TerlTeuzensche Courant De Oorlog. BINNENLANO. Zaterdag 22 Dec. 1917. No. 6625. TWBrHED JD BXjA.13. De nieuwe 4 y2 pCt. Staatsleening van f 500.000.000. Blijkens een advertentie in dit blad stelt de Regeering op 2 en 3 Januari a.s. van 9 uur's morgens tot 1 uur's namiddags en op 4 Januari van 9 uur's morgens tot 4 uur 's namiddags de inschrijving open op de nieuQe 4/2 pCt. vrijwillige geldleening van den ataat der Nederlanden tot een bedrag van 500.000.000. De inschrijving staat open ten kantore van den Agent van het Min. van Financien te Amsterdam, bij alle betaalmeesters en verder bij de ontvangers der directe be- lastingen in gemeenten, waar geen betaal meester gevestigd is. De inschrijvingsbiljetten kunnen desge- wenscht per post aan bovengenoemde kan toren worden gezonden. Indien op het cou- vert is vermeid: „Leeningwet 1917", is fran- keeren van den brief onnoodig. De schuldbewijzen aan toonder zijn groot J 100, 500 en f 1000 en worden uitgegeven tegen den koers van 100 pCt. De 5 pCt. obligatien van het jaar 1914 worden voor \00l/2 pCt. harer nominale waarde in betaling aangenomen op de toe gewezen bedragen in de nieuwe leening, mits het gezamenlijke nominale bedrag der tot storting te bezigen obligatien op de aan- gegeven wijze in het inschi ijvingsbiljet is vermeid. Worden deze obligatien niet voor storting gebezigd, dan worden zij a pari (dat is 100 pCt.) afgelost. De aflossing van de nieuwe leening begint met het jaar 1919 door uitloting telken jare op 1 Augustus van ten minste 0.94 ten honderd van de geheele schuld, vermeerderd met het bedrag der door die verplichte aflossingen vrijgevallen rente. De aflossing geschiedt a pari. De leening zal in uiterlijk 40 jaren zijn afgelost. De aflosbaargestelde obligatien verjaren 30 jaren na den eersten dag waarop zij aflosbaar zijn. De formulieren voor de inschrijving zijn verkrijgbaar van 20,December af aan boven genoemde kantoren, alsmede aan alle post- kantoren. D'esgewenscht wordt aan alle kantoren waar formulieren verkrijgbaar zijn, hulp verleend bij de invulling daarvan. De inschrijvingen moeten beloopen be dragen van 100 of veelvouden daarvan. De inschrijvingen waarvoor de 5 pCt. obligatien van 1914 worden gebezigd, zul- len ten voile worden toegewezen. Ingeval de inschrijver de stukken terstond bij de Nederlandsche Bank wenscht te be- leenen (de Nederl. Bank neemt genpegen met 5 pCt. surplus) is nu daaromtrent bij de inschrijvingskantoren een bericht ver krijgbaar. Indien op de vrij willige leening niet ten minste voor vierhonderd millioen gulden wordt ingeschreven en toegewezen, wordt eene 3 pCt. gedwongen leening tegen den koers van 100 pCt. uitgeschreven, waarin personen, die aangeslagen zijn of alsnog worden in de Vermogensbelasting over het belastingjaar 1917/18 (vermogenstoe- stand op 1 Mei 1917) voor een vermogen van 75.000 of meer, zullen hebben deel te nemen voor 1 /2 pCt. van vermogens van f 75.000 tot 99.000, oploopende tot 10'/2 pCt. voor vermogens van 10 millioen gul den en hooger. Naamlooze vennootschappen, commandi- taire vennootschappen op aandeelen, codpe- ratieve en andere vereenigingen en onder- linge verzekeringmaatschappijen, welke in de Rijksinkornstenbelasting zijn of worden aangeslagen wegens uitdeelingen tot een bedrag van f 10.000 of meer over een boek- jaar, dat geeindigd is in het tijdvak van 1 Mei 1916 tot en met 30 April 1917, zijn verplicht deel te nemen tot eene som gelijk aan drie vierde der volgende wet op de In- komstenbelasting 1914 belastbare uitdee lingen