Landbouwberichten. l4(j GEMENGDE BERICHTEH. Laatste Berichten. Hoogwatergetij te Ter Neuzen De kwestie van den Dnit- schen doorvoer door Holland. plaats hebben. Ik wensch en de gemeen t «a de Maatschappij en verder alien die tot de totstandkoming hebben njeegewerkt van harte geluk met dene verbetering en ver- klaar ik hiermede de Electrische Centrale voor geopend. Daarop werd door den Burgemeester het net ingeschakeld en stond onze gemeente eensklaps in een zee van helder licht. Door de by de opening aanwezige personen werd daarop eerst de inrichting der Centrale opgenomen, vraarna men eene wandeling door de kom deed. De straatverlichting is in een woord praehtig en ook in de per- ceelen waar de aanleg was voltooid (onge- veer 100) algemeen uitstekend licht. Het gemeentehuis was voor dit doel speciaal aan het balkon verlicht, wat een niet onaardig effect gaf. Nadat het ofHeieele gedeelte der inge- bruikneming was afgeloopen, werd verder den avond door den gemeenteraad en de genoodigden in een gezellig samenzijn doou gebracht op de raadzaal. Hierbij dankte de Burgemeester tevens nog speciaal den directeur der N. V. Electra voor de wijze waarop door genoemde maatschappij de ge meente was bediend, terwijl verder nog enkele waardeerende woorden werden ge- sproken tot den rijkskolendistributeur den heer Den Hollander. Tenslotte sprak ook de Directeur vsn Electra tegenover den Burgemeester en Raadsleden namens de Maatschappjj zijn innigen dank uit voor het vertrouwen dat in dezen aan de Maatschappij is betoond, en werd door den heer Den Hollander, de verzekering gegeven, dat, wanneer de om- standigheden het toelaten de gemeente op steun zjjnerzijds kon rekenen. Het mag dan ook voor Electra een prachtige reclame worden genoemd voor hetgeen door haar in dezen werd gepresteerd, en wij twijfelen niet of ook andere ge- meenten waar men eventueel tot stichting van een dergelijke inrichting mocht over- gaan, zullen aan de hand van dit voorbeeld niet schromen aan deze maatschappij hun vertrouwen te geven. Aan deze mededeelingen van onzen cor respondent kunnen wjj nog toevoegen, dat omstreeks Juni dezes jaars tot de oprich- ting werd besloten. Wij vernemen voorts, dat in de kom der gemeente 279 perceelen staan en dat voor 260 aansluiting is ge- vraagd. Daarvan waren jl. Maandag om streeks 100 reeds voltooid en aangesloten. Voor aansluiting werd betaald 13 per lamp (een eenvoudige lamp inbegrepen), doch deze prijs moet voor de toekomst 5 hooger zijn. Vcor de straatverlichting zijn aangebracht 40 halfwatt lampen van 100 normaalkaarsen. Birnenkort zal de verlichting ook worden aangebracht te Mauritsfort, waar 34 per ceelen moeten worden aangesloten. De stroom wordt geleverd voor 45 cent per kilowatt. De machine begint thans omstreeks half 5 uur te draaien en alsdan wordt tot half 11 uur stroom geleverd. Op dit oogenblik wordt steeds rechtstreeks van de dynamo stroom in het net gevoerd. Het installeeren eener batterij was door gebrekaan materialen thans niet mogelijk. Ook zijn de meters nog niet gearriveerd. Het voornaamste is er echterhet licht en daarover zijn de inwoners verrukt. Ook het muziekgezelschap //Elk naar zjjn krachten", luisterde de opening der centrale op en bracht aan het gemeentehuis aan het gemeentebestuur eene ovatie. Naar we vernamen beloopen de kosten der tegenwoordige centrale enz. ongeveer f 45.000, die door eene geldleening worden gedekt. Er zjjn plannen in voorbereiding om de geheele gemeente van electrischen stroom te voorzien. In de Dinsdagnansiddag alhier gehouden raadsvergadering, werd tot boekhouder der Gemeentelijke Electrische Centrale benoemd, de heer W. C. van Petegem alhier en tot machinist de heer