Laadhouwbericistsn. GEMENGDE BERICHTEN. Drooglegging van de Zuiderzee, Een groot aantal rtiannen van naam heeft aan de Tweede Kamer een adres gericht met het verzoek, tret wetsontwerp tot af- sluiting en gedeeltelijke droogmaking van de Zuiderzee ten, spoedigste aan te nemen. Zij zijn van meening, -dat deze droogmaking voor ons land van het allergrootste gewichf is, zoowei we,gens de aanwinst van vrucht- baren grond,waarop duizenden Nederlan- ders een welvarend bestaan zullen kunnen vinden en die ons land in de toekomst voor zijn voedselvoorziening minder van het bui- tenland afhankelijk zal doen wezen, als we- gens de verbetering van den waterstaatkun- digen toestand van een groot gedeelte van ons land, welke hiervan het gevolg zal zijn, en dat ook de aanneming van het bedoelde wetsontwerp door de Staten-Generaal er toe zal bijdragen, het aanzien van ons land tegenover het buitenland te verhoogen, iets wat juist onder de huidige omstandigheden van het uiterste gewicht is. Proviand aan boord van Rijnschepen. Woensdag is een nieuwe regeling betreffen- de de proviand, welke de naar Duitschland varende boo ten en schepen mogen mee- nemen, in werking getreden. AVanneer te Lobith meer provisie aanwezig wordt ge- vonden dan de toegestane hoevcelhedcn, wordt bet te veel gevondene in beslag ge nomen en bekeuring ingesteld, terwijl tevens de pas yvordt /ingetnokken. Er wordt niet meer toegestaan, dat de te veel bevonden goederen aan wal worden gebracht, ook al zijn deze aangegeven en aangewezen. AYaii- neer nieuwe klearen (stoffen, laken, deken, hernden, enz.) en nieuwe schoenen aan boord wooden gevonden, wordt eveneens be keuring ingesteld, met als hierboven ver- meld gevolg. Het opbrengen van de Haelen. Kapitein-luitenant ter zee C. J. Canters is door de regeering opgedragen te Kiel voor het Duitsclie Prijzenhof de behandeling bij te wo lien van dc zaak betreffende de recht- matigheid van het opbrengen van het Relief- schip Haelen. Naar men weet, heeft de Duitsclie regee ring zich bereid verklaard de lading van dat schip ten belioeve van de Beigische bevol- king vrij te geven. 1 Overate Canter zal zich 13 dezer naar Kiel begeven. Wij vernenien, dat ook de Spaansche regeering een gedelegeerde heeft aange wezen tot het volgen van dit geding voor het Prijzenhof. Reparatieleder. Het Bureau voor mededeelingen inzake gle voedselvoorziening meldt: Ten einde mishruikjen 'tegen te gaan,, die.' brf den verkoop van gedistribueerd leder voorkwamen, is, met ingang van 21 Januari 1.1., op de verkoopers de verplichting ge- legd a. het distribulieteder, dat uitgesineden wordt verkocht, te voorzien van het stenr- pel der firms, die liet aflevert. Zoodoende kan, in geval van fraude, worden nagegaab van wien het leder afkomstig is. Verschillende. lederhandelaren echter vdl- doen nog niet aan deze verplichting. Hcl voornemen hestaat nu daartegen sirenge maatregelen te nemen. Het publiek zal in- tusschen, in zijn eigen foelang, goed doen geen ongestempeld reparatieleder aan te nemen. Aanvoer van rijst De „N. R. Crt." meldt, dat de S.ama- rinda, geladen met ruimj 7700 ton rijst, en sedert lialf September in Amerika opgehou- den, haar lading zal overladen in deNieuw- Amsterdam. Scliadevergoeding aan de Reliefcommissie. (Officieel.) Het ministerie van buitenland- scbe zaken deelt m-ede^ dat van de Duitsclie regeering vergoeding is ontvangen voor de schade, geleden door de Reliefcommissie (Commission for Relief irn Belgium) ten- gevolge