Ter ITeuzensche Courant. Tweeds Had, e Oorlosr. MILITIE. Auiflzing verkrijgMarstellin Levensmiddelea. Zaterdag 30 November 1917. No 6616, OPROEPING_ TER_ INLIJVING. Rantsosn Thee, Koffie en Petroleum. 1 Op 17 Januari 1918 Op 5 Maart 1918: MAAND of geldboete van ten hoogste DRIEHONDERD GULDEN wordt gestraft hij, die ter inlijving meet opkomcn en niet verscliijnt op tijd en plaats, voor zijne inlij ving bepaald, tenzij blijkt," dat voor zijne niet-verschijning eene geldige reden be- Ter Neuzen, 29 November 1917. Burgemeester ee Wethonders van TER NEUZEN maken bekend, dat in de week van 3 - Oec< geldig zuflen zgn voor: Aardappelen bon no. 17 en 18 4e serie idem bon no. 1 6e u Bak- en Braadvet n 16 2e Varkensvleesch f 17 2e a Groene erwten b u 9 2e Rijst v v 20 le jf Ter Neuzen, 30 Nov. 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. N.B. Op bon no. 20 voor ftijgst mag sleehts 0,200 K G. worden afge- gev*n. Op bon no. 16 voor Elssk- ISpaad'sret mag 0,100 K.G. worden afgegeven. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN maakt bekend, dat gedurende het tijdvak van 1 tot en met 15 December 1917 door detaillisten^aaa verbruikers mag worden afgeleverd op bon No. 7 eener koffie- en theekaart 1/3 ons thee. H u 8 koffie- en theekasrt 1/i ons koffie. A n petroleumkaart 2 liter petroleum. Ter Neuzen, 30 Nov. 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secrstaris. EERSTE KAMER. Vergadsring van 27 November. Instailatie-Vliegen. Het nieuwgekozen lid der Kamer voor Noord-Holland, de heer W. H. Yliegen, door den griffier binnengekid, neemt zit- ting na de vereischte beloften te hebben afgelegd. Ouderdomswet. De Voorzitter deelt mede, dat is inge- komen een missive van de Ministers van Waterstaat, Binnenlandsche Zaken en Fi nancien, ten geleide van de memoria van Antwoord op het ontwerp-Ouderdomswet. De Voorzitter steit voor deze stukken voor kennisgeving aan te nemen. De heer Polak kan zich met dit voor- stel niet vereenigen. Indertijd heeft spre- ker ock gestemd tegen het voorste! oib de verschillende ontwerpen, voor de ont- binding der Kamer ingekomen, als verval- len te beschouwen. De heer de Vos van Steenwijk vertrouwt dat ook de leden, die op 17 Juli het niet met spreker eens waren, thans zich zulien houden aan het toen ganomen besluit. Met hechtenis van ten hoogste EEN stond. Met gevangenisstraf van ten hoogste TIEN MAANDEN of geldboete van ten hoogste DRIE DUIZEND GULDEN wordt gestraft hij, die opzettelfjk bedoeld feit pleegt. Waar blijft het auders met de coniinuZteit, het prestige der Kamer De heer Van der Feltz acht hst geen houding togenoter da drie berrokken Minis ters dit stuk voor keraisgeving aan te nemen Spreksr stclt dus vooiy nieuwe rapporteurs te benoemen. l)e hear Van Lumsweerde verzekert dat Minister Oort van der Linden hem tijiens de behandeting op 17 Juli heeft gezegd, dat wel degeSijk ook met de Ouderdomswet moeilijkheden zouden ontetaan ais het voor- stel van den Veorzitter werd verworpen. De heer Oolijn verklaart geheel met het op 17 Juli genomen besluit der Kamer in te stemmen. Niet is aangetoond, waar- om dit besluit zou moeten worden her- roepen. De heer Van Nierop merkt op, dat in Juli alleeu verworpen is het voorstei van den voorzitter om de ingekomen wctsont- werpen naar de afdeelmgea te verzenden. Het voorstei van den voorzitter wordt in stemming gebracht, en aangenomea met 21 tegen 13 stemmen. (Voor stemden de rechterzijdeende heeren Fokkerten Binnerts.) Verhooging abonnementsprijzen. In een buitengewone vergadering van ieden der drie vereenigitigcn van courant uitgeras, //De Nederl Dagbladpers", //Oe Nederl. Periodieke Pers