m P i ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Ifo. 6600. Donderdag 25 October 1917. )/e jaargang. Distribntieregeling Rijwieltianden. Electrisch.8 Kachsls. lerk&liagseadir MISJ4 De Oorlog. ABONNEMEMT: ADVERTENTIEN m fe Bit Blad wscfejjat MaaElag", Won'slap en YrpapfsM, aitpzoifliri ip MJ ds Firms F. J. VAI DE SAKDI ta Tsr Ismzei. ifi UI L c r 0 I. mm ffif M 3 maanden binnen de stad 1.—. Franco per post voor Nederland 1.10. Fill vooraitbetalingvoor Belgie /I.40, voor Ned.-Indie en Amerika /1.65. overig Buitenland 2. Mm abonneert zich bij de Uitgeefster, of buiten Ter Neuzen ook bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Telefoon 2SS. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0.1&. Bij dll°GCt€£ opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie word! ds prijs slechts tweemaal berekend. Orootere Setters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief. Inzending van advertentien voor I Miar op den dag der uitgave. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, maken bekend ingevolge Circ. No. 192, afd. Crisiszaken 1. Het is ve,rboder\ rijwielbanden te verkoopen of af te leveren, of tea verkoopin voorraad te he'oben, die niet voorzien zijn van het Rijkscontrolestempel, hetwelk bestaat uit de letters R. D. R. en daarachter een kroon, gevolgd door e6n der tetters A, B, C, D of E, at naar geiang dat scempel zal worden aangebracht op een band van qualiteit A, B, C, D of E. 2. Dit verbod is niet van toepassing A. voor de fabrikanten voor 1 Nov. 1917. B. voor de handelaren, voor een nader te bepalen datum. 3. Handelaren in rijwielbanden zyn verplicht van het aanfal op 21 Oct. 1917 in vJaun bezit zijnde ongestempelde banden voor 28 Oct. a.s. opgave te doen aan bet Rijks- bureau voor de distribute van Rijwielbanden, (R. D. R.) Parkstraat 18, Den Haag, onder vermelding van het merk van ieder dier banden #n van den naam van fabrikant of handelaar, van wien zij deze banden verkregen hebben. 4. voor rywielbanden worden de volgende maximumprijzen vastgesteld Yoor transportrij wielbuitenbanden gemerkt rijwielbuitenbandsn transportry wielbinnenbanden rij wielbi nnenbanden A B C D E A B C D 13,70 9,70 8,20 n 6,60 4,65 5,20 n 4,20 3,20 1,60 14,70 10,70 n 9,20 7,70 5,65 5,70 4,70 3,70, 2,10 17,20 13,20 11,70 10,20 n 8,15 7,20 6,20 5,20 h 3,60 De de B, levering der banden zal hebben te geachieden met 12 maanden garantie volgens den rywielhandel geldende garantiebepalingen voor buitenbanden van quaiiteit A, C en D en voor binneubsnden van qualiteit A, B en C. Ter Neuzen, 24 Oct, 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZ1NGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van HOEK maken bekend, dat de jongens, die wenschen deed te nemen aan het op 1 November a.s. aan te vangen herbalings- onderwijs zich daartoe tot en met 3! dsJEBP bet hoofd der openbare lagere school kunnen aanmelden. Hoek, 18 October 1917. Burgemeester en Wethouders voorno6md, A. WOLFERT, Burgemeester. J. M. DREGMANS, Secretaris. TWEEDE KAMER. Dinsdag, 23 October. Nadat het wetsontwerp tot verhooging van de begrooting van inkomsten en uit- gaven van bet staatsbedrijf der artillerie- inrichtingen voor 1917 is aangenomen, wordt de beraadslaging over het wetsont werp inzake de regeling van den dienst en het gebruik van de lokaalspoorwegen voort- gezet. De heer Kleerekoper licht een amende- ment toe om den Minister te verplichteu de door hem opgeiegde arbeidsvoorwaarden uiterljjk om de 5 jarea te herzien. Na bestrijding van het amendement door den Minister van Waterstaat en de heeren Van Doom en Beumer wordt het amende ment met 36 tegen 17 stemmen verworpen. Vervolgecs licht de heer Visser v. IJzen- doom eenige amendementen toe om een verbod, strekkende tot beperking van de uitoefening v»d den dienst, met de daar- mede verband houdende strafbepalingen, te laten vervallen. Postchhque- en girodienst. Do postcheque- en girodienst zal 15 Januari worden ingevoerd. Bestendiging van den staat van beleg. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een wetsontwerp tot bestendiging van den staat van beleg, verklaard bij Kon. besluit van 26 Februari 1917. Schaepman-monument. Het Schaepman-Comite te Tubbergen DOOR HL RIDER HAGGARD. 63) „De tijd is gekomeu," zeide zij tot zich- zelf, en bij deze gedachte klopte haar liart mi el en beefden haar knieen, terwijl er een Bevel over haar oogen kwam, en zij niet kon zien. Toen die verdween, keek zij op, en idaar stond Caleb voor haar, knap en statig, ofschoon vermagerd door vermoeienis en honger, met het zwaard in de hand en een gedeukt harnas aan. Dit gezicht hergaf Mir- jam haar moed, tegenover hem zou zij ten- minste geen vrees toonen. „Zijt gij gezonden om mijn vonnis ten uit- ui'tvoer te brengen?" vroeg zij. Hij boog het hoofd. „Ja, over een poosje, als de zon onder- gaat", antwoordde hij. „Die rechter Simeon, die bevel gaf u te doorzoeken, is een wree- de man. NHij dacht, dat ik trachtte u te be- schermen tegen den loorn van het Sanhe- drin, hij dacht dat ik „Laat ruslen wat hij dacht," viel Mir- jam in, „en gij, vriend Caleb, doe uw plicht. Toen wij als kinderen samen speelden, hebt gij mij dikwijls handen en voeten gebonden met bloemen, weet gij nog wel? Bind ze nu met touwen, en maak het kort." ;,Gij zij I wreed," zeide hij. „Vinflt gij? Anderen zouden misschien hetzelfde van u kunnen zeggen. Bijvoorbeeld gisteravond in den toren, toen gij mijn naam opgaaft aan de Joden, iu verband met dien van een ander." „0, Mirjam," viel hij met smeekende stem in, als ik dat deed en waarlijk, ik weet nauwelijks wat ik gedaan heb dan kwam het door liefde en jaloezie, die 'mij razend m aak ten. „Liefde? De liefde van den leeuw voor het lam! Jaloezie? Waarom waart gij ja- loersch? Omdat gij eerst getracht liadt, Mar cus te vermoorden o, ik heb het gevecht gezien en het was niet veel beter dan een moord, want gij hebt hem onverhoeds ge- troffen, terwijl hij onvoorbereid was en toen bang waart, dat ik hem uit uw klau wen had gered. Welnu, God zij geloofd! Ik heb hem gered. En nu, dieuaar van het ge- nadige en geleerde Sanhedrin, doe uw plicliL" Mirjam's bittere woorden, hoe onrecht- vaardig zij ook gedeeltelijk waren, schenen Caleb te verpletteren. „Vandaag deed ik althans mijn best voor kreeg bericht, dat een vriend van den doc- tor een aanzienlpke gift heoft bestemd voor de oprichting van een bronzen standbeeld te Tubbergen. Bet blpft nu alleen nog de taak van het Cornite om voor terrein, voetstuk, onderhoud enz. te zorgen. Steenkolen nit Ettgeland. Eenige Hollandsche schepen, die Zondag met het Engelsoh eonvooi zouden uitvaren om steenkolen te halen, zgn weder terug- gekeerd, omdat zij het convooi hebben ge- mist. (vMsb.") Onze schepen in Amerika. Volgens de /Tel." wordt de schade, ge- leden door het ni f-uitvaren onzer in Amerika met le^eusmiddelen en veevoe- der geladen schepen geraamd op 46 mil- lioen. Bij de vastslelling vas; de schade is als basis aangenomen, dat de ladingen geheel verloreu zijn, en de totale vergoeding aan de reederjjen, wano-'-r de scbepen op dit oogenblik zouden terugkeeren, 16 millioen zou bedragen. Een sleepvaarteentraie. Naar gemeld wordt, hereiden verschillende sleepbootondememmgen in verband met den koiennood eene soort sleep ^aartceDtrale voor, die alle sleepvaarten zou regelen, met het doe!, dat mil; hdt. minst mogelpke kolen- verbruik het gr3^t mogelijk aantal schepen zoude kunnenN worden gesleept. Verbetering van den telefoondienst,. In de Octohfer-sfl wring van het Tijd- schnft der Mij. van Nijverbeid wordt het volgende opgemerkt in een artikel over de verbetering van den telefoondienst „De beperking van den spoorwegdienst, waardoor mannen van zaken elkaar min der gemakkelijk kunnen ontmoeten, zal tot gevolg hebben, dat de interlocale telefoon meer dan ooit gebruikt zal worden.