LandbouwbericNtsn. SEMENGDE BERICHTEN. rechtzaken. feikbare. Maar dat komt ook al weer, om- dat bet bereikbare in dezen zoo alle-misera- belst wqinig is, Voor de zaa-k van de Polen bleek dus In den Rijksdag al heel weinig te worden gevoeld. Voor ons Nederlanders is zij heel goed te begrijpsn. „Van den tiran vermeten, heeft hij den slag verwacht", vertelt ons volkslied van den Zwijger; hij deed dat voor een volkomen overeenkomstige zaak, als waarvoor Dom- Drowski uit Italie is opgetrokken, zooals bet Pooische volkslied herinnert. Voor zoo een z ak heeft dezelfde Zwijger te Delft zijn xnartelaarsbloed vergoten, en hebben onze yoorvadcren verhevener nagedachtenisse tachtig jaren geworsteld. De geschiede- ttis hunner dade.n wordt nog h .'en ten dage der Nederlandschen jeugd bp de scholen als klokspijs ingegoten. Ook wij Nederlanders hebben ons in de zen oorlog op het standpunt gesteld, dat wij alleen voor de onafhankelijkh-eid van onszen eigen land willen vechten, precies hetzelfde ais waarvan men nu zoo'n verwijt tegen de Polen heeft gemaakt. Men stelle zicli een oogenblik voor, dat mini een eeuw geleden ons land tusschen drie mogendheden was "verdeeld en daarna onze nationaliteit was onderdrukt (en met dankbaarheid mogen wij-Van Hogendorp en zijn medestanders herdenken, wier kloek optreden dit, of iets dergetljks heeft voor komen).- Er komt strijd tusschen de onder- drukkers onderling, een wordt er uitge- gooid. Zouden wij voor den ander de' wa- pens opnemen, voor hij althans een deel van ons vaderland wezenlijk onafhankelijk had gemaakt? Zouden ook wij dan niet wen- schen: herstel en hereeniging? En wat zou den wij geven om praatjes als deze om maar een voorbeeld te nemen dat Gel- derland tot aan de zestiende eeuw een on afhankelijk hertogdom is geweest en nu, ter eere van de rechtvaardigheid, wordt her- steld en dat het .ongehoord is, aanspraak te maken op Friesland, omdat de Friezen geen Hollanders zijn en dus volgens het zelf- foeschikkingsrecht van ons af worden genomen. (Want het zelfbeschikkingsrecht is maar een van de mooie formules, waar- aiee het geweten van de wereld in slaap wordt gesust men kan er allerlei onrecht mee goedpraten en" als de draadlooze stations zulke geruststellende, windstilte •voorzeggende formules door den aether stu- ren, dan is het voor de bemanning van klei- ae scheepjes zaak, de oogen open te hou- den en den zuidwester op te zetten, want dan is er kans, dat het hard gaat w'aaien). Het is dus voor ons, Nederlanders, leer- zaam, om te zien, hoe het met de dingen in het Oosten gaat en wat er in den Rijksdag en volstrekt niet alleen door de zooge- naarnde Al-Duitschers zooal tegenin ge bracht. is, dat de Polen Polen zijn dn Polen willen bHjven (want dit is feitelijk van al wat men tegen hen aanvoert, de grondslag). Als men dat nagaat, dan geeft men -zich rekenschap, welk een dank de Nederland- sche soldaten verdienen, die nu weldra vier jaren en ten koste van hun belapgen zenuwuitputtenden grensdienst vervullen waardoor Nederland in staat is. Nederland te blijven. Leerzaam is die gang van zaken ook voor den kijk op den oorlog in het al- gemeen, want men ziet er uit, hoe in een oorlog, als eenmaal het woord aan de ka- nonnen is gegeven, de militaire gebeurtenis- sen ook den doorslag geven en men daar met redevoeringen en vergaderingen niets aan veranderen kan. Na den geweldigen stoot in 1915, heeft Rusland zieh nog lang militair staande gehouden, maar de Centra- len hebben gewacht, tot het zijn adem zou hebben verloren en in zwijm vallen. Dat is nu geschied en nil helpt