tier in tegenspraak, dat men er geen peil op kan trekken. Lenin vvil vrede sluiten, omdat het Rus sische volk den strijd moe is; en daarin steekt zijn kracht, dat hij in overeenstem- ming handelt met den wensch van de meer- derheid des volks, de arbeiders, soldaten en boeren. Maar wanneer hij er toe komt, of een xvapenstiistand aan te gaan, die tot het ein- de van den ooriog zou duren, of een afzon- derlijken vrede met de Centraien te sluiten, dan zouden Duitschland en Oostenrijk zich met hun geheele kracht kunnen keeren te- gen de Westelijke mogendheden. En zoo dan nog bovendien de krijgsge- vangenen worden uitgewisseld, zouden 1.700.000 Duitschers en Oosterijkers, uit Rusland komende, de Duitsche legers kun nen versterken, om den strijd voort te zet- ten. Dat is een vooruitzicht, dat op de confe rence te Parijs wel eens mag worden onder de oogen gezien. De conferentie te Parijs, die gisteren bij- eengekomen is, zal moeten komen tot een herziening der oorlogsdoeleinden, die de mogelijkheid van vrede doet naderkomen, wanneer zij niet wil, dat de ooriog tot in bet oneindige wordt voortgezet," en op een wijze, die de kansen voor de geallieerden steeds minder gunstig maakt. Ook daar- tegen zal ontzaggelijke tegenstand ont- staan. Clemenceau's program maakt een bespreking zelfs niet gemakkelijk. En toch dringt de noodzakelijkheid. Von Hertling, wiens eerste redevoering in den Rijksdag niet veel nieuws bracht, heeft in de quaestie van de vredesbespre- kingen een afwachtende houding aangeno- men. Wij wisten reeds vooruit, dat hij zich bad aangesloten bij de vredesresolutie van den Rijksdag, en bij het antwoord aan den Paus. Thans voegde hij daaraan toe: „Voor ons kan het parool slechts zijn: afwachten en volhouden". Maar wanneer hij daarbij nog een woord had gesproken, dat iedereen verwachtte: de erkentenis, dat Belgie zal worden her- steld, en volkomen onafhankelijk aan zich- zelf zal worden teruggegeven, zou hij nog meer voor den vrede hebben gedaan, dan door een lange redevoering. Lord Lansdowne's brief toont, dat er in de stemming in Engeland een kentering komt, en ondanks het geschreeuw van de Jingo-pers kan die niet worden tegenge- houden. Een enkele, onmiddellijke, onom- wonden verklaring van de Duitsche regee- ring kan thans zooveel goed doen. Kom, mijnheer de Rijkskanselier! „Un bon mouvement!" Uw verklaring kan de krachtigste steun worden, voor de bewe- ging, die door Lord Lansdowne's brief zal worden gewekt. ONDERHANDELINGEN OVER DEN WAPENSTILSTAND. Volgens de Koln. Volkszeitung schrijft de Gazetta Ticinese, die over de verhoudingen in de entente steeds goed is ingelicht: De entente hangt het directe gevaar boven het hoofd, dat de centrale mogendheden met Rusland gevangenen gaan uitwisselen, waardoor een reserve-leger in het leven ge- roepen wordt, dat de Franschen, Italianen en Engelschen de baas wordt. Van haar kant heeft de entente reeds voorzorgsmaatregelen getroffen om de Rus- sen uit de andere fronten uit te schakelen. Op de hulp van A.merika kan men zich niet verlaten; Japan wil geen troepen offeren. Daarom zou't beste zijn vrede te sluiten op kosten van Rusland, wat de entente voor eenige weken belachelijk toescheen, thans echter noodzakelijk wordt. ROEMENIE WENSCHT DE VIJANDELIJKHEDEN TE STAKEN. De Vossische Zeitung meldt: Roemenie heeft een nota gezonden aan de geallieer den, waarin verklaard Wordt, door de ge- beurtenissen in Rusland gedwongen te zijn zonder hulp der Entente het front vrij te even of met den vijand onderhandelen. oemenie hoopt, dat de Parijsche conferen tie een bevredigende oplossing zal vinden. DE ITALIAANSCHE STAD UDINE BEBOET. De Daily Chronicle verneemt uit het Ita- 'liaansche hoofdkwartier: De Duitschers hebben aan de stad Udine een boete van 5 millioen gulden opgelegd. 