Terl euzsnsclioCourant mxlxti: M13UITS MILITIE. M I L 1 T I E. De Oorlogs Zaterdag 9 Maart 1918. No. 6657. TTWJEOSDD S BLAD. iarEufactyion Maximumprijzen Zeep- poeder. VKIJSTELLmG VAN CEESTEL1JKEN ENZ. BINNEWLAND. van De Burgemeester van TER NEUZEN ves- tigt er de aandacht op, dat venters in manu- facturen, voor verkoop aan particulieren, voorloopige yergunningsbewijzen kunnen bekonren ten kantore van het Levensmidde- lenbureau, iederen werkdag van 912 uur v.m. Volgen-s mededeeling van het Rijksbureau voor Manufacture^ zullen later definitieve vergunningsbewijzen wn.rden verstrekt. Ter Neuzen, 5 Maart 1918. De Burgemeester voornoemd, J. HU1ZINGA. De Burgemeester van TER NEUZEN maakt bekend, ter voldoening aan circ. No. 12407, dato 28 Febr-. 1918, de navolgende maximumprijzen voor zeeppoeder: Groothandelsprijs f 16,per 100 pak van 250 gram netto. Tusschenhandelsprijs 18,50 per 100 pak van 250 gram netto. Beide franco station van bestemming, spoor, boot of plaats van het veer, inclu- sief verpakking, betaling a contant, zonder korting. Kleinhandelsprijs f 0,22 per pakje van 250 gram netto. Ter Neuzen, 6 Maart 1918. De Burgemeester voornoemd, J. HU1ZINGA. Vrijstelling wegens woonplaats of toekoms- li«je woonplaats In de Kolonien enz. Omtrent het verleenen van de hierbe- doelde vrijstelling wordt beslist door de Koningin;. Deze vrijstelling wordt, zoolang de woon plaats in de kolonien of bezittingen ge vestigd blijft, telken jare opnieuw verleend. Vrijstelling van den dienst wegens eigen VTijwilligen dienst, broederdienst of aan wezigheid van in hetzelfde jaar ge boren broeders of halfbroeders. Eigen vrijwilligen dienst Broederdienst. De stukken, onder io.-bedoeld, worden, voor zoover de reden van vrijstelling reeds bij de inschrijving is of binnen den hierna te noemen tijd ter secretarie dezer gemeente aisnog wordt opgegeven, zonder ver- dere bemoeienis van de zijde van den ingeschrevene opgevraagd en ingediend. Aanwezigheid van in hetzelfde jaar geboren broeders of halfbroeders. Om vrijgesteld te worden wegens eigen vrijwilligen dienst of wegens broederdienst, moet de reden van vrijstelling hebben be- staan op 21 Maart van dit jaar. Om vrijgesteld te worden wegens aanwe zigheid van in hetzelfde jaar geboren broe ders of halfbroeders, moet de reden van vrijstelling bestaan op het oogenblik, waar- op de Militieraad uitspraak doet. De bijzondere aandacht van belangheb benden wordt er op gevestigd, dat, indien zij vrijstelling verkrijgen om een der hier boven omschreven redenen, zij niettemin als miiitieplichtige zullen moeten worden inge lijfd orn geoefend en, zoo noodig, verder in werkelijken dienst gehouden te worden, daar de vrijstelling eerst op een later, thans nog onzeker, tijdstip zal ingaan, althans in dien de aanhangige wet betreffende de lich ting 1919 tot stand komt. Vrijstelling wegens kostwinnerschap en wegens persoonlijkeonmfsbaarheid. vrijstelling wegens kostwinnerschap De bijzondere aandacht van belangheb benden wordt er op gevestigd, dat, indien zij alstlGg vrfjstellitig wegens kostwinner schap verkrijgen, zij ftiettemifi als miiitie plichtige zullen moeten worden ingelijfd om geoefend en, zoo noodig, verder in werke lijken dienst gehouden te worden, daar ds vrijstelling eerst op een later, thans nog on zeker, tijdstip zal ingaan, althans indien de aanhangige wet betreffende de lichting 1919 tot stand komt. PERSOONLIjKE ONMISBAARHEID. In tegenstelling met vrijstelling wegens kostwinnerschap gaat vrijstelling wegens persoonlijke onmisbaarheid ten spoedigste in nadat zij verleend is. ..Wat geldt voor hen, die voor het eerst zijn ingeschreven, geldt ook voor hen, die voor de lichting van het volger.d jaar opnieuw zijn ingeschreven. Tot dezen behooren o.a. zij, die het vorig jaar tijdelijk zijn vrijgesteld bij een uitspraak van Gede puteerde Staten, die voor 1 Juni 1917 onher- roepelijk is gevvorden, of bij een Koninklijk