GEMEHGPE BERICHTEN. begeerten, wenschen en verlangens der in- dividuen boven en in geen enkel land heerscbt meer de godsvr^de, mogelijk zoo iang alleen nog slechts de militaire over- winning den voiken voor oogen stond, maar uiet te handhaven nu de tijd nadert waarin de beslissingen moeten worden genomen over wat men nu eigenlijk boopt te be reiken en zal knnnen bereiken. Overal, hier feller, daar kalmer, hier meer openlijk, daar meer ondergrondsch nog, onderlinge politieke strijd. En voor de eindbeslissing van den oorlog is ook de uitslag van dien inwendigen strijd in de verschillende landen een factor van betee- keuis. Niet het minst fel schijnt de inwendige strijd in Frankrijk, al is het moeilijk zicn hiervan een juiste voorstelling te vormeu, bp de strenge censuur die in Frankrjjk wordt geoefend. Welke krachten zijn hier aan het werk, wat is de achtergrond vac zoo vele van de scherpe aanvallen, die de verschillende partijen en groepen tegen el kander richten Ongetwijfeld gaat het hierbij niet alleen om de quaestie van de oorlogsbedoelingen, maar wil men ook trachren bepaalde partijbedoeiingen te ver- wezenlijken, in de hoop, dat de door den oorlog geschapen omstandigheden die ver- wezenlijking mogelijk zullen maken. In bet uitvoerig telegram, dat onze Parijsche correspondent ons zond over de zaak-Malvy, en de actie van den royalist, Daudet, den leider van de Action Fran§aise" wordt te kennen g8geven, hoe men van socialistische en ra- dicale zijde in de scherpe aanvallen van dezen publicist, die zich in den laatsten tgd uiterst verdienstelijk jegens het vader- land tracht te maken door overal spionnen en verraders te ontdekken, slechts een po- ging ziet om de republiek te benadeelen en haar vai voor te bereiden. Het is moeilijk om in dezen een oordeel te vormen, daar wij op het oogenblik nog niets van de beschuldiging kennen, door Daudet tegen den oud-minister Malvy ten vai gebracht indertijd tengevolge van de zaak van den Bonnet Rouge inge- bracht. Men herinnert zich dat het inder- tgd ook al Daudet was die in de Action Franfaise" scherpe beschuldigingen in- bracht tegen den Minister Malvy, die den sredacteur Amereyda van de Bonnet Rouge" uit de geheime fondsen zou hebben ge- steund, niettegenstaande dit blad, door zgn pacifistische campagne, verdeeldheid bracht in de gelederen van het Fransche volk eu «ldus de weerstandskracht van het Fran sche volk ondermijnde. Malvy's slappe houding tegenover de pacifistische strooming leidde ten slotte tot zijn vai maar Malvy zelf kwam toch persoonlijk ongerept uit de debatten in de Fransche Kamer, naar aanleiding van de zaak Almereyda gevoerd, te voorschjjn. Hij viel omdat men overtuigd was, dat hij fouten hap begaan, niet omdat men hem mede-schuldig achtte aan daden, tegen het vaderiand. Uit het telegram van onzen Parijschen correspondent echter schijnt nu te blijken, dat Daudet in een schrijven aan president Poincare persoonlijke beschuldi gingen heeft geuit tegen Malvy, als een jyverrader" des vaderlands. Dat deze beschuldiging ernstig is, blijkt wel uit de persstemmen, die onze corres pondent ons seint, maar dat er meer een politieke aanval in wordt gezien, ondernomen met partgbedoelingen dan een werkelijk gegronde aankiacht, bljjkt uit het feifc, dat zelfs de meest patriotische bladen, dat liedea als Herve bijv. wiens oprecht chau- vinisme zeker niet verdacht kan worden, den aanval van Daudet dwaas noemen en maatregelen tegen zulke lasteraars eischen. Wij zuilen nu moeten afwaekten. wat eigen lijk de beschuldiging is die de royalist Daudet tegen de radicaal-socialist Malvy heeft ingebraeht. En