en den //Bond van Courantiers", Dinsdag j.l. te Amster dam gehoudeu is eenparig uitgesproken, dat tengevoige van de nieuwe bclaugrijke staging van de piijzea der verschillende bedrijfsbenoodigdheden een algemeene ver hooging der abonnementsprpzen van de couranten gerechtvaasdigden noodzaketijk is. Be oinloop van's Rijks munten. Bij de Tweede Kamer is een wetsvaor- slel ingekomen, waarbij wordt bepaald, dat ieder, die 's Rijks zilveren, nikkelen o>f bron- zen munten tot een bedrag van meer dan. /500, voor zooveel zilveren munten belreft, en tot een gezamenlijk l>edra8' vail meer dan j 20, voor zoaveel nikkelen en bronzen munten belreft, voor zichzelven of voor an- deren in voorraad heeft, verplicht is: 1. van hoeveelheid en soort dier mun ten op de door den Minister van Finan- cien bekend te maken tijdslippen de door dozen verlangde opgaven naar waarheid 'te doen bij den burgemeester der gemeente, waar die munten zich bevinden; 2. op schriftelijke vordering van den Mi nister van Financien, of op ttiens last van den burgemeester eener gemeente, de ge noemde munlen, die hij boven het in den aanliel van dit artilcel vennelde bedrag in voorraad lieeft, ter plaatse door dien Minis ter te bepalen, ter omwisscling tegen andcr wetlig betaalmiddel aan te bieden. Teder is verplicht op schriftelijke vorde ring van den Minister van Financien, of op diens last van den burgemeester eener gemeente, naar waarheid de van hem ver langde opgaaf te doen van hoeveelheid en soort der munten, als in het eerste lid van dit artikel bedoeld, welke hij voor zich zelven of voor anderen in vooiraad heeft. Voorts is het verboden 's Rijks zilveren, nikkelen of bronzen munten anders dan van Rijkswege owereenkomslig het bepaalde ■in art. 18 der Muntwet 1901, te versmel- leu, of op andcre wijze vocr den omloop cn- geschikt te maken. De Minister van Financien is bevoegd in bijzondera gevallen van het, in bet vo- rig lid gestelde, verbod onllieffing te ver- leenen. De Minister van Financier! zegt in de toelichting tot dit voorstei, dat de onmid- dellijke aanleiding tot de indiening er van is gelegen in de sterlce stijging van den koperprijs. Deze prijs heeft een peil be- reikt, waarop liet voordeel kan geven tot de vefsmeliimg van de lironzen munlen, in het bijzonder van de centen en halve cen- ten, over te gaan, ter verkrijging van het aaarin vervatte koper. Het algemeen he- lang eischt, dat terstond en krachtig in- gegrepen worde, opdat een versmelting als zooeven bedoeld zooveel mogelijk voorkd- men worde. Rcarganisatlc van het kweakontlcrwijs. Naar „het Centrum" vemeemt wordt er aan het Departe'melit van Binnenlandsche Zaken gewerkI aan een plan tot rcorganisatie van liet kw>eekschoolonderwijs. De spoo.di. nsl. Naar de Minister van Waterstaat aan de Tweede Kamer meedeelt, wordt nagegaan (of het mogelijk zal zijn een nieuwe dienst- regeling te ontwerpen voor het geheele Nedertandsche spoorivegnet, die niet meer treinkilometers vordest dan de tegenwoior- dige, en waarbij dc bezwaren, aan de te- genwoordige dienstregeling verbonden, zoo veel mogelijk wovden ondervangen. Een nieuwe agnzienlijke beperking van den treirlenloop is, voor zoover bekend, op dit oogenblik niet in overweging. Zoodra de kolenvoorziening het mocht loelaten, zal tot verwarmmg van de trei- nen overgegaan worden. VeL Het Bureau voor Mededdelingen in zake de voedsel vo orziening inc '.d t Ten gevolge vail de verhooging van het rantsoen van bak- en braadvet, hetwelk be gin Oclober 1.1. van 2'1) gram op 350 gram per hoofd en per 4 weken werd gebracht, was het noodzakelijk geworden de besdiik- kiug over grootere liocvecllieden grondstof- fen