ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Mo. 6814. Dinsdag 27 November 1917 7C jaargang. ABONNEMENT ADyERTENTlEN Bekendmaking. Aankondiging. Telefooo Bit BiatS vsrsslifjnt laaiSgg-, Wesnlif- ia Yrpagavaafl, iltpzaidar^ FgisitUpa, Mj ds Firms P. J. YA1 BE SAI3I ts Tsr Hsazea. Maximumprijzen. Maximumprijzen gecondeo- seerde melk, etiz, Maximumprijzen Groenten. Aflevering Melkbussen. Oproeping klerk Distribu te bureau. Aflevering van Vleeschwaren. Verbod drogen van fruit. Scheuren van grasland. najaarsschonw over de voetpaden. Zaaiplan 1918 beperking verbouw gewassen. 8l(iHEm*ND." 3 maanden binnen de stad I.Franco per post voor Nederland 1.10. K§ vooruitbetalingvoor Belgie /1.40, voor Ned.-Indie en Amerika /1.65 ©verig Buitenland 2. Mot abonneert zich bij de Uitgeefster, of buiten Ter Neuzen ook bij alle Boekhandelaren, Fostdirecteuren en Brievenbushouders. ^JSllllflSSil^ Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer Bij c8Arecte opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie word! sfe prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, Inzending van adverteutien voor t iiur op den dag der uitgave. De Burgemeester van TER NEUZEN maakt bekend, dat ingevolge circulaire van Zijne Exc. den Minister van Landbouw, Nijverheid en, Handel, No. 2313, dd. 20 No vember 1917, de volgende maximumprijzen zijn vastgesteld: Groothandelpr. Tussehenhandeipr. Kleinhan^elpr. f 1.50 per Kg. f 1.57V2 per Kg. 1.85 per Kg. 1.10 1.15 1.30 Gedroogde zoete appelen (geschild). (ongeschild) zure (geschild) (ongeschild) peren 1.75 1.30 1.60 1.85 1.35 1.70 2.15 1.60 2,- De groothandel en tusschenhandelprijzearzijn te verstaan franco station van be- stemming, spoor, boot of laatste veer, respectievelijk at pakhuis grossier. Voor belanghebbenden zijn nadere inlichtingen te bekomen ten kantore van het Levensmiddelenbureau. Ter Neuzen, 23 November 1917. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN maken bekend, ingevolge circ. No. 2047, afd. Crisiszaker., dato 20 Nov. 1917, de riavolgende maximumkleinhandel- prijzen: Gecondenseerde melk met suiker, verpakt in vurenhouten vaten van 50 KG. f 1 07 p. KG. Gecondenseerde melk met suiker,"Verpakt in blikken busjes a 370 gram netto 0,471/2 per busje van 370 gram. Gecondenseerde melk zonder suiker, ver pakt in blikken busjes a 370 gram netto 0,35 per busje van 370 gram. Gecondenseerde taptemelk met suiker, ver pakt in vurenhouten vaten van 50 KG. J0,96 per KG. Gecondenseerde taptemelk met suiker, ver pakt in blikken busjes a 370 gram netto 0,43j4 per busje van 370 gram. Gecondenseerde taptemelk zonder suiker, verpakt in blikken busjes a 370 gr. netto 0,4314 per busje van 370 gram. Melkpoeder in kisten van 50 KG. 1,46 per KG. Taptemelkpoeder in kisten van 50 KG. f 1,15 per KG. Gesteriliseerde melk, verpakt in blikken busjes a 370 gram netto j 0,35 per busje van 370 gram. Nadere inlichtingen omtrent groothandel- en tusschenhandelprijzen zijn voor belang hebbenden te bekomen op het Levensmid delenbureau iederen werkdag van 912 uur v.m. Ter Neuzen, 24 Nov. 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd, j. HUIZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN maken ingevolge circ. No. 1365a, afd. Crisiszaken, de navolgende maximum- kleinhandelprijzen voor groenten bekend: 1. Stapelgroenten: Roode kool per KG. f 0,06 Gele kool per KG. 0,06 Uien per KG. 0,08 Friesche en andere soorten fijne peen per KG. 0,06 Knolrapen per KG. 0,031/2 2. Vatgroenten: Pronksnijboonn per KG. /0,18 Enkele spersieboonen per KG. onafgehaald 0,20 id. afgehaald 0,22 Dubbele spersieboonen per KG. onafgehaald ,,0,16 id. afgehaald ,,0,10 Zuurkool per K.G. ,,0,10 Ter Neuzen, 26 Nov. 1917. Burgemeester en Wethoudrs voornoemd, J. HUIZINGA, Burgmeester. L. WABEKE, Secretaris. De Burgemeester van TER NEUZEN maakt bekend, ter voldoening aan circ. No. 880, afd. Crisiszaken, dato 21 Nov. 1917: De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, Gezien art. 8 der Distributiewet 1916, HEEFT GOEDGEVONDEN I. te bepalen, dat het aan alle hande- laren met ingang van heden is verboden melkbussen at te leveren, II. te bepalen, dat van vorenbedoeld verbod ontheffing kan worden verleend door de Rijks Commissie van Toezicht op de Vereeniging van Fabrieken van Melk- producten. Ter Neuzen, 23 November 1917. De Burgmeester voornoemd, J. HUIZINGA. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN roepen sollicitanten op naar de vacante betrekking van klerk op het Levens middelenbureau. Stukken in te zenden voor of op Vrijdag 30 Nov. a.s. Ter Neuzen, 26 Nov. 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. De Burgemeester van TER NEUZEN maaktbekend: De Minister^ van Landbouw, Nijverheid en Handel, Gezien art. 8 der Distributiewet 1916, Heeft goedgevonden: 1. te bepalen, dat het aan alle fabrikan- ten van vleeschwaren en aan exportslach- terijen tot nader aankondiging zal zijn ver boden at te leveren geslachte varkens, gezouten of gerookte halve varkens, verschvarkensvleesch, spek, worst, ge slachte runderen, kalveren, schapen, rund-, kalfs- en schapenvleesch, en bereide waren; 2. te bepalen, dat van vorenbedoeld ver bod ontheffing kan worden verleend door de Rijkscommissie .van Toezicht op de Vleeschvereeniglng. Ter Neuzen, 23 November 1917. De Burgmeester voornoemd, J. HUIZINGA. De Burgemeester van TER NEUZEN maakt bekend: De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, Heeft goedgevonden te bepalen: Het drogen vap alle soorten fruit is van heden at verboden. Ter Neuzen, 23 November 1917. De Burgemeester voornoemd, j. HUIZINGA. De Burgemeester van TER NEUZEN brengt onder de aandacht het volgende, ontleend aan bekendmakingen van den Mi nister van Landbouw, Nijverheid en Han del in de Staatscouranten van 16 Augustus en 12 November 1917. Aangezien het met het oog op de volks- voeding wenschelljk moet worden geacht, dat een zoo groot mogelijke oppervlakte grasland worde gescheurd om te dienen voor den verbouw van voedingsgewassen, brengt de Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel ter algemeene kennis, dat aan verbouwers voor elke 100 KG. van de hieronder te noemen producten, te verbou wen op grasland, geen klaverland of kunst- weide zijnde en gescheurd in het tijdvak tusschen 15 Augustus 1917 en 1 Mei 1918, eenmaal een premie zal worden uitbetaald naar den maatstaf als hieronder aange- geven, tot een maximum per HA. als ach- ter elk gewas vermeld. Maximum Gewas: Premie der premie per 100 KG. per HA. Tarwe f 7,50 /250,— Rogge 10,— 250,— Gerst 17,50 ,,200, Haver 7,50 175, Erwten 7,50 175,— Bruine en witte stamb. 7,50 175, Koolzaad 4,75, Deze premien gelden ook voor die per- ceelen, welke reeds voor de verhooging bij bekendmaking van 12 November 1917 bij de Cultuurcommissien waren aangegeven. De premie zal- niet worden uitbetaald naar de werkelijke opbrengst, doch naar de geschatte opbrengst, vast te- stellen kort voor den oogst door een commissie van j deskundigen, aan te wijzen door den Mi nister. Under grasland wcrdt uitsluitend ver-' staan blijvend grasland, dat niet korter dan sedert 1 Januari 1913 in gras heeft gelegen. Een uitzondering kan een Cultuurcommissie slechts toestaan, indien het betreft grasland op nieuwere ontgin- ningen, waarvan de Cultuurcommissie de overtuiging heeft, dat zij voor blijvend grasland bestemd waren. Landbouwers, die voor het ontvangen dezer premie in aanmerking wenschen te komen, dienen ten rninste 14 dagen voor zij tot het scheuren .van het grasland willan overgaan daarvan kennis te geven aan de Cultuurcommissie hunner provincie van in- woning, onder opgave van: 1. naam en woonplaats van den aan- vrager; 