Ter Ueusensche Courant MIEJAM. De Oorlog. BINNENLAND. BUITENLAN D. Zaterdag 24 Noy. 1917. No. 6613. rw si ejjd'ei :bxjA.:o. JEUILLXTOIT. Invoerrecht op gedesi'illeeird. Een wetsontwerp is ingediend tot tijde- lijke vrijsteiling van invoerrecht van ge- deslilleerd, waar voor vRjdom van "Tien ac- cijns word I genoten. iyu naar brandspiritus, ten gevolge van hot pelroleumgebrek, groote vraag bestaat, terwijl die in den komenden winter wellicht nog zal toenemen, en een ware spiritus- toood is ontstaan, die in de liooge prijzen van dit artikel tot uitdrukking komt, wordt het raadzaam geaelil tijdelijke vrijdom van invoerreeht toe te kennen, voor gedeslil- leerd, waardoor vrijdom van accijns wordt genoten, dat is het gedestilleerd waarvan brandspiritus wordt gemaakt. en voorts ge destilleerd in bepaalde fabrieken en andere inrichtingen benoodigd en eveneens niet tot inwendig gebruik bestemd. De maatregel zal, naar de Minister van Financien zich voorslelt, kunnen worden mgetrokken, zoo- dra de tegenwoordige builengewone omslan- digheden hebben opgehouden te bestaan. De toe te kennen vrijdom en de daaruit voortvloeiende verlaging van aanschaffjngs- koslen zal genoten worden, indien de be- langrijke partijen Javaspiritus, die thans nog onder N. O. ,T.-verband hier te lande in entrepot verblijven, voor binnenlandsch vcr- bruik beschikbiaar moehten ktgnen of, indien liet mocht gelukken nil Java verdere hoe- veelheden spiritus aan te voeren; hetgeen niet geheel uitgesloten schijnt. Aigemeene zaken. De Minister van Landbouw heeft bepaald: lo. dat aanvragen om uitvoervergun- ningen, welke tot nu toe tot hem gericht, werden ingediend bij de Nijverheidscom- missie, Stadhouderlaan 102, .in het ver- volg zullen worden ingdiend bij de Neder landsche Uitvoer Maatschappij, 's Graven- hage; 2o. dat bezwaren in zake de behandehng of in zake het niet verleenen van uitvoer- vergunningen door de Nederlandsche Uit voer Maatschappij in het vervolg recht- streeks zullen worden ingediend bij den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel; 3o. dat aanvragen om regeeringssteun ter verkrijging van de noodige grond- en hulpstoffen voor de nijverheid of ter ver- deeling van deze grond- en hulpstoffen over de verschillende bedrijven, voor zooverre hiervoor geen bepaalde rijkscommissie, bureaux of dergelijke zijn ingesteld, in het vervolg zullen worden ingediend bij de af- deeling crisiszaken van het Departement van Landbouw, Nijverheid en Handel, (bu reau Nijverheid); 4o. dat aanvragen om regeeringssteun ter verkrijging van scheepsruimte, in het vervolg zullen worden ingediend bij de af- deeling crisiszaken (bureau Scheepvaart) van het Departement van Landbouw, Nij verheid en Handel. Deze beschikking treedt in werking op 1 December 1917. Bultengowene niililalre kommiezen. In verband met de grootere behoefteaan kommiezen gedurende den winter, zal ver- Idere uitbrciding worden gegeven aan hetaan- tal builengewone militaire kommiezen, die hiertoe vrijwillig onder de wapenen blijven Of terugkeeren. Om de aanmelding van hiertoe geschikte personen te bevorderen, zal vet'inoedelijk me I ingiang van 1 December de dagelijksehe toelage van deze categoric van builengewone kommiezen van 0.90 worden verhoogd lot 1.20. De Blommersdijk en de Rijndijk. (Officieel.) Het ministerie van bui- tenlandsche zaken deelt mede, dat van de Duitsche regeering uitbetaling is ontvangen van de schadevergoeding, aan de reederij van het