LaridOouwiiencfiten. baar goed resuitaat, aangezien zij van net zoete winstje eene lekkere sigaret geregeld van konden rooken. De beide smokkelaars in den dop zijn nauwelijks den 12jarigen leeftyd voorbij en wisten bet zoo aan te leggen om een par- fcijtje by eikander te krijgen, dat zy in verschiilende winkels hun voorraad opdeden, die dan later aan Duitscbe officieren tegen hoogen prijs van de hand werd gedaan. Dasr z«l nu wel een paar maanden tucht- school voor hen in 't vooruitzicht zyn. By een particulier onder de gemeente Westdorpe werd dezer dagen een inval gedaan door de ambtenaren. Na nauwkeurig inspectie van het huis en bijhoorigheden werden niet minder dan drie balen wollen goederen sajet, garen en wollen stoffen ontdekt, met het blijkbaar doel deze uit te voeren. De voorraad werd in beslag genomen en natuurlijk proces-verbaal opgemaakt. I I U L S T. De Staatsoourant, no. 266, bevat de statu- ten der „Hulstersche Woningbouwveroeni- ging" te Hulst, die- zich uitsluitend ten doel stelt in het belang van de verbetering der volkshuisvesting te Hulst werkzaam te zijn. KOEWACHT. Door de Belgische Eendracht alhier is aan het Bestuur van het Belgische Roode Kruis ter hand gesteld de som van 180 gulden en 16 franken als zuivere opbrengst van het onlangs gegeven concert. Deze week is alhier de oudste inwoner dezer gemeente L. Kegels overleden. Hij bereikte den leeftyd van 94 jaar. Woensdag had alhier eene openbare vergadering van den gemeenteraad plaats, waarop aile leden tegenwoordig waren. Aan de vergadering van "27 September 1.1. in be- ginsel besloten. eene verordening uit te vpar- digen, waarbij het pellen, koken en zoilten van moss el en, zoomede het pellen van gar nalen in huisinduslrie,' wordt verbodeni Bij die circulaire warm ingezonden af- drukken van de desbetreffende verordenin- gan in working te Goes en te Stad-Vollen hove. Door burgemeester en wethouders wordt tlians den raad ter vaststelling aangeboden de volgende concept-verordening: VERORDENING betreffen.de huisarbeid bij het pellen van mosselen en giar- nalen in de gemeente Ter Neuzen. Artikel 1. Het is verboden mosselen te pellen, te zouten of te koken, in te zamelen en te ver- zendcn, of garnalen te pellen, als Industrie, in eene woning of eene aanhoorigheid van een woning. Artikel 2. Het hoofd van een gezin is verplichtte zorgen, dat in zijn woning of de aanhoorig- heden van zijn woning, als industrie geen mosselen warden gepeld, gezouten of ge- kookt, ingezameld of van daaruit verzonden en geen garnalen worden gepeld. Artikel 3. Het gezinshoofd bedoeld in artikel 2, w-ordt geacht aan zijn verplichfcng te hebben voldaan, wamieer hij aantoont, dat door hem de noodige bevelen zijn gegeven en de noodige maatregelen zijn gepomen, om de De Voorzitter geeft te ketineii, dat dit voor- stel nu geheel op zichzelf moet worden beschouwd, los van de bouwverordening, dus ook los van de vraag of de deuren naar buiten zullen draaien. Die kwestie zal door burgemeester en wethouders overeenkom- stig de bouwverordening worden behandeld, en daarvoor kan adressant met een nieuw verzoek komen. De beer Eijke geeft te kennen, dat hij, na de loelichling op dit voorstel, er geen be- zwaar tegen heeft. Overigens besfaan bij hem tegen dat draaien der deuren over den openbaren weg nog dezelfde bezwaren, die hij de vorige vergadering opperde. Het voorstel van burgemeester en wethou ders wordt aangenomen met algemeene stem- men. 9. Voorstel tot het verleenen van dispen- satie van de verordening waarbij ei- schen zijn gesteld voor verlol'slokalen. Dit voorstel wordt door den voorzitter van de agenda teruggenomen. 