er geen moedertje lief aan, men heeft eenmaal de beslissing gelaten aan de verhouding van de weder- zijdsche kracht der wapenen, en nu die ver houding eenmaal is bepaald, valt ook dien- overeenkomstig, en niet overeenkomstig de principieele overtuiging van den verslagene, de beslissing. Zpo zal het ook in het Westen gaan, wie het wint zal zijn voorwaarden opleggen, al zal hij ook niet nalaten aan de wereld dui- delijk te maken, dat die voorwaarden alleen zijn gesteld, omdat zij overeenstemmen met zekere fraaie, door de heele wereld aan- vaarde formules en beginselen. De verkla- ring van de jongste conferentie der Entente- socialisten heeft dan ook dit met alle ver- kiaringen over de oorlogsdoeleinden ge- meen, dat zij begin! met de principes en -M de M/omere doeieinden deduceert. Deze en dergelij'ke verklaringen worden al- tijd veel duidelijker, als men ze van achte-_ ren naar voren leest. Men begint dan met- ■de eischen. Men voelt dan ook dadelijk, dat 'die eischen maar betrekkelijke waarde heb ben. Ja, of ze ooit waarde zullen krijgen, Srangt er maar van af, of de partij, die ze stelfgenoeg geluk met de wapenen zal heb ben, om de tegenpartij tot aanvaarding te dwingen, en dan blijft nog af te wachten, <of niet, als eenmaal de tegenpartij dan toch gedwongen kan worden, haar geen zwaar- ilere -efschen zullen worden gesteld. ©e socialistenconferentie zegt, dat Duitschland Elzas-lotharingen aan. Frank- rijk moet teruggeven (waarna dus na het vallen van de beslissing 'n bevestigende volkstemming zal worden gehouden) dat Oostenrijk zijn Italiaansche provincies moet opgeven en aan de Tsjechen e. d. moet overlaten of ze van de tweeledige monar chic soms een bond van vrije Donaustaten willen maken. Voorts wordt Duitschland uitgenoodigd aan de Polen een uitgang naar de zee te geven. Of deze eischen billijk zijn, en hoeverre zij aan prijzenswaardige beginselen beant- woorden, is een vraagstuk, dat zich uitne- mend leent tot de behandeling in een motie, maar of zij zullen worden verwezenlijkt, zal uitsluitend afhangen van de beslissing der wapenep. Het zal niet lang meer duren, of de ge- vechtspauze op het Westelijk front neemt een einde. De Fransche bladen zeggen het, en de Duitsche verwachten hetzelfde. Ar- denne, in het Berliner Tageblatt, herinnert, •dat de Fransche bladen hun legerleiding .aanraden het Duitsche offensief te voorko- men en dat zij melden, dat Frankrijk daar- ioe gereed is. Noch dit, noch de nieuw-e aanval van op- geblazenheid van de chauvinistische Ita liaansche pers, zegt Ardenne, is echter een zoo zeker teeken, dat de strijd opnieuw zal ontbranden, als de recente 'bepaadslaging in net Duitsche hoofdkwartier van de twee Keiz-ers en hun militaire raadgevers. Men kan daar aan toevoegen, dat de raad- pleging van de Oostenrijksche legerleiding er op wijst, dat ook die bij het aanstaande offensief wat te doen zal krijgen. De Duitsche rijkskanselier heeft nog een rede gehouden. Wilde hij, al was het maar ter verantwoording tegenover zijn eigen volk, nog voor de hervatting van het krijgs- bedrijf in het Westen, nogmaals het stand punt van de middenrijken ten opzichte van het vredesvraagstuk -ontvouwen, nogmaals de geie-genheid openen voor de geallieer- den, met -erkenning van de rechtmatigheid van dat standpunt, vredesonderhandelingen te openen? Hertling zelf had er geen groote verwachtingen van. Hij kon toch niet an- ders doen dan wederom te staan op de ter- ritoriale integriteit van de middelrijken. Gesteld hij had anders gedaan, zo.u men niet alferwCge aan de integriteit van zijn