ALGEWEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOK ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Levering Grind. No. 6611. Dinsdag 20 November 1917, 7e Jaargang". 70000 KG. Grind De Oorlog. ABONNEMENT: ADVERTENTIfiN l|f Telefoon -3SS, Bit BM fgrsefeijat Maamlag', Woensfeg- en YrPapvend, altgezouderd op Faestdagea, &JJ de Firma P. J. YAH DE SAHDE to TerHeazea. Overtrading Distributiewet. BINN INLAND. Psf 3 maanden binnen de stad 1.Franco per post voor Nederland 1.10. Blf vooruitbetalingvoor Belgie /1.40, voor Ned-Indie en Amerika /1.65, overig Buitenland 2. Men abonneert zich bij de Uitgeefster, of buiten Ter Neuzen ook bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Van I tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0.10- Bij direct© opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt d® prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief. Inzending van adverteutien voor I UUT op den dag der uitgave. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN maken bekend, dat B. D. KOENE-BLIEK wegens het verkoopen van brood en be- nchuit zonder bor.s voor een tijdvak van 11 dagen uitgesloten is van het be- trekken en verwerken van Hegee- ringsmeel en - Bloemte beginnen met 18 Nov. e k. eD eindigende Woensdag 28 Nov. d. a. v. middernacht, tengevolge waarvan yeen brood door dezen bakker kan worden afgeleverd. Ter Neuzen, 17 Nov. 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HU1Z1NG A, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. Burgemeester en Wethouders der gemeente ZAAMSLAG, zullen trachten aan te be- steden de levering van 3 bij 4 franco ter plnatse van bestemming, waarvan 4000 K.G. naar Othene. 2000 y Kamperschenhoek. 30000 Pouckepolderschendijk. 1000 n ii 1i al. 2000 h Margaretha. 4000 a n Benzenkoek. 27000 H h Dorp. Prjjsopgaven worden ingewacht ten Ge- meentehuize van Zaamsiag vior of op 22 November a s., voormiddags 10 uur. Zaamsiag, 13 November 191J7 Burgemeester en Wethouders der - gemeente Zaamsiag, JOH. DE FE1JTER, Burgemeester. J. STOLK Lzx., Secretaris. Een geheim verdrag. ,/Uet Volk" schrijft Een paar dagen geleden bebben wi] een telegram van bet Franscbe officieele bureau van Havas opgenomeD, waarin verzekerd werd, dat het gerucht volgens hetwelk de Fransch-Russische overeenkomst ook over een deel van Nederland (ten gun'ste van Belgie) zou beschikken, een Duitsch ver- zinse! zou zijn. ^Hierbij merkt de N. Rott. Crt," op, dat het gerucht in de Nederiandsche pers aijn intrede deed op gezag van den Parijschen correspondent van den christelijk-histori- schen ,/Nederlander", welke correspondent uitermate Franschgezind is en dus moeilpk als een Duitsche spreekbuis voorgesteld kan worden. ,/Men deelt ons nu intusschen van uit- nemend ingelichte zijde mede, dat inweer- wil van de tegenspraak van Havas de ge- heime Fransch-Russische overeenkomst in- derdaad bepalingen ten nadeele van Neder land en ten bate van Belgie inhoudt, ter- wyl onze zegsman ons verklaart, dat hij deze kennis uit gebeel andere dan Duitsche bron putte en ze reeds verwierf voordat in de geheime zittiDg van bet Fransche parlement het bestaan van het verdrag of van de afapraak werd bekend gemaakt en dus lang voor de ontbuilingen van den vorigen Duitschen rijkskanselier Michaelis." Zand en grint. Te Lobith zijn ruim veertig schepen geladen met grint aangehouden, als zijnde over tijd. Deze schepen zijn gisteravond weer naar Duitscbland teruggekeerd. Dure kolen. Het plan is, het minimum rantsoen brandstof (10 H.L.) te gaan leveren be- neden den kostprjjs. Er zal, voor zooveel