10. Benoemen keurmeester voor depaar- den- en veemarkt. De voorzitter deelt mede, dat de beer G. van der Bent ontslag heeft genomen als keurmeester voor de paarden- en veemarkt en het dus noodig is, in die vacature te voorzien. Onder mededeeling dat thans nog van de commissie deelmaken de heeren J. A. Donze en H. de Regt, en dat de heer F. Dekker Fz. tlians waarnemend keurmeester tijds in concept gebracht en gezonden aan den voorzitter der commissie van toezichl, den heer Drost. Ze zijn echter nog niet teriig ontvangen. De heer Nolson vraagl, of het niet moge- lijk zou zijn, een afschrift van die oonoeplen aan den gemeenteraad over te leggen. De voorzitter zegt toe, dat aan dit verzoek zal worden voldaan. \oorts moet nog aan de ingekomen sluk- ken worden toegevoegd e. Een missive van Gedeputeerde Staten van Zeeland, dd. 2 November 1917, waarbij, an bet bewijs hunner goedkeuring voorzien, wordt teruggezonden het suppletoir kohier mo. 1 der hondenbelasting voor het jaar 1917. Aangenomen voor kennisgeving. GEMEENTERAAD VAN AXEL. Vergadering van Dinsdag 6 November 1917, des voormiddags 9 uur. Voorzitter de heer L. J. den Hollander, Burgemeester. Tegenwoordig de leden: L. Lamaitre, A. El C. Iyruijsse, F. van Driel, J. M. Oggel, J. de Kraker, F. Dekker, W. Dieleman, P. Dekker, J. Smies, J. de Feijter en M. Wolfert, benevens de Secretaris. naleving te verzekeren van het bepaalde *s' V€rz°ekt hij tot stemming over te gaan bij artikel 2. Artikel 4. Aan hen, die belast zijn met de opsporing van overtredingen dezer verordening, wordt de last verstrekt de woningen, lokalen en at dan niet afgesloten ruimten, ondanks de bewoners, eigenaars of gebruikers, ten alle tijde binnen te treden of te betreden, zoo dikwijls de saorg voor de nakoming van de orde was vaststelling verordening jaar- I voorschrift dezer verordening ditver- wedde onderwyzend personeel. Door Burg. I Artikel 5 en etb. was het volgende voorstel inge- I Overtreding van de bepalingen dezer ver- diend. Begin jaarwedde onderwijzers /650 I ordening wordt gestraft met hechtenis van en hoofden van scholen 1100 met 5 j ten hoogste zes dagen of geldboefe van ten driejaarlijksehe verhoogingen van 75. Hoofdakte /100, verplichte hoofdakte /200. Vergoeding voor huishuur 100. Onder wijs in de Duttige handwerken wordt bezoldigd voor ongeexamineerden met /100, voor gediplomeerden met 150 'sjaars. Deze regeling werd door den Raad onver- anderd goedgekeurd. De jaarwedde van den ontvanger werd verhoogd met 50 en van den veldwachter met 60. HENGSTDIJK. Vlak by de plaats waar de tramlyu den grooten weg snijdt, die daar aan weers- zijden is bebouwd, bevindt zich de halt?. Er heerscht daar 's avonds eene Egyp- tische duisternis, zoodat het moet verwon- deren, dat hier nog geen ongelukken zyn gebeurd. Eenige verlichting was hier daarom wel gewenscbt, en zulks te meer, omdat er geen cafe in de nabijheid staat, waar des- verlangd reizigers zouden kuanen wachten. BOSCHKAPELLE. In d«n laatsten tyd is hier het aantal herbergeu met een vijftal verminderd, en hebben ook eenige winkels hunne deuren gesloten. Eyenwei zijn