over het hiervoor aangeduide boek- jaar. Wenscht mgn dus zeker te zijn 4/2 pCt. obligatien tegen 100 pCt. te verkrijgen in plaats van 3 pCt. obligatien tegen denzelf- den koers bij uitgifte van de gedwongen leening, dan schrijve men reeds aanstonds op de vrij willige leening een zoodanig be drag in, als, met inbegrip van de nominale waarde der tot storting te bezigen 5 pCt. obligatien 1914, overeenkomt met het be drag, waarvoor men in de gedwongen lee ning zou worden aangeslagen (zie laatste bladzijde van het prospectus). Het mag niet zoover komen, dat van eene gedwongen leening moet worden gebruik gemaakt. Daarom moeten alien naar ver mogen inschrijven op deze soliede geldbe- legging, dus ook zij, die eventueel van deelneming in de gedwongen leening zou- den zijn vrijgesteld. Kosten Distributiewet. Zooals bekend, is de Distributiewet 1916 op 1 October 1916 in werking getreden. Nu de resultaten over de maand September be kend zijn, heeft men een overzicht gekre- gen over het jaar 1 October 1916 tot en met 30 September 1917. Het een tiende deel der kosten dat ten laste der gemeenten komt, heeft voor Rot terdam in dat jaar bedragen J 997,184, of bijna een millioen. Dit een tiende komt dus uit op ruim /2 per hoofd der bevolking. Evenredige Vertegenwoordlging. Ds oStaatscourant" van 19 Dpc. No. 297 bevat een aantal Kon. Besluitem ingaande 21 Dec., in verband met het in werking treder der nieuwe Additioneele Artikelen tan d Grondwet en het invoeren v in de Evenrv^ige Vertegenwoordiging. Het Kon. Besluit van 8 Dec. (St.bt. 687). tot uitvoering van art. 8 der Kieswet b«- schryft de stmenitelling van de kiczersljj.t, opgemaakt volgens bet model ale in bedoeld nommer van de //St.-Ct." is afgedrskt. Het Kon Besl. van 12 Dee. (St.bl 691;, tot uitvoering van art. 82 der Kieswet regelt de werkzaamheden van het Oentraal Stembureau voor de verkiezing van de leden der Tweede Karner, dat te 's Gravetihage in hot departement van Binnenlandsche Zaken is gevestigd, benevens van de ver kiezing voor de Provincial Staten en van den Gemeenteraad. Het Kon. Besl. van 12 Dec. (St. bl. 692) betreft de candidatenlijsten, bedoeld in art. 35 der Kieswet, met daarbij gsvoegd model, de inlavering dier lijsten, schriftelyke ver- klaring met legalisatie (art. 39 der Kieswet) met model, de werkzaamheden van het hoofdstembureau, de oproepingskaart, met model, het stembiljet, met model, de inrich- ting van de stembus en van het stemlokaal en de processeu-verbaal, met modellen. Een Duitsch vliegtuig. Te Heythuysen (Limbarg) is Dimdag een Duitsche tweeJekker wegens een defect aan den motor in het veld neergekomen. De beide inzittend.n, een officier en een onderofficier, rijn geinterneerd. Duurtebijslagen. In de memorie van antwoord op het voor- loopig verslag der Tweede Kamer-afdee- lingen,- betreffemde de wetsontwerpen tot verhooging enz., der verschillende hoofd- stukken van de Staatsbegrooting en andere begrootingen voor het toekennen van duur- tebijslag, zegt de Minister van Fimancien, dat de Regeering voorop wenscht te stel- len, dat zij onverzwakt vasthoudt aan het karakter van noodregeling van dezen maat- regel, welke beoogt het geven van een te- gemoetkoming aan diegenen van het Rijks- personeel en daarmee gelijkgestelden, die, bij gebreke daarvan, niet in staat zouden zijn in hun levensonderhoud en dat van hun gezin te voorzien. Dit neemt niet weg, dat ook de Regee ring een herziening van de thans gelden- de salarissen urgent acht, hetgeen blijkt uit de benoeming der desbetreffende