemaakt, maar dat list belang der gemeente die vorderde. De hear D. Sicbeele wijst op de verhooging van den post voor onderhoud van) riolen. Hij vraagt, of die geschiedenis. nu geheel is afgeloopen. Zijn nu alle riolen voldoende nagezien? De voorzitter kan niet zeggen, of het al ge heel is afgeloopen. In elk geval is het nu voor een groot gedeelte klaar. Het voorstel tot wijziging der begrooting voor 1917 wordt aangenomen met algemeene stemmen. 21.. Behamdeling reclames hoofdelijken omslag enz. De voorzitter sehorajt de openbare verga dering, die o vergaa t in eene zitt'ing met ge- sloten deuren. Na het weder openbaar worden der zitting deelt de voorzitter mede, dat in de vergade ring met gesloten deuren afwijzend is be- schikt op een vierzoek van A. D. Putman Cra mer, kapitein der artilljerie, thans gedeta- cheerd te W.estzaan, om afschrijving wegens zijn hoofdelijken omslag over het jaar 1917 en de maanden Januari en Februari 1918, daar geen termen kunmen gevorfien worden om het verzoek in te willigen. Naar aanleiding van eeiu bezwaa|rschrif1l tegen den hoofdelijken omslag van' Jan Scheele Pz. is deze teruggebracht van de 22e naar de 17e klasse. wegens schooigeld voor het openbaar la ger onderwijs over het life tijdvak 1917 word I afschrijving verleend aan A. Leumis tot een bedrag van 1,70. Naar aanleiding van ingekomen reclames tegen. den aanslag wegems schooigeld voor liet openbaar lager onderwijs over het Ie tijdvak 1918 is A. Mommaas, teruggebradit lot een aanslag van 2/(3 em is C. de Poorter van het kohier afgevoerd. Afwijzend is beschikt opi een verzoek Van G. A. Standaert om terugbetaling van eem op 27 Maart 1918 betaalde vordering van schooi geld voor het M. Li. L. O. le tijdvak van het dienstjaar 1915. Adressant vCrneemt, dat in dien die aanslag itideatijd, niet betaald zou de zijn, de gemeente volgens art. 2006 Bur- gerlijk Wetboek, wegens verjaring, thans geam recht meer heeft dit geld nog opteeischen. De ge/neen teraad overwoog, dat deze ver schuldigde belasting overeenkomstig artikel 262 der wet van 29 Juni 1851, Staatsblad no. 85 niet is verjaard. Burgemeester en wetliouders stellen, naar aanleiding van de in besloien vergadering gehouden besprekiiigen voor. hum college te machtigien, aan liet thans bij het ievensanid- delenbedrijf in gebruik zijnde gebouw op Java ter Verkrijging van de noodige mieer- dere ruimte een lokaal in liout te doen bij- bouwen. De kosten daarvan wordemgeraamd op 100. Met algemeene stemmen wordt aid us be sloien. 23. Subsidie voor het plaatselijk steun- oomite. De voorzilter stelt namens. burgemeester en wethouders voor, te voldoeu aan het ver zoek van het plaatselijk steumcomite, om het te machtigen ook voor be volgende 4 weken weer door le gaan met het verleenen der ge- wome uitkeering aan werkeloozen. Met algemeene stemmiem Wordt aldus be- slgten. 24. Omvraag. a. De heer Geelhoedt wijsj. er op, dat het steeds de gewoonte blijft, om de zware vrach- ten die door onze stad pasiseeren bijna zon der lUitzondering door de nauwe hoiofcLstraat te yervoeren. Dyt is niet alleen hinderblijk voor de passage, maar het is ook nadeelig voor de gebouwen. Hij vraagt, of het niet mogelijk is. dat verkeer door die sir a ten te verbieden en langs andere wegen te leidem, door uilbreiding der policeverordening in dien zin. De voorzitter zegt toe. dit denkbeeldbij burgemeester en wethouders te zullen aan- hangig, maken. b. De heer D. Scheele "wijst er op, dat we nu tengevolge de algeheele vleesclirantsoe- nieering of liet geheel ontbrekem van vleesch weer in een nieuw tijdperk zijn getreden. We zullen nu maar over een minimum vleesch en v©t kunmen besehiltken. Hij vraagt in verband daarmede, of het niiet mogelijk zoude zijn, dat er thans wat meer viseh wordt aangevoerd en of er o.ok gieenbetere regeling voor de distributie der visch zoude kunnen wordem getroffen. Zooals het nu gaat, is het nieft in orde. Hij heeft al ineer- malen den verkoop van