P. v. d. Linden, van Delft. Aan den telefoonhouder werd op zijn ver- zoek om verhooging van jaarwedde, een verhooging toegekend van 50 's jaars. H U L S T. Door tot nu toe onbekende oorzaak brak Zaterdagavond brand uit in de manufacturen- zaak van den heer Kleyberg, aan de Visch- markt te Hulst. ^Spoedig schoten meerdere personen toe, die na de deur te hebben ingetrapt het begin van den brand met eenige emmers water bluschten, zoodat de inmiddels reeds ter plaatse gekomen brand- spuiten geen hulp behoefden te verleenen. De scbade van geringen omvang, wordt door verzekering gedekt. Reuter's Agentschap ontving. van bevoeg- de zijde de volgende mededeeling van feiten betreffende de kwestie van den doorvoer door Nederland van zand en grint, van Duitschland naar Belgie. De vraag is in 't kort of het zand en grint wordt gebruikt voor burgerlijke of militaire doeleinden. Als het wordt ge bruikt voor militaire doeleinden, veroor- looft de Ncderlandsche Regeering zich op niet-onzijdige wijze te gedragen door den doorvoer door Nederland van Duitsch- land naar Belgie toe te staan. Het argu ment daartoe, in art. 43 van de Haagsche oorlogsregels te land, dat o.a. het herslel van wegen en spoorwegen in het bezet ge bied eischt, is buiten beschouwing. Even- min zal liet gemakkelijk worden geloofd, dat Duitschland een dergelijk gebruik maakt van de materialen in kwestie ten behoeve van de burgerbevolking in bezet Belgie. Wij weten aldus Reuter dat de Duilschers Belgie stelselmatig vemielden en verwoest- len, zijn steden verbrandden en plunderderi, zijn bewoners wegvoerden, zijn fabrieken en induslrieele machinerieen verwoeslten. Nu wordt ons gevraagd te gelooven, dat zij wegen en spoorwegen herstellen, om- dat zij wenschen, dat de Belgische bevol- king iu staat zal zijn ze te blijven ge- bruiken. Evenmin is het Rijnverdrag van toepas- sing. De Ncderlandsche Regeering weiger- de te zijn gebonden door de Schelde-ver- dragen, toen er kwestie yan was, dat de Entente Duitsche prijzen uit Antwerpen zou voercu. Het is zeer twijfelachtig of het Rijnverdrag van toepassing is op de bin- nenlandsdie waterwegen, die van Neder- landsch gebied in Belgie voeren. Wat de algemeene feiten der kwestie be- treft: de gebruikelijke behoeflje voor den oorlog, om de Belgische wegen en spoor wegen in stand te houden, bedroeg onge veer 1.320.000 tonnen jaarlijks, die meer dan viermalen konden worden geleverd door de Belgische steengroeven. Wij weten, dat de Belgische steengroe ven nu geheel en al in gebruik zijn, behalve de groote hoeveelheden zand en grint die langs de Duitsche spoorwegen in Belgie komen, en andere groole hoeveelheden, die uil Nederland zelf komen, als zand, en van Nederlandsclten oorsprong. Het verkeer langs de Belgische wegen en spoorwegen is, behalve voor militaire doeleinden, volkomen onbeteekenend. Er, be- staat daafem feitelijk geen burgerlijke be- hoefte. Aan den eenen leant is de behoefte aan wegen in het gebied der militaire ope- ralies, voor loopgraven, schuilholen, poppen- buisjes, buitengewoon groot. Om hierin te voorzien voeren de Duilschers uit allemaclit zand en grint in, en de hoeveelheid die via Nederland gaal is geen klein gedeelte van het lotaal. Dit jaar, van 1 Januari tot 15 Augustus, voerden de Duilschers via Ne derland meer dan 3.000.000 Ion in. In de 2e helft van Augustus was er een verkeer, berekend naar een doorvoer van 5.000.000 ton per jaar. Zelfs de schatting der Nederlandsche Regeering van 1.650.000 ton jaarlijks voor burgerlijke doeleinden, schromelijk over- dreven als zij was in aanmerking nemende de verschillende beschikbare hulpbronnen, vertegenwoordigt de helft van wat is door- gevoerd. Kan iemand zeggen tegenover deze