Tse Wmmshe (burnt Htf z I J" JLM.. De Oorlog. ilHNEriLAND. GEMENGDE BERICHTEN. Zaterdag 26 Jan. IS 18. So. 6639. FEUILLETON. „Er is met's Rijksgeld eeiivoudig gesme- tin,g van de directie in, niet kunnen uit- varen) zou hieraam zijn toe te schrij- ven, dat de directie der HollandAmerika- lijn nog wachtende is op -een schriftelij-k bewijs, dat het sc-hip, ongemoeid door de duik-bo-oten, de reis naar Amerika zal kun nen ondernemen. Hog een anfwoord .gezoriden op het vte-des- v-o-orstel van den Raus van 12 Augustus, welke begin! met de verrassende mededee ling, dat d-e „regeering zich -g e h a a s t heeft, om, o n m i d d e 11 ij k na d-e ont- vangst der Boodschap te antwoorden." Uit den aard -der zaak beperkt zich de Belgische regeering bij de Belgische kwestie en zij herinnert bek-nopt en waar-dig aan het on- herstelde onrecht, dat Bel-gie is geschied. Nieuwe gezichtspunten zijn hier niet bij te verwachten. Deze zouden zic-h alleen kun nen- opdoen, wanneer het Belgische ant- woord een aa-nkondigmg was, dat nu ook de regeerigen der andere geallieerden zich zouden gaan- „haasten" op de proclamatie van den Paus te antwoorden. Distributiewet. VAX TWEEDE KAMER. Vergadering van Woensdag. Er bestaat daar een snijgroenkweekerij, die -de kunst van hqt ..snijen" minstens even goed verstaat a!s d-e kunst van het „kwee- ken". Aldus de iieer Be urner schrijft de H. Crt. toen hij sprak over het viuchtoord Gouda. Het is trouwens lang niet de eenige Kamper ui, die hij Woensdag in- de K-anier opdischte. Hij had buiten-gewoon z'n jour. Maar ter zake. Het blijkt daar in Gouda niets meer of minder dan 'n schandaal te zijn. In't begin van den oorlog, bij den val van Antwerpen, werd on-s land overstroomd door 'n vloed van Beigen en die menschen rnoest onderdak verschaft worden. Een van d-e -gastvrije o-or-den was Gouda, waar een groote snijgroen kweekerij tegen behoorlijke schadeloosstei'ing -bereid ge- vonden- werd, om haar reusachtige planten- kassen voor het verblijf der arme vluchteiin- gen- in te richten. 't Zou hoogstens am 'n paar maan-den te doen zijn en mitsdien werd op a-dvies van den voorzitter van het Gou-dsche vluchfelin- gen-eo-mite, zekeren mij-nheer IJssel de Schepper een contract voor den duur van den oorlog met die snijgroen- maatschappij afgesloten. Dat contract loop! n-u al drie en 'n half jaa-r en nog maar steeds betaa-lt de Rijks- kassier g-eduldi-g hon-derdduizen-den guldens huur aan de snijgroenkweekerij uit. Pogin-ge-n van den Minister om het con tract te ontbin-den, stuiten telken-s en telkens af op d-en onvvil (de Minister spreekt be- scheidenlijk van „gemis aan medewerking") van -de directie dier kweekerij, die zic'n blijft beroepen op het beding, dat de huur geldt voor -den duur van d-en oorlog. Maar't mooiste komt nog. Mij-nheer IJs sel de Sohepper, wiens advies als voorzitter van -het plaatselijk vluchtelingen-oomite zoo overhaast werd (rnoest) worden opgevolgd, is tev-ens commissaris, men zegt zelfs: pre- sident-co-mmissaris, van dezelfde snijgroen- maatschappij. De affaire is allesbehalve fraai. In.tus- schen blijft het Rijk betalen de Minister sprak van exborbitant hoog-e prijzen - en wordt daar in de geldkas van de snijgroen- kassen in -het stadj-e aan den Hollandschen IJssel reusachtig veel klin-kende mu-nt bin- neng-eschept. zeker niet tot disple- zier van mijnheer IJssel de Schepper. Wie doet m-e wat, den-kt de directie van de snijgroenkweekerij! Fonnee! heeft zij het bij -het rechte eind, doch vo-or de rest zullen v/e haar handel- wijze m-aar niet ra-ader kwalificeeren. Moge het -beroep; door den heer Schaper op de eerjijkheid der betrokken O.