ming eener onbewoonbaar verklaarde woning. daar het hem onmogelijk is aan zijn huisje verandering te brengen, stellen burgemees. tea en wethoudjers voor, den termijln van ontruiming van het perceel gelegen aan de Javastraat en gemerkt men. 19, die bepaald was op 30 September a.s,, andennaal met een termijn van 6 maanden te verlengelm. onder overweging dat het in dezen buitenge- women toestand vrijwel onmogelijik is. lijdig een andere woning te bekomen of de woning in bewoonbaren staat brengen. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. 8. Voorstel tot verleening van vergun- ning tot aansluiting op een gemeente- riool. a. Naar aanleiding van een verzoek van F. J. Verlinde, om hem vergunning te ver leenen zijn in aanbouw zijnd perceel in de Tliolensstraat, kadastraal bekemd sectie L no. 729, met een riool dienende voor paar- denstal en hemelwater aan te sluiten aan het gemeenteriool stellen burgemeester en wet houders voor, ideze vergunning onder dege- wone voorwaard.cn te verleenen. b. Naar aanleiding van een verzoek van K. H. Wieland, om hem; ten behoeve van het woonhuis, slaande aan de De Jonge- straat no. 4, vergunning te verleenen tot aansluiting aan liet gemeenteriool in de De Jongestraat, met een riool voor afvoer van liuis- en hemelwater, stellen burgemee- ster en wethouders- voor, de gevraagde ver gunning onder de gewone voorwaarden te •verleenen. Met algemeene stemmen worden beide voorstellen aangenomen. 9. Adres van D. van Wijck e. a. houdende verzoek tot beschikbaarstelling van een lokaal. Naar aanleiding van het in hiume handen om bericht en raad gestel- de adres van D. van Wijlk1,, en 11 andere onderwijzers en onderwijzeresseii, die verzoeken over een lokaal te mogen beschik- ken, voor het volgen van een cursus. in de Fransche taal, stellen burgemeester en wet houders voor, daarop afwijzend te beschi li ken. Dit is naar hunne meening heel lets anders, dan wat het zooeven medegedeelde verzoek beoogt. Burgemeester en wethou ders doen te eerder hun affwijzend voorstejl, daar lhans liet lokaal op Java voor het le- vensmiddelenbedrijf is. ingenomen en dus met beschikbaar kan worden ge&teld. Anders zouden zij er minder hezwaar in hebben ge- had. Het vorig jaar is het gebruik maken van een lokaal der gemeente door den voor- zitter oogluikend toegelaten, maar hij meent, dat dit nu niet meer gaat. Op een vrttag van den beer De Jager, wanneer ze over een lokaal bescliikken wil len, antwoordt hijdes Zaterdagsnamiddags van 2 tot 6 uur. De lieer De Jager vraagt, of h|et niet mogelijk zou zijn een lokaal der H. B. S. beschikbaar te stellen, zij liet dan tegen vergoeding van vuur en licht. De lieer Waalkes meent, dat men met dat toe te staan een gevaarlijk terrein zou be- treden. De voorzitter merkt nog op, dat het nog een ander geval zoude zijn, als de lesgever tot de ingezetemen behoorde, maar dit is ook niet het geval. Ieder kan wet gaan op- treden voor het vormen van een studieclub. De beer Die Jager wijst er op, dat toch het vorig j,aar het gebruik van een gemeente- lokaal oogluikend is toegelaten. De voorzitter erkent dat. Toen was de onderwijzer hier, of althans in de nabijheid gevestigd. Spreker idaclit, dat aan die lessen, door zijn vertrek naar Goes, wtel een eind zou komen, wat een onjuiste verwachting is gebleken. In elk geval zou het niet gaan een lokaal van de H. B'. S. ter beschikking te stellen en dat te verwarmen, daar dan de heele centrale verwarming moet onderhou- iden worden;. Als er (een lokaal zoude worden gegeven, zou dat er een moeten zijn in eene andere school. De toesitaniden zijn niet zoo gemakkelijk als een vorig jaar. De heer Waalkes voegt hier nog aan toe, dat dc directeur der H. B, S. en het hoofd der M. U. L. 0!. school zijn aangeschreven, dat, in verband met besparing van licht en brandstoffen der school een uur na afloo.p der lessen moet gesloten zijn. De lieer De Riddier verklaart er zich tegen, om lokalen der gemeente voor zulke doel- einden af le staan. De heer Die Jager kan zich, na de mede- deeling van den heer Waalkes, wel met een afwijzend voorstel vereenigen. Het voorstel van burgemeester en wethou ders wordt aangenomen met algemeene stemmen. 