Ter Neuzensche Courant MILITIE. Aflovering Stroo. V0EDER.EIETE1T. De Oorlog. Zaterdag 17 Noy. 1917. No. 6610. TWgEHJOB .BXiAJD. Onbepaald klein verlof. BINHEHLAND. ENGELAND ROEPT TRANSPORT- SCHEPEN TERUG. GEEN EINANCIEELE STEUN AAN RUSLAND. VAN De Burgemeester van TER NEUZEN, noodigt de landweer 011 militiepliqhtigen die in deze gemeente met onbepaald kiein verlof vertoeven uit, HUNNE ZAKBOEK.IES uiterlijk den 22 November 1917 ter Secretarie dezer gemeente in to leveren teneinde in de verlofgangersregisters te worden ingeschreven. Ter Neuzen, 14 November 1917. De Burgemeester voornoemd, J. IIUIZINGA. De Burgemeester dtr gemeente TER NEUZEN vestigt de aandacht op de volgende beschikking van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel van 12 November 1917. lo. Het vervoer van graanstroo naar en de atle- vering van dit stroo aan slroocartonfabrieken is verboden het voornoemde verbod is niet van toepassing r. op partijen op den dag van afkondiging dezer beschikking in de NEDERLANDSCHESTAATSCOU- RANT in schip of op wagon geladen, mits de atle- vering geschiedt binnen 7 dagen na afkondiging dezer beschikking b. op partijen gedekt door een vervoerbewijs af- gegeven door den Groninger Landbouwbond So. vervoerbewijzen, als bedoeld onder sub t b, worden uitsluitend afgegeven voor partijen stroo, ongescbikt voor veevoeder en niet dan tegen vooraf- gaande betaling van f 0,15 per 1000 K.G. stroo, waarvan vervoer en aflevering wordt toegestaan. Ter Neuzen, den 16 November 1917. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA. De Burgemeester der gemeente TER NEUZEN, vestigt de aasdacht op de volgende beschikking van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel van den 10 November 1917. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, •nder intrekking van Zijne beschikking van 22 October 1917, NEDERLANDSCHE STAATSCOURANT Tan 22 October 1917, No. 247 Gezien de Distributiewet 19l6 HEEFT GOEDGEVONDEN I. vast te stellen overeenkoinslig artikel 8, derde lid van genoemde wet, de volgende prijzen tegen welke voederbieten, mangelwortelen, koolrapen en paardepeen ten hoogste mogen worden te koop aangeboden of verkocht b. Geleverd aan den verbruiker netto ingeladen gewicht franco op schip of wagon of wagen op afleveringsplaats bij verbouwer. a. Geleverd door den verbou wer franco op wagon of schip aan het naastbijgelegen spoor- of tramstation of haven. Voederbieten en mangelwortelen f 22,f 21,50 Paardepeen (Wijnpeen, Flakkeesehe peen en Koolrapen, knollen en Knolrapen 20,iJ0 alle anderesoorten peen met uitzondering van de z.g. bosjespeen) 24,26,oO alles per 1000 K.G. Deze raaximuBjprijzen worden per 1000 K G. met 0,75 bewaarloon per maand verhoogd, te rekenen vanaf 1 December 1917. II, te bepalen dat overeenkornstig artikel 8, le lid van meerge- noemde wet de allevering en overeenkomst der wet van 1 September 1917 Staatsblad No. 578 het vervoer en de atlevering van de sub I genoemde artikelen alsmede van suikerbieten verboden zal zijn met uit zondering van a. Indien het vervoer geschiedt binnen degrenzen eener gemeente of naar de bewaarplaats van den producent b. Indien het betreft partijen, bestemd voor veevoeder, gedekt door een vervoerbewijs afgegeven door de N.V. Bieteninkoop en Toewijzingsassociatie vBieta" of wel door een Veevoederbureau ingesteld door den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel c. Indien het betreft partijen koolrapen, knollen en peen bestemd voor distribute als menschelijk voedsel en gedekt door een vervoerbewijs afgegeven door of