ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIE8LAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. No. 6646. Dinsdag 12 Februari 1918 >7e jaargang. V arkensvleesch. JAM. GELDLEENING ad 13000,-. De Oorlog. ABONNEMENT ADVERTENTIEN Etekendmaking. Telefoon 315. Hit. BM IfsaFigafK Wogisdag" en Yrijflapvond, uitgezonderft op Fsestdagen, Abonnem enf sprij s de Firma P. J. YAK DE 8ANDE te Ter Kenzen. Uitreiking Broodkaarten en bons voor toeslag op Petroleum. Vervoer van Stroo, FEUILLETON. Gemeente ZAAMSLAG,, m**£NLAN0. Per 3 maanden binnen de stad/1.Franco per post voor Nederland /1.10. Bij vooruitbetalingvoor Belgie /1.40, voor Ned.-Indie en Amerika j 1.65, overig Buitenland 2. Men abonneert zich bij de Uitgeefster, of buiten Ter Neuzen ook bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0.10. Bij direct© opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief. Inzending van advertentien voor 1 UUr op den dag der uitgave. NEUZENSCHE V mmtmmsammmmamgm per drie maanden, in de stad 1,20; franco per post f 1,40. De Burgemeeater ran TER NEUZEN maakt bekend dat de uitreiking der nieuwe broodkaarten der 41e/45e week (deze keer voor 5 tjjd- vakken) en uitreiking van bons voor toeslag op petroleum, zal plaats hebben in het lokaal Bethel2de Verbiodingsstraat, en we-1 voor hen, wier geslashtsnaam begint met de letter* AB Woensdag 13 Feb. ran 9 —10 u. v.m. C-F 10-11# r F—H 11-12, 1L bib 1—2 ana. PI P b u t a 2-3 Ot—S t b b b 3 4 k b T3t. B B B U 4—5 u V De ingezetenen worden er op attent ge- maakt, dat zp bp het in ontvangst nemen der broodkaarten zich behooren te overtuigen, dat het juistfi aantal kaarten in bet pakje zit, daar na het verlaten van het lokaal geen reclames meer worden aangenomen. De aangegeven verdeeling xal strikt in acht worden genomen. Vnar de iwo- ors va- wi;k. O namroers 1186 en 202224 bij den Heer J. C. t Jansen, Hoofd der School te Driewegen, op Woensdag 13 Feb. van 3— 5 nam. en voor die van Sluiakil by den Hear C. MiULBBonr, aldaar. Ter Neuzen, 11 Febr. 1918. De Burgemeeater voornoemd, J. HUIZINGA. De Burgemeester van TER NEUZEN maakt bekend, ter voldoening aan circ. No. 392 dato 4 Febr., dat het slachten van Yarkens voor eigen gebruik door particulieren is verboden en zal overtreding hiervan streng worden gestraft. Ter Neuzen, 9 Febr. 1918. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA. De Burgemeester der gemeente TER NEUZEN vestigt de aandacht van belang- hebbCnden op de mavolgende ministeriee'e beschikking van den 4 Februari 1918, no. 586, Afdeeling Crisiszaken (bureau landbouw) 1. Het vervoer van stroo van plaatsen, gelegen in de provincie Zeeland, naar plaat sen, gelegen in of buiten die provincie, is verboden. (Dit verbod is niet van toepassing op par tisan stroo, gedekt door een vervoerbewijs, afgegeven door de Zeeuwsche Landbouw- maatschappij. 2. Vervoeibewijzen als bedoeld sub 1. worden uitsluitend afgegeven aan bonafide stroohandelaren en landtoouwers en niet dan tegen voorafgaande betaling van 0,25 per 1000 KG. stroo waarvam het vervoer wordt toegestaan. Ter Neuzen, den 11 Februari 1918. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA. DOOR H- RIDER HAGGARD. 