10. Aanwijzing van C. F. Kohler als tijde- lijk onderwijzer bij het herhalingson- derwijs. De voorzitter deelt mede, dat is ingekomen een schrijven van C. F. Kohler, hoofd van school A, waarin deze verzoekt, tijdens de afwezigheid van dien onderwijzer P. Eijke, die thans onder de Wiapenen| is, tijdelijk te worden belast met liet geven van herlialings- onderwijs aan school A. Burgemeester en wethouders stellen voor, adressiant tijdelijk te benoemen. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. 11. Wijziging der begrooting voor 1917. Burgemeester en wethouders stellen voor, de begrooting voor 1917 te wijzigen als volgt: Onder de inkomsten te verhoogen: Bij- drage van iden leeraar aan de gemeente H. B. S., W. Estor, voor inkoop tijdelijke dien- sten en verhooging pensioengrondslag, J 60,09geldleening van ten hoogste 10.000 ter voorziening |in >de ;kos ten. eener nieuwe al gemeene begraafplaats, f 10.000. Onder de uitgavfen te verhoogen: Loon voor een tijdelijke bode, f 50onderlioud van straten en pleinen, 3000; kosteii van aanleg vail een nieuwe algemeene begraaf plaats, /998,48V2i jaarwedde der onicteiwij- zers, pensioienbijdragen, /"60,09; adverlenlicn betreffende het ondenvijs, J 100; renten tegen 4i/a o/0 per jaar van een kapitaal groot 15.000, 168,75; bijdrage in de kosten van levensverzekerhig van den geineentewerk 111 a 11 .W. H. van Doeselaar, 22; kosten vallende op liet aangaan van geldleeningem, /250; renten van aflossingen van ge^d'leenb lgcn boven de overeengekomen bedragen, j 50; bedrag waarover alteen met goedkemmig van gedeputeerde staten kan worden boschikt, 5360,76i/2. Aldus to tale vermeerdiering der inkomsiten en der uitgaven f 10.060,09. Ter loelichling deelt de voorzitter mede, dat het iaan burgemeester en wethouders ge- wenscht is voorgekomen tlians nog over te gaan tot bet aankoopen van 100.000 straat- klinkers, die in de toekomst toch noodig waren, daar liet steenbakken op de liakke- rijen ook meer en meer wordt beperkt, en de steenen thans nog voor een redelijken prijs konden worden aangekocht. Die stee nen moeten nu natuurlijk worden betaald en in verband daamiede zal het noodig vijn, de leeningi voor de begraafplaats, die nog steeds was uitgesleld, op te nemen. De lieer D. Selieele wenscht bij deze ge- legenheid dien aankoop van 'de straalklinker; te bespreken. Hij heeft er in beginsel niets tegen, dat burgemeester en wethouders die liebben aangekocht voor dat er een grootere stijging in den prijs komt, om het terrein bij de hoogere burgerschoiol vender in orde te brengpn. Maar nu heeft hij vernomen, dat die steenen ook bestemd zijn om er een ge- deelle van de Markt mede te bestraten, hij heeft die steenen er althans zien neerstor- ten. D.aarvoor waren toch door den gemeen- teraad nog'geen gelden toegestaan. Hij acht dit van burgemeester ien wethouders. wel wat onvoorzichtig en merkt op, dat daardoor de rechten van den raad zijn bekort. Zij liebben dat zeker ingezien, want een of twee dagen later zijn de steenen van de Markt weggehaald en voor de H. B. S. op- geklampt, wat de gemeente toch licht ook weer een 100 aan werldopn heeft gekost. Nog wijst spreker er op, dat het straatje bij de elhctrische centrale, waarin volgens raadsbesluit een kiinkerpaadje van 1 M. breed zou worden gelegd evenalszulks