betreft het minimum rantsoen, op anthra- ciet 3,60, op kachelkolen 3,15, op cokes 2,50 bi)gelegd worden. Berekende kosten ruim 50 millioen gulden. Ten einde die kosten nu te verminderen zullen de steenkolen, welke voor meer dan 2 haardsteden boven het minimum-rant- soen verstrekt worden, berekend worden met bedragen die oploopen van 1,50 (in klasse 111) tot 15 (in klasse VIII) boven den kostprijs. Uit deze betaling boven den kostprps, waardoor dus in klasse VIII de H.L. komt op ODgeveer 20, denkt de Regeering ruim 32 millioen gulden winst te ontvangen, zoodat dus de steenkoolver- atrekking nog slechts een netto deficit zou oplereren van 18 millioen. Deze exhorbitante woekerprpzen der brandstof zullen natuurlijk zeer remmend, zoo niet fnuikend werken op het verbruik, en dus op de verwachte winst, maar dat scbijnt bp de Regeering niet op ie komen, schrijft de #N. R. Ct." Dat hier een vol- komen ontgoocheliug zal plaats hebben, is ecbter buiten kijf. Door een Duitsch watervliegtuig aangehouden. Gezagvoerder Eppinga van den schoener (.Rensina 2", Donderdag te IJmuiden van Calmar binnengekomen rapporteert, dat hp op de terugreis den lien November door eep Duitsch watervliegtuig op zee werd aangehouden. De scheepspapieren werden ter onderzoek afgegeven. Tpdens bet on- derzoek kwam de mist opzetten en ver- dween het vliegtuig met medeneming van alle papieren. Iniijving in het leger der Vereenigde Staten Van Verschillende zijden vraagt men in- lichtingen naar aanleiding van het gerucht, dat neutralen, dus ook Nederlanders, in de Vereenigde Staten gevestigd, zouden worden ingelijfd bij het leger der V. S. Bij informatiebij de Amerikaansche legatie. deelde men aan bet Hoi. mede, dat hierom- trent nog g-en officieele mededeelingen ont vangen zpn, WH worden de neutralen ge- rcgistreerd, dochalleenter vaststelling hunner identiteit. Een voorstel, om tot inlpving der neutralen over te gaan, is bp het congres der V. S. ingediend, doch de behandeling er van is uitgesteld tot December Onze varkensstapel. De toestand van onzen varkensstapel breogt de noodzakelijkheid mede, het aantal slachtingen aanzienlpk* te beperken. Ter bereiking van het gestelde doel is verboden, geslachte varkens of gedeelten daarvan af te leveren of te vervoeren. Aan de burgemeesters wordttoevertrouwd, dispensaties van het gestelde verbod te verieenen. Uit het samenstel der bepalingen blijkt, dat zij praktisch neerkomen op een verbod van afleveren en vervoeren van andere d»n Regeeringsvarkens en dat het slachten kan gescbieden tot tun hoogste de belft van 't vroegere aantal Regeeringsvarkens. Hollandsche schepen in den grond geboord. Veie visschers verdronken. Volgens bet rapport van een Scheve- niugsehen logger is de ^Jacoba IJm. 805," van de reederp Osendarp, te IJmuiden, op zee in de lucbt gevlogen. Alle opvarenden zouden verdronken zijn. Van andere zijde wordt evenwel beweerd dat de ^Jacoba" in den grond is geboord. Bij de reederij N. Parlevliet te Katwijk is van bet Duitsche consulaat bericbt ont vangen, dat haar logger //EL W. 85, van der Duyn van Maasdam" tot zinken is gebracbt. Zes man zijn te Wilhelmshafen geland. Een opvarende, de matroos J. van der Plas uit Katwijk, is gedood bp het ontladsn van een revolver. Druppelsgewpze komen de bericbten binnen van een nieuwen aanval van Duitsche duikbooten op onze zeilloggers, zegt de #Tel." Volgens de laatste berichten zpn twee loggers van Scheveningen, een van Katwijk en minstens twee van IJmuiden tot zinken gebracht. Daar moeten er onder zpn, die in den nacht zonder eenige waarschuwing