De Oorlosr Landbouwberichten. GEiENGDE BERICHTEN. DE ALGEMEENE TOESTAND. Rumor in casa. Het denkbeeld van Rusland, om vredes- onderhandelingen aan te knoopen is er de oorzaak van. Dii voorstel om een wapenstilstand aan ie gaan, en zoo mogelijk vredesonderhande- lingen te openen, staat, schrijft het Hbl., niet alleen. Blijkens een mededeeling in de Vosdana Navodna heeft Trotzky aan de gezanten der geallieerden een nota gezonden, waarin onmiddellijk revisie der oorlogsdoeleinden word! verlangd. Indien door hem binnen vier-en-twintig uur geen toestemmend ant- woord ontvangen wordt, beschouwt hij Rusland vrij, om een afzonderlijke vrede te sluiten. In dat geval zou Rusland verder neutraal blijven. Dit vooruitzicht heeft ontstemming ge- wekt in Engeland, een ontstemming, die Lord Robert Cecil heeft gebracht tot zijn uiting: ,,Dit zou een directe schending zijn der overeenkomst van 5 September 1914, en niet alieen beteekenen, dat een der bondgenooten met de rest van zijn mede- -oorlogvoerenden in het midden van den oorlog heeft gebroken, maar dat heeft ge- daan in flagranten strijd met de belofte om het tegendeel te doen." En lord Robert Cecil meent, dat het Russische volk in geen geval zulk een daad van de maximalistische regeering zou goed- keuren. Ook in Frankrijk heeft dit Russische voorstel wrevel gewekt, die uit de pers- liitingen over het geval duidelijk merk- baar is. Amerika gaat verder, dan zich alleen met woorden te verzetten, doch straft het Rus sische volk door de aanhouding van levens- middelen. Tien millioen K.G. suiker, die door Rusland waren aangekochtj worden aangehouden en de regeering der Ver. St. verklaart alle oorlogscontracten met Rus land vervallen, totdat dit land weer in het bezit eener wettige regeering zal zijn. En dit geschiedt onder de toejuiching der Fransche bladen, die der-tig jaren lang Rusland hebben geloofd en geprezen, als de „nation amie et alliee". In een artikel in de „Daily News" spreekt Gardiner, de hoofdredacteur, de hoop uit, de Bolsjewiki geen afzonderlijken vrede zullen sluiten, want daardoor zouden zij siechts in de kaart spelen van het Duitsche despotisme en militairisme. Maar of Rusland vrede sluit of niet, zegt Gardiner, verandert aan het besluit van Engeland niets: „De oorlog blijft wat hij was, een strijd over de vraag of despotisme en het zwaard, of democratie en de stembus de wereld zullen regeeren. Dat is wel niet de meening van de „Morning Post" en de Engelsche reactionairen. Die meenen, dat het er alleen om gaat, het zwaard te ont- rukken aan Pruisen en het dan te gebrui- ken tegen onze eigen democratie. Maar zij hebben ongelijk. Zoo de Keizer wint, wint het despotisme en zal hij de despoot zijn; zoo de geallieerden winnen, zal de demo cratie winnen, en zullen lord Northcliffe en de „Morning Post" evenzeer verslagen zijn, als Potsdam. Maakt Duitschland van de positie ge- bruik, dan zou er nu kans zijn een vrede te sluiten, die de kiem van nieuwe oorlogen in zich bergt, zegt Gardiner, en daartegen rnoet worden gewaakt. Door staatsman- schap. Door te begrijpen wat Rusland wil en noodig heeft. Vooral door te verklaren, dat Engeland, dat de Entente geen annexa- tieplannen heeft en niet voor egoi'stische be- langen strijdt. En vooral door te begrijpen, dat zoo Rus land, naar men in Engeland wenscht, een militaire dictatuur krijgt, het doel van den oorlog verloren