-W.-ers gedaan, ee-nlgszins succes hebben. En zoo niet, -dat -dan het Rijk den raad van den- heer De Savorni-n Lohman, om die kweekerij behoorlijk oorlogswinstbelasting te doen betalen, opvolge! Inmiddels heeft de Minister to-egeze-gd, een desku-ndige te zullen -benoemen, die de geheele vluchtoor-denkw-estie een-s ter deeg zal onderzoeken,. De heer Beumer had verder 'n lumin-eus idee. Ons land zit opgepropt met behoef- tige Russisc-he en Poolsche deserteurs en onze land-genooten worden bedreigd met annuleering der in hun b-ezit zijnde Russische papieren. Kunnen we he-t met Trotzky niet op 'n accoordje gooien, vroeg hij ironisch, om te kome-n tot uitwisseli-ng, in dien zin, dat Rusland en Polen hun dierbare landge- nooten terugkrijgcn en wij oze penningen? Dat was wat! Er is verder bij de artikelen van „Bin>nen- landsche zaken" nog wat geboomd over de tuberculose-bestrij-ding en over de taak der Centraie Vereeniging, terwijl ten slotte eeni ge wenschen ten aan-zien van verbetering van het onderwijs zij-n genit. O.a. wenscht de heer Van- Leeuwen een af- zonderiijken onderwijs-Minister en de heer Lohman een ,,Raad van Onderwijs" n-aast 't ministerie van Bi-n-n-enlandsche Zaken. Maar de heer Co-rt van der Linden gevoelt er, meenen wij, niet veel voor, altha-ns Z. Exc. beweert, dat het departement van Bin.nenlandsohe Zake-n het o-nderwijsgebied voldoende kan overzien-. Vandaag voortzetting. De Tijd d-eelt in aanslu-iting aan het debat, in -de Tw-eede Kamer gehouden, het volgen-de me-de: ,,'De zeer primitieve kassen van de Snij groenkweekerij zijn aanvankelijk verhuurd .voor het -bagatef van 87.600 per jaar, daarna voor f 65,700 per jaar. DOOR H. RIDER HAGGARD. «We], vriend Saturius," z-eide de afsla- @er, „zijt gij in slaap gevallen, of hebt gij niets te vertellen? Alleen met hond-erd te gelijk, minder niet. Roma-am, wij zijn op n-egen honderd." Hij k-eek onverscliillig om zicli heen, in- nerlijk verwachtend, dat dit b-od het laat- (Ste zo-u zijn. Nn trad de k-o-opman uit Alexandria n-aar v-o-ren en stak den vinger op. -Duizend, bij de gpden!" erontwaardigd keek Saturius den man aan. Wie was dat, die durfde opbieden tegen Domitianus, den derden per,soon in bet Romeinsche Rijlc Cesar's zoonCesar's l)i oerler, die misschien z-elf Cesar zou wor den? Hn anlwoordde met een- bod van elf- honderd. Vv eer ging d-e vinger vam Demetrius in de ho-ogte. u I w-aalf. Twaalf h onderdzeid-e de af- sl-ager met onderdrukle iopgewonden-heid. De t-o-esch-ouwers waren verbijsterd. Van zulke prijzen hadden zij nio-oit gehoord. „Dertieii," zeide de kiamerbeer. Wcer ging de vinger niaar boven. ten; de Rekenkamer is zelfs ve-rplicht ge- weesf, nadere beschikking te vragen op de rekenin-gen, van bier, wijn en diners! „Het meest ergerlijke is intusschen, dat de heer IJssel de Schepper president-com- missaris is van de Snijgroenmaatschappij en het o-nereus contract voor de Regeering heeft afgesloten! „Er zal thans -een ond-erzoek worden in- gestel-d, naar de wijze waarop de gelden voor de vluchtoorden worden bestee-d -en ook naar de voordeelen, welke de personen te Gouda, die het vluchtoord verhuren, heb ben. genoten." Het blad waarschuwt ervoor: de hand van -dengene, die het on-derzoek lei-d-t, zal gepantserd moeten wezen-. ,,Want hij grijpt in een wespenn-est! ,,Meteen z-ou -kunnen- worden onderz-ocht, waaro-m verschillend-e leveranties voor het leger juist van; uit Gou'da geschieden. ,,En" wat het onereus contract met de R-egeerin-g