van den aanval op het Nederland- sche stoomschip Rijnd'ijk," door een Duit- sche duikboot op 7 April 1916. Eenigen tijd geleden was de Duitsclie regeering reeds overgegaan tot uitbetaling van de vergoe ding voor de schade, door den aanval aan genoemd vaartuig zelf toegebracht. Beide bedragen war-en vastgesteld door twee oommissarlssen, van wie de Neder- landsche en de Duitsche regeering erieder een harden aangewezen. Voor de Neder- landsche regeering is opgetreden dr. A. Plate te Rotterdam. Voorloopig geen uitvoer van eieren. In arrtwoord op een adres van het hoofd- bestuur van de^ Vereeniging tot bevordering van de Pluimveehouderij in Nederland, heeft de Minister van Landbouw bericht, dat in verband met de algemeene voedselvoorzie ning uitvoer van eieren, in de eerste maan- den althans, niet zal kunnen, worden toege staan. Aan het verzoek om beschikbaarstelling van opfokvoeder voor kuikens, kan de Mi nister tot zijn leedwezen niet vol doen. Zeevisch. In verband met het bericht, dat na twee of drie dagen de verstrekking van zeevisch geheel zal eindigen, doordat de kas der zee- vischvereeniging, nu de co-nsentgelden door de N. U. M. worden geind, binnen enkele dagen zou zijn uitgeput, is door het dage- lijksch bestuur der Zeevischvereeniging te Ijmuiden ;de volgende telegrafische mede- deeling aan den Minister van Landbouw gezonden: „Het dagelijksch bestuur van de Zee- v'schvereeniging uit de bladen vernomen hebbende dat de commissie van toezicht op de Zeevischvereeniging niet verder voor de vischdistributie zorg kan dragen, bericht Uwe Excellence dat dit besluit door voor- noemde commissie is genomen zonder eenig overleg met en buiten voorkennis van de Zeevischvereeniging en verklaart dat zij gaarne bereid is in overleg met Uwe Ex cellence en desgewenscht met de N. U. M. nieuwe regelingen te treffen voor de visch- voorziening van het Nederlandsche volk." TER NEUZEN, 8 Maart 1818. Verkooping Windkorenmolen. Jl. Woensdag werd alhier in het Hotel de Commerce door den notaris Dregmans, van Axel, ten verzoeke van de N. V. „Van Wijck's Meelhandel" te Ter Neuzen, in het openbaar geveild een windkorenmolen, woonhuis, pakhuizen enz. (Molenzicht), te Ter Neuzen, groot 10 aren 78 cenCaren. Kooper werd de heer J. G. Meijer, mole- naar te Zaamslag, voor jf 11.525. Uitgewezeu. De commandant der stelling vaii de Mon- den der Ma,as heeft hat verblijf in zijn ge- zagsgebied wegens het betrokken zijn bij den smokkelhandel onlzegd aan de volgende Belgen: Camilius Josephus Poppe, geboren 10 Au gustus 1893 te St. Jansteen, arbeider; Petrus Josephus van Vlierbergen, geboren 4 Decem ber 1892, vlasbewerker; Joseph de Block, geboren 9 Augustus 1890 te Stekene (B.), cafehouder; Cyriel Thiron, geboren 27 De cember 1885 te Stekene (B.), werkman; Be- nignus Oudenaert, geboren 17 Juli 1886 te S'ekene (B.), vlasbewerker; Franciscus Triest, geboren 15 Februari 1892 te Stekene (B.), werkman; Frans Nauls, geboren 4 Augustus 1894 te Stekene (B.), werkmanj Augustinus de Prekel, geboren 7 Januari 1887 te Stekene (B.), arbeider, alien wonende te St. Jansteen en Emma Noet, geboren 18 Januari 1897 te AVachtebeke (B.); wonende te Zuiddorpe. Terugkeer toegestaan. Door den ocoimanaam der stelling van de Monden der Maas en der Schelde is aan H. van Couteren te Zuiddorpe, die destijds werd uitgewezeu voorwaardelijk vergunning ver- leend in zijn gezagsgebied terug te keeren. Dispensatie ingetrokken. De Commandant der stelling van de Mon den der