De Oorlog. De kroonjuweelen vermist. Naar Parijsche bladen uit Petersburg vernemen, is de regeering van Lenin tot de ontdekking gekomen, dat de Russische kroonjuweelen, die op een waarde van 500 millioen francs worden geschat, uit het mu seum der Hermitage zijn verdwenen. Zij ziin waarschijnlijk in het begin van den oorlog naar het buitenland in veiligheid gebracht! Revolutie in Lissabon uitgebroken. Een telegram uit Oporto meldt, dat in Lissabon een revolutie is uitgebroken Bii- zonderheden ontbreken. Ook in Oporto kwam het tot troebelen Het gepeupel plunderde 5 Dec. de bakke- rijen. Volgens de berichfen werden twee •personen gedood; zestig gewonden zijn in net ziekenhuis opgenomen; 70 personen zijn gevangen genomen. De menigte juichte de soldaten toe, die zich op een afstand hid den. De strijd om het Russische gezantschap te Kopenhagen. De Bolsjewiki willen alle Russische ver- legenwoordigers in het buitenland, die zich met naar hun inzichten schikken, en 150 personen'" Hm!- 'ff,5e!L°^ln®e^!r I KcIeSen >teTlVnbij Foza."'En vangen. bergte en het was voorai daartegen, dat de troepen van generaal Conrad von Hdtzen- dori'f hunne aanvallen richtten. i lians echter is die stelling gevallen. Het Italiaansch legerbericht deelt mede, hoe dit in zijn werk is gegaan. Gebruik makende van de behaaide voordeelen tus schen de Monte Tonderacar en den Mte. Badenecche poogde de vijand de ontzagge- lijke veste van den Castel Gdmberto, de Meletta en de Gallio, die hij niet in front had kunnen aanvallen, van achteren te be- naderen. De troepen, die de spil van den Meletta verdedigden, gaven het terrein slechts voet voor voet op, en toen de naar achteren gelegen verdedigingslinie door de Ifaliaansche troepen bezet was, werd order gegeven daarheen terug te trekken. Het Oostenrijksche legerbericht zegt, na een beschrijving van de moeilijkheden, wel- ke den opmarsch der O.-H. en Duitsche troepen vertraagden: Eergisteren viel de Mte. Badenecche en des middags de Mte. ondarecar in handen der Oostenrijkers Des avonds werd op den Mte. Miala de te genstand der Italianen gebroken. Gisteren verloor de vijand na verbitter- den strijd den Mte. Zomo, en een meer geloopen en de huip van Amerika in vol- doende mate aunwezig ,s. Men stelle zich den ;oup van Eers, een perio-ue n ?en j>i rijksch. offensief in Italic en in het X.esten door hun aanhangers ver- Te Kopenhagen schijnt dit vraagstuk tot een conthct van geweld te zullen leiden Naar Pohtiken meedeelt, heeft het o-e- zantschap aldaar, welks hoofd, de gezant Mciendorf, weigert de regeering van Lenin en irotzky te erkennen, zijn opvolger den yertegenwoordiger van de Roeskaja Wloja, te Kopenhagen, Wugman, die een vriend is van den nieuwen minister van Verkeerswe- zen, niet willen toelaten. Het gezantschap weigert, het gzantschapsgebouw voor den nieuwbenoemden gezant open te steilen en zal desnoods de hulp van de Kopenhaag sche politie i.nroepen om den indringer, voor het geval nij binnen het gebouw zou komen met geweld er weer uit te laten werpen. De Kopenhaagsche politie is, naar de -meening van Politiken, verplicht, daartoe haar medewerking te verleenen, zoo lang 'het Dee-nsche departement van Buitenland sche Zaken den heer Meiendorf nog steeds als officieel vertegenwoordiger van Rusland erkent. Het departement houdt zich thans •noggereserveerd, maar de politie zal een beshssing tusschen het oude en het nieuwe Kusland moeten treffen! wacht vol spanning af, of er mis- hebben °o, straatgevechten zullen plaats wjjken. in den namiddag legde de Italiaansche be- zetting van den Mte. Castel Gomberto de wapens neer. De geheele streek ten