ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. ten. No. 8590. Dinsdag 2 October 1917. 57e Jaargang. MI LIT IE. AARDAPPELEN. De Oorlog-. ABONNEMENT: ADVERTENT!EN AFLEVERING EN VERVOER BINNENLAND. Telefoon Dit Blad versohijnt Masndag-% Woensdag* en Yrpapvond, Hitgezonderd op Feistdapa, Pjj d® Firma P. J. YAH BE SANDE t§ Ter Neuzen OPROEPING TER INLIJVING. Per 3 maanden binnen de stad I.—. Franco per post voor Nederland 1.10. j®If vooruitbetalingvoor Belgie /1.40s voor Ned.-Indie en Amerika /1.65, overig Buitenland 2. Men abonneert zich bij de Uitgeefster, of buiten Ter Neuzen ook bij alle Boekhandelareiij Postdirecteuren en Brievenbushouders. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0.10, Bij direct© opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt d.$ prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief. Inzending van adverteutien voor 1 tiur op den dag der uitgave. Met hechtenis van ten hoogste EEN MA AND of geldboete van ten hoogste DRIEHONDERD GULDEN wordt gestraft hij, die ter inlijving moet opkomen en niet verschijnt op tijd en plaats, voor zijne inlij ving bepaald, tenzij blijkt, dat voor zijne niet-verschijning eene geldige reden be- Ter Neuzen, 4 October 1917. stond. Met gevangenisstraf van ten hoogste TIEN MAANDEN of geldboete van ten hoogste DRIE DUIZEND GULDEN wordt gestraft hij, die opzettelijk bedoeld feit pleegt. De Burgemeester van TER NEUZEN maakt bekend dat de uitreiking der nieuwe broodkaarten der 29e/32e week zal plaats kebben in het lokaal l„ Bethel", 2de Verbindingsstraat, en wel voor hen, wier geslachtsnaam begint met de letters ft-B Woensdag 3 Oct. Cn 3 F-H 3 IL u 3 h fitP 3 H fl S a 3 n T-Z 3 van 89 v.rn. 9 10 u 10-11 h 11-12 2—3 n.m. n 34 n 4-5 De ingezetenen worden er op attent ge- maakt, dat zij bij het in ontvangst nemen der broodkaarten zich moeten overtuigen, dat het juiste aantal kaarten in het pakje zit, daar na het verlaten van het lokaal geen reclames meer kunnen worden aan- genomen. De aandacht wordt er op gevestigd dat de aangegeven verdeeling striktin acht zal worden genomen. Voor de bewoners van wijk 0 nummers 1186 en 202224 zijn de broodkaarten te verkrijgen bij den heer J. C. .Tansen, Hoofd der school te Driewegen Woensdag 3 Oct., van 4— 6 namiddag en voor - die van Sluiskil bij den heer C. Meulbroek, aldaar. Ter Neuzen, 1 October 1917. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA. VAN bescbikking wordt bepaald, dat het is ver- boden aardappelen, onverschillig van welke soort a te vervoeren en b af te leveren verleent hier'oij tot nader order onthef- fing van het verbod van vervoer, voor zoover betreft de gewone (blanke) Eigenheimers of Borgers en Industries, alsmede van het verbod van aflevering dier Eigenheimers of Borgers en Industries, voor zoover die aflevering geschiedt uitsiuitend aan hande- laren en militaire depots. Ten einde misverstand te vcorkomen teekent zij hierbij nog aan, dat het verbod van aflevering aan consumenten, behoudens het in art. 6 dier beschikking bepaalde (hoeveelheden van ten hoogste 10 K.G.) bljjft gehandbaafd. Gelegenheid tot het doen van winter- opslag wordt dus niet gegeven. Van deze gelegenheid maakt zij tevens gebruik er, voor zoover noodig, Uwe aan dacht op te vestigen dat het verbod van vervoer en van aflevering van aardappelen ook geldt binnen de gemeente, waar de aardappelen verbouwd zijn, behoudens het in bovenbedoelde bescbikking in art. 2, sub a (vervoer van het veld naar opslag- plaats) bepaalde. Ter Neuzen, den 28 September 1917. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA. De Burgemeester der Gemeente TER NEUZEN, vestigt de aandacht van belang- hebbenden op de volgende bescbikking van de Rijks-Commissie van Toezicht op de Aardappelvereeniging van 27 September 1917, no. 14002. De Rijks-Commissie. van Toezicht op de Aardappelvereeniging, gelet op artikel 1 sub 2 der beschikking van den Minister van Landbouw, Nijver- heid en Handel dd. 25 dezer bij welke De handel tusschen Zweden en Nederland afgebroken. Svenska Dagbladet bevat een telegram uit Gothenburg, waarin gezegd wordt, dat, volgens de ingekomen berichten, ook het stoomschip Dagny uit Gothenburg, op weg van Nederland naar huis met een lading cokes, naar Engeland was opgebracht. In het geheel waren thans vijf Zweedsche stoornschepen opgebracht naar de Engel- sche havens. Men vermoedde, dat de ha'ndel op Ne derland thans wel geheel zou worden af gebroken. Graan en alcohol. Het bureau voor mededeelingen inzake de voedselvoorziening meldt: Herhaaldelijk wordt in vergaderingen en in de pers drang geoefend, dat geen brood- graan zal verstrekt worden aan bierbrou- werijen, branderijen en alcoholfabrieken. Daarbij wordt vaak de voorsteliing gewekt, als zoude in dit opzicht de toestand dezelf- de zijn als voorheen, d. w. z. dat de bedoel- de. industrieen vrijelijk graan kunnen beko- men. Niets is echter minder waar. De bier- brouwerijen ontvangen sinds 1916 in het geheel geen graan meer, dat voor broodbe- reiding zou kunnen dienen. Ten aanzien van de branderijen en de Gist- en Spiritus- fabriek is het probleem eenigszins moei- lijker. De naam der zooeven genoemde fa- bniek wijst reeds uit, waarin de moeilijk- heid schuilt, nl. in de gist, die als belang- rijk byproduct wordt verkregen bij het sto- ken van graanspiritus, terwijl de brande rijen bovendien groote hoeveelheden spoe- ling opleveren, die uitnemende diensten be- wijst als veevoeder. Is de spoeling wellicht niet volstrekt noo dig, met de gist is dit wel het geval. De bakkerij kan die niet missen. Bij het ver- strekken van graan aan de branderijen en de Gist- en Spiritusfabriek nu wordt als basis aangenomen de behoefte aan dit pro duct. Vandaar dat de graanverstfekking sinds langen tijd geschiedde op de basis van 50 pet. van de normale productie der industrie, omdat aldus voldoende gist werd verkregen voor de binnenlandsche behoefte. Met de vermindering van de broodcon- sumptie door verlenging van den duur der broodkaart tot 11 dagen Is dan ook ge- paard gegaan een verlaging van die basis, zoodat thans slechts graan wordt verstrekt voor niet meer dan 41 pet. der normale pro ductie. De branderijen en de Gist- en Spiritus fabriek ontvangen derhalve graan, niet ten behoeve van de alcoholproductie, maar al- leen om de voldoende hoeveelheid gist te krijgen. Lucifers. De Minister van Landbouw, enz., heeft voor Zweedsche lucifers een maximum- groothandelprijs vastgesteld' van 174 50 per kist, inhoudende ten minste 10,000 doosjes, een maximum-tusschenkandelprijs van 19 cent per pak, inhoudende ten minste 10 doosjes,. een maximum-kleinhandelprijs van 22 cent per pak, inhoudende ten minste 10 doosjes en van 21/, cent per doosje, inhoudende ten minste 55 stuks. Voor Hollandsche lucifers is vastgesteld een maxim um-groothandelprijs van 162 per kist, inhoudende ten minste 10.000 doosjes. een maximum-tusschenhandelprijs van 1772 cent per pak, inhoudende ten minste 10 doosjes, een maximumkleinkandel- prijs van 20 cent per pak, inhondende ten minste 10 doosjes en van 21li ceDt per doosje, inhoudende ten minste 55 stuks. Vorenbedoelde maximum-groothandel- prrjzen zijn te verstaan loco Amsterdam, Rotterdam of fabriek en de maximum- tusschenhandelprijzen af pakhuis grossier. Een vliegtuig. Uit Zevenaar wordt aan de Telegr. gemeld: Donderdagmiddag ongeveer halfdrie ver- scheen boven Doornenburg een vliegtuig van Duitsche nationaliteit. De machine werd van het fort bij Pannerden door eenige mitrailleurs hevig beschoten en moest een noodlandi«g maken in een weide nabij de gemeente Angeren. Juist voordat de res. 2e luitenant Burgers, sergeant v. d. Bosch en sergeant A. Lammers van Bueren