in den grond geschoten zijn, zoodat des morgens door andere vaartuigen niets dan wrakhout werd gezien. Edn logger, de jEngeltje" IJm. 262, is door een toeval aan vernietiging ontkomen. Reeds was de bemanning aangezegd het scbip te verlaten, omdat het scbip tot zinken zou worden gebracht, toen een torpedojager in zicht kwam, zeer waarschpnlijk een Engelscbe. De duikboot verdween van de oppervlakte en de bemanning van den logger zette alle zeilen bij en wist te ontkomen. Voorts is de scbeepsboot, aangebracht te Hoek van Holland, gemerkt IJM. 173, afkomstig van den logger //Cornelis Bart," omtrent welker bemanning men in groote ongerustheid verkeert. Het motorstoomschip //De Dollard", toe- behooreude aan de maatschappij Bestevaer" te Amsterdam, is door een Duitsche duikboot in den grond geschoten. Er zijn zes man van de bemanning door een Spaansch visschersvaartuig te Vigo geland. Men vreest, dat een drietal leden der bemanning is omgekomen. Op zee aangehouden. De van de trawlvisscherij te IJmuiden teruggekeerde zeillogger Y.M. 216, Ada, van de reederij C. van Bienen te Bloemen- daal, rapporteert jl. Donderdag in de Noordzee door een Britschen torpedojager te zijn aangehouden. Een der Britsche offi- cieren kwam op den zeillogger over en deelde den schipper mede, dat, hoewel het hem zeer speet, het schip naar een Britsche haven zou worden medegevoerd, daar het zich in het door Engeland als onveilig ver- klaarde gebied ophield. "De schipper ver- wonderde zich ten zecrste over deze bewe- ring en verzocht den Britschen officier te mogen aantoonen, dat zijn vaartuig niet in de verboden zone was, De officier, een zeer hoffelijk man, wensch e op dit verzoek wel in te gaan in tegenstelling met zijn Duit sche collega's, die onzen visschers, als zij in bun recht zijn, niet eens tijd gunnen om zich op behoorlijke wijze te verdedigen tegen de meestal ongegronde beweringen en liet zich de kaart toonen. Onmiddellijk nadat gebleken was, dat de opgegeven peilingen van den Nederland- schen schipper juist waren en het schip zich wel degelijk in het vrije gebied bevond, gaf de officier last den reeds door den tor pedojager uitgebrachten sleeptros los te werpen en gaf toestemming de onderbroken reis voort te zetten. Een door den schipper aangeboden zootje visch werd met beleef- den dank door den officier aanvaard. Hij wenschte onzen zeelieden een voorspoedige reis en behouden thuiskomst, waarna hij naar zijn schip terugging, dat weldra uit het gezicht verdween. Alle opvarenden van den logger Ada spraken hun tevredenheid uit over de goede behandeling van de zijde van den Britschen officier. Verlenging van den dunr van den dienslplicht bij den hinds torm. Lngekomen is een wetsontwerp tot verien- ging van den duur van den dienslplicht bij den landstorm. De persomen, te wier aanzien nadere vee- lenging van den dienstplicht bij den land- storm wordt voorgesteld, zijn de landstorm- plichtigen, die in 1916 of 191-7 hun 40ste ievensjaar volbrengen. Het zijn voornamelijk personen, die landstormplichtig zijn gewor- deii krachtens de wet van 11 Juni 1915 en in 1911 of in 1912 als dienstplichtige van de landweerlichting 1904 of 1905 (militielich- lichling 1896 en 1897) uit den dienst zijnont- slagen. Duren de heerschende buitengevvone om- standigheden na 31 December 1917 nog voort, [dan is het noodig, dat bedoelde personen voorloopig tot den landstorm blijven be- hooren. Danger in dienst houden van dienstplichligen bij de landweer. Ingediend is een wetsontwerp tot hetlan- ger in dicnsl houden van dienstplichtigen bij de landweer. Het