De Oorlog. 8 II I T E N L A N D." Maar dal was met voldoende en, op voor- Stel van d"e lieeren Borsjes en Beumer, moest •dit gebrachL op 51 cent, wat de gemeente op songeveer 40.000 komt te staan. Maar toen sprong burgemeester Ter Laan Fecht en zeide, dat tzo>o niet langer meer giJig- Hij achtte liet oogenblik gekomen, om eens ernstig zijn waarschuwende stem te tioen booren. "Wanned- de Raad zoo doorgaat", zeide hij (volgens een verslag in de N. H. Courant) ,,zal Zaandam zeer spoedig een onbestuurba- re gemeente worden." De belastinggelden staan cp "bet boogste peil, en daar is dus fiiets meer van te lialen. De fern-gem ees ter was overtuigd en achtte feel 3ijn plicht, den Raad in keimis te.stel- len, dat Zaandam zijn bankroet onafwijsbaar legem oat gaat. De aanstaande gemeente-be- gnooling sluil op papier doch in werkelijk- tieid is er een tekort van 200.000 en dat in een jaah. Daar raakte zeifs Duys van ontliutst. Hij trachtte den burgemeester te kalmee- ren hem onder het oog te brengen, liet zeer ontactisch was om deze zaak zoo publiek te maken, maar de heer Ter Laan fiield vol, dat hij niet langer mocht zwijgen. _De correspondent van de Rold. meldi Al hier loopen hardnekkige geruchten, dat de heer 1 er Laan, onze burgemeester, gevolg .heeft gegeven aan zijn onlangs geuit voorne- :men en zijn ontslag heeft gevraagd als burge meester. De oorzaak ligt nergens andersin, dari.dat de heer Ter Laan niet -langer dever- •antwo-ordehjkheid op zich wil nemen, van- wege de financieele toestand der gemeente. Naar zijn meening bevindt zdch Zaandam -aan den rand van een bankroet. De sociaal- democratische meerderheid springt liier in •den laatsten tijd nogal vreemd om met de gemeentepenningen, o,a. een Centrale Keuken van 50.000; Gemeenteblad, enz. enz. De correspondent van het Hbl. te Zaandam vro-eg den heer Ter Laan dienaangaande om Inlichtingen. Deze ontkende zeer beslisl, zijn lent.slag te hebben gevraagd, of daar zelfs'aan te hebben gedacht en noemde het gerucht cen allerdwaast verzinsel. Staatsminister Woeste aangereden. De Brusselsche correspondent, van het Hbl. schrijft dd. 9 October De tachtigjarigestaatsministergraafChar les Woeste, de bekende en veel besproken leader der oud-katholieke party, werd gis- IteTennamiddag, terwijl hij zich huiswaarts begaf, door een tram aangereden. Na in een naburig hotel de eerste zorgen te heb ben ontvangen, kon de heer Woeste naar zijn woning, worden vervoerd. Zijn toe- stand, schoon niet hopeloos, is zorgwek- kend. Het Jaatsfce doktersbericht meldt, dat de staatsminister een goeden nacht heeft doorgebracbt, doch volstrekte rust behoeft. Door het groote bloedverlies de heer Woeste liep een zware wonde aan het hoofd op zail da convalescentie, die men toch nog hoopte, uiterst langzaam gaan. En, zooals gezegd, graaf Woeste is, hoe vlug te oeen nog een toonbeeld van werkzaamheid ruim 80 jaar oud. Vijf jaar geleden was de heer Woeste reeds het slachtoffer van een tramtoen werd hij aan het been gewond en stond zijn leven, gezien^ zyn hoogen leeftijd, ook al in gevaar. Zooals toen, draagt ook I thans des heeren Woeste's verstrooidheid de sehuld van het gebeurde. Dit blijkt althans. uit een schrijven, dat de staatsmi nister dadelijk aan de direetie der tram- wegen heeft laten richten. De kust is hoog en stcil, in het bizonder aan de Noordwestzijde, waar de Duitschers juist zijn geland (in de golf van Tagelacht), maar het land is vlak. Hier en daar ver- toonen zich bosschen. De bevodking telde in 1867 ongeveer 35.000 zielen, in 1897 ectv- ter reeds 61.212. Het eiland is eerst in 