aan- wezig waren, wist de machine op te stijgen en verdween in Oostelijke richting, achter- volgd door karabijnvuur. DE ALGEMEENE TOESTAND. Wij zijn vredehevend, zoo klinkt het ou- de lied uit het centrale kamp, want wij zijn ten voile bereid dadelijk onderhandelingen te beginnen. Ja wel, zoo hoort men van den anderen kan-t, daartoe kunt gij u gemakkelijk be reid verklaren, want als er nu onderhandeld wordt, dan zou dat immers gebeuren op grond van den tegenwoordigen militairen toestand. Die is nu voor u voordeelig. Gij vreest zeker, dat zulks veranderen zal en daarom wilt gij gaan onderhandelen, om nog te halen, wat er te halen valt. Maar wij zullen eerst eens die verandering teweeg brengen en dan zullen wij onze voorwaar- den doorzetten. Wij hoeven die voorwaar- 'den niet, zooals gij, onder stoelen of ban- ken te steken en dan komt er telkens een reeks voorwaarden, die wel door een over- wonnen vijand kunnen worden aanvaard, maar die geen grondslag vormen voor on derhandelingen tusschen tegenstanders, die wederzijds erkennen, dat hun geschil niet door geweld van wapenen te beslissen valt, die erkennen, dat zij elkander niet de baas worden kunnen. Zooals minister Seidler ditmaal nog eens zeer duidelijk heeft gezegd, het aanvaarden van het aanbod der centralen om vredes- onderhandelingen te openen, veronderstelt de erkenning bij de geallieerden van „de kracht en den volkomen hechten toestand van de oorlogspositie" der centralen. Zoodat wij ten opzichte van het vredes- vraagstuk nog precies even ver zijn als in December 1916 of in Augustus 1914: de eene partij wil het niet verliezen en de an- dere wit het winnen, of andersom. Dat is altijd de oorzaak geweest, dat oorlogen voortduren en zoo is het ook nu. „De voorwaarden, die de geallieerden stellen voor de onderhandelingen, zijn deze: Ontruiming van de bezette gebieden en erkenning van de onafhankelijkheid van Belgie, Servie en Roemenie. Daar is nu nog aan toegevoegd: teruggave van Elzas- Lotharingen aan Frankrijk." Zoo meent de Daily News den zakelijken inhoud van de rede, die Asquith te Leeds heeft gehouden, te kunnen samenvatten. Het blad keurt deze eischen goed als vredesvoorwaarden maar om de inwil- liging van deze eischen te stellen als voor- waarde voor het beginnen van de onder handelingen, daarvan vreest het blad „aan- merkelijke" verlenging van den oorlog. Maar de Daily News gaat toch wel wat ver als zij zegt: dat zijn de voorwaarden, waarop de geallieerden niet vrede willen sluiten neen, waarop zij onderhandelin gen willen beginnen. Dat heeft Asquith, dunkt ons, althans niet in zoo stelligen vorm gezegd. Maar de oorlogsoogmerken, die Asquith heeft aangestipt, zijn onzes inziens nog heel wat grimmiger dan de Daily News ze weer- geeft. Om te beginnen vraagt de minister niet alleen erkenning van de onafhankelijkheid van Belgie zonder voorbehoud, ook een „schadeloosstelling zoo als een zuiver ma- terieele vergoeding voor de verwoesting van het land en het lijden van het volk maar zijn kan." Dat is nog maar het begin. Dan volgt niet zooals de Daily News zegt maar kortweg „de erkenning van de onafhanke lijkheid van Servie en Roemenie." Neen, Asquith zegt, dat het er den gealli eerden nooit om te doen is geweest Duitsch- land te vernietigen of het Duitsche volk „blijvend" te degradeeren, neen, zij willen alleen maar „Het is niet om geld of gewin", zei juffrouw Laps, „gunst nee, maar om een spaarduitje met Nieuwe Jaar." zij willen alleen maar (na de vernietiging van het „Pruisisch" militairisme), behalve Elzas-Lotharingen, ook een deel van de Oostzeeprovincies, van Duitschland, Triest Dalmatie, Zevenbergen, Galicie, Kroatie en Slavonie van Oostenrijk afnemen. Want, zoo drukt hij dat uit, men'vindt „overal" in Midden- en Oost-Europa terri- toriale regelingen, die kunstmatig „van oor- sprong" zijn. En hij noemt - dan de eischen van Italie en Roemenie, hij vraagt ruimte voor de uitzetting van het nationale leven voor Servie, zin- speelt op de hereeniging van Polen en op de losscheuring van de Zuid-Slaven van Oostenrijk. Dit zijn andere woorden voor hetgeen in de praktijk neerkomt op hetgeen wij zoo even zeiden. Zoo gezien is er natuurlijk geen twijfel aan of een rede als die van Asquith werkt in de richting van verlenging van den oor log, zooals dan trouwens ook de Daily News zegt, hoewel op eenigszins andere gronden. Men vergelijke nu hiermee de redevoe- ring van Seidler, den nieuwen Oostenrijk- schen minister-president. Wat deze over het vredesvraagstuk heeft gezegd, culmineert in de volgende zinnen: „Onze bereidwilligheid om op deze begin- selen tot een vergelijk te komen met onze tegenstanders is volkomen ernstig en op- recht; zij wordt gedragen door het bewust- zijn van onze kracht en berust op den vol komen hechten toestand van onze oorlogs positie, De mogelijkheid op een overeenstemming hangt echter hiervan af, dat onze vijanden zich van dit beset (van het beset namelijk, dat de oorlgsposifie van de centralen Vol komen hecht is) doordringen." Hier hebben we de twee standpunten in schrille tegenstelling tegenover elkander. De centralen willen hun voorwaarden niet noemen, en de geallieerden willen geen onderhandelingen beginnen. Nu ligt nog een belangrijke rede voor ons, die van Von Kuehlmann, den Duitscfyen mi nister van buitenlandsche zaken. Over het algemeen valt op te merken, schrijft de N. R. Crt. dat men in de rede een menschelijke toon hoort, men krijgt den indruk: de man die hier spreekt, is een man met een hart, De minister brengt eerst een- welverdien- de hulde aan de vredeswerkzaamheid van den Paus, die „de Vaticaansche politiek tot onverwelkbaren roem zal strekken". Ver- volgens legt hij den nadruk op de wijze, waarop het antwoord aan Z. H. tot stand is gekomen, namelijk „als de eerste vrucht der samenwerking tusschen alle factoren der regeering en vertegenwoordigers van het Duitsche parlement". Von Kuehlmann richt zich met deze verklaring, en met de verzekering, dat er geen verschil van mea ning over het antwoord is geweest, tegen het door president Wilson gemaakte onder- scheid tusschen regeering en volk van Duitschland. Vervolgens spreekt de minister over de mogelijkheid van vrede. Hij wijst op het gemeenschappelijk belang van alle Euro- peesche mogendheden, zelfs nu nog, te mid den van dezen geweldigen strijd, om te zor- gen, dat Europa niet te gronde gaat. Maar daarvoor is geen andere weg dan door mid- del van een schikking tot vrede te komen. De vijand moet daarvoor eerst zijn wil om door de overwinning, door geweld van wa penen of door blokkade, z ij n vrede te be- vechten, prijsgeven. Dan, maar ook alleen dan, zou er nog in de komende weken een tijdperk van vrede voor Europa kunnen aan- breken. Men ziet, tot zoover zegt Von Kuehlmann, al drukt hij zich trouwhartig uit, feitelijk hetzelfde als wat Seidler heeft gezegd: „Onderhandelingen gaarne, maar op den grondslag van vereffening der ge- schillen tusschen twee tegenstanders, die elkander als gelijkwaardig hebben moeten erkennen". In zoover schieten wij dus met de rede van Von Kuehlmann ook alweer niets op en blijven wij bij de tegenstelling tusschen de standpunten, die wij in ons overzic'ht van gisteren formuleerden. Maar er is meer. Ook de rijkskanselier heeft gesproken. Eerst in een algemeene rede, waarin hij geene nieuwe gezichtspun- ten opende en zich er voornamelijk toe be paalde de omstandigheid te verdedigen, dat in het antwoord van de centrale mogend heden aan den Paus geen voorwaarden nauwkeurig zijn geformuleerd. Wel treft ook bij die verdediging reeds, dat de rijks kanselier -over het binden van de onderhan- delaars spreekt, zonder uitdrukkelijke toe-. voegingen, zooals „in de