"gewewgde berichten. versterkt; en de uitslag van verkiezingen voor de Constituante in verschillende plaat- sen, toonde dat de Bolsjewiki meer dan een zeer groote meerderheid konden aanwijzen Zoolang nu de samenstelling der Consti tuante niet bekend is, en haar besluiten .be- treffende den toekomstigen regeeringsvorm niet zijn genomen, is het moeiliik te zeggen dat een bewind, zoo het zich weet te hand- haven, niet de meerderheid des volks achter zich heett. Maar zelfs in de berichten van de zijde der Mensjewiki blijkt, dat Rusland voor alles vrede noodig heeft. De nood, die in Rusland heerscht, de moeilijkheden met het vervoer der allernoodzakelijkste levensbe- hoeften en de afkeer van de voortzetting van den oorlog worden ook door de Mens jewiki ais zoo groot geschetst, dat geen re geering zich zou kunnen handhaven in Rus land, die tegen den vrede zou willen "wer- ken. Het is de oorzaak van de nederlaag en den val van Kerensky geweest, dat hi dit niet heeft ingezien. Skobelef's instruc- ties voor de conference te Parijs hadden de bedoeling, mondeling in den raad der geallieerden uiteen te zetten, dat Rusland niet voornemens is, den strijd verder voort ,te zetten, en de Entente den raad te geven zoo spoedig mogelijk vredesvoorstelien te doen. Wanneer de Bolsjewiki zouden worden ten val gebracht, dan zullen ook degenen die de regeering van hen overnemen, met de vredeswenschen van het Russische volk beslist moeten rekening houden. En daartegen zijn alle redeneeringen en argumenten van de westelijke mogendheden niet bestand. De vredesbesprekingen, zoo heeft Trotzky in zijn onderhoud met generaal Johnson verklaard, zullen in het openbaar plaats hebben, dat wil zeggen, er zullen dagelijks aan de Sowjets mededeelingen worden ge- daan van de gehouden besprekingen. Hier zal dus het beginsel van openbaar- heid, ook bij de diplomatieke onderhande- lingen, tot het uiterste worden doorgevoerd, en zullen wij in staat zijn de vredesbespre kingen en haar verloop van dag tot dag als 't ware te zien vorderen. En dan zal wel spoedig blijken, dat de jammerkreten, die Havas ons zendt uit Stockholm, over de reusachtige oorlogs- schatting, die Duitschland aan Rusland zal opleggen, volkomen onjuist zijn; wijl de on derhandelingen slechts kunnen plaats heb ben op de eenmaal door de Russen aange- geven grondslagen: geen annexaties 'en geen schadeloostelling De strijd aan de fronten heeft, hoe hevig er ook gevochten wordt, niet veel wijzigin- gen tengevolge gehad. De zeer krachtige aanval der Duitschers aan het Westelijk front, in een Engelsch bericht een der meest ernstige genoemd, die aan dit front ooit zijn ondernomen, heeft een gedeelte der door de Engelschen bezette strook weder in Duitsche handen doen overgaan. Over den toestand in Italie. meldt de Koln. Volksztg.Generaal Diaz heeft het Ita liaansche leger gereorganiseerd en poogde met zijn hoofdmacht in het gebergte, eerst verdedigend, daarna tot tegenaanvallen overgaand, de Centralen terug te slaan. Deze hadden echter aanzienlijke troepen- machten op den Westelijken oever der Piave geworpen, zoowel bij Quero als in het gebied der monding van de rivier. De Zuidelijke vleugel van het leger van generaal Krauss heeft nu bij Quero den uitweg uit het gebergte veroverd en daar- door verbinding gekregen met het Piave- front. In de bocht der Brenta omsingelen de Centralen de Grappa-positie der Italianen. Blijken deze mededeelingen, die officieel nog niet bevestigd zijn, juist, dan zal wel- dra Bassano, door commandant De Civrieux ,,de sleutel van den weerstand