vanwege d« Rijkscommissie van Toezicht op de Yereeniging Groentencentrale d. Indien het betreft partijen suikerbieten, be stemd voor aflevering aan eene suikerfabriek. Ter Neuzen, 16 November 1917. De Burgemeester voorneemd, J, HUIZINGA. Kindertneel. Bij het gemeentebestuur van Amsterdam werden den laatsten tijd klachten ingediend dat het kindervoedsel voor zeer jonge kin- deren, met name kindermeel, zeer schaarsch was, en dat de fabrieken bijna niets ineer afleverden. Naar aanleiding van deze klach ten richtte de burgemeester van Amsterdam het verzoek tot den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, hiervoor nadere maat- regelen te treffen. De Minister heeft daarop medegedeeld, dat kindermeel nog in vol- doende hoeveelheid wordt afgeleverd door de volgende fabrieken: P. Molenaar Co., Westzaan; Wed. H. van Beekum, Culem- borg; A. F. de Boer, Bolsward; P. de Gruy- ter Zoon, 's Hertogenbosch; Maatschappij Nutricia, Zoetermeer, en anderen. Tevens wees de Minister er op, dat veel kindermeel aan zijn bestemming wordt ont- trokken, doordat het gebruikt wordt als voedsel voor volwassenen, zoodat derhalve wordt overwogen, of een speciale regeling zou kunnen worden getroffen om zulks te voorkomen. De bevolking van Nederland. Uit de statistiek van den loop der bevol king in Nederland over 1916r uitgegeven door het Centraal Bureau voor de statistiek; blijkt, dat ons land einde 1916 telde 6.583.227 inwoners, waarvan 49,68 man- nen en 50.32 vrouwen. Ofschoon de toeneming bij de beide ge- slachten in de verschillende jaren zoo goed als gelijk is, wordt over een lang tijdperk toch een vermindering van het aantal vrou wen ten opzichte van dat der mannen waar- genomen. Kwamen in 1830 1045 vrouwen op 1000 mannen voor, in 1916 was dit aan tal tot op 1013 gedaald. Niet goedgekeurd. Het onlangs genomen besluit van den ge- meenteraad van Bodegraven tot opheffing van de openbare M. U. L. O. school en onderbrenging van de M. U. L. O. klassen in de gewone lagere school, is door Gedepu- teerde Staten niet goedgekeurd. De zeevisscherij. Een plan bestaat waarop reeds de goed- keuring is verkregen van de Engelsche re- geering, om een aantal te IJmuiden thuis behoorende stoomtreilers te laten visschen aan de Westkust van Engeland. De prijzen, did thans in Engeland voor visch betaald worden, zijn zeer loonend, en wanneer de treilers in Engelsche havens markten, zullen zij van de benoodigde steenkolen en andere voor de visscherij onontbeerlijke benoodigd- heden worden voorzien. Pest op Java. (Officieel). Volgens van den Gouverneur Generaal van Ned.-Indie ontvangen tele- grafisch bericht, is, tengevolge van de uit- breiding van de pest te Ambarawa en omdat de opsporing van pestgevallen te Salatiga dit noodig maakte, de geheele re- sidentie Semarang bij het pestgebied ingd- lijfd. Staal voor scheepsbouw. Het Officieele Bulletin der Amerikaansche Regeering van 30 Augustus 11., hetwelk gis- teren werd ontvangen, bevat de volgende mededeeling: De Nederlandsche gezant heeft het Staats- departement medegedeeld, dat hij bij zijne regeering inlichtingen heeft ingewonnen aangaande het bericht, dat Duitschland ge- weigerd had staal te leveren aan Nederland sche scheepsbouwers, tenzij zij goedvonden, daf de schepen gedurende vijf jaren na den oorlog in Duitschen dienst zouden zijn. De Nederlandsche gezant heeft het Staats- departement de volgende mededeeling ver- strekt, welke hij van zijne regeering heeft gekregen: „Een paar maanden geleden vroeg Duitschland aan Nederlandsche scheepsher- stellers de eigenaars