Maas en der Schelde heeft de op 3 November 1917 verleerule dispensatie van zijne verordening van 29 Augustus 1917 ten behoeve van bet vervoer van granen, peul- vruchten, zaden en vrevoederartikelen, als in bedoield besluit aangegeven, met ingang van 18 Maart 1918 ingetrokken,_ Toezicht op tramwegen. De Raad van Toezicht op de spoorwegen bepaalt, dat de baanvakken Ter Neuzen- Ploek-Philippirie- en Hoof dpi aat-Pyramide van den Zeeuwsch-Vlaamschen Tramweg, met ingang van den dag waarop zij voor het openbaar verkeer geopend worden, zul len behooren tot district Dy en dus ond'er het dagelijksch toericht staan van den district-inspecteur dei- spoorwegdiensten II. A. Bavenek, w. i. te Rotterdam'. De brandstoffenrerriing voor den komendeii tijd. De Rijkskdlendistributie is thans reeds bezig een regeling te treffen voor de branch stoffenvoorziening van het volgend jaar. Ge- leerd door de ondcrvitiding zal men ilians met verschillende factoren rebelling hou- den; zoo zal een aparte regeling worden ge- iroffen voor hen, die noch op gas noch door middel van electriciteit kunnen koken. Het ligt .voioirts in de bedioeling om Ook n6g in de maand April brandstoffen ter be- scihikking te stellen. 'Men behoeft zich dus niet ongerust te maken, dat op de gure dagen, die April kan brengen, de haardstede koud rnoet bilijven. En, ook zij, die alleen ,op het fornuis eten koken, worden geholpen. Nadere en uitvoerige mededeelingen omtrent de regeiing volgen. Besnietteiijke ziekten. Van 27 Februari5 Maart zijn de navol- gende besmette'lijke ziekten in Zeeland ter kennrs van den Centralen Gezondheidsraad gekomen: Roodvonk: 1 geval te Biggekerke, Krui- ningen, Nieuwland, Nisse, Oostburg en Vlissingen, 2 te Colijnsplaat. Diphteritis: 4 gevallen te Ellemeet, 5 te GrOede, 2 te Yerseke en 1 te Nieuwland, Schore en Zierikzee. AXEL. Donderdagmiddag werd het nieuwe kerk- gebouw der Geref. kerk voor het eerst in gebruik genomen. Het nieuwe gabouw be- zit 1000 zitplaatsen en is ge'bouwd door de heeren Van Luijk, De Jonge en Hoeb£ naar een ontwerp van den bekenden kerk- architect Tj. Kuipers te Amsterdam. Het ziet er smaakvol en gezellig uit. De groot- ste helft der zitplaatsen bevindt zich be- neden en de rest op de gaierij, die langs drie der zijden is gebouwd. Ook is er'plaats Coven het platform voor een orgel, dat in Augustus rnoet opgeleverd worden door de orgelfabriek van Standaert. Het gebouvv was gevuld. Gelezen, werd uit de Profeet Ezechiel 37e hoofdstuk, waar- na Ds. Thielen handelde naar aanleiding van Ezech. 37 15 20 en de beteekenis van het teeken van het saamgegroeide hout voor Israel, ons land en de plaatselijke kerk. Nadat hij n;amens den Kerkeraad den ar- chitect, Tj. Kuipers, die aanwezig was, de aannemers en de bouweommissie bedankt had, voerde Ds. De Walle van Zaamsiag nog het woord om de kerk te Axel namens de kerken der classis hartelijk geluk te wenschen. i Door enkele ingezetenen, dezer ge- meente is de voormalige Ger. kerk aange- kocht voor vlasbeurs. SAS VAN GENT. Bij de Donderdag gehouden verkiezing voor een lid van den gemeenteraad, ter voorziening in de vacature ontstaan door het vertrek van den heer P. Malotaux, zijn officieel candidaat gesteld de heeren A. G. Stubbe en A. Vervaeten. KOEWACHT. Men schrijft ons: Uit de verzamelstaten der Centrale Raif- feisenbank te Utrecht, waarbij alle Leen- banken van O. Z.