vooral hoe zich d«n strijd tusschen de reactionaire en radicale groepen in Frankrijk verder zal ontwikkelen, welke rol de verschillende politieke leiders daarin spelen. GEBREK AAN EENHEiD TUSSCHEN DE LEDEN DER ENTENTE In een hoofdartikel in het Deensche Socialdemokraten wordt de aandacht ge vestigd op de wankelende eenheid bij de Geallieerden. Van twee zijden bij de En tente klonken in den laatsten tijd angstkre- ten. Frankrijk en Rusland waren beide doodsbenauwd door hunne bondgenooten in den steek te worden gelaten. Het blad wijst op wat het noemt het „bijna heesche schreeuwen" van Ribot en Painleve om de „desannexatie" van Elzas-Lotharingen en vergelijkt dit met de koele rust, waarmede de Engelsche couranten verklaarden, dat niet het Elzassische, maar het Belgische vraagstuk beslissend was voor de vraag, of de oorlog al of niet zal worden voortgezet. Ook in de commentaren der Fransche pers op Wilson's antwoord aan den Paus kwam dit verschil tot uiting. In den grond ver- langde Wilson, wanneer men zijne woorden van de heftigheid ontdeed, niets anders dan dat het Duitsche volk borg stond voor zijne regeering. De Fransche pers daarentegen schreef, dat Frankrijk zich daarmede niet kon vergenoegen en dat in Wilson's ant woord heelemaal niet gesproken werd van de gebieden, die Duitschland zou moeten afstaan: En terwijl Wilson den Paus ant- woorded en Engeland verklaarde het met dit antwoord eenste zijn, zeide Ribot, dat men den Paus in het geheel geen antwoord zou geven, aangezien men niet aan een ieder, die eens over vrede wilde praten, een antwoord kon geven. Het blad zegt, dat de heftigheid in de uitlatingen der Fransche regeering den indruk wekte, dat Frankrijk de verzenen tegen de prikkels sloeg en niet tot het inzicht wilde komen, dat zijn eisch, land te mogen annexeeren, dat het niet mili- tair veroverd heeft, eene onmogelijkheid is. Het zwijgen over Elzas-Lotharingen, zoowel in Wilson's antwoord als in de Engelsche pers, getuigen van datgene, wat de bond genooten Frankrijk ongetwijfeld hadden in- gefluisterd. Maar ook uit het Oosten kwamen angst- kreten en in twee bijna gelijkluidende arti- kelen in de Rabotschaja en de Rjetsj werd er op g-ewezen, dat er plannen bestonden, om vrede.te sluiten en dat Rusland op weg was, om de zondebok te worden. Het blad wijst er op, dat Engeland had laten sondee- ren naar de vredesmogelijkheden door met s Pausen bemiddeling te trachten, iets an ders te ervaren omtrent Duitschland's stand- punt in het Belgische vraagstuk. Ondanks het dementi van de Engelsche regeering, was het een feit, dat de Engelsche regeering de vredesmogelijkheden onderzocht. Het blad zegt, dat Engeland hierbij door twee overwegingen geleid wordt: in de eerste plaats door den duikbootoorlog, waarvan zelfs de Times toegaf, dat hij Engeland in het halfjaar van Maart tot September een verlies had berokkend van 528 groote, 176 kleine en 154 visschersschepen. Aangezien het aantal groote schepen van Engeland 1500 bedroeg, zou Engeland dus reeds meer dan een derde daarvan verloren hebben. De tweede overweging was echter daarin gele- gen, dat niet alleen de vredesstemming in Amerika ongetwijfeld toenam, maar vooral, dat de onderhandelingen, die op het oogen blik tusschen Amerika en Japan gevoerd worden, door Engeland met groote bezorgd- heid worden gezien. Beide schenen het reeds over eene gemeenzame politiek in China, Siberie en Noord-Mandsjoerije te zijn eens geworden, zonder dat Rusland daarin werd gehoord. Men begrijpt thans beter, zegt het Deensche blad, Rusland's angst, dat de vrede op zijne kosten zal wor den gesloten, maar men