der te herstellen_ sche pen er toe te bewegen eene verklaring te teekenen, dat gedurende vijf jaren na den oorlog deze schepen de belangen zouden dienen van Duitschland en zijne bondgenoo- ten. Na bezwaar van de zijde van Nederland tegen deze clausule, welke de voortzetting van den oorlog na den oorlog in zich sloot, is deze clausule geschrapt. Voor nieuwe schepen, welke met Duitsch staal moeten worden gebouwd, verlangt Duitschland, dat na den oorlog deze sche pen in geval zij niet gebezigd worden voor Nederlandsche behoeften ter be schikking zullen staan voor Duitsche be hoeften. Het eenig motief voor dit verzoek van Duitschland is blijkbaar zich zelf scheeps- ruimte te verschaffen na den oorlog. Dit laatste verzoek komt der Nederland sche regeering niet van bijzondere beteeke- nis voor, aangezien Holland ongetwijfeld al zijn scheepsruimte na den oorlog zelf zal noodig hebben. Wat hiervan zij, nog niets is beslist en onderhandelingen zijn nog gaande." Scheepsruimte voor Amerika. De onderhandelingen met de noordelijke Europeesche neutralen en Japan omtrent het verschaffen van scheepsruimte zijn naar Reuter uit Washington seint in haar laat ste stadium gekomen. De Ver. Staten heb ben schikkingen getroffen om met vele hon- derdduizenden tonnen de scheepsruimte te vergrooten van de vaartuigen, die troepen en voorraden voor de geallieerden vervoe- ren. Naar vernomen wordt, hebben de Euro peesche neutralen erin toegestemd, aan de Ver. Staten en de geallieerden schepen te verstrekken in ruil voor levensmiddelen, welke de Ver. Staten alleen kunnen ver schaffen. De hoeveelheden voedingsmidde- len zullen later worden vastgesteld, maar de neutralen ontvingen de verzekering, dat in voldoende mate -zal worden tegemoetge- komen aan alle noodzakelijke behoeften. Japan heeft toegestemd in den verkoop van een aanzienlijke hoeveelheid scheeps ruimte in ruil voor staal. De eenige nog te egelen quaestie is de prijs, dien Japan zal ontvangen. In de onderhandelingen is de regeering op verschillende wijzen te werk gegaan met Noorwegen, Zweden, Nederland en Dene- marlcen. De meeste Nederlandsche schepen, die ter beschikking gesteld zijn, zullen ver- moedelijk Argentijnsche en Australische tarwe en Javasuiker naar Amerika ver- voeren. Men verneemt echter, dat eventueel de geheele Nederlandsche vloot gebruikt zal worden om voorraden naar Amerika te brengen en vrachten vandaar naar Neder land. De Vereenigde Staten hebben beslo- ten, dat geen Amerikaansch veevoeder naar Nederland gezonden zal worden, zoolang de zuivelproducten van Nederland hun weg vinden naar den vijand. Er is nog geen tijd bepaald voor het over- geven van de neutrale tonnage. Aan de hier thans vastgehouden schepen zal thans waarschijnliik verlof worden gegeven bun- kerkolen' in" te nemen zoo spoedig zij ze kunnen krijgen. Verschillende belangrijke punten moeten nog vastgesteld worden. Bijvoorbeeld, hoeveel levensmiddelen de neutralen noodig hebben en hoever zij mo gen gaan in de verzending van voorraden naar Duitschland. Het eerste zal vastgesteld worden op den basis van statistieken over den vroegeren uitvoer uit de Vereenigde Staten. Het tweede echter levert meer moei- lijkheden op. Nederland heeft tot dusver geweigerd om verzekeringen te geven inzake de voorzie- ning van zuivelproducten. De vermoorde visschersjongen. Het bericht, Woensdagavond opgenomen, over het in koelen bloede in den grond boren van een Nederlandsch visschersschip en het vermoorden van een jongen van 15 jaren, een Nederlandschen knaap, die het vis- schersbedrijf