toekomst", „als het. dan eindelijk eens vrede wordt" en derge- lijke. Hij spreekt over de onderhandelingen op een wijze alsof het een reeds actueele. zaak geldt. Ook treft in die algemeene rede, dat de kanselier zoo nadrukkelijk zegt, dat een openbare officieele verklaring over een enkele groep van vredesvraagstukken geen goed zou doen. De Duitsche pers wijst daar reeds op. Geen openbare officieele verklaring. Dus misschien vindt de rijks kanselier een niet openbare officieele ver klaring daarover nog zoo verwerpelijk niet, sdhijnt althans van zoo'n niet openbare of ficieele verklaring wel sprake te wezen. Maar de rijkskanselier heeft later nog- maals het woord genomen en toen onder andere dit gezegd: ,,Het in de laatste weken herhaaldelijk ge- melde bericht, dat de rijksregeering reeds 'met deze of gene vijandelijke regeering in verbinding is getreden en dat hierbij vol gens een, naar ik hoor, vrij veel gehuldigde opvatting de Duitsche rijksregeering reeds van tevoren de bezette iandstreken en daarmee de kostbaarste voordeelen ter on- derhandeling bij de komende vredesbespre- kingen zou hebben prijs gegeven, is on- juist. Ik constateer, dat de rijksregeering voor mogelijke vredesonderhandelingen vrij staat. Dit geldt ook voor Belgie." Een merkwaardige tegenspraak. Als de regeering in het geheel niet met een vijan delijke regeering in verbinding is geweest, waarom zich dan niet bepaald tot een te genspraak van dat enkele feit en waartoe dienen dan al die bijzonderheden erbij? Ook- deze uitlating duidt er op, dat er ergens, waar dan ook en door welke be- middeling of door welke personen dan ook, onderhandsche besprekingen aan den gang, zijn geweest. In dit lidht zou ook Von Kuehl- mann's uitlating over de hoop op vrede bin nen' enkele weken, die nog niet geheel moet worden prijsgegeven, een verhoogde betee- kenis krijgen. De Burgemeester der gemeente TER NEUZEN maakt bekend, dat de ingeschrevenen voor de lichting 1918, in den hieronder staanden staat vermeld, bij de militie moeten worden ingelijfd op Woensdag 24 October 1917, namiddags 3 uur, te Middelburg, in het gymnastieklokaal aan de Groenmarkt. Ndmmer IN HET AHPHABETISCH REGISTER. 61 84 87 NAM EN EN VOOR NAME N. OPMERKINGEN. Lioen Albert Adolph Ruben Marinus Leendert Scheele Elias Adrianus Teneinde zich voor rijks- rekening naar de plaats van inlijving te begeven moeten de dienstplichtigen zich op £4 October 1917, des voor- middags 9 uur, ter Se cretaries dezer gemeente vervoegen, om het daartoe noo- dige in ontvangst te nemen. Genoemde dienstplichtigen zijn verplicht op genoemden dag en uur oj> de aangewezen plaats aan-" wezig te zijn. Deze verplichting vervalt evenwel voor den dienstplichtige, die alsdan eene verbintenis tot vrijwilligen dienst heeft aangegaan; uitstel van eerste-oefening heeft verbregen vrijstelling van den dienst heeft gevraagd wegens het bekleeden van een geestelijk of een godsdienstig- menschlievend ambt of wegens het opgeleid worden tot zoodanig ambt, ingeval op de aanvraag nog niet is beslist blijkt verblijf te houden in eene gemeente, waar eene der ziekten vermeld in de wet, houdende voor- zieningen tegen besmettelijke ziekten, epidemisch heerschende is verklaard e. blijkt verblijf te houden in een gezin, waar eene der onder d vermelde ziekten heerscht of waar eene dier ziekten heeft geheerscht en het gevaar voor besmetting nog niet is geweken. In de gevallen, omschreven onder ae, wordt de dienstplichtige ingelijfd buiten zijne tegenwoordigheid. Doet zich een geval voor als bedoeld onder d of e, dan behoort de dienstplichtige daarvan tijdig kennis te geven ter secretarie dezer gemeente, alwaar zoo noodig ook inlichtingen kunnen worden ver- kregen omtrent het vervoer naar de plaats van inlijving. a. b. a. d. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1917 | | pagina 1