24 MILLIOEN KONIJNEN VOOR ENGELAND. In Australia wachten 5 millioen lconijnen, bestemd voor Engeland, op verscheping. De Engelsche regeering heeft er thans nog 19 millioen sluks bij gekoclit. TOENEMING DER AMBTENAR1J IN AMERIKA. Het aantal ambtenaren van de regeering der Yereenigde Staten te Washington is met 20.000 vermeerderd sinds de deelneming van Amerika aan den ooriog. Naar schatling it bet aantal inwoners der stad Washington met meer dan 40.000 personen toegenomen. Alleen het departement van ooriog lieeft 5000 namen aan de lijst van zijn ambtenaren en beamblen foegevoegd. Het voedselbeheer .heeft op het oogenblik bijna 1000 menschen in dienst en de raad van den oorlogshandel J700. Bij den raad van nationale verdediging en het Roode Ivruis zijn er ongeveer 1400. DE EERSTE AMERIKANEN IN DUITSCHE GEVANGENSCHAP. Uit het veld wordt aan het Hamburger Fremdenblatt geschreven: De eerste Ame- rikaansc-he soldaten, die ons in handen ge- vallen zijn, werden gevangen genomen na een buitengewoon verbitterd handgemeen, waarbij met geweerkolven, vuisten en handgranaten flink gewerkt werd. De jonge mannen uit het land der vrijheid zijn krach- tige sportieve figuren, met een goedmoedig lachje in hun blauwe oogen en zij toonen zich verwonderd, dat wij hen niet onmid- dellijk doen fusileeren, hetgeen men hen in de Fransche opleidingskampen schijnt te hebben wijs gemaakt. Op de vraag, waarom Amerika ooriog met Duitschland voert, geven zij ten ant woord: Het tot zinken brengen van Ameri- kaansche schepen door Duitsche duikboo- ten; als de voornaamste reden geven zij op de slechte behandeling van Belgie. De Duitsche soldaten zijn over het alge- nieen zeer verbitterd op de Amerikanen/ RUSLAND OP WEG NAAR DEN VREDE. De Volkscommissaris voor Buitenland- sche aangelegenheden, Trotzky, heeft in opdracht zijner regeering een nota gericht, aan de gezanten der neutrale mogendheden, Noorwegen, Nederland, Spanje, Zweden, Zwitserland en Denemarken, waarin hij hun medededeeling doet van de door hem ge- dane stappen ter verkrijging van een on- middellijken wapenstilstand aan alle fron ten en een democratische vrede, zonder an- nexaties en schadeloosstellingen en een be- roep op hen doet, die stappen ter kennis der belanghebbende regeeringen te doen komen. Een Moskousch blad, deelt mede, dat de Oekraine op eigen houtje vrede wil sluiten. Het demobilisatiebevel der maximalisti- sche regeering voor 40- tot 43jarigen ont- heft meer dan 600.000 mannen van dienst- plicht Besloten zou zijn nog meer lichtin- gen naar huis te zenden. Er wordt door de Basler Nationale Zeitung op gewezen, dat niet minder dan anderhalf millioen gvangenen der centrale landen in Rusland zitten, die een belangrijke aanwinst voor hun legers zouden zijn, irtdien de vrede met Rusland tot stand kwam. Verder zou den natuurlijk de nog altijd talrijke kanon- nen, waaronder vele ingebouwde, aan het Oostelijk front vrijkomen. Trotzky heeft, volgens een bericht uit Londen, een circulaire gezonden aan de di- plomatieke vertegenwoordigers van Rus land in het buitenland en van hen een ver klaring verlangd, of zij hem erkennen als Minister van Buitenlandsche Zaken. Het Russische gezantschap in Den Haag heeft alvast zijn diepe verontwaardiging uitgesproken over het publiceeren door de maximalistische regeering van de geheime verdragen. Ook