Noor- den van de Frenzela is daardoor in handen der Oostenrijkers gevallen. Daardoor wordt ook de positie der Ita lianen bij den Mte. Grappa, de sterke stel ling in het ge'oied tusschen de Brenta en de Piave, bedreigd, zoodat de mogelijkheid toeneemt, dat de Italianen deze zullen moe ten ontruimen, waardoor Bassano, door den Ct. de Civrieux de sleutel van het geheele tctliaansche front genoemd, geheel open kornt. En dan zal het Italiaansche leger achter de Etsch moeten terugtrekken, wordt de geheele Venetiaansche vlakte door de Italianen ontruimd. Aan het Westelijk front hebben de Duit schers in een krachtigen aanval de Engel sche stellingen ten Z. en ten Z.W. van Moeuvres bestormd en de Duitsche linie Door den tegenstand n de ge. dieerden blijft de strijd feitelijk onbeslist. Dan moe ten de geallieerden weer sterker worden door de hulp van Amerika. Maar deze kan op zijn best langzamerhand aankomen. Men krijgt dus een langzaam herstel van het evenwicht en een uitste! van Ce definitieve overwinning tot het „volgend voorjaar". Maar dat valt dan natuurlijk ook niet mee en dat „volgend jaar" wordt weer een blij- vende instelling. Zoo zijn de vooruitzichten, als het niet i dit stadium van den, oorlog nog gelukt een vrede door overeenstemming,'1 e'en vrede door onderhandeling, zonder overwinning te verkrijgen. En of dat nog zal gelukken is, op zijn zachtst uitgedrukt, twijfelachtig. In Frankrijk regeert Clemenceau, dat zegt genoeg, en redevoeringen als van Sir Ed ward Carson spreken dezelfde taal. intusschen heeft Czernin, de Oosten- rijksch-Hongaarsche minister van buiten- landsche zaken, te kennen gegeven, dat de monarchic, als er andere constellaties zul len intreden (de minister bedoelt, als Rus land er mee ophoudt en van Italie ook niet veel meer te. duchten is) „het hoogelijk op prijs zal steilen" ook op de andere fronten, waar dan groote jgebeurtenissen te wach- ten zijn, mee te veehten. M. a. w. he.t Oos tenrijksche leger zal, zoo mogelijk (en het ziet er naar uit of dat zeer wel mogelijk zal zijn) op het Westelijk front verschijnen, om te helpen, en dat zal een hulp zijn, zeker niet geringer dan die, welke Amerika ..van over den Oceaan in de gauwigheid aan de andere partij zal kunnen verstrekken. Er is nog een zeer belangrijk bericht: Rusland heeft zich bankroet verklaard. Deze tijding zal wel verschillend worden opgevat. Sommigen zullen zich troosten met de verwachting een verwachting, wortelend in het oude optimisme over Rus- lands credietwaardigheid ten en age,iten der geallieerden. Zij brengt echter on<u«,* hun aa ua h tlai ,etrwerking ten or. niet word, geduld voorizetting van de tot. dusver oegepaste ia tie.v moeilijke gevdlgen zal hebben, waarvoor de raad der volks- oommissarissen bij voorbaat elke verant- woordelij kh eid afw ij s L DE NOBELPRIJS VOOR DEN VREDE VOOR LENIN EN TROTZKI GEVRAAGDi De „Vorwarts" verneemt, dat van Noor- ische soc.-dem. zij.de iaan het Noorsche oomite voor de verdeeling van den Nohelprijs, het voorstei is gedaan, den prijs dit jaar aan Lenin en I rotzki te verleenen. De voorzitter van het oomite, de vroegere minister Lovland, heeft geanlwoord dat hef voorstei te la,at is ingekomen. Zoo het even- wel de huidigie Russische regeering werkelijk much I gelukken, vrede en orde te scheppen, (dan zou een voorstei om het volgende jaar den vredesprijs aan Lenin en Trotzki uit te reiken, zeer zeker in aanmerking komen. HEBRON DOOR DE ENGELSCHEN BEZET. Generaal Allenby bericht, dat liij Hebron heeft bezet, Hebron, de oude Levietenstand in Palesti ne, iigt 31 KM. ten zuid-westen van Jeru- zalem, in een vruchtbaar dal, 920 