TirlfiusjaschiCourant Be Oorlog. Zaterdag 10 Fibp, 1818. No. 6048. TWITIiJDE BLAD. ilRNENLANO. Landbouwberichten. Beloonde standvastigheid. Het voorloopig succes, door onze Regee ring inzake de zand- en gnntkwestiefthans behaald, is een gelukwensch waard schrijft de N. R. Crt. De volhardiog bij het eigen, onpartijdige rechtsstandpunt is aanvankelijk beloond. Hoe pijniijk' ook de Engelsche dwangmaatregel, bet stopzetten van het telegrafisch handelsverkeer, ons land trof, hoeveel schade onze handel daarvan ook ODdervond, onze Regeering is voor dit on- vriendelijk machtsmisbruik niet uit den weg gegaan, rnaar is hiijven zeggenWij willen de zaak van bet zand en grint tot klaarheid brengen, maar houden vast aan hetgeen ons toeschijnt recht, en dus onze plicht te zijn, zoolang wij van ons ongelijk niet worden overtuigd en voor alles ver- langen wij dat gij, E igeiand, uw onvrien- delyk machtsmisbruik zuit staken voor-' disn wenseh ik de zand- en grintkwe3tie niet met u in 't reine te brengen." Engeland heeft nu toegegeveD. Het waardige, vaste, onze rationale eer hoog- houdende bfleid van minister Loudon heeft voorloopig gezegevitrd. Het scbjjnt zelfs wat 't succes nog grootcr maakt dat de Engelsche regeering niet langer tornt aan het rechtsstandpunt, door de onze in- genotnen, en vastgehouden alleen over de praktische toepassing van het beginsel wil Engeland nader onderhandelen,en daartegen kau thans onzerzijds geen bezwaar meer bestaan. Arbitrage, zooals minister Loudon met betrekking tot het rechtsstandpunt bad voorgesteld, wordt door Engeland niet ver- langa en schjjnt ook voor de overeenstem- ming omtrent den praktischen kant van de zaak niet zoo noodig. Nu Engeland blijk- baar 'n vriendschappelijke oplossing verUngt, mag mea hopen, dat deze spoedig zal zijn te bereiken indien ook Duitschland bereid is, op het dricgende verzoek onzer Regee ring medewerking te verleenen voor het instellen van een volL dig ond-rzoek door onz« autoriteiten. In afwachting daarvan komt reeds thans aan onze Regeering en aan minister Lou don in 't bij zonder, de hulde en dank van ons volk toe voor de standvastigheid, waar- mee zij onze strikte neutra iteit en onze nationate waardigheid ook in deze weer hebbsn gehandhaafd, Directeur van de manufacturen-clistributie. Naar de Tel. meldt, zal als directeur van het Rijksdistributiebureau voor manu- facturen optreden de heer R. F, Katz te Amsterdam. Veevoeder uit afvalproducten. De Minister van Landbouw heeft bepaald (1.) Het is verboden aardappelschillen en andere schillen, groentenafvallen, viscb- afval en vi3scherijafval, bloed- en vleezige slachtafvallen af te leveren aan anderen dan aan het bestuur dtr gemeente van aflevering of aan hem, die zich legitimeert als door dat bestuur te zijn gezonden om vorenbedoelde goederen namens hem in ontvangst te nemen. (2) Het vsrbod onder 1 gesteld, treedt in werking, zoodra ter zake eene nadere bekendmaking in de Nederlandsche Staats- courant zal zijn opgenomen en alsdan uit- sluitend in die gemeente of gemeenteD, welke in die bekendmaking of bekendma- kingen met namen zullen worden genoemd. Het ligt in mijne bedoeling, dat in de wjjze van ophalen der afvallen, voorzoover deie ook gescbiedt door auderen dan een reicigings- of soorlgelijken openbaren dienst, geen wjjziging wordt gebracht en het bjjv. aan scbillenophalers, gelijk men die vooral in de grootere gemeenten vindt, nietonmoge- ljjk zal worden