Staats- coinmissie, die met kracht en voortvarend- heid haar taak vervult, zoodat het geens- zins uitge,sloten is, dat de betrokken voor- stellen in de eerste helft van het volgend jaar aanhangig kunr.en gemaakt worden. De Regeering zal niet nalaten te bevorde- ren, dat deze voorstellen nog in dit zitting- jaar tot afdoening gebracht worden. Die voorstellen zullen zooveel mogelijk hun' grondslag moeten vinden in den toestand, gelijk die, naar te verwachten is, na den terugkeer van den vrede, voor langeren duur zal intreden. Eenerzijds zal derhalve zijn t-e rekenen met 'n blijvende stijging der prijzen, vergeleken met die, welke voor den oorlog golden; anderzijds zal de invloed van de geheele abnormale omstandigheden, voor zooveel deze eeacht kunnen worden na den oorlog te zullen verdwijnen, buiten aanmerking moeten blijven. De mogelijk- heid is dus met buiten^esloten, dat, ook .na de herziening der salarissen, het geven van een duurtebijslag op meer beperkte schaa! tot het weder intreden van een stationnai- ren toestand, onvermijdelijk zal blijken. Bij nadere overweging heeft de Regee ring er geen ovcrwegend bezwaar tegen, de loongrenzen te verhoo.gen, voor on- gehuwden van f 1500 tot 1800, voor ge- huwden zonder kinderen van f 2500 tot f 2800 en voor de gehuwden met groote gezinnen van f 3500 tot /4000. Daarom is in de regeling van den duurtebijslag het bedrag van f 4000, dat als totaal-inkomen van gehuwden met kinderen iniet voor duur tebijslag in aanmerking komt, tot /4500 verhoogd. De Regeering kan zich niet vereenigen rrfct het door sommige leden; voorgestane denkbeeld om elke loongrens te doen ver- vallen. Met de zienswijze van sommige leden, die zich verklaarden voor een stelsel, waar- oij geen onderscheid zou worden gemaakt tusschen de bronnen van het inkomen, kan de Regeering zich niet vereenigein. Het geven van terugwerkende kracht aan de thans voorgestelde regeling, ontmoet bij de Regeering bezwaar. De Regeering handhaaft het niet-betrek- ken van gepensionneerden en op wachtgeld gestelden in den duurtebijslag. Voor zoover thans hieromtrent gegevens ter beschikking staan, kan worden meege- deeld, dat de kosten voor 1917 ruim f 7.500,000 zullen bedragen. Gevolg wordt thans gegeven aan den wensch, dat ook aan het niet onderwij- zend personeel, verbonden aan de open- bare en bijzondere scholen, de H. B. scho- len en de gymnasia, een bijslag zal wor den gegeven. Ook de leerkrachten der gemeentelijke en bijzondere kweekscholen worden gerekend te behooren tot hen, die den bijslag zullen ontvangen. Tot hen, die in zijdelingschen staatsdienst zijn, worden niet begrepen de kleermakers, die voor het leger arbeiden. Het verdient geen aanbeveling ten be- hoeve van de hulpboden bij de posterijen af te wijken van den algemeen gestelden eisch van een werkzaamheid van zes uren per dag. Nader wordt voorgesteld, den leeftijds- grens van kinderen te brengen op 17 jaren. De kinderbijslag van f 100, f 125 en f 175 voor respectievelijk 1, 2 en 3 kinderen, wordt gebracht op 125 voor het eerste kind en 25 voor elk kind meer. Voorts is bepaald, dat het gezamenlijk bedrag van den hoofdbijslag van personen, behoorende tot hetzelfde gezin, niet meer mag bedragen dan f 300 en dat het rneer- dere wordt ingehouden op den hoofdbijslag van de ongehuwde leden van dat gezin, eventueel naar evenredigheid van den hoofd bijslag voor elk dier leden. In afwijking van de aanvankelijke bepa- ling, dat de duurtetoeslag zooveel mogelijk tusschen den 15n en den laatsten van elk der maanden