vernietigd stoomschip Blommers dijk tcegekend, voor het verlies van ge- noemd vaartuig. Eveneens heeft de Duit sche regeering vergoeding betaald voor de schade aan de reederij van het stoomschip Rijndijk, ten gevolge van den aanval op dit scliip veroorzaakt. Gelijk bekend is, werd het bedrag dezer vergoedingen vastgesteld door twee com- m'rssarissen, van wie de Nederlandsche en Duitsche regeering elk er een aanwezen. Volgens de Tel. heeft de Duitsche regee ring de Blommersdijk en de Rijndijk ver- goed, resp. voor 1.000.000 en 1.300.000 in Hollandsch geld. DOOH a BIDEB HAGGARD. •5) - Nog was de slrijd niet geheel afgeloopen. Op de daken van de brandende kruis- gangen waren enkelen der vermetelste Jo- den achlergeb leven, die naar male de daken instortlen, zich langzaam terugtrokken naar de Nic.anorpoort, die nog onbescbadigd was gebleven. De Romeinen, verzadigd van bloedvergieten, riepen hun toe, dat zij zich zoudan overgeven. Dit wilden zij echter niet, en Mir jam zag tot liaar ontzetting, dat ook haar grootvader, Benoni, onder die mannen was. Toen zij zich niet wilden overgeven, schoten de Romeinen op hen met pijlen, en weldra was Benoni de eenig overgeblevene, wien geen pijl scheen te kunnen treffen. „Houdt op met schieten", riep een stem, „en brengt een ladder. Die man is dapper, •hij is een van het Sanhedrin. Hij moet le- vend gevangen genomen worden". Er werd een ladder gebracht en de Ro meinen klommen naar boven. Benoni week terug aan de grens van het vuur. Daar keer- de hij zieli om en bleef tegenover zijn vijan- den staan. Tegelijk zag hij Mirjam aan den voet der zuil liggen. Hij meende;, dat zij dood was en wrong in wanhoop zijn lianden. Zoiit voor hufdenzout^rijpa. Het bestuur van de Ver. v. Ned. Huiden- handelaren deelt mede: Sedert de vorige week wordl door het Duitsche Zoutkantoor geen zout meer ter beschikking gesleld van huidenzouterijen. Dientengevolge zullen binned zeer korten tijd de huidenhandelaren hupne inkoopen moe- ten stopzetten, waardoor aan het slagers- en veelioudersbedrijf groote schade zal wor den to-egebracht. Aardappelen. Het bureau voor mededeelingen inzake de voedselvoorziening meldt: In verschillende plaatsen is liet voorge- komen, dat een regeling werd getroffen, waardoor aan gezinnen, die mear dap 4 K.G. aardapjvelen per hoofd en per week kunnen gebruiken, ook meer wordt vers trek t. Het levensmiddelenbedrijf neemt dan hijv. van hen, die hun aardappelenrantsoen niet of slechts gedeeltelijk gebruiken de resleerende bons terug Hetgeen op die wijze overhlijft van liet gemeentelijk rantsoen, zijnde even- zooveel malen 4 K.G. als de ge'meente in- woners telt, wordt dan verdeeld onder hen, die meer dan 4 K.G. kunnen gebruiken. Op die wijze slaagl men er in, zonder het ge meentelijk rantsoen le overschrijden, tege- moet te komen aan de minst gegoeden, die doorgaans de g'rootsle oonsumenten van aard appelen zijn. Waar in een der dagbladen twijfel is uit- gesproken, of deze regeling wel overeen- slernt met de bedoelingen van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, is het wellicht nuttig mede te deelen, dat dil wel degelijk het geval is. Het hierboven om- schreven gemeentelijk rantsoen mag niet worden overschreden. Een regeling, ais nu reeds in sommige gemeenten wordt getrof fen en waardoor de mingegoeden gebaat wor den, is echter vooralsnog toegelaten. Nederland en de Fransch-Russische schikking. Bij het door ons opgenomen communi que van de Fransche