2. kadastrale nummers van de percee- len grasland, die hij wenscht te scheuren; 3. nauwkeurige grootte van elk perceel in H.A. en A. (slooten, greppels en verdere niet bebouwbare gedeelten niet medegere- kend) 4. naam van de gewassen, die de aan- vrager op elk perceel grasland wenscht te verbouwen; 5. zoo nauwlceurig mogelijk den datum, waarop ^tot het scheuren zal "worden over- gegaan. Het adres der Cultuurcommissie is: voor Zeeland: Bureau Zeeuwsche Land- bouwmaatsehappij, Westwal A 167i, Goes. De Minister vestigt er voorts de aan dacht van de veehouders op, dat de voor- uitzichten ten opzichte van den toevoer van veevoeder uit het buitenland zeer ongunstig zijn, zoodat de vee! ouders er op zullen moeten rekenen, dat zij voor de voeding van hun vee in den winter 19181919 op het in eigen bedrijf verbouwde zullen zijn aangewezen. In verband daarmede wordt den veehouders ernstig in overweging gegeven hun veestapel zooveel doenlijk in te krim- pen en zooveel mogelijk wintervoeder in eigen bedrijf te produceeren, hetgeen het best zal kunnen geschieden door een of meer perceelen grasland te scheuren en daarop voedergewassen, met name voe- derbieten en mangelwortelen te verbouwen. Deze gewassen gedijen op het gescheur- de grasland uitstekend en leveren een be- langrijke hoeveelheid veevoeder voor den winter op, waardoor men tninder afhanke- lijk wordt van den hooioogst. Voor het bekomen van de noodige inlich tingen kan men zich wenden tot de Cul tuurcommissien. Ter Neuzen, 23 November 1917. De Burgemeester, J. HUIZINGA. Burgemeester en Wethouders dergemeente ZAAMSLAG brengen ter kennis van onder- houdsplichtigen van publieke voetpaden dat van gemeentewege Binders beschikbaaP zuilen worden gesteld en dat ter bekoming daarvan voor of op 27 November a. s., aangifte moet worden gedaan ter Secretarie. Zaamslag, den 20sten November 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd, JOH. DE FEIJTER, Burgemeester. J. STOLK Lzn., Secretaris. Burgemeester en Wethouders van ZAAM SLAG, brengen ter algemeene kennis, dat te' beginnen op Zaierdag I Decem ber a. S.f van wege de gemeente eene algemeene opneming zal wifrden gehouden van de Zaamslag, den 20 November 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd^ J. DE FEIJTER, Burgemeester. J. STOLK Lz., Secretaris. De Burgemeester der gemeente ZAAM SLAG brengt ter kennis van belangheb benden, dat volgens de beschikking van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Han del van 16 November 1917 No. 1956b, Af- deeling Crisiszaken voor den verbouw van: A. Geel mosterdzaad, Bruin mosterdzaad, Karwijzaad, Blauwmaanzaad, Kanarie- zaad en Zaaiuien; B. Westerwoldsch Raygraszaad en andere grassen voor zaadwinning geteeld, Spinaziezaad, Peenzaad, Radijszaad, Knollenzaad, Koolrapenzaad, Sluit- koolzaad, Uienzaad, Rammenaszaad, Selderijzaad en andere groentezaden; C. Suikerbieten; D. Vlas; E. Cichorei; F. Tabak; G. Kool, Spinazie, Pootuien, Snijboonen, Spersieboonen, Prei, Selderij, Pastina- ken en andere groenten, met uitzonde ring van vroege Aardappelen; H. Peen, Koolrapen en Knollen; in deze gemeente, aan hem voor 1 De cember 1917 een vergunningsbewijs moet worden aangevraagd en dat aanvraagfor- mulieren tot het bekomen van een vergun ningsbewijs ter invulling zijn verzonden. Zaamslag, den 23 November 1917. De Burgemeester voornoemd, JOHs. DE FEIJTER. Verevening winsluilkeerlng Posle-rijon enz. Daar de over 1915 en 1916 gemaakte zuivere winst (resp. 1.896,730,30 en j 1.751,456,661/2) van het staalsbedrijf der posterijen, telegrafie en (elefonie de verwachling verre overtrof- fen heeft, zijn de gelden, op de desbetreffen- de begrootingsartikelen beschikbaar, niet toereikend om daaruit de vei'eischte winst- uitkeeringen aan's rijks middelen te voldoen. De Algemeene Rekenkjamer heeft daarom be- zwaar gemaakt, de winsluitkeering voor 1915 te verevenen ien v,oor 1916 doet zich hetzelfde bezwaar voor. Om aan dil bezwaar tegemoet te komen, is een wetsontwerp ingediend, waarbij de Rekenk.amer gemachtigd wordt lot bedoel- de vereveuing over te gaan. Tegen vervalscliingen. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel maakt, onder in trekking van zijne be kendmaking van 5 November 1917, bekend: A. Het is fabrikanten, molenaars, hande- laren en alien anderen personen, die grond- stoffen voor de bereiding van bloem, meet of veevoeder van de Regeering ontvangen of met toeslemming van de Regeerings-commis- sarissen voor de R ij ltsigr a an ve r z am el i n g ver- werken, verboden in liunne molens, fabrie ken, pakhuizen of opslagplaatsen aanwezig te hebben, te verwerken of te verbandelen alle stoffen, welke naar het oordeel van het Rijksbureau voor de Dislriulie van graan en meet, behoudens beroep op den Minister van Landbouw, Nijverheid en "Handel, geen an dere bestemming kunnen hebben dan om te dienen tot vervalsching van, alliums onge- wenschte vermenging met het uit de ver- strekte groiidstoffen te vervaardigen product. R. Van dit verbod zijn uitgesloten die producten, welke noodzakelijk zijn voor de goede verwex-king van bedoelde grondstof- fen tot een eindproduct van deugdelijke qualiteit, een en ander ter beoordeeling van het Rijksbureau voor de Distributie van Graan en Meet. C. Tot 15 December 1917 bestaat gelegen- heid bet ad vies van bet Rijksbureau voorde Distributie van Graan en Meel (Badhuisweg 145—-147, Den Haag) in te winnen over de vraag, of opslag van een bepaald artikel sub A. verboden is. D. Allen, die na dien datum het hiervoor vermelde verbod overtreden, zullen worden uitgesloten van alle distributie van Regee- ringswege van grondstoffen, die zij gewoon waren te verwerken of te verbandelen of die zij voor die verwerking noodig hebben, of eindelijk van brandstoffen of kraclitloevoer, moodig voor de uitoefening van bet bedrijf. Gain voor postzegels. Bij gebrek aan Arabische gom moeten frankeerzegels enz., worden voorzien van z.g. plantenlijm. Deze lijrn hecht, na be- vochtiging, niet zoo snel als de gom, wes- halve op de met lijm voorziene zegels b'ij opplakking een weinig langer moet worden ge- drukt dan gewoonlijk. Voor het geval dit niet biaat, wat vooral bij gebruik van zeer rmve ve- zelige papiersoorten mogelijk is, behoorlhet publiek voor de aanhecliling der zegels ge- bruik te maken van een ftf andere kleefstof. YVorsl, rookvle.srh, e,nz. Het bureau voor mededeelingen inzake de voedselvoorziening meldt, dat aan een "distri- butieregeling van worst, rookvleesch en der- gelijke vleeschwaren voorloopig niet wordt gedacht. Suiker. Naar „De Tel." meldt zijn tusschen de Regeering en de suikerfabrikanten onderhan- delingen gevoerd over den nieuwen suiker- oogst. Naar het blad verneemt is als gevolg van deze onderhandelingen eerlang het be- sluit te verwachten, dat door de regeering de geheele oogst zal worden overgenomen en tegen norinalen prijs voor binnenLandsche consumptie beschikbaar zal worden gesteld. Een eventueel overschot zou door de regee ring kunnen worden uitgevoerd. Het verscbil tusschen kois.tprijs en con- sumplieprijs komt bij dezen maatregel ge- heel voor rekening van de regeering. De fabrikanten zullen dus van den nieuwen: oogst niels kunnen exporteeren. II. M. de Kaningin. Men meldt uit Rijswijk aan de „Stand- aard" Het overigens eenvoudige, maar aardig ge legen dorp Rijswijk (Z.