Ter ITeuzensclie Courant De Oorlog*. 7 •8n' 20 t0t en Qiet 35' 4 23- AU^mers 36 tot en met-43. van j o.ou-y ,50 meisjes- en kinderknoop- laarsjes, nummers 20 tot en met 35, van Zaterdag 20 April 1918. No. 6674. TWEBD IS JBTjJkJD. BINNENLAND. eerste kamer. In de zitting der Eerste Kamer van Donderdag werd door den Minister van Oorlog toegezegd de .bevordering van uil- breiding van het korps marechaussee. Men is thans "doende met de oprichting van militaire politieafdeehngen, wat de mire- chaussee in harejtaak als burgerpolitie zal tegemoetkomen. Het verleenen van militaire verloven, ge- durende het inhalen van den oogst is in ernstige overweging. Daarbij is van den Minister alie mogelijke medewerkipg te verwachten. TWEEDE KAMER. In de Donderdag gehouden zitting kwam in behandeling de stemming over de moties- Sannes, naar aanleiding van de Dinsdag gehouden interpellate over de verlenging van den duur der broodkaarten. De eerste daarvan luidde De Kamer, afkeurende, dat de Re- geering onverwachts het broodrantsoen verminderd beef't, zonder te zorgen, dat aauvullend voedsel tegen redely ke prijzen tegelijkertijd en in voldoende hoeveelheden beschikbaar was, gaat over tot de orde van den dag. De tweede motie luidde De Kamer, van oordeel, dat de ic- krimping van het broodrantsoen in elk geval moet worden opgehe7en, en dat biertoe zoo noodig een oordeel- kundig gebruik moet worden gemaakt van de militaire voorraden dat voor- sooveel het broodrantsoen berekend maar een geldigheidsduur van 11 dagen, ook met oordeelkuudige gebruikmaking van de militaire voorraden niet ten voile kan worden gehandhaafd, in- krimping alleen mag plaats hebben, indien aanvullend voedsel in voldoende hoeveelheid besc-hikbaar wordt gesteld dat tevens beslag moet worden gelegd op de by landbouwers, handelaren en particulieren opgehoopte voorraden, die voor distribute in aanmerking komengaat over tot de orde van den dag. De beer Marchant vc-rklaarde met de grootst mogelijke meerderheid der vrijzin- nig democraten tegen de eerste motie te stemmen, omdat de aanneming er van al leen verwarring zou stiehten. De beer Lohman verklaarde tegen beide moties te zullen stenamen tegen de eerste om de redenen door den heer Marchant aangevoerd, tegen de tweede omdat wij niet, willen beweren eene betere regeling te kun- nen treffen. De heer Tan Hamel zou voor de mote stemmen. De heer Sasse van Ysselt deelde mede, dat de Katholieken tegen zouden stemmen, niet omdat zij het beleid van den heer Posthuma goedkeuivn, maar om de reden door den heer Marchant ger.oemd. De eerste motie werd verworpen met 59 tegen 18 stemmen voor stemmen de so' ciaal-democraten en de heeren Otto, Van Hamel, Van Beresteijn en Bichon. De tweede motie werd verworpen met 52 tegen 25 stemmen voor stemmen de sociaal-democraten, de v^zinnig-democra ten en de heeren De Muralt, Otto en Van Hamel. Leder en sclioenen. De Minister van Landbouw heeft een nieuwo distributieregeling van huiden en leder vaatgesteld, zoomede algemeene voor- schiiften voor standaardschoenwerk, uit- sluitend in zwart vervaardigd. Het is niet geoorloofd standaardschoerien te vervaardigen van welke de hoogte, of, by ongelijkmatige hoogte, de grootste hoogte meer bedraagt dan 13 c.M. van den zool af gemeten hakken znllen niet hooger mogen zyn dan 4 c.M. Maximumprijzen voor de onderscheiden soorten standaardschoenwerk zyn