uitoefende, is schrijft het Hbl. een heel gewoon berichtje. Wij lezen ze zoo haast elken dag. Zoo vaak, dat wij haast vergeten, wat het eigenlijk beteekent! De Nederlandsche Regeering verdedigt met zekere kracht de goede uitvoering van een tractaat met Duitschland. Een tractaat, dat Duitschland het recht zou geven om een veroverd land materialen toe te voeren die het oorlogvoerende Duitschland daar wenscht te hebben en waarvan het moge- lijk is, dat zij als oorlogsmaterialen worden gebruikt. Voor de handhaving van dat tractaatrecht van Duitschland strijdt Ne derland een diplomatieken strijd voor- alsnog lijdt de Nederlandsche handels- man. Er zijn 00k andere tractaten, er is 00k een recht, dat Nederlandsche visschers hebben. Wat heeft onze Regeering gedaan om hen te beschermen? Waarom is die Nederlandsche visschersman in den grond geboord? Omdat de Duitsche onderzeeers niet den moed of de macht hebben een onderzoek in te stellen of een visschertje een onschadelijk visschertje is, dan wel een klein Ranonnetje aan boord heeft en een „patrouillevaartuig" is. Het is gemakke- lijker en minder gevaarlijk voor die onder- zeesche moordenaars om maar op elk schip, dat zij zien, te schieten. Indien Nederland het dien moordenaars gevaarlijk maakte op Nederlandsche schepen te schieten, indien Nederland de Nederlandsche visschers be- hoorlijk beschermde zouden die zeeroo- vers al weer den minst gevaarlijken weg kiezen en anders handelen. Als er gevaar dreigt, vlucht de duikboot weg. De onderzeebootmisdadigers hebben onze zeelieden gedwongen hen te vervoeren hebben onze zeelieden gedwongen bommen naar hun eigen schepen te brengen heb ben onze zeelieden geprest hun eigen visch aan de duikbootroovers te brengen. Niets van dat alles mogen zij aan de bemanning van een neutraal schip vragen. Niets van dat alles behoeven de ongelukkige beroof- den voor die duikbooters te doen. Heeft onze Regeering nu nooit eens aan onze zee lieden duidelijk gemaakt, dat zij, al verzet- ten zij zich tegen de duikbootroovers waartoe zij volkomen recht hebben als deze in strijd met elk recht hun schip aanvallen! toch in elk geval zelve niet mede behoe ven te helpen aan het vuile werk dier mis- dadigers? De Regeering, die zoo ijverig werkt ter handhaving van de in het Rijnvaart-tractaat verzekerde rechten, doet niets, volstrekt niets om de rechten van onze visschers te verdedigen. Wij nemen aan, dat de Regee ring daarinee het voordeel en de welvaart van ons land op het oog heeft. Wij nemen aan, dat een handeling onzerzijds, die Duitschland het voorwendsel zou kunnen geven het Rijnvaart-tractaat als een vodje papier te beschouwen, velen onzer Rijn- vaartschippers veel geld zou kosten. En wij begrijpen het belang daarvan. Maar toch het recht van onze zeelie den is 00k iets. Onze visschers mogen toch 00k eischen, dat hun Regeering niet toelaat, dat zij, rechtmatig hun bedrijf uitoefenend, beschoten worden en in een open boot de zee op gestuurd, en als smeekelingen een Pruisischen luitenant te vergeefs moeten bidden hen te sparen, daar hun visch toch naar Duitschland gaat! Zou de Regeering, al zijn de verhoudin- gen tot het land, dat onze visschersjongens doodschiet, nog zoo hartelijk, haar al-te- achttiende-eeuwsche onverschilligheid met eens laten varen en meer belangstelling in het leven van een Nederlandschen visschers jongen willen stellen dan in de toekomst van de Rijnvaart-tollen? Dan zullen wij op het graf van dezen armen visscher laten oeitelen: Civis Hollan- dicus eram. DE ALGEMEENE TOESTAND. Lloyd George heeft