legatie in Den Haag teekent Het Volk aan: Het doet ons leed, dat wij aan deze ver- klaring niet de waarde kunnen toekennen, waarop zij aanspraak zou mogen maken. De mededeeling van ons blad, waartegen zij zich richt, was zoozeer uit de eerste hand afkomstig, dat wij haar ook tegen over deze tegenspraak volkomen en in alien deele moeten handhaven. Indien er van verstoring van de goede Fransch-Ne- derlandsche gezindheid sprake zou kunnen zijn, dan is die niet teweeggebracht door onze inlichtingen, maar door het deel van den inhoud der geheime overeenkomst tus- schen Tsaar Nicolaas en president Poin- care, waarvan wij bericht gaven. Een af- doende tegenspraak zou slechts in de let- terlijke en volledige publicatie van deze overeenkomst of althans in hare bekend- making aan de Nederlandsche Regeering gevonden kunnen worden, indien het juist ware, dat daarin de aangevochten passage niet voorkomt. Maar wij vreezen, dat de publicatie of bekendmaking achterwege zal blijven. De cementquaestie. Reuter seint uit Londen: In een vergade- ring van leden van de Baltic Mercantile and Shipping Exchange is een motie aangeno- inen, in welke opnieuw geprotesteerd wordt tegen den uitvoer naar Nederland van cement, dat, zooals de leden beweren, naar Duitschland wordt gezonden en ten deele moet dienen voor het maken van pill boxes". De motie werd aangenomen nadat een brief van het ministerie van buitenlandsche zaken was voorgelezen, waarin werd mede- gedeeld, dat de uitvoer niet op de boven- vermelde wijze ten bate van Duitschland komt. In den brief van het ministerie van bui tenlandsche zaken, voorgelezen op de ver- gadering van leden van de Baltic Mercan tile and Shipping Exchange, verklaarde de schrijver, dat lord Robert Cecil de omstan- digheden wenschte uiteen te zettenj die in verband staan met den Nederlandschen in- voer van cement en den Nederlandschen handel in het algemeen. Sedert het begin van den oorlog hebben de Quitschers po- gingen gedaan om hunne uitvoeren naar neutrale landen te vermeerderen, ten einde de waarde van de mark, die voortdurend lager werd, op peil te houden. Duitschland kan zijn invoeren niet meer betalen, daar zijn overzeesche handel afgesneden is en vele van zijn uitvoerartikelen niet meer ge- fabriceerd worden, wijl het geen grondstof- fen meer kan verkrijgen. Teneinde den uitvoer van cement te voor- komen had Duitschland gestadig de prijzen verhoogd, met het resultaat, dat de Neder landsche koopers in Engeland grootere aankoopen waren gaan doen. Dit had weer ten gevolge gehad dat de prijs, door Duitschland gevraagd, eenigszins beperkt werd. Zij begreep wal hij dacht, doch was te zwak om hem gerusl te stelleji; zij kon slechts met wijdgeopende oogen den afloop nagaan. De soldaten liepen over den muur, totdat zij niet verder durfden, uit vrees, door de openingen in bet vuur te zullen vallen. „Geef u over!" riepen zij. „Geef u over, dwaas, anders komt gij om het leven. Titus schenkt u lijfsbehoud!" „Om mij, een waardiglieidsbekLeeder in Israel, aan zijn triomfkar, geboeid door Rome's straten te sleuren," antwoordde Benoni verachtelijk. „Maar ik geef mij niet over, en ik bid God, dat helzelfde lot, dat gij gebracht liebt over deze stad en haar in- woners, ook uw stad, en uw kinderen mag treffen, door nog wreedere mannen dan gij zelf." Hij lachte, nam een speer op die op den muur lag en slingerde dien met zooveel woede naar lien ne. cbn. hij het schild van een der soldaten en