aan het Ita- liaansche front" genoemd, daar het de de files aan de Brenta beschermt, in handen der Centralen zijn. En zullen de Italianen achter de Etsch moeten terugtrekken. ONTHULLINGEN VAN EEN SAKSISCH LANDDAGSLID. Uit Zurich wordt gemeld, dat een opzien- barend incident is voorgevallen in den Sak- sischen Landdag. De minderheids-socialist Fleissner heeft een vrij heftige rede uitge- sproken, waarin hij de regeering uitnoo- digde zich formeel bereid te verklaren tot het sluiten van een vrede zonder schade- loosstelling en zonder annexaties. Spreken- de over de oorzaken van den oorlog, ver- klaarde Fleissner te midden van hevige pro- testen, dat op Duitschland een geweldige verantwoordelijkheid ten aanzien van den oorlog rust. Indien men de door Duitsch land geteekende geheime verdragen publi- ceerde, zeide hij, dan zou men er wellicht heel wat ergers in vinden dan in de door Rusland gepubliceerde geheime verdragen. Vervolgens deed hij zeer ernstige onthullin- gen over de intriges der Duitsche diploma- tie. Dit deel der redevoering is evenwel weggelaten uit het officieele verslag. De bladen zeggen slechts. dat Fleissner, een copie heeft voorgelegd van een geneime overeenkomst, opgesteld door Zimmer- mann; zij voegen er aan toe, dat men niet weet of deze overeenkomst al of niet ge- sloten is, doch volgens den spreker kwam zij neer op een daad van verraad. Algemeene opwinding is hierdoor veroor- zaakt. Fleissner heeft het document ter hand gesteld aan den president van den Landdag, die het heeft doen toekomen aan het Ministerie van Buitenlandsche Zaken. DE SLAG BIJ KAMERIJK. DE STRIJD IN ITALIE EN IN PALESTINA. De slag bij Kamerijk, die Vrijdag met sterke Duitsche tegenaanvallen in een .nieuw stadium was getreden, is Zaterdag door de krachtige tegenactie der Engel schen met buitengewone heftigheid voort- gezet. Eenstemmigheid bestaat er in de wederzijdsche stafberichten nog niet. Ver- moedelijk is de toestand dus nog niet ge- consolideerd. Maar wel zijn beide partijen het er over eens, dat de strijd ontzettende offers heeft gekost. En zelfs volgens- de Duitsche berichten is het gedeelte," dat de Duitschers weer in handen gekregen zou den hebben van het door de Engelschen vermeesterde terrein, maar onbeduidend in vergelijking met den grooten vooruitgang der Engelschen, die wel 10 KM. bedroeg. Ten Westen van Kamerijk waren de Engel schen, volgens het Duitsche stafbericht van Zaterdag, op Graincourt, Anneux en Can- taing teruggeworpen. Later zijn ze hier echter weer vooruitgekomen, want de Duit sche staf zelf spreekt van Engelsche aan vallen ter weerszijden van Moeuvres, ter- wijl Engelsche berichtgevers het hebben over het behoud van het Bourbon-bosch. Bij Masnieres, waar het nieuwe front Zuidwaarts buigt, is blijkbaar verwoed ge vochten. De Engelschen, die van negen Duitsche aanvallen op Masnieres getuigen en vertellen, dat de Duitschers ten slotte over hun eigen dooden moesten klimmen, zeggen, dat Masnieres zelf behouden bleef, doch dat bij den laatsten aanval alleen het naburige gehucht Les Rues Vertes verloren ging, hoewel het later door een tegenaan- val weer heroverd werd. Volgens de Duit schers echter zou Masnieres van Engel schen gezuiverd zijn. Tegen het Zuidelijker gelegen La Yacquerie deden de Duitschers niet minder dan 15 aanvallen; hier moeten in 12 uur tijds zooveel Duitschers gesneuveld zijn als in een zoo kort tijdsverloop .in den gehee- len oorlog nog niet zou zijn voorgekomen. De Duitschers konden er zicNh niet hand- haven. Nog iets Zuidelijker ligt Gonneiieu. Deze