er nog gelegenheden in I overvioed om een pmtje te koopen, en om zijn kruideniers- of ellewaren te halen. IJZENDIJKE. De laatste dagen zijn er onder deze gemeente weder verschiilende smokkelaars door de kommiezen gesnapt, met allerhaade middeien, als chocolade, zeep, japonstoffeD, en jl. Dinsdagmorgen met 70 K.G. kaas. De smokkelaars zijn, of Belgen, of soldatan. Een Belg, die uitgezet moest worden, en opgesloten was in het arrestantenlokaal alhier, is Maaudagavond daaruit langs een raampje ontsnapt, waartoe hy eerst een jjzeren staaf heeft uitgezaagd, wearvoor hem het werktuig door handiangers moet zijn ter haud gesteld. VLISSINGEN. Als waarschuwing voor vreemde vliegers wil men te Vlissingen den ijzeren vlag op den St. Jacobstoren des nachts electriscli vei'-. lichten. Neutrale ken teekenen. Om aan de vreemde vliegeniers kenbaar te maken dat zij zich op neutraal gebied be- vinden, worden de machineloodsen van de wen" „de Schelde met de nationale kleuren: r,ood, wit en blauw bescbilderd. lioogste vijf en twintig gulden. Artikel 6. De opsporing van overtreding dezer ver ordening wordt opgedragen aan de ambtena ren en bearnb ten van de gemeente-polilie. De Gezondheidsoommissie, wier zetel is ge- vestigd te Ter Neuzen, hericht datbijhaai- tegen de vaststelling eener verordening, als waarvan -een ontwerp werd toegezonden geen bezwaar bestaat. Zij wenscht, alleen de vraag te stellen, of in de artikelen 1 en 2 de woorden „in te zamelen" en „ingeza- meld' niet zouden kunnen vervallen. Het komt hen voor, dat deze overbodig zijrf, ten- zij de onlwerper zich heeft voorgesteld om het verzamelen van gepelde, gezouten ofge- kookte mosselen in een woning te verbieden, dan wel te voorkomen, mosselen, welke moeten gepeld enz. worden, eerst in een wo ning bijeen te brengen. De heer Nolson Ieest uit artikel 1, dat ver boden wordt liet verzamelen van ruwemos selen, want daar wordt eenvoudig van mos selen gesproken. Hij acht het gewenscht dat daar gesproken werd van „gepelde mos selen." De voorzitter betoogt, dat de bepaling at- leeu spreekl op gepelde mosselen, die als huisinduslrie worden bewerkt. Op ruwe mossels, die als handelswaar voor den ver- koop in een huis aanwezig zijn, spreekt het niet. De heer Nolson houdt vol, dat men bij be- houdt van de voofgestelde redactie meer verbiedt, dan men zegt te bedoelen. "Wil men ook liet verzamelen van ruwe mossels verbieden, dan is het wat anders, maar dan zal hij tegen de verordening stemmen, omdat het z. i. te ver zou gaan, den handel in mos sels* te belemmeren. De voorzitter geeft te kennen, dat de ver ordening zooals die is voorgesteld, is over- genomen van die te Goes, welke de goedkeu ring van gedeputeerde staten verwierf en die aan burgemeester en wethouders de meesf I ingezien, dat die breedte verbetering en noodigt de heeren Waalkes en De Jager uit, met hem het stembureau te vormen. De uitslag der stemming is, dat de lieer Dekker met algemeene stemmen wordt be- noemd. Thans noodigt de voorzitter de leden uit, over te gaan tot de benoeming van een waar nemend keurmeester. De heer De Jager rnerkt op, dat, nu een slager ontslag heeft genomen, het wellicht gewenscht zou zijn, een slachter als opvol- ger te benoemen. De uitslag der stemming is, dat met alge meene stemmen wordt benoemd de heer D. C IJsebaert. 