De Oorlog. BUlTtNLAND. staande omstandigheden vaak zeer veel nxoeite. 12. Voorkomen is beter dan .jgenezen en foestraffen. De Atlas getorpedeerd. fteuter seinl uit Las Palinas: De Nederlandselie stoomboot Alias is ge- Sorpedeerd op een afstand van 25 mijlen van be! eiland Fuosteventura (lvanarische eilan- den De bemanning van 29 koppen is jgered. De di bee tie der Ivon. Ned. Stoomboot-Maat- scliappij lieefl van hel departement van Bui- tenia ndsohe Zaken bericht ontvangen, dat het s.s. Atlas, met een voile lading grond- fcpten op weg van West-Afrika naar Rotter- idain, op 20 mijlen ten zuiden van Cabras (Ganarisclie cilanden) door een Duitschen ©nderzeeer in den grond is geboord. De geheele bemanning is gered en te Cabras pangekomen. Hel schip is buiten de ge- folokkeerde zone tot zinken gebracbt. De Atlas was groot 1813 bruto ton en xverd gebouwd in 1906. ERNSTIGE TOESTAND IN SPANJE. Spanje heeft, naar gemeld wordt, onder de wereldcrisis heVig te lijden en wel voor- tiamelijk door het gebrek aan brandstoffen en aan de transportmiddelen, om het wei- nige, dat er nog is, te vervoeren. Daarbij komt, "dat de levensmiddelen steeds schaar- scher en duurder worden. Te Madrid mag, wegens den kolennood, geen gas voor ver- lichting meer warden gebruikt, de electri- sche stroom is voor het grootste gedeelte van den dag uitgeschakeld en de regeering heeft alle petroleum in beslag genomen. Wat de toestand daar en elders in het land nog verergert, is, dat er dezen winter juist een ongewone koude heerscht. De toestand heeft op verschillende plaat- sen- tot oproerige bewegingen geleid. Te Valencia en te Barcelona zijn algemeene werkstakingen1 uitgebroken en in iaatst- genoemde stad is het reeds tot ongeregeld- heden gekomen. De oproerige menigte drong schouwburgen en koffiehuizen bin- nen, waar alles kort en klein gestagen werd; ook kwam het tot straatgevechten, waarbij gewonden vielen. Ook in andere steden kwamen onlusten voor, zoodat de ministerraad over het geheele land de staat var. beleg heeft afgekondigd. Telegrafisch en telefonisch verkeer zijn gestremd en de tbroepen irt de kazernes geconsigneerd, doch er schijnt ook onder de militairen een op roerige beweging te zijn, volgens sommige bgriehten van de onderofficiersvereenigin- gen, volgens andere van de douanen, die tot het (eger behooren. Men meldt ecliter, dat bij de onlusten te Barcelona de troepen betrouwbaar zijn ge- bleken. Hierbij komt, dat de politieke toestand nog steeds niet opgehelderd is. De regee ring zou thans den koning een nieuw be- sluit ter teekening hebben voorgelegd, waarbij de Kamers worden ontbonden. Na het opgeven van de aanvankelijk door De regeering betrachte terughoudendheid, is thans het verloop der geheele beweging duidelijk, die geleid heeft tot intrekking der verordening der ontbinding van de Kamers en die met het ontslaan van een aantal on- derofficieren uit het leger een snel einde heeft gevonden. Het kader schijnt het offer •te zijn geworden van een politieke manoeu vre van zekere elementen, die in de pers se- dert geruimen tijd een aaneensluiting der ondergeschikten dreigden te stellen tegen- over de houding der onderofficiers-vereeni- gingen. Het meestal goed ingelichte blad ia zegt, dat de beweging op het- gebied der binnenlandsche politick een zeer be- sliste beteekenis heeft gehad en, door be- kende radicalen geleid, tegelijkertijd met de publiceering van 't ontbindingsbesluit tot een uitbarsting'had moeten komen. 