begrijpt ook Enge- land's behoefte, een einde te maken aan de catastrophe voordat nog eene voorloopige coalitie tusschen Amerika en Japan is tot stand gekomen. TEE NEUZEN, 8 Oct. 1917. Het weerbericht van het meteorolo- gisch inatitnufc te De Bildt van heden luidt als volgt Hoogste barometerstand onder 755 Zuid Duitschland. Laasgte barometerstand 740.3 Helder. Verwachting tot den avond van 9 Oct. Matige tot krachtige tijdelijk afnemende Noord- Westelijke tot Westelijke of Zuid- Westelijke wind, zwaar bewolkt met tijde- ljjke opklsriDg, waarschjjnlijk nog regen- buien, zelfde temperatuur. Liberate kiesvereeniging. In d'e jl. Vrijdagavond gehouden verga- dering van de Unie-liberale kiesvereeniging alhier werden in de vacatures in het be- stuur, ontstaan door bedanken en overlijden voorzien door d8 verkiezing der heeren R, E. G. Nolson en L. J. Geelhoedt, terwijl op voorstel van het bestuur, in verband met het stijgende ledenaantal werd besloten het bestuur met 2 leden uit te breiden. Daarvoor werden benoemd de heeren 0. L. de Smidt en Adr. Hamelink. Voorts werden gakozen als afgevaardig- den naar de te Middalburg te houden ver- gadering van den kieskring Zeeland, de heeren R. Nolson, J. van der Pegl, J. F. de Cooker, L. J. de Vries en M. de Jonge. Openstelling Post- en Telegraafkantoor, Met ingang van heden avond is het Post- en Telegraafkantoor alhier slechts geopend tot 7,30 *s avonds. Aangeslotenen aan het rgkstelefoonnet zullen tot 9 uur 's avonds gelegenheid hebben te telefoneeren. Het charteren der nentrale schepen. De Senaat der Yereenigde Staten heeft het wetsontwerp, waarbg de regeering ge- machtigd wordt de buitenlandsche schepen voor de kustvaart met uitzoodering van Alaska te charteren voor den duur van den oorlog en 120 dagen daarna, aangenomen. De wet zal nu aan president Wilson ter teekening worden aangeboden. Voor zoover de Tel. heeft kannen na gaan liggen op dit oogenblik in Ameri- kaansche havens 63 Nederlandsche schepen, in totaal matende 257.856 ton. Daaronder komen ook voor de Cornelia" Elisabeth" en de ,Magdalena" van de reederij A. C. Lee gen. Examen civielingeuieur. Aan de technische hoogeschool te Delft is geslaagd vosr het propadeutisch exaaatn voor civielingenieur de heer A. A. Ch. M. Hombach, van Hulst. Kindermeel. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft vastgeiteld een maximum kleinhandelsprgs rcor kindermeel, met uit- zondering van buitenlandsche kindermeelen in" origineele blikverpakking, van 40 ct. per pakje van x/2 KG en 21 ct. per pakje van x/4 KG. (Stct). Varkens. Het Bureau voor Mededeelingeh inzake de Voedselvoorziening meldt: Het slachtgewicht van regeeringsvarkens voor de week van 15—20 October en vol- gende weken is door de Vleeschvereeniging met machtiging van den Minister van Land bouw bepaald op 50 K.G. De inschrijvingen, die door de Inkoop combinatie regelmatig gehouden worden, zullen dus van 9 October af open zgn voor aanbiedingen van ingeschreven han- delaren en landbouworganisaties voor de levering van regeeringsvarkens van minstens 50 K.G. slachtgewicht. De gemeenten zullen hetzelfde aantal varkens ontvangen, terwijl de detail-verkoop blijft bepaald op 85 cts. per K.G. Varkens van een lichter slachtgewicht dan 50 K.G. moeten door de gemeentebe- aturen worden gewsigerd. Klompenverstrekking. De Minister van Landbouw heeft aan de burgemeesters bericht, dat in overleg met het Koninkljjk NatioDaal Steuncomite be sloten is, dat de verstrekking van goed- koope klompen zal geschieden tegen inle- vering van bons. De voor zoodanige ver strekking in aanmerking komende personen kunnen zich voor de