vastge- steld, en wel voor den handel in het klein manspantoffels en fietsschoenen in nummers 40 t/m At van 7.50— 10 75 mans Tijgbottines en derbyrpgmolieres in de num mers 40 t/m 47," van /ll- -/ 22.50; mansrggmoiieres en derbyiijgmolieres in de nummers 40 t/m 47, van f i3 25 - 20 25 manswerkschoenen, nnmmer 40 t/m 47, van f 9-~ f M vrouwenknooplaarzen schacht- hoogte 13 c.M,, nummers 36 tot en met 43, van 11.75 19.50; rijg -en derbylaarzen voor vrouwen, schachthoogte 13c.M.,nuna- 36 tot en met 43, van 9.50 tot J vrouwen lage rijg- en derbv- 8°25e^.' £Ummers 36 tot mefc 43 f u° i 50 vtouwen bandschoenen met hak, eenvoudig model, nummers 36 tot ot ./lo; meisjes- en kinderrij./- nun mfrs;oiTfMn]g" ea derbY!>^tines, nummr s 24 tot en met 39, van 6.25- sandalen'JTC^u' kinder- en met 39 bands/^en, nummers 20 tot en met 3J, van /3.75— 12.75 Brood en graan. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft tot de burgemeesters de volgende circulaire gericht Ik heb de eer u mede te deelen, dat mijn aandacht wordt gevestigd op het feit, dat de stipte naleving van de distributie- regeling van brood, bloem, meel en rogge en van de voorschriften betreffende de graan- levering in meerdere streken te wonschen overlaat. Zoo bereiken my berichten, dat nog steeds in enkele streken door bakkers brood wordt afgeleverd zonder teruggave van broodbons, alsmede dat er graan door de landbouwers wordt achtergebouden. Ik kan u dan ook niet verhel n, dat dergelyke berichten mij hoogst onaange- naarn getroffen hebben, te meer, waar ik van oordeel ben, dat vooral van de bur gemeesters van de plattelandsgemeentea een dsrgelijke bekendheid met de plaatseiijke toestanden kan worden verwacht, dat over- tredingen ais hierboven aangegeven niet behooren voor te komen, althans onmiddellijk daaraan een eiode kan worden gemaakt. Het bekoeft bovendien nauwelijks betoog, welk een verkeerden invloed de wetenschap, dat rustig in de naburige gemeenten de distributievoorschriften met voeten getreden worden, op de bewoners der omliggende gemeente uitoefent, en dat de publicatie van dergelyke berichten in het bijzonder geschikt is de gemoederen der lezers in de grootere plaatsen te prikkelen. Immers, deae zijn toch reeds van oordeel, dat de bevolking ten plattelande op het gebied der voedselvoorziening boven ben bevoorrecht is. Maar afgezien daarvan vordert bet al- gemeen belang en maakt het impends voedseltekort het tot een gebiedenden eisch, dat alles in het werk wordt gesteld dit tekort te vermindereu, dat ieder de dislri- butievoorschrifien stipt naleefc en geen Nederlapder meer dan het vastgesteide rantsoen gebruikt, nocb grondstulferi aan de gemeenschap onthoudt. Ik doe dan ook een dringend beroep op uwe medewerking om iederen misstand met kracht uit den weg te ruimen en ver- zoek u grondig te doen controleeiea, of graan achtergc-houden, hetzij frauduleus vervoerd of gemalen wordt, of door de bakkers brood zonder inneming van brood bons wordt afgeleverd, in welk geval u ocmiddellrjk proces-verbaal wegeus over feeding van art. 25 en 21 der Distributie regeling van brood, bloem, meel en rogge gelieve te doen opmaken. Voorts verzoek ik u by de bakkers te doen nagaan, of zij meel en bloem van andere dan de voorgesohreven samenstelling in voorraad hebben, in welk geval ik u maehtig tot oogenblikkelijke inbezitnemir.g van deze voarraden 07er te gaan. Voor