geestvermogens hebben getv/ijfeld? Is de militaire toestar^l dan zoo, dat Duitschland gedwongen is gebied af te staan? Noch- tans is het deze reeds de vorige maal door Hertling gestelde eisch van territorial on- schendbaarheid, die door de Ente'nte aller- wegen als onaannemelijk is gekenschetst, althans beantwoord met ,,minimumvoor- waarden", welker vervulling de handhaving van de onschendbaarheid der middelrijken uitsluit. Laatstelijk heeft de intergeallieerde arbeidersconferentie zulks nog gedaan, zoo- dat dan ook de Westminster Gazette te- recht zegt: de -vlag van de arbeiders is geen vredesvlag, het is een oorlogsvla-g. De mili taire toestan-d komt mef al die eischen niet overeen, en als men ze wil doorzetten, zal men hem eerst hebben te veranderen. Hert ling heeft zich nauwkeuriger dan ooit te vo ren van zijn plaats is geschied, over Belgie uitgelaten, maar dat zal niet voorkomen, dat op het gevechtsterrein de tegenstanders op nieuw met de wapenen een beslissing zul len zoeken. Het is waar, dat de centralen, als zij zich tot de verdediging blijven bepalen, een uit- nemende kans hebben dien vol te houden, ook al komt Amerika meehelpen; het is hoogstwaarschijnlijk, dat zij nimmer zoo- veel voor een offensief zullen wagen, dat zij, bij mislukking, geen voldoende strijdkrach- teni meer voor een langdurige verdediging overhouden. Met dat al staat het, naar onze meening althans, zoo vast als een huis, dat in het Westen nu spoedig een geweldige nieuwe slag zal ontbranden. Majoor de Civrieux schrijft in de Matin, dat volgens de oorlogscorrespondenten een van de voornaamste stooten van de Duit- schers, zoo niet de voornaamste, te ver wachten is tusschen Atrecht en Saint-Quen- tin. Deze nauwkeurige aardrijkskundige be- paling schijnt den majoor wat voorbarig. Want als de Duitschers tanks gebruiken, hetgeen zij, naar men zegt, zullen doen, dan kiezen zij stellig geen terrein, dat reeds door langdurigen strijd is omgewoeld. De geallieefden moeten evenwel niet een gelimiteerd offensief afwachten, zooals dat tegen Verdun, maar veeleer een algemeenen veldslag, waarbij, in verschillende mate, en met verschillende opdracht, de legers van de kroonprinsen van Beieren, Pruisen en Wurtemberg zullen meestrijden. Volgens de opvattingen van Moltke is op een modern slagveld de vleugelomvattirrg de eenige bruikbare manoeuvre. Maar de vleugelom- vatting is niet een synthesis van. de-heele krijgskunst. Integendeel leert de krijgsge- "schiedenis, dat in de beroemdste veldsla- gen, waarin de strijdende legers wel'dege- lijk vleugels hadden, de poginge-n tot vleu- gelomvatting slechts zelden voorkomen. De schrijver heeft hierbij vooral het oog op de Napoleontische veldslagen. Een plotseling inzetten van alle bescbikbare reserves op een bepaald punt, niet zoozeer om den te- genstander tot den terugtocht te dwingen, maar veeleer om hem te vernietigen, door een breuk van zijn linies met alle gevolgen daarvan. Deze manoeuvre, in beginsel uni form, is in de praktijk verscheiden en ver- and-erlijk geweest. Zij kan dat ook heden ten dage nog worden. Aldus majoor de Civrieux. Zijne opvat- ting v/ordt oogenschijnlijk door de leidende mannen van de entente gedeeld, in zoover zij hebben bekend gemaakt, dat de gealli- eerden een groote mobiele reserve hebben gevormd, welke reserve, in geval de Duit schers een poging doen, zooals boven om- schreven, zoo spoedig mogelijk op het be- dreigde punt kan worden ingezet. Bij voor- bereidende aanvallen op -verschillende pun- ten is het dan de taak van den veldheer, te beoordeelen, welk punt wezenlijk