besluit, dat voor dien datum is genomen op een ingesteld beroep. DE ALGEMEENE TOESTAND. De vrede tusschen de Centralen en Roe- menie -is, zooals wij meldden, tot stand ge- komen. Dinsdag zijn de preliminairen van het vredesverdrag te Buftea bij Boecharest ondertekend. Op 5 Maart was het verdrag van wapen- stilstand, dat op 9 December 1917 te Foscani gesloten was, afgeloopen; opnieuw werd een wapenstilstand aangegaan voor den tijd van veertien dagen met een drie- daagschen termijn van opzegging, en met de 'bepali-ng, dat in dien tijd het vredesver drag afgeslo-ten zal worden, waarvan de voorwaarden reeds nu zijn vastgesteld. Bij dit vredesverdrag staat Roemenie de Dobroedsja af aan de centrale mogendhe- den, die zich vefb-inden den handelsweg van Roemenie o-ver Constanza naar de Zwarte Zee te zullen o-nderhouden. De door Hongarije geeischte grensrege- ling van de Hon,gaarsch-Roemeensche grens wordt door Roemenie aanvaard. Het Roe- meensche leger wordt gedeeltelijk gedemo- biiiseerd, en nadat de vrede tusschen Roe menie en Rusland zal zijn tot stand geko- inen zal ook de rest van het Roemeensche leger op vredesvoet worden teruggebracht. De Roemeensche regeering zal met alle technische middelen den opmarsch der troe pen van de Centralen door Moldavie en Bessarabie naar Odessa ondersteunen. Dit staat in verband met het optreden der Duit- schers en Oostenrijkers tegen de Maxima- listische Roode Garden in de Oekraine. IDe President der Roemeensche Karner kreeg de mededeeling van den minister- president, dat het Roemeensche parlement op 23 Maart in ibuitengewone zitting te Jassy moet bijeenko-men, tot ratificatie van het vredesverdrag. Door dit verdrag is d.e strijd aan het Oostelijk front nu geheel en af geeindigd. Wanneer die vredesverdragen met\ie Russi- sche regeering te Petrograd -en met de Roe meensche regeering geratificeerd zullen zijn, komen- alle Duitsche troepen vrij voor den strijd in het Westen, a41e Oostenrijksdhe troepen -voor dien tegen Italie, alle Buigaar- sche en Turksche legers voor dien in Ma- cedonie en aan de Turksche fronten. Voor den strijd aan het Westeiijk front worden krachtige maatregelep genomen, schrijft het Hbi. Maar tevens wordt ge- poogd, te zoeken naar de mogelijkheid van een vergelijk. Voor d-e tweede maal heeft Lord Lans- downe het woord genomen, om te betoogen, dat de on-derhandeling tusschen de Entent-e- landen en de Centralen door de redevoering van graaf Hertling in den Rijksdag naderbij gekomen is. In tegenstetling met Balfour, die nog geen mogelijkheid zag voor onde-r- handelinge-n, ziet Lord Lansdowne niet in, waarom de dialoog, over landen en zeeen gevoerd, niet zou kunnen worden voortge- zet in een- ver-trouwelijke bespreking. Lord Lansdow-ne wijst erop, dat de vier grondbeginselen, door Wilson gesteld, door Von Hertling zijn aanvaard; hij wijst erop, dat Hertling het ideaal van een onpartijdig Hof van Arbitrage mede wil helpen verwe- zenlijken, en dat cr slechts verschil be staat over de vraag: op welke wijze Duitsch land wil medewerken om deze beginselen practisch uit te voeren. Dat kan echter nooit worden uitgemaakt in de openbare uialogen, maar alleen in een vertrouwelijke bespreking. Wat de Belgische quaes-tie aangaat, die Lord Lansdowne zeer terecht beschouw-t als de hoofdzaak en als den proefsteen voor de Duitsche gezindheid, haalt de Engelschc oud-minister de verklaring van Von Hert ling aan, die hij in verband brengt met hef antwoord, door -Duitschland gegeven op de pauseiijke vredesnota. En dan meent Lord Lansdowne, dat de passage waarop het aan- komt, de waarborg dien Hertling eischt, de vojkomen on-afihankelijkheid van Belgie' on politiek, economisch en miiitair gebicd, van elke mogendheid, welke ook, gerust kan worden gegeven. Wanneer er een interna- tio-naal Hof van Arbitrage bestaat, is er bovendien geen kans voor de mogelijkheid van misbruik der Belgische neutraliteit. Maar