betreft, het zou de moeite waa-rd zijn te achterhale-n, wie de eigenlijke samen- steller i-s van dat contract. „Zij-n orrze inlichtingen juist, dan zou de juridische adviseur van -de S-tearine Kaar- senfa-briek daarmed-e niet onbekend zijn ,ge- weest en deze adviseur is weder een be- kend rege-erings-conimissaris!" Varkensvleesch-schaarschte. Het Bureau voor mededeeling-en inzake de Voedselvo-orzien-ing schrijft: Naar aanleid-img van de in verschillende bla- den geuite klachten over de schaarscht-e aan varkensvieesch kan worden medegedeeld, dat ontegenzeggelijk voor die klachten grond bestaat. Het gebrek aan veevoeder is -oorzaak, dat de varkensmesterij steeds afneemt en in verban-d hierme-de is het slachtgewicht van de regeeringsvarkens ook voort'durend vermi-nderd moeten worden. en wel van- 100 KG. tot 50 KG. Blijkens de staten van aan-vragen en af- leveringen, aa-ngehouden bij het Rijks Cen- traal Administratiekantoor voor de Distribu- tie van Levensmiddelen, bleef van het laatst van April tot half November 1917 het aan- ta! varke-ns door de gemeenten wekelijks aan-gevraa-gd, vrijwel gelijk, nl. ongeveer 12.500 stuks. B-ehoudens de maand Augus tus, waarin in- hbofdzaak gezouten varkens- vleesch werd gedistribueerd, bedr-oeg het aa-ntal afgeleverde varkens in ditzelfde tijd- vak wekelijks ongeveer 12.200 stuks. Sedert ver-minderd-e het aantal afgelever de varkens zeer aanzienlijk, nl. met onge veer de helf-t. Zoo werden afg-eleverd in, de tijdvakken van 26 November tot 1 December 5657 stuks met een slachtgewicht van 389.9971A KG.; van 3 tot 8 December 5781 stuks (403.744 KG.), van- 10 tot 15 December 6139 stuks (432.929 KG.), van 17 tot 22 December 6297 stuks (434.712i/2 KG.) en van 24 tot 29 December 6309 stuks (438.6631/2 KG.) Bedroeg in de week van 21 tot 26 Mei het aantal afgelever-de varkens 12.243 stuks met een slachtgewicht van 1.458.214 K.G., in het tijdvak van 15 tot 20 October was dit aantal 12.243 stuks met een slachtge wicht van 821.662 K.G. Uit -deze cijfers blijkt, van welken invloed de vermin-dering van -het slachtgewicht is gew-eest -op de dis tribute. Waar door de hoo-ge -voederprijzen de mesterij in sommige streken een belangrijk verlies oplevert, worden maatregeien be- raamd, om -daaraan teg-emoet te komen, ten einde -de mesterij weer loonend te maken. Boven-dien is het thans verboden om worst te berei'den van of met varkens-vleesch an- ders -dan van of met afvallen (hart, lever en longem). V-ooral deze laatste maatregel zal er toe bijdrag-en, dat meer versch varkens- vleesch beschikbaar k-omt. Joh. van't Lindenhout. f T-e Nijmegen overleed Dinsdagmid-dag in- 'dsn -ouderdom van ruimf 81 jareru de heer Joh. van I Lindenhout, stlchter van de be- k-end-e weesinricliting te Neerbo&eh bij Nij megen. Gedurende 40 jaren heeft de heer Van I Lindenhout aan het ho-ofd gestaan zijner inrichling, die de eerste jaren gevesligd was in de Brouwerstraat te Nijmegen, om daarna naar het naburige Neerbo-sch te wor den -o-vergebracht. In 1902 trad hij als direct-eur af,-en vestigde zich te Nijmegen, waar (hij injog vele ja-rem van! eene welverdiende nist heeft mog-en gfeniefen. De ov-erledene was Ridd-e-r in de orde van den Ned. L-eeuw. De Nieuw-Amsterdam. Van betrouwbare zijde vernemen wij dat het vast staat, dat -de Ni-euw-Amsterdam na aankomst in Amerika n-aar o-ns land zal te- rugkeere-m. De Amerikaansche autoriteiten hadden -daartegen, in verband met de nieu- v/e voorloopige regeling inzake onze scheepvaart, geen b-ezwaar. De vertraging in het uitvare-n (nog steeds heeft het