het meest bedreigde is, en het oogenblik vast te stel- len waarop de reserve zal moeten ingrijpen, opdat deze niet of te onjuister plaatse, of te laat worden ingezet. De Engelschen hebben, naar men weet, onlangs hun front weer verbreed en de Fransche dienovereenkomstig het hunne verkort. De Engelschen, zullen tot aan de Oise ongeveer reiken. Er zijn dus vermoedelijk meer Fransche dan Britsche troepen voor de reserve vrij. Trouwens, daar het Fransche leger uit ope- ratief oogpunt mag worden verondersteld beter ontwikkeld te zijn dan het Engelsche en deze eigenschap bij een mobiele reserve vooral van waarde is, ligt het voor de hand dat bij- die strategisc-he eenheidsreserve meer Fransche dan Engelsche divisies zullen zijn. In aanmerking genomen de getalsterk- te van de geallieerden volgens de gebruike-" lijke schattingen, zal men zoo'n reserve tocn wel op een 60 divisies ongeveer mogen stel- len. Waar die van de Duitschers op zijn minst even sterk zal wezen, kan men zich nu al eenigszins een voorstelling er van ma ken, welk een verschrikkelijke slag in het Westen zal worden gestreden, als inder- daad de partijen nu eens voor al de beslis sing met de wapenen willen bevechten. Want voor beide partijen dringt de tijd. Nietegenstaande de verzekeringen van het tegendeel door de Entente, niettegenstaan- de de gebeurtenissen in Rusland, die de biokkade tegen de middelrijken voor een deel illusoir maken, is het voor beide par tijen van groot gewicht, dat de oorlog van dit jaar nog tot zijn einde komt. DUITSCHE HULPKRUISER TERUG- GEKEERD. Volgens een officieel bericht uit Berlijn is de Duitsche hulpkruiser „Wolf", na een tocht van 15 maanden door den Atlanti- schen, Indischen en Stillen Oceaan, dank zij de bekwame leiding van zijn komman- dant, fregat-kapitein Narger, en het schit- terend gedrag van de b-emanming, gelukkig en met succes in het vaderland terugge- keerd. Het vaartuig heeft het scheepsverkeer naar onze vijanden, door de vernietiging van scheepsrui-mte en ladingen, op de zwaarste wijze benadeeld. M-eer dan 400 man scheepspersoneel van de tot zinken ge- brachte vaartuigen, on der wie perspnen van allerlei nationaliteit, in 't bijzonder Engel sche militairen, blanken en kleurlingen, zijn door de Wolff" naar Duitschland gebracht. Behalve verscheidene-, van gc vapende stoomschepen buitgemaakte kanonnen heeft de „Wolf" een groote hoeveelh-eid waarde- volle grondstoffen als gummi, koper, mes sing, zink, cacaoboonen, coprah enz., tot een waarde van ettelijke millioenen mark, medegebracht. Nadere opgaven worden nog gepubliceerd. Het fn Februari 1917 door de „Wolf" opgebrachte en als tweede hulpkruiser uit- geruste Engelsche stoomschip ,,Turritella", dat den naam „Itlis" kreeg, heeft onder kommando van den eerste-officier van de „Wolff", luitenant-kapitein Brandes, met succes in de golf van Aden geopereerd, tot het door Engelsche strijdkrachten tegehge- houden, door zijn'eigen bemanning tot zin ken werd gebracht, die in haar geheel, ter. sterkte van 27 koppen, in Engelsche gevan- genschap geraakte. Deze, onder >de moeilijkste omstandighe- den zonder eenig steunpunf en zonder ver- bin-ding met het vaderland uitgevoerde tocht van de Wolff, is een prestatie zon der voorbeeld. TER NEUZEN, 27 Februari 1918. Het weerbericht van het meteorologisch iristituut te De Bihlt van heden luidt als volgt: Hoogste barometerstand: boven 770 Zuid- Duitschland. Laagste barometerstand: 730.2 Hapa- randa, x Verwaehting tot den avond van 28 Febr. Matige, later wellicht toenemende Weste- lijke tot Zuidwestelijke wind, meest