1721 definitief in Russisch bezit gekomen. Uit de berichten blijkt, dat niet alleen de landing, waaraan een aanzienlijke scheeps- macht heeft deelgenomen, is gelukt, maar dat de troepen, die aan w.al zijn gezet, snel voortgang maken, zoodat het er naar uitziet, dat de Duitschers liet heele eiland (dat 2618 vierkarite kilometer groot is) in hun bezit zullen krijgen. Daardoor zullen zij heer,en meester kunnen worden in de Golf Riga en, zooals een Russisch bericht op- rnerkt, dal zal niet zonder invloed hlijven op de stelling van den Russischen rechter- vleugel, immers een landing aan de Oostkust van de Golf van Riga benoorden het punt, waar de Russische vleugel op de zeekust steunl, is dan alleszins waarschijnlijk. Dat alles is echter geen kwestie van een paar dagen, maar de landing op Oesel bewijst, dat de Duitsche legerleiding in het Oosten nog groote plannen heeft. Het bezit van Oesel op zich zelf reeds,-' zonider een daarop voigende landing op Esthland, zou de opc- raties van den. Noordelijken vleugel der Duitschers zeer vergemakkelijken, omdat het den zeeweg van Duitschland naar Riga zou verzekeren. DWANGMAATREGELEN DER ENGELSCHE REGEERING TEGEN- OYER BEZET BELGIE. Naar wij in de Toorts lezen, schrijft het te Parijs verschijnende blad, Le Peuple Beige, onder het hoofd: „Dwangmaatrege- len der Engelsche regeering legenover bezef Belgie". „Sinds eenige weken mag op bevel van het Engelsche gouvernement door Idie Relief Com- missie geen vet meer in Belgie worden inge- voerd. De Engelsche regeering meent tot dit verbod gerechtigid te zijn, omdat de Belgi- sche boeren hun vee aan de Duitschers ver- koopen. Wij zijn van oordeel, dat de Bel- gische regeering handelend moet optreden. De bevoorrading van Belgie mag in geenge- val verminderd worden. Wij eischen van ons gouvernement, dat het maatregelen neme, waardoor er meer voedsel naar Belgie zal gaan, dan tot nu toe het geval was." Het artikel eindigt met den vetgedrukten zin: sche pers, voor zoo.ver zij de kwestie be- spreekt, zicli op het standpunt van de ter,pg- gave van Elzas-Lotharingen als onafwijsbare voorwaarde. Het onverzettelijke „neen, nooit" van Von Kulilmann geeft Herve in de Evenemenl het voigende in de pen: ,,In 1870 verldaarde Jules Favre: „Geen duim van ons gebied, geen steen van onze vesfin- gen.' Toch heeft Frankrijk eenige weken la ter, toen het le Frankfort den vrede sloot, tneer dan een duim en een s'teen moelen afstaan. Ook Herr Kuhhnann zal hinnenkort wet tcegeven, laat hem het einde van den slag in Vlaanderen maar cells afwachten." LORD NORTHCLIF1 E OVER fJIERIKAANSCIIE HULP. DE de ALGEMEENE TOESTAND. In VlaaiKieren zijn de Engelschen sciirij.ft de N. R. Cjrt. - hij hun laatsten aan- val van \rijdag inderdaad, zooals reeds uit «e eerste berichten viel op te maken, niet zoo ver gevordei-d dan de \rorige malen. Nictfemin wonnen zij op het aangevallen Jro-nt (tusschen het Houlhulstef- boschenden spoorweg YperenS tadeneen 500 meter ter rain. (Be Frankfurter Zeitung verklaart de snel- heid, waarmee de Engelsche aanvallen op efkauder volgen daardoor, dat de Engelsche artillerie ter voorbereiding van den aanval, haar vuur op cen smalle strook terrein oon- 'centreerl. Gaat de infanterie ten aanval over, dan wordt de strook een weinig naar voren verlegd, maai- zij blijft even smal. Daar de Bi itsche artillerie op deze wijze telkens veel minder ver schiet dan zij vermag, kan zij, wonder te worden verplaalst, verscheiden partieele aanvallen achter elkander voorbe- reiden. Hieruit moet, volgens de Frankfur ter, worden verklaard, dat de aanvallen