de Entente-diplomaten te Petersburg hebben daar protest tegen aan- geteekend; zij zouden van plan zijn naar Stockholm te vertrekken en hun vqrtegen- woordiging aan bijzondere gevolmachtig- den over te dragen. De Russische regeering zou op haar beurt besloten hebben tot benoeming van nieuwe gezanten te Londen, Parijs en Rome. Ondertusschen is zij ook binnenlands be- zig met hervormingen. Zij vaardigde een verordening uit, waar bij alle klasseverschillen, waardigheden en titels worden opgeheven; de onroerende goederen van den adel zullen aan de semst- wo's, de onroerende en roerende goederen der kooplieden en burgers aan de gemeen- telijke overheden worden overgedragen. In een 2de verordening worden de revolutio- naire comitie's ermee belast, alle speculan- ten in hechtenis te stellen en aan de justitie over te leveren. Door een derde verorde ning wordt een commissie van 15 leden in het leven geroepen, die zich heeft bezig te houden met de organisatie van het open- baar onderwijs. De opperbevelhebber der Oostzeevloot, admiraal Wedeczki, is ontslagen. Ook zijn naar huis gestuurd de ambtenaren van het ministerie van buitenlandsche zaken, die Trotzky den voet dwars zetten. In een ver- gadering van afgevaardigden van rijksamb- tenaren is toen besloten de staking in de bureaux met kracht voort te zetten en alge- meen te verklaren. De ambtenaren blijven weigeren het gezag van Lenm te erkennen. TER NEUZEN, 3 Dec. 1917. Verbetering der Volkshuisvesting. Bij Kon. besluit van 23 "November 11. is goedgekeurd het besluit van den raad der gemeente Ter Neuzen, van 21 Juni 1917, in- gevolge art. 77 4o. der onteigeningswet, ten name der gemeente, van de bij dat besluit aangewezen perceelen, Posterijen. Bij ministerieel besluit is benoemd tot as- sistent bij de posterijen te Rotterdam de conducteur le klasse E. P. J. Villevoye, van het spoorwegpostkantoor no. 2 aldaar (vroeger besteller alhier). Storing telegraaf- en telefoondienst. Naar we vernemen was de intercommu- nale telegraaf- en telefoondienst op het kan- toor alhier heden voormiddag geheel ge- stoord. Personeel Rijksbelastingen. De rijksklerk 3e klasse A. Schutte, ten kantore te Dordrecht, is met ingang van 1 Januari'a.s. ontheven van de tijdelijke waarneming van het kantoor te Axel, en met de tijdelijke waarneming van dat kan toor belast de rijksklerk J. M. Noordijk, ten kantore te Leiden. Zilverbons. De Minister van Financien brengt ter al- gemeene kennis, dat, ingevolge het Kon. be sluit van 12 Februari 1917 (St.bl. no. 214), de ingetrokken zilverbons van f 1, van /2,50 (beide ouden vorm) en van f 5 alsnog tot en met 31 December ter inwisseling kun- ne worden aangeboden bij het agentschap van het Ministerie van Financien te Amster dam (Korte Spinhuissteeg no. 3). Desverlangd kunnen de bons per post aan bovenstaand adres worden gezonden met duidelijke opgave van naam en adres van den inzender. Ter bevordering van een spoedige afdoe- ning zullen de inzenders goed doen bij de bons te voegen een behoorlijk gefrankeerd en aan hen zelven geadresseerd formulier van een postwissel ten beloope van het be- drag der door hen ingezonden zilverbons. Stopzetten automobielverkeer. De opperbevelhebber van land- en zee- macht heeft de volgende order uitgegeven: De Minister van Landbouw heeft het voornemen, in verband met de benzine- schaarschte, het automobielverkeer eerst- daags geheel stop te zetten. Daar het te voorzien is, dat het rijverbod tot veel onte- vredenheid zal aanleiding geven, en dat elke dispensatie, krachtens welke gereden mag worden, critisch