meters hoog. Het is op het oogenblik een vrij on-, beduidend stadje met 10.000 inwoners. BEDREIGINGEN. Iiet maximalistische orgaan „Prawda" he- vat een arlikel, waarin de landeigenaars en kapitalisten met het lot van Doechonin wor den bedreigd. Tevens wordt aangedrongen op nietigverklaring van Ruslands buitenland sche schulden. dat alles door een volgende regeering nog wel zal worden Q - recht gezet, of met de overweging, dat de over een breedte van 10 K.M. ongeveer 4 I maatregel een kant heeft van een dwang- k.m vooruitgebracht, daarbij een groot ge- J middel tegenover de bondgenooten om zich deelte der stellingen, die bij de jongste En- 1 L:! 1 gelsche aanvallen werden genomen, weder aan de Engelschen ontrukkend. Het En- gelsch legerbericht erkent, dat de Engelsche linie over korten afstand, werd terugge bij Ruslands vredesactie aan te sluiten. Maar zou men in het laatste geval niet eerst eea ultimatum verwachten? Anderen zullen zich de toekomst van het Russische rijk als hoogst onzeker voorstel- m de voorname Kopenhaagsche trmaar meldt' dat die terugtocht ge- len en daarom minder optimist kunnen zijn schtedde, zonder dat de vijand tusschen U"A DE ALGEMEENE TOESTAND. Aan het Oostelijk front is de wapenstil- stand voor tien dagen gesloten en Vrijdag middag te 12 uur in werking getreden van tie Oostzee tot de Zwarte Zee. Ook aan net Roemeensche front. Gedurentie tiezen wapenstilstand zullen tie besprekingen worden voortgezet over hetgeen er verder gebeuren zal. En ondanks de hoop, die nu en dan nog in. Pririjs en Londen wordt gekoesterd, is het zeker, dat men zich daar den nieuwen (toestand spoedig duidelijk zal moeten ma- ken: Aan het Russische front is de strijd nit. Het Russische volk, het Russische leger eischen vrede, en willen niet meer echten. Omdat in den Sowjet die mee- nmg de overhcind had, kon Kerensky het met houden, toen hij den strijd wilde voort- zetten, om trouw te blijven aan een over- eenkomst, die andere menschen, onder an- dere omstandigheden, hadden aangegaan Het Russische leger heeft opgehouden te stnjden en het Russische front is dood De enkele geweerschoten, die nog vielen nu «n dan, deden noch Duitschers, noch Oos tenrijkers meer kwaad, en houden nu oe- heel op. En als zij eenmaal zijn opgehou- den is er geen macht meer, die daar den tstrijd kan doen hervatten. Voor de Entente is dit een belangrijk eit. Frankrijk, dat gedurende zoovele ia- ten zijn geheele vermogen in Rusland be- legae, om zich een bondgenoot te verze- ren voor een mogelijken revanche-oorlog ziet dien oondgenoot de wapens neerleggen voordat het doel, waarmede het verbond werd aangegaan, bereikt is. Voor de geallieerden ontstaat een geheel nieuwe toestand, en het zal niet gemak- kehjk zijn daartegen de noodige maat- regelen te nemen. Het is niet voldoende, dat de gezanten van Engeland, Frankrijk en Italie te Petrograd, door tusschenkomst van een onzijdig gezantschap aan de Rus sische regeering lieten weten, alle politieke, Rnancieele en militaire betrekkingen met Kusland te verbreken, voor zoolanp het tegenwoordige regime duurt. Dit is niet de weg, om zich de medewer- king van Rusland in de toekomst te verze- xeren; integendeel, de eenige methode, om de samenwerking tusschen Rusland en Dmtschland te bevorderen. Reeds voor eemge dagen heeft Marcel Sembat in de Humanite tegen een dergelijk optreden ge- waarschuwd, en erop gewezen, dat achter Lenin en Trotzky meer krachtigen steun van het Russische volk staat, dan achter Miljoekof en Kerensky ooit heeft gestaan. Maar hoe dit ook zij, aan het Oostelijk front is de strijd geeindigd in naam voorloopig, maar het is niet