der Britten elkander zoo snel opvolgen. Dit is -al'een mogelijk, doordat de infanterie bij el- ken aanval maar zoo n klein stukje opschiet Desniettemin erkent de Frankfurter Zeitun» dat men. zooals het nu in Vlaanderen gaat, op zijn vingers kan nalellen wanneer de En gelschen het kanaal van Brugge zullen heb ben bereikl. maar, Iroost het hlad, men moet strategische zaken niet hezien uit den gezichtshoek van schematisme. Een geslaag- de tegenzel kan den heelen sti-ategischen toe- stand weer veranderen. Deze mogelijkheid kan op zichzelf slellig niet worden bestredien maar tot nu toe liebben de Duitschers met dozen tegenzel (verondersteld dat zij hem do-en zullen) geen haast gemaakt en zij zijn oogenschijnlijk zonder zich te bekommeren over hetgeea er in Vlaanderen gebeurt met aueuwe ondernemingen in bet Oosten he«on- sneu. Het bericht van de landing op Oesel as namelijk officieel bevestigd. Tegen Dago as bhjkbaar slechts een schijnonderneming ©ndCT-nomen. Het eiland Oesel ligt met zijn langste zijde dwars voor de Golf van Riga. Het steekt .met een landtong, Sworbe genaarad, naar net Zuiden uit. Tusschen die landtong en de kust van Koerland (die in handen van de Duitschers is) zijn nog 36 kilometer wa ter Aan den legeno verges telden kant van Sworbe, naar de zijde van de Russische kust Esthland) dus, wordt het eiland door een smalle zeestraal van bet kleinere Mohn ge- scheiden. Tusschen Mohn en Estliland taen door ,de Mohn Sund, die op zijn smalste stuk ongeveer 10 kilometer breed' „W elnu, wij eischen, en dat in naam van onze verhongerde landgenooten, verbetering in de bevoorrading van Belgie en ook van invoer van vet." IN BESLAGNEMING VAN KLOKKEN EN KOPEREN VOORWERPEN. Krachlens eene door de Duitschers uitge- vaardigde verordening, worden in Belgie alle koperen voorwerpen in beslag genomen, zelfs deurknoppen, deurplaten, piano-ornamenten en dergelijke ontsnappen niet aan dezen maalregel. Verder wordt gemeld, dat de Duitschers reeds begonnen zijn, uit verschillende Vlaam- sche plaatsen de klokken uit de torens te halen en te verzendene- Dit zou reeds ge- lieurd zijn met die van Iseghem, bij Rousse- laere, en van andere dorpen in die omge- ving en zelfs nil Brugge zouden er verzon- den zijn. De liondenbelasting is in Belgiii verhoogd tot 40 fr. Een uitzondering wordt gemaakt voor de ifekhonden. ECONOMISCH IIERSTEL. Men meldt aan het Hbl.: Het nieuwe ministerie, dat in^opdracht zou hebben te zorgen voor het economisch herstel van Belgie en waarvan wij de a.s. oprichting reeds een igen tijd geleden aan- loondigden, is tot stand gekomen. Het Bel- gische Staafsblad, den 13 October te Havre verschenen, kondigt het Koninldijk Besluit af, waarbij het den naam ontvangt van Mi- nisterie van Economische Zaken en als ti- tularis aan zijn hoofd krijgt staatsminister Paul Hyrnans, leider der liberate partij en laatst gezant te Londen. Bij het ministerie is een Economische Raad gevoegd met als voorzitter de minister zelf, als ondervoor- zitters slaalsminister Cooreman, directeur der Societe Generate, baron Ancion en ba ron van Eetvelde, oud-gouverneur van Con go; daarnaast zijn reeds vijf tig leden gesleld, andere benoemingen zullen volgen. Uit genomen inlichtingen blijkt, dat deze raad, in dezen noodtijd, nu de regeei'ing niet geregeld in voeling kan hlijven met de- lei- ders der economische beweging i» Belgie, zal samengesteld worden uit zakenmen- schen, die zich buiten Belgie bevinden. Na den oorlog zal dit alles weer heringericht worden. Hetgeen nu onder den druk der omstandigheden moet gedaan worden, sluit niet