zal worden beoordeeld, beveel ik, dat er ten strengste op moet wor den gelet, dat militaire personen- en vracht- auto's zijn verorzien van een transparant met de kleuren rood, wit en blauw, en die van de leden van het V. M. A. K. bovendien nog van een driehoekigen blauwen wimpel, onder opmerking, dat deze kenteekenen al- leen gevoerd mogen worden door de auto's, die in mil: uiren dienst rijden. Voor zooveel noodig, vestig ik er de aan- dacht op, dat militaire auto's slechts in dienstgevallen, en dan nog wanneer geen andere vervoergelegenheid bestaat, mogen worden gebruikt, en dat officieren van het V. M. A. K. u i t s 1 u i t e n d in dienst mogen gebruik maken van de door hen ter beschikking van het legerbestuur gestelde auto's. Afwijking moLor- en rijwielneglemenl'. De Minister van Walersiaat lieeft bepaald: A. tot nadere aankondiging wordt afwij- king toegestaan van de arlt. 10, 11, 20 en 23 van het Motor- en Rijwielreglement, en wel: van de eerstgenoenide drie artikelen in dien zin, dat de tijd, gedurende welken de daarbedaelden mo Lorrij luigen en rjjwielen van lichtgevende lantaarns zullen moeten zijn voorzien, zal loopen, niet zooals thans, van een half uur na zo-nsondergang tot een half uur voor zonsopgang, maar van een uur na zonsondergang tot een uur voor zons opgang; van art. 10 verder in dien zin, dat het daarbedoelde motorrijtuig niet hehoeft voor zien de zijn van twee aaii weerszijdenj van het rijluig aangebrachte lantaarns, maar van een nan de linkerzijde van het rijtuig aange brachte lantaarn; van art. 20 verder in dien zin, dat een rijwiel, en van aid. 23 in dien zi|m, dat een rij- of voertuig, geen motorrijtuig of rijwiel zijn- de, niet hehoeft voorzien te zijn van een lichtgevende lantaarn a. bij lichte maan, dat is gedurende het tijdperk van 1 uur na opkomst tot 1 uur voor ondergang der maan, als deze zich in een schijngestalte bevindt tussclien eerste kwartier en laatste kwarlier; b. in die gemeenlen of gedeelten van ge- meenten, dan wel op die wegen, waarvoor dit door de besturen dier gemeenlen is be paald B. in geval van de vrijstelling, onder A bedoeld, wordt gebruik, gemaakt, zijn: a. de bestuurders van motorrij luigen en rijwielen en van rij- of voertuigen, geen motoiTijtuigen of rijwielen zijnde, verplicht zooveel mogelijk de rechterzijdc en "slechts voor het uitwijken bij het in hale n van mo toiTijtuigen, rijwielen, andere rij- of voer tuigen, rij- of trekdieren en ander vee, de linkerzijde van den weg te houden; b. de bestuurders van rij- en voertuigen, geen niotorrijtuigen of rijwielen zijnde, ver plicht zorg te dragen, dat hunne rij- of trekdieren voorzien zijn van geluidgevende bellen Licht geblusclit. Dintelsas. Volgens mededeeling van liet Loodswezen is het roode en witte vaste licht op de plaats van den kop van den vroegeren'Z1 ijken havendam te Dintelsas gebluscht. De liclit- opstand word! afgebroken. Aflaiing van hel water in het kanaal door Zuid-Beveland. De Ccmmissaris der Koningin in Zeeland brengt ter kennis van beranghebbenden, dat voor het uitvoeren van werken aan het ka naal door Zuid-Beveland, te beginnen met 3 December 1917 en eindigende 31 Decem ber 1917, het water van genoemd kanaal zal zijn afgelaten, gedurende de eersie 10 dagen tot hel peil van 0,90 M. N.A.P. en verder tot het peil van 0,50 M. N.A.P. Vergunning tot terugkeeren. Door den commandant der stelling van de Monden der Maas en der Schelde is aan de volgende personen, die indertijd werden uitgewezen, voorwaardelijk vergunning ver- leend terug te keeren: Vrouw