waarschijnlijk dat deze er weer zal kunnen worden her- vat beiden kwam en zonder, dat deze het be- merkte. Doch het Engelsche bericht komt tot dezelfde conclusie als het Duitsche; de vijandelijke werken in het opgegeven ge- bied werden stelselmatig verwoest. Wat in het Duitsche bericht ongeveer aldus werd weergegeven; op zijn terugtocht heeft de vijand voor zoover hij nog tijd had, de ver- schillende plaatsen door brand en ontplof- fingen verwoest. De puinhoopen van deze dorpen en het doelloos begonnen verwoes- tingswerk van de nu aan den vijand weer ontrukte stad Kamerijk zijn sporen, die de Engelschen van hun met zoo groote ver- wachtingen begonnen, met een zware ne- derlaag eindigend doorbraaksslag bij Ka merijk voor lange tijden op Frankrijks bo- dem achterlaten. C'est la guerre! En ongelukkig het land, dat op die wijze door vriend en vijand ver woest wordt, omdat het tot de „gevechts- terreinen" behoort. En inmiddels is in Italig met kracht op- getreden om den tegenstand der Italianen Jn het bergland, dat dem toegang van uit het Noorden naar de vlakte van Venetig belet, te breken. Uit Tirol rukten de legers van de Oos- tenrijksch-Hopgaarsche monarchic naar het Zuiden, om zich te vereenigen met de troe pen, die aan de Piave streden. Zij kwamen uit het Tiroolsche bergland over de hoog- vlakte der Sette Communi en bezetten Asiago; zij kwamen ook door het Soegana- dal en bezetten, tusschen Brenta en Piave Feltre, Primoleno en Cismon; maar zij stle- tten op den krachtigen tegenstand der Italia nen, die in het bergland, behalve de natuur- lijke verdedigingswerken, nog tal van kunst- werken iiadden aangelegd en daardoor in staat waren den opmarsch naar Bassano tegen te gaan. De spil der Italiaansche' stel lingen in dit gebied was het Meletta-ge- De slag bij Kamerijk wordt verschillend gewaardeerd, schrijft de N. R. Crt., maar dit staat als een paal boven water: hij heeft den geallieerden geen doorslaand succes gebracht. Het uitblijven van een definitief succes mag in andere omstandighedeni niet veel belang hebben, op dit oogenblik heeft het ontzaglijke gevoigen. Het is hoogstwaarschijnlijk, dat de cen- fra,en in het Oosten nagenoeg de handen yrij krijgen; hoe dat precies zal gebeuren, kan men in-het midden laten. De Britten hebben nu hun militaire macht op het Weselijfk gevechtsterrein tot een hoogte opgevoerd, die nauwelijks meer te overtreffen is. De centralen evenwel zullen van dit ogenbiik af in het Westen gaande- 'weg sterker worden, naarinate zij meer strijdkrachten en materieel aan het Oosten zal kunnen onttrekken. Het was dus de uiterste tijd voor de ge allieerden, om in het Westen iets van be lang uit te richten, te meer waar Italie reeds zoo uiterst gevoelig den invloed van Rus- land's verzwakking had ondervonden. De slag bij Kamerijk was daartoe dan ook een vastberaden poging, maar deze poging is mislukt. Het is nu als vrijwel uit- gesloten te beschouwen, dat deze winter nog de mogelijkheid voor de geallieerden zal bieden, zich er in het Westen doorheen te slaan. Komt er dus in dit stadium van den oorlog geen vrede, aanvaarden de ge allieerden den strijd onder de nieuwe om- standigheid, dat Rusland niet meer mee- doet, dan wordt de oorlog weer verlengd met een periode, waar het eind niet van is te voorziett. De beschouwingen, die onze Londensche correspondent gisteren uit Engelsche bla den heeft geseind, geven in dit opzicht niets geen hoop. „De debacle in Rusland", zoo schrijft de Daily News, heeft Duitschland :een onverwachte geiegenheid geschon- ken, om zijn geheele macht op het Weste lijk front, het Italiaansche front, of op beide tegelijk