diens arm doorhoorJe „Ik wenschte dat het uw hart was ge- weest, Leiden, en het liart van uw geheele nalie!" krijschte hij. Hij liief de lianden Len hemel, en sprong in den vuurgloed onder hem. Zoo stierf Benoni, wild en trotach tot het laalste oogenblik. Ojieetis ontwaakte Mirjam uit een nieuwe bezwijming. De deur die naar haar verblijf- plaats voerde, werd opengemaatvt en ecu ge- stalte vertoonde zich, blootshoofds, met ver- seheurde kleeren, zwart van rook en bloed. Mirjam lverkende Simeon ja, Simeon, den Het was, volgens den ministef, in het be- lang van Engeland en zijn bondgenooten den uitvoer van artikelen, die Duitschland evengoed kan leveren, voort te zetten en uit te breiden. De uitvoer van cement is voor Engeland veel waard, daar hij bij- draagt tot de betaling van invoeren van levensmiddelen en dit is speciaal het geval wat Nederland betreft, nit hetwelk Enge land groote hoeveelheden margarine, boter en spek betrekt. „Naarmate wij minder in staat zijn door uitvoeren voor den levensmiddeleninvoer te betalen, wordt het voedsel duurder en der- halve is het in ons beiang onzen wissel- koers zoo dicht bij den normale te houden als mogelijk was." Uit niets is gebleken, dat cement, uit En geland uitgevoerd, de vijanden- Leeft be- reikt. Integendeel, alle artikelen, die naar Nederland worden gezonden, zijn door zeer strenge waarborgen gedekt tegen heruit- voer en uit de statistieken der Nederland sche Regeering blijkt, dat geen enkele ton cement naar Duitschland is gegaan. Dit ligt ook voor de hand, want Nederland was voor den oorlog een groot gebruiker van cement, het voerde groote hoeveelheden aan uit Duitschland en daarom is het wen- schelijk, dat Engeland deed wat het kan om den handel te belemmeren. Nadat de brief was voorgelezen, ver klaarde kapitein Brookes als cement-ex- porteur, dat er geen £nkel bewijs was, dat er pillboxes" gemaakt waren van cement uit Engeland. Hij kende,' zeide hij, den han del met Nederland) beter dan wie ook en verzekerde, dat Duitschland de.Nederlan- ders met allerlei straffen had bedreigd ten einde te voorkomen, dat zij Engelsche ce ment kochten. Door dit protest aan te ne- men zou de „Exchange" dus onbewust in de kaart der Duitschers spelen. VERKIEZINGSONLUSTEN TE ZURICH. Te Zurich hebbem in de laatste dagen demonstraties plaats gehad, die ontstaan zijn uit het misnoegen van de sociaal-de- mokraten over een nederlaag bij de jong- ste verkiezingen. Vrijdag werden twee voorname leiders gearresteerd en Zaterdag verzameide zich een groove volksmassa, die trachtte de gearresteerden uit het po- litiegebouw te bevrijden. De^demonstran- ten hebben de politie met steenen gegooid, waarop de politie de bianke sabel trok en een bloedig gevecht ontstond. De volks- menigte richtte barricades op en de politie verdedigde zich met revolvers. Volgens de laatste berichten zijn 3 personen ge- dood, 5 doodelijk gewond, van wie een in den loop van gister is overleden. 18 per sonen liggen zwaar gewond in de hospi- talen. Het aantal licht gewonden wordt geschat op ongeveer 70. Ten slotte ruk- ten militairen aan, die salvo's afgaven, waarop de menigte uiteenging. Om ver dere demonstraties te voorkomen, werd een groote militaire troepenmacht opge- kommandeerd. Zondagmorgen had een conferentie van regeeringspersonen plaats, en werd een mededeeling aan de bevolking gericht, dat met het oog op de onvol- doendheid van de stedelijke politie troe- pen moesten worden ontboden. Zondagmorgen rukten 3 bataljons de stad binnen en bovendien nog 2 regimen- ten dragonders. Het bevel over deze troe- pen en over de troepen, die zich reeds te Zurich bevonden, werd opgedragen aan generaal Reisner. Vergaderingen in de open lucht werden verboden. Bij de-straatonlusten zijn 4 dooden, on der wie een politieagent, en veie gewonden gevallen. Een machinegeweer-afdeeling veegde het plein voor 't regeeringsgebouw schoon met losse patronen. 