Fl. M. Hooft, j. P. Calie, vrouw H. M. Coens, alien te Eede, R. Hoogerwerff, C. L. Cauwels, L. Debree, alien te Aarddnburg, J. Petrie, Wijk bij Duurstede, A. van Dintelen, Rotterdam, en O. J. Wittman, Dordrecht. DrogOTi van aardappelen. De Minister van Landbouw, Nijverlieid en Handel bet|ft c«n regeling van het bedrijf van drogen van aardappelen vastgesteld. die is epgenomen in de St.ct. no. 281. Bommen bij Cadsand. Het Ministerie van buitenlandsche zaken heeft eenigen tijd geleden van de Britsche regeering een bedrag ontvangen als scliade- vergoeding voor den siuiswachter te Cad- zand, in wiens onmiddelijke nabijheid inder tijd eenige uit een Britsch vliegluig geworpen bommen zijn ontploft, tengevolge waarvan liij gewOnd is en zijn gestel ernstig is ge- schokt. Verbod van naelihaaH1; seinlichlen. Het Stsbl. no. 647 bevat een Kon. besluit van den 19den November, waarbij, in ver band met de schaarschte van verlichtings- middelen, het volgende is bepaald: Art. 1. Het is, behoudens bet bepaalde in de beide volgende artikelen, den schippers en schepelingen verboden tusschen een uur na zonsondergang en een uur voor zonsop gang te varen op de openbare wateren in het Rijk, die voor de scheepvaart openstaan. Dit verbod geldt niet voor schippers en schepelingen van veerponten en veerbooten. In dringende gevallen geldt liet verbod vcorts niet voor schippers en schepelingen van oorlogschepen, werkvaartuigen dee ma rine en van schepen en vaarluigen in dienst van of varende ten behoeve van de marine, het loodswezen, de betonning, bebakening en verlichting, noch ook voior schippers en schepelingen van schepen en vaartuigen in dienst van of varende ten behoeve van de politie en de diouane. Art. 2. Onze Minister van Waterstaat is bevoegd wateren of gedeelten van wateren aan te wijzen, ten aanzien waarvan het in (hrt. 1 bedoelde verbod niet of niet ten voile van toepassing zal zijn. Art. 3. In bijzondere gevallen zal, door of vanwege Onze voornoemden Minister van Jiet in art. 1 bedoelde verbod ontbeffing kunnen worden verleend. Art. 4. De verlichting van vaartuigen (veerponten en veerbooten inbegrepen), vlot- ten, ankers, boeien, landingsbruggen fen an dere drijvende inrichiingen, voor zooveel die strekt ter voorkoming van aanvaring of aandrijving, mag, in afwijking van hetgeen daaromlrent in de scheepvaartreglementen mocht zijn bepaald, op alle wateren achter- wege blijven gedurende het laalste uur voor zonsopgang en het eerste uur na zonsonder gang, terwijl gedurende die uren de in dege- noemde reglementen voorgeschreven dagsei- nen zullen moeten worden vertoond of ge- geven. Art. 5. Op de wateren, waarvoor het ver- bpd van nachtvaart geldt, mag de verlich ting en verdere seingeving van vaartuigen (veerponten en veerbooten inbegrepen) en de andere in art. 4 genoemde voorwerpen, werken en inrichtingen, voor zooveel die verlichting en verdere seingeving strekken ter voorkoming van aanvaring of aandrij ving in afwijking van hetgeen daaromtrent in de scheepvaartreglementen inocht zijn be paald, geheel achterwege blijven. Het in het eerste lid bepaalde is niet van toepassing ten aanzien van de vaartui gen, bedoeld in het laatste lid van art. 1, voor zoover niet voor die schepen door of van wege den belrokken hoofdingenieur- directeur van den rijkswaterstaat vrijstelling van verlichting is gegeven. Art. 6. In afwijking van het dienaangaan- de in de scheepvaartreglementen bepaalde, zal voor wateren. welke volgens art. 2 dock Onzen voornoemden Minister zullen zijn aan gewezen, op alle gier- en andere Rabcl- ponten en