te werpen." Het blad zegt, dat dit kr'jgsP'an eenvoudig is. Het is precies even eenvoudig als het krijgsplan van de Entente aitijd was, dat steeds is gebaseerd geweest op het streven, Duitschland een oorlog op bwee tegengestelde fronten te laten voeren. De heele oorlogvoering van de Duitschers, al hun groote inspanningen waren er op gericht, aan deze bifrontaliteit van den oor log een einde te maken. Nu schijnt dat te zullen gelukken en het was voor de gealli eerden zaak, een overwinning in het'Wes ten te behalen, alvorens de Duitschers van de voor hen gunstige wijziging ten voile partij konden trekken. Dit is ook beproefd maar tevergeefs. En de Daily News legt 7a C? ^daa^ al bij neer' als dit blad schrijft, dat de Duitschers nu een overwinning in het Westen zullen trachten te behalen, voordat daar de hulp van Amerika aan- komt. De geallieerden moeten dat zien te ver.jdelen, zij moeten stand houden tot die nieuwe aanvallen der Duitschers zijn dood- Het zou niet uit den loop van de gebeur- tenissen vaHen, als zich in het reusachtige rijk een periode van statenvorming naar de nationaliteiten gaat ontwikkelen bijvoor- beeld en het is dan de vraag, wat deze sta- ten over de schulden van het vroegere Kei- zerrijk denken. Trouwens, al wordt deze regeering weer door een andere rijksregee- ring vervangen, zal zij ongedaan kunnen maken, wat intusschen is geschied? DE ROEMEENSCHE TROEPEN ONDER INVLOED DER BOLSJEWIKI. Reuters bijz. dienst zendt een overzicht van een mededeeling van den correspondent van de „Times". in het Roemeensche hoofd- kwartier. Deze correspondent zijn bericht is van. 2 Dec. meldt dat er groot verschil van meening is over de houdinig, jegens de nieuwe bolsjewiki-regeering van Rusland aan te nemen. Er zijn Gomite's gevormd, hoiofdzakelijk hestaande uit pro-Duilschers, (die er in slaagden invloed te-krijgen! op de meerderheid van de manschappen, die vol- strekt niet in staat zijn den toestand die uit /den vrede zou ontstaan te beoordeelen. De isleden aan het front zijn overvol van sol daten, die de loopgraven verlaten om te iuisleren naar de opruiende redevoeringen van de agenten der nieuwe regeering. lien divisie van het zesde leger teekende den wapenstilstand, terwijl een naastgelegen di- visie top den Duitscher vuurde, die, verge- zeld van vier officieren en twirntig man, over de voorwaarden kwam spreken. Iiet leger in Moldavia en de Boekowina, dat steeds af- keerig van veehten was, verbroederde zich met den vijand. In vele sect oner komen deserteurs terug, omdat ze meenen dat de voeding aan het front beter is dam thuis. De bolsjewiki winnen aan invloed aan het geheele front. Heden is generaal Rogussa, bevelhebber van het vierde leger, op last van een der comite's gevangen genomen. DE GEALLIEERDEN VERWACHTEN EEN DUITSCH WINTEROFFENSIEF. De Londensche berichtgever van het Hbl. seint. dat volgens een bericht uit New-York aan de „D,aily Telegr." in het officieele over zicht van den militairen toestand, wekelijks door de regeering te Washington uitgegeven, ook wordt gesproken van Duitsche voor- bereidingen voor een nieuw winter-offensief aan het Westelijk front en de meening wordt Igeuit, dat de Duitschers zullen trachten door een mobiele oorlogvoering een beslissing te krijgen, voordat Amerika voor actieve deel- neming aan dem strijd gereed is. De „Morning Post" sluit zich bij deze Amerikaansche meening aam en blijkt niet heel gerust. in den oorlog is niets zeker, meent dat biad. En bet betoogt dan dat het noodig is alle beschikbare mannern op te roepen en de munitieproductie tot het uiter ste op te voeren. Het wil daarom den dienst- plicht