overigens is Lord Lansdowne het vol- kQmen eens met hetgeen Ramsay Mac Do nald heeft gezegd in het Lagerhuis, dat om trent Beigie geen humbug zal worden toe- gelaten. Wanneer de Duitsche regeering openlijk en zonder ornwegen het besluit mededeelt, om zonder eenige beperking Belgie te ont- ruimen en te herstellen, zou de mogelijk heid om te onderhandelen, naar Lord Lans downe meent, gekomen zijn, t Wanneer dan de Entente tenminsfe even auidelijk haar voornemen ultspreekt geen gedeelten van het Duitsdhe of Oostenrijk- sche gebied te widen an-nexeeren, en de Duitsche kolonies terug te zullen geven. Dan kan een vredesco-ngres bijeenkomen. om de nog overblijvende quaesties te rege- len, dqin kan aan de moord-partij op de siag- velden, aan de vernielingen ter zee, aan de onderdrukking -van neutralen, aan 'den ab- normalen toes-tand, die nu reeds veel te lang heeft geduurd, eindelijk een einde komen Want Lord Lansdowne, en velen met hem in Engeland, beginne-n in te zien, dat de voortzetti-ng van dezen strijd met den on- dergang van geheel Europa za! eindigen. De verwarring, die in Rusland heerscht, moet wel indruk maken in de - Westeliike staten. Daar strijden de vroegere landge- nooten en bon-dgenooten ond-erling en tegen elkander. Finnen, Oekrainers, Roemeniers staan in oorlog tegen de Groot-Russische Bolsjewiki. Toen de vroegere Roemeensche gezant Diamandi, over wiems lotgevallen de berichtgever van de N. R. Crt. te Stock holm interessante mededeelingen deed, in het gebied derWitte Fi-nnen aankw'am werd hij ontvangen door een- Finsche troe- pcnmacht; die onder bevel van een Beiersch officier stond, met den kreet: „Vive l'Alle- magnei Dat was een- bewijs van den ommekeer die daar plaats had gegrepen, een protest tegen Rusland tevens, dat de Roemeensdhe bondgenooten als vijanden behandeld en hun den oorlog verklaard had. Finland vroeg en verkreeg den steun van Duitschland, en het vooruitzicht reeds, dat Duitsche troepen zich bij de Finnen zouden voege-n, bracht de Russen er toe onderhan- delingen met de regeering te Heisingfors aan te knoopen en het voornemen te kennen te geven, alle Russische troepen en Roode Garden uit Finland terug te trekken-. Als Rusland zijn verplichtingen nak'omt, zegt de Nordd. Allgem. Ztg., -zullen zich geen verschillen tusschen Duitschland en Rusland meer voordoen. Een inmenging in de bin- nenlandsche toestanden van Finland ligt niet in de Duitsdhe plannen; Duitschland wil -niets anders doen, dan de rechtmatige Finsche regeering steunen. Het "recht om dit te doen wordt door geen der betrokken parfijen, ook niet door Zweden, betwijfeld In Eesfhland zetten de Duitschers" hun opmarsch ter bevrijding van dit land van de Bolsjewiki en Roode Garden- voort. Zij hebben tegen Rusland stand gehouden in de lijn Narwa-PskofVitebskMohilef Orscha. Dadelijk na het onderteekenen van hex verdrag werd de opmarsch gestaakt. Een Duitsche kolonne is te Wesenberg - in Esthland - aangekomen en heeft daar, met behulp der Est-hlandsche -bevolking, een groote hoeveelheid oorlogsmateriaal buit gemaakt. Aan het Westeiijk fron-t worden door kleine gevechten en verken-ningsacties de groote operaties voorbereid. EEN BEDREIGD STANDBEELD, Het standbeeld van Albert Rodenbach, dat te Roesselaere in de frontlin-ie bedreigd werd met vernietiging, en reeds talrijke spo- ren van kogels draagt, is naar Gent over- gebracht. Het standbeeld is voorloopig in de aula der hoogeschool te Gent geplaatst. Antwerpsche schepenen gearresteerd. De liberale afgevaardigde voor Antwer- pen, Louis Frank, en schepen Strauss, zijn gearresteerd, omdat zij arbeidswilligen trachtten te nopen het werk neer te leggen. Het optreden van afgevaardigde Frank en schepen Strauss valt des te meer op, daar zij alle aanleiding hadden om, als schepe nen der stad Antwerpen, het aantal n-ood- gedwongen w^rkloozen te verminderen in plaats van te verhoogen. Overigens zullen zij zich voor den Duit- schen redhter wegens i-nbreuk op de door den gouverneur-generaal getroffen bepalin- gen te verantwoorden hebben. TWEEDE KAMER. Donderdag,. 