te Parijs een redevoe- ring gehouden, aan een noenmaal, waaraan Painleve, generaal Smuts, Winston Chur chill en de Italiaansche gezant deelnamen. En die redevoering schijnt in Engeland een zeer onaangenamen indruk te hebben gemaakt, schrijft het Hbl. Het Reuter-be- richt over die redevoering heeft den onaan genamen toon en de hatelijke opinerkingen, die~Lloyd George ten beste gaf, niet kunnen publiceeren. Maar de Engelsche bladen, wier vertegenwoordigers allicht bij het noenmaal tegenwoordig waren, geven in hun opmerkingen erover een indruk, die het best in de eigen-woorden kan worden weer- gegeven. Zoo zegt de Times: Lloyd George schijnt in het openbaar te hebben uitgepakt over de strategie der geallieerden in hun vollen omvang. Nu deert het ons niet erg, dat hij dit deed. Zijn opvattingen over strategie zijn dikwijls hoi en niet te rijmen met de fei- telijke omstandigheden. Maar ze zijn moe- dig en eerlijk, en oprecht gemeend." Het blad acht het beter, dat zij openlijk en vrij- moedig worden uitgesproken, dan dat zij ondershands gefluisterd worden. Wat Lloyd George kan gezegd hebben in die uitpakkerij over de strategie, vernemen wij uit de Star, die mededeelt, dat Lloyd George in een redevoering, die het blad „hysterisch, rhetorisch, onnauwkeurig en vol tegenstrijdigheden" noemt, gezegd heeft: „Als wij een K.M. in 'S vijands linie vorderen en een armzalig dorpje uit zijn wreeden greep halen, zetten wij een keel op van ongeveinsde blijdschap." Ziedaar, zegt het blad, de voorstelling, die Lloyd George geeft van de slagen aan de Somme, die Ver dun gered hebben. En het vervolgt: „Het is niet verstandig op die wijze te wrikken aan hel geloof in de bevelvoering. George's verklaringen zijn geen feiten, zijn bewerin- gen kunnen de proef niet doorstaan van een kritische ontleding. Er zijn blunders be- gaan, maar hij was en is aansprakelijk voor elk dier blunders Dit alles staat in verband met de plannen, om van het front der geallieerden in het Westen, nadat drie en een half jaar ieder der bondgenooten op eigen gelegenheid heeft gewerkt, een leger, een front, en een natie te maken, zooals Painleve dat noem- de in zijn toespraak. Want het gebrek aan eenheid is, naar men in Entente-kringen meent, de oorzaak, dat de strijd niet het verloop neemt, dat men wenschte en voortdurend verkondigde. Dit wordt niet in alle kringen ingezien, en de Star zegt: „George probeert te bewijzen, dat de Italiaansche ramp te wijten was aan het gebrek aan eenheid. Het ligt voor de hand, dat de Italianen genoeg kanonnen en manschappen hadden. De ramp werd niet veroorzaakt omdat de Franschen of Engel- schen geen kanonnen en troepen naar ItaliS zonden. De waarheid over Italie is, dat een der Italiaansche legefs 2ljn plicht ver- zaakte, zooals het de waarheid is, dat wij in Servie niets konden uitvoeren, omdat wij geen mannen en kanonnen hadden te mis- sen; wij hadden die op Gallipoli yergooid; en zooals de waarheid omtrent Roemenie is, dat de Russische regeering van Sturmer het in den steek liet. Geen oorlogsraad zou zulke feiten hebben kunnen voorkomen." Ook de Globe wil het militair gezag niet door een politiek vervangen, en komt op tegen de samenstelling van een politieken opperkrijgsraad met een adviseerend mili tair comite. De kritiek op de plannen, voor de eenheid aan het front, blijft dus ook in Engeland niet uit. Maar het is nog meer de toon, dien Lloyd George heeft aangeslagen, welke in Enge land verontwaardiging heeft gewekt. En dit komt uit in de vraag, door Asquith in het Lagerhuis gesteld, op een