Feruari, Mei, Augustus en No vember zal worden uitbetaald, wordt vast- gesteld dat dit zal geschieden zooveel mo- elijk tusschen den 15n der laatsten van elk der maanden Maart, Juni, September en De cember. Tevens zal dan bevorderd worden, dat de uitbetaling voor de onderscheidene groe- pen in dezelfde tijdvakken plaats vindt, zoo dat klachten over ongelijkmatige behande- ling in dit opzicht zooveel mogelijk verme- den worden. DE ALGEMEENE TOESTAND. De wapenstilstand op het Oostelijk front is tot stand gekomen. De vredesonderhan- delingen zijn geopend. De Duitsche minis ter van buitenlandsche zaken, Von Kiihl- mann, heeft zich naar Brest Litowsk be- geven om voor Duitschland, de Oosten- rijksch-Hongaarsche minister Von Czernin om voor Oostenrijk-Hougarije de onder- handelingen te voeren. Dit getuigt schrijft het Hbl. van den ernst, waarmede van die zijde de vre- desbesprekingen worden ter hand genomen. De Temps ziet dat volkomen juist in, als het blad zegt, den indruk te hebben ge- kregen, dat de onderhandelingen tusschen Rusland en de centralen de stappen zijn op den weg, die naar een verbond voeren. De Duitsche regeering wil niet de onzijdigheid, maar de vriendschap van Rusland verkrij gen. En nu de onderhandelingen over een afzonderlijken vrede zijn geopend, acht het Fransche blad het sluiten van een verbond, met de economische gevolgen ervan, slechts een quaestie van tijd. De Temps meent daarom, dat het voor de Entente verstandig zou zijn de houding, tot dusver tegenover de maximalistische re geering aangenomen, te wijzigen, den maxi- malisten geen nieuwe moeilijkheden in den weg te leggen, doch ze door een practische politiek voor zich te winnen. lets dergelijks betoogt de Westm. Ga zette. Dit blad acht het dwaasheid, zoo de Engelsche staatslieden en het Engelsche volk, in een bui van boosheid over hetgeen in het Oosten gebeurt, slechts verwijten slin- geren naar het Russische volk, en slechts minachting zouden toonen voor den toe stand, waarin Rusland zich bevindt, met het plan met Rusland geen rekening meer te houden voor de voortzetting van den oor log of de toekomst van Europa. Daarvoor is echter groote staatsmans- kunst noodig, betoogt de Westm. Gazette Door opbouwende politiek en diplomatic is alles te winnen, door kortzichtigheid en kleinhartigheid alles te verliezen. Het zou verkeerd zijn Rusland aan zijn lot over te laten, dan een afzonderlijken vrede te slui ten met Duitschland. Want wat dat zou beteekenen, is voor ieder duidelijk, zegt de Westm. Gazette: Alle graanvoorraden van Zuidelijk Rus land, alle grondstoffen en het oorlogsma- teriaal van het geheele Russische rijk zou den dan ter beschikking van Duitschland komen. Duizenden Engelschen zouderi met hun leven moeten betalen voor de missla- gen, die de diplomatic zou begaan, en de Engelsche invloed in Rusland zou geheel verdwijnen, terwijl de Duitsche invloed het overwicht zou verkrijgen, dat later weer tot een overwicht in Perzie en China zou leiden. Bovendien zou Duitschland zich meester maken van Koerland, Lithauen en Polen en een handeisverdrag sluiten, dat nog knellender dan dat van 1904 zou zijn, waardoor Rusland in economisch opzicht de slaaf van Duitschland zou worden; daar- mede zou dan tevens een einde komen aan de commercieele positie van Engeland in Rusland. Daarom moet het eerste doel der geallieerden zijn, deze catastrophe te voor- komen. Het blad is overtuigd, dat, wat er ook gebeure, het geroep om vrede niet meer zal verstommen en dat dit de overheer- schende factor