't Ener- g-ieke optreden van den Minister van Oor- log en de voortreffelijke houding van het offlcierskorps ontvangen bij alle ordelieven- de klassen onbeperkten lof, aldus wordt door den berichtgever van de Koln. Z-tg. uit Madrid geseind. DE ALGEMEENE TOESTAND. Het conflict is gekomen, schsijft het Hbl. Het conflict tusschen de Russen en de Duitschers over de annexatie van Koer land, Lijfland en Polen. En het was* wederom Trotzky, die met groote duidelijkheid en met volkomen vast- bouden aan het beginsel der erkende rech- -ten van de volken, om zelf over hun lot te tJeslissen, voor de door Duitschers en Oos- tenrijkers bezette gebieden aanspraak maakte op een zuivere en eerlijke volks- .stemming, zooals hij d£ beslissingen in Fin land en de Oekraine noemde. Zulke stem- mingen hebben in Koerland, Littauen en Polen niet plaats gehad. De meeningsuitin- gen, waarop de centralen zich beroepen, ;zijn die van afzonderlijke deelen van het volk, de landdagen en stedelijke vertegen- woordigingen, welke, naar Trotzky uiteen- zette, zeker ook recht van meespreken heb ben, maar die slechts een klein gedeelte van het volk vertegenwoordigen, en die bo- vendien hunne meening hebben uiigespro- ken onder den druk der mliitaire bezetting. Zulk een uiting als den uitgesproken volks- wil te beschouwen zou in strijd zijn met het beginsel, door de vredesonderhandelaars in de eerste besprbkingen aanvaard: dat geen annexaties zullen pmats hebben, maar dat slechts de vrije uiting van de bezette gebie den zou kunnen aangeven, hoe zij zich den Koekomstigen regeeringsvorm denken, en aan welke zijde zij zich zullen voegen. Wanneer nu de centralen er zoo zeker van waren, dat die volksstemming in hun voordeel zou uitvallen, zouden zij zich di rect en ouvoorwaardelijk met de denkbeel- den van Trotzky kunnen vereenigen. Maar dat is volstrekt niet zeker. Integen- deel. In de bezette gebieden, waarover de quaestie loopt, is een deel der bevolking Duitschgezind. Dat zijn de Baltische baron- en, de landheeren, de bezitters der groote vroederen. Maar naast deze minderheid be- staat er in die gebieden een groote meer- derheid van Letten en Littauers, die van ban jeugd af door deze Baltische baronnen ond-erdrukt, niets minder zouden wenscheti, dan te worden gevoegd bij Pruisen, waarin zij als een kleine groep ongewenschten zou den worden behandeld. En zij weten te vpel van de wijze, waarop de Polen in Pruisen werden onderdrukt; in de commissie uit het Pruisische Huis van Afgevaardigden zeide dezer dagen nog een Poolsche afgevaar- dgde: „Het Pruisische regime is in Polen dlep gehaat, wijl het een voorbeeld is der meest walgelijke heerschappij die een volk ooit te verdragen had." Wordt aan de Esthen en Letten de ge- legenheid gegeven, zich over hun toekomst uit te spreken, dan zullen zij zeker niet verzoeken om bij Pruisen te worden inge- lijfd. En, daar -de Letten- en Littauers in Koerland en Littauen ver in de meerderheid zijn, kon Von Kuhimann, wanneer het wel om de annexatie dier gebieden, niet om de vrije keuze der volken te doen is, niet an- ders antwoorden dan hij -deed: „Wij zijn van meening, dat de aan de westgrens van het vroegere Russische rijk w-onened natio- naliteiten reeds op een voor ons doorslag- gevende wijze den wil om zelfstandig te zijn hebben doen blijken." Wat echter voor Von Kuhimann een doorslaggevende wijze is, om den v-olkswil te raadplegen, is dit niet voor Trotzky. En hij zette in een breed opgesteld stuk uiteen, waarom de Russische regeering van andere meening is, en onder welke voorwaarden Rusland de uiting van -den vrijen wil der naties, waarover de quaestie loopt, zal er- kennen. Op het bree-dvoerige stuk, dat de Russen over deze quaestie hebben ingediend, willen nu de centralen, voordat de b-esprekingen kunnen worden voortgezet, van antwoord dienen. Daarvoor zijn -de besprekingen voorloopig geschorst. In een belangrijk' artikej van Theod. Wolff in het Berliner Tageblatt wordt het optreden der centrale delegates in Brest- Litowsk aan een ernstige kritiek -onderwor- pen. „ls het niet merkwaardig", vraagt de schrijver, „dat men afwisselend voor en tegen „,gewelddadige gebiedsuitbreiding" is, en dat men zijn meening over die quaes tie afhankelijk maakt van het doen en la- ten van -den tegenstander?De meening dat men „geen gewelddadige gebiedsuit- breiding wenscht" moet toch uit een poli tieke opva-tting zijn ontstaan, is een begin sel, een geloofs-artikel. Men i-s voor geweld dadige politiek, omdat men gelooft aan de_ almacht van de vuist, of men is er tegen," omdat men daarvan geen heil verwacht. Men is voor de onderwerping, de annexatie, de inlijving van vreemde volken, omdat men op het recht van den sterke vertrouwt en in de vergroo-ting van het rijk een uit- breiding zijn-er grootheid z'iet; of men is er tegen, omdat men, van een rechtsstand- punt, de vrijheid van zelfstandige volken acht, de vorming van nieuwe vijandige coa- lities poogt te verhinderen, in de inlijving van vreemde elementen een verzwakking der eigen natie ziet. Maar kan men een ge welddadige gebiedsuitbreiding" plotseling rechtvaardig en voordeelig achten, kan men een v-ersterking onzer nationale eenheid en een verbetering onzer toekomstige politiek ervan verwachten, wanneer men even te vo- ren van tegenovergestelde meening was? Dat is een te curieuse staatkunde, die om den tegenstander te straffen en_ uit een oogpunt van kracht een eisch steit, waar- va-n de schadelijkheid niet twijfelachtig schijnt." En nu schijnt het, dat er een actie op touw is gezet, om ten minste in het Oosten, en wellicht ook in het Westen, zeer posi- tieve gewelddadige gebiedsuitbreidingen te ondernemen. Sedert eenige dagen heerscht te Berlijn dan ook een geest van crisis. Er worden con- ferenties gehouden en men spreekt van een nieuwen koers. Alduitschers en militaristen willen Von Kiihlmann ten val brengen, en met hem Von Herding. En dit alles om een program van annexaties in Oost en West te kunnen opstellen. Het denkbeeld van een Poolsche unie met Oostenrijk verbleekt en maakt plaats voor dat van een nieuwe ver- deeiing van Polen. De militairen eischen be- veiliging der grens, en willen daarvoor Rus sische provincies voegen bij Pruisen, waar- door twee millioen Polen en eenige honderd- duizenden Littauers worden gevoegd bij de vreemde volken die reeds in Pruisen zijn. Zouden zulke plannen bestaan en ver- wezenlijkt worden, dan zouden daaruit ern stige quaesties ontstaan. Dit zou, zegt Vor- warts,' wijzen op een^fundamenteele wijzi- ging onzer politieke toestanden, die niet zon-der i-nvloed kan zijn op de werklieden- klasse, welke over korter of langer tijd voor de noodzakelijkheid van -ernstige besluiten zou wordeij gesteld. Maar uif dit alles blijkt, dat een toe stand van diepe politieke onzekerheid en verwarring is ontstakn, ditmaal door het optreden 'der militairen en pangermanen, die den vrede in gevaar brengen. Doch de Rijksdag heeft zich eens uitge sproken tegen een politiek van annexaties en oorlogsschattingen, en het is.niet d-enk- .baar, dat deze even gemakkelijk van mee- nig zal veradnneren, als