g- JN iS, ALGEHEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. No. 6841. Donderdag 31 Januari 1918. 57® jaargang. KOFFIL &CZSJAM. ABONNEMENT: ADVERTENTIEN sd-en. m. Over- vanaf 16. »tbode rs I slopaedle :cten 58. 1 Telelooti 3^® Bit Blad Yerschilst laaiiag', Woensdag- be Yrildagamd, uitgBzonderd op Fsistdagei, do Firma P. J. YAI BE SASDE te Tor Benzea. Abonnementsprijs VARKENSVLEESCH. Yerbod aflevering en vervoer van Wol i Rij wielbanden. CEMENT. F E TJILIE T 0 N, Rantsoen KOFFIE EN PETROLEUM. Uitreiking Zeepkaarten en bons voor toeslag op Petroleum. »»W«EKLAHD. 1' :r Neuze*. FactftR a mate Per 3 maanden binnen de stad 1.—Franco per post voor Nederland 1.10. Bij vooruitbetalingvoor Belgie flAO, voor Ned.-Indie en Amerika 1.65, overig Buitenland 2. Men abonneert zich bij de Uitgeefster, of buiten Ter Neuzen ook bij all® Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0.T0. Bij fiSireete opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. .Grootere letters en cliches worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief. Inzending van advertentien v66r 1 UUf op den dag der uitspave. tsrmmm per drie maanden, in de stad 1,20; franco per post 1,40, bij vooruitbetaling, par jaar, waarvoor de gelegenheid nog ge- darende deze maand is opengesteld, f 5, D« Burgemeester ran TER NEUZEN maakt bekend, ter voldoening aan circ. No. 3497/Vl dato 18 Jan. j.l. 1. a. Het is verboden gemalen koffie af te leveren b. Dit verbod is niet van toepassing op eene aflevering van koffie, welke gemalen is in tegenwoordigheid van den kooper dier koffie. 3. Het verbod onder 1 gesteld tre^dt in, werking op 1 Februari 1918. Ter Neuzen, 29 Jan. 1918. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA. De Burgemeester van TEJR NEUZEN maakt bekend, ter voldoening aan circ. No. 2248 dato 19 Januari ji. 1. dat het met ingang van dien datum zal zijn wei*$aodless Worst te bereiden van of met varkensrleesch, anders dan van of met afvallen zooais hart, lever en longen 2 van dit verbod tan ontheffing worden verleend door de Rijks-Commissie van Toe- zieht op de Vleeschvereeniging, Hoogewal 16a, De» Haag. Ter Neuzen, 29 Jannari 1918. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA. De Burgemeester van TER NEUZEN maakt bekend, ter voldoening aan circ. No. 3853: De maximum prijsljjst van 17 Oct. 1917 No. 192c wordt aangevuld met »H»rstelde, weder bruikbare Rjjwiel- buitenbanden. gemerkt X, kleinhandel- prijs f 8,15." Ter Nenzen, 29 Jan. 1918. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA. De Bargemeester van TER NEUZEN, maakt bekend ingevolge Circ. No. 3323, dato 18 Jan. jl. 1. het vervoer van Wol uit eenig deel eener gemeente naar alle overige deelen des Rijks, hetzjj in of buiten die gemeente gelegen, en de aflevering van Wei zija verboden 2. onder Wol in deze beschikking wordt verstaan alle ongespennen Wol (hetajj ruw of gewasschen) 3. dit verbod is niet van toepassing op partrjeD scheer- en klontwol van lnlandsehe sehapen, gedekt door een vervoerbewijs, afgegeven door den heer Hoofdintendant van het Leger, belast met de Wolvordering, of door de Verplegingscommissie van de stelling Amsterdam 4. ontbeffingen van het verbod sub. 1 gesteld, kunnen zoo noodig onder daarbij te stellen voorwaarden, worden verleend door den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel. Ter Nenzen, 29 Jan. 1918. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA. 88) In een oogwenk was hij bij haar en sloot haar in zijn armen, zander dat zij zich ver- zette, want nu, ma zooveel angst en lijden, voelda zij zich tehuis. Ik bid u, laat mij lots, zeide zij ten laatste, ik voel mij zoo zwak, ik kan niet meer verdragen. Op haar smeeken liet hij toe, dat zij zich op een divan liet neerzinken. ^Vertel mij alles," zeide hij. Vraag het aan Nehushta," antwoordde „ik ben doodop.^ Nehushta kwam naar haar toe, en begon liaar handen te wrijven. „Plaag haar toch niet met uw vragen," zeide zij. „Ik heb haar gekoch t, dat is genoeg. Vraag den .prijs maar aan den ouden Stephanus. Maar geef haar in 'she- melsnaam eerst wat te eten. Dat mag zij wel Rebben na den heelen dag met den Triomf- tocht te hebben meegeloopen, en daama op de slavemnarkt te hebben g^staan." De Burgemeester van TER^ NEUZEN maakt bekend, ter voldoening aan circ. No. 3323 dato 18 Januari jl. De aflevering en het vervoer van Cement uit eenig deel saner gemeente naar alle overige deelen des Rijks, betzij in of buiten die gemeente gelegen, is vSPlsoiSenB Ter Neuzeq. 29 Januari 1918. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA. Burgemeester en Wathouders van TER NEUZEN maken bekend, dat gedurende het tijdvak van 1 tot en met 15 Februari 1918 do or detaillisten aan verbruikers mag worden afgeleverd op bon No. 16 eener koffie- en thaekaart 1 ons koffie. op bon No. 8 eener petroleumkaart 2 liter petroleum. Ter Neuzen, 29 Januan 1918. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secrataris. Uitreiking van Zeepkaarten voor de maand Februari, uitsluitend tegen inlevering der oude kaarten en tegen totaling van 1 cent per stuk, en uit reiking van bons voor toeslag op Petroleum aan hoofdan van gezinnen met een inkomen van ten boogste 700 gulden, zal plaats bebbsn op DotieSerdag 3) Januairi a. s. in hetlokaal f Bethel", 2e Verbindingsstraat, en wel voor hen, wier geslachtsnaam begint met de letters A—B Donderdag 31 Jan. van 910 u. T.m. C H UBS 10 11 ff n De aangegeven verdseling zal strikt in acht worden genomen. Ter Neuzen, 29 Jan. 1918. LE VEN SMI DDELEN BURE A D Hier is eten, hier is eten, zeide Marcus verlegen, „al is het dan ook niet veel." Hij nam de lamp en bracht haar naar een landere tafel, waar vleesch en vruchten j»e- reed stonden, en flesschen wijn en frisch water in zilveren bekers. Nelmshta schonk een beker wijn in en bracht dien Mirjam aan de lip pen; zij sneed vleesch voor haar en dwong haar te eten, totdat zij niet meer wilde hebben. Toen kreeg Mirjam weer wat kleur, en haar oogen stonden weer helder, en op den divan leggend, luisterde zij naar Nehushta, die het geheele verhaal van de verkooping aan Marcus vertelde. Mooi zoo, zeide hij, met zijn ouden vroolijken lach, „dat hebt gij goed gSdaan. OI welke liefderijke God bracht dien ouden, eerlijken Stephanus op het denkbeeld om van het eene jaar op "het andere al dat goud te sparen, voor een plotselinge gelegerilieid, die niemand bon voorzien!" „Mijn God en de hare," antwoordde Ne hushta plechtig, „en gij moet hem wel dank- baar zijn, meer dan Stephanus, die het be- treurt, dat zooveel van uw opgespaarde geld in 6en uur werd verkwist." „Uw opgespaarde geld?" zeide Mirjam. „Hebt gij mij dan gekocht, Marcus?" „Ik geloof van ja, liefste." „Dian ben ik dus uw slavin?" Vor. Tirpitz over Vlaanderen en de Schelde. Von