- Nu is die dienst in normale tijden reeds niet iu overeenstemming met de eisehen van handel en mjverheid en de vrees is dus gewettigd, dat hij thans beslist onvol- doende zal biijken, wanneer niet zoowel door de ambieoaren als door het publiek alles wordt gedaan orn van het telefonisch net het grootst tnogeiijke nuttig effect te verkriigen. Wij stetlen voorop dat wij de bezwaren begrijpen, waarmede ook de telefoondienst tegenwoordig te kampen heeftonvoltallig en ongeoefend personeel tengevoige der mobilisatie, gebrek aan materiaal, gedwon- gen beperking van licht enz., maar toch vermoeden wp dat er maatregelen te nemen zpn die aan den dienst ten goede kunnen kornen. Zoo is onze indruk dat van het gratis telephoneeren door militairen, regeerings- ambtenaren en ambtenaren van lichamen als de ,N. O. T.", een al te ruim gebruik wordt gemaakt, dat de uren van openstel- ling van vele kantoren uitgebreid dienen te worden, dat naar een stelsel gezocht moet worden om de telkens terugkeerende verkeerde aanslnitingen te voorkomen. Men zou by v. de cijfers van links naar rechts kunnen noemen of kunnen voorschrij ven dat het cpfer steeds de naam zal worden genoemd. In andere landen worden beide stelsels met succes toegepast. u ik had tijd gehad om na te denken," zeide hij nederig. „Ja," liernam zij, „tijd om' in te' zien dat andere leeuwen het lam zouden bemach- tigen, dal gij voor u zelf begeerdet." „Ik heb een plan gemaakt," zeide hij, als- of hij niets versiaan had. „Een plan? Waarvoor?" „Om te 'vluchten. 'Als ik op uw weg naar de poort, waarheen ik u moet voeren, een sein geef, dan zullen eenige vrienden van mij u bevrijden en u op een veilige plaats ver- bergen, terwijl ik, de beveliiebbcr, in schijn zal neergesaheld worden. Later volg ik u, en onder bescherming van den nacht zullen wij vluchten langs een weg, die mij be kend is." „yiuchten? Waarheen?" „Naar de Ropieinen, die u zullen sparen om hetgeen gij gisteren deedt en mij ook.' „Ook om hetgeen gij gisteren deedt?" „Neen, omdat gij zult zeggen, dat ik uw echtgenoot ben. Het zal niet waar zijn, maar wat hindert dat?" „Inderdaad, wat zou het hinderen?" vroeg Mirjam, „het kan immers altijd waarheid worden. Maar hoe komt het, dat gij, een der voornaamste Joodsche aanvoerders, wilt vluchten en genade vragen aan uw Vijan- den? Is dat om „Spaar mij uwe beleedigingen, Mirjam. Maar ook het publiek kan er veel toe bijdragen om den dienst te verbetere», wanneer het zich rekanschap geeft dat bij elk gesprek een ander wacht. Voor zaken die men evengoed per brief- kaart kan afdoen, voor gezeilige praatjes late men in deze tijd de inter-nationsle tele foon met rust. Als men opbelt, zorge men bij de hand te zijn en niet te laten wachten de trapsgewijze oproeping, door middel van bediwnden, beperke men zoo veel mogelijk kortom men neme in het telefonisch verkeer dezelfde goedb vormen in acht die men in het persooniijk veikeer van elkaar verwacht. Ais beide partjjenambtenaren en publiek, over deze aangelegenheid eens een oogen- blik onbevooroordeeld nadenken, zullen ten gevoige. dier overpeinzing later vele miuutec berfpaard worden en de telefoondienst beter kunnen medehelpen, om ons de bezwaren der verkeersbeiemmeriug minder te doen gevoelen. Om niet eens te spreken van ons kumeur en de zenuwen van het telefoou- personeel. Buitsch bier. De Duitsche regeering heeft den uitvoer van bier weder toegestaan. Een bond yan groote gezinnen. Te Nijmegen is opgericht een R. Kath. Bond van groote gezinnen. Blijkens de ontwerp-statuten kunnen leden zijn vader.i of weduwen van huisgezinnen met miostens vijf kinderen en beoogt de bond f Zoowel den leden zelf als de samenleving in het algemeen tot meerdere achting en eerbied voor de christeiijke opvatting van het huwelgkslercn te brengen, de pubhekeopinie meer waardeering en medegevoel voor de groote huisgezinnen in te boezemen, door gepaste actio te bewerken, dat vooral de gemeentelijke overheid voldoende met het noodzakelijke levensonderhoud en het be- staansrecht der groote gezinnen rekening houdt bij maatregelen en verordeningen, den modemen tpdgeest te bestrijden, die de echtgenooten ter wiile van denkbeeldige genot- en gemakzucht de huwelijksplichten doet verzaken," enz. enz. Inbezitneming van gr»ederen. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft tot de burgemeester® de volgende circulaire gericht Het is ongetwijfeld ook aan uw aan- dacht niet ontgaan, dat, naarmate de eco- nomische moeilpkheden hier te lande toe- nemen, de groep van personen, die alle goederen opkoopen, waarvan op prijsstpging gehoopt wordt, grooter wordt. Niet zelden ook veroorzaken deze per sonen daardoor moedwillig een tijdeljjk ge brek aan bepaalde goederen en daardoor een onnoodige prgsstijging. Zonder in ook maar een enkel opzicht een nuttige tus- schenschakel in den handel te vormen, belemmsren vorenbedoelde gelegenheids hrmdelaren in niet geringe mate den zoo geregelde goederencirculatie, als in deze tijden nog mogelyk zou zijn Het is dringend noodzakeiijk, ook om de taak der regeering niet noodeiooa te ver- zwaren, dat met kracht tegen dezen mis stand wordt opgetreden. Onder de grootere gemeenten zijn er reeds met vrucht in die richting werkzaam. Ik zou wesschen, dat in alle gemeenten dat voorbeeld werd gevolgd. Gij kent de reden wel. Gij weet wel, dat ik geen verrader ben, en niet vlucht uit vrees." „Ja," antwoordde zij op een anderen toon, want zijn woorden troffen haar. „Dat weet ik." „Het is voor u, dat ik vlucht, om uwent- wil zal ik mijzelf met schande beladen. Ik vlucht, om u voor de tweede maal te red den." „En wat eischt gij daarvoor in ruil?" „D.at geef ik niet, Caleb. Ik wijs uw aan- bod af." „Dat vreesde ik wel," antwoordde hij op scliorren toon. „Aan zulke weigeringen ben ik gewoon. Dan vraag ik u slechts dit, want ik weet, dat gij uw eens gegeven woond zult houden: beloof mij, dat gij niet met den Romein Marcus zult trouwen." „Ik kan evenmin met den Romein Mar- cus trouwen als met u, want geen van u beiden is een Christen, en zooals gij weet, is mij bij mijn geboorte de verplichting opgelegd, slechts een Christen tot echtge noot te nemen." „Om uwentwil, Mirjam," zeide hij lang zaam, „beri ik bereid, mij in uw kerk te laten doopen. Hieruit kunt gij zien, hoe lief ik u heb." „Het getuigt niet van liefde voor uw Op grond van het bepaalde in art. 4 der Distributiewet 1916, heb ik derhalve de eer u op te dragen uw bijzondere aandacht te wijden aan den opslag van goederen, welke niet in overeenstemming is met een reeelen handel. Ik geef u voorts bij deze een last als bedoeld in art. 9, lste lid, der Distributiewet 1916 om van den voorraad van zoodanige goederen onmiddellijk opgave te vorderen van dengene, die deze voor eigen rekening, dan wel voor rekening van derden onder zich heeft, en om deze goederen vervolgens overeenkomstig het 2de lid van vorengencemd wetsvoorschrift in bezit te nemen. Ik zal gaarne van iedere inbezitneming onverwijld mededeeiing ontvangen, onder opgave voorts, of u het wenschelijk acht, dat de betreffende goederen in uw gemeente zullen bljjven. Met uw wenschen zal zoo- veel mogelijk rekening warden gehooden en in elk geval zullen u ten spoedigste in- structies omtrent de bestemming van die goederen en de aangewezen schatters wor den gezonden. Voor zoov-sr u goederen voor de getaxeerde waarde niet in uw ge meente wenseht te distribueeren, zullen(j deze in elk geval van rijkswege worden opgeDomen. U zoude voorts wellicht aanleiding kun nen vinden uw gemeentenaren aan te sporen in de gewenschte richting mede te werken, door u medeeling te doen van hun blykecde onregelmatigen opslag van goederen. Zy zouden tot