92) n ^wain weldra, want van orads -was c v lors der duisleralis bereid, hen te hel- pen, u met <len noodigen emst zijn hulp lnroepen. erwijl Caleb daar in zijn kan- toat',»der de deur geklopt. mill n. riep liij. ea daar kwam een klcdne man bumen met kortgeschoren haar. B„ een sluw, hard gelaat dat hem bekend voor- LT/S1 eczidit was echter of meer beschadigdedn der oogen was blauw, en een wond aan den slaap was met een pleis- ter geheeld. Daarbij hep de man kriunel en trok van tijd tot tijd met zijn schoudare alsof- hij pijn had. Toen de vreemdelhw ziin mond opendeed om te spreken, herkende Caleb hem dadelijk. Het was de kanierheer van Domitianus, die bij de verkooping voor Nehushta had moelen-onderdoen. Gegroet, edele Salurius, zeide Hij. Ga zit- ten. want het staan sctiijnt u moeilijk te vallen. Ja, ja, antwoordde de kamerheer, maar ik Burgemeester en Wethouders def ge meente ZAAMSLAG maken bekend, dat ingevolge leeningsbesluit, in obligation van f 300rentende maximum £5 °/0. de inschrijving is opengesteld tot en met 15 Febr, a»S«s des voormiddags ten 10 are. De storting moet geschieden voor of op 1 Maart a. s. in den voormiddag bij den GemeeDte-Ontvanger. Het leeningsbesluit ligt ter Gemeente- Secretarie ter inzage. Jjaamslag, den 6 Februari 1918. Burgemeester en Wethouders voornoemd, JOHs DE FEIJTER Pz., Yoorzitter. J. STOLK Lzn., Secretari3. De Burgemeester van ZAAMSLAG maakt bekend, dat de uitreiking der S3rood« kaarten, geldig roor het lie Tijdvak, ingaaude op 14 Februari a.s., zal plaats jhebben van 11 tot en met 13 Februari 1018telkens van 9 urOn '.s morgens tot 4 nren 's namiddags. De Burgemeester voornoemd, JOH. DE FEIJTER De onderhandelingen met de Entente. Een officieele mededeeling Het Ministerie van Buitenlandsche Zaken deelt ons o.m. het volgende mede: Gelijk reeds in de bladen gemeld is heb ben te Londen besprekingen plaats gehad, welke ten doel hadden te komen tot een regeiing van economische aangelegenheden met de Entente en de Vereenigde Staten van Amerika. Een zoodanige nieuwe regeiing was noodig omdat door de deelneming van de Vereenigde Staten aan den oorlog een nieuwe toestand kon geacht worden te zijn imgetreden. In groote lijnen katr men zich de thans overeemgekomen basis aldus voorstellen, dat de mogelijkheid wordt geopend voor Nederland zich toevoeren te verzekeren, weike, ofschoon gegrond op de behoeften van ons land, beperkt zijn door het wereld- tekort aan grondstoffen. Voor het vervoer dier grondstoffen, evenals voor dat van Ne- derlandsch-Indische producten, zal gebruik worden gemaakt van Nederlandsche sche- pen. Voorts zou een deel omzer scheeps- ruimte ten dienste van de toevoeren der be- volking van Belgie gesteld worden. De overblijvende tonnage zou mogen worden gebruikt door de geassocieerde landen, en wel voor transporten buiten het z.g. ge- vaarlijk gebied. Aan die toevoeren zijn nog andere re- gelingen verbonden, .die onize verhouding tot andere mogendheden raken. Het is onjuist, dat daarbij de eisch gesteld zal toch maar liever blijven staan, Vannacht is mij een ongeluk overkomen, iets heel on- iiangenaams. Ook gij, waardige Demetrius, schijnt niet best geslapen le hebben. Neen, antwoordde Caleb, ook, mij is een angeluk overkomen O! gij kunt er niets van zien een lichte inwendige beleediging, die, naar ik vrees, lastige gevolgen zal heb ben. Wel, edele Salurius, waarniee kan ik u dienen? Misschien een Oostersche sjaal of zoo iets? Neen, dank ii, vriend. Ik kom niet over sjaals spreken, maar over vrouwen. Wat was dat een mooi meisje die Joodsche gevangene, in wie gij gisteravond zoovetel belang stelde gij hebt tot veertien hon- derd sesterlia voor haar geboden. J,a, zeide Caleb, het was een aardig figuurtje. Nu volgde een pauze. Ik ben een man