's Nachts om £en uur was de rust her- steld. DE TOESTAND IN RUSLAND. Donker zijn de berichten uit Rusland. Donker wat de toestanden betreft, en donker wat de vooruitzichten aangaat. De anarchie breidt zich over geheel het groote rijk uit. De weinige berichten, die over de Russische grenzen komen, zijn in hun on- derlinge tegenstrijdigheid wel eenstemmig op dit eene punt, dat de regeeringloosheid thans hoogtij viert. Niet alleen in Peters burg en Moskou, maar in alle centrale en ziudelijke gouvernementen; bovendien is de anarchie overgeslagen naar Finland en Si- berie, naar Taurie en Kaukasie. Het Deensche blad Politiken kreeg van een Russisch legatie-secretaris een beschrij- ving van den" toestand, waarin gezegd wordt: „Ons land is gebroken. Het lijkt een mensch, die ziek is, naar lichaam. pn ziel. wreeden rechter, die liaar tot dezen vaeese- lijken dood had veroordeeld. Hem volgde een Romemsch officier, een forsche man, van middelbaren leeftijd met een vriendelijk, verweerd gezicht, die Simeon hij zijn kleed vasthield, en achter liem kwamen zes solda ten. Zijn gelaat kwam Mirjam bekend voor. „Houd liem vast!" hijgde hij. „Wij moe ten er een kunnen laten kijken, anders weet het volk niet hoe een levendc Jood eruit ziet!" De officier trok zoo hard aan het kleed, dat Simeon op den grond viel in zijn wor- sleling om los te komen, want hij hoopte eveneens den dood te vinden, door van den Loren te springen. Meteen had den de soldaten hem gegre- pen. Toen ontdekte de kapitein voor het eerst Mirjam, aan den voet van haar pilaar. ,,Kijik," zeide hij, „dat had ik vergeten. Dat is het meisje dat wij gisteren uit den voorliof der Vrouwen zagen en die wij moes ten redden. Is het arme schepsel dood?" Mirjam hief haar bleek gezichtje op en keek hem aan. „Bij Bacchus!" zeide liij, dat gezicht heb ik meer gezien; zoo'n gelaat vergeet men niet genrakkelijk. Ah! daar staat iets ge- schreven." Hij bukte en las wat er op Let bord op haar borst stond: „Mirjam, christin en verraderes, is ver oordeeld, hier te sterven op de manier, die God zal bepalen, voor de oogen van haar vrienden, de Romeinen." „Wij st&an voor eert beslissend keerpunt in onze geschiedenis. Algemeen is de wensch naar vrede met ieder rijk. Rusiand zal echter zijn bondgenooten niet in den steek laten en de goede krachter. onder de bevolking zullen, naar wij hopen, weder aan het roer komen." Het is echter de vraag: of de bondgenoo ten Rusland niet in den steek zullen laten. De berichten van de Zweedsche grens ma ken den indruk, dat de -goederen, uit de Entente-landen naar Rusland verzonden, worden teruggehaald, voor zoover dit nog mogelijk is, terwijl nieuwe zendingen wor den tegengehouden. Engeland heeft last gegeven, dat de stoomschepen met hunne ladingen uit Archangel naar Engeland moe ten terugkeeren. En in antwoord daarop houdt Rusland de zendingen aan, die uit Rusland naar de Entente-landen worden gestuurd. In Petersburg regeeren als men het zoo noemen mag de Bolsjewiki. Kerens- ky's rijk schijnt