de aangevoerde visch aan de vischm.arkt gadegeslagien, en daaybij bleck hem, dat bepaaide personen steeds naar voren dringem en visch lcrijgen, terwijl vrouwen en kindereni opi den achtergrond worden gedrongen em zonder' visch moelen verlrekken. Zoodoende hebben verschillende gezinnen aitijd visch, terwijl weer anderen er geen kunnen bakomen. Zou het niet mo gelijk zij ook hiervoor een lijst aan te leggcn, opdat ieder op zijn beurt visch kan bekomen aan la gen prijs? De voorzitter erkent, dat er aan de regeling der v is ch vers t rekking wel wat hapert. Hij wil gaarne het denkbeeld van den) heerD. Scheete in de eerstvolgende bijeenkomst der commissie voor het tevensmiddelenbedrijf ter sprake brenigen. Een lijst aanleggen zou wel- licht de beste onlos.sin^ zijn. Een goede wijze van visellversti-ckking schijnt, blijkens de ervaring, moei'iijk te vinden. Eer mem tot de tegenwoordige regeling is overgegaan is het tweemaal op een andere wijze gebeurd, die ook geen goede resultaten gaf. De men schen die er nu voor zorgen, zijni handels- theiischen en die irachten. begrijpelijker wij ze het allereerst voor hunne goede klantem te zorgen. Die Icrijgen alzoo dikwijls deeerste f nummers. Dan hield de koopiman ookeenige nummers disponibd voor zieken, maar nu bleek het dat het aantal „zieken" steeds, groo- ter en grooter werd. Het kan nu eenis be- proefd worden met een beurtlijst. De heer De Jager acht het ook gewenscQit. dat getracht wordt meer visch aangevoerd te krijgen, lietzij door het particulier initjia- tief, hetzij van wege het tevensmiddelenbe drijf. De voorzitter heeft 'daartegen geen be zwaar. maar wijst er op, dat men, zelf visch aanvoerende, blijkens de opgedane ervaring wel eens geld zal moeten bijpassen, wil mem de \isch brengen onder het bereik vandege- wo.ne menschen. De heer De Jager zou de viseh willen ver- stiekken, zonder er geld te moeten bijleggem De voorzitter merkt opi, dat de heer De Jager, als lid der commissie van bijstand zelf nader op te stellen regeling imvloed kan uitoefenien. c. De heer De Bruijne vraagt, of er toch geen niogielijkheid is, om] de weg naar de begraafplaats te Sluiskil in orde te brengen. Hij heeft dezer dagen gezien, dat die in eeru ia Her treu rigs ten toestand verbeert. Als de rijks waterstaat of het polderbestuur er niet voor zorgen, bestjiat er dan toch geen mioge- lijkheid dat van gemeentewege voor verhar- ding gezorgd wordt. Er moet naar een be- graafplaats toch ook een behoiortijke toe- gangsweg zijn. De voorzitter herinnert, dat volgens hier genomen besluit, onderhandelingen zijn aah- geknoopt met waters taat, om die weg voor de gemeente te kunnen) ovcrnemeik Dit is nog niet geschlefl. Bij een dezer dagemi ge houden conference met eem ambtenaar van den rijks watcrs.taat heeft sjineker den indruk gekregen, dat die ambtenaar al het mogelij.ke deed, om liet in orde komen dier zaak te bespocdigen. De vergadering wordt door den voorzitter geslo ten. AXEL. Huwelijks-aangiften. 3 April.Victor Brandt,oud 23 j.,jm. en Stephanie Maria Verstraeten,oud 24 J-» Jd- 5 April. Izaak. Meesen, od 24 j., jm. en Maria Bakker, oud 23 j., jd. Jacob Overdulve, oud 21 j., jm. en Leuntje Boeije, oud 23 j., jd. Jan Riemens, oud. 28 j., jm. Antje Koster, oud 21 jd. 12 April. Daniel Dekker, oud 22 j., jm. en Anna de Visser, oud 23 j., jd. Hmveiijks-voltrekkingen. 4 April. Camilius Joesephus de Backere, ouci 28 j., jm. en Chris tina Maria de Dauwe, oud 21 j., jd. Petrus Cornells Tieleman, oud 24 j., jm. en Elisabeth ®n^som' 0U(| 18 j., jd. Gerardus Jacobus 1 nanis, oud 26 j., jm. en Anna Maria Groot- naerh oud 23 j., jd. Arij Jannis Cappon, oud 4' en 1 lion.a Christoffelina Vlaander, oud 23 j., jd. 11 April. Jozias Verpoorte, oud 25 j., jm. en Janna Lourens, oud 25 j., jd. Geboorten. 1 April. Maria Leonarda, d. van Joseph Maria Mattele en van Eugenia Marga- retha Rottier. Johanna Maria, d. van Antonius Baptiste van Maale en van Maria Theresia de Martelaere. 