de schatting an afievering van de in btzit genomen voorraden gelieve u zich te wecdeu tot den regeeringscommissaris voor de Rijksgraanverzameliug in uwe provincie. Tevens zal ik het op prijs stellen, zoo u wilt onderzoeken, welke handelaar, mole- naar of landbouwer de bedoelde hoeveel heden aan den betrokken bakker leverde en verzoek ik u de resullaten van dit onder- zoek eveneecs ter kennis van den regeerings commissaris te brengen. In dit verband kan ik u tevens mede- deeleu, dat de regeerings-commissarisaen voor de ryksgraihve;zameling duor my zyn aangeschreven bij alie landbouwers door onderzosk van schuren en bergplaatsen na te gaan, hoeveel granen, peulvruchten en zaden nog bij hen aanwezig zijn en maat- regelen te nemen, dat de aanwezige voor raden, voor zooverre zij niet ingevolge tnijn bes.hikking van 15 Augustus 1917, St.ct. no. 190 en mijn beschikking van 10 April 1918, St.ct. no. 33, voor voode'ing van eigen vee mogen behouden worden, ten spoedigste worden ingeleverd. Ook voor deze aangelegenheid dring ik op de grootst mogelijke medewerking uwerzijds aan en ik veizoek u de uamen van hen, waarvan het u bekend is dat zy granen, peiilvrnch- ten of zaden aau de levering aan de re- geering onttrekken of cnttrokken hebben, ten spoedigste ter kennis van den regeerings commissaris voor de rijksgraan verzameling in uw provincie te brengen. Ten sloite ded ik u mede, dat aan de regeeringscommissarissen is verzocht om voor die streken, waarvan het algemeen bekend is, dat ernstig wordt gt-knoeid, nog beter dan tot heden wellicht het geval was, een organisatie in het levm te roepmn, waardoor het mogelijk zal zijn by aile molenaars, bakkers, handelaren en andere daarvoor in aanmerking komende personen huiszoekingen te doen en te olyven doen plaats hebben. Gebleken i'raudnleuze han delingen zullen mijnerzyds met strenge a iministratieve maairegelen gestraft worden. Ook voor deze gevallen zal uw mede werking niet gernist kunnen worden. Het goud. In de laatste weken heeft men overal kunnen lezen, welke hooge pryzen er wer- den gegeven voor gouden muntstukkeo. Goud van alia natiert werd tegen hoogq prjjzen opgekocht, tot 40 pCt. boven de gewone waarde. Wat men met die goudstukken deed Natuurlijk dier.den ze niet voor potters Ze werden en worden, naar ons van be- trouwbare zijde verzekerd is, over de gren- zen gebracht, waar de Regeeringen er het geschokte evenwicht in haar financieel ge- wurm weer mee trafehten te herstellen. Verdween er op die wijze veel goud uit ons land Men zou het haast geloover, als men de onorme sommen zag, die men besteedde, om de gele stukken maehtig te worden. Maar hoe dat ook zij, sehrjjft De Tyd, de Nederlandsche Bank blykt ecbter haar goudvoorraad stevig vast te houdenwant in de afgeloopen week steeg zelfs de me- taalvoorraad weer met bijna 9 millioen. Het beschikbaar metaalsaldo, waarvoor pa pier zou mogen worden uitgegeven, klom van 536.2 tot 542.4 milloen. En daar de Bank slechts voor 20 pCt. melaaldekking behoeft te hebben, had zij nog 2712 mil lioen aan bankpapier kunnen uitgeven als er behoefte aan was. A1 vloeit er dus goud over de grenzen, er blyfc nog wat achter ook. En er is geld genoeg. Melkvoorziening. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft voor consumptiemelk (geea modelmelk) met ingang van 1 Mei vast- gesteld lo. een maximum-groothandelprys (d.i. maximum-productieprys) vanH3 cent per L. afgehaald boerdery en van 14 cent per L. franco melkinrichting of melkslijterij. 