cijfers, dat de Britsche actie om de handetsgunslen in te trekken na herhaalde vruchtelooze protesten, een schending is of een onrechtvaardige daad? De Tel. brengt verschillende gegevens onder de aandacht der Nederlandische Re geering, ten bewijze dat het zand en grint, wel verre van voor lierstel van wegen ten bate der burgerlijke bevolking, voor mili taire doeleinden dienl. Uit Rousselaere, verneemt het blad, wor den grint en zand naar het front in den sec tor West-Rozebeke verzonden. Ook uit Iseghem worden zand en grint naar de linien gezonden, en naar vliegplei- nen. Het zand wordt voorts aan het station gebruikt, toL versterking van de spoorweg- haven. Het station is van strategische beleekenis. Uit gezaghebbende bron werd aan den Londenschen correspondent van de Tel. meegedeeld, dat de Britsche Regeering vol komen geneigd is de kwestie van den door voer van zand, kiezel en metaalafval door Holland naar Belgie aan een arbitrage te enderwerpen, indien tijdens het onderzoek de doorvoer wordt stopgezet. Verder werd hem meegedeeld, dat de Belgische en Fran- sche Regeeringen in deze zaak met de Brit sche Regeering gezamenlijk oplreden, en dat zij instemmen met de beperking van het ge bruik der Britsche kabels voor 'handelsdoel- einden, totdat tegemoet zal zijn gekomen aan wat de geallieerden als ernstige grieven be- schouwen. heden granen en peulvruchten voor de voe- ding van eigen vee slechts in gedorschten toestand mogen gevoederd worden wijst belanghebbenden er nadrukkelijk op, dat overtreding van dit voorschrift zal worden beschouwd als het belemmeren van maatregelen in het belang der distribute geDomen en als zoodanig zal worden ver- volgd. Graanbouw. Het Bureau voor Mededeelingen inzake de voedselvoorziening deelt mee: Voor varkens is geen voedsel in dezen win ter te wachten, voor zoover dat uit het buitenr land moet worden belrokken. Voor melkvee .zal de stalvoedering met Amerikaansche lijn- koeken karig moeten zijn. Alle krachten wor den ingespannen dm voedsel voor paarden bij bedrijven van landbouw, handel eh industrie in gebruik, te kminen distribueeren; gedeeltelijk hangt dit af van hetgeen na de aan landbou- wers terug te geven granen uit eigen verbouw nog beschikbaar zal komen uit den binnen- landschen oogst; voorts zijn er plannen in be- werking, niclassevoeders van regeeringswege te doen nistribueeren. Voerbieten, mangelworte- len en dergelijke, waarvan een ruim beschot is te wachten, zullen door de Bieta, een daar toe opgerielite en onder regeeringstoezicht wer- kende vennootschap, worden gedistribueerd. Suikerbielen zijn als veevoeder reeds beschik baar gesteld. Veehouders zullen de gelegenheid, deze voe- derartikelen te bestellen, niet moeten laten voorbijgaan. Voor kippen wordt de nood steeds meer nijpend; om liet voedselgebrek kan voor dit pluimgedierte niet meer voeder worden verstrekt dan tot nu toe het gcvaLwas. Landbauwgewassen op contract. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, gezien de aanbiedingen om in 1918 landbouwgewassen op contract te verbouwen of om bouwland te verhuren, waarscbuwt belanghebbenden nadrukkelijk tegen het aangaan van desbetreffende con- tracten, aangezien bij de ook het volgende jaar te verwachten schaarschte aan voedsel voer mansch en dier, de regeering met de gesloten contracten geen rekening zal kunnen houden en geen ander vervoer van deze gewassen zal toestaan, dan van het land naar de opslagplaats van de betreffende boerderij, waar ze door de regeering in bezit genomen zullen worden. j Peulvruchten als veevoeder. De Minister van Landbouw, ter aanr,' Yuliing van zijn beschikkirg van Augustus 1917, maakt bekend, dat de volgens bovenge- noetnde beschikking