uit, dat, zoodra bet Belgiscb grondge- bicd zal bcvTijd wezen, de Belgen uit het bezette gebied de plaats zulleu kunnen inne- men, die hun toekomt ih ltdt werk van de herinrichting van het economisch leven Belgie. Do Engelsche biaden bevatten een uitge- breid verslag van het interview, dat eSTI vertegenwoordiger van de United Press heeft gehad met den nog steeds in Amerika vertoevenden .I.ord Northcliffe, Hij besprak in den breede de officieele verklaring van den Engelschen minister van scheepvaart, Sir Joseph Maclays, volgens wien ,,militaire prestaties der Vereenigde Stalen slechts dan mogelijk zullen zijn, als de Vereenigde Sta len het scheepsruimtevraagstuk vermogen op te lossen door den bbuw van^ 6 millioen ton per jaar." Lord Northcliffe was van meening, dat deze uitlating van den Engelschen minister iederen denkenden Amerikaan moest wak- kerschudden, want het gaat om niets, min der dan hel transport over ©en afstand van 3000 mijlen water van tallooze kanonnen, bommen, locomotieven, spoorrails, munitie' vliegtuigen, waarnemingsballons., hospitalen! ambulancen, convooien. artsen, verpleeg- sters,, machinegeweren, handwerkers van al- lerhandc soort, s.pooi-wegingenieuren, verta- Ters, tolken, paarden, muilidieren, voerlie- den, boekhouders, telefonische en telegrafi- sclie- inrichtingen en een onafzienbare reeks andere artikelen. Sprekende over het gebrek aan scheeps- ruimte, veroordeelde Lord Northcliffe op- nieuw de Engelsche methode van verlieime- 1 ij king der scheepsverliezen. Hij noemde het geheele systeem der weekberichten van de admiraliteit misleidend en zeide, er van het begin af aan tegen te hebben geprofesteerd. „Ik geloof niet, dat men in den strijd tegen de duikbooten ook maar eenigen voortgang heeft gemaakt zeide hij. „Verleden week werd ons officieel medegedeeld, dat de ver- liezen aan Engelsche schepen tengevolge van de actie der duikbooten kleiner rwaren ge- weest dan ooit te voren sinds 1- Februari. Maar reeds een uur na deze rcteenroode ver klaring kwam er bericht uit Frankrijk, dat de verliezen aan Fransche schepen in die- zelfde week grooter waren dan ooit tevo- r«n" Widen de Ver. Staten de behoefte van En- geland aar sclieepsruimte bevredigen, ein- digde Lord Northcliffe, dan moelen zij ten- minste een half millioen man voor den scheepsbouw laten werken, dan moeten zij driemaal zooveel bouwen als Engeland ooii heeft gebouwd, of met anidere woorden, zes- maal zooveel als de Ver. Staten ooit zelf hebben gebouwd. aan- nog DE TWISTAPPEL ELZAS-LOTIIARINGEN. Hetgeen Von Kulilmann ih'den Duitsclien Rijksdag gesproken heeft betreffende een eventueele teruggave aan Frankrijk van El zas-Lotharingen, waaromtrent - hij zooals men zich zal herinneren - ©en beslist „neen, nooit" deed hooren heeft weerklank ge- vonden zoowel in de Fransche Kamer als in de Fransche pers. In de Ivamer sprak Ribot er over. Eerst was er beweerde hij in Duitschland zooiets gemompeld, dat, als Frankrijk maar tot overleg wilde komen, wij zouden kun nen rekenen op de teruggave van Elzas-Lo- Oiaringen, een onhandig gestelde val, wa-arin wij ons niet hebben laten vangen. Daarom verheugde hij zich nu over de openhartig- heid van Von Kuhlmann, waar hij even ca- tegorisch tegenover s telde, dat „wij de zege wegdragen en Elzas-Lotharingen herwinnen zullen." Reeds is de bewering van Ribot tegenge- sproken door den Duitschen onder-staats- secretaris Von der Bussche, die aan een vertegenwoordiger van het Wolff-bureau ver- klaarde, dat de regeering er telkens, wan- neer men haar polste inzake de vredes^mo- gelijkheden, geen twijfel