gaat, omdat dan niet de democratie en de stembus, maar het zwaard en het despotisme de overwinning behalen onverschillig, wie den strijd zal winnen. Dat is de uiteenzetting van een verstan- dig man, die voor de toekomst van de we reld het beste hoopt. Maar wiens woord verloren gaat in het gedruisch, dat de Northcliffe-pers maakt voor haar reactio- mmr .en despotiek doel. Over de houding van Duitschland tegen- over het aanbod van de Russische Bolsje wiki is een officieele verklaring nog niet 'gegeven. De bladen bespreken het vredesaanbod in welwillenden geest. Maar zij meenen toch, dat voor daarover kan worden gesproken het bewijs geleverd moet worden, dat de Russische Bolsjewiki-regeering genoeg in- vloed en macht bezit, om de door haar ge geven bevelen te doen uitvoeren. Want het vraagstuk is niet alleen een militair, maar ook een politiek vraagstuk, waarover in de eerste plaats door de staats- ■'ieden en de volken moet worden beslist. In een goed geordenden staat moeten leger en volk de bevelen van hoogerhand gegeven nakomen; doch of nu de Russische" bevel hebbers geneigd zijn de bevelen van Lenin en Trotzky op te volgen dat is de vraag. Wij ontvangen via Weenen de mede deeling, dat de opperbevelhebber der Rus sische troepen aan het front, de generaal Duchonin, weigerde het bevel van de Maximalistische regeering na te komen en met de bevelhebbers der Duitsch-Oosten- rijksche troepen aan de Russische fronten bsprekingen te openen over een wapenstil stand. De regeering te Petrograd heeft Ducho nin afgezet en zijn vervanging door gene raal Grylenko bevolen; doch Duchonin wei gerde het bevel aan Grylenko over te dra- gen. Zoo echter de Russische generaals aan Duitsche of Oostenrijksche generaals het voorstel om wapenstilstand te sluiten, offi- ideel overbrengen, dan zullen de Duitsche en Oostenrijksche bevelhebbers dit niet kunnen doen, zonder dat zij daartoe last hebben ontvangen van hunne regeeringen. De Keizer van Oostenrijk zou daarover die- nen te beraadslagen met de verantwoorde- lijke ministeries in Weenen en Boedapest, de Duitsche Keizer met den Rijkskanselier Het staat in elk geval vast, dat het voor stel van de Maximalistische regeering te Petrograd in alle oorlogvoerende landen de gemoederen in beweging heeft gebracht, dat de gevolgen en de mogelijkheid van een' afzonderlijken Russischen vrede worden overwogen, en dat daardoor „Rumor in cassa" is ontstaan. Aan het front van Kamerijk worden de gevechten voortgezet; de Engelsche berich- tem melden siechts, dat de pogingen om het succes bij Kamerijk uit te breiden een bevredigend verloop hebben. Het Duitsche bericht geeft den indruk, dat thank door krachtige Duitsche tegenaanvallen een zoo- danige verbetering in den toestand is ge- komen, dat nieuwe Engelsche aanvalspo- gingen konden worden afgeslagen en de Engelsche troepen op enkele punten van het front iets konden worden teruggedrongen. Zoo wordt in het Duitsche bericht gemeld dat Moeuvres, den eersten dag door de En- gelschen bezet, is hernomen en dat om den zuidrand van dit dorp hevig wordt gevoch- ten. Overigens heerscht aan ht Westfront de gewone artillerieactie. Aan het Italiaansche front wordt nog steeds gestreden, en met kracht, in het bergfront tusschen Brenta en Piave en op den Westelijken Brenta-oever. De Itafianen bieden daar krachtigen tegenstand, om de opdringende Oostenrijksch-Duitsche legers