vrijwarende stoom- of motor- veerboolen liet wilte toplicht achterwege mogen blijven. Door of van wege genoemden Minister zal voorts ten aanzien van die wate ren ook voor andere vaartuigen een beper- king of het achterwege 1 a l«u van de voorge schreven seinen, voor zooveel die strekken ter voorkoming van aanvaring of aandrij ving, kunnen worden toegeslaan. AXEL. In het vorig nummer is de gift van H. M. de Koningin ten behoeve van de door den bomaanval verwonde vrouwen abusief ver- meld als te zijn f 600. Dit moet zijn 100. Het bedrag, dat door de commissie voor de getroffenen is bijeengebracht, beloopt thans f 600. HONTENISSE. Naar wij vernemen is de salarisregeling voor het onderwijzend personeel der vier gemeentescholen niet goedgekeurd door H.H. Ged. Staten, De heer A. Adriaanssens, tijdelijk be- ambte ter secretarie te Hulst, is benoemd tot adjunct-commies, ter secretarie te Til- burg, om met 1 Januari a.s. in functie te treden. SCHOONDIJKE. Ds. H. Brouwer, predikant bij de Geref. kerk alhier, heeft een beroep ontvangen naar die gemeente te Naarden. VL1SSINGEN. Wederom s pin image. Door den commissaris van politie is ge- arresteerd een Belg, die ten bate van Engel sche zoo wel als van Duitsche diensten spion- nage pleegde tegen belangrijke belaling, waar door hij liet mes zoogenaamd van Hvee kan- ten liet snijden, Onnoodig te zeggen dat hij wederkeerig de geheimen van den eenen dienst aan den anderen verraadde. Toen de vijanden van zijn land zijn practijken gedeellelijk in de gaten kregen, liebben zij hem in Belgie aan- gehouden en opgeslolen in de gevangenis te Brugge, waarin zij ook in bewaring namen voor nader onderzoek eenige Belgen uit Os- tende en Blankenlierghe, o.a. een notaris uit laatstgenoemde plaats. die volgens den spion door hem voor zijn Engelschen spionnage- dienst waren gewonnen. Bevreesd zijnde gefusilleerd te worden, verraadde Jiij. teneinae dementie te bekomen nog een zijner Belgische vrienden in Holland vertoevende, die mede ten bate van zijn land in Engelschen dienst stood en die daar- na naar Belgie gelokt, ook daar is aangehou- den en opgeslolen in de gevangenis te Brug ge, waar hij uit angst en wanhoop een eindie aan zijn leven maakte. De spion zelf, gezonden niaar een concen- Iratiekamp in hel liezet gebied van Frank- rijk, wist daaruit te ontvluchfen en na veel omzwervingen weder in Holland te geraken, waar hij bier in handen der politie viel, mede verdacht van practijken in strijd met de zeden en van oplichting. Hij is heden gevankelijk overgebrach! naar Middelburg, waar hij ter beschikking der justitie is gesteld. Arrondissements-Rechtb. te Middelburg. Zilling van 30 November 1917. In de zitting van jl. Vrijdag werden o.m. behandcld de zaken tegen: G. van B., oud 27 j., fabrieksaz-beider te Sas van Giiiit, gedetineerd te Middelburg, die beklaagd werd, dat liij in den loop van 1917 heefl weggenoanen een brock, toebe- hoorende aan B. van Damme, omstreeks 15 Oct. van dat jaar een trui en omstreeks 28 Oct. een porlefeuille, inhoudende 4000 frs., toebehoorende aan A. de Clercq, omstreeks 13 October een werkjas, toebehoorende aan P. M( A. de Jonge, omstreeks 14 Oct. een paar pantoffels toebehoorende aan E. de Martelaere en omstreeks 27 Oct. een regen- jas, toebehoorende aan H. Bouwens. Uit het geluigenverlioor bleek, dat belli, de van Van Damme onlvreemde broek bij den kleermaker De Smit voor zich liet ver- maken, en dat hij aan den bestolene 17,50 betaalde. Get. A. de Clercq vermiste *1000 frs. en toen bij zeide da.t niemand de deur uit mocht, wist bekl. direct, dat