ge- schied is. in de Korte Dij.kstraat, nu geheel met kliukers is belegd. De heer De Jager vindt het goed, dat de heer D. Scheele dit ter spralce brengt; hij was toch voornemens, hieromtrent een en ander mede te deelen. Hij behoeft er zeker wel niet op te wijz.cn, dat de bestrating van de Markt, vooral aim de O.ostzijde in een slechten toestand ver- keert en dat vcrlietering zeer gewenscht is. Met het oog daarop, geeft de commissievan bijstand aan burgemeester en wethouders in overweging gegeven, de voor verbetering dier bestrating noodige s.lraatklinkers tereservee- ren en met de idaaruit en uit de Zamdstraat koniende straatsteenen, den weg naar de be graafplaats te Sluisikil le verharden. Alsdan zouden en de straten in de kom der gemeenj- ete worden verbeterd en de bewoners van Sluiskil worden gebaat. Wat het neerwerpen van die steenen op de Markt betreft, daar staat de oommissie van bijstand buiten. De voorzitter verklaart zich te kunnen aansluiten bij de mediedeelingen van den lieer De Jager. Hij kan daaraan, toevoegen, dat weliswaar de steenen zijn aangekocht, maar dat burgemeester en wethouders toch niet voornemens waren liet work uit te voe- ren, alvorens de gemeenter.aad daaroiver zou hebben beslist. Het was hunhe bedoeling dit werk te brengen .op de begrooting voor het volgend jaar en aldus te wachten met het doen van een voorstel, tot de leden de begrooting voor zich zouden hebben. Bij liet in boncept brengen der begrooting bleek eehter, dat men het volgend jaar voor zulke groote bedragen kwam te staan, 'dat het noo dig bleek, de werken nog naar dit jaar te verschuiven. Toch wenschten burgemeester en wethouders met het doen van een voor stel te wachten, tot de leden de begrooting onder de pogen hebben gehad. Door omstam- digheden kon hen die nog niet toegezondem worden, anders wap het de bedoeling ge- weest, de kwestie in deze vergadering ter sprake te brengen. Er is ook nog over gedacht, of het moge lijk was, de uitv.oering van het werk op de Markt te brengen onder de werken voor het in orde maken v.an liet terrein rondom de H. B. S. doeh (het was niet mogelijk daarvoor een goede titulatuur te vinden en daarom he- stonden daar tegen belangrijke bezwaren van administratieven aard. Wat de voltedige bestrating van de 2e Korte straat betreft, dit is. geschied, omdal burgemeester en wethouders .de straatkeien die daarin lagen, broodnoodig achten voor het verharden van den weg naar de begraaf plaats te Sluisikil, daar de straatkeien zoo buitengewoion duur zijn. 1 Wat het neerwerpen van de steenen op de Markt betreft, daaraan hebben ook burge meester en wethouders geen schuld. Dit is voior een deel een gevolg van omstandig- heden. De gemeentebouwrneester kreeg in- eens drie ladingen steen te gelijk; dezemoes- ten vlug worden gelost, wat met behulp van 8 voerlieden geschiedde; de steenen konden niet zoo vlug worden opgestapeld als ze werden aangevoerd ;en idus leenv.oudig neerge- stort. Het tei-rein bij de H. B. Sl lag spoedig vol en toen heeft de bouwmeester er ook op de Markt laten uitstorten, daar die steenen, met het oog op beschadiging beter niet op liarde bestrating moeten worden neergewor- pen. De gem een tebou win ees ter heeft natuur- lijk gemeend goed te doen, docli burgemees ter en wethouders hebben hem op het ver- keerde gewezen, daar zij nu den schijn op zich laadden, alsof zij op eene beslissing van den gemeenteraad wilden vooruitloopen. Hij heeft toen hem ook duidelijk werd dat verkeerd was geliandeld, de steenen terstoind laten weghalen. De heer D. Scheele acht zich tevreden- gesteld, als. burgemeester en wethouders al thans toegeven, dat er een verkeerden schijn op hen werd geladen, daar hierin eene er- kenning van de rechten van den raad schuilt. Wat