tegen te houden. Een omtrekkende bewe ging, die in het gebied van Asiago werd beproefd, waarbij de Mte. Meletta als spil werd gebruikt, is, volgens het Italiaansche bericht, mislukt. Over de jongste Britsche ov.erwinning schrijft de Washington Post, dat de Britten de Duitschers uit Frankrijk en Belgie drij- ven en. dat dit feit van grooter beteekenis is dan alle andere militaire feiten, die met den oorlog in verband staan. ,,Het is de schaduw, die wordt vooruitgeworpen door de komende groote gebeurtenis: de verbrij- zeling van Duitschlands macht." Generaal Smuts heeft den verstandigen raad gegeven de verhoudingen niet uit het oog te verliezen en daarnaar gedraagt zich naar onze meening schrijft de N. R. Crt. de Washington Post niet. Want wel hebben de Engelschen een aan- val bij verrassing kunnen bewerkstelligen, en zullen zij misschien den vijand daardoor dwingen, zijn front beter te bewaken. Wel hebben zij bij den eersten stormloop een groot terrein gewonnen, maar niettegen- staande het element van verrassingy, slaag- den zij er niet in door te breken drf de vij- andelijke vleugels te omvatten. Pogingen om opnieuw verder te rukken, hebben tot vinnige gevechten geleid, waarin aanval en tegenaanval elkander afwisselden, zonder dat er verdere wijziging van beteekenis in den toestand kwam. Dat Duitschlands macht zal worden ver- brijzeld is dan ook na den slag onzeker ge- bleven. Hoogst waarschijnlijk blijft alleen, dat de gallieerden, gezien de dreigende toe- neming van kracht aan de zijde der centra- len in het volgend jaar, alles er op zullen zetten thans reeds in het Westen te doen wat zij kunnen. Eigenaardig is intusschen, hoe de Duitschers blijdschap betoonen over het feit, dat zij bij Kamerijk hebben klop gehad en wel daarom alleen, dat hun dit ongeval niet op het front van Yperen is overkomen, alsof het daardoor minder erg wordt. Want wel wordt door het aanzet- ten van den aanval op' een ander punt v/aarschijnlijk gemaakt, dat de Britten bij Yperen geen kans meer zagen op een suc ces van beteekenis, maar dit zou toch siechts dan een voordeel yoor de Duitschers zijn, indien de Britten niet op een ander front juist wel zoo'n succes hadden behaald. Zooals gezegd, is verder oprukken van be teekenis niet meer geslaagd. Bij de pogin gen daartoe zijn wederom op ruime schaal tanks gebruikt. Maar zonder het aanvan- kelijk succes, naar het schijnt. De Duit schers waren nu op hun hoede. ENGELSCHE 0VERW1NNINGS- VREUGDE. De klokken van de St. Paulskerk te Lon- dn zijn Vrijdagmiddag geluid ter viering van de overwinning bij Kamerijk. Een groote menigte was voor de kerk op de been, die zich op de trappen en aan den weg verdrong. Er werden juichkreten aan- geheven. Toen het klokgelui begon, zette iemand die op de trappen stond, het „Godssaye the king" in en de menigtee zong 'tut'voile borst'mee. De burgemeester van Liverpool heeft ge- last, dat de kerkklokken en de klokken van de gmeentegebouwen Vrijdag zouden wor den geluid. De Union Jack" wapperde van het stadhuis. ZOO BETRACHT MEN DE ZUIN1GHEID. Het Londensche weekblad Truth vestigt de aandacht op het feit, dat de rede, die Lloyd George in Albert Hall heeft gehou- den, ten einde het Engelsche volk tot spaar- zaamheid aan te sporen, nu niet bepaald een voorbeeld van zuinigheid kan worden genoemd. Afgezien nog van de gewone kosten der vergadering, die op zichzelf reeds