gemaakt, hun bedrijf te blyven uitoefenen. Zij zullen dan echter moeten worden verplicbt om tegen betaliug van een redeljjken prijs de afvallen teuwer beschikking te stellen en zullen van uwent- wege moeten worden voorzien van een legiti- matiebewys, dat zij met uw voorkennis werkzaam zjjn gebleven Met ervaringsn, elders opgedaan, zai ook in dit opzicht meer- geaoemde commissie u van voorlichting kunnen dienen. De Minister van Landbouw heeft den gemeentebesturen ter toelicbting opgemerkt Proefnemingen om aan het hier te lande bestaande njjpend gebrek aan veevoeder tegemoet te komen door de verwerking van weicig kostbare grondstoflen, over weiuig kosten naar die fabriek zullen kunnen worden vervoerd. Voedselvoorziening van Suriname. (Officieel.) Blijkens van den gouverneur van Suriname ontvangen draadbericbt, is de voedselvoorziening der kolonie aan ern- stige moeilijkheden onderhevig. De gourerneur beeft thans de tusschen- komst^der regeering ingeroepen om de be schikking te krijgen over een schip tot het aanvoeren van meel uit Argentinie. Het Kamerlid De Jong en de peulvruchten. De Unie-Liberale Kameiclub beeft de zaak De Jong reeds sedert eenigea tijd wederom ter band genomen. Zij heeft zich thans gewend tot de beeren De Meester, Hubrecht, Rink, Fock en Patijn, die over deze zaak een uitsprhak aan de club uit- brachten, met het verzoek haar spoeiig te berichten, weike mededeelingen zij aan de club hebben te doen naar aanleiding van in het kort aangegeven gegevens, door den heer de Goede in zijn open brief aan het Senoiren-convent gepubliceerd. De heer De Jong neernt inmiddels aan de werkzaamheden der.club geen deel. Naar wij voorts vernemen hebben de voorzitters van de verschillende Kamerfrac- ties zich het dossier in de zaak De Jong doen overleggen, hetwelk thans bij hen circuleert. De artisten en de verkiezingeni In een Dinsdag gehouden vergadering van artisten, belegd door de Nederl. Centrale Artistenvereeniging, om stelling te nemen tegen de Neutrale Partij, die is opgericbt ter behartigmg van de j belangen van de tooneelkunst in het parlement, en daartoe reeds candidaten voor de a.3. verkiezingen heeft gesteld, werd na uitvoerige discussies de volgende motie metlalgemeenestemmen aaDgenomen. De openbare vergadering van artisten enz., van oordeel, dat een speciale vertegen- wiordiging in de Tweede Kamer ter be- hardging van de belangen van het kunst- ea amusemeutsbediijt" onnoodig is, gaat over tot de orde van den dag." DE ALGEMEENE TOESTAND. Het stafbericht uit Konstantinopel geeft in den iaatsten tijd met de eentonigiheid eens koekoeks te kennen, dat er geen nieuws is. Zoo doet ook het bericht van den 12den Februari, maar dan voigt er: ,,Aangezien de gruweldaden van benden ibandieten in het door de Russicche troepen ontruimde ge- bied van bet Armeensche front voortduur- den, heeft de Ibevelbebber van bet Kauka- sisch ieger bevel gegeven, daartegen af- doende maatregelen te nemen. ..Tengevolge daarvan heer-sdht thans weer orde in de zone, zich uitstrekkend tot Kilkit en de linie Keusse-Salak." Dit beduidt natuurlijk, dat de Turken op bet Armeenscbe front weer zijn opgerukt en bet aangeduide gebied hebiben bezel, Eerfang zullen we nu schrijft de N. R. Crt. een dergelijk bericht in de krant le- zen van Duitsche zijde. 