zwaar bewolkt, wellicht eenige regen, zelfde tem- peratuur. Examen-commissie lager onderwijs. Tot lid van de examen comm,is.sic in Zeeland voor het vak Aardrijkskunde is benoemd de heer H. Koelmans alhier. Antirev. kiesvereeniging. In de Vrijdagavond alhier gehouden ver- gadering van de Antirev. Kiesvereen. wer- den tot voorloopige canididaten voor de Kamer gesteld de heeren: Idenburg, de Veer, v.. d. Mo lien Vpge- laar, Smeenkj, v. d. Voort van Zij p. do Monte Verloren, Brants, de Wilde en Mr. Tli. Heemskerk. Boven den maximumprijs verkocht. Tegen een nmderslager alhiei- is piiooes- verbaal opgemaakt wegens het verkoopen boven; den door den Minister vaslgesteiden maximumprijs. Naar blijkt, trachten de slagers zoo veel mogelijk hunne zaak gaande te houden;. Er zit ecliler aan de geslachfe heesien schaarsch goedk*rop vleesch en de dure so or ten worden onvoldoende gevraagd, een verschijnsel dat zich ook elders volgens de berichten in de bladen blijkt voor te doen. In de groote plaatsen zijin tal van slagers- winkels gesloten. Verpachting tuingrond. Bij de gisteren door Burg, en Wetli. gehou den verpachting van tuingrond, langs de Scheldekade zijn pachlers geworden deliee- ren Mj de Jonge en J. van Luik voor J 48. Personeel Rijks directe belastingen. Met ingang van 1 Maart is bevordeixl tot rijksklerk 2c ldasse ter inspectie TerNeuzen de rijksklerk 3e klassc ter inspectie Helder J. O. Westerweel. Met ingang van 13 Februari is verplaatst de hominies te water a/b van het recherche- vaartuig Aj-'u.s G. Krayenbrink naar Ter Neuzen. Het Kapverbod. .Na den kantonrechter te Ter Neuzen heeft ook die te Middelburg uitspraak gedaaD in zake een overtreding van het kapvarbod van den oommandiant in Zeeland. De bekl., een man! uit Zoutelandej. werd ontslagen van rechtsvervolging. Ernstig ongeval. Maandagnamiddag viel bet driejarig zoion- je van W. M., ten hnize van zijn groot- moeder, van die vlierimg, door een opening in den vloiar in ide zich daaronder beVin- dende zaal. Aanvankelijk was de toestand van het kind zeer zorgelijk, doch tlians is er naar wij vememen beterschap waar te nemen. V arkenshoudersvereenigingen. Jl. Zondagvo-ormiddag vergaderde op de bovenzaal van den heer Giiijalnse een 26 tal afgevaardigden van verschillende ver- eenigingen van varkenslnouders in Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen, daartoe uitgenoodigd door een voorloopig cornit6 bestaande uit de heeren L. van Waesberghe te Hulst, W. Strijdonck te Graauw en Jos. Lafarre te Boschkapelle, welk cornite was benoemd in eene op 10 dezer te Hulst gehouden bijeen- komst. Bij afwezigheid Van den heer Van Waes berghe werd, blijkens het verslag der Ax. Crt., het voorzitlerscliap waargenomen door den heer Strijdonck, Allereerst werd van gedachten gewisseld over het onderwerp huisslachting. Na de verklaring van den Minister Posthuma, in de Staatscourant dat het niet in zjjn bedoe^ ling ligt het slachten te verbieden van var- kens die Voor eigen gebruik zijn gefokt,. wierd het niet noodig geacht alsnog ec'n request over dit onderwterp aan den Minis ter of de Tweede Kamer te zenden. Daarna werd besloten tot stichting v;in een centraal bureau, bestaande uit een lid van elke aangesloten vereeniging, waaruit een laoofdbestuur werd gekozen, waarvan de uitslag wasj, dat dje hieer Van Wjales- berghe werd benoemd tot eere-voorzitter, de beer Strijdonck tot voorzitter en de heer Lafarre tot secretaris. Ver tegenwo ordigd waren 13 vereenigingen waarvan 12 zich aansloten, n.l. Graauwj, Boschkapelle, Sluiskil, Hoek, Lamswaarde, Hontenisse, Stoppeldijk, Axel, Hengstdijk, Ossenisse, Driewegen