1 f. Onivraag. a. De heer Nolson vrnagt, of er geen werk van kan gemaakt worden om den opril aan de Scheldekade, naast het huis van Dr. Van Nes te verharden. Bij den minsten regen wordt bet daar een ware modderpoel. Ook zou hij, als dit in orde gemaakl is willen verbieden die opril met paard en wagen te berijden, daar bet trottoir nu geheel wordt stuk gereden. De voorzitter zegt toe, die vraag te zullen beliandelen bij de commissie van bijstand voor de gemeentewerken; hij meenl wel, dat deze eveneens van meening zal zijn, dat de legenwoordige toestand aldaar niet kan bestendigd blijven. b. De heer De Jager vraagt, of er deaan- dacht op gevestigd zou kuunen worden, dat de weg door den Ylooswijkpolder, bewiesten de nieuwe sluis, niet te veel vervuild. Yroe- gere jareii is daar over geklaagd en liet is nu weer in den bietentijd. De voorzitter zal hiernaar lateu zien. c. de heer De Jager vraagt, of geen vooi-f- gang zou kunnen worden gemaakt, meL het vaslslellen van een rooilijn, voor liet bouwen aan de nieuwe straat, achter den Scliutters- hofweg. Naai- hij verneemt, wacht dit op bet advies der Gezondheidscommissie. Het is gewenscht, dat de rooilijn daar een 25 c.M. ach ter waar ts wo;rdt bepaald. Het is ge wenscht, dat dit zoo vlug mogelijk kan wor den vastgesteld, met het oog op de plannen van hen die daar willen bouwen. De heer Waalkes dacht, dat het geheele plan voor dien stratenaanleg door den ge meenteraad was goedgekeurd. De voorzitter deelt mede, dat door den gemeenteraad is vastgesteld een plan voor den aanleg van straten buiten de Axelsche poort. Nu is de hier bedoelde straat ont- worpen op eene breedte van 7 meters. De menschen die daar willen bouwen, hebben Naar wij vernemen wordt in Januari a.s. te fer Neuzen een cursus voor onderwijzers begonnen, ter opleiding voor de lagere landbouwacte. Aangezien dezeakte een der meest prodnc- tieve is, vooral in eene landbouwatreek als Zeeuwsch-Vlaanderen, wordt met recht eene groote deelname verwacht. GEMEENTERAAD VAN TER NEUZEN. (V e r v o 1 g.) Vergadering van Dinsdag 13 November 1917. Voorzitter de heer J. Huizinga, burge meester. Tegenwoordig de leden: A. Visser, E. H. T. van Borssum Waalkes, J. J. de Jager, R. Scbeele, J. de Bruijne, M. T;ijke, D.' Sclieele, R. E. G. Nolson, L. J. Geelhoedt, J. de Feijter en H. J. van den Ouden. Afwezig de heeren L. T. van Hasselt en G. de I {id der. Na opening der vergadering komt aan de orde .7 asisleiling van eene verordening be- trefienda huisarbeid bij het pellen van masselen en garnalen in de gemeente. Naar aanleiding van een schrijven van den Minister van Staat, Minister van Bimicnland- sche Zaken, ter kennis van den gemeente raad gebracht bij circulaire van den Com- missaris der Koningin in Zeeland, werd in gewenschte voorkwam. De heer Waalkes merkt op, dat het artikel alleen slaat op gepelde mosselen, die als huisindustrie worden verwerkt. De heer Nolson wijst bij vernieuwing op, dat alleen gesproken wordt van „mos- selen Dan zijn er natuurlijk ook ruwe mosselen onder begrepen. Die hebben met „indusfric in bet geheel niets te maken. Industrie is „nijverheid" en het verzamelen van mossels is toch geen nijverheid. De secretaris inerkt op, dat misschien aan den wensch van den heer Nolson zou wor den tegemoetgekomen, indien de 2 eerste artikels werden voorgesteld overeenkomsitig die der verordening te Stad-Vollenhove. Deze luiden: Artikel 1. Het is verboden mosselen te pellen, |e zouten of te koken of garnalen te pellen in een woning of een aanhoorigheid van een woning, anders dan voor huishoudelijk se- bruik. 