verkrijging dier bons aanmelden bg het ter plaatse arbeidende steuncomite of eeuig ander plaatselgk or- gaan hetwelk zich voor deze distributie beschikbaar stelt, waarin echter ook de arbeidersorganisaties dienen te zijn ver- tegenwoordigd. Op deze bons zullen de ter plaatse wonende winkeliers een paar gewone klompen kunaen afgeven. Deze leverantie zal kunnen geschieden door tusschenkomst van die winkeliers, die zich bereid verklaren voor de navolgende door den houder van den bon te betalen prijzen een paar klompen van normaal model te zullen leverenvoor een paar mansklompen 60 ct., vrouwenklompen 50 ct., jongensklompen 40 ct., kinderklompen 30 ct. Het Kon. Nat. Steuncomite zal voor elk tegen afgifte van de bons afgeleverd paar klompen aan den winkelier betalen resp. 60, 55, 45 en 35 cK Naar verwacht mhg worden, zgn deze prijzen zegt de Minister zoodanig gesteld, dat met het oog op de voorraden die nog bij den kleinhandel aanwezig zijn, alle winkeliers tot deze distributie zullen wenschen mede te werken. De Minister wenscht vooralsnog slechts een paar klompen per gezinslid onder de werking van deze regeling verkrggbaar te stellen, zulks in verband met de aanwezige voorraden eu de productiekracht der klom- penfabrieken nader zal overwogen kunnen worden of er meer dan een paar per per- soon beschikbaar zal kunnen worden gesteld. Petroleum. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft aan de burgemeesters be richt, dat bon no. 1 der verstrekte petroleum- kaarten geldig wordt verklaard van 15 tot en met 31 October en dat daavop verkrgg baar kunnen worden gesteld 2 liter petro leum. Avoudonderwijs. De toewgzingscommissie voor petroleum heeft aan den Minister van Binaenlandsche Zaken meegedeeld, dat zg met het oog op het naderen van het seizoen, waarin de avondcursussen zullen worden gehouden, van verscheidene gemeenten aanvragen tot beschikbaarstelling van petroleum ontvangt, benoodigd bg het geven van avond- en herhalingsonderwijs, Zg vestigt er tevens zijn aandacht op, dat zg zich in verband met de schaarschte van petroleum en de volstrekte onzekerheid omtrent nieuwe aan- voeren genoodzaakt ziet, sterk te rantsoe- neeren, en dat alleen voor de meest nood- zakelijke bedrgven petroleum, en dan nog slechts weinig, beschikbaar kan worden gesteid. Bij de commissie is dan ook de vraag gerezen, of het niet mogelgk zou zgn, be- doeld onderwijs dit jaar niet te doen plaats hebben, dan wel het sterk te doen inkrim pen en op andere uren te doen geven. Het komt den Minister voor, dat tot het doen inkrimpen of het geheel doen verval- len van het in den avond gegeven worden- de herhalingsonderwijs en onderwgs aan vakscholen in den aanstaanden winter slechts in geval van besliste noodzakelgk- heid behoort te worden overgegaan. Om die inkrimping of staking te voorkomen, zal het wenschelijk zjjn middelen te bera- men, ten einde die onderwgs te doen geven zonder dat daarbg gebruikt behoeft te wor den gemaakt van petroleum of van gas, waarop eveneens een sterke rantsoeneering onvermijdelgk zal zgn. Daartoe is bijvoor- beeld te rekenen het verplaatsen van de lesseD naar daguren, of wel het gebruik maken in de avonduren van kunstlieht, dat weilicht wel verkrggbaar blijft, zooals acethyleenlicht. De Minister heeft aan Gedeputeerde Staten verzocht, de gemeentebesturen uit te noodigen, in 'oovenbedoelden zin zooveel mogelgk den geregeiden gang van het openbaar herhalingsonderwijs en onderwijs aan vakscholen te bevorderen. Yerbod vervoer van aardappelen. De Rgkscommissie van Toezicht op de Aardappelvereeniging maakt bekend, dat met ingang van 7 dezer nu