plaats ging voor de Engelschen verloren. De Engelschen zonden hier zelfs Indische cavalerie tegen de Duitsche linie in het vuur. Het slagveld ligt er nu bedekt met de lijken van menschen en dieren, terwijl er 10 stukgeschoten tanks staan. intusschen berichten de Engelschen, dat zij ook Gonneiieu weer heroverd hebben, alsmede het Zuid-Westelijk daarvan gele gen Gouzeaucourt, waarbij zij 500 gevange- nen hebben gemaakt en een 40tal machine- geweren veroverd. De Duitschers, die al van 4000 Engelsche gevangenen hadden gesproken, geven thans het aantal vermeesterde kanonnen als 60 op en het aantal vermeesterde machinegewe- ren als ruim 100. Echter beweren de Engel schen, dat zij bij hun tegenbeweging de meeste kanonnen weer terug gekregen heb ben en dat die, welke zij verloren hebben, te voren onbruikbaar waren gemaakt. De vliegers hebben krachtig aandeel ge had aan den strijd. Vrijdag werden door de Engelschen 15 Duitsche vliegtuigen ge- veld en 3 stuurloos omlaag gejaagd. Za terdag nog 2 en 1. Resp. 3 en 7 Engelsche vliegtuigen keerden niet terug. Troepen en transporten achter de Duit sche linies werden gebombardeerd en uit machinegeweren door de vliegers bescho- ten. Op de rest van het Westelijk front plaat- selijke gevechtshandelingen en bombarde- menten. Bij Passchendaele in Vlaanderen deden de Engelschen een overval bij maan- licht, die hun eenige honderden meters vooruitbracht en hun twee Duitsche steun- punten in handen speelde. Op het Italiaansche front in hoofdzaak geschutactie. 14 kleine Oostenrijksche oor- logsschepen hebben een aanval op de Ita liaansche kust beproefd tusschen Porto Corsini en Pesano, doch zij werden terug- gedreven door gewapende treinen. In Palesbna hebben de Engelschen tijde- lijk het Westelijk van Jeruzalem gelegen dorp Beit Urel Tahta veroverd; zij keerden met 8 officieren en 298 man als gevangenen naar hun linies terug. Op den "Zuidelijken oever der Wadi Audja aan de kust maak- ten zij 2 officieren en 146 man gevangen. Ten Zuiden van Jeruzalem geschutvuur. Uit Jeruzalem zijn 55.000 .Joodsche inwo- ners door de Turken weggevoerd. Ook de Joodsche kolonies in het leustgebied zijn stelselmatig ontruimd. DE WAPENSTILSTAND. In talrijke sectoren van het Russische front is, blijkens een officieel bericht uit Berlijn, van divisie tot divisie plaatselijke wapenpauze overeengekomen. Met het Rus sische leger in het gebied van den Pripjet tot Zuidelijk de Lipa en met verschillende Russische generaal-commando's is wapen- stilstand gesloten. Verdere besprekingn zijn in gang. Een Russische deputatie is aan- gekomen in het onder bevel van generaal- veldmaarschalk prins Leopold van Beieren staand gebied ter sluiting van een algemee- nen wapenstilstand. VAN HET OOSTELIjKE FRONT. BERLIJN. (Officieel.) De onderhandelin- gen over een wapenstilstand voor het Rus sische front zijn Dinsdag begonnen. De Russische afvaardiging voor het slui ten van een wapenstilstand is 's middags om 4 uur door generaal-veldmaarschalk prins Leopold van Beieren, den opperbevel- hebber in het Oosten, met een korte toe- spraak ontvangen. Daarop be'gonnen de onderhandelingen over het sluiten van een wapenstilstand, waaraan, onder voorzitterschap van gene raal Hoffmann, chef van den staf, vertegen- woordigers van de Duitsche strijdkrachten te land en ter zee, alsmede gevolmachtig- den van het legerbestuur van Bulgarije, Oostenrijk-Hongarije en Turkije deelnamon. TER NEUZEN, 5 Dec. 1917. Het weerberieht van het meteorole- ^isch instituut te De Bildt van heden luidt als volgt Hoogste barometerstacd 7.73 