staatsl-eiden dat schijnen te doen. DE VREDESONDERHANDELINGEN TE BREST-LIT0WSK. De op 11 Januari geconstiiueerde com missie voor de territoriale vraagstukken hield op 11 en 12 dezer drie zittingen. Hierop werd vastgesteld, dat in de eerste plaats in het vredesverdiag de beeindiging van den oorlogsto-estand zal worden -opge- nomen. Trotzk'i had bezwaren tegen de woorden „dat bei-de partijen voortaan in vred e.n vriendschap zullen leven". Hij v/-s van meening, dat deze decoratieve uitd.ukking niet den vorm der betrekkingen aangeeft, zooals die in de toekomst tusschen Rusland en Duitschland en Oostenriik zullen be staan. Hij hoopte, dat geheel andere zaken de betrekkingen tusschen deze volkeren zouden belnvloeden. Hierna was de behandeling over dit punt afgploopen. Over de vraag betreffende de ontruiming van het bezette gebied kwam men overeen, deze primcipieel, op -den grondslag van te- gemoetkom-ing te behandelen. Eerst werd ook ter sprake gebracht Perzie, doch daar Perz-ie een neutrale staat is, werd deze kwestie als afgeloopen beschouwd. Rus land verplichtte zich echter zoo spoedig mogelijk Perzie te ontruimen. De beraadslaging over het fijdstip van de ontruiming, dat Duitschland vastknoopt aan de Russische demobilisatie, werd ver- daagd, daar Trotzki de ontruiming tegelijk met de wederzijdsche demobilisatie wilde doen plaats hebben. Vervolgens werd de .vraag behandeld, welk dee! van de gebieden ontruimd moet worden. Duitschland verklaart, dat de ont ruiming slechts betrekking heeft op gebie den, welke nog deel uitmaken van het staatsgebied van die macht, waarmee vrede gesloten wordt. Von Kuhimann hield, wat het zelfbe- schikkimgsrecht betreft, staande, dat in een deel van het door d-e Duitschers bezette gebied de lichamen, die het volk vertegen woordigen, hun zelfbeschikkingsrecht in dezen zin hebben uitgeoefend, -dat zij zich van Rusland hebben afgescheiden. Volgens Duitsche opvatting is hierdoor duidelijk getoond, dat deze gebieden niet meer aan Rusland behooren. Trotzki hield vast aan het zelfbestemmingsrecht en wees de Duitsche overtuiging van d^ hand. Dc volketen moeten zelf de beslissing nemen. Hierna volgde een theoretisch debat over de vraag, onder welke omstandighe den en op welk fijdstip een nieuwe staat, welke zich van een der -overheerschende staten afzondert, ontstaat. Von Kuhimann wees er op, dat de Rus sische regeering -de zelfstandigheid van Finland en van de Oekraine heeft erkend, niet volgens de door Trotzki ontwikkelde beginselen. Trotzki antwoordde, dat Finland en de .Oekraine niet bezet zijn door vreemde troe pen en zich duidelijk voor zelfstandigheid hebben uitgesproken. Het debat liep verder over de vraag of de huidige vertegenwoordiging in het be zette gebied den volkswil uitdrukt. V-on Kuhimann en Von Czernin wezen er op, dat zij in December den indruk hadden ge- kregen, dat de Russische delegatie geneigd zou zijn deze Vraag bevest-igend te beant- woorden. In den loop van de onderhandelingen te Brest-Litowsk, verklaar-de generaal Hoff mann, dat de Russische delegatie sprak als- of de Russen overwinnaars waren en dat zij de voorwaarden dic-teeren konden. Hij ver- zocht rekening te houden met het feit, dat het zegevierende Duitsche leger op Russiscli gebied staat. Voorts stelde hij vast, dat de Russische delegatie voor de bezette gebieden de toe- passing van het zelfbeschikkingsrecht der volken eischt op een wijze en in een om- vang, die haar regeering in het eigen land niet toepast. Als voorbeeld wees generaal Hoffmann op het