bestaande ont- heffingen van het verbod van vervoer en afievering van gewone (blanke)Eigenheimer3 of Borgers en Industries, uitsluitend aan handelaren en militaire depots, worden ingetrokkeu, zoodat van dien datum afhet het vervoer.en de afievering van alle soorten aardappelen, zoowei aan handelaren en militaire depots als aan par'ticulieren, is verboden, behoudens, wanneer het vervoer geschiedt ter uitvoering van een opdracht tot afievering door de Aardappelvereeniging of een harer vertegenwoordigers als om- Bchreven in art. 3 der beschikking. Feesten te HuRt. Ter vervanging van de October-kermis zgn te Hulst door een Comite feesten ge- organiseerd jl. op Zaterdag, Zondag en op heden. Op het programma komen voor concerten, volksspelen, schietingen, fiefcs- feest, ringrijderij met paard en rgtuig enz., terwgl op de Markt vsrschillende tenten en kramen zgn opgeslagen, o.m. de stoom- carroussel van den heer Janvier. Voor gisteren was ook het muiziekge- zelschap //De Vereenigde Werklieden" van hier ter opluistering uitgenoodigd. Hoewel het regende en de barometer niet veel goeds voorspelde, werd in den namiddag de reis aanvaard. Pas was men te Hulst, toen brandalarm gemaakt werd. Er was brand bij de firms Wilking ontstaan. Na een paar minuten hoorde men reeds, dat de brand y/gedaan" was. Daar de omstandigheden het geren van een concert in de buitenlucht niet gedoogde, werd besloten *De Vereenigde Werklieden" concert te doen geven in de zaal van het z/Wapen van Zeeland". Tegen het «ind van het programma was het wat uitgeklaaid en besloot de feestcommissie met het muziek- gezelschap nog een omwandeling door de stad te maken. Pas was men aange- vangen, toen de regen weer stroomde. Toch werd, na afloop van die bui, het plan nog doorgezet. Het muziekgezelschap oogstte, door zgn kranig optreden, algemeenen bijval. Het spreekt van zelf, dat het vreemde- lingenbezoek aan Hulst, onder deze om standigheden niet druk was, al waren ver schillende danslokalen goed bezocht. Yerblijf ontzegd. De commandant der atelling van de monden dar Maas en der Schelde heeft het verblijf in zgn gezagsgebied ontzegd aan Albert Tillemand, geboren 28 Mei 1895 te Kieldrecht (B.), verbljjf houdende te Nieuw-Naamen, van beroep arbeider en van nationaliteit Belg, zulks wegens het betrok- ken zgn bij den smokkelhandel. SAS VAN GENT. Slecht Yooruitziclit. Ofschoon volgens mededeeling heden Maandag de campagne aan de suikerfabrie- ken zou beginnen is het met den aanvoer van grondstoffen voor de fabricage nog niet schitterend gesteld. Steenkool is er in matigen voorraad voor- handen en het aanvoeren der bieten zal ook van dien aard wezen, dat //stokkiDg" uit dezen hoofde niet voorzien wordt. lets anders is het met de noodige kalk- steen. Wanneer de aanvoer van dit mate- riaal zoo traag geschiedt als totdusverre, is het te voorzien, dat er vaD een vlugge afwerking der aangevoerde voorraden gesn sprake zal wezen. Aan de grenzen. Gedurende den nacht van Vrijdag op Zaterdag heeft het aan het front in Belgie weer hevig gespannen. Wij hebben hier Ietterlgk geen oog dicht gedaan van het getril der ramen en het gedaver der huizen. Zoolang de oorlog duurt is er zeker geen bombardement ge hoord als in de afgeloopen 24 uren. Daarbg kwam nog bij het opgaan der maan laat in den nacht het gesnor van talrgke vliegtuigen, ditmaal gelukkig niet boven de gemeente, doch duidelgk hoor- baar en de geweldige losbarstingen van het geschut. En dan te zeggen, dat men nolens volens gedwongen is onder deze angstwekkende bedrijven het bed te houden en in den donker te blgven zitten, wegens totaal petroleumgebrek. Waarlgk