Tirpitz, de leider van de Vaderland- sche Partij in Duilschiand, heeft in een interview met den oor/espondent der N. R. Ct. zijn opvattingen over de ooriogspoli- tiek van Duilschiand uiteen gezet. Daaraan onlleenert we de vol gen de op- merkingen die ook voor ons Land van be- lang zijn: „Wij wenschen in de eorste plaats dat Engeland in de toekomst niet meer instaat zal zijn, dat land voor een roofzuchtige overrompeling op ons te gebruiken. Verder willen wij ook de Vlamingen bevrijden van de smadelijke onderdrukking door deFran- sche elementeu. Gij, Hollanders, zijt niet sterk genoeg om de Vlamingen voldoenden steun te versch.affen. Dat kan alleen een sterk Duitschland. Dezr. twee oogmerken mogen wij m.i. nooit opgeven." ,,Slelt Uwe Excellentie zich die oplos- Ising voor, in den vonn van een inlijving van Vlaanderen door Duitschland?" vxoegiK. „Geenszins", was zijn untwoord. Wij wil len geen enkelc natie vai Europa van hare onafhankelijkheid beroovcn." ,,Noodig is voor die oogmerken alleen gelijk ook de raad van Vlaanderen voorloo- pig gewenscht geacht wordt een militaire bezel ting en een duikbootbasis?" was mijn vcrdere vraag. „Jawel, maar daarin ligt geen aggressieve positie tegen Engeland. Wij willen o«r- eenkomstig ons volkskarakler, vrede. Boven- dien zouden de Vlaamsche sleunpunten geenszins voldoende zijn voor het voor en van een aggressieve polit ek. Wij wenschen sleclits een positie, die voldoende is, om de Engtiseiie en ue AuA lkaaiische wert-ld voor een hernieuwing van hun aanvallen te laten terugdeinzen." „Maar u wenscht toch, dat een onafhan- kelijk Vlaanderen qp Duitschland zal steu- nen?" bracht ikiin het midden. „Waarsc.hijnlijk zal het vanzelf daartoe komen, op economisch gebied bijvoorbeeld. Vlaanderen zal liet zelf wenschen. Het zal niet sterk genoeg zijn, om op eigen boenen te staan. Het zal Duitschland als bescher- mende mogendheid noodig hebben. Voor ons komt het er echter alleen maar op aan, Vlaanderen op doelmatige wijze te onttrek- ken aan bet lot, waarvoor het voor Engeland op het vasteland als glacis dient en door ITiaiikrijk verdrukt wordt." „Maar hoe denkt u zich dan den toe- komstigen staatsvorm van Vlaanderen?" vroeg ik verder. „Daarover behoeven wij nu ons hoofd niet te brelcen. Bij de vredesonderhande- lingen zal men wel een geschikte regeling vinden." ,,En Antwerpen?" vroeg ik daama. „Zal dat niet een deel van de maritieme basis moelen vormen; en welk standpunt neemt U in ten aanzien van het Bchelde-vraag- stuk?" Het antwoord, dat met opzettelijken na- druk gegeven werd, luidde: j,Dat zal alles blijven zooais het is. Geen van de bestaande rechten van Nederland mag in het minst gekrenkt worden. Dat moet een besliste eisch zijn." Prof. Hans Delbruck, die dezer dagen te Utrecht een lezing zal houden, verklaarde aan bovengenoemden correspondent dat het van beslissende beteekenis is dat de Al- Duitsche rich ting, waarvan ook Tirjitiz een der voornaamste vertegenwoordigers is, de leiding in den staat niet heeft en haar nooit zal krijgen. In Duitschland zijn de keizer, de regeering, de overgroote meerderheid van den Rijksdag Zeker niet Mirjam, antwoordde hij. Gij weet zeer good, dat ik uw slaaf ben. Het ©enige wat ik u vraag, is dat gij mijn vrouw wordt. Dat kan niet, Marcus, antwoordde zij. Gij weet dat het niet kan. Hij verbleekte. „Zeg gij dat nu nog, na al wat er ge- beurd