volgende: In den nacht van 30 op 31 December werd het eerste Wit-Russische congres te Minsk, dat het zelfbeschikkings recht der volken wenschte toe te passen, door bajonetten en machinegeweren uiteen- gedreven. Toen de Oekraine het zelfbe schikkingsrecht toepaste, stelde de Peters- burgsche regeering haar een ultimatum en beproefde haar wil met wapengeweld door te zetten. NIEUW DUITSCH OFFENSIEF BIJ* VERDUN VERWACHT. De Matin meldt: Een vooraanstaande, hooggeplaatste persoon, die zes dagen ge- leden uit Berlijn vertrok, verklaarde, dat de Duitschers aan den vooravond staan van een uiterst hevig en laatste offensief, opge- drongen door den generalem staf, die al- machtig is sedert de afsluiting van den wa- penstilstand in het Oosten. De aanval zal bij Verdun plaats hebben, en moet een revanche brengen aan den kroQnprins, terwiji er een grootsch opgezet ontlastiingsoffeqsief in de richting van Ca lais zal .plaats vinden. De aanval zal met een overdaad van verschillende middelen worden ondernomen en met een reserve van een twintigtal divisies, wier geest en toe stand echter niet zeer bevredigend zijn, en loskomen, zoodra de gesteldheid van het- weder en van het terrein zulks mogelijk ma- ken. De persoon in kwestie voegde hieraan toe, dat -de uiterlijke kracht, welke d-e Duitsche oorlogsmachine nog lijkt te be- zitten, slechts schijn is. Naar zijn vaste overtuiging zal een totaie ineenstorting 'vol- gen op de allereers-te militaire teleurstelling, en dan zullen de ontzagwekkende massa's van leger en volk rekenschap vragen aan hen, die verantwoordelijk zijn. Nog eenige maanden volharding en de Entente zal -den duurzamen vrede verkregen hebben, dien zij nastreeft. Onze zegsman herhaalde, dat de grond- slagen van het geheele gebouw der Ger- maansche coalitie te Berlijn nog steeds be- rusten op den wil van slechts enkele per- sonen. ENGELSCHE TORPEDOJAGER VERGAAN De Engeische ndmiraliteit meldt, dat dc torpedojager ,„Racoon" op 8 Januari gs- durende een smeeuwstorm voor de ntoordkust van Ierland -op de rotsen liep en dienten- gevolge met de geheele bemanning zonk. Er zijn 22 lijken opgevischt. De „Racoon" had een bemanning van 96 koppen. BESPREKINGEN TE BERLIJN OVER DE MILITAIRE EN POLITIEKE LEIDING. De fieri. Ztg." deelt heU volgende mede: Er worden belangrijke politieke be sprekingen gehouden tusschen het oppeijste legercommando en het civiele rijksbestuur. De inleiding daarbo-e vormde het onder- ho-ud dat de kroonprins Zaterdag met den keizer had; ook Hindenburg, Ludendorf en andere invloedrijke .personen confereerden druk. Het gewichtigste was echter de conferen- tie, die Zondagmiddag plaals vond, waar- aan het opperste legercommando en derijks- kanselier deelnamen. Het resultaat daarvan zal Maandag een punt van bespreking uitmaken op de bij- eenkomst met den keizer, waarbij alien, die bij de aangelegenheid betrokken zijn, zul len deelnemen. In den loop de/er week zal de rijkskan- selier, volgens de „Berl. Ztg.", minstens twee redevoeringen houden, e6n in de hoofdeom- missie van den Rijksdag over de buiten- landsche politiek, en ecuin het Heoren- huis over de binnenlandsche politiek van Pruisen. Op welken diag dit geschieden zal, is nog niet bepaald; waarschijnlijk Woens- dag. De rijkskans-elier zal uitvoerig antwoor den op de redevoeringen van de ieidende staatslieden der Entente-me^endheden en tevens verkhiringen afleggen op nog te ver- wacliten declaraiies van deze zijde. Dinsdag zal von Herding in het Ileeren- huis het wo-ord voeren en zich daar als