7 Maart. Aan de orde i-s de stemming over het amendement-Bichon van IJsselm-onde op-on- ,.derafd. 399 van hoofdstuk II van de uitgaven a?der Indische begrooting. Het amendement -wordt v-erworpen met 37 tegen 23 stemmen. I Hierna wordt bet wetsontwerp tot vast- fstelling van ho-ofdstuk II der uitgaven van de Indische begrooling zonder hoofd eljjke stemming aangenomen. De mo tie-Gerhard c.k. betreffende een algemeen alooholv-erbo-d in Nederlandsch-Indie voor de inlandsche be- volking en de daannede gelijkgestelden met 31 tegen 30 stemmen aangenomen. Vervolgens w-ordt de ajgem eerie beraad- slaging over de wetsontwerp en jnzake de beschikbaarslelling van levensmiddelen voort- gezet. De heer Duvs (s, d. a. p., Zaandam) wenscht in de eerste plaats te spreken over het beleid van den Minister inzake de graan- voorziening van ons land. Spr. onder- scheidt daarbij drie stadia in deze zaak: het tijdperk waarin de Minister gelijk scheen te hebben tegenover den heer Gerh. Polak, het tijdperk waarin twijfel rees en het tijd perk waarin Wij!, voor zoover het spr. be treft, weten dat de heer Polak gelijk had met zijn critiek. Spr. herinnert aan het rap- port van de oommissie van onderzoek en wijst er-op, dat dit rapport een bevesiiging is van de critiek van den heer Polak. Een van de belangrijke quaesties waarom het gaat is de bevoordeeling van de larwe-boererf boven de meelimportcurs. Iedereen zegt spr. kan fouten maken. maar dat maar steeds op den- zelfden voet wordt voo-rtgesukkeld en - dat er nooit fouten toegegeven worden„ maakt de verhou-ding hoogst onaangenaam. Men weet op geen millioen na, waar de mil- lioenen g-ebleven zijn; van de boekhou-ding deugt nLets. Spr. beroept zich op het ac- counlantsrapporl van den heer Lucas waar uit bleek, dat er zoo goed als geen boeken waren hij 't graanbedrijf en 't rijksgraanhu- reu. De- accountant kon op zijn vraag: wie draacL de verantwo-ordelijkheid voor de ba- lansen en de winst- en vei-liesrekeningen^ geen voldoend antwo-oird krijgen. De geheele kwestie van het graanbureau, aldus spr., is een vies zaakje, o.a. door het vragen van adviezen aan belanghebbenden, waardoor deze zoowel winsten als, provisie opsti'eken. Het gebrek aan beleid hij de re geering is oorzaak dat s-omniige buitenspori- ge hooge winsten liebhen gemaakt ten koste van het algemeen. Vooral de sto-omvaartmaatschappijen heb- ]>en schromelijk hooge winsten gemaakt, die betaald zijn door gro-otere duurt'e der pro- duclen. De Minister heeft altijd den tijd, maar komt dan ook altijd te-laat. O-o-k aan organisatie worden miilioenen weggesmefen. Die organisatie. is. een janb-oel. Spreker heeft den indruk gekregen, dat op de ruggen van arbeiders een strijd wordt gevoerd door middel van alleriei elkaar tegenwerkende bureaux, tusschen Amster- damsch -en Rotterdams-ch kapitaal, tusschen Minister Treub en Posthuma. Spreker achtte verbetering alleen mogelijk door tie vorming van een uitgebreid staats- bedrijf. Dc export-cenlrale moet daarbij oo-k importmaatsehappij worden. De vergadering duurt voort. Zand- en grinddoorvoer. Officieel. Het ministerie van huitenland- sche zak-en deelt het volgende mede: Door tusschenkomst van Harer Majesteils gezant te Beidijn heeft het ministeri-e van de Duitsche regeering een mededeeling ont vangen ten antwoord strekkend op het door den gezant in opdracht der Nederlandsche regeering gedane voorslei, dat een commissie van Nederlandsche deskundigen zich naar bezel Belgie en Noord-Frankrijk zou 'be- geven om eon onderzoek in te stellen naar de beho.efte van zand en grint voor burger- lijke do-eleinden. Blijkens deze mededeeling acht de Duit sche regeering de toelating van zoo-danige commissie In dat gebied onder de tegen- woordige ornstandigheden o-ndoenlijk. Teneinde de Nederlandsche regeering nieuwe moeilijkheden te bespar-en is zij ev-en- wel bei-eid, voorlo-opig van den doorvoer der genoemde malerialen door Nederland af te zien, hoewel 'zij daardoor in de no-od- zakelijkheid komt, langs anderen weg te voor-zien in de niet militaire behoeften" van bet bezette gebied. Zij han-dhaaft echter haar rechtsslandpunt en behoudt zich voor, op de aangelegenheid terug te komen, in dien bijzondere en op dit oogenblik niet te voorziene moeilijkheden mochten rijzen. Sigaren en tabak. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel noodigl alle fabrikanten van sigaren, cjgaretten en/of gekorven tabak, uit, voor den lucren dezer schriftelijk opgaaf te ver strekken van hun vermoedelijke productie van deze arlikelen gedurende het tijdperk, loopende van 1 dezer tot 31 December 1918 en van de hoeveelheiden dezer produclen en onverwerkte tabak, welke zij op 1 dezer in voorraad hadden. A1 deze hoeveelheden zullen moeten wor den verstrekt in K.G. Deze opgaven zijn noodzakelijk met het oog op de v-oorziening van het publiek van bovengenoemde product-en tegen een rede- lijken prijs en ter vaststelling van de hoe veelheden, in v-erban-d met hun vermoede lijke pi-oductie, waarvoor de fabrikanten in deze voorziening hebben bij te dragen. Smeerolie. Blijkens een bekendmaking in de Staatscou- rant, noodigt de Minister van- Landbouw, Nij verheid en Handel alle verbruikers, producen- ten, importeurs en handelaren van smeerolien (onverschillig van welke soort) in hun eigen belang uit, uiterlijk 10 dezer opgave van hun nauwkeurig adres en van de qualiteit (ver- bruiker, producent, importeur of handelaar) in welke zij zich met dit artikel bezighouden, te doen toekomen aan het bureau Nijverheid der afdeeling Crisiszaken, Kneuterdijk 8, 's Gra- venhage. Door dit bureau zullen, in het belang van de regeling voor den handel in smeerolien, vragenlijsten worden verstrekt, welker nauw- keurige invulling in het belang van verbrui kers, handelaren, ertz. ten zeerste wordt aan- bevolen. Met de belangen van hen, die verzuimen de opgave voormeld aan het bureau Nijver heid te doen toekomen, zal uit den aard der zaak geen rekening kunnen worden gehouden. (Wordt Tcrvolgd. - De Burgemeester van TER NEUZEN, brengt ter kennis van belangliebbenden, dat zij, die zijn inge- *chreven voor de lichting der militie van 1919 en woonplaats hebben in de kolonien of bezittingen des Rijks in andere werelddeelen, op dezen grond vrijstelling van den dienst bij de militie kunnen aanvrsgen, doch dat omtrent bet aanvragen van vrijstelling wegens toekomstige woonplaats in die kolonien of bezittingen msttertijd nadere bekend- rnaking zal geschieden. Tot het verkrijgen van vrijstelling wegens woon plaats in de kolonien of bezittingen Hes Rijks in andere werelddeelen moet worden overgelegd een verklaring, waaruit blijkt, dat de dienstplie.htige, om een andere reden dan ter zake'van krijgsdienst, zijn woonplaats in bedoelde kolonien of bezittingen heeft. Deze verklaring most zijn afgegeven door het hoofd van het plaatselijk bestunr der woonplaats van be- langhebbende. Het bewijsstuk moet door of vanwege den belang- hebbende worden ingediend bij den burgemeester der gemeente, voor welke bij voor de militie is in- geschreven. Het verdieut aanbeveling de indiening t» doen, zoodra belanghebbende daartoe in staat is. Het bewijsstuk mag niet eerder zijn afgegeven dan twee maanden voor de indiening ervan bij den Burgemeester. Ter Neuzen. 