is, Mirjam?" ,Dat blijf ik zeggen." „Uw leven liebt gij voor mij opgeofferd, en tocli wilt gij mij uw leven niet geven?" ,.Neen, Marcus." „Waarom? waarom?" „Om de redenen die ik u opgaf aan den oever van den Jordaan; omdat mijn ouders mij verboden te trouwen met een man, die geen christen is. Hoe ban ib dan met u trouwen?" Marcus dacht een oogenblib na. „Verbiedt uw wet Jut?" vroeg hij. Zij schudde het hoofd. Neen, maar de dooden verbieden het, en ib wil mij liever met hen vereenigen, dan tegen hnn verbod handelen." Nu, als het dan moet, dan word ib christen. Droevig kceb zij hem aan. Dat is niet genoeg, zeide zij. Weet gij niet meer, wat ib tot u zeide in het dorp der Esseecrs dat dit geen quaestie is en een nog grootere meerderheid onder het volk bereid en besloten, om naar een vrede door scliikbing en overleg te slreven en dien te aanvaarden. Zooeven hebben wij het bewijs gekregen, dat feitelijk de nfassa van het volb dat standpimt inneemt. De Al-Duitsche parlij zweert, dat zij er volstrebt niet aan denbt, Belgie te willen inlijven, maar fantaseert tegelijb over een lieerschappij over de Vlaamsche bust, die wel zonder inlijving van Belgie in het ge- heel niet uitvoerbaar is. Jb heb zelf een klein geschrift gesclireven, waar ik aange- toond heb, dat wij niet eens militair voordeel daarbij zouden hebben, omdat wij immers door ons in Belgie te nestelen, nood- zakelijberwijs Nederland in het kamp van onze vijandan zouden drjjven, dus onzd macht niet verstcrken, maar verzwakben zou den. Men beklaagt zich, dat graaf Hertling, de rijksbansclier, in zijn Laatste rede niet duidelijk genoeg gezegd heeft, dat Duitsch land de integriteit en souvereinitelt van Bel gie niet denkt aan te tasten. Ook ik ben van meening, dat Hertling dat nauwbeuriger had moeten zeggen, opdat de groote massa een sterker en" duidelijker indruk verkregen had van de positie, die de Duitsche diplo matic inneemt, en van de doelen, die zij na- streeft. In werkelijkheid echter heeft de rijkskanselier voor ieder die nauwkeurig toe zict, met voldoende duidelijkheid gesproken. Men beeldl zich in, dat de rich ting van Tirpitz bij ons toch nog eens de macht in handen zou kunnen krijgen. Maar die vrees is volm.aakt ongegrond. De woedende aan vallen van de Al-Duitscliers op den keizer. die voor Duitschland iets ongehoords zijn. bewijzen voldoende, dat de keizer zelf met zijn opvatting aan onzen kant staat. Het is heel treurig dat het lijden van de mensch- heid zoo ver'engd wordt .door een kunst- malig gevoed, volkomen ongegrond wan- trouwen. Het Goudsche contract. Het volgende telegram is aan den Mi nister van Bimnenlandsche Zaken gezonden: „De N. V. Snijgroenkweekerij voorheen gebr. Steensma te Gouda acht zich in eer en goeden naam aangetast door't over haar gesprokene in de zitting der Tweede Ka- mer van 22 Januari, en stelt Uwe Excel lentie voor een onpartijdige commissie te benoemen van drie personen, die haar over- eenkomst met het rijk onderzoekt. Zij is bereid, wanneer genoemde com missie tot de conclusie komt, dat genoemde overeenkomst schandelijk is, deze te doen eindigein, doch verlangt in het tegenoverge- stelde geval genoegdoening. Onbepaald (klein) verlof. Officigel. Behoudens onvoorziene om- omstandigheden, zullen in het genot van on bepaald (klein) verlof worden gesteld: in het tijdvak van 1823 Februari: de dienstplichtige korporaals en