Vlissingen. Laagste barometerstand ontbreekt. Verwachting tot den avond van 6 Dec. Zwakke tot matige, later wellicht toe nemeDde wind uit westeljjke richtingen, toenemende bewolking, aanvankelyk weinig af geen neerslag, waarschijnlijk des nachts ichte vorst, zachtar overdag. Een brandende kwestie. De huisbrandstof-voorziening. Wat door hen, die vooruitzagen, ver- wacht werd, is thans een feit. Tijdens de zomermaanden is bekend gemaakt, op hoe weinig brandstof we tot de maand Mei van het volgend jaar zouden moeten toekomen. Die hoeveelheid was belangrijk minder dan voor de behoefte der gezinnen in den regel alleen „tijdens de wintermaanden" wordt gebruikt. Waar dus van het toegestane kwantum, al is het dan ook bij mondjes- maat, reeds tijdens de zomermaanden wat werd verstrekt, ligt het voor de hand, dat daarvan ook gebruik werd gemaakt voor dat de maanden, die men voor verwarming aangewezen acht, waren aangebroken. Men houde toch wel in het oog, dat an- dere verwarmingsmiddelen geheel ontbra- ken. Pertoleum was er niet of bijna niet en gas ontbreekt. Begrijpelijk is het, dat de spaarzaam ver- strekte brandstof, bij verschillende men schen, die >niet over hout konden beschik- ken, zoo^ go-ed als regelmatig werd ver- bruikt. Gelegenheid tot sparen was er niet. Velen moesten in het najaar voor hun werk buitenshuis reeds vroeg de woning verla- ten, en een warmen dronk is voor dezulken toch zeker geen weelde. Die was alleen te verkrijgen door het aanmaken van de ka- ehel, waarvoor toch minstens een kleine hoeveelheid kolen noodig was (de liter petroleum, die per week verstrekt wordt, is te nauwernood voldoende voor spaar- zame verlichting!) Nu het weer kouder wordt, moest in zoo'n gezin de kachel blijven branden, daar, als vader naar zijn werk vertrokken was, ook voor de rest van het gezin de tijd was aangebroken om uit de veeren te komen en men het zonder kachel moeilijk meer kon stellen. In die gezinnen wordt het dus voor de kachel een langen brandtijd. Met het oog op brandstoffenbesparing is daarom ook bij de inrichting der centrale keuken van verschillende zijden de opmer- king gemaakt, dat deze daarvoor in den zomer nuttiger zoude zijn, dan gedurende de wintermaanden. Toen was er evenwel geen centrale keuken. Bij verschillende menschen is geregeld verstrekte brand stof gebruikt, het is nu geruimen tijd ge- leden, dat er kolen werden verstrekt, en?. nu kwam met de ingevallen koude dagen het gebrek'aan kolen zich dreigend doen gevoelen. Waar zocht men uitkomst? Daar, waar men die in deze buitenge wone omstandigheden vcor vele zaken zoe- ken moet: bij den burgemeester. Het woord burger„vader" is misschien nimmer beter van pas geweest, dan in deze dagen, nu door of namens de burgemeesters moet voorzien worden in vele behoeften van onze gezinnen, behoeften, waarin we vroeger alen zelf voorzagen. De burgemeesters zorgen. voor die be hoeften, voor zoover ze dat kunne n, voor zoover ze daartoe weer door andere autoriteiten, bureaux, of hoe ze mogen hee- ten, in staat gesteld worden. Kan niet aan de verlangens of behoeften der kinderen voldaan worden, de burger- vaders zijn thans het stootblok, tusschen den nood der tijden en de ingezetenen. Met de kolen staat het er niet goed voor. Als men de laatste dagen onze hoofdstraat passeerde, kon men er zeker van zijn een of meer mannen of vrouwen te ontmoetep, in wier gesprekken het woord burgemees ter" nu juist niet gunstig klinkend werd ge noemd. Ze hadden kolen gevraagd en waren afgewezen. „En toch", zeide men, „zijn er kolen, waarom krijgen we