8 Artikel 2. Het hoofd van een gezin is verplicht te zorgen, dat in zijn woning en de aanhoorig- heden van zijn woning geen mosselen wor den gepeld, gezouten of gekookt en geen gar nalen worden gepeld, anders dan voor huis houdelijk gebruik. De lieer Nolson verklaart die redactie beter te achten; deze heeft beter de bedoe- ling weer, van lietgeen in beginsel werd aangenomen. De voorzitter deelt mede, dat burgemees ter en wethouders de door hen voorgeslelde prtikels 1 en 2 terugnemen, om die te ver- vangen door die volgens de redactie der te Stad-Vollenhove vigeerende verordening. Alsnu worden de verschiilende ai-tikels der verordening aangenomen met algemeene stemmen en daarna de geheele verordening met algemeene stemmen vastgesteld. 8. Verzook van M. C. van Leeuwen oin vergunning tot het doen draaien van deuren boven geineentegrond. In behandelmg komt het voorstel van burgemeester en wethouders, om aan M. C. van Leeuwen, overeenkomstig zijn verzoek tot wederopzeggens vergmming te verleenen tot het doen draaien boven gemeentegrond yan 2 deuren in de voorgevel van zijn pak- liuis aan de Dijkstraat, gemerkt no. 39 (zie de notulen der vergadering van 25 October 11. onder no. 6). verdienl en willen een eindje achter de rooi lijn bouwen. Om een regelmatige toestand te ver krijgen, zou dan de rooilijn op den gewenschten afstand achter de tegenwoor- dige rooilijn moeten worden vastgesteld. Dit kan thans niet geschieden, maar spreker kan wel toezeggen, dat er door burgemeester en wethouders bij eventueele vei-zoeken om te bouwen, rekening gehouden zal worden, met de nieuwe rooilijn. De heer De Jager geeft nog te kennen, dat de menschen wel we ten, dat de straat nog niet door de gemeente is overgenomen, maar zij hebben toch gevraagd, of het niet moge lijk zou zijn, dat de gemeente van het do- meinbestuur de toestemming verkreeg, daar eon lichtpmit te plaatsen, wat zeor gewenscht zoude zijn. De voorzitter erkent die wenschelijkheid en zegt toe, dat het bij het domeinbesluur zal worden aangevraagd. De heer De Jager verlaat de vergadering. d. De heer Waalkes herinnert, in de vorige vergadering gezegd te hebben, dat rnej. De Smidl voor het perceel grond naast haar huis aan de Scheldekade 10 j>er M2. kon krijgen, maar dat ze 13 gevraagd had. Mej. De Smidt heeft hem medegedeeld, dat dit onjuist is. Zij heeft voor dien grond f 10 gevraagd. maar liet er niet voor kun nen krijgen. Ondertusschen ineent hij, dat het voor den gemeenteraad wel overweging verdient, eens na te gaan of de grond aan de Schelde kade verder kan worden verkocht voor ,/7 als particulieran daarvoor 10 vragen. De voorzitter merkt op, dat daarmede rekening kan worden geliouden, hij verdere aanvragen om houwgrond. De vergadering wordt door den voorzitter gesloten. AANVULLING. Onder liet adres van den heer Schirris, om een nieuwe regeling zijner jaarwedde, vermeld in het vorig nummer, moet nog wor den ingelascht: De heer Nolson vraagt, of er ook een in- structie voor den amanuensis-concierge be staat. De voorzitter antwoordt eerst bevestigend, doch geeft hierop, nader door den secretaris ingelicht, te kennen, dat die instruclie, even- min als die voor den directeur en de leer- aren, is vastgesteld. De