schip, tegen de verwach- „Veerlien h-o-nderd. Veerti-en- honderd ge- bo-den. Teg'en u, waarde Saturius. Kom- ■aan, kiomaan, ik meet d-it nummer toe- wijzen, en dat z-m misschien; niet naar den zin zijn van- s-ommigenj, die ik zou kunnen ne-emen. Wees niet ,al te zuinig, vriend, gij kuni o-p -een rnime beurs rekcn-en-., die he-et het Romeinsche rijk. Nu? Goed zoo, vijf- tien honderd. En gij, mijn vriend daar- ginds? Wat! Heht gij er genoeg van-?" Hij wees op den koop-man, die zich had omgek-eerd en de handem voor het gezicht hield. (,Kan, naar het schijmt, niet pi eer bi-e- den," zeid-e de afslager. „H-et is lmg niet genoeg voor dat mooie, historische nummer, maar ik lean, dunkt mij, niet verwachten Met droeven blik keek hij om zich heen Nu keek' -opeens de -oude vro-uw met de miand o-p en zeide kalm ,c - zakelijk, doch met efcn vreemden to-ngv.-i; ,,Tweeduizend." Allen begonn-en te lachen. „Mijn goede vr-ouw," vroeg de afslager, haar twijfelcnd aanziende, mag ik vragen, of gij ses-tertii of sestertia 1) bedoelt? Nee'm mij niet kwalrjk, maar ik vermoed, dat gij die be-ide soramen met elkander verwart." „Twe-edaiz-end sesterLia," herhaalde deza- kelijke stem. Go-ed, goed, zeide de -afslager, dan zal ik het bod moeten aaanemen. Vriend 1) Een sestertius was ongeveer een dub- heltje volgen-s onze muiit, een sestertium was een so-m van omstreeks J 96. DE ALGEMEENE TOESTAND. De Russe-n hebben, schrijft d-e N. R. Crt., bij de vredesonderhan-delingen iets van de oud-e Parthen: zij schie-ten al vluchtend-, hun pijlen af. De eerste -ma-al gebeurde dat tijdens de ,,10-jdaagsche" pauze. In een tamelijk mak- ke stemming waren de gedelegeerd-en ver- trokken, ze hadden de Duitsche voorstellen feitelijk nauwelijks gecritiseer-d, veeleer vrien-delijk o-n-tvangen, er was alleen rug- -gespraak -met de regeering noodig, Maar na-dat de heeren eenmaal goed en wel thuis waren, komt er een telegram van het Peters- burgsch age-ntschap vertellen, dat de voor zitter van de Russische delegatie met ver- ontwaardiging de Duitsche proposities van de hand had gewezen, Het telegram was onjuist, maar wel in overeenstemming met hetgeen de leden van de regeering intus schen hier en daar lieten- vallen-. Zij deden ook in het geheel geen poging o-m dat on- juiste telegram tegen te spreken, zij lieten het zijn uitwerkin-g doen, die gee-nszins voor het vlot-ten van de vredesonderhandelingen bevo-rderlij-k was. Eerst toen zij weer broe- derlijk met de Duitschers aan- de groene tafel zaten en d-ezen om -opheldering vroe- gen, kwam er de kal-me mededeeling, -dat het telegram slechts leugens bevatte. Aan deze interessante ui-ting van ,,-openbare di- plomatie" w-ordt me-n mu herinnerd. De vredesonderhandelingen zijn weer af- gebrok-en. Dit-maal omdat Trotzky n,ood- wen-dig „voor een weekje" n-aar Petersburg rnoest, orp -daar orde -o-p zaken te stel-len, hetgeen in dezen wild-e zeggen, dat hij moest meew-erken om de lastige Constitu- a-nite met de bajonet uit-een te laten drijven. Op .-het oogenblik dat Trotzky vertrok, waren wel is waar de onderhand-elingen gee-n steek verder gekomen, maar de Rus- sen hadden zelfs niet laten -doorschemeren, dat zij -daar voor de to-ekomst aan wan- hoopten, veeleer schenen zij g-eneigd tot hun laatsten- ademtocht door te prat-en. Gedu rende het reces hebben dan ook verschillen de speciale com-missies hun bespreki-ngen voortgezet, in afwachting -natuurlijk van den teru-gkeer der Russische delegatie. Maar n,u komt de Russische regeering weer -door een officieel telegram verklaren, -dat het ee-nige