over het bestaan, dat Duitsch grondgebted nooit liet onder- werp van onderhandelingen met een huiten- landsche mogendheid kon vormen. Even beslist als Ribot stelt ook de Fran- TER NEUZEK, 17 Oct. 1917. Het weerberieht van het meteorolo- gisch iaititnut te De Biidt van heden Inidt ais volgt Hoogate barometeratand bovan 770 Oost- Duitsehland. Laagite barometandand 759.1 Skagen. Verwacbtiag tot dan avond van 18 Oct. Matige tot krachtige Zuid-Oostelgke tot Zuideljjke wind, gedeeltelgk bewolkt, aan- vankelyk weinig of geen regen, iets zachter. Kamer van Koophandel en FabrieVen. Bij gisteren albier gehouden stemming voor een iid van de Kamer van Koophandel en Fabrieken in de vacature ontstaan door het overlijden van den heer C. N. van Dijke, werd met 37 van de 45 uitgebracbte stemmen gekozen de heer L. J. Geelboedt, correspondent van de Nederlandsche Bank. Verder verkregen de heeren J. A. van Rompu 3 en W. Bedet 2 stemmen, terwijl 1 stem was uitgebracht op de heeren P. J. Scheele, H. Sonnevijlle en L. J. van der Lubbe, Machinisten-exainen. Bij het dezer dagen te 's Gravenhage gehouden machinisten-examen slaagde o.m. de heer P. V. A. Galle van Ter L\euzen. Bono em (I lot hoofilonclerwijzer. De heer J. Herrebout, thans hoofd eener school in liet vluchlelingenkamp teNunspeet, vroeger onderwijzer aan de bijz. school te Leuzenhoek, is iienoemd tot hoofd der open- bare lagere school te Gamcren (Gelderland.) Uit de baekidrukkerswereld. J.l. Ma an dag werd alhier in het „Hotel de Commerce' eene openbare vergadering ge- houden, uitgeschreven door de Christelijke Grafisclie vereeniging. Behalve enkele aiito- riteiten, die voldeden aan de tot lien gerichte speciale uilnoodiging, waren een aantal per- sonen, werkzaam in de drukkerijen, voorna- melijk de .jongeren, ter vergadering aan- wezig. Dit heeft geduurd, tot ook de patroons, in navolging vaai de gezellen een bond hebben opgerichl om hun bedrijf en elkanders be- langeii le hescliermen. Die patroonsbond heeft voorts in samenwerking met de bonden der werknemers een collectief arliehlscon-. tract gesloten en dit beschermt zoowel pa troons als arbeiders. De laatsten kregen daardoor n loon dat hun een menschwaardig bestaan en biedt en een rechlsposilic, ter wijl een minimum-tarief de patroons tegen kaar beschermd. Voorts verbonden de pa troons zich geen knechts te nemen die niet bij een bond zijn aangeslotejn, evenzoo de knechts, dal zij niet bij een niet-aangesloten pa I ro on zouden werken. Wat de prijss.tijging aangaat. die van een en auder het gevolg moest zijn, dil acht spreker geen bezwaa.r. Als men nagaat hoe tegen woo rdig dioor het publiek voor alles hooge prijzen belaid wordt, is hel ook geen bezwaar dat voor drukwerk meer Betaald wordt in vecband met een liitgekeerd liooger loon. Op deze wijze is 90 o/o der drukkerspatroons geor- ganiseerd. Alleen in Ter Neuzeu Wil ten de patroons, die hij persoonlijk bezocht, er niet meer aan. Hij kan dit niet begrijpen. Toch kan de Bond, dat niet gedoogen. Sluiten de werklieden in het bedrijf zich aan, en dat eielit hun belang, dan moeten de patroons volgen, daar ze anders geen personeel kun nen behouden. Drmgend raadt hij de werklieden aan zich te organiseejren, daar anders. de drukkerijen benoorden de Schelde voor hen gesloten zijn, en zij dan niet verder kunnen. Overigens staan ook nog andere middelen den Bond ten diensle, om de patroons te nopen toe te treden, daar er alle kans is op liet sluiten eener overeenkomst met de Ieveranciers van materiaten en grondvsLoffen, waarbij deze zich tegenover den Bond zullen verbinden, niet