1 rotzky verklaart den oorlog voor ge- Cindigd zonder vredesverdrag, maar de Duitschers, wel verre van daarmee genogen welke in valdoende hoeveelheden de be schikking kan worden verkregen, hebben tot aanvankeljjk niet onberredigende resul- taten geleid. De benoodigde grocdstoffen zgn die, van welke in de hierbij gevorgde beschikking de aflevering wordt verboden. Voor de installalies, welke die afval producten tot veevoeder zullen moeien ver- werken, zijn de plannen geheel gereed «e bpzondere tjjdsomstandigheden zijn evenwel oorzaak, dat bare afwerking en opstellmg niet dan geleideljjk zal kunnen plaats vinden. Het is om die rcden, dat er voorshaads geen aanleiding bestaat te bevorderen, dat alle verwerkbare afval aanstonds ter be schikking van de regeering komt, Het ligt in het voornemen om, telken- ma e wanneer eene fabriek gereed is om met de verwerking aan te vangen, bet af levemg.verbod in werking te stellen voor die nabyiiggende gemeenten, welke met die labriek door goede verkeersmiddelen verbonden zijn, opdat de alsdan van ge- ?e te verzamelen afvallen met te nemen, stellen zich op het standpunt, dat deze verklaring niet alleen geen einde maakt aan den oorlog, maar dat zij zelfs bet ver- drag over den wapenstilstand automatisch Heeft doen vervallen. Dit verdrag was een verdrag tusschen twee legers. Een van de verdragssluitende partijen (het RussisChe leger) gaat, zonder orde op zaken te stel len, been. De Duitschers hebben dus volko- men de vrije band. Trotzky gaat naar St. Petersburg terug, om te vertellen, dat bij handiglijk de Duitsdhe voorwaarden heeft omzeild en dat bet toch vrede is hij heeft bet iminers zelf gezegd. Maar ^e Duitsche troepen gaan hem aohterna, om te toonen, dat het geen vrede is, dat Trotzky's verkla ring door de tegenpartij veeleer wordt be- schctiwd als een teeken," dat zij nu vrijheid van 'handelen heeft, en dat zij van deze vrij heid gebruik maakt, am den oorlog te her- vatten. Met deze politiek hooipt Duitschland ver- moedelijk het volgende te bereiken. De po- sitie van de bolsjewi'ki in het algemeen, en die van Trotzky in het bizonder wordt ge- schokt: Tijdens Kerensky was het oorlog noch vrede. Leve de Bolsjewiki, heette het toen, zij zullen ons den vrede brengen. Maar wat brengen zij Rusland, wat heeft Trotzky met al zijn gepraat te Brest voor Rusland uitgewerkt? Hervatting van den oorlog zon der leger, zonder brood, zonder geld. Had iiij er dan maar in toegestemd, dat er in het bezette gebied een volkstemming werd ge houden. Al was die voikstemming dan ook niet vrij door de aanwezigheid van Duitsche soldaten, Rusland zou dan toch vrede heb ben gehad, en de afscheiding van de Oe- kraine had wellioht kunnen voorkomen. Want de oppositie van Trotzky heeft de centralen er toe gebracht met de Oekrainers afzonderlijk tot een akkoord te komen. Zoo redeneeren vermoedelijk de centra len, dit hopen zij, dat de uitwerking in Groot-Rusland zal zijn van een nieuw mili- tair optreden hunnerzijds. In de tweede plaats hebben zij echter op het oog de Radamenschen in de Oekraine te helpen. De regeering van de Rada-Oekrainers wordt inderdaad ernstig bedreigd. Zij zelf stellen het voor, als of het bolsjewiki in hun eigen land niets anders is, dan een aan- stooksel van buitenlandsche, d. i. Groot- Russische, Siberische, enz. soidaten, wier aanwezigheid in de Oekraine een erfenis was uit den tijd van het Czarisme. Ver- moedelijk bestaat er echter ook wel een in- heemsche^ Oekraiensche bolsjewieksche be- weging. Stellig wordt deze beweging door de voikscommissarissen te St. Petersburg met alle