2o. voor industriemelk (d.i. melk g"- leverd aan fabrieken van melkproducten) een maximum-grootbandelprijs (d.i. maxi mum-productieprys van 12 cent per L. afgehaald boerdery en van 13 cent per L. franco verwerkende fabriek. So. voor voile rauwe melk (geen model melk) of losse gepasteuriseerde melk een maximum-kleinhandelprijs van 14 cent per L. afgehaald boerderjj of zuivelfabriek en van 17 cent per L. bij den verbruiker bezorgd. 4o. voor gepasteuriseerde melk verpakt in flesschen, een maximum-kleinhandelprijs van 20 cent per 1/l Literflesch18 cent per 8/10 of 3m Literflesch; 11 cent p;-r '/2 Literflesch; 10 cent per 4/10 of s/a Liter flesch. 5o. voor gesteriliseerde melk verpakt in flesschen een maximum-kleinhandelprys van 21 cent per Liteiflesch; 19 cent per 8/10 of s/4 L terflesch 11 T/a cent per J/? Literflesch IOV2 cent per 4/l0 of s/8 Liteiflesch. 60. voor karnemelk een maximum-groot handelprijs van 5 cent per L., lranco ver werkende onderneming. 7o. voor taptemelk een maximum-groot- handelprijs van 4 cent per L. franco ver werkende onderneming. 80. voor karnemelk en taptemelk een maximum-kleinhandelpiijs van 7 cent per L. bij den verbruiker bezorgd. 9o. bepuald, dat de keuze of de levering van consumptiemelk en van industriemelk, bedoeld sub lo en 2o, zal geschieden afge haald boerderij dan wel melkinrichting of huis slijter, resp. verwerkende /abriek, be- rust by den kooper, met dien'verstande, dat de verkooper, die tot durver niet voor het vervoer van de melk zorg droeg, niet genoopt kan worden thans franco melk inrichting, melkslijtery of verwerkende fa briek te Leveren. lOo. bepaald, dat levering aan z.g. ostvar.gststations niet toebehoorend aan een gemeentelyk distributiebedryf, of levering aan tusschenfabrieken, gelrjk gesteld wordt met levering af boerdery. Yorstelijke gift. De heer C. A. P. van Stolk van Van Stalk's Commissiebandel te Rotterdam, heeft 190,000 gesehonken aan het Alge meen Steuncomife te Amsterdam, teneinde er de kosten van kleeiing en schoeisel voor de jeugd uit te bestrijddn. Convooi naar Indie. Biiikens mededeeiingiu van Minisler Rain bonnet in de Eerste Kamer is de Re- gecrirg voornemens een convooi uit te zen- den naar Indie, met eigen sfeenkolen, en onder geleide van een ooriogsschip'voor gouvernements passagiers, en voor de dringend noodzakelijke gou vernemeuts goederen. Opbeffljig van het uitvaarverbod. Naar rie »Tel." verneemt onderhandelt de Nederlandsche Regeering met readers over het afhalen van groote partijen soda uit Engeiand. Men acht dit een aanwijzing, dat ophef- fing van het uitvaarverbod op Engeiand binnenkort tegemoet kan worden gezien. Wat zijn weelde-artikelen Naar aanleiding van het in vooruitzicht geslelde wetsontwerp tot verbod ran invoer van weelde-artikelen" heeft de Bond ter bevordering van den Nederl. Handel met het buitenland tot het Departement van Handel de vraag gericht, welke artikelen eventueel als weelde-artikelen" beschouwd zullen worden. De Minister heeft daarop geantwoord, dat een dergelyk ontwerp uog in geen enkel opzicht een vasten vorm beeft aangeuomen, dus op deze vraag nog niet te kunnen autwoorden. De aardappelvoorziening. Naar het Hbl. verneemt, zal van regee- rir.gswege worden getraeht in de periode van 23 April tot 20 Mei