zoo uitdagenden toon, als tot dusver in zijn vragen niet werd gehoord. Uit de woorden door Asquith gebruikt, blijkt duidelijk, dat het niet zijn plan is te spreken over de plannen voor den oppersten krijgsraad, maar wel over de „zeer ernstige zaken, die Lloyd George in zijn redevoering te Parijs heeft aangeroerd." In dit verband kan een schrijven, door het bekende Deensche blad Politiken uit Londen ontvangen, eenig licht brengen. Daarin wordt gewezen op het feit, dat Lloyd George aan de groote verwachtingen, die men van hem had, slechts zeer gedeeltelijk heeft voldaan. Er is dan ook, zoo vervolgt de zegsman van het Deensche blad, in En geland en vooral in regeeringskringen een zekere ontstemming op te merken, die vooral Lloyd George betreft. Van alle zijden wordt gaarne erkend, dat Lloyd George een bui- tengewone energie heeft betoond, maar men vraagt naar resultaten, en die zijn er niet. Heeft Lloyd George, die zoowat als een Engelsche dictator kon optreden, ons nader tot den vrede gebracht? Die vraag, van li- beraal-radicale zijde gesteld, wordt in de Daily News op scherpe wijze besproken. Wel wordt het kabinet, dat Lloyd George gevormd heeft, nog niet direct gedreigd, maar dat de positie van den Engelschen premier niet vast meer is, kan men gerust aannemen. De sympathie en het vertrouwen van het volk richten zich weder tot As quith. De vredelievende kringen vooral ver- wachten van hem veel voor de toekomst. Hij moge de voortvarendheid van Lloyd George missen, hij heeft een duidelijker in- zicht in de politieke toestanden en een be- zonnenheid, die hem geschikt maakt, om de Engelsche regeering te aanvaarden, zoodra de vredekansen moeten worden onderzocht en het vredeswerk tusschen de strijdende mogendheden ter hand moet genomen wor den. Dat de vredesstemming in Engeland toe- neemt is daardoor wel duidelijk geworden, en ook in Frankrijk wordt steeds krachtiger het gevoel, dat het zoo toch niet kan door- gaan. De vergadering der Fransche Kamer van Dinsdag heeft wel een merkwaardig beeld gegeven van den toestand. De krach- tige redevoering van Painleve, waarin hij smeekte om nog enkele moeilijke maanden geduld te hebben, en den ongeevenaarden moed, dien Frankrijk nu veertig maanden toonde te bebouden en niet door een gril van het oogenblik op het slagveld te doen wankelen wat met zooveel krachtsinspan- ning werd verkregen, maakte diepen indruk. En de motie van vertrouwen in het kabinet werd met een meerderheid van 58 stemmen aangenomen. Bleek reeds hieruit, dat men in de Fransche Kamer wat anders van de regeering verwacht, dan Painleve vermag te geven, bij de bespreking over de interpel- laties betreffende verschillende rechtszaken, die thans zoozeer de aandacht vragen, bleef de regeering in de minderheid. Er waren interpellaties- ingediend over de zaak-Alme- reyda en die van Bolo-pasja, maar vooral over de wijze van optreding der regeering in de zaak Daudet-Alalvy. De regeering stelde voor, de behandeling dier interpella tes te verdagen. Maar de Kamer verwierp dit voorstel met 277 tegen 186 stemmen en wilde dus onmiddellijk de ingediende vragen behandelen. Dit was voor het kabinet-Painleve een reden om de Kamer te verlaten en na een bespreking van den toestand geheel en een- stemmig aan Poincare ontslag te vragen. Nauwelijks opgetreden, heeft dus nu het met zooveel moeite bijeengebrachte kabinet het bijltje er weer bij neergelegd. Wie zal nu de taak opvatten, om Frank rijk door de moeilijkheden te brengen? om zich te verzamelen en de revolutie te redden van den staatsgreep van