te verkrijgen. Tot. dat doel waren een aailtal maatregelen noodig, waaronder in 'de eerste plaats het verzjamelen van het bij slacliling vrij koinendb, vet. Dit verzamelen werd geregeld hij beschikking vail den Minis ter van Landbouw, Nijverheid en Handel van 6 November 1.1. Bij deze beschikking werd tevens ingesleld een vet-dislributie- blireau, hetwelk zorg zal hebben te dragen dat liet noodige bak- en braadvet beschik- baar komt. Thans kan warden medegedecld, dat tot directeur van bedoeld bureau is benoemd de heer L. Blok, tot dusver afdeelingschef bij da N.O.T., zoodat dit bureau eerlang zijne werkzaamheden zal beginnen. Het ligt in diet voornemen van den Minis ter van Landbouw, Nijverheid en Handel bij dit bureau een conimissie van advies te benoemen, die met den directeur zal samen- werken. Voorloopig zal de disiribulie van vet zich blijven bepalen tO't die van bak- en braadvet, hetwelk als lot nog toe door het Rijks Cen- Iraal Adminislratiekantoor ter beschikking van de gemeenfen zal worden gesteld. Ten opzichte van andere eetbare vetten neemt de Minister, voorloopig allhans, eene afwachtende houding aan, aangezieri ver- wacht mag worden, dat de thans gelroffen regeling voldoende in de behoefte aan vet zal voorzien. Wanncer deze verwachting niet verwezenlijkt wordt, zal in overweging wor den genomen, andere velteii in de distributie ■op te nemen. Iloogoven-, slaal- en walswerk. Er is een we'sontwerp ingediend, waar bij wordt voorgesteld, dat de staat voor 71/2 millioen gulden zal deelnemen in het kapitaal van een naamlooze vennoolschap, welke zich ten doel steit de oprichting en exploits lie van een Nederlandscli hoogoven-, staal- en walswerk. Het Engelsehe s.s. ,.Clanju!a" geEorpedecrd. Niaar de „Msh." verneemt, is het Engelsche s.s. „Clangula", op de reis van Liverpool naar Rotterdam, met ©en lading palmpitten- olie, gelorpedeerd en gezonken. Het s.s. „Claiigula" was groot 1754 bruto en 870 uetto ton, is in 1917 gebouwd en be- hoorde aan de Cork S. S. Co. Ld., te Cork. Be lOvereeakeinst met Duilschland Er is een aanvulling van de overieenkomst met Duitschland tot stand gckomen, waar- door men lioopt dat de levermg van goede- ren, waartoe ons land zich heeft verbonden, geen bezwareu zal ondervinden. Zijnerzijds lieeft Duitschland de hoeveel heid steenkolen, die liet maandelijks uitzijn mijnen aan ons levert, te beginnen met 1 December met eenige tienduizenden tonnen verlioogd, en nog een extra-levering voor epmnaal toegezegd. Vioior de vaart van Onze kolenbooten op Engeland wordt door Duitschland geeischt, dat elke kolenboot vergezeld wordt door een raderboot. Geiijk men weet, is het geluid, dat de raderen in het water maken, voor de duik- booten al op veiTen afstand waarneembaar. Zoo kunnen zij gemakkelijk vastsLellen, dat zij een kolenboot voor hebben, en die laten passeeren. De raderooien van de „Zeeland'' zouden voor dit konvooi moeten dienen. Naar het schijnl heeft deze regeling voor onze schcepvaart echter le groote bezwaren, sehrijft het „Vad.", waaroin de kolenbooten er de voorkeur aan geven den overtochl alleen, of met een gewapend Engelsch kon vooi te wagen. De haiidelsoiereeaikomst met1 Duilschland. Naar aanleiding van het bericht van het Vaderland, dat bezwaren, die over de uitvoe- t'ing van de in het begin van October tus- schen onze regeering en de Duitsche regee- ring gesloten overeenkomst, aan de zijde van 011s land gerezen waren, hadden geleid tot nieuwe onderhandelingen en een aanvulling van dc overeenkomst, sehrijft Het Volk: „Inderdaad hebben zich bij de uitvoering van liet handelsverdrag moeilijkheden voor- gedaan, die maken, dat er