welsvoorsfel heeft, evenals de wet van 23 Mei 1917, betrekking op de dienstplichli- gen van de landweerlichtingen 1907, 1908, 1909, 1910 en 1911 (militielichtingen 1899, 1900, 1901, 1902 en 1903). Om gelijke redenen als die, welke tot ge- noemde wet heeft geleid, is't noodig er voor loopig niet toe over te gaan hen uit den dienst bij de landweer te onislaan, zoo de heerschende buitengewone omstandigheden na 31 December a.s. nog voortduren. Instilling van een Iiandeisreiister. Er is een wetsontwerp tot instelling van een handelsrcgister ingediend. Petroleum. De Min. v. Landb. maakt bekend dat bon noi. 3 der Rijks-Pelroleum distributiekaarten geldig zal zijn van 16 t/m. 30 Nov., vooreene hoeveelheid van twee L. Noodbrikelten. Men meldt, dat eerstdaags ook alle z.g. noodbriketten, die in fabrieken hier telande worden gefabriceerd en die tot heden bui ten de brandstofrantsoeneering bleven, onder de distribulie worden opgenomen. DE ALGEMEENE TOESTAND. Het Kabinet-Clemenceau is er.Met een grooten ijver schrijft het Hbl. heeft Clemenceau een Kabinet gevormd, dat een goeden indruk maakt. Hij heeft voorname lijk steun gezocht en gevonden bij zijn poli- tieke vrienden in den Senaat. Pichon en Pams zijn oude bekenden, evenals Klotz, Georges Leygues, Clementel en Jonnart, die het laatst regeeringscommissaris in Grie- kenland was, en Koning Constantijn heeft weggewerkt. Het zijn alien ervaren man- nen op polifiek gebied en voorstanders van den oorlog tot aan de eindelijke overwin- ning. Wat een Kabinet-Clemenceau een zekere kracht geeft is, dat het is samengesteld uit mannen, die sedert het begin van den oor log geen verantwoordelijkheid hebben ge- dragen, zoodat het dus grooter vrijheid van handelen heeft. Het is op politiek gebied met ongebonden handen aan 't bewind ge- komen,.en kan dus met meer onbevangen- heid en zonder zich aan voorstellingen en uitingen van vroegere regeeringen te sto- ren, de middelen aangrijpen, die het noodig acht, om Frankrijk uit den benarden toe- stand te redden, waarin het verkeert. Dit wil niet zeggen, dat van een Kabinet- Clemenceau vredelievende gedachten, toe- nadering of vredesvoorstellen te wachten zijn. De Tijger heeft door zijn artikelen in den Homme enchaine sedert drie-en-een half jaar genoeg getoond, wat op dit punt van hem te wachten is. En de tegenstand, dien Clemenceau zal ondervinden van de zijde der sociaal-demo- craten en van andere groepen, die den Tijger persoonlijk niet goed gezind zijn, zal hem en zijn medewerkers prikkelen, om nog krachtiger en met meer zorg op te tre- den, in het b&lang van Frankrijk. En de linkergroepen zullen Clemenceau hun steun niet kunnen onthouden, wanneer hij, zooals van hem en zijrf' medewerkers verwacht kan worden, een zuiver republi- keinsche politiek volgt. Krachtiger tegenstand dan van links kan van rechts worden verwacht; want het is de rechtsche groep, die verontwaardigd is, dat Clemenceau een poging deed een linksch bloc te maken, en de rechterzijde daarbij geheel uitsloot. Trouwens, de hou- ding die Clemenceau in de quaestie der rechtszaken, voornamelijk in de zaak Mal- vy-Daudet, zal aannemen, kan r.iet anders dan bij voorbaat den argwaan wekken van de groep der Action frangaise. Desondanks is't de vraag of Clemenceau in staat zal zijn het lang te maken. Zijn geheele politieke verleden staat hem in den weg. Hij was steeds meer de „etrangleur des ministres", de man die de kabinetten omverwierp, dan de regeerder en bestuur- der; en de geschiedenis van zijn eenig mi- nisterie is niet geschikt, om hem onver- deelden steun te