f 2640 beliepen, bedragen de bijzon- dere uitgaven voor deze bijeenkomst die ten laste der schatkist komen, nog 42000. Dit hooger cijfer spruit voort uit de omstan- digheid, dat niet minder dan 1200 personen uit alle deelen des lands waren uitgenoo- digd om ter vergadering aanwezig te zijn, welke echter alien aanspraak maken op vergoeding van reis- en verblijfkosten. Bo- vendien schijnt het, dat alle betreffende de- claraties nog niet zijn ingediend, zoodat een stijging der kosten nog te verwachten is. Truth merkt dan ook ironisch op: ,,Hoe minder spaarzaamheidmeetings Lloyd Ceorge houdt, des te beter." BITTE, RECHT FREUNDLICH! Naar Wolff meldt, heeft de Russische Mi nister van Oorlog Von Stein een order voor de ondergeschikte ambtenaren uitgevaar- digd, waarin er op gewezen wordt, dat ieder zijn deel van den oorlogsnood djaagt en dat niemand nutteloos dien last moet vergrooten. Wie door de wijze, waarop hij optreedt, aanleiding geeft tot tweedracht en ontstemming, benadeeld het vaderland en toont, dat hij niet opgewassen is tegen de taak, welke in dezen tijcf van hem ge- eischt wordt. Personen, die ook na opge- dane ondervinding voortgaan hun mede- menschen het leven moeilijker te maken dan het reeds is, kunen op hun plaats niet lan- ger geduld worden. LUCHTTANKS. De „Matin" pubOceert een artikel door den afgevaardigde voor Parijs, Lasies, over „luchttanks", waarin de schrijver de nood- zakelijkheid betoogt, zonder uitstel gepant- serde bombardeer-vliegtuigen te bouwen. Hij zegt, dat de Duitschers sedert vele maanden een vliegtuig gebruiken van het Junker-type, dat geheel van metaal is ge maakt en waarvan de vitale deelen be- schermd zijn door een kogelvrij pantser. Zij kunnen dus voor beschietingen zonder veel gevaar worden aangewend. Bij de komende aanvallen, zegt Lasies, moeten Fransche vliegers in staat zijn, hun kameraden in de loopgraven van vlak bij te leiden. Er moeten luchttdnks worden ge- bouwd, zooals de Duitschers er reeds be- zitten. Wij hopen, dat spoedig alles zoo zal wezen als voor onze lucht-eskaders aan het front behoort te zijn. TER NEUZEN, 27 November 1917. Het weerbericht van het meteorologisch instituut te De Bildt van heden luidt als volgt: Hoogste barometerstand: 764.3 Vlissin- gen. Laagste barometerstand: onder 750 0.- Duitschland. Verwachting tot den avond van 27 No vember: Krachtige tot matige, later tijdelijk afnemende Noordelijke tot Westelijke wind, zwaar bewolkt met tijdelijke opklaring, aanvankelijk nog kans op regen of hagel- buien, mogelijk nachtvorst, later iets zachter. Postpakketterr en St. Nicolaas. Ten einde ophooping van pakketpostgoe- deren gedurende de a.s. St. Nicolaasdrukte te voorkomen, wordt het publiek dringend verzocht, in verband met den beperkten treinenloop de ter postbezorging van pak- ketten bedoeld als St. Nicolaasgeschenk, niet uit te stellen tot 3 of 4 December, maar deze pakketten reeds vroeger te verzenden. Examen vrijc en ordeoefenlngen der gyninasUek. Bij hel te Rotterdam gehouden examen voor de akte vrije en ordeoefeningen der gymnastiek is o.m: geslaagd de lieer J. P. Geensen van Ter Neuzen. Builengewoon opziehlear kanaahverken. Door den Minister van Walerstaat is be- noemd tot buitengewoon opzichter bij 'de werken van het kanaal van Ter Neuzen de heer H. van Rooijen. Geref. gemeente. Ds. D. C. Overduin, predikant bij de Geref. gemeente alhier komt