het gebruiken van de uit de bestra ting komende keien voor den weg te Sluiskil betreft, meent hij dat men veel beter zou doen die keien, die tegenwoordig zooveel geld \vaard. zijn, voior een flinken prijs te verkoopen en den weg te Sluiskil te verhar den met grint en wat miacadam. Het deel van den weg is tot aan het kiooster op die wijze verhard en dat ligt opperbest. De voorzitter stemt dit laatste wel toe, maar geeft te kennen, dat burgemeester en weiho.uders het toch beter achten den weg met straatkeien te verharden, daar zij ver- wachten dat die weg drukker zal worden bereden als hij vender is verhard; nu wordt er weinig gebruik van gemaakt. Dan zou toch ook weer brikken en grint moeten wor den aangekocht en dat is tegenwoordig even- min goedkoop. Waar we nu toch andere bestrating hi de kom moeten leggen, achten wjj het de beste manier, overeenlcomstig ons denldieeld te handelen. De heer D. Scheele zou toch wel eene begrooting wenschen te zien, wat liet zou kosten als de weg werd gemaakt overeen- komslig zijn denkbeeld en de keien konden worden verkbcht en wat bet kosten moet volgens het plan van burgemeester en wet houders. De voorzitter zegt toe, dat deze berekening zal worden gemaakt. De heer Waalkes geeft nog te kennen, dat den gemeentebouwrneester nadrukkelijk was gezegd, .dat hij de straaLldinkers. niet op de Markt mocht laten gooien, maar, hij wist er op een gegeven oogenblik geen anderen weg meer mede. Het votorsLel van burgemeester en wet houders tot wijziging der begrooting voio.r 1917 wordt met algemeene stemmen aan genomen. De heer De Jager vraagt, of nu meteen geen beslissing zou kunnen worden geuo- men over het veranderen der bestrating van de Markt.' De heer D. Scheele oppert daartegen be- denkmg. Hij merkt op, dat voor eenige ja- ren, toen over het veranderen van kei in klinkerbeslraliiiigen in de raad gezegd is, dat daarvoor in aanmerkmg konden komen de straten waar weinig rij- en voiertuigverkeer was. Dat de nieuwe straten hij de H. B. S. met klinkers worden bestraat, daar is vol gens hem ook niets tegen. Hij wijst er eeh ter op, daL de Taad nu bezig is daar een weg te maken, die naar z. i. mettertijd de ver- keersweg zal worden naar de provinciate boot. Als liet geheele werk eens. zal zijn uit- gev.oerd, dan zal het veiwoer van de provin ciate boot geschieden .dp.or de straat tusschen de H. B. S. en het kantongerecht en zoo over de Markt naar de Heerengracht. Er zal dus juist over de Markt veel zwaar vervoer ko men en hij vraagt, of het daarom wel raad- zaam is de straatkeien op de Markt te ver- vangen door klinkers. Hij wenscht de be slissing nog eens. aan te liouden. De voorzitter meent, dat het dan het best zal zijn, het deskunfdig .advies. van de com- missie van bijstand voor de gemeentewierken af te wachten. Aldus wordt besloten. 12. Benoeming stembureau voor de ver- kiezing van een lid van de Kamer van Koophandel en Fabrieken. De voorzitter noodigjt de leden uit, over te gaan tot het henoemen van twee leden van liet stembureau v.oor de aans.taande verkie- zing van een lid der Ivamer van Koophandel en Fabrieken, ter voorziening in de vacature pntstaan door het overlijiden van den heer C. N. van Dijke. Hij noodigt de heeren Eijke en D. Scheele uit, met hem het stembureau le vormen. Bij de *iu volgen.de eerste stemming wordt benoemd de heer D. Scheele, met 4 stem- men, voorts zijn uitgebracht op de heeren Eijke 3, De Ridder en De Jager 2 en op ieder der heeren Die Feij'ter en Waalkes 1 stem. Bij de tweede vrije stemming w.ordl de lieer Eijke benoiemd met 4 stemmen; deheer Waalkes verkrijigt 2 en de heer De Feijter 1 stem. De henoemde heeren- verklaren de benoe ming aan te nemen. 