geeindigd. Naar luid van berichten uit Stockholm is daar zijn parti— culiere secretaris aangekomen, die met een valschen pas uit Rusland is gevlucht. Hij verklaarde dat Kerensky gevlucht is; an- deren zeggen, dat hij zich te Pskof van het leven had beroofd. Het bericht, dat Kornilof aan den strijd tegen de Bolsjewiki zou hebben deelgeno- men, wordt in de berichten tegengespro- ZlnoS steeds in de gevangenis te Mohilef. De groote tegenstander van Lenin schijnt thans de kozakken-generaal Kaledin te zijn. Deze meent in troebel water wellicht een gouden vischje te kunnen vangen; in vele berichten wordt hij ,,de man van de toe- komst" genoemd. Zijn kozakken voeren een directen hongeroorlog tegen de hoofd- stad, die het, naar luid der Zweedsche be richten, geen tien dagen meer kan uithou- den. Ook heeft hij de kolenstreken van den Don b'ezet en is hij meester van het spoorwegnet in West-Rusland. In hoeverre Kaledin kan beschouwd wor den als de aanstaande dictator, is uit de ontvangen berichten niet met zekerheid op te maken. Maar wel blijkt, hoe noodig het is, dat daar een krachtige persoonlijkheid orde in den chaos brengt. Bij de veelheid der vol- ken en de veelheid der wenschen zal dit zeer moeilijk zijn. De straffe hand der tsaristische autocratisch-bureaucrati- sche regeering, die alles naar een model wilde inrichten, heeft in vele tientallen ja- ren verzuimd, de grondslagen te leggen van een staat, die ook onder stormen vast geworteld kon blijven; de alien vereeni- gende vrijheid werd gedood en vervan- gen door het strenge keurslijf der Pan- siavische bureaucratie naar het model van Pobjedonostzef. En daardoor is er niets wat de onderling tegenstrevende deelen samenhoudt, nu de band verdwenen is, die ze gedwongen vereenigde. Wij staan waarschijnlijk voor de ontbin- ding van het rijk, dat door de Romanofs en de HolsteinGottorps gedurende drie eeuwen van strijd, verovering en annexatie werd bijeengebracht. Maar het is niet te voorzien hoe in den chaos, waarin dat rijk thans verkeert, weder orde, rust en vrijheid kunnen worden gebracht. pat is het raadsel der donkere toekomst. Tusschen de nieuwe regeering van Rus land en de vertegenwoordigers der Enten te wordt de toestand steeds meer gespan- nen. Met de gezanten te Petrograd hebben alle relaties bijna opgehouden en hun ver- trek zou in alle bijzonderheden zijn voor bereid, maar heeft tot nu toe niet plaats gehad, omdat men den toestand in Fin land voor onveilig houdt. Ook de weg over Archangel moet wegens duikbootgevaar niet minder gevaarlijk zijn. Men houdt da- gelijks rekening met het vertrek der ge zanten. Ook met de consuls der Entente heeft de nieuwe overheid te Tornea hei ernstig te kwaad gekregen, doordat de grenswacht aldaar den pas van de koeriers uer geallieerden als ongeldig beschouwde. De Entente-consuls stelden een ultimatum, dat in een half uur beantwoord rnoest wor den, waarop de autoriteiten order gaven de koeriers .te laten passeeren. Daarentegen zijn alle goederen uit Rus land voor de EntenteGanden te Tornea aan- gehouden als vergeldingsmaatregel voor het ongelast terugkeeren van alle Engelsche schepen met levensmiddelen en munitie, die voor Archangel waren bestemd. Waarschijnlijk zal Kaledin met zijn ko zakken niet naar Petrograd oprukken, maar past hij een ander middel toe, om de hoofd- stad klein te krijgen, n.l. haar uithongqren. De kozakken-generaal, die Charkof heeft genomen en het kolenbekken van de Donetz heeft