van zaken, zeide Caleb eindelijk. Misschien zoudt gij dus tot de zaak willen komen." „Zeker, maar daartoe wacht ik op mv toes Lemming, Zooals gij misschien verno- men liebt, vertegenwoordig ik een zeer lioog- geplaatst persoion." „Die naar ik meen tot een vijftienhon- derd sesterlia belan|g stelde in de gevan- genej' zeide Caleb. zou zijn, dat wij onzen uitvoer naar de Cen- trale mogendheden1 geheel stop moeten zetten. Het gansche samenstel der onderwerpen, welke te Londen werden besproken, is thans bij de Regeering in onderzoek, en wordt uitgewerkt om in den vorm van een definitieve schikking aan de geassocieerde Regeeringen te worden voorgelegd. Hangende de onderhandelingen omtrent eeni schikking werd het om velerlei rede- nen niet gewenscht geacht die schepen nog langer werkeloos te laten blijven. in verb and met het bovenstaande werd de vordering der schepen, die in Ameri- kaansche havens stil lagen, opgeheven, en de feeders vergund deze schepen voor een rondreis te verhuren onder voorwaarden dat die reis buiten het z.g. gevaaflijke ge bied zou worder. gedaar. Vodrts werd de duur der reis beperkt tot een maximum van 90 dageo, met dien verstande, dat een vp\- doend aantal schepen zoo korte reizen zou doen, dat zij beschikbaa1" zouden zijn voor transporten naar Nederland, indien inmid- dels een schikking tot stand kwam. Twee schepen de „Zeelandia" en de „Samarinda" .zullen terstond hun reis naar Nederland kunmen vervolgep. Vleesch. Uil Den Haag Werdt aan Het Voik gemeld, diat de eenheidsvvorst 55 cents per pond zal hasten, en de maximum prijs voor de haklap- pen op 65 cents per pond wordt vastgestepdi Overeenkomst met Amerika. De heer Van Doom heeft, haar de Tefegr. meldt. aan den Minister van Buitenlandsche Zaken de volgende vraag gesteldt Kan de regeering aan de Kanier eenige mededeefingen doen om rent de overeen- kom wells met de Vt. enigde Staten om Irent de voed setvoorzieiling zou zijn gesloten? Motorkotter vrijgelaten. Donderdagavond is te Vlissingen aangeko- men de Nederp motorkotter „RO 38", die uit Zeebrugge is vrijgelaten en door een Duii- sche sleepbaot naar de grens is gebrach*. De bernruining bestond uit 4 Nederianders.. Gecondenseerde melk en melkpoeder. Het Bureau voor mededeelingen rnzake de Voedselvoorziening meldt: Er wordt geklaagd, dat sommige winke- liers zeggen geen geoondenseerde melk of melkpoeder te hebben, omdat Zij die artike- len niet van de fabrikanten van melkpro- ducten kunnen krijigtein. In verhand hiermede zij er op gewezen, dat winkeliers in ztilke gevalten geconden seerde taptemelkpoeder door tusschenkomst van de Burgemeesters kunnen bestellen hij het Rijks Centraal Adniinistrntiekantoor voor de Distributie van Levensmiddelen (het R. D. K Tevens zij er nogmaals aan lierinnerd dat zoowel de geoondenseerde melk als. het melkpoeder zich uitstekend leenen voor het bereiden van melkspijzen het l«>ken van choi'ofade anijs of slempmelk. De maximumprijzen voor den kieinhan- del zijn voor gecondenseerde taptemelk 25 cent per half pond, van voile melkpoeder 17 cent per ons en van taptemelkpoeder 14 cent per ons. Duitschland en onze scheepsruimte. De Frankfurter Zeitung bevat heel wat nuohterder beschouwingen uit Den Haag over omze voorloopige scheepvaartovereen- komst met Amerika dan die, waarmede de Koinische Zeitung onze Regeering onlangs te lijf is gegaan. iMet den besten wil kam men zich niet denkeni schrijft de correspondent hoe de Hollanders het zouden moeten