succes van de onderhandelingen te Brest dit is geweest, -dat de volken nu weten, dat de centralen de veroverde pro- vincies voorioopig -bezet willen houden en- dat men er verder niets van rnoet verwach ten. Het eenige opmerkeiijke in dit telegram is dit, dat Trotzky zulks -dan niet dadelijk den Duitschers in hun gezicht heeft gezegd. Dit is echter wellicht -daaruit te verkla ren, -dat hij inmiddels heeft bespeurd niet te hebben kunnen tegenhouden, dat de O-ekrai- ners Op h-mu eigen, h-outje met de centralen aan het oiiderhandelen zijn gesia-gen. Een erkentenis -daarvan ligt reeds in het feit, dat Trotzky het tafellaken tusschen St. Peters burg en Kief heeft door'gesneden. Het gevolg hiervan is natuurlijk, dat de ka-msen -op ee-n vrede tusschen de centralen en de Oekraine enorm -zijn1 g-erezen en de positie van de St. Pete-rsburgsche mannen, als zij n-aar Brest zouden terugkeere-n, zeer zou zijn verzwakt. Daarop scliijnt nu dus, als -het Petersburgsch a-gentschap ditmaal de waarhei-d spreekt, weinig kans. In Oostenrij-k schij-nt de rust terugge- keer-d, na-dat de arbeiders hebben- bevonden, dat de regeering het -met hun vrijwel op alle punten -eens is. Uit deze bew-eging kunnen nu alle -democratische en g-ematigde ele- menten in Duitschland kracht putten tegen de vaderiandsche partij. Want als deze par- tij haar zin kreeg, zouden -niet alleen de volksmassa's in Duitschland zich volkomen gedupeerd gevoelen, -maar zou Duitschland bij het sluiten van -den vrede zonder hulp van zijn bondgenoot blijve-n staan. De jaarvergadering va-n de Engelsche ar- beide-rspartij te Nottingham heeft een motie aangenomen, waarin de g -e a 11 i e e r d e regeerin-gen -dring-end worden uitgenoodi-gd, hun oorlogso-ogmerken bloot te leggen. Deze motie is eenigszins in tegen-spraak van de patriottisch-e -openingsrede van den voor zitter Purdy, welke rede Reuter als het voornaamste van het co-ngres blijkt te be- schouwen; want Purdy legd-e vooral den nadruk, niet op wat d-e arbeiders van de re geering scheidt, maar -op de punten van overeenstemming tusschen arbeiders en re- geering. De B elgische regeering heeft nu toch Saturius, -er is tweeduizend* sestertia tegen u geboden. ,,Daar rnoet het dan maar bij blijven", antwoordd-e het kleine niaimetje woedend. ,„Zijn dan' alle honiugen van do wereld ojp dit meisje verzot? Ik ben mijn opdracht reeds met vijfhonderd sestertia te boven ge- gaan. Meer durf ik ni-et. Wijs haai- toe." „M-aak u niet druk, Saturius", zeide de afslager, „bieden is nog geen- betalen. Voor ioopig heb ik een bona-fide bod van vljf- tlenhonderd van- U. Tenzij deze milde, doch onbek-ende dame Jiet g-eld bij zich heeft, zal ik op dat bod toeslaan. Hebt gij 'het ge hoord, vrouwtje?" „Zeer goed", anlwoordde de g-esluiei'd6 oude vrouw. „Daar ik buiten Rome woon, vond ik 't het beste, omj het goud mee te brengen, wian-t vreemdelingen kunnen geen krediet verwachten." „Het go-ud meebrengen!" riep de afslager verbijsterd. Tweeduizend sestertia? Waar zijn die dan?" „Waar? O! in de manden van mijn die- ixaar en van mij, en er is nog wel meer in ook. Kom-aan, beste heer, ik heb geboden. Biedt die waardig-c heer ook nog liooger?" ,Neen," schreeuwde Saturius-. Gij w-o-rdt (voor den gek gehouden; zij heeft het geld niet," „Als hij- niet ho-oger gaat, en geen der andere heeren wen-scht te bieden, wilt gij d-an toeslaan?" verzocht de oude vrouw. .Vergeef mij!, dat ik u to-t haast aanspoor, edele sLavenbandelaar, maar ik moet vam niacht nog[ n-aar Centum Celle, waar mijn In Turkije is de staat van beleg opge- heven, in