het geld op den zolder onder vuil goed lag, behalve 170 frs., die liij echter op het privaat wist. Bekl. bekende wel de 170 frs. maar niet bet andere geld te liebben ontvreemd. Omtrent de verder als geslolen aangegeven zaken, die de verder gehoorde getuigen in zijn bezil zagen, verklaarde bekl. dat hij die gevonden had. Het O. M. vorderde tegen bekl., daar het altlians den diefstal van de 170 francs be- wezen achtle, 6 maanden gevangenisstraf. De verdediger, Mr. De Groot, vond in be- kl.'s op treden alle aanleiding, om een onder zoek naar zijne geestvermogens te doen in- stellen. Bovendien achtte hij het ten laste gelegde in het geheel niet bewezen. H. A. M., oud 35 j., workman te Haren- karspel, was gedagvaard, ter zake dat hij op 23 Sept. jl. te Ter Neuzen heeft weggenomen een stuk jaaglijn van ongeveer 20 M. lengte, toebehoorend aan M. J. Adriaansen. Bij verstek werd tegen hem 20 boete of 20 dagen hechtenis gevorderd. G. van E., oud 46 j., koopman te Ter Neuzen, was gedagvaard, dat bij omstreeks 13 October te Ter Neuzen, opzettelijk een stuk to uw van pl.m. 20 M. lengte heeft ge- kocht van H. A. M., terwijl hij moest be- grijpen, dat dit touw door-misdrijf was ver- kregen. Bekl. zeide dat M., die niet als getuige verschenen was, liem gezegd had, „het is eerlijk". Hij vraagt steeds aan lien die bij hem komen om iels te verkoopen, waar de gekochte zaken van daan komen. De agent Van Doom zeide, dat bekl. .eerst gezegd bad, het touw in Dordrecht te lieb ben gekocht. Bekl. gaf naar aanleiding hiervan te ken- nen, dat hij het aanvankelijk niet meer met zekerheid wist, maar later wel. De eisch was 1 maand gevangenisstraf. De verdediger, Mr. De Groot, bepleilte vrij- spraak voor bekl. A. M'., oud 44» j., te Axel, was beklaagd, (dat liij op 30 October aldaar heeft wegge nomen een mud cokes, toebehoorende aan de gasfabriek te Axel. Bekl. verklaarde dat hij lieeft gezegd, dat bet zijn bedoeling was, de cokes te betalen; dit heeft hij ook lerslond tegen den get. E. Segliers gezegd. Deze getuige verklaarde echter, dit niet gehoord le hebben. Het O. M. adit het ten laste gelegde be wezen, en eischte 10 boete of 10 dagen hechtenis. Mr. J. Adriaanse, voor bekl. als verdediger oplredende, zette in den breede uiteen dat bekl. niets andere lieeft gedaan, dan niet ge- volg geven aan een bevel van den direcleur dei* gasfabriek, dat zonder zijne loestemming geen cokes mochten worden meegenomen. Pleiter is vast overluigd, dat bekl. den vol- genden dag wilde betalen. Bekl. is geschorst en zal ontslagen worden, na 6 jaar bij de gasfabriek te zijn werkzaam geweest. De verdediger bepleitte zijne vrijspraak. O. L\ V., oud 60 j., zonder beroep, te Boschkapelle, werd ten laste gelegd, dat hij op 17 October 11. te Stoppeldijk, in eene weide aan een ander toebehoorende, een greppel vani 4 M. lang en 50 c.M. breed en diep heeft gegraven. Uit de getuigenverklaringen bleek, dat de greppel was gegraven door een dam, be- lioorende aan J. de Feijter. Deze lieeft daar- idoor 17 October en de volgendja 4 dagen niet kunnen rijden om bietenbladei'en. De Feijter stelde zich civiele partij voor een bedrag van /100. Er werd den geluige G. van Overmaire op gewezen, dat het niet aannemelijk is, dat het herstellen van den dam 4 weken duurde. Get. De Feijter verklaarde dat dmzaak 2 dagen is blijven liggen, tot de schade was opgenomen. De eisch tot schadevergoieding, nu maai" 2 dagen ongerief betrof, wist get. niet goed toe te licliten. Eisch 10 boete of 10 dagen liecht. C.. F. K., oud 49 j., wonende te Axel, was ter verantwoording