middelen gesteund, en dat een toe- nemende macht van Roode Gardisten even- goed op de Oekraine zal worden losgelaten, als tegen Finland is gesciiied, staat buiten twijfel. Maar de centralen hebben vrede ge- ■sloten met de Rada. De waarde van dien vrede hangt er geheel van af, of de Rada haar macht kan bandhaven en het is dus in ihet ibelang van de centralen, haar door wapengeweld te steunen, zoo goed als de bolsjewiki haar door wapengeweld ten val widen brengen. Praktisch zou dit optreden neerkomen op een inmenging in de binnenlandsohe toe- standen van Rusland, op een partijkiezen voor de uiteenscheuring van het rijk niet al leen, maar vooral tegen de bolsjewiki, te gen een binnenlandsche Russische partij denhalve. Buitenlandsche interventie bij bur- geroorlogen is een gevaarlijk spel, dat heeft men in de tijden van de Fransche omwente- ling gezien. Het effekt kan wel tegengesteid worden als het was bedoeld. Formeel evenwel kunnen de .centralen zich daarmee verdedigen, dat de Oekraine een onafhankelijke staat is, erkend door het vredesverdrag en aanvankelijk zelfs door de Russische regeering. Trouwens, deze regeering erkent feitelij-k de Oekraine nog wel, zij erkent alleen de Rada niet, omdat die niet bolsjewieksch is en zoo doet zij fei- telijk ten opzichte van alle „burgerlijke" re- geeringen. (De Rada beschouwt overigens zich zelf als socialistisch). - Met Groot-Rusland zijn de centralen nog in oorlog, formeel is het dus geen binnen landsche bemoeii'ng, als zij dezen oorlog voortzetten, en daardoor tegelijk een (nieuw baktken) ,,bevrienden staat" helpen. Wij schreven Woen&dag al in dezen zin, maar we doen het vandaag nog wat stel- liger, onidat alle berichten op een ontwik- keling wijzen, zooals we hierboven veron- derstellen. Evenwel, het blijft alles nog niet meer dan een evenwel waarschijnlijke veronderstelling. Niet zonder schrik zullen de Polen hebben bemerkt, dat zij alle kans loopen, opnieuw hun historische rol te vervullen, namelijk het kind van de rekening te worden. De positie van de Polen in den oorlog is sedert den val van het Tsarisme, sterk ge- wijzigd. De Duitschers beloofden den Polen geen hereeniging. Duitschland zou van Polen houden, wat het bij de Iaatste deeling (zooals die oip het congres te Weenen was geregeld) had gekregen. Maar het beloofde voor Russisch Polen onafhankelijkheid. Daartegenover stelde, zoolang'de Tsaar regeerde, de entente ook wel een belofte, maar deze ging eveneens niet zeer ver: her' eeniging met autonomie. Nu was die her eeniging wel een heel mooi vooruitzicht maar die autonomie onder het Tsarisme: de geschiedenis van de 19e eeuw was niet geschikt om die voor de Polen aanlokke- lijk te maken. Immers de onderdrukking had zijn oorsprong genomen in een toe- stand, waarin Congres-Polen nog onafhan kelijk was, en alleen door een personeele unie met Rusland vereenigd. De eisc'h, die geheel in de lijn van de entente lag, hereeniging en onafhankelijk heid, liet zij eerst hooren na den val van den Tsaar; sedert dien stemde dus het doel van de entente met het ideaal van de Polen over- een, maar ongelukkig voor dezen, had se dert dien de entente in het Oosten geen kans meer haar eischen door te zetten. De Duitsc'her werd dan ook meer en meer on- vriendelijk voor de Polen, en de grensrege- ling met de Oekraine, waarin Polen niet is gekend en een stuk van Congres-Polen aan den nieuwen staat werd toegewezen, bracht de anti-Poolsche