Duitschland-doet men vergeefsche moeite hem wat te verzachten. In- Oostenrijk schijnt de rust geleidelijk terug te keeren. Ook in Rusland heerscht een soort rust, de rust van het tuchthuis na- melijk. Alle leden van de sociaal-revolutio- n-aire organisatie zitten nu achter slot en grendel en hebben dus den- tijd om na te denken over de bete-ekenis van- Trotzky's verklarin-gen over het recht van zelfbeschik- kin-g. RUSSISCHE OUD-MINISTERS VERMOORD. Een telegram van 20 Januari aan de Asso ciated Press" meldt, dat de ex-leden van het kal)inet-Kerenski, Sjingareff en Kokesh- kin, den vorigien- niacht in hun bed vermoord zijn in het marin-e-hospitaal, waarheen zij juit de Peter- en Paulvesting w^gens ziekt-e waren -overgebracht. Een do zijn gewapen-de manjien drongen het ho.spitaal binnen en vr-oegen waar de bed den der ex-ministers wareni. Zij 1-oslen zes kogels op Sjingareff en twee o-p Ko- koshkin, hen beiden do-odende. D-e mo-ordenaars verlieten daarna het hos- pitaal. Een poging is Zon-dag gedaan om Urits- ki, den volkscommissaris voor v-erkiezingen, te vermoorden. De kogel schampte het oor. HET REGIME DER BOLSJEWIKI. Naar aanleidin-g van de vermoording van Sjingareff en Kokosjin, schrijft de Corriere della Sera: Met deze bloedige episode schijnt de nieuwe politiek der Leninistische regeering haar intrede te hebben ge-daa-n. Deze regeering schijnt besloten te zijn, om alle elemente-n, welke zich tegen haar. dic- tatuur verzetten, te vuur en te zwaard te vernietigen. Men weet, dat verdere arres- taties en moordpartijen op sociaal-revolu- tionnairen worden v-oorbereid. Bij de botsinge-n der laatste dagen zijn 120 slachtoffers gevallen, van welke 20 ge- dood zijn. Het zijn meestal arbeiders. De rood-e garde van Lenin, verster-kt door ma- troz-en van Kroo-nstadt en eenige afdeelin- gen soldaten, blijven meester van den toe- stand, daar zij in Petersburg de eenige ge wapen-de macht vormen. TER NEUZEN, 25 Januari 1918. Reparatie-leder. Het Bureau voor Mededeelingen inzake de Vo-eds-elvoorzi-ening meldt: Bij de distributie van reparatielcder is het voorgekomen, dat bij het uitsnijden- een. min- dere kwaliteit werd verkocht dan het goede couponleder, dat geleverd behoorde te wor den. Wannieer later door den koop-er werd geklaagd was liet echter niet mogelijk te oo-nstateeren, door wieni dit slecht-ere leder was afgeleverd. Om den fraudeerenden verkooper te ken- nen eni daardo-or geuoemd misbruik teg-en te gaan, is nu vo-orgeschrevenj, dat al het distri- butiel-eder hetwelk ui Ig-esnederi wordt ver kocht, voorzien zal moeten zijn- van hetfir- mastempel der firma die het leder aflevert. AXEL. De vorig-e week werd alhi-er op d-e boven- ziaal van den heer Koole de jaarlijksche algemeene vergadering gehouden- van „Werk- mansbelang" maatschappij tot geld-elijke uit- keering1 bij het verliezen van varkens. De inkomsten over het afgeloopen- jaar be- dr-o-egen 485.65 en de uitgaven f 310.50, zoiodat er een batig saldo was. van 175.35. Dit verineerdeixl met 61.27 intrest van de sp-aarbank gaf een o-verschot van 236.42. Het kapitaal der vereeniging bedraagt thans 1559.19. Uilgekeei'd was v-oor onteigende era ge- storven varkens f 195.30, waarvan door ver- koop 34 werd terugontvangen- In den loop van het jaar hadden 18 leden bedankt o-mdal zij toch geen varkera konden houden. N-aar aanleiding daarvan werd de bepaling in het reglemen-t opgenomen, dat zij die hun lidm-aatschap o-pzeggen gedurende 5 jaar van de gelegenheid verstoken- blijven, om -opnieuw Lid te worden. Teneinde het bedank-en van (meerdere leden te voorkomen, werd vo-or 1918 bepaald, dat setup wacht, en dat is een lange rit. Ik heb Idus geen tijd te verliezen." De afslager bqgreep, dat hem geen andere kens overbl-eef. V-ohjens de bep-almgen- van de openbare markt, moest hij het hoogste bod aannemem 5 Tweeduizend sestertia is geboden voor No. 7. Biedt niem-and meer? Hij keek Satu rius aan, die zijn ho-ofd schudde. Neen? Dan eenmaal andermaal toegewezeu! ,Ik verklaar dat dit nummer tegen ooratante betaliug vgrk-ocht is aan hoe is uwn-aam? Muli-er. Het publiek bego-n luid te lachen. ..Mulier?" lierhaalde de afslager. „Muilijer Vrouw?" „Ja ik ben hnmers een vrouw, en; wel ken naam kan ik be ter dragen, dan dien ik met mijn geheele isekse gemeen heb?" „Waarlijk, gij zijt zoo ingepakt, dat ik (u op uw woord moet gelooven", liernam de afslager. „Maar komaan, 1-aat -ons een eind m-aken aan deze grap. Als gij het geld hebt, v-olg mij dan naar het onitvangkantoor wan I die zaak inoet ik zelf behandelen en betaal." ;,Met genoegen, heer, maar wees zoo go-ed, en breng mijn eigendom mede. Zij is te kostbaar om haar hier onbeschermd ach- ter te laten bij die teleurgestelde heeren." MJrjam werd dus naar het -o-ntvangkan- loor gebracht, gevolgd door den afslager en N-ehushta met haar dienaar, wiens rug zich kromde ond-er het gewicht van zijn mand. De deur werd achter hen jgeslo-ten, en N-e hushta maakte intet d-e hulp van haar die- izij die geen varken houden een maandelijk- sche contributie hebben te betalen van 10 cent. Zo-odra een lid een varken heeft wordt de contributie weer 25 cent per maand. Met het oog op de duurte der varkens werd bepaald, dat de uitkeering dit jaar zal bedragen 1 per kilo levend gewicht tot cn met 50 kilo en v-oor elkem kilo boven de 50 zal 75 cent worden uitgekeerd. De aftredende bestuursleden C. P. Minjon ten F. G. van Taten-hove werden met bijna algemeene stemmen herkozen. Het aantal leden bedraagt thans 138. (A. Crt.) KANTONGERECHT TE TER NEUZEN. Terechtzitting van 22 Januari 1918. Veroordeeld zijn ter zake van: Leerplichtwetovertreding. C. d. E., grondwerker te Hoek, tot eena boete van 4, subs. 4 dagen hecht. P. J. D., bootwerker te Ter Neuzen, tot eene boete van f 2, suba. 2 dagen hecht. J. 4schipper te Ter Neuzen, tot eene boete van 2, subs. 2 dagen hecht. G. v. P., arbeider te Zaamslag, tot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht. Drankwetovertreding. A. M. v. d. B., verlofhouder te Axel, tot eene boete van f 10, subs. 10 dagen hecht. Grensovertreding. L. W., fabrieksarbeider te-Sas van Gent, tot eene boete van 20, subs. 2 dagen hecht., met bevel tot teruggave van het in beslag genome* geld. I. d. M., landbouwer te Sas van Gent, tot eene boete van f 20, subs. 20 dagen hecht. M B. F., zonder beroep te Sas van Gent, tet een# boete van f 10, subs. 10 dagen hecht. W. II., schipper op de Wilhelmina te Sas van Gent, tot eene boete van f 3, subs. 3 dagen hecht. Verordening van den Territorialen Bevelhebber. C. V., zonder beroep en woonplaats, tot eene boete van f 10, subs. 10 dagen hecht. Strooperij. R- P- v. II., visscher en A. E. P. C., beiden te Philippine, ieder tot eene boete van 4, subs. 4 dagen hecht. voor elk. J. C. M., molenaar te Zaamslag, tot eene boete van 5, subs. 5 dagen hecht. Jachtwet. H. d. R., landb.knecht te Zuiddorpe, tfrt eene boete van f 5, subs. 5 dagea hecht., met verbeurdverkl. en vernieling der wildstrik. Spoorwegovertreding. P. C., landbouwer te Ter Neuzen ;jF. J. E. en S. D., beiden zonder beroep te PhilippineB. J., arbei der te IJzendijke; W. d. S., handelaar