voor op liet tweetal ter beroeping van een predikant bij die ge meente te Bruinisse. Onbepaald (klein) verlof. De opperbevelhebber van land- en zee- macht heeft bepaald, dat de dienstplichtige onderofficieren van de lichling 1912 der in- fanterie, veslingartillerie, genie en ponton- niers, alsmede de dienstplichtige, onderoffi cieren van de lichling 1911 en 1912 der pant- serfortartillerie en der torpedisten, op 30 November e.k., de dienstplichtige korporaals ten manschappen van hat nog onder de w a pe ncil zijnde gedeelte der lichting 1914 van de infanterie, pontonniers, pantserfortariille- rie en torpedisten omstreeks 2t December e.k. in het genot van onbepaald (klein) ver lof zullen gesteld worden. Het vervoer der omstreeks 21 December vertrekkende verlofgangers kan, om opeen- hooping op de spoorweglijnen te voorkomen, over 18, 19, 20 en 21 December worden ver- deeld. - (Hbld.) Sluiting der jacht. Ged. Staten van Zeeland hebben de slui ting der jacht op klein wild bepaald op Maandag 31 December met zonsondergang. Indus trie-zeep. De Minister van Landbduv heeft, onder intrekking van zijne bescliikkihg van 24 April vastgesteld een maximumprijs voor zachte zeep, bestemd voor andere dan huishoude- lijke doeleindert (industrie-zeep) van 60 per 120 K.G. Petroleum. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel maakt bekend, dat bon no. 4 der rijkspelroleum-distrihuliekaarten geldig zal zijn van 1 December tot en met 15 Decem ber, voor een hoeveelheid van twee liter. Rijvvielbanden, De Minister van Landbouw heeft bepaald: 1°. dat de in beschikking no. 192 C van 17 Oct. vastgeslelde maximum-groothandel-, tusschenhandel- en kleiidiandelprijzen voor rijwielbanden, gemerkt A, B, C en D, zijn te verslaan vo-or volledige banden voorzien van ventiel en dat voor binnenbanden, niet voor zien van een ventiel, deze prijzen alle 35 cent per stuk lager worden gesleld; 2°. dat het verbod voor handelaren om ongestempelde banden te verkoopen, terver- koop in voorraad te hebben en af te leveren (art. 6 der distributieregeling voor rijwiel banden) in working treedt op 15 December 1917. (St.ct.) Mijnen op de kust. Naar van Vrijdag gemeld wordt, waren te Westkapelle aangespoeld een Engelsche en onder Koudekerke twee Duitsche mijnen, terwijf onder Biggekerke een mijn van onbe- kende nationaliteit op de kust kwam. Ook aan de haven van Glasjesnol onder Colijnsplaat zijn twee mijnen aangedreven. Te verwachten is, dat door de hevigen §torm uit liet Westen der laatsLe dagen, een aanzienlijk aantal mijnen op onze kusten zullen aandrijven. II O E K. Door "den hevigen wind kwam hedenmid- dag zoo'n hoogen waterstand-in de kadeaan het Mauritsfort dat een aldaar in de haven liggende kast, geheel op de kilde werd ge- worpen. De luiken werden door den wind opgenomen en vlogen over den' hoogen zee- dijk heen. Veel bieten die op de kade lagen dreven de zee in. De havendam werd niet onbelangrijk beschadigd. ZAAMSLAG. Ds. L. de Bruijne, predikant bij de Chr. Geref. gemeente alhier heeft een beroep ont vangen naar die gemeente te Arnhem. AXEL. Ter gelgenheid van de heden alhier ge houden jaarlijksche veemarkt, waren aan- gevoerd 22 paarden, 100 stuks hoornvee, 9 varkens, 3 schapen en 4 geiten. De premien werden toegekend als volgt: Voor het schoonste paard vap, 3 tot 7 jaren oud, le prijs, een medaille, aan Ph. J. van Dixhoorn, Iandbouwer te