verschaffen. Daarvoor is de haat, dien hij toen heeft geoogst, te groot en te hevig geweest. Tenzij men in de meening deelt van Herve, dat in oorlogstijd van democra- tische politiek geen sprake kan zijn, en dat dan slechts de dictatuur kan worden ge- duld, wat echter van de Fransche Ka-' mer niet kan worden verwacht, is er dus geen reden te veronderstellen, dat het Kabinet-Clemenceau, ook al wordt het met welwillendheid ontvangen, een lang minis- terieel leven zal hebben. De opmarsch der Oostenrijksch-Duitsche legers in Italie wordt geregeld voortgezet. Terwijl aan de monding der Piave de Oos- tenrijksche Honveds de rivier konden over- trekken, ert de Italiaansche verdedigers van den westelijken oever verdrijven, hebben te- gelijk uit het gebergte, op de hoogvlakte der Sette Communi vooruitdringende Oos- tenrijksche legers Asiago ten Westen van de Brenta en Cismon op den Oostelijken oever der rivier bezet, evenals de bergstel- lingen van den Mte Prassolan en den Mte Peurna. Daardoor is het vasthouden van de steliingen der Brenta onmogelijk gewor- den. Een Havas-bericht zegt, dat de opmarsch der Duitschers en Oostenrijkers naar Ve- netie krachtigen tegenstand ondervindt bij de Italianen, die den vijand op verschillen de punten tegenhouden en zijn opmarsch vertragen. Die tegenstand heeft meer ten doel tijd te winnen, om zoodoen.de de ge- reorganiseerde Italiaansche legers, ver- sterkt met Fransche en Engelsche hulp- troepen, in staat te stellen de legers der Centralen krachtig tegen te treden. Het denkbeeld, in Entente-kringen wel eens geuit, om door een krachtigen aanval in Italie, een veldslag in grooten stijl in de vlakte van Venetie, de Duitsch-Oosten- rijksche legers niet alleen terug te drijven, maar den weg naar Weenen te openen, wordt in het Journal des Debats als een onmogelijkheid verworpen. Wordt het Duitsch-Oostenrijksche leger door de troe- pen der geallieerden verslagen, zegt het blad, dan zal het terugtrekken in de berg- streek en achter den Isonzo, en zich daar weder verdedigen als tot nog toe. Om die verdediging onmogelijk te maken en den opmarsch naar Weenen te kunnen aanvaar- den, zooals de lezers van de verhalen over de Napoleontische veldslagen zich voorstel- len, moest eerst het laatste Duitsch-Oosten rijksche leger vernietigd zijn. Het is niet denkbaar, dat de geallieerde troepen zich zouden. wagen in Karinthie of Stiermarken, ver van hunne basis, tenzij de vijandelijke legers geheel zijn uiteengedreven. Dan toch zouden de geallieerden blootgesteld zijn aan een „coup de main", en wat Cadorna niet heeft kunnen doen, toen hij aan de winnende hand was in het gebied der Ison zo, en toen de Centrale legers nog krachtig bezig werden gehouden in het Oosten en Westen, is thans niet meer mogelijk, nu Rusland niet meer meetelt, Servie en Roe- menie tot onmacht zijn gedoemd. De te verieenen hulp aan Italie moet dan ook, naar het Journal des Debats meent, zich bepalen tot zoodanige krachtsinspan- ning, dat aan Italie vergund wordt de we- gen naar het Zuiden en Westen af te slui— ten en zijn legers te organiseeren. Doch het blad zou het betreuren, wanneer daar voor het front in Vlaanderen en Frankrijk zou worden verzwakt, wijl dit toch het voornaamste is voor Frankrijk en van een Fransch standpunt gezien. En de hulp mag ook niet langer duren dan noodig is, om Italie in staat te stellen, zelf weer voor zijn front te zorgen. Het Italiaansche leger heeft steeds de „nobele ambitie" gehad met eigen krachten overwinnen. En als het door de hulp zijner bondgenooten uit de verlegenheid is gered, moet het