en Ter Neuzen. De vereeniging Baandijk verkLaarde zich niet bereid tot aansluiting. Van gedachten word gewisseld ovea- den gezamenlijken aankoop- van biggen fen einde deze tegen meer billijken prijs te kunnen aanschaffen. daar nu reeds gevallen werden genoemd, dat /30 werd geboden voor big gen die nog niet eens het levenslicht hebben aanschouwd. Daar deze zaak bij vele afgevaardigden zwarigheid .ontmoette werd nog geen be paald hesluit genomen; maar toch werd het wenschelijk geacht, dat elke vereeniging eens opgaf hoeveel biggen door de leden xevlangd worden. Verder werd de wenschelijkheid betoogd, dat alle vereenigingen Rechtspersoonlijkheid aanvragen om bij voorkomende dnregel- matigheden beter liandelend te kunnen op- De contributie werd voorloopig bepaald pp 5 cent per lid en per jaar. De zetel van het centraal bureau zal geves- tigd zijn te Axel. Nad at beslo ten was voortaan niet meer te vei'gadv n op Zondag, ten einde alle vereenigingen in de geiegenheid te stellen zich aan te sluiten, wierd idje vergadering gesloten. Over de grens gekomen. Nabij Cadzand-Haven is naar de VI. Crt. meldt. een Duitsch Felidwebel over de grens gekomen en ge'interneerd. Ileden zou hij naar Bergen overgebracht worden. Dinsdag jl. was- dicze zelfde deserteur ook over de grens gekomen, maar hij gaf toen voor dat hij verdwaald was, hoewel hij onop- gemerkt doorgewandeld was tot Zuidzande, daar werd hij evenwel aangehoudeai. Hij wenschle tden niet geinterneerd te worden, reden waarom hij' aan den Duitschen grens- wacht-commandanl overgegeven werd. Hij •moiel toen naar Knocke gebracht zijn en aldaar in' ai'rest gesteld zijn. Hij wist Zaterdag evenwel met zijn geheele uitrus- ting andermaal pver te komen. Eeu Duitsch marine-,officier, die zijn bedoeling begreep was hem gevolgd tot over de grens eJnlieeft meermalcn revolverschoten op hem gelost; ook nog, maar men gegt. op ons grondge- bied. Zatgrdagnacht waren ook nog drie marine- soldaten over de grens gekomen. Deze, voor- geleid voor den commandant, moeten ook verklaard hebben dat zij verdwaald waren eri daar zij niet geinterneemd wenschten te worden werden zij aan den Duitschenprais- wa ch t-com in andan t o ve rgegeven ZAAMSLAG. Een jeugdig gezelschap van drie pereonen uit den St. Albertpolder onder Sas van Gent zouden Maandag per rijtuig een bezoek brengeu aan een goede kennis onder de ge- meente Zaamslag. Aan het einde van de zoogen. Blikstraat in den Ooegorspolder kwamen zg in de vrij diepe sloot terecht. De kap van het rjjtuig werd deerlijk ge- havend. De inzittpnden daarentegen kwamen met den sehrik vrij. De vlakbij woneode landbouwer De Klerk bracht ze met zgn rjjtuig verder. De oorzaak schijnt geiegen te zijn in de om8tandigheid, dat het paard ditmaal oog- lappen aan 't kopstuk had, wat het anders niet gewoon was. (Z.-Vl.) AXEL. Dinsdag werd alhier in het cafe van den heer A. van Dixhoorn ten overstaan van den notaris J. A. Dregmans verkocht eene partn bouw- en weiland. De koopan 1 en 2, 17,80.93 H.A. of 17 gemeten 157 roeden bouwland, geiegen tegen den Zuiddorpschen weg en aan den Laogeweg werd gekocht door den heer B. 0. IJsehaert alhier veor 26,150. Koop 3, 3,90,23 H.A. of 2 gemeten 129 roeden weiland aau het Lagewegje, voor 2700 door den heer A. Wiemcs, alhier. Koop 4, 8,81.30 H.A. of 19 gemeten 233 roeden bouwland, kavel tusschen den Langeweg en het Lagewegje, voor f 20,600 aan den heer IJsehaert voornoetnd. .SAS VAN GENT. Diefstallen. Drje nog jeugdige knapen, hoe jomg ook toch reeds zeer goed wetende dat