Pruisisch minister-president voorstellen. Men neeml aan, dat hij bij deze gelegent- heid zal ingaan op haii^ende kweslies, de Pruisische binnenlandsche politiek rakende, ofschoon liet Huis zich eerst veel later met ideze zaalt zal bezig houden. Een van de vo-ornaamste kwesties van de Pruisische binnenlandsche politiek is de ki esrech th-er v or ming Vhlgens het „Berl. Tbl." pogen de eon- servatieven en nalionaal-liberulen in de hoofdoommissie de heele kiesrecht-Iiervor- ming op de lange baan te schuiven. SPERVUUR. De //Daily Chronicle" geeft de volgende beschrjj »ing van de toeb*reidselen voor een bombardement met zware kanonnen. //Zij die nooit het oogenblik hebben af- gewacbt waarop een zwaar spervuar zal geopend worden, of waarop bet bevel zal worden gegeven om uit de loopgraven te komen en tot den aanral over te gaan, weten niet wat tijd beteokenteen minuut kan soma een eeuwigheid zijn. //Over een minuut beginnen Ik dacht eenige seconden aan de ever de geheele aarde verspreide gezinnen welke dien dag een verlies louden lijden. Toen keerde ik mij naar den zwarten weg, die naar bet Westen leidt, wetend dat acbter de heroverde heuvel- reeksen acbter mij, en ook nog verder weg de kanonniers wachtten tot de paar laatste oogenblik ken zouden verstreken zjjn. De minuut was om, en toeD ik mij ge- reed maakte om het sein te geven om het vuur te openen, dreunde de grond reeds do®r bet begiDnende spervuur. Groote speervorsaige vlammen spoten uit de kanonnen en de lucht werd gescheurd door de ontbrandingen, die de gran&ten naar den vgand heen joegen. De nacbt was niet donker meer, want aan alle zjjden donderden de kanonnen en licbtten de vlammen op. Om mjj heen zongeD de veldstukken een oorverdoovenden discant bij den diepen dia pason der zware kanonnen. Mijlen ver was de streek een arsanaal, waaruit geweldige projectielen onopboudelgk naar bun doel werdon geslingerd. Enkele minuten lang slmgerde onze opeengehoopte en gecoacentreerde artilleria verderf en vernieling in den eersten stand: vervolgens, precies op het juiste oogenblik werd het vuur iets verder weg gerieht, en weder gat ik bet sigaaal. Een kfeine draai aan bet ricbttoestel, waardoor de projectielen wat verder zouden neerkomen, en ons deel van den stalen muur acbter welke onze iDfanterie *ptrok, was eeniga- zins verder geschoven. Maar nu bad zich door al dat lawaai heen een nieuw geluid doen hooren en kwamen de bekende klanken van de Duit sche .whizzbaugs" (77 mm.), zijne 42 mm. en 59 mm. soms ook een 200 mm. er tusschen dot^r het tumult versterken. De modder achter, die zoozeer onse vyand was, toen wy de stukken in po»itie bracbten of munitie aanvoerden, verminderde nu de uitwerking van bet vijandelyk vuur belang- ryk. Wy hadden byna een half uur gevuurd en in het Oosten kleurde een rozeroode zonsopgang de wolken toen ik bemerkte dat een van de kanonnen niet werkte. »Wat is er met kanon No. 2 vroeg ik, ttrwyl ik mij door de modder naar bet stuk heeD werkte. *Mijn ha»d," zei de kanonnier, //is beklemd geraakt tusschen bet stuk en bet affuit, sir en ik kan haar niet loskrijgen," was het antwoord. Het was duidelijk dat twee van zijne vingers ernstig bescbadigd waren en dat bij zyn hand niet kon terugtrekken yoor het stuk weer afgevunrd werd. Kalm stelde de kanonnier weder het stuk en toen bet afgevuurd werd trok hij de gewonde hand terug. Ik vroeg hem of hy niet naar de verbandplaats wilde gaan, maar kreeg een antwoord, dat den geest der artilleristen iypeert z/Maak u maar niet bezorgd ik kan bet