er geen, we kun nen toch geen kou lijden?" "Naar® aanleiding van de verschillende ge- ruchten die de rondte doen, hebben wij hetracht inlichtingen te verkrijgen, hoe het aihier staat met de voiorziening in huiisbrand- stof. De voorzitter van de brandstoffen-eommis- sie aihier, de burgem,«t-8ter, wien wij daar- naar vroegen. was lerstond bereid, -ons wel- willend in te Iichlen. Daaruir bleek. dat in deze gemeente zijn 2400 houders van brands to ffenkaarten.Als men het kwanlum, dat aan de bezilters van ll of 2 haardsteden tot en met Mei aanstaan- (de moet verstrekt worden rekent op onge- veer 1000 Kg., dan zijn daarvoor in onze ge- mecnle noodig 2400 ton kolen, of voor een half jaar 1200 ton. Voor deze gemeente zijn ter disiributie iQntvangen: 900 ton huisbrandkolen, 70 ton anthraciet, 150 ton turf, 50 ton industrie- kolen en 100 ton sloffen, samen 1270 ton. Er zijn ook noodig voor de induslrie (voor bakkerijen, smederijen, voor verwarming van werklokalen, voor de Scholen, voor wasch- vrouwen enz.) gemiddeld 10 ton per week. Deze zijn thans verstrekt tot eene hoeveel heid van 520 ton, zoodat er voor huisbrand- stof overhleven 750 ton, die voor huisbrand- stof disponihel waren. Hieruit volgl dus, dat juist ongeveer de hoeveelheid die voor induslrie verstrekt is, tekort kwam op dc kolen, noodig voor huisbrandstof. Herhaaldelijk is er op gewezen, dat wan neer de aanvoer van 'kolen voor deze ge meente, die gemiddeld 100 ton per week bedroeg, niet sneller ging, er een tekort zou ontslaan. Op te merken valt ook, dat, waren hier niet in beduidende hoeveelheid z.g. „vrije kolen" aangievoerd, de toestand er nogslech- ter voor zoude staan. Van wege het Rijkskolenhureau is ook voorgeschreveii, dat met 1 Decemhej- aan de hezitters van 1 en 2 haardsteden, minstens 6 eenbeden moesten zijn uitgereikt. Die 6 eenheden vortegenwoordigen een hoeveelheid van 510 Kg. en dit wordt berekend de helft liec kwanlum te zijn, dat aan de inge- ze enen in het algemeen is verzekeixL burg«meester lieblten gewend met een ver- zoek om een kolenkaart zijn afgewezen, voor zoover ze reeds die hoeveelheid hebben ont vangen. i De aandachi dient er oo*k op te worden ge- vestigd, dat berekend is, dat die helft zoude worden verbruikt gedirende de maanden October, November en December en dat de volgende helft zoude mceten dienen voor de maanden Januari, Febtuari en Maart met April, zoodal het vanzif spreekt, dat die- genen, die nu reeds bij let begin van Decem ber hun helft hebben gjbruikt, voor de nog volgende wintermaandei voor een groot te kort zullen komen te ;taan. Het staat er. niet gunstig voor, maai de toestand is niet anders. Overweging verdient of middelen, om hierin te voorzien, kuiirp genomen worden. Ten sloite deelde as de burgemeester 'mode, dat hij de toezejpng had ontvangen van den rijksdistribuksr, te Axel, dat de volgende week 200 ton voor distributie in deze gemeente zouden jrorden bescliikbaar gesteld. Oiok xvas vrijheid gegfen om voor ouden van dagen en zieken e, kleine hoeveelheid bruinkoolbriquetten bejhikhaar te stellen. Er werden koh verstrekt. Hedennamiddag berittle ons de Rijks- kolendistributeur voor ieuwsch-Vlaanderen, de beer Den Holland^ burgemeester van Axel, dat de hievoren genoemde hoeveelheden reeds voor distributie in deze gemeente door hem zijn bescliikbaar gesteld. Vo or Is vernamen wij, dat, zijn deze kolen uitgereikt, de aanwezige voorraad is uitge- put. behoudens nog eene partij bruinkoleni Door hem is reeds Zaterdag per dringend telegram het Rijkskolenhureau er op ge wezen, dat het dringend