onze gemeente verfieert in dit opzicht wei in de treurigste omstandigheden die men zich denken kan. In den donkeren nacht van Vrijdag op Zaterdag heeft de .electrische draadver- sperring weer een offer gemaakt. Gewaper.d met eene schaar en een paar gummihandschoenen trachtte een jonge Belg langs de Vrijstraat Nederlandschen bodem te bereiken. Twee electrische draden had hg reeds met goed gevolg doorgeknipt. Meenende, dat de weg naar de vrgheid thans open was, heeft hg door de gamaakte opening trach ten heen te sluipen. Daarbg heett hg echter een derden on- zichtbaren draad aangeraakt en door de eiectrische ontlading den dood gevonden. HULST. 1877. 2 October. 1917. Het was 2 October 1.1. veertig jaren ge- leden,,. dat de heer J. Rottier in dienst van het gemeentebestuur van Hulst trad, als klerk ter Secretarie, waarna hg in 1891 zgn grootvader, die de gemeente Hulst had gediend als secretaris van 1851 1891, als secretaris opvolgde. Toegerust met een schat van practische ervaving en administratieve bekwaamheden, was hg steeds de gverige penvoerder voor do gemeente en de hulpvaardige raadsman voor de ingezetenen. Moge het den waardigen jubilaris ge geven zgn, vooral in deze moeielijke tijden, nog vele jaren werkzaam te zijn tot heil van de gslneente Hulst. OVERSLAG. Vrgdag is bg enkele candidaatsteliing gekozen tot lid van den gemeenteraad, de heer C. A. Mattele, Jburgemeester. Een redder jammerlijk verdronken. Men meldt uit Nieuwediep dat Donder- dagmorgen in het Schuipengat door een stortzee de zeemilicien Blye van een torpe- doboot over boord sloeg. Luit. ter zee 2e klasse J. A. de Jong ziende, dat de toege- worpen reedingsboei te ver van den dreke- ling terecht kwam, sprong overboord, en bracht de boei naar -den matroos. Met be- hulp van de lijn werd de drenkeling naar de torpedoboot getrokken. Aldaar aangeko- men miste de officier blijkbaar de kracht de lijn langer vast te houden. Hij schoot onder de torpedoboot door, kwam daarna nog even boven en verdween toen in de diepte. De zeemilicien werd gered. de verdronken officier was 26 jaar oud en eerst sedert kort gehuwd. Een vliegtuig. Uit Elburg wordt aan de Zw. Ct. ge- meld In dea nacht van Woensdag op Don- dardag geraakte de visscher van het vaartuig E B 61, met de kuil visscheud, met zgn vaartuig vast aan een voorwerp onder water omhoog stekend. Na lange vergeefsche pogingen om zijn netten onbeschadigd los te maken, sneed hij de netten maar af en brak een gedeelte van het vreemde voor werp met geweld af. Het bieek de vleugel van een vliegtuig te zgn. Hij vischte Zuidwestelijk van Elburg, stoombootkoers Kampen Amsterdam. Twee stukken van den vleugel en staaldraad zijn ten gemeente- huize te Elburg gedeponeerd. De marine- autoriteiten zijn gewaarschuwd. Brood zonder bons. Woensdagmorgen hebben eenige personen in de Koningstraat te Amsterdam uit een kar een 25ta! brooden genomen, terwgl men het geld in de kar wierp. Een zelfde vergrgp werd in de Blankenstraat gepleegd. Twee jongens neergeschoten. Twee jongens 14 en 16 jaar oud, werden in de buurt van Haanrade (Limb.) door soldaat-kommiezen aangeroepen. Toen de jongens aan't kaltgeroep geen gehoor gaven, vielen enkele schoten met het treurig gevolg, dat de beide knapen doodelijk werden ge- troffen. Kind verbrand. Te Steenbergen is het 2jarig kindje van J. B. N., doordat de broertjes met lucifers speelden, in het wiegje verbrand. De ouders waren ter kerke. Een ongesehikte brieveubus De politie te Amersfoort heeft proces- verhaal opgemaakt tegen een 17jarigen hulpbrievenbesteller, verdacht van verduis- tering van brieven. Gebleken