gezindheid aan het licht. De centralen vertrouwen de Polen in het gehee! niet meer en willen den nieu wen staat aan het Oosten, evenzeer als in iiet Noorden en het Zuiden, nauw inknellen. De Polen in Oostenrijk hebben daar ter- stond op gereageerd met in de oppositie te gaan. De Poolsche regeering in het door Duitschland bezette gebied heeft haar ont- slag genomen (maak zoo'n misbaar niet, zegt de Koelnische Zeitung, dan hadt gij maar voor ons moeten vechten) en de bui tenlandsche Polen laten het protesten rege- nen. Het zal allemaal niets helpen, voor het oogenblik tenminste niet, maar de centralen zullen van de Polen nog last genoeg heb ben, vooral in Oostenrijlk, waar zij in het Parlement op de wip ,zitten. Misschien kan later den Polen helpen, dat de Russisch-Poolsche regimenten -in Mohi- hef een tweeden Poolschen staat vormen. Daar zal echter wel nauwelijks iets van komen. verband zijn te brengen. Er is evenwel aan het verzoek niet de vorm gegeven van een ultimatum, hetwelk een bedreiging insluiten zou. MOEILIJKHEDEN VERWACHT OVER DE OEKRAINE. Naar uit Keulen aan V.D. wordt geseind, schrijft de Berlijnsche correspondent van de Ko 1 n isdh e Volkszeitu ng" ,,Het besluit van de Bolsjewiki is wel overlegd en heeft een groote, in het bijzon der voor Oostenrijk-Hongarije zeer gevaar- lijke ibeteekenis. V/ij hebben zckere berich ten ontvangen, volgens weike de Bolsjewiki reeds troepenverschuivingen ten uitvoer hebiben gebracht. Een veldtoeht van Trotz ky tegen de Oekraine beteekent het grootste gevaar voor het nieuwe Oekrainisch staats- wezen. Men is ter bevoegder plaatse niet van voornemen, zich door Trotzky van de vruchten van den vrede met de Oekraine te laten berooven. Het is daarom niet onmo- gelijk, dat bij de besprekingen in ihet groote •hoofdkwartier belangrijke besiuiten zullen worden genomen, die hef Trotzky onmo- gehik zullen maken, de overeenkomsten, met de regeering in Kief getroffen, te bedreigen. Het is niet buitengesloten, dat door puitschland en Oostenrijk de operaties aan het Groot-Russische front direct moeten worden hervat. Men heeft berichten ontvan gen, dat Kief opnieuw door de Bolsjewiki bedreigd wordt. Onder deze omstandighe- den kunnen Duitschland en Oostenrijk niet dulden, dat de Bolsjewiki den met Oekraine gesloten vrede in gevaar brengt." ENGELAND ERKENT DEN VREDE MET DE OEKRAINE NIET. Reutei meldt, dat de Engelsche regeering zich niet gebonden acht den vrede, geslo ten tusschen Oostenrijkers en Duitschers en degenen, die hem namens de Oekraine hebben geteekend, te erkennen. EEN DUITSCH VERZOEK AAN ROEMENIE. Het Berl. Tbl. 'meldt, dat ihet viervoudig venbond er bij de Roemeensche regeerin"- in Jassy op aangedrongen heeft om onder- iiandelingen aan te knoopen. Het verzoc'ht de Roemeensche regeering om tot Woens- dagavond mede te deelen of zij tot onder- handelen bereid is of niet. Het aftreden van Bratianu en zijn vervanging door generaal Avarescu, zou natuurlijk met dit verzoek in BESSARABIE IN RUIL VOOR DE DOBROEDJA. De Neue Zuricher Ztg., die zooals de Voss. Ztg. opmerkt vaak blijk gaf zeer goed ingeHcht te zijn omtrent Roemeensche aangelegenheden, schreef enkele dagen ge- leden: ,,Het is niet buitengesloten, dat Roe- menie in mil voor Bessarabie afstand zou doen van de Dolbroedsja." Naar aanleiding biervan verklaarde Ri- zow, de Bulgaarsche gezant te Berlijn, aan een vertegenwoordiger van de „Sehweizeri- sdhe Telegrafen Information",, dat