noodig is, kolen in voorraad naar Zeeuwscb-Vlaanderen te zen- den, met bet oog op de mogelijkheid dat vorst de scbeepvaarl zoude stremmen. Tot ,op dit oogenblik was daaronitreut door hem nog geenerlei bericht ontvangen. Lit een en ander blijkt voldoende, dat het er met de brands toffenvoorziening in Zeeuwscb-Vlaanderen niet gunstig voorstaat. Exanven Midd.'llsaar Geschiedenis. Gesiaagd te Amsterdam voor bet examen .Aliddelbaar Geschiedenis de heer J. Wisse van Zaamslag. reserve-luitenant te Utrecht. OVERSLVG. Aldaar heeft zich naar aan de Tel. gemeld wordt, een grensavontuur afgespeeld, waarbij een Duitsch officier getracht heeft een Belg in handen te krijgen en wel op de volgende wijze: Toen de zoogenaamde Iiollandsche poort werd geopend. waren daar, als ge- woonlijk, veel Belgen bij, die, ondanks liet uitgevaardigd vcrbod bet land verlaten Jiadden. Ook was daar een Duitscli officier en een soldaat bij. De officier traclitte een der Belgen naar Belgie te trekken, maar doordat deze eerst door zijn landgenooten en later alleen door zijn zwager kraclilig ge- holpen werd, gelukte de loeieg niet. KLOOSTERZANBE, Bij de dikke duistenis die j.l. Zondagavond heerschte wai'en drie kinderen, ineisjes van 8, 10 en 17 jaar, nabij de trambalte aihier van den weg en in de daarnaast liggende breede sloot tereclit gekomen. Juist op dat oogenblik arriveerde daar de tram der' Zeeuwscb-Ylaamsche Tramweg- Maatschappij. De aandacht van het perso- neel weird door het hulpgescbrei der meisjes getrokken. Men ging naar de plaats van waar bet kwam. Gelukkig voor de meisjes kwam er ook juisl een Lvielrijder met een lanlaarn op zijn rijwiel ter plaatse, waar- daor men kon zien wat er gaande was. Dfe meisjes werden nu door den machinist en den oonducteur van den tram spoedig uit hunne netelige positie verlost. Hoewel zeer verkleumd van ko>ude waren de meisjes dankbaar voor hunne redding en zetten hun tocht voort. Om hunne woning te bereiken moesten ze nog een 20 minuten loopen. ST. JANSTEEN. Zondagavond circa 11 uur heeft een bal- dadig persoon met een steen de vilrienruit (waarde 4- /SO,— van den modewinkel Bauwens—Scheurman aihier, verbrijzeld. Bij den hcrbergier P. J. de Bledjser, aihier werd Zondagiivond door zekere S. uit Heikant uit de toonbanklade, een bedrag van f 47,50 ontvreemd. De dader heeft bekend en is dopr de politie geboeid naar Hulst gebracht. MIDDELBURG. Een niislukte smokkclparlij. Door de politie te Hoorn is op telegra- phisch verzoek van die te Middelburg aan- gehouden de "te Hoorn wonende koopman G. J. A K., en werd liij onder geleide naar Middelburg overgebracbt. Naar wij verne- men staat deze aauboudmg in verband met de kort geleden gedane poging om kwatta en zeep van uit Middelburg naar Zeeuwsch- Vlaanderen te doen vervoeren. De aange- houdene heeft bekend de bedoekle partij kwatta en zeep aan den beurischipper ten vervoer naar Breskens te hebben aange- boden. Het was het laatste deel van een 1200 stukken zeep en 780 stukken kwatta, die te Middelburg bij den groentenhandelaar O. waren opgeslagen en die men in drie par tijen over de grens had willen doen gaan. De eerste poging mislukte, eveneens de twee- !de, toen bet vervoerde" te Sluis in beslag werd genomen terwijl nu de derde partij de politie te Middelburg in handen viel. Het is gebleken, dat K.. die sergeant met onbepaald klein verlof is, met verschillen de militeiren in verbinding stond, die bij den uitvoer behulpzaam zouden zijn. De aangehoudene wordt ter bescbikking derju- slitie gesteld. SLUIS. Even buiten de konn heeft, naar