-Vlaanderen, met uitzon- dering van 2, zijn aangesloten, blijkt, dat het aantal leden der aangesloten Ban- ken in 1916 steeg met 6088 en klom tot 56736; het aantal spaarboekjes vermeerderde met 13852 en klom tot 92360; de spaargelden vermeerderden met f 17.872.519,31 en klommen tot 64.142.224,71het aantal uitgegeven uoor- schotten klom met 1618 tot 23505; het be- drag der uitgegeven voorschotten vermeer derde met f 3.230.684,91 en beliep op 31 Dec. 122.009.068,79; het aantal rekening- courahthouders nam toe met 7117 en klom tot 8674; dezen waren op 31 Dec. schuldig 12.575.195,561/2, en hadden f 7.126.253,70 te vorderen. Alzoo een reuzenzaak. Te Breda slaagde voor de akte nuttige handwerken mej. Anna Geerards, alhier, leerlinge van de R.-K. kweekschool te Etten. ST. JANSTEEN. De heer Th. Pauwels, sinds de oprichting Voorzitter van den R.-K. Boerenbond al- h»er, heeft als zoodanig zijn ontslag geno men. In het Land van Hulst is men hier en daar reeds begonnen met het kappen van gerst en koolzaad. Door het aanhoudend gunstig weder is de toestand der landerijen er van dien aard, dat er de volgende week wel zal begonnen worden met den voorjaarszaai. Naar wij met zekerheid vernemen, zijn de plannen tot stichting eener Cooperatieve Kunstmestfabriek zoover gevorderd, dat de Commissie binnenkort eene kens zal doen uit de aangeboden zeer gunstig gelegen terreinen, v/aarna zoo spoedig mogelijk' rot bouwen zal worden overgegaan. Pronkboonen. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, de wenschelijkheid overwegende, dat de teelt van pronkboonen meer dienst- baar gemaakt worde aan de volksvoeding dan tot dusver het geval was, brengt ter al gemeene kennis, dat met betrekking tot ge- noemd gewas dit jaar de volgende regeling zal worden getroffen. Iedere verbouwer zal verplicht worden voor elke 100 KG. groene pronkboonen, door hem in 1918 op een veiling te brengen, voor 1 Februari 1919 in te leveren 40 KG. droge pronkboonzaden van den oogst 1918 tegen een prijs van /0,50 per KG. Deze zaden rnoeten ingeleverd worden bij den regeeringscommissaris, belast met de rijksgraanverzameling van de provincie, waar de groene pronkboonen zijn ter veiling gebracht. Lupinenzaad. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, gezien de hooge prijzen, die voor lupinenzaad worden gevraagd, I, Vestigt er met den meesten nadruk de aandacht op: lo. dat zijn beschikking van 21 Januari 1918, houdende verbod van verwerken van lupinenzaad, gehandhaafd zal blijven, ook wanneer na afloop van den zaaitijd blijkt, dat er lupinenzaad is overgebleven: 2o. dat de uitvoer van iupinenzaad on der geen voorwaarden zal worden toege staan; 3o. dat er voldoende lupinenzaad is ge- teeld en gewonnen om de geheele binnen- landsche behoette aan zaaizaad ruimschoots te dekken, zoodat hooge prijzen, waarvoor lupinenzaad op het oogenblik wordt ver- handeld, ongemotiveerd zijn. II. AYaarschuwt belanghebbenden, dat wanneer rnocht blijken, dat een voldoende hoeveelheid lupinenzaad niet tegen redelijke prijzen door verbouwers en houders van lupinenzaad voor den zaai wordt beschik- baar gesteld, tot inbezitneming zal worden overgegaan, terwijl alsdan een maximum- prijs zal w.orden vastgesteld, waarbij geen rekening zal worden gehouden met de thans g'eldende prijzen. Zomertarwe. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel brengt ter kennis van belangheb benden, dat naar alle waarschijnlrjkheid niet voldoende zaaihaver zal kunnen wor den beschikbaar gesteld om aan alle aan- vragen te voldoen. In verband daarmede wordt nogmaals de aandacht gevestigd op de teelt van zomertarwe, zoowei op bouw- land als op gescheurd grasland. Niet alleen op gescheurde kleigraslanden kan zomertarwe met succes worden ver- bouwd, ook op vruchtbare zandgronden is de teelt van dit gewas mogelijk. Daarom wordt aan hen, die grasland gescheurd hebben, ernstig in overweging gegeven, waar mogelijk, in plaats van haver zomer tarwe te verbouwen. Levering van Runderen. De Voorzitter der Z. L. M. schrijft in het Zeeuwsch Land- en Tuinbouwblad: Er wordt met alle macht gewerkt, om te trachten, dat in de toekomst geen vordering van runderen noodig is, doch de betrokkenen geregeld tegen loonerrde prijzen hun vee kun nen aanbieden. Mocht dit niet gelukken, dan rnoet inbeslag- name volgens de Dlstributiewet plaats hebben. Om onbillijkheden te voorkomen en het uit- roeien van onzen veestapel te beletten, is noo dig te weten, hoeveel en welk soort runderen aanwezig zijn, opdat geen drachtig- :en melk- gevend vee wordt geslacht. Hiertoe is noodig, dat de Z. L. M. juiste en nauwkeurige gegevens krijgt en die aan de Rundveevereeniginig kan opgeven. Dit is van het allergrootste belang voor de veehouders zelf, die dringend verzpcht wor den, preoies op te geven, wat zij hebben. Aan plaatselijke bureaux en organisaties is ver- zocht de gegevens te verzamelen. Vordering van Rundvee voor het leger. De opperbevelhebber van de Land- en Zee- macht heeft bepaald, dat voor het leger geen vordering mag plaats hebben van melk-, fok- of drachtig rundvee, doch uitsluitend van slachtvee. Ook mogen geen runderen gevorderd wor den, welke in het Nederlandsch Rundvee Stam- boek zijn ingeschreven. De autoriteit met de vordering belast, rnoet zich bij de vordering door een deskundige doen voorlichten. Ook bij vordering krachtens artikel 33 der Inkwartieringswet, rnoet zooveel mogelijk vooraf overleg met de burgemeesters worden gepleegd. De moord op Maria Kessels. Een dec redacteurs van het „Nbd. v. h. Zuiden", lieeft zich ten hnize van den heer M. J. H. Kessels, den vader van de vei'- moorde Maria Kessels, vervoegd. De heer Kessels herinnerde zich de fei- ten natuurlijk nog bijzonder good, en koin zich zeer goed nog voor den geest lialen, dat ook in die hewuste dagen werd gespro- ken over een gepensionneerd Oost.-Indisch miiitair, iemand uit Luxemburg, doch waar- aan toen geen voldoende aandacht werd ge- schonken. In dit verband deelde ons de heer Kes sels eenige bijzonderhedien mede, omtrent deze geheimzinnige persoonlijkheiid. Eenige weken na de gruwelijke misdaad, terwijl het onderzoek nog in volien gang was, yervoegde zich ten kan tore van den heer Kessels een persoon, die zich vnor- etelde als een detective uit Singapore, toen ter tijd mcft verlof in Nbderland. Uit belangsteliing in deze zaak hood bedoelde heer zijn mede werking aan om den schul- dige te ontdekken. De heer Kessels wees dit aanbod niet van de hand, doch Icon ook niet direet zijn toestemming geven, otndat de zaak in han- deu was der polilie, en hij zonder haar medewerking, geen derde in 'de zaak wilde mengen. Eenige dagen Later ontving de heer Kessels een brief van bedoeklen detectievta, waarin liij hem ineedeeide at hij, doordat hij geen voldoende medewerking kon krijgen van den toenmaiigen oommissiaris v;in "poli ties van verdere fomenting der zaak moest afzien. A'erder deelde bedoelde heer rrriee, dat z.i. de zaak reeds te veel was vertroebeki' dat men ten onrechte te veel aandacht wijd- de aan den hosier en den schilder, en dat als het hem