nog best klaarspelen". TER NEUZEN, 16 Januari 1917. Een ontploffing Hedenmorgen ongeveer kwart over 5 werd hier een betrekkelijk zwaren slag waarge- nomen. Naar onze correspondent uit Bors- sele meldt, is aldaar een mijn gesprongen. De aan den Margarethapolder aangespoelde mijn. Omtrent de Maandag bij den Margaretha polder gesignaleerde mijn vernemen wij, dat naar aanleiding van het aan de militaire au- toriteiten gezonden bericht een vaartuig der marine herwaarts kwam, doch na even in de Schelde beoosten Ter Neuzen te hebben rondgevaren weer onverrichterzake vertrok. Men had geen mijn waargenomen. Het ais mijn gesignaleerde voorwerp is echter aangedreven bij dijkpaal 12, achter de z.g. Batterij. Het is een groote metalen bol, waarop een deksel, klaarblijkelijk ge sloten met een moer, terwiji er twee uit stekende pennen op het deksel zijn, waar over een kruis is geschilderd. Het ongeval te Hulst. Omtrent het ongeval, dem slager K. van T van Ter Neuzen, aldaar op j.l. Maandag overkomen, vernemen we nader, dat hij per rijwiel bij de Gentsche poort twee metspar- ren gel ad en wagens tegemoet reed. Bij het passeeren kwam zijn rijwiel in aanlraking met een der wieldn van den eersten wagen, waar door Van T. viel en een der wielen van den voorsten wagen over zijn oor en schouder reed. Het oor werd bijna geheel van het hoofd gescheiden en Van T. bleek voorts ook inwendig gekneusd. De ter hulp ge- roepen geneesheer achtte overbrenging naar het Liefdehuis noodzakelijk. Bij het nader geneeskundig onderzoek bleek, dat twee rife- ben gebroken zijn en vermoedelijk ook ver der inwendige kneuzing is ontstaan. Toch heeH de toestand van onzen stadgenoot voor zoover te oonstateeren valt geen aanleiding tot iGhgerustheid. Uitvoering tooneelgezelschap. J.l. Maandag werd albier door het tooneel gezelschap onder directie van den heesr Job. Bakker de aaqgekondigde opvoiering gegeven van ,,Shylock, de koopman 'van' Venetie". Aan deze voorsiellin^ viel een groote be Lang- stelling ten deel. De bovenzaal van het cafe „La belle vue" was geheel bezet esi zoo wel door liet spel der oplredenden als door de inonteering van het stuk, viel aan die opvoering algemeen den bijval der opg»- komenen ten deel. De bommen op Goes. Te Goes zijn thans, met het oog op het bommengevaar, alle lantarens gesiuierd. De stad is daardoor 's avonds in een Egypti- sche duisternis gehuld. Eervol ontslag verleend. Bij Ivon. besluit is aan J. B. de Beaufort, op zijn verzoek, met ingamg van 15 dezer, eervol oulsiag verleend als burgemeasler der gemeente Goes. Mijnen in de Wester-Schelde. Voor de builenhaven van Vlissingen op de route van de provinciale booten werd Zates-- dag een mijn gevoinden, die door de marine werd verwijderd. Een mijn ontploft. In den nacht van Zaterdag op Zondag is nabij liet Kruishoofd, gemeente Groede, aen mijn tegen de zeewering ontploft. Van de aldaar staande woningen enz. zijn bijna alle ru.ilen gebroken, ook de daken en tnoge- lijk ook de gehouwen hebben door de uit werking geleden; tot zelfs in de gemeente Groede, \v(Jke op 3 kwartier van dc plaats verwijderd ligt, zijn nog ruiten gesprongen. De slag was geweldig, zoodat de bewoners luren In den omtrek uit hun slaap opge- schrikt werden. Ook hier ter stede werd" deze slag ge boord. Inwisseling pasmunt. Als kantoren waar de Nederlandselie pas munt, mits voior niet minder dan vijftig gul den voor de zilveren en tien gulden voor de nikkelen en bronzen, kan worden ingewis- seld tegen rijksdaalders, guldens en halve guldens, zijn