thans geen export naar Duitschland plaats vindt van eltelijke soorten artikelen, waarvan de leveringonzer- zijds als bepaling in het contract was opge- nomen. Dieze moeilijkheden echter zijn geens- zins lopgelost en het ziet er op dit oogenblik ook niet naar uit, dat ze z.eer spoedig tat een oplossmg zulien worden gebracht. De bezaren betreffen uilsluitend door ons uit te voeren artikelen, niet het onzerzijds te verleenen krediet en ook niet den kolenaan- voer uit Duitschland. Deze laatste is zelfs uitgebreid. Duitschland heeft zijn hoeveel heid steenkolen, die het maandelijks aan ons levert, van 1 December af met eenige tien duizenden tonnen verlioogd en nog een extra-levering voor eenmaal toegezegd. Dit feit staal echter niet, zooals 't Vaderland meldt, in verband met het Welslagen van nieuwe onderhandelingen en een aanvulling van de overeenkomst. I miners de onderhan- lingen over uitvoering van het verdsag zijn nog niet geslaagd schijnen ook niet in een snel tempo le worden gevoerd en de over eenkomst is niet aangevuld. De beslissing omtrent vergrooling van den kolenaanvoer ,is in Duitschland genomen, onafhankelijk van de gerezen moeilijkheden Iiij de pverige uit voering van het conlract. Waar nu de moeilijkheden preeies »diui- len, is bezAvaarlijk le zeggen, maar hetschijnt ions van veel belang, dat men zich beijvert, alle bezwaren, die aan een volledige uitvoe ring van het. handelsverdrag kleven, ^00 spaedig mogelijk uit den weg te ruimen. Daardoor wordt liet gevaan veBliinderd, dat Duitschland te eeniger tijd opnieuw zijn kolenaanvoer stop zet. j DE TOESTAND IN RUSLAND. De verwarring in Rusland duurt voort. Terwijl Lenin in Petrograd en enkele andere steden de baas is, pogen de andere groepen een socialistisch Mensjewiki-mi- nisterie te vormen, en wordt in het hoofd- kwartier schijnbaar gewerkt aan een con- centratie-kabinet uit de socialistische en links-burgerlijke partijen. Tenminste, dit wordt uit Petrograd aan de Times gemeld. De bijeenkomsten, waarin over dit concentratie-kabinet wordt onderhandeld, worden bijgewoond door Miljoekof (van de Kadetten-partij), Tsjer- nof (een Zimmerwalder), Avkentsjef (een Boerenafgevaardigde), de gejieraals Ver- khofsky, minister van oorlog in het laatste kabinet-Kerensky, Iwanof en anderen. Het streven van alle besprekingen en samenspanningen is, om aan het bestuur der Bolsjewiki, der uiterste linkerzijde, van Lenin, Trotzky e. a. een einde te maken. Maar voorloopig heKben dezen nog de overliand, en het sehijn. niet, dat hun de noodige steun ontbreekt. x. or het commu- nistische denkbeeld van veroeeling van den grond onder de boeren, zonder schadeloos- stel-ling aan de landheeren en grondeige- naars, heeft Lenin zich den steun van een groot deel der boerenbevolking van Rus land verzekerd. En in sominige deelen van het land gaan de boeren er reeds toe over eenvoudig het land van de grondeigenaars in bezit te nemen. De Vorwarts vernam uit Stockholm, dat liet aantal deelnemers aan het Sowjet- congres, waarin het besluit tot aanvaarding der regeering werd genomen, 500 bedroeg; hiervan waren 250 Bolsjewiki, 60 rechtsche Mensjewiki, 14 internationalen, 90 recht sche en 60 linksche sociaal-revolutionairen, 6 nationaal-socialisten, 3 anarchisten en 20 wilden. Van de rest is de partij-positie niet na te gaan. Toen het bleek, dat de Bolsjewiki de meerderheid vormden, verlieten de Mensje wiki, de nationaal-socialisten, de sociaal- revolutionairen en de meeste internationalen het congres. Er bleven toen, naar Prawda, het Bolsjewiki-orgaan, mededeelde, nog on- geveer 400 congresleden over. Het voorstei, om de regeering te aanvaarden, werd