13. Verzoek van den concierge-amanu ensis der H. B. S. om vergoeding voor het bijwonen van een cursus in glasblazen. Die voorziLter deelt mede, dat is ingekomen een adres van A. I. B. Schirris, amanuensisi- concierge dpr H. B. S., die daarin le kennen geeft: dat hij, teneinde zich te bekwamen in het vervaardigieu van benooidigdheden voor het onderwijs in de natuur en scheikunde en het herstellen van v.oor het onderwijs in die vakken gebruikt wordende instrumenten, te Leiden lioeft gevolgd een cursus in liet glas blazen, gegeven van wege de vereeniging tot opleiding van instrumentmakers., onder voor- zitterschap van Proffessor, dokter Kamer- lingh Onnes, welke cursus jaarlijks in de va- cantielijden wordt ingerichl juist ten behoe ve van lien, die als amanfiensis aan de H. B. scholen verbonden zijn; dat hij, om dien cursus,, durende van 22 Augustus, tod en met 5 September 11. tot het eind toe te kunnen volgen, voor de laatste 4 dagen verlof lieeft gevraagd en varkregen van den directeur der H. B. S., het hoofd der M. U(. L. O. school en den Edelachtjbaren heer Burgemeester; dat liij te laat v.olledig van dezen cursus op de hoogte was gesteld, om hieromtrent nog een verzoek aan den gemeenteraad te richten, doeh dat hij thans de vrijheid neemt, beleefd te verzoeken, hem die hiervoor ge- maakte kosten te willen vergoeden, zooals dit ook van andere gemeenten, evenals van wege het Rijk, aan collega's van hem ge schied t, nu, dit jaar, ,o.m. ook door de ge meente Ylissingen, daar de kosten zeker zullen opwegan tegen de uitgaven die anders zouden moeten wordien gemaakt voor onder lioud en reparatie van in de H. B. S. ge- bruikte instrumenten, en de opoffering; K>ok van 14 dagen der vacantie dus onge- twijfeld in het belang der gemeente kan ge- acht wrden; dat de kosten hebben bedragen: reiskosten been en terug /8,60, de verhlijfkosten 15 dagen a /2,50 per dag, J 30, dus te samen 38,60. De voorzitter geeft te kennen, dat burge meester en wethoudelrs in deze geen voor stel doen; ze achten liet wel wat onvoorzich tig, dat de betroikkene, lalvorens den cursus mee te maken, daaromtranl geen verzoek aan den gemeenteraad heeft gezonden. Adres- sant lieeft echter te kennen, dat de cursus hem wel wat is overv,alien, waardoor hij geen gelegenheid meetr had een verzoek te doen. Naar aanleiding eener vraag van den heer D. Scheele geeft de lieer Waalkes te kennen dat adressant leruggaaf verzoekt van een he- drag van 38,60. Spreker merkt op, dat het hier niet zoo- zeer betreft het gevraagde bedrag als wel de wijze waarop deze zaak behandeld wordt. Adressant geeft eerst het geld uit en komt dan aan den gemeenteraad vragen het terug te geven. De raad wist er niets van, datde amanuensis,-concierge der H. B. S. dezen cursus zou mede maken. Hij acht het niet raadzaam 0111 hiierop in te gaan, want, uls men hierop ingaat, wie weet, waar men dan nog voor komt te staan. De beer D. Scheele acht eene dusdanige wijze van handelen polk bedenkelijk. Die voorzitter meant, dat hier wel eenige verontschuldiging is^ adressiant vernam op het laatste .oogenblik, hoe de cursus was in- gericht en of hij daarop kon worden toege laten. Hij kwam toen bij spreker en deekle zijn voornemen mede. Spreker had er vol- strekt geen hezwaar tegen, de enkele dagen verlof toe le staan en de heer Schirris heeft te goeder tnouw gedacht, dat hem het uit te geven bedrag van wege de gemeente zou worden vergoed. T.osn nog een verzoek in- dienen zou geen resultaat hebben gehad, daar de raad niet bijeenkwam voor hij ver- trekken moest. De heer Visser Wijst er op, dat ook voor de polilieagenten een iicdrag wordt beschik baar gesteld, als zij het poilitiadiploma be- halen. Hij meent, dat het aanbeveling ver- dient, als een gemeenteambtenaar blij.k geeft, zich goed op de hoogte te willen