11 Laatste Berichfsn. m 1 ii PREDIKBEURTEN. 1 ~G£MENG0E BERICHTEN, Zondag 30 September1 1917. Onze aanvoer uit Amerika. van uitstel van eerste oefening hebben tot het tijdvak waarin de dienstpiichtigen der tichting van 1918, toege wezen aan de regi- menten veld-artillerie en aan het korps rpdende artillerie, moeten worden ingelyfd, wordt dit uifcstel of deze verlenging van mtstel geacht te zijn verleend tot bet tijd- vak, waarin het overschiatend gedetlte van de dienstpiiehtigen dier lichting, toegewezen aan voreabedoelde korpsen, zal worden in- gelrjfd. Nader zal worden 'bekend gemaakt bet tijdvak waarin deze inlijving zal gesebieden. Suiker. Het Bureau voor Mededeelingen inzake de Voedselvoorziening meldt Er bestaat blijkbaar eenige ongerustbeid onder het publiek over de suiker. Daarvoor is inderdaad geen enkele aanleiding. Met stelligheid kan worden verzekerd, dat er voldoende suiker is voor de behoefte en dat aan verhooging der winkelprgzen niet wordt gedacht. Ten opzicbte van dit artikel kan men volkomen gerust zijn. Besmettelijke ziekten. Van 19—25 September zijn de navol- gende besmettelijke ziekten in Zeeland ter kennis van den centralen gezondheidsraad gekomen Typhus 1 geval te Goes. Roodvonk12 gevallen te Middelburg, I te Oostburg en 1 te Vlissingen. Diphteritis1 geval te Colijneplaat, 1 te Groede, 1 te Schoondijke en 3 te lerseke. Kerknieuws. Z. D. H. de Bisschop van Breda heeft op riiens v'erzoek eervol ontslag verleend aan den- hoogeerw. heer J. B. Brouwers, als pastoor-deken te Hulst en heeft benoemd: tot pastoor-deken te Hulst den hoog eerw. heer Fr. Luijkx. tot pastoor-deken te Oostburg den zeer- eerw. heer P. Rops; tot rector te Bergen-op-Zopm (St. Anto- iniusgesticht) den weleerw. heer A. Buijs- rogge; tot kapelaan te Hoogerheide den wel eerw. heer J. Middelaer; tot kapelaan te Koewacht den weleerw. heer C. van Hooydonk, priester van. het se- minaiie; tot pastoor te sluis, den weleerw. heer jos. Dierick; tot kapelaan te Ginneken, den weleerw. heer Em. Schul; tot kapelaan te Sas van Gent den wel eerw. heer J. Baeten, priester van het se- minarie; tot kapelaan te Bergen-op-Zoom (0. L. Vrouw) den weleerw. heer C. Machielse; tot kapelaan te Bergen-op-Zoom (H. Martelaren) den weleerw. heer J. de Meu- lemeester Chz.; tot kapelaan te Beek, den weleerw. heer L. Uitdewilligen; tot kapelaan te Nieuw-Namen den wel eerw. heer j. Stams, priester van het Se- minarie. Hervormde Kerk. Ter Heuzen. 91 u. en 2 u., Da. A. Timmerman. Sluiskil, 91 u. en 2 u., dhr. L. Dek. Hoek. 9 u., Ds. A. P. v d. Vlngt van Zuid- zande en 2 u., Ds. E. Raams. Zaamslag. 9 n. en 2 u., Ds. G. van Dis. Axel. 91 u. en 2 u., Ds. J. B.Th. Hugenholtz. Sas van Gent. 91 u., Ds. H. Akersloot vaD Hou- ten Roos Hulst. 10 u., Ds. De Boer. Hloosterzande. 10 u., W. J. van Lindonk. Gereformeerde Kerken. Ter Ntuzan. 91 u. en 2 u., Ds. S. Groeneveld. Hoek. 9k u. en 2 u., Ds. H. v. d. Wall. Chr. Gereformeerde Kerk. Zaamslag. 9 u. en 2 u., Ds. L. de Bruijn. Gereformeerde Gemeente (Yiooswijkstraat) Ter Neuzen., 9 u., 2 n. en 5J u., Ds. D. C. van Overduin. Gud-Gereformeerde Gemeente. (Y)oosw(jkstraat. Ter Neuzen. 9 u., 2 u. eD 51 u., leeskerk. Lokaal Eben- Haezer" (Kerkhoflaan), Ter Neuzen. 