in dezen tijd van schaarsehte alles waarde heeft, zijn door dp politic aangehouden wegens het ontvreemden van ijzereu huizen bij de suikerfabriek. De gestolen goederen werden door de politie in beslag genomen. Veelbelovend. Onze gemeente heeft eenigan tijd huisves- ting verleend aan een yoelbeiovend jong- mensch die in den tijd van drie m aan den een kapitaaltje doorgemaakt heeft van 15000, welke hij uit eene erfenis verkregen had. Alle sporten werden biiitien dezen tijd door dezen door de wol geverfden, be- lovenden jongeling beo-efend: de paarden-, fiets- en autasport hadden niets aantrekke- lijks meer voor hem. Voor de afleiding ver- viel hij echter in een anderen tak van sport, die hem in aanraking bracht met de politie, nadat hij reeds eenigen tijd van te voren op verzoek van zijn scliuldeischers in staat van faillissement verklaard was. Scheuren van grasland. Het aantal H.A. grasland, dat in Januari gescheurd is in Gelderland en voor premie in aanmerking komj, is voor den verbouw van: haver 1079.49.08 H.A., rogge 9.63.40 II.A., tarwe 6.03.80 H.A., gerst 18.44.61 II.A.,erwten 7.47.49 H.A., br'uine en witte boionen 9.07.80 H.A. en aardappelen 8.30.10 II.A., totaal 1138.46.28 H.A. Belastingontduiking. Tegen den schoenfabrikant' A. W;. M. R., raadslid te Oisterwijk (N.-B.), die zijn in- komen op 4000 had opgegeven, terwijl het f 38.478was, werd votor de rechtbank te 's Bosch 2000 l>oete off 4 maanden hech- tenis gceischt, ien tegen J. v. I., wethouder der gemeente, wiens inkomen 15.000 was, terwijl hij belangrijk minder had aange- geven, werd eveneens /2000 boiete of 2 maanden hechtenis geeischt. ve Jeugdige bandieten. Zatei'dagavond amstreekjs 9 uur zijn drie emaskerde en met scherp geladen revot- crs gewapende jongqmannen, naar de R. Gt. meldt, binnengedromgen in do oning van mevrouw de weduwe de Boes-, die met haar doch ter wnoiit aan de Spjan- j aacdslaan te Leeuwarden. De doch ter des imizes werd in de gang overvallen en met ton wen gehouden; een prop .werd haar in den mond gestopt, waarbij zij eenigszins aan het gelaat werd gewond. Vervolgens "verden drie vuurwapens op het meisje ge- 'ijcht am haar geld iaf te perseni Nadat de touwen losgemaakt waren, gaf het rneis- je eenig b-unkpapi-er, doch het dqietal was daarmee niet tevrodenzij eischten thans den sleutel van de brandkast. Het meisj# ging toen zoogenaamd den sleutel zoeken. Perwijl een dor inbrekens op den uitkijk ging staan snuffeldem de twee anderenin- middels in verschillende vertrekken rond en maakten sieraden van goud en zilver, "lov eelcn ringen, ien een horloge buit. Ook weed geprobeerd de brandkast te forcee- ren. De doch ter des huizes was intusisclien in de voorkamer gekomen; zij heeft daar een raamf o-pengesciiovqn en is in den tuin gesprongen, om hulp te roepen. Twee daar in de buurt surveitleeremle agenlen snel- den op haar geroep toe. De op den uitkijk staande inbreker nam de \lucht, en de agenten konden hem niet achterhaien. Er kwam spoedig meer politie, en na een uur zoeken vend men eindelijk een "der inbre ker s verborgen onder lieestors in een na- bijgelegen tuin. Dit was de 19jarige S. E., een lqodgietersknecht. Bij zijn verhoor ii-et hij niets uit over zijn .mededaders,, maar Zondagavond vroeg zij.n als zoodanig aan gehouden de ISjarige" J. I. en .de lSjarige D. Pbeiden ook loodgielersknecht. Poging tot moord en zelfmoord. I e Almkerk heeft Zaterdagmiddag om- streeks halftwee de landstormer Nijs uit Oss op den voorbijfietsenden tweede-luite- nant der infanterie Amos uit Rotterdam een schot gelost, waardoor de