te Cad- zand -- J. B. B., landbouwer te IJzendijke en M. v. A., machinist te Aardenburg, ieder tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. voor elk. Valschen naam opgeven. C. d. F., fabrieksarbeider te IJzendijke, tot eene boete van f 20, subs. 15 dagen hecht. Vee laten loopen op anders grond. ^.G. P. d. J., zonder beroep te Hoek, tot eene boete van f 5, subs. 5 dagen hecht. Fietsen zonder licht. I. J. R., voerm^nsknecht te Ter Neuzen, tot eene boete van 0,50, subs. 1 dag hecht. I... v. D., landbouwer; J. v. E., arbeider; JD. B., arbeider, .alien te AxelG. d. B., zonder beroep te ZaamslagJ. v. C., landbouwerA. D., machinedrijver, beiden te Hoek O. S., zonder beroep en J. F. v. O., vlasfabrikant, beiden te Saa van Gent, iederj- tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht.voor elk. J. d. W., arbeider te St. Jansteen, tot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht. Motorovertreding. W. v. d. O., koopman te Rotterdam, tot eene boete van f 3, subs. 3 dagen_hecht. Openbare dronkenschap. I. B. D., ketellapper, zwerver, tot eene boete van 5, subs. 5 dagen hecht. J. F. F., varensgezel; D. C. d. R., schipper; G. V., varensgezel, alien te Ter Neuzen, ieder tot eene boete van f 3, subs. 3 dagen hecht. P. J., arbeider te Hoek en H. v. V., scheepstim- merman te Philippine, ieder tot eene boete van 3, subs. 3 dagen hecht. voor elk. Vrijgesproken: T. A. V., schipper op de Zwerver te Hardinxveld, ter zake van te groote vooaraad van ten uitvoer verboden goederen in voorraad hebben. Ontslagen van rechtsvervolging: V. d. B., boomveller te St Jansteen, ter zake van het doen vellen van een aantal boomen, zonder daar- toe vergunning te hebben verkregen van den com mandant in Zeeland. Oorlogsschade. N-abij Ter Ajpel hebben twee boeren, op h-o-op van een flinke winjst, een -oppervlak van derlien halve hectarenj lands met witte kool beplanl, met 't o-ogm-erk deze televeren -aan de nieuwgebonwdgroeniendroegerij te I er Apel. Nu echter alle gro-entendroge'rij" verboden is, zitten de eigen-aars opgescheept met de duizende ko-l-en, die in d-en open grond overwinterem en nu aan bet vee worden opgevoederd. Een 1-eelijke schade- post. naar de mand l-os van- haar schouders en liet haar met. een zucht van verticil ting op de tafel vallen. „Neem en tel, zeide zij tot den afslager, terwijl zij het deksel opendeed. Het eerste w-at hij zag was. een laag krop- salade, netjes ingepakt." „Bij Venus!" b-ego-n hij woedend. „Bed-aar vriend, bedaar," zeide Ne- hushta, ,.deze salade groeit slechts in gelen gno-nd. Zie maar," zij nam de salade weg, en bu kw-amen er goudstukken te vo-orschijn. Bekijk ze eerst go-ed, voordat gij- ze teit." Hij nam! er eenige stulckenj uit, beet er In, en liet ze op de marmeren tafel klin!- ken. 5,Het go-ud is goed," zeide hij. „Juist. Tel nu." Hijj en de Iderk telden, totdat de mand ledig was elfhonderd sestertia. ,,Best, zeide hij; „maar dat is niet ge noeg." De koopster wenkte haar dienaar, die in ;een hoek stond. Ook zijn) mand bleek sala- ;de te bevatten, met go-ud er onder. Toen; (de voile twee duizend sesterti-a waren uit- geteld, m-eer dan honderd tachtigduizerad -gulden naar onze munt berek-end, was de tweed-e mand nog, vo-or een derde deel vol. „Ik had tegen u moeten opbieden;," meend-e de -afslager, gretig naar liet over- hlijvende goud kijkend. Ja, antwoordd-e zij bedaard, dat ha-dt gij misschien gedaan, als _gij de waarheid hadt geweten. Maar wie wist diei behalve ik zelf? (W-ordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1918 | | pagina 5