aangewezen: a. de Nederlandschc Bank te Amsterdam; b. de kantoren der betaalmeesters; c. de navolgende kantoren der directe betas Lingen en der directe belastingen, in- voerrechten en accijnzen in Zeeuwsch-Vlaan- <)eren: Axel, Hontenisse, Hulst, Ooslburg, Sas rati Gent, IJzendijke. Voorts het kantoor der registratie en do- meinen le Ooslbui^. Peulvruchten. Het Bureau voor Mededeelingen inzake de Voedselvoorziening meldt: Ten onrechte schijnt men in de meening te 'verkeeren, dat de vermindering van het rantsoen peulvruchten tot een halve KG. per hoofd per 4 weken, van blijvenden aard zal zijn. Dit is niet zoo. Deze vermindering is alleen bepaald voor het tijdvak, loopende van 128 Januari. Zij was noodig om den achterstand te kunnen inhalen in de afleve- ring van peulvruchten aan de gemeenten, welke achterstand ontstaan was door de moeilijkheden bij het dorschen ondervon- den als gevolg van gebrek aan stookmate- riaal voor de dorschmachines en liet dicht- vriezen der vaart in sommige deelen des lands. Het is echter met. de bedoeling het rant soen te laten op de thans tijdelijk vermin- derde hoeveelheid. Dez-e tijdelijke vermin dering komt overigens uit den aard der zaak ten goede aan de reserve van peulvruchten. Overigens moge bedacht worden, dat de uitvoering der Distributiewet een zaak der gemeenten is, zoodat het kan voorkomen, dat voldoende hoeveelheden van een be paald artikel in een gemeente aanwezig zijn, maar de gemeentelijke distribute re- denen meent te hebben om ze nog niet ter beschikking harer ingezetenen te stellen. Ook met de peulvruchten'is dit hier en daar het geval geweest en komt het wellicht nog voor. HOEK. Tengevolge der overdrukke werkzaam- heden, welke de distribute meebrengt, is het distributiebureau, dat aanvankelijk ten gemeentehpize was gevestigd, verplaatst in een daarnaast gelegen pand en is met de leiding daarvan belast de heer W. C. van Petegem alhier. Het bureau zal voortaan voor het publiek geopend zijn 's morgens van 912 ure en 's middags van 1 tot 5 ure; des Zaterdags van 912 ure. AXEL. Dinsdag werd alhier door den notaris Diegmans ten huize van den heer J. E. Blan- saart en ten verzoeke van mej. en wed. Erven J. J. Claessens, geveild een woon- en winkelhuis, staande aan de Weststraat. Kooper werd de firma L. van Waesber- ghe—Janssens, bankiers te Hulst, voor de som van 3050, Een vlasbeurs. Zaterdag is door eenige vlashandelaren te Axel het initiatief genomen tot het hou den van een vlasbeurs. Waren tot heden toe de handelaars in genoemd artikel gedwongen met hun waar naar de Rotterdamsche beurs te gaan, thans wordt gepoogd daarin verandering te bren gen. Men zal schrijft de Ax. Crt. trachten de Rotterdammers hier te krijgen. In velerlei opzicht zou het welslagen van een vlasbeurs alhier onze gemeente ten CToede komen. De handelaars uit deze streek concentreeren zich natuurlijk naar Axel, dat toch nog altijd het brandpunt van den vlashandel in Zeeuwsch-Vlaanderen, zoo niet voor geheel Zeeland is geweest. Bovendien hebben voortaan niet alleen de groothandelaars gelegenheid hun ylas te koop te stellen, maar kunnen ook de k'ei" nere vlaskoopers dit doen,_ die tot heden voor hunne betrekkelijk kleine partijen, met de reis- en verblijfkosften naar Rotterdam konden wagen, en alzoo afhankelijk waren van de groothandelaars, die dan hunne par- tiitjes opkochten en meenamen. Een ander groot voordeel is, dat nu het vlas direct bij levering betaald kan worden.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1918 | | pagina 2