ook tot Ierland uitbreiden, dat zou tenminste een kwart millioen prachtige sol daten leveren. De correspondent van de „Morning Poet" meldt, dat de terugneming van h«t Britsche ffront bij bet Boulonboscli en Noyells in den nacht van Dinsdag op Woensdag ge schied is, zonder dat de vijand iets daarvan bemerkt heeft. Pas geruimen tijd later be- merkten de Duitschers bet. De terugtocht "werd zoo goed voorbereid en uitgevoerd, dat niets verloren is gegaan. TROTZKY BEDREIGT DE GEALLIEERDEN. Volgens „Prawda", heeft Trotzky betref- fende de buitenlandsche militaire attache's de volgende verklaring afgelegd: De vertegenwoordigers van de Vereenigde Staten bij den Russischen generalen staf, ma- joior Berth, en de Riders van de Fransche missie, Levesne, hebben zich door middel van rescripten met voorstellen lot den afgezettem opperbevelhebber, Duchonin, gewiend em dezen opgiezet tegen de huidige regeering, Dit voorval kan ik niet onopgemerkt voor- !>ij laten gaan. De tegenwoordige regeering dringt niet aan op ©rkenning door de gezan- 19. ANNULEERING Rl SSISC1IE SCHULD. De „Daily Telegraph" meldt uit Petrograd: Een heden gepubliceerd decreet kondigt kort en bondig de annuleering aan van alle buitenlandsche leenimgen en het staken der betaling van de rente dier leeningen. MORAHT OVER DEN SLAG BIJ KAMERIJK. In een beschouwing over den strijd bij Kamerijk, zegt de militaire medewerker der „Deutsche Tagesztg.", majoor Moraht, o.a. het na volgende ,,Bij Kamerijk is aan de Engelsche te- genstanders weder getoond, hoe noch de plornpe strategic van een Byng, noch de krijgskunst van een Haig de bloedig gekoch- te voordeelen van een geslaagde taktische overrompeling weet te verzekeren. Het aan- valsplan van Byng is niet tot het einde doordacht. Het was een koene onderneming, doch zelfs voor zoover ziet/ de zekerheid van een succes laat berekenem was hier geen zekerheid aanwezig. De aanval bij Kamerijk was snel en krachtig voorbereid, doch ook hier mist men weder de kronende slotsom, namelijk de toenemende druk ma een ge- slaagden stoot, alsook de nakomende leger- reserves, die voior alle gelukte Duitsche doorbraken beslissend waren. In 48 uren 20 divisies op een fromt van 30 kilometers breedte tot den aanval bren- Igen, is een breed opgezet begin. Docfi in- dien men daarbij op 4 kilometers afstand voor Kamerijk blijft steken, dan is dit dillet- tantenwerk, terwijl het een mederlaag is, wanneer men na tien dagen de grootsle belft dpor Duitsche tegen-aanvallen ver- liest." TER NEUZEN, 1(1 Bee. 1917. Sel woerberiehl ven het m»teorol«- fiech isutotcDt t« De Sildt Taa he^an laiit Hoogste barotnateretaad boven 765 Oost- Duitsehland. Laagste baromelerstand 760.1 Holder en Vliseingen. Verwachting tot den avond van 11 Dec. Zwakke tot matige wind uit oostelijke richtingen, neveiig tot half bewolkt, weinig of geen neerslag, mogeiyk lichte vorat in den nacht, overdvtg om hel vriespnnt. Agenda raadsvergadering. In de op Donderdjag a.s te houden open- bare vergadering van den gemeenteraad, komen de volgende pun len in bebandelim 1. Vaslstelling notulen. Ingekomen stukken. Benoeming van een lid van de com- missie van toeziclit op het lager onder- wijs. Aan be vol en worden io. G. de Bidder. 2o. P. L. Israel. Benoeming van een lid van- de com- missie van to-ezicht op bet middelbaar onderwijs. Aanbevolcn Avorden to. G. de Bidder. 