aan de gemeen ten kleiaardappelen te verstrekken tot een maximum van vijftig procent -van het ver- bruik. De dan nog resteereade voorraden van de kleiaardappelen zullen worden ge- distiibueerd in de laatste periode vcor den nieuwen oogst. DE ALGEMEENE TOESTAND. Op het slagveld ten Noorden van Lys (Leis) wordt de toeetand zeer gespaunen, schryft de N. R. Ct. De EngeLchen heb ben reserves in den stryd geworpen, zoo- veel als ze voor het oogenblik konden aan- voeren. Er moeten troepen bij zijn, die pas in Calais waren geland. Met deze versterkte troepenmacht hebben zij een fellen strijd gevoerd om den opmarsch van den vijand tot staan te brengen. Maar dat is niet gelukt. Na een korte weifeling hebben de Duitsehers met eenige nieuwe divisies opnieuw aangevallen en zij hebben opnieuw terrein gewonnen. Terrein van belang. Want Bailleul ligt er in. Lloyd George heeft gisteren in het Lagerhui3 gezegd, dat de Duitsehers wel terrein ge wonnen hadden, maar geen terrein van vitaal belang. Vermoedelijk had hij toen juist kennis gekregen van het bericht, dat Bailleul verloren was gegaan. Aangezien men de beteekenis van vitaal zoo wijd en zoo nauw kan nemen als men wil en aan gezien de bezetting van Londen nog niet in het perk van de mogelykheden ligt, zal men, wat er ook moge gebeuren, nog iang kunnen volbouden, dar. er in het ge- beel niets van //vitaal" belang is geschied. Daarom lijkt ons juist de toevoeging van uvitaal" nog al bedenkelijk. De Minister vond oogenschynlijk en terecht, geen vrij- beid meer, te zeggen dat de Duitsehers geen terrein van belang zot.der meer hadden bezet. Dat is ook niet zoo. De bezetting van Bailleul, de vermeestering van de ver sterkte heuvels ten Zuidwesten van Wyt- schaete, de vooruifgang by Meteren, ten Westen van Bailleul, het is alles van be lang. Yooral wegens de omvtandigheden waarin de Duitsehers dezen nieuwen voor uifgang hebben weten te bevecbten, d. i. uadat de Eogelschen bun reserves ter plaatse hadden gebracht en nadat zy daarmee tevergeefs hadden gepoogd den Duitschen opmarsch tot staan te brengen. In dit verband zijn die schetsen der Engelsche dagbladcorrespondenten over de vermoeid- heid van den Engelschen soldaat. bedenke lijk. Natuurlijk hebben de geailieerden nog wel meer reserves, de vraag is maar waar zyn ze De legermacbt, naar de bedreigde punfeD gezonden op het verne- mea van den Duitseheu aanval bij Armen- tieres, zijn er alzij zyn niet voldoende gebleken. Een tweede verschuiving van troepen is noodig geworden en de vraag is maar, of zij nog tijdig op het gevechts- terreio aanwezig kunnen zyn, tijdig genoeg namelijk om zcodanigen terreinwinst d«s vijands te verhinleren, d.at een terugtocht om den boog om Yperen been noodzakeljjk zou worden. Beschouwt men den nieuwen vooruitgang der Duitsehers op zich zelf, dan lesrt de kaart, dat zij ook tactisch druk de ons- vatting blijven toepassen. De sterkst ver- dedigde pnnten worden nirnmzr in het front aangepakt, ean de zijkanben komen de Duitsehers vooruit en dwingen aldus deu tegensfander de begeerde punten prys te geven. Zoo hebben zy ook met Bailleul gedaan. Ten Westen van Bailleul wordt ge- vochten in Meteren (aan den weg naar Cassel) wat er op wijst, dat de Duitsehers bun druk van oprollende strekking naar het Noorden vergrootend, ruimte trachteu te kiijgen voor ten verdereu stoot vooruit naar het Westen, Noordelijk