manschappen der najaarsploeg van de lichting 1914 der vestingartillerie; op 1 Maart: a. de telegrapbisten en tele- phonisten der genie (uitgezonderd de onder- officieren) van de lichting 1914, die in het tijdvak van 18—19 Januari 1915 zijn inge- lijfd; b. de dienstplichtige onderofficieren van de lichting 1913 der onbereden korpsen. Carton. De voorzitter van den Nederlandschen fabrieksarbeidersbond te Oude-Pekela heeft, na een conferentie met den Minister, mee- gedeeld, dat binnenkort algeheele stopzet- ting van de carton-fabricage kan worden tegemoetgezien. Regeeringsmeel. Het Bureau voor Mededeelingen inzake de Voedselvoorziening meldt: van wierook brand en op een altaar, maar van een veranderde stemming? Als gij die woorden niet alleen met de' lippen, maar ook met het hart kunt uitspreken, dan, Marcus, zal ik naar u luisteren, maar dat kunt gij mmmer zonder dat God u roept. „Wat is dan uw voorstel?" vroeg hij. „Och, ik heb nog geen tijd gehad om na te denken. Ik moet, dunkt mij, maar heen- gaan." Naar Domitianus? vroeg hij. Neen, vergeef mij, mijn droefheid maakt mij bitter. „Ik ben blij, dat gij voor die woorden vergeving vraagt, Marcus," zdide zij hui- verend. „Wat hebt gij eraan, een slavin te beleedigen?" Deze woorden schenen Marcus tot andere gedachten te brengen. Ja, zeide hij, een slavin mijn slavin, (pie ik tot hoogen prijs heb gekocht. Wel, waarom zal ik u vrijlaten? Ik denk, dat ik u zal houden. Marcus, als gij dat verkiest, kunt gij mij houden, maar dan zal uw zonde tegen uw eer grooter zijn, dan uw zonde tegen mij. „Zonde!" zeide hij op lieftigen loon. „Welke zonde? Gij. zcgt, dat gij niet met mij kunt trouwen. niet omdat gij mij niet wilt hebben, maar om andere redenen, die voor u van veel gewicht zijn. Doch de doo den geven u geen aan wij zing, wien gij moogt De opmerking is gemaakt, dat de samen- stelling van het regeeringsmeel is gewij- zigd, waardoor men brood zal on-tvangen, dat vaster is dan vroeger. Dat is juist. Binds 15 Januari toch is het mai'smeel ver- vangen door roggemeel, waarvan ten boog ste 35 wordt gebruikt. Nu rijst rogge meel minder gemakkelijk, zoodat het brood uit den aard 'der zaak wat vaster wordt. De voediingswaarde is er echter door deze verandering in de samenstelling van het meel niet op achteruit gega,an. Vaart op Skandinavie stop gezet- Naar de N. R. Crt. verneemt, is de vqart van Nederlandsche sChepen op de Skanttt- navische rijken tijdelijk stop gezet. Zij meent te weten, dat deze maatregel verband houdt met de omstandigheid, dat gevreesd wordt voor aanhouding door de Duitsche marine van schepen, wier lading aan de N. O. T. is geadresseerd. Gelijk bekend, heeft niet lang geleden eea Duitsch prijsgerecht beslist, dat het adres van die maatschappij geen voldoende waar- borgen bood voor een Nederlandsche he- stemming der goederen. Peulvruchten. Het Bureau voor Mededeelingen in aakade voedselvoorziening meldt Men heeft gemeend een tegenspraak te ontdekken tusschen onze mededeeling, dat het niet de bedoeling was het rantsoen peul vruchten te laten op de voor Januari tijde lijk verminderde hoeveelheid van V» K.G. en de uitspraak in de Memorie van Ant woord, dat die halveering van liet rantsoen misschien voor een der volgende tijdvakken, nogmaals zou moelen geschieden. Hier is meer schijnbare dan wezenlijto tegenstrijdigheid. Dat liet inderdaad de bedoeling is, het