opnieuw zelf voor de bevrijding van zijn gebied en voor het herstel der nationale eenheid zorgen. HET VEROVERDE GEBIED. Een Wolff-telegram wijst op den rijkdom van het in handen der Centralen gevallen gedeelte van Italie. De provincie Udine heeft belangrijke veeteelt en brengt jaarlijks 125.000 ton mats voort. De provincie Bel- luno heeft een rijken ooft- en wijnbouw en uitgebreide Alpenveeteelt. Beide provincies bezitten een belangrijke textielnijverheid en veie andere industrieen. In Udine b.v. zijn 26 textielfabrieken. OPVORDER!NGEN IN BELGIE. Ook te Bergen (Mons) hebben de Duit schers alle wollen matrassen en kussens opgevorderd. Bergen is geheel afgesloten. In elk huis moet bestendig een bed gereed gehouden worden voor een Duitsch mili- tair. In het kamp te Baschamps bij Maubeuge kwamen 500 arbeiders uit Lessines aan, terug uit Duitschland. Men beloofde hun dat zij naar huis mochten als zij een con tract onderteekenden om voor de Duit schers te werken. Slechts 30 hebben het aanvaard, in de hoop de hunnen terug te zien. De anderen werden in colonnes van 100 tot 150 ingedeeld en te werk gesteld aan de verdedigingswerken achter het front. DUITSCHE VREDESACTIE. Uit Berlijn wordt gemeld: De sociaal- demokraten zijn van plan door het geheele land meetings te organiseeren om te ijve- ren voor een spoedigen vrede. De „Vorwarts" zegt, dat de sociaal-de- mokraten zich solidair moeten verklaren met de Russische partijgenooten, die direct vrede willen sluiten. EEN ZEEGEVECHT. De Engelsche Admiraliteit meidt: Onze lichte zeestrijdmacht, opereerende ter hoogte van Helgoland, is Zaterdagmorgen slaags geraakt met een vijandelijke liehte zeestrijdmacht. Het eenige ontvangen be- richt luidt, dat onze schepen slaags raak- ten met vijandelijke lichte kruisers, die met groote .snelheid retireerden en dat onze schepen ze najagen: Omtrent dit gevecht met negen Engel sche torpedobootjagers in het Kattegat heeft de inmiddels naar Duitschland terug gekeerde commandant" kapitein-luitenant Lauterbach rapport uitgebracht, zoo meldt een Wolff-telegram. Hij deelt me de, dat hij op 2 Nov., toen hij in het Katte gat kruiste, des morgens 7 uur nabij het Zweedsche eiland Kulien een aantal torpe dobootjagers ontmoette, die een grooten kring om de „Marie" vormden. Zoodra de vijandelijke schepen bemerkt werden, liet hij de oorlogsvlag hijschen en op den vij and vuren, die op 200 M. afstands even- eens een levendig vuur opende. Ofschoon de Duitsche hulpkruiser met weinige schoten twee vijanden buiten ge vecht stelde, was hij tegen de overmacht niet opgewassen. Het vaartuig werd her- haaldelijk getroffen, in de munitiekamers had eeu ontploffing plaats en toen een tor pedo het achterschip uit elkaar rukte, gaf de commandant bevel het schip te verlaten. Hij begat zich met eenige manschappen naar het voorschip en poogde een kleine jol uit te zetten. De overigen waren intusschen overboord gesprongen en voor een gedeelte door de Engelschen opgepikt, waarop de torpedo- jagers ijlings wegstoomden. Toen zij buiten gezicht waren, voer de jol met 15 man weg. instreeks 9 uur werden zij door de Deen- sche stoomboot Dalgas opgenomen en naar Kopenhagen gebracht, waar zij in het ste- delijk ziekenhuis uitstekend werden ver- pleegd. DUITSCHE PERSSTEMMEN OVER HET KABINET-CLEMENCEAU. De Voss. Ztg., aldus bericht Wolff, is van meening, dat, wanneer het Kabinet- Clemenceau eens ten val komt, ook Poin- care zal moeten aftreden en dat deze af- loop door het Kabinet-Clemenceau zeer £3

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1917 | | pagina 1