8 Maart 1918. De Burgemeester voornoemd, J. I1U1Z1NGA. De Burgemeester van TER NEUZEN brengt ter kennis van personen, die voor de lichting der militie van 1919 zijn ingeschreven, dat ten aanzien van vrijstelling van den dienst bij de militie om een der hierboven vermelde redenen het vol- gende geldt I tTot het verkrijgen van vrijstelling wegens eigen vrijwilligen dienst moet worden overgelegd een bewijs van dienst of een uitlreksel uit het stam boek Voor ben, die nog dienen of wier verbintenis nog loopende is, worden deze stukken door de zorg van de daarbij betrokken autoriteiten bij den Militieraad ingediend, zonder eenige bemoeienis van de zijde van belanghebbenden. Voor zooveel betreft ingeschrevenen voor de militie, die gediend hebben, maar niet meer in dienst zijn' moet bet opgeven van de reden van vrijstelling,' indien dit niet reeds bij de inschrijving heeft plaats gehad, door of vanwege hen geschieden ter seoretarie dezer gemeente tusschen 21 en 31 Maart a. s., bij voorkeur op Donderdag 28 Maart a. s., des voor- middags tusschen 9 en 12 uur. Aldaar wordt gezorgd voor het opvragen en het indienen van de vereischte stukken. Medebrengen van zakboekje of paspoort is zeer gewenscht. De aandacht wordt er op gevestigd, dat van een even getal broeders of halfbroeders de helft en van aen oneven getal de grootere helft wordt vrijgesteld, en voorts, dat een broeder, die ter inlijving bestemd is, Met be trekking tot vrijstelling wegens broederdienst wordt gehjkgesteld met een broeder, die dient. De wet bepaalt n.l., dat vrijstelling wegens broederdienst wot (It verleend aan den ingeschrevene, wiens wettige broeder of halfbroeder hetzij bestemd is ter inlijving °f Wel d'ent of gediend heeft bij de militie, hetzij *s vnj wi lger ilient of gediend heeft bij de zeemacht, 'J ie eger uer te lande of bij de koloniale troepen wat het eerste geval - het blstemd zijn ter inlij- yxng by de mihtie - betreft, ten zij het voor de mhjving bepaalde tijdstip reeds verstreken en hi! met ter inlijving opgekomen is. J Tot het verkrijgen van vrijstelling wegens broeder dienst moet worden overgelegd- do. een bewijs van bestemming ter inlijving, een b.wys van dienst of een uittreksel uit het stamboek van elken wettigen breeder of halfbroeder die ter inlijving bestemd is, dient of gediend heett,'zoomede ten aanzien van elken wettigen broeder of halfbroeder' voor wien een plaatsvervanger is gesteld, een bewii* van dienst of een uittreksel uit het stamboek van den plaatsvervanger 2o. een getuigscbrift betreffende de wettige broe- ders en halfbroeders van den ingeschrevene. Tot bet opmaken van bet getuigscbrift, onder 2o. bedoeld, moet door of vanwege den ingeschrevene aanvraag worden gedaan ter secretarie dezer gemeente, tusschen 21 en 31 Maart a. s., bij voorkeur op Donderdag 28 Maart a. s., des voormiddags tusschen 9 en 12 uur. Daarbij moet door of vanwege den ingeschrevene worden gezorgd voor de tegenwoor- digheid van twee getuigen, die meerderjarige manne- lijke personen moeten zijn, van wie kan worden aangenomen, dat zij met het gezin, waartoe de inge schrevene behoort, voldoende bekend zijn, Medebrengen van zakboekjes of paspoorten is zeer gewenscht. Het getuigschrift wordt in den regel opgeinaakt door den Burgemeester der gemeente, waar de be langhebbende voor de militie is ingeschreven, doch kan ook door een anderen Burgemeester worden opgemaakt. Zijn er twee of meer broeders of halfbroeders in hetzelfde jaar geboren en moet aan een of meer van ben vrijstelling wegens broederdienst worden verleend, dan wordt in de zitting van den Militieraad door loting uitgemaakt, aan wien of aan wie hunner de vrijstelling zal worden toegekend. Onder zekere voorwaarden kunnen zij eehter, met afwijking hiervan, bij onderlinge overeenkomst aanwijzen wie hunner om bedoelde reden zal of zullen worden vrijgesteld. Minderjarigen moeten voor zulk een overeenkomst de toestemming hebben van hem of haar, die de ouderlijke macht of de voogdij over hen uitoefent. Het aangaan van de overeenkomst en bet verleenen van de toestemming kan geschieden hetzij schriftelijk ten overstaan van den Burgemeester of van een door dezen daartoe aangewezen gemeenteambtenaar, hetzij mondeling in de zitting van den Militieraad. Deze aanwezigheid kan ook op zich zelf reden tot vrijstelling geven, zonder dat