stellen van zijne taak. De heer D. Scheele merkt op, dat voor zoover de polilieagenten betreft, dezen bij hunne benoeming pene verhooging wordt toe- gezegd, als zij een poliliedipiloma behalen. De heer Visser acht het yan zeer groot belang voor de H. B. S., dat de amanuensis- concierge tracht, beter op de hoogte te komen voor het vervullen zijner be trekking. De voorzitter is ook van meening, dat de heer Schirris een pluimpje verdient, door- dat hij blijk geeft, zich zooveel mogelijk voor het vervullen zijner taak te willen be kwamen, en dat hij tracht een goed amanu ensis, te zijn. De heer Waalkes wil vol komen toegeven, dat hetgeen de heer Schirris gedaan heeft, in het belang1 van de H. B. S. was, echter die wijze waarop deze zaak hier wori.it aan- hangig gemaakt, is geheel tegen den vorm. Gaat men hierop in, dan scbept men weer een precedent, zonder dat men weet, waar- mede men aan het eind komt. Voor een goede orde van zaken meent hij, dat hierop niet kan worden ingegaam. De voorzitter vraagt, of dan de raad mis- schien nu zou kunnen goedviiudem, het ver zoek van adi'essanit in te willigetn. Deopen- haarmaking dezer besprekingen kunnen dan voldoende blijk geven, dat de raad eene andere hehandeling van zulke zaken wensch t. Het verzoek van adressant wordt alsnu in stemming gebracht en afgewezen met 4 tegen 3 stemmen. Voor stemmen de heeren Eijke, De Feijter en Vissier; tegen stemmen de heeren D,e Jager, D. Scheele, De Ridder en Waalkes. 14. Omvraag. a. De heer De Jager herinnert er den voorzitter aan, dat, met het oog op den winter, is toegezegd dat de remise op Java, waar de regeeringsvarkens. geslacht worden, zoude wordien ingericht, dat het geheele werk binnen zoude kunnen gebeureni. Er moet daarvoor verlichting worden aange- hracht, benevens een r.ookgeleiding voor het fornuis waarmede het water verhit wordt voor het schouwen der varkenis. Er was verwacht, dat idit deze week reeds in orde zou geweest zijn, doeh dit was niet het geval. Spreker dringt in deze op spoed aan, opdat een en ander althans de volgende week in orde zou zijn, dit is iets dat pie I kan wachten. De voorzitter deelt mede, dat hip den ge meentebouwrneester heeft opgedragen, met den directeur van de electrische centrale hieraver te spreken en dezen le verzoeken, de verlichting zoodra mogelijk te willen aanbrengen. Dit, voor zoover het licht be treft. Omtrent de rookuillating kan hij niets mededeelen, docli ook hierover zal met den gemeentebouwrneester worden gesproken. b. De heer D. Scheele wijist ei- op, dat blijkens verschillende berichten in dehladen het er met de levensmidldelen niet te best voorstaat. Er is weinig brood ter onzer be schikking en als door de vorst het vervoer geslremd zoude worden, zou er hier een groot tekort aan levenismiddelen kunnen ont- staan. Hij vraagt, of de voorzitter hierin geen aanleiding ziet, om maatregelen te ne men, dat een groote voorraad aardappelen zoude worden opgeslagen waaruit de ver- koopers desnoo.dig steeds zullen kunnen wor den voorzien, als ze wegens. vorst elders niet lerecht kunnen. Hij zou het gewenscht ach ten, dat men van gemeentewege trachtte de beschikking over een magazijn te verkrijgen. De voorzitter antwoordt, dat in de laatste vergadering met de leveri.sniiddelerieommis- sie ook reeds over de aardappelenkwesfie is gesproken. Toen whs de zaak echter nog niet geheel te overzien, in verband met de menschen, die zelf voor aardapeplen hebben gezorgd. T.oen w'.as spreker nog niet op de boogie van de nieuwe voorschriften van den Minister. Er is. over gesproken om een voor raad vonr 6 weken in reserve te nemen. Op het oogenblik is het echter nog moeilijk uit te moken hoe gehandeld moet worden. Eer spreker er toe overging een grooten voor