geroepen, dat hij op 4 September jl. broodkaarten van een niet tot zijn gezin behoorend persoon had in be waring genomen. De eisch tegen dezen bekl. was 10 boete of 10 dagen hecht., welke zelfde straf werd geeisclit tegen J. F. V., oud 39 j., en C. J. van L., beiden bakker te Axel, die voor een- zelfde feit terecht stonden. G. d. W., oud 36 j., vlasbewerker te St. Jansteen, werd ten laste gelegd, dat hij op 2 Nov. jl. aldaar een spar lieeft wegge nomen, toebehoorende aan C. H. M. Plas- schaert. Eisch 10 boete of 10 dagen liecht. G. R., oud 18 j., fabrieksarbeider te Sas van Gent was ter verantwoording geroepen, dat hij op 17 Oct. 11. aldaar heeft wegge nomen eene flesch. die toebehoorde aan de Naamlooze Vennootschap „Zeelandia". Eisch 10 boete of 10 dagen hechtenis A. d. M., oud 72 j., landbouwer te St. Jansteen, M. J. D., 47 j., landbouwer te Philippine, en E. S., oud 42 j., lierbergier te Axel, waren geroepen, om zich te verant- woorden op de aanklacht, dat zij niet onmid- dellijk na het dorechen van landbouwpro- ducien, opgave liebben gedaan aan den bur- geineester liumiei' gemeente, van tj.e gedor- schen hoeveelheid. 3 Tegen eeretgenoemde werd 10 boete of 10 dagen hecht. geeischt. Tege|n D. werd ont- slag van rechtsvervolging gevraagd, daar geen ambtseedig procesverbaal van den bur- gemeester van Philippine aanwezig was, en de zaak tegen S. te Axel werd uitgesteld, omdal een dergelijke verklaring nog moet worden voorgelezen. P. Ml., oud 46 j., te Koewacht, werd ten laste gelegd, dat hij op 21 Oct. 1.1. een kommies bij 's Rijksbelastingen, terwijl deze in de uitoefening zijner bediening was, heefl mishandeld. Eisch 10 boete of 10 dagen hecht. G. de V., oud 38 j., koopman te Biervliet, gedetineerd te Middelburg,werd ten laste gelegd, dat hij op 25 September j.l. te Bier vliet heeft weggenomen 2 koeien, waarvan een toebehoorde aan C. A. A. Calon en een aan Ph. Geirnaert. Get. Geirnaert verklaarde een koe Le heb ben gebraelit naar de weide van Galon. Later bleek deze verdwenen en werd zij teruggevonden bij Wijffels. Bekl. zeide, dat hij van Calon last ge- kregen had, de koeien uit de weide te halen en ze naar een andere weide over te brengen. Bij den rechter-conimissaris lieeft bekl. eerst gezegd de koeien te hebb'en gekocht en verklaarde later op last van Dhanis te hebben gehandeld. Get. A. F. de Veire heeft gezien, dat bekl koeien in de rich ting van de weide van Wijffels dreef, geholpen door getuige's zoontjes. Er waren vier koeien van get. bijde andere kende liij niet. Get. had met Dlnanis en bekl. afgesproken, de koeien weg te doen brengen naar .een betere weide, inaar waar naar toe, wist getuige niet. Get. Galon ontkent, last te hebben gege ven de koeien weg te halen. Bekl. houdt vol, dat er wel degelijk af- spraak was gemaakt; getuige heeft zelf de weide met koeien aangewezen. Get. verklaart, dat dit was 4 dagen te voren, toen er sprake was van den verkoop der koeien; toen is ook de koe van Geirnaert aangewezen. De rijksveldwachter Race verklaart, dat bekl. reeds den avond te voren met ande ren bezig was de koeien naar de weide van Bracke te brengen. De gemeenteveldwachter De Roos heeft wel degelijk bekl. bij de koeien gezien des a von ds. De koeien werden steeds dicliler bij de grens gebracht. Get. Dhanis zegt, dat bij nooit bekl. last heeft gegeven, de koeien te halen of te ver- voeren; ook heefl hij nooit met bekl. koei en verweid. Deze get. weet verder niets en kan op geen der door het O. M. en den

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1917 | | pagina 2