instructies zijn des- (Vervol g. 8. Vaslslellen verordening regelencle de jaarwedden van do hoofden en lie! verder onderwijzend personeel der o.l.s. De Voorzitter deelt mede, dat door Gede puteerde Staten hij Provinciaal blad no. 56 er de gemeentebesluren aan herinneren, dat in den loop van liet jaar 1908 de jaarwedden der hoofden van en onderwijzers aan open- bare scholen door de gemeenteraden. op- nieuw zijn geregeld. De aan die regelingen verleende goedkeuring blijft, volgens h. t ne- geude lid van art. 26 der wet tot regeling van het lager ondervvijs niet langer dan tieii jaren van kracht. Op grond van deze bepalingen zal binngn Jiiet te langen tijd in de meeste gemeenten moeten worden overgegaan tot herziening van de regelingen der jaarwedden door de gemeentebesturen. Gedeputeerde Staten hebben het raad- zaam geacht eenige algemeene regelen in overweging te geven. Daarbij wordt voor de hoofden van scholen een aanvangsjaar- wedde aangegeven van f 1200 tot 1700, naar groote en belangrijkheid der plaats, den le- vensstandaard enz. De aan va rigs jaarwedde hehoort te worden verhoogd met vijf ver hoogingen van 100, telkens om die 2 jaren. Voor de onderwijzers wordt als aan- vangsjaarwedde genoemd /600 voor klcine- re en 700 voor groofere plaatsen. Ookhe- hooren vootr onderwijzers van bijstand vijf verhcogiqgen van 100, telkens om de 2 jaren, ^te worden toegekend. De vergoeding voor huishuur hehoort op 100 te worden gesteld. N oor handwerkonderwijs, wanneer dit word 1 gegeven buiten de gewone schooluren, hetwelk cen e\enredig zwaardcren last op de onderwijzeres legt, wordt eene schadeloos- stelling in overweging gegeVen van 1 per wekelijks lesuur. oorts is. naar de Voorzitter mededeelt, naar aanleiding van dit Provinciaal blad no. 56, door de Vereeniging van Burgemecsters en Secretarissen in Oostelijk Zeeuwsch-Ylaan- deren een concepl-regeling opgemaakt, die nog belangrijk liooger gaat dan de regeling die door Gedeputeerde Staten wordt aange geven. De lieer Oggel: Dus het kan minder dan die regeling en toeh goed! De oorzitter geefl le kennen, dat Burge meester en Wethouders thans den Raad een concept-verordening voorstellen, waarvan de verschiilende bepalingen van het door ge- I noemde vereeniging ontworpen concept zijn overgenomen, doch waarbij omtrent de cij- fers de middenweg is hewandeld. Zoo stellen Burgemeester en Wethouders voor de aanvangsjaarwedde voor de hoofden te stellen op f 1300 en die der onderwijzers vau bijstand op 600, benevens 100 voor elke hijakte. De heer Oggel: Zeker alleen als ze die akte ook gehruiken. De Voorzitter: De voorgestelde bepaling luidt. dat J 100 voor eene akte wordt uiLge- keerd ,,als die akte voor het onderwijs ver- eischt wordt." De heer Oggel: Als ze dus 5 aklien hebben, maar er worden er slechts 2 voor het geven .van onderwijs gevorderd, krijgen ze er ook 'maar voor 2 uilbetaald V De Voorzitter antwoordt bevestigend. Hij geeft voorts te kennen, dat geen 100 wordt voorgesteld voor het bezit' der akte .voor vak j (jgymxLastiek) en k (handwerken). Door Gedeputeerde Staten wordt dat alleen als gewenscht te kennen gegeven, als er les gegeven wordt buiten de gewone schooluren. Dat is hier niet het geval. Toch meent hij, dat het ook aanheveling zou kunnen ver- dienen, voor het bezit der akten voor de vakkeni j en k eveneens vergoeding te geven. Er moet toch ook voor