meer aan niet-aangeslotenen te leveren. Ten Islotte is er alle kans, dat een wetsontwerp zal bepalen, dat |een Idrukkersbedrijf moet zijn ingericht volgens het coilecUef contract. De Minister van Landbouw lieeft reeds bepaald, dat alle drukwerk voor zijn deparlement en en onder liebbende commissies en personen, voor zoover niet op de landsdrukker-ij ver- vaardigd, alleen bij georganiseerden mag worden uitgevoerd. Hij hoopte, dat de Raad van Ter Neuzen dat voorbeeld zou volgen. Vervolgens voerde het woord deheerWat- tel, die aantoonde, dat in verschillende ge- vallen de betaalde looneu hlijven beneden die, toegekend bij het collectief contract en dus te laa,g zijn. Ook acht hij den werktijjd te lang. Als de patroons zich alhier hadden aan- geslolen, was de beslissing voor den ge- meenteraad op het verzoek der vereeniging gemakkelijk geweest. Hij zou wel niet op eene verhooging van den post zien en het drukwerk buiten de gemeente laten vervaar- digan. Nu is de toestand anders. Hij hoopt, dat de Raad thans zal bepalen, dat het druk werk alleen zal vergund worden daar, waar het bedrijf is ingericht volgens het collectief contract, Dan wordt helzelfde doel bereikt, want, is een bedrijf volgens dat contract in gericht, dart irioeten patroons en werklieden aangesloten zijn. Ten slotte sprak liij de ver- wachting uit, dat, mocht het ook thans niet gelukken in Ter Neuzen het doejl te bereiken, dil toch in de toekomst wel het geval zal zijn. Hij drong bij de werklieden aansluiting bij zijn bond. Nan de gelegenheid tot debat werd gebruik gemaakt door den heer N. J. Harte, die door zijn langdurige loopbaan in de verschillende takken van het bedrijf, meende, over een en ander wel tot oordeelen bevoegd te zijn. In hetgeen door de sprekers in hun lange rede, die natuurlijk voor den opzet van den avond noodig was, zit wel goeds. Er bestonden en er bestaan nog misstanden in het bedrijf. Hij acht het volstrekt geen bezwaar, dat werklieden zich aaneensluiten, om op die wijze verbetering van positie te verkrijgen. Maar men gaat z. i. in hetgeen de gezamen- lijke bonden beoogen te ver. De korte in- houd toch van dezen avond is dit, dat men gevolg wil geven aan de woorden, liter voor een vijf tad jaren door den vertrouwensman van de Patroonsvereeniging tot een patroon gericht: Mijnheer, we zullen u dwing'en lid te worden yan onzen bond. Toen liet de patroons niet gelukte met goed gevolg te dwinge'n, heeft men het herhaaldelijk ge- trachl zulks over den rug der bedienden le doeu. En toen dit tot hiertoe geen resullaat had, heeft men er den gemeenleraad voor willen spannen. De organisatie gaat te ver. Het is niet mogelijk om bepalingen te maken voor liet innerlijk bestuur en beheer der drukkerijen, dat voor alle plaatsen en toestanden goed is. Men dringt op deze wijze de zaken in een te eng keurslijf. Bovendien, de Bond kan de in deze geisoteerde streek werkende bedrij- ven niet heschermen tegen de concurrentie, die na den oorlog van bezuiden de grens weer te wachten is. "Zij kan hier geen voor- deelen bieden. Dat, en niet loonkwesties, zijn oorzaak van den onwil der piftroons, om zich aan te sluiten. aan op Er werd voo*ts nog gerepliceerd en ge- dupliceerd lot ongeveer het sluitingsuui was aangebroken. Smokkelaars. Te Rotterdam zijn volgens het Hbl, gearresteerd een commissionair en een koopman uit Tar Neuzen, die aan zienlijke party en gerst, haver en tarwe boven den maximumprijs hadden verkocht aan stalhouders te Rotterdam, in plaats van deze voorraden ter beschikking te stellen van den regeeringscommissaris. Beide Zeeuwen