de Z. meldt, een Nederlandsche vaandrig eenDuit- scher gepakt. Hij was over de grens ge komen en had over zijn militaire kleeding een burgerjas aan. Hij droeg -zeep en mar ^arine om het over de grens mede tenemen PROVINCIALE STATEN. Na jaarszitiing. Vergadering van Dinsdagmorgen te half tien. Voorzitter de heer Mr. H. J. Dijckmeester. Aanwezig 35 leden. Afwezig de heeren Wondergem en Holleslelle, die voor de ge- heele zitting bericht van verhindering had den gezonden, de heeren Bolle. W vani ti..Lv ir,jugetil)oom, die dit deden voor deze vergadering, en de heeren IJsebaert en Van Niftrik. De oorzitter opent de najaarszitting op de gewone wijze in naam der Konimgin. Mededeeling wordt gedaan van ingekomen stukken, waaronder liet adres van 15 ge- m een I en op Walcheren over een betaling 30 gelijke termijnen van de bjjdragen voor den afkoop der toilen op Walcheren. Verder een adres van de boden ter pro- vinciaie griffie om verliooging hunner jaar- wedden. Ged. Staten wijzen er op, dat de boden boven hun salaris nog ontvangen voor schrijfloon 100 en de bode kamerbewaarT der 250. Zij stellen nu voor dit in de jaar- wedde op te nemen, door die voor alien met /100 te verboiogen en daarbij aan den ka- m'erbewaarder een persoonlijke toelage van f 150 toe te kennen. Al de vroegere vermelde voorstellen van Ged. Staten wterden naar de afdeelingen ver- wezen. Bij deze voorstellen werden gevoegd nader adressen inzake de ambachtschool te Gpes en een voorstel van den heer De Veer c.a. om de subsidies voor de ambachtseholen ;te bepalen op 35 per leerling en de maxima voor Middelburg op /8100, Goes /4200 en Zierikzee, Hulst en Oostburg /2800. Inzake bet voorstel van den verbindings- weg tusschen Cost- en West-Zeeuwsch-Vlaan deren deelen Ged. Staten mede, dat de kos- ten, die in Mei op J 144.000 werden geraamd thans op 170.000 zijn berekend. Daarom wijzigen zij hun voorstel zoo dat het bedrag, dat door belanghebbenden Dnoct worden bij- gedragen niet is /3G.000, doch dat gelezen moet worden „een vierde der kosten". Hierna werd overgegaan tot bet trekken der afdeelingen en vervolgens beslotem dc eerstvolgende vergadering te houden op Vrij dag 14 December te 10 uur. De vergadering werd daarop gesloten. KECHTSZAKEN. An-ondiaaemeats-Rcektb. te Aliddeibury. Zitting van 4 December 1917. Veroordicld wegens poging toi nil veer, vervner of nederiagie. P). J. S., oud 34 j., te Koewacht, toi 10 boete of 10 dagen hecbt. A. J. de K., oud 34 j., te Sluis, tot /5 jaoete of 5 dagen hecht. J. S.; oud 27 j., te Axel, tot 2 boete of 2 dageu hecht. C. Li. v. d. V., oud 27 j., te Eede, tot 10 boete of 10 dagen hecht. G. L. S., oud 10 j., te Koewacht, tot 1 week gevang. A. G., oud 31 j., te St. Laureijns, tot 14 dagen gev. S. W., oud 34 j., te Sas van Gent, tot 10 boete of 10 dagen hecht. I.' S1., oud 31 j., huisvr. van E. v. H., te Sas van Gent, to t f 5 boete o;f 5 'dagen hecht. C. I,. M., oud 21 .j., te Oostburg, tot 10 boete of 10 dagen hecht. R. de V., huisvr. van P. v. G., oud 38 j., te Zuiddorpe, tot 10 boete of 10 dagen hecht. J. B. Azn., oud 19 j., te Retranchement, tot /2 boete of '2 dagen heeht. M. B., oud 30 j., huisvr. vanTli. E., te St. Laureijns, tot f 10 boete of 10 dagen hecht. M. R(. G., oud 10 jv huisvr van E. G., te St. Laureijns, tot 10 boete of 10 dagen hecht. G. A. B.j oud 21 j., te Oostburg, tot 15 boete of 15 dagen liecbt. A. M. B., oud 15 j., te Overslag, tot 25 boete of G weken tuchtschool. Ft J., oud 47 j., te Westdorpe, tot ,/30 boete of 30 dagen hecht. J. de M., oud 30 j., te Glinge, gedetineerd, tot 