51 u., Evangelisatie. K. K. Kerkdiensten te Ter Neuzen. Zondag zijn de H. H. Diensten om 7,81 en 10 uur 's Namiddags om half drie Lof. 8ECHTSZAKEN. Arrondissemexits-Rechtb. te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van "28 Sept. de volgende vonnissen uitgesproken P. M., oud 30 j., arbeider te Ter Neuzen, gedeiineerd, is wegens diefstal veroordeeld tot 9 tnaanden gevangenisstraf, met aftrek der preventieve hechtenis. F. F. B., oud 19 j. en P. V., oud 19 j., landbouwersknechts te Axel, zijn wegens atrooperij veroord. ieder tot f 5 boete of ■5 dagen hecht. D. C. S., oud 16 j., landbouwersknecht ts Axel, is wegens strooperij veroord. tot j 5 boete of 1 week tuchtschool. F. J. P. K., oud 3d j., workman .te Ter Neuzen, is wegerg diefstal veroord. tot 7 boete of 7 dagen hecht. J. A., oud 54 j., huisvr. van P. H., zonder heroep te Sas vaD Gent, is wegens diefstal weroord. tot 10 boete of 10 dagen hecht. L. C. B., oud 32 j., huisvr. van G. V., veldarbeidster te Westdorpe, is wegens een- voudige beleediging veroord. tot 10 boete iaf 10 dagen hecht. E. V., oud 18 j., landbouwersknecht te Biervliet, is wegens diefstal veroord. tot _f 15 boete of 15 dagen hecht. E. v. A., oud 25 j., landbouwersknecht te Biervliet, is wegens heling veroord. tot y 15 boete of 15 dagen hecht. P.O., oud 42 j., varensgezel te Ter Neuzen, ia wegens wederspannigheid veroord. tot y 15 boete of 15 dagen hecht. J. B. C., oud 29 j., koopman tb-Hoofdplaat, is wegeus wederspannigheid veroord. tot 20 boete of 20 dagen hecht. G. N.. oud 39 j., klompenmaker te Hulst, is wegens mishaudeling veroord. tot 1 maand gevang. B. F. v. O., oud 52 j., landbouwersknecht te Hoek, beklaagd van beleediging van een ambtenaar, is vrijgesproken. R. v. C., oud 25 j zonder beroep te Clinge, M. J. V., oud 42 j., wed. van F. N-, winkelierster te Clinge, zijn wegens overtrading der Ryksbelasting veroordeeld ieder tot eene boete van 1 of 1 dag hecht. M. J. C. D., oud 53 j., huisvrouw van D. J. V., te Sas van Gent, is wegens als- voren veroordeeld tot eene Soete van 5 of 5 dagen hecht. H. L., dud 19 j., veldarbeidster te Over- slag, M. A. M., oud 50 j., veldarbeidster te St. Laureijns, M. A. d. V., oud 25 j., zonder beroep te Eede, Y. M. Y., oud 27 j., huisvrouw van A. L. G. te Eede, E. L oud 19 j., landbouwersknecht, thans soldaat te Bergen op Zoom, zijn wegens overtrading alsvoren veroordeeld ieder tot f 10 boete of 10 dagen hecht. H. M., oud 22 j thans soldaat te Lochem, is wegens alsvoren veroordeeld tot f 25 boete of 25 dagen hecht. C. G., oud 45 j., schipper zonder vaste woonplaats, is wegens alsvoren viijgasprcken. J. G. V. M, G., oud 27 j ambtenaar van den burgerlijken stand te Philippine, is wegens het als ambtenaar van den burg, stand niet teekenen van 6en akte veroor deeld tot 3 X 1 boete of 3 X 1 dag hecht. Heden werd de volgende zaak behandeld C. O., oud 40 j., handelaar, verblijvende te Breskens, werd ten iaste gelegd dat hij op 18 April 1917 te Breskens, met het oogmerk om zich te bevoordeelen, A. W. Leenhouts, in zijne hoedanigheid vankautoor- bediende, bij de Nederlandsche posterijen, heeft bewogen tot de afgifte van een ont- vangstbewjjs van de posterijen voor een aangeteekende zending met een aangegeven waarde van 10,000, bestemd voar W. Davids te Rotterdam, door opzettelijk val- schelyk, listiglijk en bedriegelijk een brief- couvert van geel papier dicht geplakt en behoorlijk met 5 lakstempels aan de achter- zijde voorzien, doch zooals hem bekend was niet inhoudende 10,000, doch slechts een couvert met 16 stukjes courantenpapier, en aan de linkerzijde opengesneden en weer met kleefstof dichtgemaakt, ten postkantore te Breskens aan genoemden Leenhouts aan te bieden tegen refu, hetgeen recht gaf op een schadevergoeding en verantwoording