dat doel kunnen worden ge- wezen op .het feit, dat voor het goedge- zinde gedeelte de bavoiking de bestaans- moeilykhedeu ernstig en onnoodig worden verzwaard door de gewetenlooze praictijken van enkelen. (Stct.) DE ALGEMEENE TOESTAND. Zal de Zeppelin nu eindelijk voor goed hebben afgedaan viaagt het Hbl. De ramp, die ditmaal de Duitsche luchtschepen- vloot heeft getrsffbn, mag dat haast wel doen verwachten. In langen ryd bad men niets meer van Zeppeiintochten naar Enge- land vernomen. De Engelsche luchtdienst scheen eindelijk het gevaar van dezs lucht- schepen te hebben bezworen en de zware verliezen by de laatste Zeppclintoeht.en boven Engeland aan de Duitschers toege- bracht, gaven reden om aan te nemen, dat men van het gebruik van dat wapen wel verder .zou afzien. Geruimen tijd blevffti de Zeppelins dan ook veilig in de loodsen in Duitschland en de luchtactie tegen Engeland werd sedert gevoerd door vlieg- tuigen. Ititusschen is gebleken, dat de Duitsche iegerleiding volstrekt nog niet overtuigd was van de nutteloosheid dezer geweldige aanvalswerktuigen in de iucht. Bij de operation in de Golf van Riga immers werden ook Zeppelins gebruikt en thans is ook weer eens een nieuwe luchtaanval op Engeland met deze luchtschepen beproefd. Maar het daarbij behaalde resultaat zal wel niet spoedig tot een herhaling uitiokken. Volgens de Duitsche mededeeiing hier- omtrent heeft een eskader luchtschepen een aanval gedaan op Engeland en daar de c/industrie-inrichtingen" van tal van plaatsen, o. a. ook Londen, met bommen beworpen. En volgens het Duitsche bericht zonden de loof, Caleb. En al liadt gij liet geloof lief, dan kan ik u toch niet liefhebben. Jood of Christen, Ik kan nooit uw vrouw zijn." Hij keerde zich om en een poos Jang bleef alles stil. Mirjam, het zij zoo," speak hij einde lijk. „Toch zal ik u redden. Trouw met Marcus, als gij kunt; maar ,als ik in het leven blijf, dood ik hem als ik kan. Daar bghoeft gij ecliler nauwelijks voor te vree- zen, want ik denk niet, dat ik In het leven zal blijven." Zij schudde het hoofd. „Ik vlucht niet, want ik ben het vechten en het wegkruipen moede. Laat God met mij, en u, en Marcus handelen, zooals Hem behaagt. Toch blijf ik u dankbaar, en 'het doet mij leed, dat ik zulke onvriendelijkej woorden gesproken heb. O, Caleb, kunt gij mij niet vergeten? Zijn er niet veel mooier vrouwen op de werelid, die u gaarne zouden liefhebben? Waarom bederft gij uw leven voor mij? Volg uw eigen weg, en laat mij den mijnen kiezen. Maar al ons gepraat is eigenlijk ijdel, want naar alle waarschijn- lijkheid zullen ons beider wegen weldra af- geloopen zijn." (Wordt vervolgd.) S£B£$g Groot- handelpriis. Tusschen- handelprijs. Klein- handelprijs. in Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN hrengen ter tennis, dat het den electriciteitsver- bruikers verboden is electrisehe kachels op hunnfe huisgeleidingen aan te sluileii of te doen aansluiten. Uitgezonderd alleen zijn die apparaten, waarvan voor 1 September j.l., n.l. den aanvang der al- gemeene gas- en electriciteitsrantsoeneering aan de Centrale schriftelijk kennis was gegeven, ingevolge ureglement van stroomlevering". Voor deze apparaten moet voor iedere 180 KWU, 1 H.L. steenkolen aan de Bistributie worden afge- staan, terwijl het maximaal-verbuik niet hooger mag zijn dan 30 KWU. Kookketeljes, strijkijzers en dergehjke toestellen met geen grooter verbruik dan I KWU, mogen ten alien tijde gebezigd worden mits daarvan aan de Centrale is kennis gegeven. Het niet nakomen dezer bepalingen stelt den ver- bruiker bloot aan afsluiting zijner stroomgeleiding. Ter Neuzen, den 23 October 1917. Burgemeester en Wethouders van Ter Neuzen, J. HUIZING A, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. B.rs£TS-isBiaa^s^.™aa*aaBawis«ii»aBiae™e „Uzelf."

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1917 | | pagina 1