officier aan de kaak werd getroffen. Daarna richtte Nijs het wapen tegen zichzelf en bracht zich een vvond bij de hartstreek toe. Bei den werden overgebracht naar Gorinchem. De toestand van den landstormer is levens- gevaarlijk, die van den luitenant niet ern stig. Nader wordt gemeld, dat de landstorm- pliclitige Nijs op schildwacht stond voor de militaire gebouwen te Almkerk een schot op vijf passen afstand met zijn geweer lostte op den per rijwiel passeerenden lui tenant Amos, die nederstortte; de kogel had den officier aan hals en kaak getr.offen. Daarna zette de dader de kolf van zijn ge weer op den grond en trok met zijn voet- den trekker over. Deze ko.gel was hem de borst ingegaan en heeft den rug verlaten. Onmiddellijk v/as de groepscommandant ter plaatse, alsmede geneeskundige hulp. De verwonding van luitenant Amos is vermoedelijk niet levensgevaarlijk. Nijs, die poging tot zelfmoord pleegde, zijn de sacrementen der. stervende.n toege- diend. Luitenant Amos fuhgeerde als compag- nies-commanidant, staat bekend als een al- leszins humaan mensch en goed officier. De dader van dezen moordaanslag moet zich kort te voren op te chamtrree er over uitgelaten hebben, dat hij hot misdadig plan wilde volvoeren; hij heeft reeds vele straf- feji ondergaan en was een dergenen, die onlangs in een cafe op den Kortendijk al hier, eenige personen, waarbij een jonge vrouw zeer drnstig verwondde. Net in tijds. Zaterdagnacht zag de waker van de Wes ter Suikerfabriek te Amsterdam bij zijn ron- de, dat een zandscheepje, liggende in de Noordkade, met het voorste gedeelte onder water was. Hij waarschuwde onmiddellijk den schipper, die nog,den tijd had met zijn, vrouw en"*zijn twee zusters het schip te ver laten. Later is het scheepje gezonken. De duurste broodkaart. Een ambteuaai- van de Scheepsagentuur van verlof uit Nederlanjd in Indie lerugge- komen, werd gevraagd of hij soms iets had idat) liijj ten bate van een fancy-fair te Batavia wilde afstaan. Hg dacht na, ziOicht en vond een broodkjaart, de eerste in Nedei-- Lan. Deze kaart word door den hezitter afgestaan met de oonditie dat hijzelf de kooper daarvan was voor 200. Op den avond Van den verkocjp ging deze kaart voor den prijs van 2000 van die hand. De koopen wias een lid van dan Itaad van Indie. Tasch aangespoeld. Te Hoofdplaat is, naar de N.. R. Crt. meldt, een tasch aangespoeld i)iet een groot aantal brieven, blijkbaar eigendom yan een inspec- teur van de distribuUo. Die brieven waren van de laatste dagen. 'tKan op 6en stem aankomen. De oudste candidaat gekozen. Bij de Zaterdag te Baarland gehouden stemming voor een lid van den raad der gemeente werden 131 stemmen uilgebracht. 5 biljetten waren van omwaarde. Gekozen als oudste in jaren de heer A. Burger, vrijz.; de heer C. Dekkfer, a.-n, kreeg mode 63 stemmen. Ernstige vechtpartij. Bij een hevige vechtpartij tusschen woon- wagetibewoners en boerenj word te Barae- veld, de 27jarige landbouwer S. K., mfet een geweer in den schouder geschoten. Verboden ruilhandel. Zaterdag zijn voor den rechter-commi-s- saris te Tiel geleid de bemanning van de sleepboot West-Deutsche Lloyd no 5 en een winkelier uit Zennewijnen De te 1 lei gestationneerde rivierpolitie had ontdekt, dat de bemanning der boot steenkolen ruil- de tegen aardappelen en winkelwaren. Verzet tegen een miltalre patroullle. Een patrouille van het plaatselijk garni- zoen te Amsterdam, bestaande uit_een ser geant en twee soldaten, kreeg Zaterdag middag opdracht den 22jarigen Willetn w

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1918 | | pagina 2