2o. P. L. Israel. Benoeming van drie leden van de com- missie van fabricage. Aftredende zijn de i*a ads leden A. Visser, J. J. de Jager en M. Eijke. Benoeming van een lid van bet burger- lijk armbestuur. Aanbevolen worden: C. -J. de Clerck (aftredend) en P. Mar tens. Voorstei tot liel verleenen van eervol ontslag aan mej. Bongers als leerarcs aan de gemeente hoogere burgerschooi. Verzoelc van Ii. Koelmans e.a. tot be- strating van de Jozinastraat en de Van- Bo venstra at met klinkers. Voorstei tot afwijzing van een adres van J. Th. van Aerde e.a. o-m scliade- verg-o-eding. Voorstei tot aanhouding van een ver- zo-ek van P. J. Visser in zake aankoop van gemeentegrond. Voorstei Lot aanvraag van rijksgrond in erfpacht voor het stichten van een speel terrein. Voorstei tot heb verleenen van resti- tutie van ko-sten aan A. I. B. Schirris. Verzoek van A. I. B. Schirris om ver- hooging van jaarwedde. Voorstei in z-ake "wijziging van de over- gangsbepaling van de verordenimg regelende de jaarwedden der onder- wijzers. Voorstei tot verh-ooging van de jaar wedden van de werklieden in vasten dienst der gemeente. Voorstei tot verstrekking van petro leum tegen v-erininderden prijs. Adres van de afdeeling Ter Neuzen v-an de S. D. A. P. in zake uitbreiding van de co-mmissie van bijstand voor de distributie van levensmiddelen. Voorstei tot verhooging van het abon- nement voo-r kleeding en schoeisel van 9. 10 11 12. 13. 14. 15 16. 17. 18 den inspecteur van politie voor het jaar 1917. Voorstei tot bet v-erleen-en van dispen- salie voor ©en verloflokaal aan F. L-auret. Voorstei tot wijziging der begro-otina vo-or 1917. Onlhelfing van plaats-elijke belastingeu. Behandeling van reclames tegen aam slagen in den hoofdelijken omslag. Vasts telling van h-et eerste suppletoir kohier van d-en hoofdelijken omslaa voor 1917. Grenswacht tooneel. jl. Vrijdagavond trad alliier in de boven- zaal van het Hotel de Commerce" voor de militairen op het „Grenswacht tooneel", dat hier onder leiding van den heer Kapper werkte, en uitgezonden wordt door het Al- gemeen Hoofdkwartier, afdeeling tot „Ont- wikkeling en ontspanning" van de gemobi- liseerde troepen. De opkomst der militairen van het garni- zoen was zeer groot en ze hebben zich zeker hun gang niet beklaagd, daar dit- mdal een zeer aangename ontspanning wer-d geboden. De 5 gemobiliseerde artis- ten, waaruit het gezelschap bleek te be- st2an, bleken.ieder in hun genre tot de beste krachten te behooren. De heer Smeehuijzen bleek een flinke pianist en zoowel zijne muzieknummers als de begeleiding -der andere heeren, viel te loven. De heer Kas Kleijn wist zoowel in zijne openingsrede als in zijne voordrachten goed -de lachspieren in beweging te kunnen brengen, en de heer Rademaker deed -daar- in, bij zijne imitatien, voor hem niet onder Als piano-„humorist" bleek hij ook op ge- voelvolle wijze met een ernstig lied zijne hoorders te kunnen pakken. Vlugbeenig bleek de heer S. Dekker in zijn verschillende -dansen. Maar bovenal viel grooten bijval ten -deel aan den heer Kapper, operazanger te Amsterdam, die in de verschillende liederen, die hij ten beste gaf, blijk gaf, over een goede barytonstem en mooie voordracht te beschikken. De wensch, dat men van dit ensemble no-g wel eens zal mogen genieten, was zeker veler egoistische wensch. De heeren zelf zullen echter zeggen: „we hopen dat je daarvoor spoedig naar Amsterdam moet komen, want -da's een bewijs, dat we weer alien thuis zijn." Diefstal van koperen machinedeelen. Sedert eenigen tijd werden van de op het spoorwegemplacement alhier staande locomotieven koperen machinedeelen ver mist. Daarvan werd aangifte gedaan bij de gemeentepolitie, die een oog in het zeil hield. Meermalen wer-den een tweetal jon- gelieden, nl. P. F. A. V. en P. M. d. R., op verdachte wijze in de omgeving der loco motieven gezien, zoodat al spoedig op hen verdenking viel. Bij nader onderzoek bleek men op een goed spoor te zijn Ondervraagd bekenden zij de voorwerpen te hebben weg- genomen. Op verschillende tij-dstippen hadden zij die bij een opkooper te gelde ge- maakt Veedieven. Het kwam der brigade marechaussee al- nier ter oore, dat twee in een volkslogement alhier verto.