aan de landbouwer- teruggegeven (zoogenaamd gelaten) hoeveels anr;' Gesmokkelde koeien. Uit Essen meldt men aau ,/De Srondwet" Niemand heeft er ooit aan gedacht, dat ons dorp nog aenmaal vermaard zou wor den vanwege z'n beestenmarkten, welke wij nooit gekend hebben en welke in den goeden ouden vredestijd ook niet van noode waren. Maar nu het vleesch zoo scbaarsch is, dat bet amper met goud te betalen is, nu komen de koeien van zelf en hebben wij den laatsten tijd niet een, maar twee markten per week, alwaar gemiddeld 150 a 200 beesten verhandeld worden, natuurlyk allemaal gesmokkeld Hollandsch vee, want wij hebben geen koetjes meer. WegeDs de reuzenwinsten, die met elke gesmokkelde koe gemaakt worden is op 't oogenblik het veesmokkelen zeer in zwang en neemt geweldige afmetingen aan. Zoo voerde jl. Dinsdag een koopman uit Hooren- donck 53 gesmokkelde koeien in eens op de markt. De vorige week kwamen er tusschen Nispen en Wouw 36 stuks tegelijk over de grens. Is het te verwonderen, dat onze verkooplui thans de mannen met //de knoppen" zijn en enorme wiasten als >t ware dagelijks opstrijkem Smokkelende grensbmvakers. Vrijdagnacht betrapten kommiezen van Losser soldaten, dienstdoende als grens- waeht, aan de Clane, onder de gemeente Losser, bij een poging tot smokkelen van 2 kruiken gedistilleerd en circa 100 katoenen dweilen. Zij werden gearresteerd. Na een groote reis toch terecht gekomen. In Januari dezes jaars werd uit St. Phi- lipsland een brief verzonden aan het adres van zekeren Q, te Anna Jacobapolder, cafe Lombok. Deze brief maakte de reis naar Lombok in Oost-Indie, kwam weer terug naar Nederland en is 13 October aan het juiste adres op het eiland St. Phi- lipsland bezorgd. Deserleur doodgeschoten. Donderdagnamiddag 1.1. keerde een Duit sche deserteur langs Babberich naar zijn vaderland terug, doch toen hij zich circa 25 meter op Duitsch grondgebied bevond, scheen hij berouw.van zijn daad te krijgen en wilde terugkeereD. Voor hij echter weer de grens kon overschrijden, werd hij dood een Duitschen schildwacbt doodzeschoten Nood der tyden. In een der Haagsche bladen worde gead- verteerd VV ie helpt een Gouden Ecbtpaai, wier bruidsdagen 12 October ingaan, aan een weinig Petroleum, opdat deze dagen niet in de duisternis moeten doorbrengen. (//Ned.") Net, om onderzeebooten te vangen, i aangespoeld. Op Schiermonnikoog zijn de laatste dagen eenige mijnen aangespoeld en een groot staaldraadnet met meer dan 100 glazen bollen en twee kleine mijnen om onderzee booten te vangen. Raakt een sehip of on derzeebooten in zoo'n net verward dan slaan de kleine mijnen tegen de romp en komen zoo tot ontplofSig. De twee mijnen zijn door militairen gede- monteerd. (Nws.) Kauwende vrouwen. 't Is al een heel oude gewoonte, dat de garnalenpelsters in Stellendam hun werk niet kunnen verrichten, of ze moeten ists in hun mond hebben om te kauwen, zulks in navolging van de bij vele mannen onmis- bare tabak. Yroeger hadden de pelsters dan ook geregeld een stukjs spek in hun mond. Daar dit laatste echter moeilijk te krijgen is tegenwoordig, is men naar andere kauw- producten om gaan zien en heeft iets gevonden. Yoor dat doel worden thans ge bruikt waskaarsen en schemerlichten. Vandaar dat men de meeste pellers en pelsters ziet kauwen, bij al het lichtgebrek dat bestaat, op deze noodverlicbting. Als een bewijs, dat deze //dames" nog al wat kunnen verorberen, diene, dat een huis- moeder, die amende dat zij nog een pak baarsen bezat, tot de minder aangename ontdekking kwam, dat haar kauwzieke doch- ters ze hadden opgepeuzeld. Zouden hiervoor soms aparte bons moeten worden uitgereikt Een spoorreis in 1840. Nu besloten is, dezen winter de spoorwa- gens