in den tegenwoordigen toe stand is. Hoe onjuist de opvatting ook moge zijn, dat de vrede onmiddellijk econo mische welvaart zal brengen, het leger en de meerderheid van het Russische volk ver wachten dit toch. De diplomaten, die meen- den, dat de glorie van de revolutie alle ge- moederen zou vervullen en den wensch te voorschijn zou roepen om de revolutie in de oogen van de wereld te rechtvaardigen, hebben zich enorm vergist." Dat de roep naar vrede niet alleen in Rus land de overheerschende factor van den tegenwoordigen toestand is, blijkt uit het gisteren medegedeelde manifest der Engel sche werklieden-groepen, den Raad der Ar- beiders-partij en de Trades-Unions, dat de volgende week op de Labour Conference te Londen zal worden behandeld. De vredesroep, eens gehoord, zal niet meer verstommen; de vredesmogelijkheid, eens gebleken, zal niet meer kunnen wor- den~geloochend. Vooral wanneer Duitschland en Oosten- rijk bij de onderhandelingen met Rusland een wijze gematigdheid toonen, en van den toestand geen misbruik willen maken in Al- duitschen zin, doch alleen er naar streven de wereld den vrede te hergeven. Dit is de bedoeling van een zeer juiste en zeer ka- rakteristieke opmerking in de Vorwarts, naar aanleiding van den zelfmoord van ge- neraal Skalon. Wellicht, zegt het Duitsche blad, heeft de Russische generaal gehan- deld onder den druk der meening, dat zijn land op het punt stond een onteerenden vrede te sluiten: ,,Zijn aandenken staat dan als een waar- schuwend teeken tusschen Duitschland en Rusland. Mogen de onderhandelingen en het resultant bewijzen, dat geen Rus den vrede die wordt gesloten als een ongeluk voor zijn land behoeft te beschouwen. Dan zal het bloed, dat zich over het onderteeken de wapenstilstandsverdrag heeft uitgestort, het laatste zijn, dat tusschen Rusland en Duitschland is gevloeid." Komt de vrede op het Oostelijk front tot stand, dan zal of op het Westelijk front de strijd met ongehoorde hevigheid moeten worden voortgezet, of de algemeene vrede moeten tot stand komen. De Times voor- ziet van het eerste groote moeilijkheden: ,Wij kunnen weliswaar niet gelooven, dat het groote, trotsche, Russische volk op den duur een speelbal van Duitschland zal blij ven, doch het is toch voor ieder duidelijk, dat het Russische leger opgehouden heeft een militaire factor te zijn. Onze herhaalde verzekering, dat de oorlog aan het Weste lijk front moet worden beslist, blijkt nu maar al te waar te zijn; een onzer bondge- nooten, die over een, wat getaisterkte be treft, machtig leger beschikte, heeft zijn slagvaardigheid verloren, een andere bond- genoot heeft een groot deel van zijn strijd- vermogen ingeboet. Tegen het einde van het iaar, dat met het grootste vertrouwen kon beginnen, zien wij derhalve ons van den steun van een machtig leger verstoken, en zijn wij tevens genoodzaakt een ander leger, waaraan een hevige slag is toegebracht, hulp te zenden." Onder die omstandigheden zouden vre- desonderhandelingen, gegrond op de stich- ting van een volkerenbond, ontwapening en arbitrage, en in den geest van Lansdowne's brief, beter zijn, dan de ,,knock-out"-rede- voeringen van Lloyd George. Asquith en Lord Grey, Briand en Ribot, Wilson zoowel als Bethmann Hollweg en Czernin hebben zich voor een vrede ver- kiaard, die een nieuwe rechtsorde in de wereld zal invoeren; de Russische regeering heeft daarop reeds lang aangedrongen en het is tevens de vurigste wensch van alle neutralen. De vredesstemming breekt zich baan. Thans is het tijd den wereldvredebond