er reden tot vrij stelling wegens broederdienst bestaat. De wet bepaalt namelyk onder zekere voorwaarden Indien twee of meer broeders, die geen recht op vrijstelling wegens broederdienst kunnen doen gelden, in hetzelfde jaar zijn geboren, wordt de helft van bun getal of, zoo dit oneven is, de grootere helft vrijgesteld. Om voor vrijstelling om de hierbedoelde reden in aanmerking te komen, moet door of vanwege den ingeschrevene binnen een later bekend te maken tijdvak ter secretarie dezer gemeente aanvraag worden gedaan tot het opmaken van een daartoe vereischt getuigschrift. Wie van de broeders of halfbroeders zal of zullen worden vrijgesteld, wordt uitgemaakt door een loting of bij overeenkomst, op dezelfde wijze als hiervoren omschreven is onder »Broederdienst". Ter Neuzen, 8 Maart 1918. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA. De Burgemeester van TER NEUZEN brengt ter kennis van belanghebbenden, dat voor hen, die voor de lichting der militie 1919 zijn ingeschreven, de gelegenheid bestaat aan te vragen en dat daaromtrent het volgende geldt. Deze vrijstelling wordt verleend aan hem, door wiens verblijf in werkelijken dienst voldoende mid- delen tot levensonderhoud zouden komen-te ontbreken aan zijn gezin of aan dat, waartoe hij behoort of waarin hij als pleegkind is opgenomen, dan wel aan personen, die hem in den eersten of den tweeden graad van bloed- of aanverwantscbap bestaan. Geldt het iemaud, die reeds is ingelijfd dan wordt de vrijstelling niet verleend, zoo de belangen van den dienst bet wenschelijk maken haar niet te ver leenen en bij toebenning van vergoeding wegens kostwinnerschap voldoende in de middelen tot levens onderhoud van het gezin of van bedoelde personen zou worden voorzien. Voor het kostwinnerschap in den zin van de Militie- wet wordt niet vereischt, dat de eenige of voornaamste bron van inkomsten gelegen is in den arbeid van den miiitieplichtige, doch is het voldoende, indien door zijn mogelijke dienstvervulling de gezamenlijke inkomsten der betrokkenen met een zoodanig bedrag zouden worden verminderd, dat, ket overblijvend* niet meer gezegd kan worden voor hen „voldoende middelen tot levensonderhoudte vertegen- woordigen. Tot het verkrijgen van vrijstelling wegens kost winnerschap moet worden overgelegd een staat van inlichtingen, opgemaakt door den burgemeester der gemeente, waar de belanghebbende voor de militie is ingeschreven. De staat kan echter ook door een anderen burgemeester worden opgemaakt, alsdaarvoor een bijzondere reden bestaat. Indien het bezwaren oplevert, den staat van inlichtingen bier te lande te doen opmaken, kan 'in de plaats van zulk een staat worden overgelegd hetzij een gelijksoortig, hetzij een ander in bet 1 nland opgemaakt stuk, waaruit met genoegzame zekeiiieid de ornstandigheden blijken welker bekendheid voor de beoordeeling van het recht op vrijstelling noodig is. Door of vanwege dengene, die vrijstelling verlangt wegens kostwinnerschap, moet zooveel mogelijk ter secretarie der gemeente aanvraag worden gedaan tot het opmaken van bedoelden staat van inlichtingen, en wel tusschen 21 en 31 Maart a.s.. ingeval de reden van vrijstelling aanwezig was op 21 Maart van dit jaar. Met de aanvraag moet in dit geval dus niet worden gewacht tot na de uitspraak van den keuringsraad. Ontstaat de reden van vrijstelling echter eerst later dan is het gewenscht de aanvraag te d -on, zoodra mogelijk nadat de reden is ontstaan. Degene, die aanvraag doet tot het opmaken van zulk een staat van inlichtingen, dient zooveel moge lijk daarbij opgaven te verstrekken omtrent de orn standigheden, waarin de miiitieplichtige en waarin het gezin of de naaste bloed- of uanverwanten ver- keereu. By voorkeur zal voor het opmaken van staten van inlichtingen ten behoeve van het aanvragen van vrij stelling wegens kostwinnerschap zitting worden gehouden op Donderdag 28 Maart a.s., voor middags tusschen 