bezet, beschikt nu over alle levens- middelenvoorraden van Zuid-Rusland en sluit alien toevoer naar Petrograd af. Hij ttVieft 200 wagons met levensmiddelen, voor I/: hoofdsta-d bestemd, te Charkof opgehou- „Mirjam," zeide hij, en zwceg toen ont- steld. „Kijk," riep een der soldaten, „hct meisje draagt paarlen, en mooie ook. Be- veelt gij, dat ik ze haar afneem?" „Neen, afblijven," was het antwoord. „Het meisje nocli de paarlen zijn voor ons. Maak dien ijzeren keten los." Dit geschiedde met heel veel moeite. „Kunt gij staan?" vroeg de kapitein aan Mirjam. Zij schudde het hoofd. „Dan zal ik u rhoeten dragen." Hij nam liaar op als een kind, gaf den soldaten bevel, Simeon mee te nemen, - en droeg haar langzaam en voorzichtig de trap af, die Mirjam meer dan zeslig uur geleden was opgegaan. Beneden vroegen de soldaten hem lacliend, wiens kindje hij had buitge- maakt, doch hij stoorde zich er niet aan, en liep door, totdat hij voor Titus stond. „Wal draagt gij daar in uw armen, kapi tein?" vroeg hij. „IIet meisje, Cesar," antwoordde hij, dat daar op die poort was vastgebonden, en waarop niet mocht geschoten worden." „Leeft zij nog?" „Zij leeft maar nicer ook niet. Dorst en hitte hebben haar verschroeid." „Hoe kwam zij daar?" ,,Dat staat hier te lezen, Cesar." Titus las. "Zoo!" zeide hij. „Christenen. Een lee- iijke secte, nog erger dan Joden. -Zoo dacht de goddelijke Nero, er tenminste over. En den. Reeds nu heerscht er groote nood in de stad en men voorziet, dat zij het niet langer dan eenige dagen zal kunnen voi- houden. CLEMENCEAU's REGEERINGSVERKLARING. De korte iniioud van de regeeringsver- klaring van den nieuwen Franschen pre mier Georges Clemenceau komt, naar Reu ter meldt, op het volgende neerr Clemenceau aanvaardt de taak een re geering te vormen, teneinde den oorlog te voeren met verbubbelde kracht. Een en ondeelbaar hebben wij, zegt de regeerings- verklaring verder, slechts een eenvoudigen plicht: Den soldaat bij te staan, met hem te leven, te lijden en te strijden en alles af te wijzen,*wat niet voor het land is. De rechten van het front en de plichten van het achterland moeten thans alle tot een worden vermengd en als er thans menschen zijn, die in hun ziel het oude zaad van den haat kunnen vinden, laten wij hen dan verwijderen. Alle beschaafde naties zijn belrokken in denzelfden slrijd tegen de moderne vormen der oude barbaarschlieden. Met al onze goede bondgenooten zijn wij een onwankel- bare rots en een versperring, die men niet voorbij zal komen. Aan het front der gealli- ieerden is overal en ten alle tijde niets dan broederschap en solidariteit, de meest ze- kere grondslag van de wereld der toekomst Voor u en voor het land, dat schreeuwt om rechtvaardigheid, stellen wij ons zelf borg dat recht zal geschieden tot de uiter- ste gestrengheid der wet. Geen aanzien des persoons, noch invloed van politieke harts- tochten zal ons van dien plicht afbrengen of ons verleiden hem te overschrijden. De oensuur zal worden gehandhaafd ten opzichte van diplomaliek en militair nieuws en ook van eenige aangelegenheid, die in staat zouden zijn den vrede in het land te verstoren. In den krijgsraad zal de krijgs- man in den reel iters toe! samenwerken met den krijgsman aan het front. Geen pacifistische campagnes meer, geen Duitsche intriges meer, geen verraad of half verraad, maar de oorlog en niets dan de o-orlog' Wij zullen levensmiddelenbeperkingen aan- nemen, evenals Engeland, Italie en Amerika. Wij zullen elken afzonderlijken burger vra- gen zijn aandeel te dragen in de aigemeene verdediging, meer te geven en met minder tevreden te zijn." De verklaruig besloot met een welspre- kend beroep tot steun van de nieuwe lee- ning. Na een debat nam de regeering een motie van vertrouwen in de regeering aan met 418 tegen 65 stemmen. 