aanleg- gen om hun in Ameriikaamsche havens vast- gehouden scheepsruimte terug te krijgen, „Juist en wiens belaugstelting onge- lukkig even groot is gehlevten, of liever, zij heeft zich verplaatst." „Op den heer, die door zijn gevod ge- 'dreven werd, nog vijfhonderd sesterlia meer te hieden?" vroeg Caleb. ,,Goed gezien. Gij z'jt zeer .sclicrpzinnig! Diat is riu eeumaal een gave der zonen van het Oosten." „Zoudt gij u niet duidelijker willen uit- drukken, waardige Saturius?" „Dat zal ik, Demetrius. De hoogge- plaatste persoon, dien ik bedoel, was zoo van streek, toern hij vernam. welk verlies hij geleden had, dat hij in tranen uitharstle en zelfs mij verwijten deed, mij, dien hij lief- heeft als zijn broeder." „Drat zegt nog niet veel, als de geruchten waarheid bevatlen," viel Caleb droogjes in. „Is dat ongeluk u toen overkomen?" j,J,a. Ik was zoo aangedaan door de smart van mijn kaninklijken meester, dat ik op den grond viel." „Zeker in een put, anders hadt gij niet tegelijk uw oog, uw rug en uw beenen kun nen bezeeren. Maar ik begrijp liel wel zuike dingen komen meer1 voor in de hui- zen der voorname lieden, waar de vl.oeren zoo glad zijn, dat ook de voorzichligsten kunnen uitgljjden. Diat is echter pen slechte zelfs als zij Van den heelen levensmiddelen- toevoer wilden afzien. Maar iets anders is het met de 300.000 ton scheepsruimte, waarover de Nederianders in hun eigen ha vens nog beschikken. Te dien aanzien mag men verwachten, dat IjJederland geen enikel dezer schepen laat uitvaren zonder onvoor- waardelijk den terugkeer te bedingen (ge lijk nu ook >pas met de Nieuw-Amsterdam is geschied). Hij meent dan ook zijn land- genooten gerust te kynnen stellen met de verzekering, dat onze Regeering slechts door den nood gedrongen, zich aan den Amerikaanschen eisch heeft onderworpen. voor zoover de zich daarginds ibevindende schepen betreft, maar dat zij geenszins van plan is, ten einde graan of grondstoffen uit Amerika te bekomen, ook onze overige schepen voortaan igeheel of ten deele ten dienste van Amerika of van de Entente te laten varen. De Nieuwe Crt. merkt hierbij op, dat dit een quaestie van onderhandelen is. Kan Nederland zich voor zijn voorzie- ninig gumStige voorwaarden bedingen, door boven de reeds gedwongen afgestane scheepsruimte nog eenige duizenden ton- nen meer at te staan, dan zou het, hoezeer dit ons ook aan het hart zou gaan, niet mogen nalatem ter wille van zijn bevolking van dit „fonds", dat we nu eenmaal hebben, een gepasit gebruik te maken. Overigens hoe minder scheepsruimte we in vreem- dem dienst zullen hebben te stellen, hoe lie ver het ons zal zijn; dat spreekt vanzelf. In dat opzicht behoeft men zich in Duitschland over een groote ibereidwilligheid tot toege- ven onzerzijds niet ongerust te maken en loopen onize belangen parallel. DE ALGEMEENE TOESTAND. Vrede tusschen de Centralen en de Oekraine. Zaterdagmorgen meldde een telegram uit Brest-Litowsk, dat aldaar dps nachts te twee uur, de vrede was geteekend tusschen het viervoudig verbond en de Oekrainsche Volksrepubliek. De eerste vrede! Na drie-en-een-half-jaar oorlog is de lste vrede tusschen de regeeringen van Duitsch land en Oostenrijk-Hongarije, Bulgarije en Turkije met de Centrale Rada der Oekrain sche Volksrepubliek. Dadelijk nadat de onderhandelingen tus schen de Centralen -en de Russische Bolsje- wiki-regeering waren begonnen, en deze door het verkondigen van het beginsel van het vrije recht der volken en nationaliteiten