5 April. Catharina Santina, d. van Jacob Overdulve en van Neeltje Elisabeth Don- ze. 9 April. Joseph, z. van Cyrillus Hillaert Di van Maria Schaut. Maurice Leon Marie, z. van Benig-nus Leonardus Ysebaert en van Maria Ludovica de Smet. 14 April. Ebrina, d. van Jan Dees en van Anthonia Maria Reminsen. Overlijden. 4 April. Maria Leonarda Mat- tele, oud 2 dagen, d. van Joseph Maria en van Eugenia Margaretha Rottier. 9 April. Pieter- nella, Janna Mieras,oud 4 m., d. van Martinus en vhn Pleuntje van Cadsand. HONTENISSE. Huwelijks-aangiften. 28 Maart. Petrus Leo nardus Magnus, oud 29 j„ jm, en Maria Ame lia de Nijs, oud 25 j., jd. Joseph Goosen, oud 31 j., jm. en Maria Louisa de Ridder, oud 33 j., jd. Petrus van Laar, oud 28 j., jm. en Anna Maria Goosen, oud 37 j., jd. Gustaaf Frans Moorthamer, oud 31 j., jm. en Maria Bogaert, oud_ 23 j., jd. Josephus Francies de Waal, oud 23 j., jm. en Angelina Bisschop, oud 20 j., jd. Huwely ks-voltrekkingen. 12 Maart. Petrus Alphonsus van de Walle, oud 34 j., jm. en Anna Catharina Hemelaar, oud 27 j., jd. Geboorten. 5 Maart. Juliette, d. van Eduard van Damme en van Eugenia Maria Pieters. 9 Maart. Josephus, z. van Jacobus van der Poel en van Paulina Heij. 10 Maart. Rosalie, d. van Desire Compiet en van Virginia Vene- randa Janssens. 12 Maart. Honore, z. van Jo sephus Albertus Antonius van Laare en van Wilhelmina Louisa de Clippelaar. 13 Maart. Johannes, z. van Francies Judocus Tieleman en van Elisabeth Johanna Linders. Janna, d. van Jacobus Pieter van Bendegem en van Ebri na Anna Wolfert. 14 Mart. Carolus Ludovi- cus, z. van Cijrillus Ringoot en van Carolina Evelina Cammaert. Agnes Emelie, d. van Se nile Franciscus Maerman en van Margaretha Maria van Hijfte. 18 Maart. Gusta, d. van Jan Ivens en van Maria van Heese. 21 Maart. Ma ria Rosalia, d. van Petrus Francies Pauwels en van Rosalia Cornelia de Wilde. 22 Maart. Elisabeth, d. van Josephus de Koning en va» Rosalia de Maagt (beiden van Hengstdijk). 24 Maart. Louisa, d. van Honore de Rijck en van Anna Maria Dankaert. 28 Maart. Maria Leo- nia, d. van Seraphinus Gustaaf Blommaart en van Christina Maria van Braband. 27 Maart. Anna, d. van Jan Ba.ptist van Puijvelde en van Amelia de Bruijn. 29 Maart. Theodorus Gijsbertus Jhlianus, z. van Alphonsus Domini- cus Totte en van Maria Johanna Weesepoeh Joseph Judocus, z. van Leonardus Johannes van Watrschoot en van Maria Louisa Cecilia de Waal. 31 Maart. Anna Sophia, d. van Pe trus Johannes van Eetvelde en van Maria de Feber. Elisabeth, d. van Jacobus van der Kin- deren en van Anna Catharina Pauwels. Overlijden. 1 Maart. Een als levenl. aang. kind van het vr. gesl. van Judocus Heijdens en van Rosalia Kindt. 6 Maart. Juliette van Damme, oud 19 u., d. van Eduard en van Eugenia Ma ria Pieters. 8 Maart. Alphons Kouijzer, oud 11 m., z. van Jan Francies en van Maria Rosalia d'Hondt. Judoca de Bruijn, oud 80 j., d. van Francies en van Apolonia Staal. 11 Maart. Hij- politus Neve, oud 46 j., wedn. van Paulina van Leemput. 22 Maart. Jan Francies de Pot ter, oud 81 j., z. van Pieter en van Johanna Vernimmen. 24 Maart. Josephus van der Poel, oud 14 d., z. van Jacobus en van Paulina Heij. SAS VAN GENT. Huwelijks-aangiften. 11 April. Antonius van Kuijk, oud 28 j., jm. en Valentina Maria de Meij, oud 29 j., jd. 12 April. Johannes Baptiste Stofferis, oud 32 j., jm. en Celina Maria van Acker, oud 25 j., jd. Huwelij ks-voltrekkingen. 4 April. Victor Louis Dyselinck, oud 19 j., jm. en Romanie Adelaide Dullaert, oud 17 j., jd. Geboorten. 6 April. Marcel Honore, z. van Augustinus Buysse en van Martha Maria Roe- giers. Cornelia Frederika, d. van Jan Marinus van Kerkvoort en van Frederika Cornelia Al- berdina Drabbe. 8 April. Aime Albert Octaaf z. van Albert Joseph Rousie en van Emma van den Bossche. 11 April. Andre Antoin, z. van Alphonsus Eduardus de Maesschalk en van Ra- hel Pharailde de Beuf.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1918 | | pagina 6