Trotzki en Lenin. De Russische ambassade te Londen sluit zich geheel aan bij de mededeeling van de Russiche ambassade te Washington, in de weigering om de Bolsjewiki-regeering te er- kennen; zij spreekt in haar mededeeling van een „troep verraders, die tijdelijk in Petro- grad de overhand kregen." IN DEN GROND GEBOORD. Een Engelsche lorpedojager en een klel- ne monitor, die in de Middellandsche zee aan de kust van Pales tina der krijgsver- richtingen te land ondersteunden, zijn door een duikboot in den grond geboord. Van den jager zijn vermoedelijk 7, van den mo nitor 26 man om het leven gekomen. De Engelschen transportschepen, die met oorlogsmateriaal en levensmiddelen onder- weg waren naar Archangel, hebben van de regeering te Londen lelegrafisch bevel ge kregen, onmiddellijk naar Engeland terug te keeren, zonder hun lading te lossen. De Daily Telegraph vernam d.d. Vrijdag uit New-York, dat men in gezaghebbende financieele kringen aldaar het er algemeen voor hield, dat de Leninisten het zouden ai'leggen. Er zou geen verdere financieele steun van de Ver. Staten aan Rusland zijn voor de toestanden in iaatstgenoemd land weer meer normaal waren geworden. Van de 325.000.000 dollar, door de Unie ter be schikking van Rusland gesteld, was 190.000,000 dollar uitgekeerd. Het overschie- tende wordt vooralsnog ingehouden. Ook Japan zal deze poliliek van financieeli terughouding ten opzichte van Rusland vol- gen. TER NEUZEN, 16 Nov. 1917. Waterschapsbestuur. Bij Kon. besluit is Jjenoemd tot lid van h«t bestuur der waterkeering van den calami- teuzen polder Nieuw Neuzen, de heer G. Wolferl. Besmetiielijke ziekien. Van 7—13 Nov. zijn de navolgende besmet- telijke ziekten in Zealand ter kennis van den Gentraten Gezondheidsraad gekomen: Typhus: 1 geval te Oostburg. Roodvonk: 1 geval te Borssele, Colijns- plaat, Grijpskerke, 's Heer Arendskerke, Krui- ningen, Oostkapelle en Wolpliaartsdijk, 6 te Kiorlgene, 3 te St. Lau|rens, 6 te Middelburg, 2 te Ter Neuzen en Vlissingen. Diphterilis: e&i geval te Axel, Bruinisse, Colijnsplaat, Goes, Hoek, Middelburg, Noord- gouwe, Schoreb-en Ierseke; 4 te Groede en Zierikzee, en 2 te Waterlandkerkje. Inkomsten- en Oorlogswinstbelasling. Niettegenstaande het departement van fi- nancien bij herhaling door middel van ad- vertenties in de pers de aandacht van het publiek heeft gevesligd op deslrafbepalingen, welke in de welten op de inkomstenbelasting en de oorlogswins tb elas ling ter zake van on- juiste aangiften voor die belastingen zijn opgenomen, en daarbij in het bijzonder lioeft gewezen op de wijze waarop men zich straf- feloosheid voor gedane onjuiste aangiften kon verzekeren, blijkt telkenmale, dat dien- aangaande nog niet overal juiste voorslel- lingen beslaan, en dat menigeen, die zich voor straf zou kunnen vrijwaren, dit nalaat en voortgaal op den eenmaal ingeslagen weg van wetsontduiking. Het schijnt daarom dienstig, nogmaals ter kennis van beLanghebbenden te brengen, dat iedereen, die een onjuiste aangifte voor die belastingen heeft gedaan en die geheel uit eigen beweging dit te kennis van den inspec- teur der directe belastingen brengt, er op kan rekenen, dat ter zake van die onjuiste aangiften geen straf ver volging tegen hem zal worden ingesteld. En die slraffetoosheid (geldt niet alleen voor de valsche aangifte zelf, maar ook voor het ingeleverd hebben van valsche balansen of andere stukken om de valsche aangiften te staven. De nadruk zij inlussclien gelegd op het aanmelden geheel uit eigen beweging: er treedt geen straffeloosheid in, indien men