om zelf over hun lot te beschikken, den grondslag voor de onafhankelijkheidsver- klaring van de Oekraina, Finland en andere gedeelten van het vroegere Russische Rijk had erkend, kwam een delegatie, benoemd door de Rada te Kief, te Brest-Litowsk aan, om zich als gevolmachtigde tot het aan- knoopen van vredesonderhandelingen te voegen bij de Russische delegatie. Trotzky stelde deze delegatie voor en erkende haar recht, om aan de onderhandelingen deel te nemen. De Centralen vereenigden zich daar mede, en de besprekingen werden tegelijker- tijd met de Russische en de Oekrainsche delegatie gevoerd. Plotseiing echter scheen er een kink in den kabel gekomen te zijn. Naast de Rada te Kief, die uit vertegenwoordigers der bur- gerlijke en socialistische groepen was sa- mengesteld, ontstond te Charkof een nieuwe Rada, die voor de Oekraine aanspraak maakte op de maeht, en die zich plaatste op het door Trotzky en Lenin vertegenwoor- digde standpunt der Botsjewiki. Wij weten nu, dat die Rada te Charkof uit eenige avon- Lroost voor dengeen, wien het ongeluk over kam t, -niet w.aar?" Jawel, snauwde Saturius., maar zoolang hij niet in staat is, de vfoeren minder glad te maken, moet hij krijt aan zijn sandalen en zalf pp zijn rug ismeren. Ik zou graag den naam van den kaoper willen weten, en dadit dat die u misschien bekend zou zijn, want de ou.de vrouw is verdwenen en de afsfager weet niets." ,,Waarom wilt gij zijn naam weten?" „Omdal Domitianus zijn ho,ofd wil heb ben. Het is wel een onnatuurlijk verlan- gen, maar om de waarheid te zeggen, komt het mij noodzakelijk voor, eraan te vol- doen." Opeens werd voor Caleb alles helder. „Zioo!" zeide hij. En als jk hem kon hel pen, om dat hoofd te krijgen, zelfs zon der eenig scliandaal zoudt gij dan deuken, dat hij mij daarv.oor de hand vran die dame zou willen schenkcn? Ik heb haar namelijk .ajs kind gekend, en stel als een broeder be long in haar." Juist, evenals Domitianus, en de man van de tweeduizend sestertia, en eigenlijk de halve bevo Iking van Rome. Allen die haar gisteren zagen, waren haar even bree- derlijk gezind. Nu, ik weet niet, waarom mijn meester niet op dien ruilhandel zou tureurs en groot-Russische agenten bestond, en geenerlei macht achter zich had. Maar Trotzky stelde haar voor als de eigenlijke regeerende macht in de Oekraina en wilde haar vertegenwoordigers als de eenige rechtmatige Oekrainsche delegatie aan de onderhandelingen doen deelnemen. Inmiddels echter had de Centrale Rada te Kief haar positie, gesieund door de troe- pen van het Oekrainsche leger, ikunnen be- vestigen en de Rada te Charkof verdreven, die de vlucht nam naar Petersburg. De Centrale Rada was daardoor de eenige wettige en erkende vertegenwoordigster van het staatsgezag in de Oekrainsche volksre publiek geworden en als zoodanig dooj de Centrale regeeringen erkend. Met haar wer den de vredesonderhandelingen voortgezet, en deze hebben geleid tot het onderteekenen van de vredesacte, waardoor op het midden- gedeelte van het Russische-Roemeensche front de vrede is tot stand gekomen. Met Trotzky worden de besprekingen voortgezet. Op dezelfde langademige wijze, waardoor elke voortgang wordt belet. Het jongste verslag, dat alleen merkwaardig is door de thans- gevolgde inmenging van een Poolsche delegatie, is daarvoor het bewijs. Evepals hij dit deed ten aanzien der Oekrainsche Rada heeft Trotzky nu een Poolsche delegatie ter vergadering te Brest-Litowsk medegebracht, van twee hee- ren, die