gestudeerd worden, (evengoed als voor de vakken wiskunde, tuinbouw- en landbouwkunde, waar men wel 100 voor geven wil). De heer Kruijsse wijst er op, dat die studio niet zooveel omvattend is, reeds op jeug- dfgen leeftijd kunnen de candidaten die ak ten behalen. En wat die andere akten he- treft, de vergoeding wordt toch alleen uitge- lceerd, als verlangd wordt dat er onderwijs in dat vak wordt gegeven. De lieer Oggel berelcent de gevolgen van de door Burgemeester en Wethouders voorge stelde regeling en komt tot het resuitaat, dat de gezamenlijke verhoogingen, volgens de dienstjaren van het thans in dienst zijnd personeel, f 1025 zullen hedragen. Thans wordt overgegaan tot de artikels- gewijze liehandeling van de door Burgemees; ter en Wethouders voorgestelde EBORDENING, regelende de jaarwed den van de hoofden en het verder on derwijzend personeel der openbare la gere scholen in de gemeente Axel. Art. 1. De jaarwedden van het onderwij zend personeel der openbare lagere scholen hedragen le Voor hoofden van scholen: ">;i met minder dan vier dienstjaren f 1300; J h. met vier en meer, doch minder dan zes dienstjaren 1400; c. met zes en meer, doch minder dan acht dienstjaren f 1500; 6. met acht en nicer, doch minder dan hen dienstjaren 1600; e. met lien en meer dienstjaren /1700 2e \oor elk der onderwijzers die het hoofd der school bijstaan. /■600 m€t minder da" tWee dien*stJaren 1). met twee en meer, doch minder dan vier dienstjaren /700; c. met vfer en meer, doch minder dan zes dienstjaren /800; d. met zes en meer, doch minder dan acht dienstjaren /900; e. me!, acht en meer, doch minder dan lien dienstjaren f 1000; f. niet tian en meer dienstjaren 1100 3e oor elk der ondersvijzei-s, die het hoofd der. school bijstaan en den rang van hoofdonderwijzer bezitten a. met minder dan 12 J 200; h. met 12 en meer 14 dienstjaren /300; c. met 14 en meer dienstjaren /400ineer dan onder 2o bepaald. 4. voor elk der hoofden van scholen en onderwijzers van bijstand, die in het be zit zijn van een of meer akten van bekwaain- heid voor huis en schoofonderwijs in een of meer der vakken vermeld in art. 2 onder 1., m. p. q,. r. rbis, s en! u der wet tot rege- lfng van het lagei; onderwijs, voor eike akte een honderd gulden, mils deze akte of akten voor liet onderwijs Vereischt wordt of worden. Art. 2. Als dienst tijd komt in aanmerkins de tijd door,gebracht in dienst zoowel aan f>p*nbare als aan hijzondere lagere scholen als hoofd en a!s onderwijzer van bijstand' van het hoofd der school, zoomede dienslen bewezen volgens art. 33 der wet tot regeling van het lager onderwiis Art. 3 gaat in: dienstjaren doch minder dan onderwijs. De verhooging der jaarwedde a. wegens diensttijd, met den eersten Januari van het jaar, volgende op dat het waarin de vereischte diensttijd is volbracht h wegens het bezit der akte van hoofd onderwijzer, voor onderwijzers, die bij limi ne benoeming niet in het bezit zijn van de genoemde akte, met den eersten dag der maand, volgende op die, waarin bedoelde onderwijzers, die .akte verkrijgen. c. wegens liet bezit van een of meer akten van hekwaamheid voor huis en school-' onderwijs in een of meer der vakken ver meld in aid 2 onder 1. m'. n. p. q. r. rbis s en u der wet tot regeling van het lager on derwijs, met den dag waarop de onderwij zers met het geven van onderwijs, waarvoor de akte vercisclit is, belast