9 en 12 UUr. Omtrent de vrijstelling wegens kostwinnerschap wordt beslist door Gedeputeerde Staten, zoo de reden van vrijstelling aanwezig was op 21 Maart van dit jaaranders door de Koningin. Deze vrijstelling wordt aanvankelijk slechts tijdelijk en wel ten hsogste viermaal voor een jaar en daarna, zoo de grond voor de vrijstelling ook bij de ten vijfde male te nemen beslissing nog aanwezig blijkt, voor goed verleend. Voorts wordt ook vrijstelling verleend in het gevaldat een dienstplichtige zoodanig persoonlijk onmisbaar is voor de instandhouding der middelen van bestaan van zijn gezin of van dat, waartoe hij behoort of waarin hij als pleegkind is opgenomeji, dan wel van personen, die hem in den eersten of den tweeden graad van bloed- of aanverwantschap bestaan, dat zijn aanwezigheid daarveor dringend noodzakelijk is. Tot het verkrijgen van vrijstelling op dezen grond moet worden gehandeld in overeenkomstigen zin als tot het verkrijgen van vrijstelling wegens kostwin nerschap. Omtrent het verleenen van vrijstelling wegens aan wezigheid van het bedoeld geval wordt echter uit- sluitend beslist door de Koningin. Ter Neuzen, 8 Maart 1918. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA. De Burgemeester van TER NEUZEN brengt ter kennis van belanghebbende ingeschrevenen voor de iKclting( HklSk, dat va.i dienst bij de militie wordt verleend lo. aan den geestelijke, den bedienaar van den gofcdienst, den zendeling-leeraar, den broeder-diakoon van een godsdienstige vereeniging en den Roomseh- Katholieken ordebroeder, die tot een binnen het Rijk gerestigde kloosterinrichting behoort; 2o. aan den student in de godgeleerdheid en den zendeling-kweekeling, die a.an een bij algemeenen maatregel van bestuur aangewezen inrichting van onderwijs tot geestelijke, tot bedienaar van den gods- dienst of tot zendeling-leeraar wordt opgeleid en aan den proefbroeder, die tot broeder-diakoon van een godsdienstige vereeniging wordt opgeleid. Wie geacht worden een dezer hoedanighheden te bezitten, is omschreven in een tweetal tabeilen, die door belanghebbenden ter secretarie dezer gemeente kunnen worden geraadpleegd. Door of vanwege deugene, die op grond van een dezer hoedanigheden vrijstelling verlangt, moet een verklaring, waaruit het bezit dezer hoedanigheid blijkt, worden ingeleverd bij den Burgemeester der gemeente, waar hij voor de militie is ingeschreven. De verklaring moet zyn ingericht overeenkomstig een model, waaromtrent ter secretarie der gemeente inlichtingen kunnen worden verkregen. De inlevering moet geschieden voor 1 April a.r ingeval de reden van vrijstelling aanwezig is op 21 Maart a.s. Ontstaat de reden van vrijstelling eerst later, dan is het gewenscht de inlevering te doen zoodra mogelijk nadat de reden is ontstaan. \oor hem, die op 21 Maart een der voornoemde hoedanigheden bezit, moet de verklaring op genoem- den datum worden afgegeven of moet althans uit de verklaring blijken,' dat de toestand, die grond tot vrijstelling oplevert, op dien datum aanwezig was. Voor hem, die eerst later een van bedoelde hoe danigheden verkrijgt, moet in de verklaring de toe- stand worden venneld, gebjk die is op het oogenblik der afgifte. Omtrent de vrijstelling van de hierboven bedoelde personen wordt beslist door Gedeputeerde Staten, zoo de reden van vrijstelling aanwezig is op 21 MAART van het jaar, waarin het inschrijvingsregister gesloten isanders door de Koningin, Deze vrijstelling wordt aanvankelijk slechts TIJ DELIJK en wel ten hoogste viermaal voor een jaar en daarna, zoo de grond voor de vrijstelling ook bij de ten vijfden male te nemen beslissing nog aan wezig blijkt, VOORGOED verleend. Ter Neuzen, 8 Maart 1918. De Burgemeester voornoemi, J. HUIZINGA. -v.,,, lTOCI wCCL tc viraw. xnvngen vn 1Imt VKKincmteu ill uc j mei ue i.utni iouvim uttocarcn. an -mn-pTm,™ ...j

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1918 | | pagina 5