verklaren de eenige bevoegde ver tegenwoordigers van het Poolsche volk te zijn. Zij eischen de onmiddellijke verwij- dering der Poolsche regeeringsorganen en zeggen, dat alleen het revolutionaire Rus- land de ware belangen van de vrijheid van Polen had verdedigd. Hoe die nu zij, en aan welke machtsbe- voegdheid de beide Polen hunne volmacht •onirteciien om ,.ich als de eenige bevoegde- vertegenwoordigers van het Poolsche volk uit te geven zeker is het, dat de toe- stand wel'eenigszins anders is, dan Trotzky en deze beide Polen het doen voorkomeri. Want de Polen strijden tegen de Peters- buigsche regeering. En terwijl Trotzky zijn beide medestanders als de vertegenwoordi gers van het Poolsche volk in Brest voor- stelt, komt het bericht, dat de Poolsche troepen, die eerst deze week Minsk en Mohilef bezetten en daar den Russischen opperbevelhebber, den vaandrig-generalis- simus Krylenko met zijn geheelen staf ge- vangen genomen, nog steeds voorititrukken en den marsoh in de richting van Moskou voortzette. Zij hebben, volgens berichten over Stockholm ontvangen, Witebsk en Smolensk bezet, en worden daarbij ge- steund door de Oekraina, die paarden voor de artillerie van het Poolsche leger leverde.. Het Poolsche leger is dus, onder zijn ge- neraals, niet voornemens de vertegenwoor- diging van de door Trotzky voorgestelde delegatie te erkennen, en strijdt tegen cfe Petersburgsche regeering, die volgens ge- noemde delegatie „enkel en alleen "de ware belangen van de vrijheid van Pblen had verdedigd". De mededeelingen van Trotzky werden door Von Kuhlmann gekarakteriseerd als uitsluitend voor de galerij" bestemd, en ten doel hebbend de onderhandelingen te rek- ken, zonder eenig nut. Want zeifs de me dedeelingen der zoogenaamde Poolsche de legatie wilde Trotzky niet geheel en al voor zijn verantwoording nemen. Wat buiten de grenzen van het, bij het begin der onder handelingen als officieele grondslagen vast- gestelde viel, wilde hij slech'ts als materiaal ter informatie beschouwd zien. De houding van Kulhmann en Czemin doet vermoeden dat, zoo de Russische dele gatie niet tot zakelijke besprekingen komt, de onderhandelingen met haar zullen wor den afgebroken, vooral nu door den vrede willen in gaan. Hij gaf riooit om paarlen. die niet volmaakt wit waren, of om vrou wen op wier naam ook maar het minste te zeggen was. Maar liij is bizonder jaloersch van; aard, en ik denk, dat hij in dit geval liever het hoofd heeft dan de hand.. „Zoudt gij niet zoo goed willen zijn, u duidelijker uit te drukken, eer wij verder gaan?" vroeg Caleb. Anders heb ik wei- nig lust, om een zeer moeilijke, gevaar- lijke laak op mij te nemen.".- „Met genoegen. Wilt gij mij uw verzoek op schrift geven? Natuurlijk eveneens schrif- telijk te beantwoorden." Caleb nam perkamernt en pen en schreefu „Een volledige kwijtschelding, ^geteelcend door de auloriteiten, voor een zekeren Ca leb, zoon van Hillel, voor zijn deelneming aan den Joodschen oorlog, met volkotnen vrijheid om te reizen, te wonen, en hairdel te drijven door het geheele Romeinsehe rijk. „Een igeschreven heiofte, geteekend door den hierbij hetrokken persoon, dat indien het verl.angde hoofd onder zijn herrik wordt gebracht. de Joodsche slavin, bijgenaamd het Meisje met de Paarlen, onmiddellijk zal worden afgestaan aan Demetrius, den boopman uit Alexandrie, wiens eigendom zij zal zijn en blijven." (Wordt verrolgd.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1918 | | pagina 1