Axel; 2e prijs f 3 aan denzelfden. Voor het schoonste hengst- of merrieveu- lerf beneden het jaar, 2, aan L. Faas, Iand bouwer te Axel. Voor het schoonste veulen van 23 jaar oud, f 2,50, aan Van Dixhoorn, voornoemd Voor het schoonste veulen van 12 jaar oud, f 2,50 aan Van Dixhoorn, voornoemd. Voor den sctjoonsten 2jarigen dekhengst f 2,50, niet uitgereikt. Voor den schoonsten dekhengst van 3-7 jaar oud, f 5, aan Van Dixhoorn voor noemd. Voor de schoonste baatgevende of kalf- dragende koe, le prijs een medaille, aan de wed. W. de Feijter, landbouwster te Axel; 2e prijs, f 3, aan Sal. de Feijter, Iandbouwer te Axel. Voor de schoonste kalfdragende vaars, le prijs, f 4, aan C. Verbist, koopman te Zuid- dorpe; 2e prijs, f 2,50, aan Sal. de Feijter voornoemd. Voor het schoonste 2jarig rund, 3, aan Gebr. Mattele, kooplieden te Axel. Voor den schoonsten hokkeling, 2, aan Adr. de Regt, slager te Axel. Voor den schoonsten springstier, f 5, aan J. Verstraten, slager te Axel. Voor het vetste stuk hoornvee, f 5, aan G. E. Blankert, slager te Axel. Voor de schoonste melkgevende geit, le prijs, 2,50, aan J. Cove, werkman te Axel; 2e prijs, 1aan A. J. L. van WiemeersCh, winklier te Axel. De handel was zeer levendig. SAS VAN GENT. Toch Rood—Wit—Blauw. Nu ook door de suikerfabriek vau den heer Malotaux kemnerkende lichten zijn aan- gebracht is door de militaire autoriteit toe- stemming verleend, om op deze wijze Sas van Gent voor bommenaanslagen te vrij- waren. Als waarschuwende bakens verheffen zich Noordelijk en Zuidelijk van bet cenlrum der plaats de roodwithlauwe lichten en wer- pen in den donkeren nacht hunne phantas- lische kleurenslralen ver ziclitbaar pond- Wat thans het tusschen de grens en de Zuidelijkste fabriek gelegen gedeelte der ge meente betreft, daaromtoent lean o.i. niet veel twijfel bestaan. Er loopt n.l. evenwijdig aan dit gedeelte der grens eene spoorlijn van Selzaete naar Eecloo nagenoeg loodrecht staande op het kanaal GentTer Neuzen. Deze omstandigheid moet toch bekend zijn aan den vliegdienst der verschillende belli- geranten daar deze spoorlijn toch in den regel als richtlijn voor hunne vlieg'tochten gebruikt wordl. Wanneer nu slechls in aanmerking geno- men wordt dat op eene kleine uitgestrekt- lieid vlak bij het kanaal na, al wat zich ten Noorden dezer spoorlijn bevindt Neder- iandsch gebied is, dan behoeven noodlottige vergissingen zooals we bij de laatste gelegen- hcid hebben moeten ervaren, voortaau niet meer voor te komen. MEDDELBURG. Worden in Zeeuwsch-Vlaanderen herhaal- clelijk goederen bestemd voor verboden uit- voer hi beslag genomen, thans liecft dit ook te Middehurg plaats gehad. In een schip van een beurtschipper werd een kist door een inspecteur van politie aangetroffen, die ge- adresseerd was naar Aardenburg en die volgens het adres koek in hield, er werden echter 776 stukken kwatta en 624 stuklcen zeep is aangetroffen. Processenverbaal wer den opgemaakt ter zake verboden nederlage, verboden vervoer enz., terwijl naar 'den af- zender nog een verder onderzoek wordt in- gesteld. SCHOONDIJKE. Ds. H. Brouwer H.Mz., predikant bij de Geref. kerk alhier is beroepen te Heemslede. Land- en Tuinbouworganisatie. Naar we vernemen heeft het Hoofdbe- stuur van den R. K. Boerenbond in Zeeuwsch-Vlaaderen O. D. Maandag be- sloten, niet samen te smelten met de Zeeuw- sche Landb. Mij. tot een nieuwen Z.L.T.B. Wel