hij bij deze formule als basis voor eene overeen- komst tusschen Bulgarije en Roemenie aan- vaardde. Als Roemenie Bessarabie neemt en de Dobroedsja aan deBulgaren laat, dan is Bulgarije tevreden. De Bulgaarsche re geering zou in zufk een voorstel toestemmen. Roemenie heeft redht op Bessarabie. Deze oplossing wordt historisoh geredhtvaardigd, daar de toestand van voor 1878 hierdoor hersteld wordt, in welk jaar Roemenie Bes sarabie voor de Doebroedsja ruitde. De Centralen zouden tegen zulk een oplossing geen Ibezwaar hebben. Door deze nieuwe schikking zou defini- tief de rust op den Balkan hersteld worden. De gezant is ten aanzien van den afloop der nog loopende besprekingen met Roeme nie volkomen optimistiscb gestemd, want, zeide hij, indien de Oekraine vrede sluit, moet Roemenie reeds wegens zijn strate- gischen toestand hetzelfde doen. Ten slotte wees Rizow er op, dat binnen- kort een deiputatie uit de Dobroedsja Wee nen en Berlijn, en misschien ook Stockholm zal bezoeken. HET VERWACHTE DUITSCHE OFFENSIEF. De aankomst van Duitsche troepen, -die geforceerde marschen hebben gehouden, de voortdurende aanvalsmanoeuvres en de her- haalde tochten van vliegtuigen worden door de Fransche ibiaden opgevat als een bewijs, dat het Duitsche offensief aan het westelijk front aanstaande is. De „Matin" schat, dat de Franschen en Engelschen tegen 220 divi- sies, metongeveer 1.600.000 bajonetten, zul len moeten strijden. Het blad neemt aan, dat dit offensief den vijand zal in staat stellen in verscheidene breede sectoren aan te vallen. EEN MANIFEST VAN KRYLENKO. Duitsche bladen berichten, dat de Rus sische opperbevelhebber - Krylenko, wiens gevangenneming door de Poolsche troepen niet bewaarheid is, samen met het lid van het Opperste College Floro\yski, per draad- loos telegram aan alle Russische soldaten mededeeling heeft gedaan van het be vel tot mobilisatic. „Vrede, vrede, vrede, de oorlog is gedaan!" ^oo werd in het tele gram gezegd en het eindigde met de aan- sporing, de discipline te handhaven en de viering van den vrede door geen buiten- sporigheden te storen. Drie uren, nadat het telegram was afge- zonden, vaardigde Florowski het bevel uit, de verdere verspre'iding te staken. Buitenlandsch rood klaverzaad. De minister van landbouw heefc bepaald dat de in de beschikking vaD 5 deser ge- stelde maximumprjjs voor buitenlandsch rood klaverzaad slechta zal gvlden voor het thans in ons land aanwezige zead en niet voor de partjjen rood klaverzaad, welke nog zullen worden ingevoerd. Hooi. De Min. van Landb zal met betrekking tot de prijzen van hooi, alsmrde tot de pachters van hooilanden voor het oogsfjaar 1918 de volgende maatregelen nemen. lo. maxiommprijzen zullen worden vast- gesteld op den grondslag, dat voor hooi van eerste qualiteit aan den producent niet meer zal worden betaald dan 80 per 1000 K.G. ongeperst geleverd, franao spoor of schip. Voor hooi van mindere qualiteit zal naar evenredigheid minder worden be taald. 2o. Bet vt rvoer van hooi zonder ver- voerbewijs zal worden verboden. Vervoer- bewjjzen lullea worden afgegeven door een nader in overleg met de landbouworgani- saties aan te wijzen instelling of orgsnisatie. 3o. Koop en verkoop van hooi zal uit- sluitend geschieden door tusschenkomst van de sub 2o. bedoelde instelling of organisatie, die derhalve met de distributie van hooi zal worden belast. 