niet te verwarmen, herinnert de Rot- terdammer tot troost voor de mopperaars er aan, hoe bij den aanvang van liet spoorweg- verkeer dc toestand was op de lijn Amster dam—Haarlem. De reizigers namen plaats in dilligenoes (le Masse overdekt); later werden de twee- de en derde klasse met zeilen gesloten. In dagen van groote drukte, als h.v. met Pink- steren of de Haarlemmerkennis werd aller- hande soort van voertuig aan den trein ge- haakt. De waterwagens moesten dan voor personenvervoer gebrtiikt worden; de waler- bakken werden daartoe afgenomen en de banken op den bodem vastgemaakt, waarop J)ij fraai weder een groot aantal passagiers mede zeer genoegelijk zouden kunnen ver- voerd worden. Zelfs de beestenwagens kon den daai'toe gescliikt gemaakt worden. De reizigers le en 2e klasse mochten niet rooken en ieder was volgens het regle- ment verplicht „stil te blijven zitten en niet op te staan gedurende den overtocht." Treinverwarming was onbekend en eerst in 1811 werd besloten tot het aanschaffen van een veertigtal koperen flesschen, die met warm water werden gevuld en ten dien- ste werden gesteld van de reizigers eersle klasse, „zoo zij er om vroegen." De bagage werd boven op de wagens ge- legd en het sombere voorgevoel van alterlei onheil heeft bestaansrecht, indien gelet wordt op art. 46 van het reglement, waarbij wordt voorgeschreven, dat „het personeel van den weg met nauwgezetheid de goede- ren van de reizigers en de pakgoederen moest verzainelen, die van de rijtuigen moclilen vallen gedurenide de reis." Groote oversllrooming in China. Tengevolge van een geweldige overstroo- ming in noordelijk China is een streek van 20.000 vierkante mijlen in een reusachtig meer veranderd. De verbinding met Pe king is zoo opzeker geworden, dat liet wel- licht no'odzakelijk zal zijn de lioofdstad te on U-piinen. Door de overstrooming werden de rivie- ren, o.a. de Gele Rivier, in stroomen van 3 K M. breed en meer dan 10 M. diep ver anderd. Sedert Augustus is het water steeds hooger gestegen. Het overstroom- de getjie.d-'J'stVrkl zich uit over een afstand van 480 K.M, van de Z.-W. grens van Tsjan-soeng tot aan Tientsin en wordt be- grensd doior de spoorwegen Peking-Kaifeng en Tientsin-Tsinanfoe. Een dichtbevolkte streek is daardoor tot een onmetelijk meer geworden, dat van 2i/? tot ruim 3 meters diep is. Reads sedert 14 dagen staat het land onder water, en er zullen maanden mee heengaan eer alles weer is drooggelegd. De steden Tientsin eii Peking loopen groot ge- aar. De spoorweg Peking-Hankow is op vele plaatsen doorgebroken. De kleinere door- liraken zijn hersteld, maar er zijn thans nog drie groole bij Sink), Tsjentingfoe en Limmingkwan. Een slaehloffer van X-stralon. De chef van den radiografischen dienst van het Parijsche hospitaal Lariboisiere, Dr. Vaillant, lieeft zich onlangs moeten on- derwerpen aan een ernstige operatie. Hem werd een der armen afgezet. Het belangrijke van deze operatie is deze, dat Dr. Vaillant een vaillante held, in- derdaad! zich niet lieeft willen omtzien, toen bleek, dat zijn werk op het radiogra- fische laboratorium gevaarlijk voor hem werd. Reeds sedert een twintigtal jiaren hield hij zich met radiografischen arbeid bezig: aan zijn kunde dankte deze gemeentelijke dienst een aantal practische verbeteringen. Gedurende de laatste oorlogsjaren werd enorm veel meer van den radiografischen dienst geeischt. In weerwil van de genomen voorzorgen moest Dr. Vaillant zich reeds eerder aan een operatie onderwerpen hem werden toen drie vingers afgezet. De oorlog bleef evenwel zijn eischen stel- ten, ook aan de radiografen; liet zich op- stapetende werk moest vemcht worden. Zonder een oogenblik aan zich zelf te