raad aardappelen aan te koopen, zou hij daarover liever eerst eens in den raad spre ken, in verband miet het daarvoor noodige bedrag, opdat later geen aanmerkingen zou den kunnen worden gemaakt, als er ©en groot tekort was. Ook zou moeten gezorgd wor den voor een behoorlijke bewaarplaats, waar ze de minste leans liebben te bederven. Hij zegt toe, dat hierover zal overlegd worden met den administrateur van hetlevensmid- deleubedrijf. De heer D. Scheele merkt op, dat naar zijne meening deze handel geen verlies zou behoeven op te leveren; hij bedoelt alleen aardappelen op te slaan, waaruit de men schen te alien lijde, ook bij vorst, kunnen worden voorzien. De kosten van hetbewa- ren kunnen in rekening worden gebracht. Ze mogen ze in het klein voor 9 cont per kilogram verkoopen, terwijl ze tegenl 6 cent per kilogram kunnen worden gekocht. Dat is, meeut spreker, ©en heele mooie winst, waar wel Lets voor te maken kos ten af kan. De voorzitter zegt den heer Scheele toe, dat zijne vraag in bij de levensmiddelencom- missie zal behandeld worden. c. De heer Waalkes wijst op de moeilijk- heid die voor vele menschen ontstaat we gens gebrek aan petroleuim. Yielen zouden alsnog willen aansluiten bij de electrische centrale, doeh die lean geen aansluitingen meer maken, wegens gebrek iaan meters. Hij vraagt of het niet mogelijk zoude zijn vergunning te verleenen om zonder meter aan te sluiten aan.de sh-aatverlichting der gemeente. De aan hen te leveren stroom, zoude dan gaan oevr de meter der gemeen te! en de gemeente zou met lien eene rege- ling moeten maken voor betialen van de kosten. Die stroom wordt dan wel te 10 uur des avomds afgesloten, maar zij die nu zonder licht zitLen waren dan toch voor een deel geliolpen. Spreker weet niet, of hiervoor een goede regeling te maken is, doeh hij geeft het denkbeeld ter overweging. De Voorzitter wil gaame deze zaak in de vergadering van burgemees tier en wethou ders ter sprake brengen; de heer Waalkes kan daar zelf ,aan de hehandeling deelne- Ondertusschen zou den gemeenle-bouw- meester kunnen worden verzocht een on- derzoiek in te stellen naar de uitvoerbaar- heid. d. De heer De Jager, opmerkende, dat nu gesproken is over voeding en over licht, vraagt, hoe het staat met de brandstoffen- voorzienint. Welk verloop zal dat hebben? Heeft de brandstoffencommissie ook eeniger mate met zekerheid, dat ieder ingezetene de hem toegesehatte hoeveelheid kolen zal krijgen De voorzitter deelt mede, dat vanwegehet rijkskolenbufeau toezegging is gedaan van een zeker kwantum steenkolen voor huis- brand en dat in verband daarmede voor dfe ingezetenen, naar gelang van het aamlal door hen gebruikte haardsteden, op de kaarten de hoeveelheid kolen is aangegeven, waarop zij recht hebben. Dat zij die aangegeven hoeveelheid zullen krijgen, daarop be hoeft, naar spreker meent, niet geirekend te worden, als men de tegenwoordige afle- vering nagaat. Het zal zelfs de vraag zijn of alien, zoowel de groote als de kleime ver- bruikers, het toegezegde kwanlum van 12 Hectoliter wel zullen ontvangen. Gaat de levering v.oort zooals thans, nl. als er weke- lijks 100 ton wordt gezonden, dan zal het toch nog 24 weken moeten duren eer aan ieder der 2400 houders van kaarten die hoe veelheid van 12 hectoliter is verstrekt. Er bestaat nu echter wel vooruitzicht, dat de .aanvoer binnenkort eenigszins, groo- ter zal wrden. Hij heeft met den rijksdistri ll uteur voor de kolen, den heer Den Hol lander over de vooruitzichten! der voorzie ning, in verband met den aanvoer, gespro ken en deze heeft toegezegd, pogingen te zullen aanwenden, om voor liet drukke bie- tenvervoer aanvoer van grootere hoeveel- heden te verkrijgen. Spreker \Vil de hoop uitspreken, dat uit de praktijk zal