schijnen deze praktijken reeds ge- ruimen tijd te hebben uitgeoefend. Een partijtje vaa 53 zakken haver, dat door da Rotterdamsche recherche werd aan- gehouden, toen het naar een stalhouderop het Haringvliet werd vervoerd, vormde slechts een klein deel van het door hen geleverde en aldus aan de voiksvoeding onttrokken graan. Uitge wezen. De commandant der Stelling van de Monden der Maas en der Seholde heeft het verbljjf wegens het betrokken zyn bij den smokkelhandel ontzegd aan Remilee Charles Rammeloo, geboren 5 Augustus 1893 te Philippine, wonende al- daar, visscher, Celma Louise Rammeloo geboren 3 Mei 1895 te Philippine Prosper Everaert, geboren den 21 April 1895 te Bouchaute (B.) werkman, August Everaert geboren den 3 Januari 1891 ts Philippine, visscher, Jerone de Clarq, geboren den 17 Juli 1899 te Erwtegbem (B alien wonende te Philippine, de eerste vier Nederlanders, de laatste Belg. Verlof tot terngkeer. Aan de voigende indertijd uitgewezen personen, is voorwaardelijk vergunning verleend terug te keeren in Zeeland M. van der Pas, C. van der Pas, beiden te Schoon- dijke, P. Colpaert, H. Prins, beiden te Sas van Gent en C. Boogaert te Clinge. Bijslag op de toegekende vergoedingen. De Minister ran Oorlog heeft den burge- meesters k6nnis gegeven, dat, tot nadere mededeeliDg zijnerzjjds, ten aanzien van het verblyf in werkelyken dienst van dienst- plichtingen en vrijwilligers, inplaats van zooals tot op heden 15 pct.ingaande 16 dezer, 25 pet. bijslag mag worden verleend op de toegekende vergoedingen, volgens de be- staande besluiten en aansehrij vingen, dat ech ter in geen geval, met inbegrip vau den bijslag, de uit te keeren vergoeding hooger mag zijn, dan het vastgestelde wettelyk maximum van 2 per dag. De 30ste Broodkaart. Beschuit. De directeur van het Centraal Brood- kantoor maakt bekend, dat de broodkaart van de 30e week loopt van 16 tot en met 26 October. Beschuit De directeur van het Cantraal Brood- kautoor vestigt er de aandacht op dat, met ingang van 16 October, beschuit uitsluitend mag worden verkocht en gekocht op bons der- wittebroodkaart. Het gewicht aan beschuit, dat op een bon moet worden geleverd, bedraagt s/4 van het broodgewicht op de bon aangegeven. HOEK. vervaar- De vergadering was belegd in verband met het verzoek door de Grafische vereeniging gericht tot den gemeenleraad, om liet druk werk der gemeente alleen te laten digen hij een georganiseerd bedrijf. De vergadering werd geopend door den heer Wattel, propagandist van de Chr. Gra fische vereeniging, waarna het woord werd gevoerd door den heer Beckers, boekdruk- kerspatroon en lid van den patroonsbond te Roermond. Deze gaf Iezing van een op- stel van zijne hand, waarin geschetst wer- den verschillende misstanden die in liet ver- leden voorkwamen bij het werken in de mij- nen en weverijen in het buitenland, die ook bij verschillende induslrien in ons land voor kwamen, waardoor men hoe langer hoe meer is gaan inzien, dat de werklieden, die v an de misstanden de dupe waren, moesten worden beschermd, daar zij zelf daartoe niet economisch krachlig genoeg1 waren. Ook in liet boekdrukkersbedrijf kwamen verschil lende misstanden voor. Ongebreidelde con currentie en jongensexploitatie wai'en oor zaak, dat de prijs van het drukwerk beneden peil daalde en het mooie vak naar "beneden werd gedrukt. Op liet door spreker ontvangen convooatie- biljet werden de typografen opgeroepen, om zich als vrije mannen aan te sluiten. Als men de sprekers nagaat, blijft er van vrijheid niet veel over. Eerst worden de ge zellen opgeroepen zich a^n te