te doen stond, hij zijn onder- zoek zou uitstrekken naar een gepension neerd Oost-Indisch miiitair, een Luxembur- ger van afkomst. Daarljij bleef liet. Meegedeeld is dat de koster van Ister- daal sedert geruimen tijd te 's-Gravenhage woonachtig is, en dat fcoster van Isterdaal werkzaam is in het houtbewerkersbedrijf. In hoeverre dit met de dezer dagen ver- strekte mededeelingen in verband s'taat, is natuurlijk vooralsnog niet nader te zeg- gen, doch mocht het waar zijn dat de be doelde schrijnwerker niemand and ere is dan de koster van Isterdaal, <lan zou wellicht een sleutel te vinden zijn, om tot de verdere ontsluiering vaia het drama tc geraken, schrijft het blad. AV,ant dan staat het vast, dat en d,e koster en de schilder iets van den moord, wisten, doch om nverklaai'bare redenen den naam of jjadere aanduiding vain den moordenaar achterwege lieten. Daar tegenover staat het volgende feit: Maria Kessels is op den 22n Augustus 1900 te origeveer 11 uur voormiddag ter kerke gegaan, om den muziekleeraar, den heer Scheltekens, mede te deelen, dat hij dien dag geen muziekles hehoefldie te komen ge ven, omdat ten huize van den heer Kessels een logeetje over Was, jxl. de dochter van den heer Rich. Hoi. met wie des namiddags egn rijloertj© zou worden gemaakt. Tevens zou zij een brief posten in de brievenbus in de Noordslraat. Dit zou haar laatsite gang zijn. De thans gearresteerde moordenaar he- weert den moord te hebben gepleegd op liet zangkoor der kerk in den Noordh6ekt Men zal zich echter herinneren, dat het lijkje van Maria Kessels werd gevonden in de gewelven van bedoelde kerk. Het rnoet dus *&ijn overgebracht van het zangkoor naar de gewelven, waartoe de geheele hin- nenruimte der kerk moest woixlen gepas- seerd. Nu is door getuigen verklaard dat 's.avonds, nadat de kerk gesloten is, licht is gezien in dc lorentrap der kerk". Zijn nu deze, getuigen'issan waar. dan kan op dat oogenblik de thans geaiTesterrde per soon hcl lijkje niet hebben ovi.ebracht, omdat hij tevens yerklaarde silechts een hal- ven dag in Tilburg te zijn gewieestf, en dus des. avonds niet mieer te Tilburg was. Deze overwegingen makm de schuld van den thans gearresteerden nog moeilijker aan- neenibaar. t De moord te Tilburg. Dinsdagochtend is de gewezeai koster van een der B. K. kerken te Tilburg, die inder- tijd in verband met den moord op Mjaritv Kessels in voorloopige liechtenis werd ge steld en thans te 's-Gravenhage woont, met H. B., die zich als de dader van dien moord heeft aangemeld, op het politieburesiu aan de Nieuwe Haven in Den Haag geconfnon- teerd. B. verklaarde daarbij, dat de koster niet de schrijnwerker was, dien hij j.l. Zate'r- dag in de AVagenstraat had gesproken'en 100k niet de man, dien hij op den dag, waarop net meisje werd vermoord,- in een herberg te Tilburg had ontmoet. De gewdSen kioster moet na de confrontatie /an de politic hebben verklaard, dat B. de dader niet is; naar zijn stellige overtuiging zou de dader, die zich in Den Haag zou bc- vinden, niemand anders zijn dan de schilder dien hij van den beginne af aan als zoodanig heeft aangewezen. Een bonibardement In het begin van deze maand -de bij- zonderheden zijn eerst dezer dagen tot de buitenwereld doorgedrongen is te Hel= voirt, een dorpje in Noord-Brabant, ten Zuid-AVesten van Den Bosch, de boerderij van den landbouwer Van lerssel des avonds gedurende eenige uren met steenen gebombardeerd door huzaren, in dat dorp ingekwartierd; de deur werd ten slotte