14 dagen gevang. VrijgesprokenY. v. D., oud 39 j., koop man te Rijnsburg, beklaagd van het uit- voeren van aardappelen. Storm en hoog water. In Zwo'lle steeg bet water zeldzaam hoog. Zelfs het Gasthuisplein, Blijmarkt en de Kalvermarkt staan onder. In tal van straten zitlen de liuizen diep in liet water en roeit men met bootjes rond. Vijf bruggen zijn onbegaanbaar. Er is met alle kracht ge- werkt om verdere overstrooming te ver- hoeden. Van gemeentewege werden op de bedreigde plaatsen dainmen opgeworpen. De Assendorperdijk is nabij de eleelrische centrale doorgebroken, naar het beet op twee plaatsen. Tusschen Zwolle en Ileino is al het land ovcrstroomd. De slraatweg van .Windesheim staat blank. Een der Zwarte Water-dijken wordt dichl bij Zwolle gevaarlijk geaclil. Bij Elburg is -een dijk liezweken. Het zeewaler stroomt ovei- den spoorweg bij Hattemerbroek. Alle spoorverbinding tusschen Zwolle en Utrecht, Apeldoorn en Nunspeet is ver- broken. De polder tusschen Amersfoort, Baarn en Soestdijk is Zondagnaclit geheel onder- geioopen. Zondagmiddagkwam liet water slechts op enkele plaatsen tot den spoor- dijk Baarn—Amersfoort. Nu is de geheele slreek begrensd door de boogere gronden bij Amersfoort en de liooge gronden van Soest, Soestdijk en Baarn, een schier on- afzienbare watervlakte, waarboven alleen de spoorlijnen Baarn—Amersfoort en Baarm Soest uitstcken. De boerderijen in den pol der siaan tot aan de raamkozijnen in het water. Het kan niet anders of de bewoners der boerderijen hebben' een bangeni nacht op zolder moeten doorbrengen. (Hbl.) Amersfoort heeft bijzonder te lijden. De singels staan thans gelieel onder en de be woners kunnen liun woningen niet verlaten. De militairen verleenen zooveel mogelijk hulp, doch het water is niet te keeren. De laaggelegen arbeiderswijken staan ge- iheel blank en de bewoners zijn ten einde {raad. Een groot deel van bun inboedel is als verloren te beschouwen. Te Eemnes is de toestand verschrikkelijk; de boerderijen staan tot aan de helft in 't water, de bewoners zijn deels gevlucht en lieten alles in den steek of zijn maar de z.oJ- ders getrokken. De wegen zijn goeddeels ver- zakt. Moordaanslag. Op de Statenlaan te 's-Gravenhage is door een man met een revolver geschoten op een 25jarige dienstbode, wonende aan de Van' Aerssenstraat. Een agent van politie werd idoor den dader met een revolver bedreigd, w aarna de dader vluchtte en ontkwam. Het meisje werd niet gewond. De dader, die trachtte zich met een revol- verscliot van bet leven te berooven, is aan de AValdeck-Pyrmontkade te water gespron- gen, maar door burgers gered. Hij is in be- wusteloozen toestand naar het ziekenhuis vervoerd. Zijn toestand is ernstig, zoodai hij nog nieL door de politie in verhoor is kunnen geno men worden. Aanleiding tot het geval was een liefdesgeschiedenis. GevaarliJke arreMatie. De politie te Beilen zou Vrijdagmorgen als verdacht van verkrachting en mishande- ling in arrest nemen den arbeider H. T. te Lievinge bij Beilen. Deze had zijn woning afgesloten en toen de politie trachtte zelos te broken, begon bij te schieten. De burgemeester van Beilen kwam ter plaatse en gelastte de woning open te bre- ken. Men vond den man badende in zijn blooddoor vrees had hij zich twee kogels in t lioofd geschoten, doch de geneesheer dr. Doorenbos, coiistateerde, dat er geen on- middellijk levensgevaar bestond. T is door de politic daarna overgebracbt naar 't zie kenhuis te Assen. Al deffpnam Tot den v v O 1

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1917 | | pagina 2