voorbij het bosch van Nieppe, in de richting van flazebrouck. Van beteekenis is ook de vermeestering van de heuvels ten ZuidwestcD van Wyt- schaete, waar het gehuchc Spanbroek op iigt. Daardoor wordt de gewicht'gs Kemmel- berg, die zich als een kolos uit bet overigehs nog tamelijk vlattke land verheft, iang- zamerhaud van twee zijden bedreigd. Deze bedreiging in de flank moet trouweus op de becle Britsche verd.ediging in de vakken ten Noorden van Bailleul een nadeeligen invloed hebben en het Duitscha ho. fd- kwarrier deelt vanmiddag mede, dat bet effensief van terzijde zich nog eea tien kilometer Noordwaarts (tot Passcheadaele) heeft uitgebreid, en de Britten zich over de Douve hebben teruggetrokken. HET TREFFEN IN HET KATTEGAT. Aan de Times wordt uit Kopenhagen geineld Talrijke torpedobooten ea -jagers van vreemde natiouaiiteit werden de laatste dagen waargenomen op verschillende pun- ten van de Z^eedecke westelijke kust, bij Halmstad, in het Kattegat. Maandagmorgen zag men 6 corpeaojagers een zeilvaartuig bescbieten, dat in biand vloog. Verder zeewaarts werden rook- pluimen waargenomen en een bonderdtal schoten vernomcn. Een particulier telegram uit. Heisingfors aan de National Tidende maakte melding van een geveckt tusschen Engulscho en Duitsehe schepen in het Kattegat, ten Noordwesten van KuIIsd, waarbij een aan- tal Duitsehe trawlers tot zioken werd gebracht. Lit Christiania wordt aan de Times ge- meld, dat de eorrespondei.t va de Aften posten te Gothsnburg seinde, dat Maan dagmorgen om 5.30 vreemde torpedojagers werden waargenomen, op acht njylen uit de Zweedsche kust, die eenige schepen be- schoten, welke er uitzagen als Duitsehe trawlers, die alie in lichtelaaie scbenen te staaa en in zinkonden staat verkeerden. Om 10.30 zagen visschers van Marstand de oorlogsschepen vlug in Noord westelijke richting wtgstoouieu. OP WINDING IN IERLAND. De correspondent van de „Times" te Dublin seint, dat er in geheel Ierland groote opwitiding heerscbt vanwegen de dieastplichtwetten. Ofscboon de Sinn Feiners praten van oppositie, sckijneu de parlemeritaire nationa- hsten veeleer te denken over een politick van lijdelijk verzet. De Katbolieke geestelyken in Armagh houden vergaderirgen, ten einde te getaken tot de stichting van een plechtig verbond tegen den dienstplicht. Een aantal bekende unionistische leden van bet Engelsche parlement doen in de //Times" een beroep op de Iersche nationa- listen, die zich de algemeene erkentelyk- heid zullen verwerven door zich aan te sluiten bij lerlands mannen, die zich om de vlaggen der geailieerden schaarden, en op de Ulster unionisten, die er in toe- stemmen hun rechtmatige plaats in de Iersche raden in te nemen, zonder te kort te doen aan hun rol in de raden van het Vereenigd Koninkrijk. Iedereen hoopt, dat er zich ter elfder ure een billijke oplossing zal voordoeu. HET RESULTAAT VAN EEN HALF JAAR STRIJD. Een Wolffbericht zegt, dat in het half- jaar, eindigend 15 April, door de Centralen 517.000 govangenen werden gemaakt, 7246 kanonnen, 20.000 mitraiileurs en meer dan 300 tanks zijn buit gemaakt, benevens 100 gepantserde auto's, 630 auto's, 7000 voer- tuigen en een groote massa spoorweg- materiaal, waaronder 800 lokomotieven en 3000 wagons. De buit gemaakte artillerie- ammunitie is nog niet te tellen. Van veld- artillerie werden meer dan 3 millioen gra- naten bait gemaakt. In dit