geno men met bijna algemeene stemmen; sleehts 12 afgevaardigden waren er tegen, en 2 stemden bianco. Maar de meerderheid be- teekent weinig, wijl de meeste tegenstan- ders het congres hadden verlaten. Voorloopig echter heeft Lenin nog de macht, en zijn voorstei om een wapenstil- stand te sluiten wordt in verschillende bla- den besproken. De berichten, die Reuter uit Petrograd verspreidde, over de ont vangst van het voorstei door Duitschland. worden beslist tegengesprok,en. De eischen, die daarin werden aangegeven, zijn niet ge- daan; zij werden sleehts gefantaseerd door een om nieuws verlegen berichtgever. Hoe de Duitsche regeering de Russische voorstellen zal ontvangen, is dus nog vol- strekt niet bekend. Maar de Duitsche socia listische bladen maken ontzettend stemming voor vrede met Rusland, en dringen aan op nauwgezette overweging der voorstellen. De Leipziger Volksztg. meent, dat de re geering nu duidelijk en openlijk moet ver- klaren geen annexatieplannen te hebben. Doet zij dit niet, dan moeten de socialisten de regeering van Hertling en v. Payer op een geheel andere manier bestrijden, dan zij tot dusver deden. En de Vorwarts verklaarde, dat dan de houding der sociaal-democraten volkomen duidelijk is. Komt het tot onderhandelin gen met Rusland, dan moet ieder spoor van dubbelzinnigheid verdwijnen. De Duitsche regeering moet inzien, dat zij geen enkelen vrede kan nastreven, .dan dien, welken het Duitsche volk wil. En dit volk, zegt de Vorwarts, zou geen vijf minuten langer oorlog voeren. om Polen Oostenrijksch, Koeriand of Lithauen Prui- sisch te maken. .HET RUSSISCHE LEGER. Volgens een Reuter-berichtuit Peters burg, blijven de legeraanvoerders onheil- speiiende berichten van het frnot zenden met betrekking tot het uitgeput raken der levensmiddelen. Reeds worden beelden ge- schetst van hongerige soldatenhorden, die de bewoonde centra binnenvallen. Volgens de Roeskoje Slovo heeft een afgevaardigde, die aan 't front is, naar Pe tersburg gemeid, dat de troepen, ingeval thans geen wapenstilstand tot stand komt, eenvoudig de loopgraven zulien verlaten of de wapens neerleggen. UIT RUSLAND. Volgens een bericht uit Stockholm aan Duitsche bladen zijn de Russische soldaten aan de fronten in twee groote groepen ver- deeld, ni. de Novembristen en de Decem- bristen. De eersten zouden hebben besloten. het front einde November te verlaten, ter wijl de tweede groep nog tot Kerstmis aan het front zou widen blijven. Volgens een ander bericht uit Haparan- da, zou Kerenski nog steeds op vrije voeten -zijn en, naar men aanneemt, troepen bijeen- brcngen om op te rukken tegen Petersburg. Een officieel Duitsch bericht spreekt een telegram uit Londen aan de Berlingske Ti- dende tegen, dat generaal Ludendorff met een ialrijken staf naar het Russische front is vertro'kken. Ludendorff bevindt zich nog steeds bij de troepen aan het Westelijk front. KAUKASIE SCHEIDT ZICH VAN RUSLAND AF. Uit Haparanda wordt gemeld: Kaukasie heeft zich reeds van Rusland afgescheiden en richtte een eigen regeeringsmacht in. Er is een parlement gekozen, waartoe veertig socialisten behooren, 0. w. sleehts een bols- jeviek. Alles is rustig. TROTZKY TREEDT OP, MAAR NIET TEGEN DUITSCHLAND. Trotzky heeft aan Sir Buchanan de vrij- lating van twee in Engeland gei'nterneerde Russische onderdanen gevraagd. Hij maakt toespelingen op eventueele represaillemaat- regelen jegens Britsche onderdanen, in Rus land verblijf houdend. EEN PROTEST DER ENTEWTE-MOGENDHEDEN. Volgens een officieel bericht is de „Echo de Paris" hebben de regeeringen der Enten te besloten een protest tegen het voorstei tot wapenstilstand der Bolsjewiki