-evende personen, zekere A. C. B, van Ijzendijke, en C. de T„ een uitge- weken Belg, -die ook in de omgeving ver- toefd heeft, zeer royaal in hun uitgaven wa ren, en voor zulke lieden dik in het geld zaten Zij stelden een nader onderzoek in en daarbij werd nog een tamelijke som op hen bevonden, waarvan zij aanvankelijk de herkomst niet konden opgeven. Ten slotte kwam het er echter uit, dat zij onder Ijzen dijke een koe hadden gestolen en -die over de grens gevoerd. Het geld dat zij bezaten was de opbrengst van de aan de Duitschers verkochte koe. Heden zijn de arrestanten naar Ijzendijke overgebracht, ter confron- tatie. Tegen den Vee-smokkelhandel in Zeeuwseit- Ylaanderen. D-e „Veehander b-evat ©en verslag van een tocht door vier vertegenw-oordig-ers van den Bond van Veehandel-ajretn (d-e heeren N. S. Frenk, J. Gloud-e, Arnoldi en P. Teunisse) naar Zeeuwsch-VIaanderen gemaakt oin daar den smokkeliiandel tegen te gaan. Het blad meldt daarover het volgende: Ons eerste bezo-ek te Ter Neuzen gold den inspecteur der directe betaslingen den heer Mulder. D-e heer Frenk zette het doel van ions bezo-ek uiteen, en legde er dem madruk op, dai de veehandel door de belemmerend# bepalingen den jjrond in werd geboord. De heer Mulder zeide, dat de smoikkel- "nandel in Z.-Vl. een pn-rustbarende oinvang had aan-genomen. H-et gevolg wis, dat een militaire vero-rdening werd afgekondigd, waarbij bet vervoeren van vee in de richting van de grens, of in een richting evenwijdig iaan de grens of schuin daarop verboden-was. tenzij het vee gedekt was door een paspoort, dat wordt afgegeven, wanneer de dubbele waarde van bet vee wordt gestort. Dat dit een groote belemmering is, voorai voor de kieine veehandelaars, gaf de heer Mulder gaarne to-e. Het is echter d-e schuld van de veehandelaars zelve. Door den smok- kelhandel die feeds zooveel treurige gevol- Igen heeft gehad is de militaire verordening afgekomen. De heer Frenk vroeg herhaalde malen met klem, het paspooristelsel eenigen tijd op te heffen. Hij verzekerde den inspecteur, dat op de dien middag te houden vergadering van veehandelaars, ernstig over deze zaak zou worden gesproken. V-oorshands was de heer Mulder daar niet voor te vinden, doch na langdurige discusie scheen hij eenig vertrouwen te krijgem in onze organisatie van veehandelaars, waar hem o-ok het hesluit van het H-o-ofdbestuur, om leden die zich schuldig maakten aan smokkelen te royeeren, werd medegedeeld. De heer Mulder heeft, volgens bovenge- n-oemde militair zonder paspoor# re verordening het recht, vee r%te doen v-ervoeren. Voor een proeftijd wilde hij nu van d-ez-e bepaling gebruik maken. Hij wees echter met nadruk op het riscante voor hem als inspecteur, om nu in dezen tijd faciliteitem te gaan verlee- len. Dank zij de registratie van h-et vee int het grensgebied dat in staat van hel-eg is, ien de militaire verordening, is de smokkel- handel thans zo-o goed als gefnuikt. Nu breekt echter de tijd aan van de lange nach- ten, en misschien zou de smokkelarij mi weer to-e kunnen nemen. Desondanks wilde de heer Mulder iets doen. Hij machtigde den heer Frenk aam K./Vl vnnm itrrpnra r>h+ r\ I I X...til If 7V/I I I *vc*nt nccu van ccn uwdll'P- frnl/l/on mo141 J' i P® 20. 21. 22. 23. 2, 3. 0. 6.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1917 | | pagina 2