4o. Indien dienaangaande niet vooraf door belanghebbenden met het sub 2n. be doelde lichaam eene regeling is getroffen, zal het hooi, afkomstig van graslanden die jaarlijks worden verpacht, in bezit worden genomen. Uiervan zal in de eerste plaats het hooi van die pachters worden uitge- zonderd, die het bewjjs kunnen leveren, dat zij niet meer hootlaEd hebben gepacht dan zjj gewoon waren te doen en dat zij het gepachte hooi noodig hebben voor d'e voeding van hun vee of paarden. 5o. Aangenomen zal worden, dat het sub 4o. bedoelde fcewijs zal zpn geleverd, ndien betrokkenen desverlangd eene ver klaring van eene plaatselijke of gewestelijke organisatie van bonafide hooilandpachters kunnen overleggen. De vorming van der- gelijke organisaties van belanghebbenden verdient derhalve aanbeveling. Cultuurcommissle in Zeeland. De Minister van Landbouw, Njjverheid en Handel heeft met ingaug van 8 Febr. j 1. aan den heer K. J. A. G. Barron Oollot d Escurv te Kloosterzande op diens verzoek eervol onfslag verleend als lid, (evens voor- zitter der Cultuurcommissie voor de pro vince Zeeland, onder dankbetuiging voor de door hem in die functie bewezen dieosteu en met ingang van denzelfden datum be- noemd tot voorzitter der genoeuade Cultuur- Com missis den he6r Jbr. J. v. Vredenburch te 1 holen, lid tevens vice-voorzitter dier ommissie. Tot leden der Cultuur-Commissie voor Zeeland zijn met ingang van 8 Febr. nog benoemd de heeren A. 0. de Oude te Noordwelle en George Vogelvanger te Hulst. Nederl. Trekpaarden Stamboek. Dinsdag werd onder voorzitterschap van den heer C. C. van Lidth de Jeude uit Tiel in cafe restaurant Riehe te Arnhem de vierde algemeene vergadering gehouden van het Nederlandsch Trekpaardenstamboek (Belgisch type). Namens de vereeniging bracht spr. een woord van dank aan den afgetreden voor zitter, den heer F. Hombach, die zeer veel voor de tot standkoming van het stamboek deed. Hoewel er veel mceiiijkhoden zijn, voortapruitende uit den oorlogstoestand, kon spr. cok lichtpunten noemen. Meer- malen verzochten buitenlandsche regeerin- gen inlichtingen over het stamboek, terwijl ook dikwyis uit het buitenland aanvragen inkwamen inzake medewerking bij de aan- schafiBng van stamboek materiaal. Ingekomen was een schryven van den afgetreden voorzitter, den heer Hombach. De voorzitter deelde mede dat deze brief op het Iaatste oogenblikjunkwam en heeft bezwaar het schrijven te doen voorlezen ook omdat het personaliteiten in houdt. Nadat de heer Haan (hoofdbestuur) verklaard had dat hij de persoon is waarover^de brief in hoofdzaak handelt en dat hy geen bezwaar heeft tegen voorlezing, bleek dat de heer Jombach zich bekiaagde over onheusche bejegening o.a. by aankoop van paarden in Limburg door een Zweedsche commissie. Daarover ontstonden onaangeDaamheden. Gaarbij kwam dat de voorzitter meende gerechtigd te zijn om in het kapitaal der N. U. M. deel te nemei too 25.000. in een vergadering van het hoofdbestuur werd hiertegen door den heer Haan ge- protesteerd een aaDgenomen motie, waarin bet eigenmachtig optreden van deD voor zitter werd afgekeurd, was de direete aan leiding dat de heer Hombach he»nging. Het schrjjven werd voor kenuisgeving aan genomen. Uit h»t jaarverslag van den secretaris bleek, dat werden aangeboden 5527 merrien en 131 hengsten. Het ledental vermeerderde met 1200 en bedraagt nu 4748. Er wer den 194 door de ltden gefokte hengsten door de Rijkscommissie goedgekeurd. Voorts wordt gewezen op de zwara taak, welke de jury had te vervullen