den- ken, Vervolgde Dr. Vaillant zijn gevaarlijk werk. In weerwil van alle voorzorgsmaat- regelen, als handschoenen van gummi, mas kers om de gelaatshuid te bcscbcrmem en verschillende andere afweermiddelen, ver- richtten de X-stralen liun voort-knagenden invloed. Want door alles dringen ze been! Werd niet eenige maanden geleden ontdekt, dat ze zelfs door staal dringen? Zoo heeft Dr. Vaillant zich aan een tweede operatie moeten onderwerpen. Zoo- dra hij liersteld zal zijn, vervolgt hij zijn arbeid weer. Ook <ie laboratoria achter het front be- vatten liun helden, die mee strijden aan de groote overwinning, al houden ze geen wapens in de hand. Veertig zuigelingen door bedorven melk. geslorven. In het Witte Kruis-ziekenliuis te Boeda- pest, moeten in 3 dagen tijds 40 zuigelingen zije geslorven, tengevolge van het verbruik van bedorven melk. De melk-centrale schuift tie scliuld op den staatsspoorweg, die de melk niet op tijd leverde. Het is dikwijls voorgekomen, dat de kleinen dagenlang zon der melk bleven. Bezoek yan H. M. de Koningin aan Zeeland. H. M. de Koningin zal na afloop van een Donderdag aanrangenden Militairen inspectietocht in Zeeland, Vrijdag in den namiddag ten stadhuize te Middelburg eenige commissies ontvangen, wier werkzaamheden verband houden met de tijsomstandigheden. Daarna zal H. M. de Koningin een be zoek brengen aan de ambachtsschool en de inrichting Kinderzorg. Met den trein van 4.56 verlaat de Koningin Middel'onrg. Engelseh Consulaat. Bij Kon. Besluit is erkend en toegelaten als Vice-Cosulaat van Groot Britannie en lerland te Ter Neuzen, de heer F. W, Fuller. Burgerlijke dienstplicht. Naar wjj vernemen is het wetsontwerp tot regeling van den burgerlijken dienst plicht (arbeid in de munitiefabrieken enz.) reeds bij den Raad van State aanhangig gemaakt. Kolenlevering door Duitschland. Naar wij vernemen is de voorloopige overeenkomst der gedelegeerden vaa de Nederlandsche en die der Duitsche regeering in zake levering van kolen enz. door de Duitsche regeering geaccepteerd. Yan vernieliug vrijgesproken. Het gerechtshof te 'sGrarenhage heeft D. E. B., eu de drie gebroeders S. te Koe- wacht, die door de rechtbank te Middelburg waren veroordeeld ter zake van vernieling tot 20 boete subs. 20 dagen bechtenis, vrijgesproken. INGEZONDEN STUKKEN. (Buiten vfcrantwoordelijkheid der Redactie.) Uit Hoek. »Den HoelP is van de kar gevallen" Gij kent dit spreekwoord immers alien En ook, ge weet wat het beteekent Met Hoek wordt immers niet gerekend Het is een plaatsje, afgelegen, Waarvan maar beter wordt gezwegen. Nu vindt elk Hoekenaar dit goed. Het deert hem niet, dat men zoo doet; Zoo spreekt van zjjn geboortegrond. Hij wil zelfs and'ren nog in 't rond Tot gids zijn, al heeft hij den naam, Van steeds te komen achteraan. Daarom wil hij u laten zien, Wat in zoo'n dorpje kan geschien Als maar met eendracht wordt jtewerkt. Opdat, als dit wordt opgemerkt, In plaatsen met veel grooter naam Misschien betzelfde wordt gedaap. Ruim twaalf jaargeleen werd de Hervormde kerk Vernieuwd. Het is een schoon stuk werk. En zonder schuld staan kerk eh' toren daar. Dat was een zeer groot werk, maar Liefde voor het Godshuis, aan alien kant, Bracht hier dat mooie werk tot stand. Was vroegernooit rnuziek in 'tkerkgebouw vernomen, Een orgel werd er spoedig in genomen Met schoonen klank, van 't nieuwste soort. En wat thans toch in elke kerk behoort Centraalverwarming, werd het vorig jaar Ook aangeschaft, en is nu kant en klaar. Niet minder is ook hier tot stand gebracht Door onzen Burgemeester, die zijn kracht Aan t welzijn van het kleine dorpje wijdt, En daarvoor geeft van zijnen kostb'ren tijd. Hij is't er niet mee eens dat Hoek komt achteraan, En