met bet mededeelen van de juiste gegevens wacht tot dat er door of vanwege den in- specteur inlichtingen zijn gevraagd of wel stappen zijn gedaan tot het instellen van een boekenonderzoek. Het belang van den betrokkene brengt dus mede, dat hij de waarheid zoo spoedig mogelijk mededeelt. (N. R. Crt.) Over den toestand in Rusland is een be richt ontvangen van de maximalistische re geering over de nederlaag, die de troepen, van Kerensky en Kornilof bij Tsarskoje Selo hebben geleden. Het schijnt, dat de troepen der Bolsj-ewiki onder bevel staan van een generaal Moerawief, en dat deze in den nacht van 12 November de troepen, waar- mede Kerensky tegen de hoofdstad optrok, uiteen geslagen heeft. Volgens dit bericht is het leger van Kerensky op den terugtocht en gaan de Bolsjewiki-troepen tot het offen- sief over. In een proclamatie van Trotzki, namens de cominissarissen des volks zooals de Bolsjewiki-regeering zich noemt, 1wordt dit wapenfeit met den noodigen ophef aan het Russische volk medegedeeld, en worden alle revolutionnaire autoriteiten aange- maand maatregelen te nemen voor Kerens- ky's arrestatie. Telegrammen uit Stockholm daarentegen melden, dat de strijd, die tusschen Gatsjina en Petrograd werd geleverd, ten gunste van Kerensky is beslecht, en dat op het bericht van de nadering der troepen, die onder Kor- nilof's bevel staan, in Petrograd onder de Bolsjewiki groote verwarring is ontstaan. De ministers der oude regeering behalve Terestjenko en Konowalof werden in vrijheid gesteld. De troepen van Kerensky drongen de stad binnen, en op het Newsky- Prospect werd gevochten. Welk der beide berichten juist is, zal nog moeten blijken. Maar de haat en de afkeer van de geal lieerden tegen de Bolsjewiki-regeering, die beschuldigd wordt van Duitsche zijde om- gekocht te zijn, neemt toe. De Fransche bladen steken die gezindheid niet onder stoelen of banken; zelfs de Humanity hoopt, dat Kerensky er in zal slagen alle krachten Vergiuming vftrleend terug tie keeren. De commandant der stelling van de mon- den der Maas en der Schelde heeft aan M. ;de Clercq en C. J. van Damme te Sas wan Gent en D. F. Belaert te Zuiddorpe inder- Itijd uitgezet uit het hi staat van beleg ver- klaarde gebied van Zeeland, voorwaardelijk vergimning verleend terug te keeren. Drie Belgen ontvlucht. Maandagavond zijn drie Belgen ontvlucht uit Zecbrugge. Ze waren werkzaam op het baggerschip de „FIamande", 'snachts waren zij aan wal; van die gelegenheid maakten ze gebruik om een klein bootje te bemachtigen en naar de Hollandsche kust te roeien. Om 9 uur voeren zij weg uit de schuilhaven, waarna zij het Ivanaal door kwamen. Twee- maal werd hun nageroepen, yiaar nadat ze de posten voor bij gekomen waren, riepen zij scherlsend terug: „Gij inoogt geen Duit sche ondcrofficieren aanspreken." Daama kwamen zij tweemaal in het zoek- licht, voeren voorbij Heyst, Duinkerken en Knokke waarna zij een uur lang in den mist geroeid hebben op goed geluk af. Om drie uur werden zij opgemerkt door het wachtschip in de Wielingen. Van hier uit seinde men draadLoos naar Vlissingen, waarop de torpedoboot de „Makjan", na ko- len ingenomen te hebben, er been voer om ze naar naar Vlissingen te brengen. (VI. Crt.) SAS VAN GENT. Vroeg het handwerk geleerd Door de militaire kommiezen werden hier een paar knapen van elders aangehouden voorzien van verschillende smokkelartikelen, fijne zeep, kwatta enz Volgens hun verklaring dreven zjj dit handwerk reeds langeren tijd en metsehgn-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1917 | | pagina 5