ter ken- nis te brengen van het Russische volk. Dit voorstei is een schending van het verdrag van Londen. Frankrijk vaardigt een bijzon der protest uit tegen de schending van het Fransch-Russische verbond. De beide ver- klaringen zulien rechtstreeks aan het Rus sische volk, doch niet aan de maximalis- tische regeering worden medegedeeld, daar de Entente deze regeering niet erkent. DE STRIJD IN PALESTINA. De Engelsche opperbevelhebber in Pales- tina, Allenby, meldt: Onze voorgeschoven patrouilles, die 6y2 KM. ten Noorden van Jaffa naar den Noordelijken oever van de Nahr Auja waren overgestoken, zijn door de vijandelijke infanterie teruggedrongen, houden thans den Zuidelijken oever bezet en verdedigen de overgangen. Bereden troepen veroverden het station Bittir en Ain Karim, 5]/2 KM. ten Westen van Jeruzalem. Sterke Turksche afdeelinge.n houden het hooge terrein ten Westen van Jeruzalem be zet en verdedigen den weg Jeruzalem-She- chern naar het Noorden. WEER VREDESBETOOGINGEN TE BERLIjN. Op verschillende plaatsen te Berlijn, al- dus de Vorwarts, hebben Zondag weer be- tDogingen plaats gehad voor den vrede, die vooral in het noorden van de stad van be- teekenis waren. Uit de menigte, die zich ordelijk gedroeg, gingen voortdurend kre- ten op voor den vrede en Karl Liebknecht Op den hoek van de Spanauer- en Kaiser Wilhelmstraal kwam het tot een botsing met de politic. Eenige personen werden ge- urresleertl. Daar het geheele volk het eens is met de betoogers, aldus genoemd blad, bestaat er geen reden om dergelijke betoogingen ais gevaarlijk le karakteiiseeren. Het zijn sleehts weerklanken van het groote gebeuren van heden. DE VLAAMSCHE VISSCHERS3LOEPEN. 'Us treurig gesteld met de Belgische vis- schei-svloot, sehrijft de corresp. van de Tel. De sloepen van Heist, die niet gevlucht. zijn, beslaan niet meer. Eenige iiggen voor (de kust en dienen tot schietschijf voor de Duitschers. Anderen zijn als brandhout ge- bruikt, of tot hout voor militaire werken. Nog eenige anderen liggen met bargen voor de haven van Zeebrugge, om deze met net- ten voor vijandelijke onderzeeers af te slui ten. Veel sloepen van Blankenberghe zijn al- daar in de haven vermolmd en gezonken. Treurig steken de masten boven het water uit. Sominige sloepen werden tusschen de hoofden als versperring tot zinken gebracht. Eenige trawles van Ostende zijn bewa- pend en door de Duitschers bij hun pa- Lrouilleschepen gevoegd. Gelukkig vertoeven veel schepen van Os tende hi Engeland en een aantal Heister sloepen zijn le Zierikzee. De Belgische regee ring heeft maatregelen genomen om de vis- schers bij het onderhoud dier scheepjes te sleuuen, opdal deze voor de toekomst behou- den zulien blijven. Van de te Zierikzee lig- gende schuilen zijn er destijds twee door de Duitschers op zee gekaapt en verbeurdver- klaard. Ze liggen nu in 'tkanaal van Zee brugge. Ook De Panne, heeft een groote visschers- vloot. De Panne is nog Belgisch gebied en de sloepen varen geregeld. Enkele zijn ech ter door mijnen vemietigd. De Belgische visscherij zal voor haar herleving krachtige hulp noodig hebben. DE TANKS. De KOlnische Volksztg. vertelt het vol- gende over de tanks in den slag van Ka- merijk: In zeer grooten getale, ongeveer 4Q0 stuks, schoven de monsters voor het vijandelijk voetvolk vooruit, ruimden alle hindernissen uit den weg, doorbraken onze iinies en sneden op deze wijze de voorste vechtlinie- van alle verbindingen af, zoodat zij tusschen de beide vuren raakte van de tanks en van het voetvolk. Het naderen van de tanks was door mist, door den walm der ontploffingen en waarschijnlijk ook door het branden van rookpotten zoo