heeft voor die gemeente al heel wat gedaan. Hoe menig Hoekenaar kent nog de jaren, Dat vele wegen in het ronde slech t begaanbaar waren Maar elke weg die leidt naar 't dorpje heen Is thans in orde. Slecht is er nu geen. Verhard en flink begaanbaar op elke wijze. Elk burger zal dit werk ten zeerste prijzen. Werd vroeger onverwacht het-klokgelui vernomen, Dan waren vele mannen ras van ver gekomen Om hulp te bien. Dat is thans overbodig. Veel hulp is bij een brand nu niet meer noodig. Een stoombrandspuit staat klaar voor dat geval En enk'le mannen doen bet werk, geheel en al. En wie denkt bij het korten van de dagen Niet in 't bijzonder aan het licht? Wat klagen Velen over 't droevige geval, Dat men wel spoedig heel in 'tdonker zitten zal? Hieraan heeft onze Burgemeester ook gedacht. En zie wat hij nu heeft tot stand gebracht Electrisch licht schijnt, bij het donker worden, overal In huis eu op de straat. Wie dat niet prijzen zal Zeer dankbaar zijn wij voor dat werk in dezen tijd. Een woord van hulde worde aan den burgervader en de vaadslien daarvoor thans gewijd. 't Is niet uit trots, dat hier dit alles wordt vermeld; Maar om te toonen, al worden wij dan niet geteld, Dat van beleid en met vereende krachten, In elken kring steeds veel is te Yerwachten. Eene bescliuldiging. Franeker, Oct. '17. Mag ik een enkel woord over wat op genomen is in Uw orgaan van 6 dezer. Het betreft de zaak A. Th. Wolff kontra den heer O. v. Biessum, directeur der Aardappelvereeniging. Dan wil ik alleen d i t zeggendat, zonder de gang van zaken te willen voor- uitloopen, ik durf te voorspellen dat wat bedoelde Wolff omtrent den heer v. B. zegt, zullen blijken te zijn insinuaties. Genoemde Wolff kan weten hoe destijds gebleken is, dat alle praatjes omtrent voor- raden Rood Star van zandgcond welke de heer J. v. Biessum zou hebben, praatjes waren. Ook kan Wolff wetfen, hoe het juist de directeur der Aardappelvereeniging is geweest die IJs. van Duijn c.a., in zijn smokkelarijen heeft belemmerd, maar juist daar door van de zijde dezer heeren op gemeene manier is belasterd. Is Wolff niet ontslagen omdat hij vol gens oordeel der commissie van onderzoek van dezen IJs. v. Duyn of zijn kornuiten geld (//douceurtjes") heeft aangenomen, buiten weten van den directeur der A.V. Ik vraag en Wolff kan, als hij lust heeft, antwoorden. Het is my onmogelyk alles hier op te sommen wat ik weet, maar een ding wil ik nog noemen ik hoop dat deze zaak nu eens tengevolge moge hebben, dat de rechterlijke macht zich eindelijk eens inlaat met de vervolging van IJs. van Duyn. Dan zal blijken dat de aardappelschaarschte in Juni '16 grootendeels was te wijten aan het gewetenlooze gedoe van dezen Van Duijn en zijn aanhang, een troep, waar- tegen de directeur der A.V. met alle kracht heeft gestreden, in welken strijd ik als in- specteur der A.V. destijds, hem- ter zijde heb gestaan. Met dankz. voor de plaatsing. Uw Dw. I J. C. SCHU1TMAKER. Seer, der Ver. v. A. in Friesland. VOOR BELANGHEBBENDEN. Eerste Kwartier Dinsdag 23 October namiddag 2,57 uur. 18 Oct. Zon op 6,31 onder 5,0 uur 19 i/ n 6,-33 4,57 20 6,35 4,55 De lantaarn voor wielryders moet een half uur, die voor voerlieden een uur na zonsondergang brauden. .DAGEN. Voorm. Nam. Donderdag 18 Oct. 2.37 2.51 Vrijdag 19 u 8.8 3.23 Zaterdag 20 3.41 3.57 Zondag 21 n 4.17 4.37 Maandag 22 5.- 5.25 Dinsdag 23 5.56 6.29 Woensdag 24 g 7.9 7.55 SCHEEPVAARTBEWEGING. Van 15 tot en met 16 Oct. werden langs de Opstsluizen alhier 36 binnen- vaartuigen op- en 20 afgeschut, Iang3 de Middensluizen 0 op- en 0 afgeschut en langs de Westsluizen 46 op- en 43 afgeschut. rrp- v a

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1917 | | pagina 3