2000 DUITSCHERS GEINTERNEERD. De eerste resultaten van Wilsons besluit betreffende onderdanen van vijandelijke lan den in zekere gedeelten der Vereenigde Sta- ten woonachtig, zijn reeds merkbaar. Op Hoboken werdeai 2000 Duitschers in bars, pensions en op de kaden gearresteerd, en op Ellis-eiland geinterneerd. (Reuter.) DE BESTRIJDING DER DUIKROOTEN. In verband met de mededeeling van Lloyd George omtrent het tot zinken brengen van vijf duikbooten op Zaterdag j.l., zeide de Minister van Marine, Daniels, dat de duik- boot tot nu toe te kort is gesclioten en er niet in slagen zal, aan Duitschlands ver- wachlingen te beantwoorden. De volken, waartegen de duikbooten gebruikt wordt, beheerschen den toestand, en ofschoon de onderzeeers een gevaar blijven voor de han- delsschepen, zijn de middelen gevonden, om hun doeltreffendheid grootendeels te vermin- deren. Daniels voegde hieraan toe, dat ge durende de laatste zes maanden meer onder zeeers tot zinken zijn gebracht dan in het geheele vorige jaar. EEN EISCH TEGEN DEN EX-TSAAR. Het Gerechtshof van den staat New-York heeft wegens contractbreuk beslag gelegd op de zich hier bevindende eigendommen van den voormaligen tsaar, ter waarde van 2,800,000 dollar. Eischeres is de „Marine Transportation Service Corporation", welke verklaart in 1915 een overeenkomst te zijn aangegaan betref fende het vervoer van goederen naar Rus land. Dit land was echter in gebreke ge bleven en daarom werd een aan- klacht ingediend tegen tsaar Nioolaas, als vertegenwoordigende de toenmalige re geering. NIEUWE OORLOGSMACHINES. De Duitschers hebben aan het front in Belgie nieuwsoortige oorlogsmachines aange- voerd. Zij bestaan uit korte torentjes uitge- goten ijzer, waarin vier man plaats kunnen vinden. De dikte van de wanden meet on geveer zes a zeven c.M. Een kleine opening is aangebracht op de lioogte der oogen. Deze een verraderes ook! Nu, zij heeft haar lot zeker wel verdiend. Maar wat is dat! „Is veroordeeld om le sterven op de manier die God zal bepalen, voor de oogen van haar vNenden, de Romeinen." Ik zou wel eens willen weten, waarom de Romeinen haar vrienden zijn? Meisje, als gij spreken kunt, vertel mij dan wie u veroordeelde." Mirjam keek op en wees met den vinger naar Simeon. „Is dat waar, man?" vroeg Cesar. „Zeg de waarlieid, want ik zal navraag doen, en als hij liegt, zult gij sterven." „Zij was veroordeeld door het Sanhedrin, waartoe haar eigen grootvader, Benoni, be- hoorde; zijn handteekenmg staat ook onder liet vonnis," antwoordde Simeon wrevelig. „Voor welke misdaad?" „Omdal zij een Romeinsclien gevangene liet onlsnappen, en voor die daad," voegde hij er woedend bij, „moge haar ziel voor eeuwig branden hi het Gehenna." „Hoe was den naam van dien gevangene?" vroeg Titus. „Dat herinner ik mij niet." „Nu, het doet er ook niet veel toe, want bij is dood of in veiligheid. Aan uw gewaad, of wat er van overgebleven is, zie ik, dat gij ook tot het Sanhedrin behoort, niet- waar? „Ja, ik ben Simeon. Mijn naam hebt gij wel meer gehoord." (Wordt vervolgd.) VAN

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1917 | | pagina 5