worden. Art. 4. Elk hoofd eener school geniet lehalye zijne jaarwedde, vrije wooing zoo mogelijk met eenen tuin. In geval hem geen vrije woning kan verscliaft worden, onlvangt J een,e vergoeding van huishuur ten bedra- g'e \-an twee honderd per jaar. Art 5 Elk der mannelijke onderwijzers die liet hoofd der school bijstaan, geniet mdien hij gehuwd is of is geweest e'n den leeftijd van aclit en twintig jaren heeft be- reikt, eene tegemoetkoming in de huishuur ten bedrage van honderd gulden per jaar i Art 6. De jaarwedden van onderwijzers uitsluitend belast met het onderwijs in een of meer der vakken, genoemd in art. 2 onder h—u der wet tot regeling van liet lager on derwijs, zoo noodig hij afzonderlijk raadsbe- sluit geregeld. Art. 7. Mocht in eene vacature op de in art 1 dezer verordening vastgesteld© jaar wedde met of niet hehoorlijk kunnen wor den voorzien dan is de raad hevoegd onder goedkeuring van Ged. Staten, eene hoogere jaarwedde toe le kennen, met dien verstande, |dat de op verhoogde jaarwedde benoemde onderwijzer voor de verhoogingen hedoelt in ■art. i slechts in aanmerking komt, indien er voor zoover de Jiij zijne benoeming toege- kende jaarwedde minder bedraagt dan die, welke hij de toepassing van de hij deze ver ordening vastgestelde regeling zou genieten. Art. 8. Aan onderwijzers, aan wie over- eeikoinslig het advies van hunnen genees- heer een verlof wegens ziekfce wordt" toe«e- staan, wordt dit verlof met beboud der jaarwedde met langer verleend, dan zes acli- tereenvolgende maanden. Art. 9. Blijkt na het verstrijken der zes maanden, in artikel 8 genoemd, uit een rap port van, den geneesheer, dat de onderwijzer »og met in staat is zijne Nverkzaamheden te nervatten., dan kan hem wederom voor ten hoogste zes maanden een verlof worden ver leend, met dien verstande echter, dat van de jaarwedde van den onderwijzer aan wien verlof wordt toegestaau, tot een bedrag gelijk aan de helft van zijne jaarwedde wordt in,ge houden,^ lietgeen ten hehoeve van zijne vervanging als salaris door de gemeente moet worden uilbetaald. Art 10. Aan onderwijzers, die ingevolge der art. 80 en 81 der militiewet, de art. 11 his en 11 (er der landw,eei-wet of krach- ens art. 6 der landstormwet onder de wape- nen, of m werkelijken dienst zijn, Wordt ver- lo. verleend met hehoud van jaarwedde. Overtreffen de inkomslen uit militaire dien s the trekking, gevoegd bij h et bedrag der jaarwedde, deze met meer dan 200, dan wordt bet meerdere op de jaarwedde gekort. (Wordt vervolgd). middelen van vervoer. Zeeuwsch-Vl. Tramweg-Maatschappij. Richting Drie Schouwen—Kloosterzande. Treinnummers Vertrek van Drie Schouwen Axel 8 Rondeputten Aankiwnst te Zaamslag Vertrek van Stoppeldijk veer Rapenburg dorp Hengstdijk Groenendijk Aankomst te Kloosterzande Treinnummers Vertrek van Kloosterzande y> Groenendijk Hengstdijk t> Rapenburg dorp Stoppeldijk veer Aankomst te ZaamsJag Vertrek ran Rondeputten Axel (spoorstation) Aankomst te Drieschouwen Trein 30, vertrek van Neuzen Minting aan trein 21 te Zaamslag Kloosterzande. a 21 23 2.15 2.25 5.45 2.33 5.52 2.11 6.— 2 45 6.03 2.f 2 6 08 3.— 6.15 3/8 23 3.16 6.30 ?.25 6 38 s Schouwen. 22 24 4.30 7.20 4.35 7.25 4.43 7.32 4.51 7.. 8 4 59 7 46 5.15 8.03 5.17 8.05 5.25 8.13 5.32 8.20 8.30 2,15, geeft aan- voor de richting

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1917 | | pagina 6