zal getracht worden in de toekomst federatieve samenwerking met den Z. L. T. B. te verkrijgen. (Zel.) Aardappelen. De Minister van Landbouw heeft, met in- gang van 4 December, onder intrekking van zijn beschikking van 6 October 1917, vast gesteld de navolgende prijzen voor aardap pelen: zand- en veenaardappelen (Eigen- heimers, Groninger Kronen, Roode "Stars en daarmee gelijk te stellen soorten: inkoops- prijs gemeente J690 per 10.000 KG.; ver- koopsprijs, welke aan de gemeente in over- weging wordt gegeven: a. aan grossiert f 3,55 per 100 KG., b. aan detaillisten 4 per 100 KG.; kleiaardappelen (Bofgers of Eigenheimers en Industries) resp. f 770 per 10.000 KG., f 4,55 per 100 KG. en /5 per 100 KG. RECHTSZAKEN. Zitting van Vrijdag 23 November 1917. Vrijdag werden de navolgende zaken be- handeld Th. v. d. V., oud 29 j., werkman te Bier- vliet, E. v. L., oud 26 j., werkman, wonende te Sas van Gent, gedetineerd. Beklaagden werden ten laste gelegd dat zij opj 5 Novem ber jl. te Philippine hebben getracht 43 KG. zeep naar Belgie uit te voeren. Eisch twee maanden gevangenisstraf. P. d. K., oud 18 j., landbouwersknecht te St Laureijns, werd beklaagd dat hij op 21 Oct. jl. te Aardenburg heeft vervoerd 39 stukjes Kwatta Chocolade en 4 groote sigaren in buitenwaartsche richting, terwijl hij bij ontdekking aan den kommies Fliernou /2,50 en daarna 5 gulden beloofd heeft als deze geen proces-verbaal opmaakte. Eiscli een maand gevangenisstraf. M. R. v. E., oud 53 j., huisvr. van A. Jeroerens, te Zuiddorpe werd beklaagd dat zij op 9 October jl. te Zuiddorpe een liter oonsumptieinelk heeft verkocht aan L. J. Lievense voor f 0,15 nieltegenstaande de maximumprijs toen was 0,11 de liter. Eisch 20 boete of 20 dagen lieclit. M. d. V., oud 64 j., huisvr. van K. M., wonende te Eede, werd ten laste gelegd dat zij omstreeks 14 Oct. 1917 to Eede is teru#- gekeerd, niettegenstaande zij door den com mandant in Zeeland het verblijf in hel In staat van beleg verklaarde gebied van Zea land was ontzegd. Eisch een maand gevangenisstraf. De storm. Zaterdagmiddag omstreeks kwart voor zes is een elfjarig meisje, wonende in de Bickerstraat te Amsterdam, door den zwa- ren wind in de gracht gewaaid en verdron- ken. Dien avond is aldaar een tot dusver onbekende vrouw van het Prinseneiland in het water gewaaid. De drenkelinge werd naar het Binnengasthuis vervoerd; de daar aangewende pogingen ter opwekking van de levensgeesten mochten niet meer baten. Te Nieuwe Pekela verdronk het acht- jarig dochtertje eenig kind van den arbeider D. Gerringa. Vermoedelijk waaide zij van een brug in het kanaal. In het postkantoor. Aan het postkantoor aan de Charlotte de Bourbonstraat te 's-Grarenhage kwam Dins- dag een joogentje een aangeteekende brief halen. Bij het overreiken van ien brief werd de knaap weggeduwd door een tot dusver onbekenden man, die den aangetee- den brief in ontvangst nam en er mede vluchtte. De politie heeft de zaak in on derzoek. Vier politieagenten veroordeeld. De Roermondsche rechtbank veroordeelde in haar zitting van Dinsdag een agent van po litie uit Venlo tot 8 maanden en drie anderen ieder tot 6 maanden gevangenis- 8taf, allsn wegens smokkelarp. Gesiolen. Een bewoonster van de Nieuwe Molstraat te 's Gravenhage, die Zondagavond was uitge- gaan, zonder de atraatdeur op het nachtslot te hebben gedaan, bevond bij haarterugkomst dat uit de