-H.)schijnt vele schoor ne plekjes te bezitten, die waard zijn door een kunstenaarshand op het dock gebracbt te wor den, getuige daarvoorde velekunstscbilders, die hier women. Deze week genoot ons dorpi zelfs de hooge eer een. paar maal H. M. da Koningin bier te zien schilderen, die op den Vlietweg gezelen, een gezicht op de overzijde van de Vliet door haar penscel aan de verge- telheid ontrukte. De nieuwe duikbeot-maalregel. De berichtgever van het Hbl. te Berlijn seint, dat over de wijziging in den duikboot- niaatregel waL de Nederlandsche wateren betreft^ eerst een besluit genomen is, na langdurige onderhandelingen met de Neder landsche regeering. Voor Nederland beteekent de wijziging een verkleining van de vaargeu! langs da kust tot Texel, yan ongeveer 8 zeemijlen tot 5 zeemijlen. Daaren tegen wordt de vaar- geul van Texel af noordwaarts tot de vrije wateren thans 8 tot 13 zeemijlen. De visscherij aan de kust is thans zoo goed als omnogelijk gemaakt. Daarenlegen is het vaarwater naar de, voor de Neder landsche visscherij voor een paar maanden vrijgegeven wateren benoorden Schotland, belangrijk beler geworden. Het doel van den nieuwen Duilscben maat regel is, om de directe scheepvaart van Nederland naar Engeland en omgekeerd te peletten. Een vliegenier verniist. Donderdag steeg te Soesterijerg met een vliegtoestel op de beer Van der Drift, tot het behalen van bet miliiaire brevet. Hij keerde niet terug, zoodat men vermoedde, dat hij door mist verdwaald, op Belgiscb grondge- bied was terecht gekomen. Dit vermoedden is blijkens later ontvangen berichl gebleken juist te zijn. Hij was des iniddags omstreeks half twaalf nabij Antwer- pen ongedeerd neergekomen. Naar gedacht wordt, zal hij spoedig naar Nederland kun nen terugkeeren. De zes geforpedeercle schepen. Zooals reeds geruimen tijd geleden werd gemeld, heeft de Duitsche regeering met de Nedei-landsche regeering een overeenkomst getroffen voor de vervanging der getorpe- deerde zes Nederlandsche stoomscbepen. Deze onderhandelingen zijn echter voorloo pig nog niet definitief afgesloten. Voor dat doel zijn voorloopige overeenkomsten getrof fen met de Hamburg-Amerika Linie, de Deutsch-Australische Dampi'scbiffahrlsgesell- scbaft, de Deutsche Levante Linie, de Deut sche Dampfseliiffahrtsgesellschaft Hansa te Bremen en de Roland Linie te Bremen. Deze reederijlen zullen te zamen zes stoom scbepen in verkoop afstaan. Naar uit Ham burg aan de Koln. Ztg. wordt gemeld, be treft het hier zeer hooge, met de tegenwoor- dige lijdsomslandigheden overeenkomende prijzen. Een geheime overeenkomst? Reuter seint uit Louden: In bet Lagerhuis vroeg de afgevaardigde King of in een niet lang geleden gebeim verdrag tusschen Rus- land en Frankrijk, nog gesloten door de re geering van den Tsaar, bepaald is, dat na den, oorlog aan Belgie zekere compensaties zullen worden gegeven ten koste van Neder land en of de Minister de daaromtrent in dat neutrale land heerschende verdenking wil verminderen door een uitdruklielijke verkla- ring, dat Engeland niet in kennis is gesteld van dat voornemen en de uitvoering onder geen omstandigheden zal toelaten. Lord Robert Gecil antwoordde: ,,Voorz66- ver mij bekend is., bestaat er geen grond voor de veronderstellmg, dat zulk een over eenkomst is gesloten; volgens mijn meening is het een verzinsel van den vijand." King vroeg daarop: Zoo er dan geen ver drag is gesloten, is aan het Ministerie van buitenlandsche zaken dan ie!s bekemd \nn sen schikking of afspraalt in dien gees t Cecil antwoordde daarop met iiadruk „Neen, mijnheer." Paardenbrood. De Min. v. Landb. maakt bekend, dat de verkoopsprijs van paardenbrood te leveren do or de bakkers die da ar toe door de Toewij- zingscommissie voor Veevoeder zijn in staat gesteld, is bepaald op 17.50 per 100 KG., exclusief zak, af fabriek. Deze prijs geldt voor de distribulie van November. Zaclite zeep. Onder in trekking van zij n beschikking van 10 Aug. heeft de Min. v. Landb. mot 6 Nov. vastgesteld een maximum-inkoopsprijs voor zaclite zeep, door de gemeenten te besteden, van 44.50 per 100 KG. f rzxzssais-zsssr

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1917 | | pagina 1