sluiten, ten slotte worden ze bedreigd, voor het geval ze het niet doen. Dan moeten idie gezellen hun patroons gaan dwingen zich aan te sluiten bij een Bond dien ze niet wenschen. Wat iilijft er dan van de vrijheid? De Ne derlanders hebben hunne vrijheid lief, doch op deze wijze wordl alles aan banden ge- iegd. Debater meende, vooruitsti-evende ge- voelens te bezitten, maar met deze uitwer- khig der democratie kan hij zich niet ver- eenigen. Zij gaat z. i. veel te ver. Hij hoopt, dat zijne jongere kameraden zich niet zullen laten misbruiken, om hun palroon te dwin gen tot iets, dat hij voor zijn bedrijf niet wenscht en dat ook evenminjde gemeente- raad zich zal lalen leenen om in te grljpen in de drukkersbedrijven op eene wijze zoo als de patroonsbond dat wenscht. Naar aanleiding van dit laatste interrum- peerde de heer Becker, dat o.m. een knap man als Minister Treub 'daarover toch an ders denkt, daar deze dc tijd voor liet indie- nen van een wetsontwerp ter zake gekomen acht, omdat reeds zoovelen georganiseei'd zijn. Debater liield hier tegenover zijn gevoeten staande. (Zou de heer Treub zich in deze hebben uitgesproken als va k man of als econoom had alhier de opening plaats van de gemeentelijke electrische centrale, voor welke gelegenheid de ge- meenteraad ten gemeentehuize aanwezig was, benevens enkele genoodigden, waar- onder eenige autoriteiten en personen die zich voor de totstandkoming der centrale hadden geinteresseerd. Toen een en ander voor de opening gereed was, hield de Bur gemeester tot de aanwezigen eene toe- spraak, waarin hij wees op een vorige ge legenheid, toen door het Dagelijksch Bestuur der gemeente in den gemeenteraad werd gesproktn, over de oprichting van eene gemeentelyke gasfabriek. Aangezien men echter toenmaals op geen voldoende aan sluiting kon rekeneD, bleef het verder hierby. En mogelijk zou, aldus vervolgde spreker, ook thans nog niet over een dergelijke verlichting gesproken worden, ware het niet dat de oorlogstoestand ons op verschillend gebied maar vooral op dat van verwarming en verlichting in een moeilijke positie had gebracht. Dit was wel de voornaamste oorzaak, dat door Burg, en Weth. het initiatief werd genomen, om de inwoners aan een verlichting als de thans tot, stand- gekomene te helpen. Voor' men echter verder daarvan werk maakte moest eerst het gevoelen van de inwoners daaromtrent blijken, daar er bij te geringe deelname natuurlijk met het oog op de hooge kosten, geen spake van kon wezen. Maar al te zeer bleek toen hoe er door de inwoners naar eene goede verlichting werd verlangd, en bleek het aantal aan- sluitingen verre de verwachting te overteffen, waarom de N. V, Electra uit Vlissfngen werd opgedragen eene begrooting op te maken, zoodat men dan een beter denkbeeld kon vormen van inrichting en onkosten. Door den Directeur van genoemde Maat- schappij werd daarop in de gemeente alhier eene publieke Iezing gehouden, waarbij zooveel mogelhk een en ander aanschou- welijk werd voorgesteld en men eenigszins op de hoogte kwam. Een en ander had tot resultaat dat een kleine drie honderd perceelen voor aan sluiting werden toegezegd, wat zeker met het oog op de betrekkelijk geringe bevol- king enorm mocht heeten en voor Burg, en Weth. eene aansporing was om op den ingeslagen weg voort te gaan. Door den gemeenteraad werd daarop besloten tot de oprichting eener Centrale, waarvan de aanleg werd opgedragen aan de N. V. Electra. Thans staan wij voor het feit, dat opening van deze nuttige instelling zal in is.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1917 | | pagina 2