te stichten. VREDESONDERHANDELINGEN. Er wordt onderhandeld te Brest-Litowsk, aan het Oostfront. Czernin is er met een geheelen staf heengegaan, Von Kuhlmann is met Von Herding eerst nog naar het groote hoofdkwartier gegaan, om over de te stellen voorwaarden te spreken, en gaat dan naar Brest-Litowsk. En die onderhandelingen gelden niet al leen voor Rusland, maar ook voor Roe- menie. Engelsche berichten melden, dat de Roe- meensche gezant te Londen van een neutrale zijde uit Jassy de mededeeling heeft ont vangen, dat ook de Roemeensche regeering aan de vredesonderhandelingen zal deel- nemen* Het kabinet-Bratianu is afgetreden. Kans, dat Roemenie nog hulp zal krijgen van de entente bestaat niet. De geldmidde- len zijn volkomen uitgeput, tengevolge van het uitblijven der door de geallieerden be- loofde voorschotten. De toestand, waarin de Roemeensche regeering zich bevindt, is van dien aard, dat zij absoluut machteloos is overgeleverd aan de centralen, wanneer de Russische regeering vrede sluit. Maar de positie is "nog erger geworden door de houding, die de maximalistische Russische troepen in Roemenie aannemen. De Djen meldt, dat Jassy zich geheel in handen der maximalistische Russische troe pen bevindt. Een delegatie van deze troe pen drong met geweld het paleis van koning Ferdinand binnen, en zich voor niemand ontziende, kwamen zij tot in de kamer des konings. Daar stelden zij den Roemeen- schen vorst hunne eischen: algemeene am- nestie afkondigen en onmiddellijk de regee- ringsmacht in handen van het volk leggen. Zou de koning dit weigeren, dan zou het Roemeensche leger, te zamen met de Rus sische kameraden, de souvereiniteit van het Roemeensche volk met geweld doordrijven. Wat de koning daarop heeft geantwoord, is nog niet bekend. Het aftreden van het kabinet-Bratianu, dat schrijft het Hbl. tegen den raad wan de gematigde en verstandige ministers in Boecharest, Roemenie in den oorlog heeft gedreven en wij weten uit de te Peters burg gepubliceerde geheime stukken welk een intriges en onderhandelingen, welke be- loften en lokmiddelen er noodig geweest zijn, om dit doel te bereiken plaatst ko ning Ferdinand in een zeer moeilijke posi tie. Er zijn in zijn orpgeving te Jassy slechts rnannen, die medeplichtig zijn aan de voor- geschiedenis der oorlogsverlklaring.' De ge matigde oud-ministers zijn, voor zoover zij niet gevangen werden gezet, te Boecharest gebleven, dat in handen der Centralen is. Uit welke mannen koning Ferdinand nu een kabinet moet samenstellen om de vre desonderhandelingen te voeren, is moeilijk te zeggen, tenzij hij voor Carp of Majorescu vergunning weet te krijgen, om naar Jassy te reizen en daar een vredeskabinet saam te stellen. Over het resultaat, dat van de vredes onderhandelingen te Brest-Litowsk wordt verwacht, wordt uit Petersburg aan den Corriere della Sera gemeld: de onderhan delingen tusschen Duitschland en Rusland schijnen werkelijk tot een afzonderlijken vrede te zullen voeren. Indien de vrede niet tot stand komt, zal dit alleen aan Duitsch land liggen, doordat het overdreven eischen stelt of vermijden wil definitieve verplich- tingen aan te gaan. Doch in Rusland neemt de stemming tegen de geallieerden met den dag toe. In Russische kringen worden alle maatregelen genomen om de handelsbetrek- kingen met Duitschland onmiddellijk weder aan te knoopen. Welken indruk de vredesonderhandelin gen tusschem Duitschland en Rusland in Frankrijk maken, blijkt uit een artikel in de Temps, waarin gezegd wordt: Rusland, voor welk land