balfjaar wer den 1100 vliegtuigen en meer dan 100 balions captif neergeschoten. BATOEM IN TLRKSCHE HANDEN. De stad Batoem is gevallen, zegt een Tdrksch staf bericht van bet Kaukasusfront. De vijand, die voet voor voet de buiten- forten van de vesting verdedigde, werd teruggedrongen en in den avond van 13 April deden de Turken een aanval op de fort8ii ten Zuideu van de vesting. De Turksche troepen drongen, ondanks de vele hinderpalen, die zij op hun weg ontmoet- ten, door in deze forteu. Toen de aanval werd voortgezet, werden op eenige naburige forten witte vlaggen geheschen ten teeken van onderwerping, terwijl op andere nog tegenstand werd ge- boden. Een delegatie, die uit de stad was gekomen, ontving de Turksche troepen met groote harteijjkheid. De stad en de haven werden zonder tegen stand bezet. Er heerscht volkomen rust-. De gevangenen en da buit zyn nog niet geteld. 1 De vyand heeft ontzaglijke verliezen ge- leden. De Turken hebben ook Serai aan den Oostelijken oever van het Wan-meer bezet. DE nTVINDER VAN HET VER- DltAGEN D KANON. Volgens een particulier telegram aan bet //Berliner Tageblatt" beefc de directeur van de artilierieafdeeling van Krupp, prof. dr. Frits Raasenberger, het verdragend kanon uitgevonden. Hjj ondervond daarbjj belang- rijke medewerking van ridder Otto von Eberharen. Beiden waren tegenwoordig by het eerste bescbieten van Parijs. GEEN BROOD TE PRAAG. Het te Praag verschijaende blad *Bo- hemia" schrijft onder het hoofd //Geen suede brood" z/Sedert eenige dagen zijn duizenden ge- zinren te Praag en ia de voorsteden zonder n stukje brood. Het meest ijjdt de mid- denstand daaronder. Een gezin, welks hoofd inkomen van meer dan 4000 kronen geniet, krijgt geen brood meervader, moeder en de kinderen krijgen geet stukje brood meer. De vorige week Dinsdag is een deputatie van het spoorwegpersoneel te Praag door de regeering in audientie ontvangen. De voorzitter van het Levensmiddelen- Departe- ment deed de toezegging, dat onmiddellyk maatregelen zouden worden genomen, om de storing in de broodvoorziening op te h'ffen. Er' zouden levensmiddelen naar Praag gezonden worden. De regeering was met den noodtoestand te Praag en Pilsen be kend. Uit Oekraine zullen aardappelen en vee aapgevoerd worden, maar dit zal nog geruimen tyd kunnen daren". TER NEUZEN, 19 April 1918. De broodkaarten. Naar #ket Vad." verneemt, zal met in gang van 27 dezer de broodkaart voor een termyn van 7 dagen geldig zijn thans 14 dagen doch ze zal dan ook van dien datum af de halve waarde aau bons hebben. Man verwacht biervun, dat zy, die in den aanvang van een broodkaartperiode te veel brood koopen, voortaan minder dagen achtereen zonder bons zullen zijn. Koffie. Het Bureau voor Mededeelingen inzake de Voedselvoorziening meldt ^Vegens de voortdurende inkrimping der aanwezige voorraden koffia kan tusschen 1 en 15 Mei op boa 28 der thee- en koffiekaart niet meer dan 1j3 ons koffie worden beschikbaar gesteld en tusschen 16 en 31 Mei eenzelfde hoeveelheid od bon 29. F Vischaativoer te Vlissiugen. Naar de Midd. Crt. meldt is de haven van Viissingen thans ook erkend als regee- n'ngshaven voor vischaauvoer. Verwacht wordt, dat de visch, die te Viissingen wordt aangevoerd, door de regeering zal worden opgekocht en aan raaximumpryzen verkocht VAN nnnTi I f 1023 VrOUWen-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1918 | | pagina 5