opengerammeid. Aanleiding was dat Van lerssel een drietal huzaren, bij hem inge kwartierd, had uitbesteed en daarom wei- gerde, de manschappen in zijn boerderij toe te laten. Zoowei door de justitie te 's Hertogen- bo^ch, als door de militaire autoriteiten, is naar het gebeurde een onderzoek inge steld. Of het echter mogelijk zal zijn de daders of eenigen er van op te sporen, staat te bezien, zegf het Hbl. In het pikdonker en in de heerschende verwarring zal het voor de aanwezige poiitiemanmen wel heel moei- lijk geweest zijn, goed waar te nemen. Marechaussees op nachtpatrouille hebben eveneens nog een onderzoek ingesteld. De raadsman van Van lerssel heeft het Kamerlid voor AVaalwijk, Mr. Loeff, van de zaak op de hoogte gebracht. De minis ters van oorlog en justitie schijnen even eens reeds op de hoogte gesteld te zijn. Een ontaarde vader. De mclkh-ezorger M. K. uit de Doedestraat te Rotterdam is aangehouden als verdacht van zware mishandeling van zijn 7j arig zoon- tje, welke mishandeling van dien aard is geweest, dat de dood er op volgde. liet kind is door den ontaarden vader gegodid, op het hiOiofd getrapl en in een kelder ge- wotpen. In hewusteloozen toestand naar het ziekenhuis gebracht, overleed liet daar en kele uren later. Ook zijn beide andere kin- deren, waaronder een'meisje van 10 jaren, vertoonen aan hun lichaam overal de sporen van de mishandielingen, die zij Vun hun vader oirdervinden. De moeder der kinde- ren is overleden. Maatregelen zijn genomen, in overleg met den voogdijraad, om dezen meikliezorger uit liet ouderlijk gezag te ontzetten en de beide kinderen elders onder te brengen. Het lijkje van den 7jarigen jongen is in het ziekenhuis gerechtelijk geschouwd. Naief gesmokkei Ue post heed ons toekomea een exetn- plaar van het Vaderland, door een Bage- naar aan een verwant of keBnis in Duitsch- and gezenden. De post weigerde eehter de verzending wegens ,»verboden uitvoer". i sfzender het kan ook een afzendster zgn geweest - had zeer naief gedacht, dat een conrant als middel zou kunnen dienen om naar Duitschland verhodeD waar uit te voeren. Tusschen de vouwen van het biad waten n. 1. iugestoken twee enveloppen, de een met kaneel de andere met poeder- chocelade ge»uid Vad. Poezie van den dag. Arm Amerika. AVeiiiclit worden onze lezers wat milder gestemd tegenover Minister Posthuma, wan neer zij de volgende verzuchting lezen, welke zijnen ambtgenoot in de Vereenigde SLaten, den heer Hoover, is toegezonden en waaruit blijkt, dat zelfs in het producfcieland par excellence Schraalhans keukenmeester is: My Tuesdays are meatless, My AVednesdays are wheatless, I am getting more eatless each day. My home is healless, My bed is sheetless; t hey're alle sent to the Y.M.C.A. The' barrooms are treatless, My coffee is sweetless; Each dray I gel poorer and wiser; My stockings are feetless My trousers are seatless, My, how I do hale the Kaiser. (Ildbl.j) (Mijn Dinsdagen zijn zonder vleesch, Mijn AVoensdagen zijn zonder graan, leder dag rnoet ik het met minder doen. Mijn huis is zonder verwarming,' Mijn bed is zonder laken; Zij worden gezonden naar de Y.M.C.A. De beurzen zijn zonder liandel, Mijn koffie is zonder suiker; lederen dag wordt ik armer en wijzer; Mijn kousen zijn zonder voelen, Mijn hroek is zonder kruis, O! hoe haat ik den Keazer!) Is worst vleesch In de prakiijk -gaat het werkelijk anders. Worst is zulk een zeld!zaam voedsel, dat men op dit punt in Duitschland niet van gekscheren houdt. Dezer