wij ons in den oorlog begeven hebben, laat thans Duitsch land de vrije hand. Het zou dwaas zijn de diepe verontwaardiging te verzwijgem, die de Franschen daarover gevoelen. Twintig jaar lang heeft Frankrijk geen enkete daad van solidariteit nagelaten, om Rusland te helpen; in veertig maanden oorlogvoering heeft Frankrijk de grootste inspanning van den vijand verdragen en met minachting heeft het de pogingen afgewezem, om het van Rusland te scheiden. In zijn beproevin- gen heeft Frankrijk de Russen, hunne be- langen en gevoeligheden ontzien. En nu laat Rusland ons in den steek!" De Temps dringt er op aan, dat de ge allieerden alles zullen doen, wat in hun ver mogen is, om te beletten dat Rusland en Duitschland vrede sluiten; aan de Russische regeering moet worden duidelijk gemaakt, dat nu de wapenstilstand is tot stand ge komen, Rusland er geen belang bij heeft, om thans een afzonderlijken vrede te sluiten. De stemming in Rusland maakt het niet waarschijnlijk, dat aan deze raadgevingen en wenken uit Londen en Parijs veel gehoor zal worden verleend. Morgenmiddag zullen de leiders der par- tijen in den Rijksdag met den Duitschen rijkskanselier een bespreking hebben, waar- toe ook de onafhankelijke socialisten zijn uitgenoodigd. Waarschijnlijk zal graaf Von Hertling daarbij eenige mededeelingen doen over de vredesbesprekingen en over de plan nen van Duitschland. Van het resultaat dier vertrouwelijke besprekingen zal het afhan- gen of de Centrale Commissie van den Rijksdag, gelijk in de bedoeling van den voorzitter, den Centrums-afgevaardigde Dr. Fehrenach, lag, nog in deze week za! samenkomen. Tevens zal de vraag bespro- ken worden, wanneer de Rijksdagdn volle- dige zitting zal bijeenkomen; daarom zal, behalve Dr. Fehrenach, ook de voorzitter van den Rijksdag, Dr. Kiimpff, de bespre kingen bijwonen. De houding, die de rijkskanselier Von Hertling wil aannemen, heeft hij in een .onderhoud, door Wolff-bureau gepubli- ceerd, uiteengezet. Naar aanleiding van de jongste redevoering van Lloyd George zeide de Duitsche kanselier: „Lloyd George noemde ons in zijn jong ste redeVoering „misdadigers en bandieten". Wij zijn niet voornemens aan deze herle- ving der gewoonten van de Homerische helden mee te doen. Met scheldwoorden worden moderne oorlogen niet gewonnen. Dit is echter na de smaadredenen van den Engelschen minister-president duidelijk: Met mannen van zulk een opvatting kunnen wij niet onderhandelen." De Vorwarts erkent de juistheid van de opmerking van den kanselier, dat met scheldwoorden geen oorlogen worden ge wonnen ;het blad voegt daaraan toe:die op merking kunnen ook in Duitschland velen in den zak steken. Minder gelukkig acht het blad de uiting, dat met mannen van die opvatting geen onderhandeling mogelijk is. Dat herinnert te veel aan de bekende En gelsche uiting: „,No terms with the Hohen- zollern". De Engelschen moeten weten, wie zij aan de regeering willen hebben, evenals de Duitschers dat zelf moeten beslissen. En wanneer zij over vrede spreken willen, moet men niet den man aanzien, maar al leen de voorstellen die hij medebrengt." DE VREDESBEWEGING IN ITALIE. UitGtneve wordtaan Duitsche bladen mee- gedeeld, dat in de laaate dagen talrjjke opzianbare arrestaties hebben plaats gehad, waaronder de secretarit van de Milaansche aocialiatiiehe party en drie oad-afgeraardig- den Dini, Brunicadi en Buonnano. Due arrestaties houden verband met de groote vrade8baweging in Italie, welke zich meer en meer uitbreidt. De vredespropa- ganda, die in de dagen van