is, dat de besteller een aantal brieven, welke hg te bestellen had, verstopt heeft in een rioolbuis. Een deei is nog opgevischt. Een getneente-secretaris geschorst. In zijn jongste vergadering heeft de raad der gemeente Wamel den heer W. E. van Oijen tot 1 November a.s. geschorst als gemeente-seeretaris en ambtenaar van den burgerlijken stand. Genoemde v. O. is door de arrondissements-rechtbank te Tiel voorwaardelijk veroordeeld tot een maand, wegens valschheid in geschrifte en oplicb- ting, tegen welk vonnis de officier van justitie in beroep gegaan is. Deze zaak moet nog voor het hof te Arnhem dienen. In Juli heeft de raad den gemeente- seeretaris een berisping toegediend en den eisch gesteld, dat hg zich gedurende drie maanden niet zou te buiteu gaan aan sterke drank. Hieraan heeft hij niet vol- daan, tengevolge waarvan het schorsings- besluit gevailen is. Yerbroken liefdo. Een milicien-korporaal had geruimen tijd verkeering gehad met mej. j. v. d. G., te Go- rinchem. Vrijdagavond echter wilde het meisje niets meer van hem weten. De liefde van den korporaal veranderde in wraak, want Zaterdagochtend halfzeven was hij de wooing van 'het meisje binnengedrongen, voorzien van zijn geweer, geladen met drie scherpe patronen. Reeds had hij het geweer op haar aangelegd, toen het meisje door het wapen fluks weg te slaan, verhinderde dat het schot afging. De vader kwam zijn doch- ter te hulp en wist het geweer aan den woesteling te ontrukken. De korporaal is gearresteerd. Tel. Opbrengst in beslag genomen goederen. De verkoop van de bij den smokkelhandel te Eerde in beslag genomen goederen bracht 20,000 op! Geestrge belaslin<<-aanslag. Zeker iandelijk dorp had een fanfarecorps, dat mede door snbsidie der gemeente in stand werd gehouden. Bij het een of ander plaatselgk feesrje verzocht de burgemeester het korps tot verhooging der feestvreugde t9 wiilen medewerksn. Natuurlijk zou deze medewerking gratis geschieden. Aile leden stemden dadelijk gaarne toe, behalve een lid, dat wist, een van de wei- nige goede muzikale krachten te zgn. En op dien grond meende hjj, er een slaatje uit te kunnen slaan. Hij beweerde, dat hg wel /4gemisvan verdiensten had, wanneer hg dien dag zgn beroep niet kon uitoefenen, en vroeg daar- om 4 vergoeding veor zijn medewerking. Noodgedwongen werd op zijn eisch ingegaan. Maar toen hg zijn aanslagbiljet voor den //hoofdelijken omslag der gemeente" thuis kreeg, keek hij verbaasd, dat hjj, die andere jaren naar een minimum-inkomen et pour causewas aangeslagen, thans werd aa»aeslagen naar een inkomeu van 1200. Hg dacht aan een vergissing en spoedde zich naar den burgemeester. Deze rekende hem even voor, dat iemand, die volgens eigea opgave 4 per dag ver- dient, in 300 werkdagen per jaar dus een inkomen moet hebben van 800 X 1200. Zgn protest hielp niethg bleef aange slagen voor 1200. In bet vervolg zal hg nu wel weer gratis mee-blazen bg gemeentelgke feesten. Gevolgen van oorlog. Hodge, de Engelsche minister van Pen- sioen, zei in een rede te Newcastle, dat zich thans 900.000 namen bevinden in de boeken van pensioenen en hij van plan was uit de schatkist 1.200.000 gulden aan te vragen tot stichting van oefensc'holen voor gewon- de soldaten en 120.000 gulden voor de op- richting van een fabriek voor kunstlede- maten. Uit Belgie. De Grondwet deelt mede, dat, wegens de ongehoorde prijzen van de aardappelen in Belgie er werd al 100 fr. gevraagd het Duitsche bestuur in Belgie den prijs be paald heeft op 20 fr. per 100 K.G. Per hoofd zal 190 gram per dag toegewezen worden.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1917 | | pagina 2