moei- lijk te onderkennen, dat men kan zeggen, dat den vijand de overrompeling gelukt is; intusschen is de stoot opgevangen en het manmoedige voetvolk heeft zelfs gevechten van vele uren met de monsters gevoerd. In Fontaine heeft een straat- en huisge- vecht van meer dan 4 uren tusschen de "in fanterie en 8 tanks piaats gevonden, waar bij het voetvolk overwinnaar bleef. DE IN AMERIKA IN BESLAG GENOMEN SCHEPEN. De Manchester Guardian verneemt, dat bijna alle in Amerikaansche havens in be- slag genomen schepen nu hersteld zijn; 83 er van, die bijna een half millioen ton me- ten, zijn reeds in dienst, terwijl een 20tal, metende 120.000 ton, bijna klaar is. De Vaterland, die nu Leviathan gedoopt is, is reeds volkomen gerepareerd. De meeste van de 45 vijandelijke stoom- schepen, die een kwart millioen ton ver- tegenwoordigeni en zich in Braziliaansche havens bevonden, zijn ook hersteld en reeds in dienst in de Oostelijke waleren van Amerika en in de vaart naar Europa. Alle zijn herdoopt. EEN GESLAAG9E PROEFNEMING. Een hooggeplaatst Engelschman verklaar de in een "onderhoud met Reuter, dat de strijd bij Kamej-ijk sleehts een proefneming is geweest hoewel een zeer goed geslaagde. De Burgemeester der gemeente TEU NEUZEN maakt bekend, dat de ingeschrtevenen voor de lichting 1018, in den hieronder staanden staat vermeld, bij de militie moeten worden ingelijfd op 17 Januari 1918 en op 5 Maart 1918, des namiddags 2 uur, te Middelburg, in het gymnastiek- lokaa,l aun de Nieuwe Haven. Nummer IN HET ALPHABETISCH REGISTER. NAMEN-EN YOORNAMEN OPMERKINGEN. 16 27 49 50 3 6 24 31 36 41 46 63 David, Yitalis Arthur van Driel, Jan Johannes Jansen, Jan Jansen, YVillem van der Bent, Pieter Jacobus van de Bilt, Albertus Willebrordus van Doezelaar, Jan van Es, Francois Geensen, Anthonie' Cornelis Ilameliuk, Krijn Iluizinga, Wiebren van Luik, Jan Teneinde zich voor rijksrekening naar d« plaats van inlijving te begeven, moeten de dienstplich- tigen zich op 17 .Januari 1918, des voormiddags 9 uur 80 min. bevinden te Ter Nemen op de Gemeente Secretarie, teneinde het daartoe noodige in ontvangst te nemen. Teneinde naar.de plaats van inlijving te worden overgebracht moeten de dienstplichtigen zich op 5 Maart 1918, des voormiddags 9 uur _30 min. bevinden te Ter Nemen, voor liet Gemeen- t chilis. n. b. d. Genoemde dienstplichtigen zijn verplicht op genoemden dag en uur op de aangewezen plaats aan wezig te zijn. Deze verplichting vervalt evenwel voor den dienstplichtige, die alsdan eene verbintenis tot vrijwilligen dienst beeft aangegaan uitstel van eerste-oefening heeft verkregen vrijstelling van den dienst heeft gevraagd wegens het bekleeden van een geestelijk of een godsdienstig- menschlievend ambt of wegens het opgeleid worden tot zoodanig ambt, ingeval op de aanvraag nog niet is beslist; blijkt verblijf te houden in eene gemeente, waar eene der ziekten vermold in de wet, houdende voor- zieningen tegen besmettelijke ziekten, epidemisch beerschende is verldaard e. blijkt verblijf te houden in een gezin, waar eene der onder d verrnelde ziekten heerscht of waar eene dier ziekten heeft geheerscht en het gevaar voor besmetting nog niet is geweken. In de gevallen, omschreven onder ae, wordt de dienstplichtige ingelijfd buiten zijne tegenwoordigheid. Doet zich een geval voor als bedoeld onder d of e, dan behoort de dienstplichtige daarvitn tijdig k«nnis te geven ter secretarie dezer gemeente, alv.aar zoo noodig ook inlichtingen kunnen worden ver kregen omtrent het vervoer naar de plaats van inlijving. De Buigemeester voornoemd, J. HUIZINGA.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1917 | | pagina 5