blijken, dat de levering regelmatig kan geschieden, meer kan hij er niet van zeggen. Dan is hier ook aangevoerd eene lading Rosendaalsche turf De heer Waalkes: Derrie! De voorzitter: Deskundigen hebben uit- gemaakt, dat het „turf" is. Deze bevalt bij de menschen niet erg. Dit heeft spreker den rijksdistributeur medegedeeld, waarop deze te kennen gaf, dat, als men in Ter Neuzeni die turf niet wilde, men ook geen kolen zou krijgen. Toch is nu verkregen, dat de bekende eenige turfhandelaar alhier, die iederen win ter eene lading aanvoierde, thans ook 100.000 zware Overijsselsche turven mag aanvoeren. Dan is er ook hout en derrie. De heer Die Jager leidt uit de mededee- lingen van den voorzitter af, dat liet er zelfs in het gurustigste geval nog niet goed uitziel. Hij vraagt, of er geen aanleiding kan zijn om van de voorradien hout die zich hier bevinden eene hoeveelheid voor de ge meente in beslag te nemen. De voorzitter meent, dat men natuurlijk wel zou kunnen overgaan, om b.v. een twee maal 100.000 kilogram hout voor deze ge meente te reserveeren, maar wijist op het groote bedrag, dat daarvoor noodig zoude zijn. In beslag nemen mag hij pas, als hij daar wettig voor gemachtigd is. In deze mist hij den mped:, dat te vragen, met het oog op de kosten. De heer De Jager wijist er op, dat de derrie van hier naar elders vervoerd wordt; was het nu niet beter, dat gelracht werd derrie hier te houden, dan dat ze later weer van elders naar hier teruggevoerd moet worden. Dan heeft men dubbele ar- beidsloonen, nog ongerekend het vervoer. Hij zou willen verzoeken die hier te laten, 0111 er 'in tijd van nood over te kunnen be scliikken. j De voorzitter zegjt toe, er wel eens over te willen spreken. r De heer Waalkes vraagt inlichliegen om trent hetgeen dezer dagen in de Ter Neu- zensche Corn-ant uit Sluiskil te lezen was, dat de menschen aldaar alleen eene hoeveel heid briquetten konden krijgen, wanneer ze er ook derrie bij liamen. j De voorzitter wil melt genoegen de toe- draclit dezer zaak mededeelen. Toen hier 100.000 Rosendaalsche turven werden aan gevoerd, was het de bedoeling, deze op te slaan, om te dienen voor reserve. Toen ze er echter waren, kreeg de brandstoffencom missie verschillende verzoeken om levering en daarom werd besloten, ze maar aan de kaartenhouders af te leveren. Er moest toen echter ook eene hoeveelheid voor Sluiskil worden gereserveerd en deze werden opgeladen en daarheen gezonden. Toemhet eenmaal zoover was, bleek, dat de turf niet meeviel en wilde men er te Sluiskil niet aan. Dit was eene zeer moeilijke omstandigheid. De turf was eenmaal opgeladen en ver voerd en ze terughaleu ging niet, daar ea- dan geen verhaal was voor de gemaakte kosten, terwijl men ook weer verlies. zou hebben op de hoeveelheid, Het was ge wenscht, dat ook door de bewomers van Sluiskil de turven werden aanvaard. Er was echter ook voorhanden eene hoeveelheid bruinkoolbriquetten en toen heeft de bramd- stofffencommissie er dat op gevonden, dat aan de m'enschen te Sluisldl eene hoeveel heid briquetten werd versLrekt aLs ze ook een quantum Rozendaalsche turf namen. Dat zou ten slotte wel niet vol te houden zijn geweest, maar gezien de toestand waarin wij nu verkeeren was dat toch ook niet zoo erg. De heer Waalkes was. van meening dat er zekere bedreigingen waren geuit, om de menschen tot het aanvaarden van die turf over te halen. De voorzitter merkt op, dat dit dan toch in ieder geval bedreigingen moeslen geweest zijn, waarop geen straf kon volgen. Alsnu schorst de voorzitter de openbare vergadering, om de zitting te doen over gaan in comite-generaal. Na her opening der vergadering, wordt deze door den voorzitter gesloten.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1917 | | pagina 3