rariisotai op 1 K.G. te houden, zooais de aau- vankelijke opzet was, blijkt reeds uit het feit, dat voor de nu koinende periode van vier weken inderdaad weder dit quantum als rantsoen is vastgesteld. Maar dit sluit niet de mogelijkheid uit, dat de omstandig- heden op een bepaald oogenhlik niet toe- la ten het volk 1 kilo te geven. Dgt hangt ler van af, of op het moment, waarop da distributie voor een tijdvak van vier weken moet beginnen, een voldoende voorraati aan- wezig is of, n'aar billjjke verwachting, tijdig zal binnen komen. Aan die zekerheid heeft het tot nog toe eenigennate gehaperd en door moeilijkheden bij het dorsclien endooE het dicht gerakeii en blijven van vele va.arten in het Noorden. Daardoor was er in het thans afgeloopen tijdvak geen voldoende voorraad beschikbaar om 1 K.G. te ^ven. Op het oogenblik is de toestand z66, dat men vertrouwt voor de eers tvolgende periodf het voile rantsoen te kunnen distribueeren, maar dat de aflevering misschien wat lanjg- zaam zal moeten gaan. Ook zullen diimaal meer boonen worden gegeven (vermoedelijk half om half boonen en erwten), terwijl mede splilerwlen, capueijnei-s en grauwe erwten, dfe duurdere soorleu dus, onder de distributie warden begrepen. Deze laatste soorlen kunnen vrij vlug worden af geleverd. Inlusschen zal men moeten trachten zoo veel scliot te brengen in het binnenkomen der peulvruchten, dat voor het dan volgend tjjdperk weder het voile kilogram kan wor den verdeeld. Men mag bij dit alles niet verge ten, dat in den winter van 1915/16 de distributie van peulvruchten is aangevangen in Januari en in 1916/17 op 1 December, terwijl dezenkeer needs op 6 November is begonnen. Gelijk gezegd, heeft men toen teleurstellingenon- dervonden en is niet alles zoo vlot gegaan, als men had gjehoopt. maar dit neeratniet liefhebben." Neen, mijn iiefde behoort mijzelf toe, maar als zij niet in overeenstemming met de wet is, kan zij mij verboden worden. „\Vaarom zou uw Iiefde verboden wor den?" vroeg hij zacht en kwam naar haar Loe. „Is er niet veel, dat ons verbinrit? Hebt gij, moedige, gezegende vrouw, uw leven niet voor mij gjewaagd in den Ouden Toren te Jeruzalem? Hebt gij niet om mij- nentwil o«p de Poort Nicauor gestaan, om daar ellendig te slerven? En heb ik ook niet iets voor u gedaan, al beteekent het niet veel? Ben ik niet, zoodra uw hood- sc.hap mij bereikte, naar Rome gereisd, mis schien ten koste van wat mij meer vraard is dan mijn leven mijn eer?" Uw eer? vroeg zij. Wat heeft uw eer daarmee le maken?" „Oindat zij, die door den vijand worden gevangen genomen en ontvluehten, bij de Romeinen als lafaards beschouwd worden," antvmordde hij op bitteren toon, „en mis- scliien wacht dit lot mij." nEen lafaard! Gij een lafaard. Marcus?1' „Zeker. Als men te weten komt, dat ik nog leef, zullen mijn vijanden mij dien naam geven. En toch ben ik alleen blijven leven om uwentwil, Mirjam ter will© van een vrouw, die mij afwijst." (Wordt vervolgd. r. d. blad. 7.25 7.35 7.40 7.51 8.— 6.17 6.40 7.45 8.05 8.15 8.23 8.35 8.45 32 5.30 5.38 5.50 6.— 6.15 6.25 18 6.40 6.50 7.— 7.10 7.25 7.21 7.53 8.18 8.35 7.09 7.20 7.25 7.32 7.38 7.46 8.03 8.05 8.13 8.20 8.30 COURANT ••trawwr. saWBOMMMBIIIIMW III" I II j- DOOR H. RIDER HAGGARD. F—H B BUB 1112 B B I—AB B III 2—3 B B.m. M R b bib 3—4 b SZ B B B B 4 5 B B

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1918 | | pagina 1