dagen rnaakte -een Duitsche huis- vrouw zich zelfs danig boos over een in- teressante worst-aangelegenheid. Deze dame uit Frankfort had op een vleeschlo-ozen Lag een wandelimg buiten de stad gemaakt. Ze was aan het hamsteren. Zou er nergens ietg te vinden zijn wat op vleesch leek? In een kleine 'dorpsherberg belandt ze. Zij liet zich een- s-tevige p-ortie leverworst voorzetten. Qngemerkit pakt ze als zorg- zame huisvrouw de worst in. Dan bestelt -:e nog een socrtgelijke portie bloe-dworst. Ook die weet ze in haar zak weg te moffe- len voor thuis. Als het op betalen aankomt, vraagt de herbergierster naar haar vle-eschkaart. Maar de dame wordt b-eurtel-ings bleek en rood van verontwaardiging: Wat denkt u wel dat ik vieesch- bonnetjes bij me zou heb'be-n op een vleeschloozen -dag! Papieren Weeding. lie in Duitschland reels, sedert geruimen tijd ingevoerde papieren on dork! ceding werd vaak met wanLrouwen beschouwd, wijl de eerste proeven. die in den handel kwamen, niet voldeden. Thans is met deze uit papie- nengaren vervaardigde kieedingstukken zulk een resultaat v-erkregen, dat het mogelijk is; deze juist zoo te hehandelen als gewoom ondergioed. Met kan b.v. gedurende langeren tijd in water uitgekookt worden, zoodat het voikomen gereinigd kan' w.orden. Dit resui- taat is bereikt doordat door bijzondere he- werking de nat gemaakte kleeding hij droging weer in denzelfden toestand terugkeert. Droevig farrJHedrama. Dezer dagen he.-.ft zich te Miincben een droevig familiedrama afgespeeld. De vrouw van den beeldhouwer Rofhenburger, die voor deu legerdienst was opgeroepen, wierp haar, twee kinderen, jongens van zeven en vier jaar, uit het venster van haar woning op een derde verdieping eu «prong vervol- gens baar kindereu na. Alle drie werden door den val gedood. De daud moet het gevolg zijn van een sterke zennwove1 spanning. De vrouw bad zich Dameljjk in het hoofd gezet, dat haar man, die sinds een jaar in het ettappege- bied en dus iu de ongevaar! jjke zone dienst doet, dood was. Rrofeseor v. Hiidebrand, wiens medewer- ker de beeldhouwer sinds lange jaren is, was van den toestand der vrouw op de hoogte gebracht en had maatregelen geuomen, dat zij in een sanatorium zou worden ge- plaatst Alaar in den nacht, voordat zjj daarbeen zou gebracht wordes, sloot zp de verpleegster, die hear verzorgde, in een kamer op en bedreef daarna de drosve daad. Egenaardrg gebruik van kaarten in Duitschland. Het volgende ontleent Mercurius aan een officieel schrpven van de regeering aan de leiders van haadelsscholen ffMet het oog op het ge'orek aan ge- weven stoffen is de Reicbsbekleidungsstelle er op uit stoffen uit oud materiaai te ver- vaardigen en bxuikbaar te maken voor de bevoiking. Nu heeft het ds aandacht van de Reichsbekieiducgsstelie getrokken, dat bp de verschillende scholen dikwpls oude, onbruikbare op linnen geplakte lead- en zeekaarten voorhanden zijn. Proeven heb ben uitgemaakt, dat het linnen, nadat het losgeweekt en gereinigd is, gebruikt kan worden als voering, waaraan groot gebrek beitaat. De Reichsbekleiaungsteile verzoekt bij gevolg den hiervoor in aanmerkirg komen- den besturen de niet meer gebruikte linnen wandkaarten aan de afdeeling oud leer van de Reicbsbekleidungstelis kosUloos af te staan. Er zijn maatregelen getroffen, om een verkeerd gebruik der afgelaverde kaar- en te voorkomen." viasKmppen fbollenbrekers), Ylasbraakmachines, en^,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1918 | | pagina 6