kast voor een waarde van ongeveer /2009 was gestolen aan bankpapier en gouden en zilveren voorwerpen. Looze tocstanclon. De landstrekenboomloos; De schoeuwinkelscliroomloos De koemelk: roomloos; De stoomhooten: stoomloos; De electriscbe: slroomtoas; De mbrekerstoomloos. (Hbl.) Smokkelen. Te Venlo is bij het aanhouden van een groote partij smokkelwaar een sniokkelaar doogeschoten en een gewond. In beslag genomen. Door den Cenlralen Distributiedienist te Rotterdam zijn in bezit genomen: 45 vaten margarine, 85 kisten condensed milk, 47 kis- ten kwatta, 1300 K.G. cacao, 100,000 K.G. reuzel, 20,000 K.G. smeerolie, 12,000 K.G. machineolie, 50,000 K.G. traan, 22,000 K.G. slaolie, 5000 K.G. katoenolie, 25,000 K.G. ka- toenzaadolie, 10,000 K.G. cesamolie,. 200 kis ten zeep, 600 K.G. standolie, 500 K.G. eikels. Deze voorradeu lagen opgeslagen in pak- liuizen en veemen in de stad, sommige der parlijen vet en olie reeds meer dan 2 jaren. Tegen het mijngevaar. Zaterdag is te Hellevoetsluis bij woelige zee buitengaals een officieele proefneming gehouden met het stoomloodsvaartuig No. 11, waarop het proeftoestel tot zelfbeveiliging tegen mijnen volgens het systeem Vink-Bent- hem is aangehracht. Deze proefneming is naar wensch geslaagd. Behoudens een breuk in een onderdeel der constructie, hetgeen toegeschreven moet worden aan het gebruik van minder goed maleriaal en dus van on- dergeschikt Lelang moet worden geacht,werd door deze proef bewezen, dat zelfs bij woe lige zee het toestel behoorlijk te beliandelen, voldoende stork en zeewaardig is. Stedelijke harlngsla. De stad Mainz heeft stedelijke haringsla laten bereiden. Ze bestaat uit aardappelen, bieten, wortelen, Icomkommers, appelen, pompo-enen en specerijen. Op elke honderd pond worden lien iharingen gebruikt, die met kop, graat en al worden fijn gemalen. Deze delicatesse kan men tegen 80 pfennig per pond koopen. Zware straf. Te Opoeteren, een Belgisch dorpje pan de grens, reed Woensdag een Duitsch offi- cier met zijn fiets een kip dood van vrouw Jacobs aldaar. Deze foeterde danig op den „Duts" en sommeerdc hem tot betaling van de kip. De officier >af hieraan gevolg en nam de kip mee. Bij liet schoonmaken bleek deze evenwel mais en andere granen, verbo den voer voor pluimvee, in de maag te heb ben. Vrouw J. werd voor de vierscliaar ge- daagd en kreeg maar cveutjes 700 Mark boete. Be waren van appels. Wij vonden de volgen de wen ken voor het bewaren van appels gedurende de winter- maanden, waarmee wellicht sommigen hun voordeel kunnen doen. In vorstvrije kamers en zolders kan men zeer goed appels bewaren. Men legt de appels met den kelk naar beneden en wel zoo, dat zij elkaar niet raken. Een temperatuur van niet hooger dan 38 a 40 gr. Fahr. verdient alle aan- beveling. Heeft men over platte kisten te beschikken, dan legt men daar nooit meer dan e6n laag in; bij strenge vorst kan men de vruchten zeer goed afdekken met droge tnrfmohn of met kaf, die men zoodra geen strenge vorst meer is te vreezen, verwijdert. Vooral zij men voorzichtig bij strenge vorst de appels niet aan te roeren. Ja, al zijn de vruchten aangetast door vorst en men laat ze voordat zij weer flink zijn ontdooid, on- aangeroerd, vaak hebben zij dan weinig of niets geleden. In den handel komen zeer doelmatige vruchtenbakken en kassen voor.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1917 | | pagina 2