en op de bevordering van den invoer van fokmateriaal. Het bezoek van eea Zweedsehe commissie aan ons land had het resultaat, dst uitge- vosrd werden naar Zweden 5 volwassen hengsten en 200 veulens. De secretaris wjjst er voorts op, dat het stamboek en de trekpaarden-fokkerij een prachtige toekomst tegemoet gaat. Ge- hoopt wordt, binnen afzienbaren tyd met succes te kunnen concurreeren met Belgie en de Rynprovincie, voor wat betreft den uitvoer naar het buitenland. De secretaris voorziet, dat niet alleen de Nederlanders naar Brussel zullen gaan, doch dat ook de Belgen naar ons land zullen komen, tensinde odzc allerbeste hengsten en merrien te zien kampen om de prijzen en zoodoende onzen vooruitgang op fok- gebied te aanschouwen. Hierdoor zal een scherpe concurrentie ontstaan, die onze fukkers zal aansporen om zich met nog meer energie op deze fokkery toe te leggen, maar ook het middel zal zijn om onze fokproducten op hoogen prys te houden. Het zal ons doel zijn om naast Belgie en iu goede harmonie op de wereldmarkt te concurreeren, doch wij moeten er voor waken, dat de Belgische fokkers hier jaar lijks een groote party veulens opkoopen die dan later met Belgische papieren zeer veel geld opbrengeadit Iaatste kunnen wij zelf wel verdienen. Wjj moeten voor- ziehtig zijn en na den oorlog niet te veel fokmateriaal verkoopen. Het beste moet niet te koop zjjn. Het is ons bekend, aldus het veralag, dat honderden veulens door vooraanstaande Belgische fokkers reeds nu zijn aangskocht en voor hun rekening worden opgefokt, terwijl er aanzierilyke bedrsgen gereed liggen om direct na den oorlog groote aankoopen te doen. In verband hiermede wordt gehoopt, dat van Regeeringswege tijdig maatregelen worden getroffen, dat die uitvoer binnen bepaalde perken biyft, omdat anders ge- vreesd wordt, dat vele fokkers uit een oogenblikkelijk voordeel zich voor veel geld van hun beste fokmateriaal zullen ontdoen. Indien de Vereeniging echter in deze ge steund wordt, gaat de Nederlandsche Trek- p<iardenfokkerij een groote toekomst tege moet. Het verslag werd goedgekeurd. Tot juryleden werden benoemd voor 1918 de heeren G. L. Hinrichs en B. C. Puylaert tot juryleden plaatsvervangers de heeren P. den Ouden, Al. Govaert, A. F. Reichmau, C. M. Goeseels, Jean Hendrickx, C. A. de Bruyckere en Frans Hendrickx. len einde in de toekomst de inschryving van veulens zooveel mogelyk uit te breiden, waardoor het mogelyk zal zyD, dat alle veulens geregistreerd worden afkomstig van de in het veulenboek der Vereeniging in- geschreven merrien, werd een aanvulling van art. 32 van het reglement op de Stam- boekhouding voorgesteld. Getracht moet worden het daarheen te leiden, dat met behoud van de keuriDgen onderbreking van de bloedlijnen in de afstamming der paarden zoo weinig mogelyk meer kan voorkomen. De praktyk heeft gelterd, dat het wenschelijk is om ook veulens in te schrijtec van merrien, die op een keurirg worden afgekeurd. Besloten werd om in art. 32 te bepaien Je veu'ens, geboren uit merrien, die in let veulenboek der Vereeniging zyn inge- schreven en in het jaar der geboorte voor opnieuw op kantoor den Alex'an- fleugniet vtmrotrra te arrjjsteeren, die tegen hem uuvf- OTtjiVuimffcre baiurms 1UGI titJll I ItidSa zucht van verlichting. „En nu den naam van „0! het verdere verhaal doet er niet toe, /igcb): VAX itcti gtrrrrn i uiu uui

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1918 | | pagina 5