het Oostenryk- sche offensief eenigermate ingeslapen was en thans met nieuwe heftigheid optreedt, wordt door de overheid met alle middelen onderdrukt. Overigens treedt de rredesbe- weging zeer stork op en is voornamelyk gencht tegen Sunnino. TEB KJkUZEN, 21 Dee. 1917. Ouderd omsren te. In verband met de tot standkoming van de wet tot aanvulling em verhooging vail hat IXde hoofdstuk der Staatsbegrooting voor het dienstjaar 1917 zullen alsnog een aantal 70jarigen em ouderen, die recti 1 op ouderdomsrente krachtens artikel 369 of 7170 der lmvaliditeitswet zoudem liebbem g'e- tiad, doch aan wie die rente miet kon wor den loegekend, in het gemot kunnen worden gesteld van eene uitkeering van ten hoog- sLe twee gulden per week. Tot de viorenbedoelde personen behooren: 1°. degenen, die buiten hunne schuld eene te late aanvrage voor de ouderdoms rente hebben gedaarn; 2°. degenen, die cehe aanvrage om ouder domsrente liebben achtervvege gelaten, om- dat buiten hunne schuld geen tijdige aan vrage was gedaan; 3». degenen, dig buiten hunne schuld liebben nageiatem legen de beslisTng van liet bestuur der Rijksverzekeringsbank, waarbij liunne aanvrage om ouderdomsrente werd afgewezen, of tegen de uitspraak van den raad van beroep, waarbij de afwijzende be schikking van voormoemd bestuur werd be- vesligd, in beroep te gaan; 4°. degenen, die buiten hunne schuld in hunne eerste aanvrage om ouderdoms- •enle niet liebben vermeid alle gronden, waarop de aanvrage zou kunnen stennen en daania eene tweede, verbeterde, aanvrage indienden, waarop niet-ontvankelijkverkla- ring volgde. De personen, die meenen aanspraak te kunnen- maken op de vorenbedoelde uit keering, behooren zich bij ongezegeld adres, onder opgave van de gronden humner aanspraak, te wendem tot den Minister van Waters taat. Aarivragen, gedaan voor de tolstandkoming der wet, blijven, tenzij door genoemden Mi nister and,ers wordt beslist, buiten beschik king. ST. JANSTEEN. Door de politie tlhier wordt streDge con- trole gehouden op personen, die verzuimen hunne-granen op het distributiekautoor te komen opgeven, vandaar dat reeds by enkele boeren dezer dagen beslag is gelegd op graanvoorraad die voor distribute onbekend was en waarvoor eene veroordeeling niet zal uitblyven. STOPPELDIJK. Woensdagavond had in de zaal van den heer D. Fassaert eene vergadering plaats van R.K. Middenstanders uit deze gemeente, Boschkapelle en Hengstdyk, nadat de heeren L. Colsen van Terhole, P. Voet van Klooster- zande en A. Bal van Lamswaarde doel en erking van de R.K. Middenstandsveree' i« ging jrde Hanse" in het Bisdom Breda haddea uiteengezet, traden 31 personen toe tot de atdeeling voor de drie genoemde gemeenten. Tot voorzitter der afdeeling en tevens lid van het Kringbestuur voor Oosrelyk Z -VI. werd gekozen de heer Jos. de Maat te Stoppeldyk, tot bestuursleden der afdee ling de heeren P. Uitenhoeve en D. Fassaert te Stoppeldyk, A. Lambert te Boschkapelle en Jos. Krieckaert te Hengstdyk. KIJKUIT. Aan de Cooperatieve Weegbrugvereeni- ging alhier zyn dit jaar gewogen 6,572.220 K.G. suikerbeeten. Hier is nog gewegen tegen 5 cent per 1000 K.G. BOSCHKAPELLE. Toen een onzer ingezetenen een stuk hout in de braudende kacbel wilde steksn, stiet hy daarmoe tegen den pet heete soep, diea by op den rand had gezet esn deel er van stootte er uit, en kwam terecht op hoofd en hals van zyn klein zoontje, dat by de kachel stond, waardoor het kind ernstige brandwonden bekwam. VAN

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1917 | | pagina 6