van 10,000. Eisch een jaar en zes maandeu gevange- nisstraf. Mr. J. Adriaanse, advocaat te Middelburg, vroeg vrijspraak. Tegen S. te Koewacht werd wegens verboden nederlage drie maanden gevangenis- straf geeischt, met aftrek van het voorarresR Levend verbrand. Een vierjarig knaapje van den sluger C. te Wijk te Maastricht is in een ketel met kokend vtt gevallen met vreeselijke brand-* wonden overdekt werd het naar Calvarien- berg gebracht. Zijn toestand is bedenkeljjk. In Heer kwam Maandag een zekere B. thuismet zijn hoofd op tafel viel hij in slaap, terwijl hij vergat een daarop brandende kaars te dooven. Waarschijnlijk heeft hij de kaars omgestooten, waardoor zijn kReren vlam vatten. Meer dood dan levend is hij naar het gesticht Calvarienberg gebracht, ter verpleging. Voor de zuinige huisvrouw. Bij de hooge wol- en sajetprijzen is het niet te verwonderen, dat door de huisvrou- wen van alles bedacht wordt om de kousen op tot nu toe minder gebruikelijke wijze heel te houden. Sommigen verstellen de kousen, ,/de een met de ander", anderen weer maken onder den voet een zboltje van stof, wat, na versleten te zijn, gemakkelijk en op weinig kostbare wijze te vervangen is. Dit laatBte is vooral voor kicderen, die nog al eens op de kousen loopen, zeer aan te bevelen. Eventjes lachen. Uit de /pHaagsche Post" knippen wy het volgende Een adjudant van zeker bataljon berijdt een gerequireerd paard, vroeger aan een bakker toebehoorend. Een der soldaten kent het dier en roept bij een oefening, terwijl de adjudant voorbjj rijdt. //DeBakker." Het dier zich zijn vroegere dagen herinne- rend, houat dadelijk stil. Groote verlegen- heid rondom, maar de adjudant niet uit het veld geslagen, roept: //Van daag niet", en 't dier vervolgt kalm zijn weg. Mishandeling door politie. Wij lezen in „De Tijd": Voor het Gerechtshof van 's-Herfogenbosch werd Maandag een zaak behandeld tegen een ris agenten van het Helmondsche poli- tiekorps, beklaagd dat zij op Oudejaars- nacht en Nieuwjaarsmorgen zekeren v. d. Hurk aldaar hadden mishandeld in het poli- tiebureau, nadat ze hem hadden gearres- teerd. Het verhaal, dat v. d. Hurk over de mis- handelingen met gummi- en wandelsiokken deed, was van dien; aard, dat, al ware het tiende gedeelte er maar van waar, het een schande zou zijn. Foto's, van v. d. Hurk ge- nomen kort na de mishandelingen, waren ter zitting aanwezig en die toonden aan, dat hij in dien nacht inderdaad niet op een vee- ren bed heeft geslapen in dat politiebureau. Ook de doktoren, die hem destijds onder behandeling hadden gehad, verklaarden dat zij 's mans bovenlichaam geheel vol builen en blauwe plekken bevonden hadden en dat er op verschillende plaatsen op armen en schouders onderhuidsche bloeduitstortingen hadden plaats gehad ten gevolge van sla- gen met een hard voorwerp. De beklaagden ontkenden natuurlijk alle schuki. Getuigen Hadden gehoord, hoe er in dien bewusten riacht en morgen in een eel erbarmeiijk om hulp was geroepen. Als een typisch staakje welke opvattin- gen er onder, dat Helmondsche politiekorps heerschen, kan wel blijken, dat een der agenten, een poos na de arrestatie van v. d. Hurk en na zijn opSluiting in de eel, aan den commissaris van politie kwam vragen, om hem nog eens een kleine vijf minuten met den arrestant alleen in de eel te willeia laten. Hetgeen de commissaris echter had geweigerd. De Roermondsche Rechtbank had een drietal dezer agenten veroordeeld. De be handeling dezer zaken nam Maandag de heele zitting van het Hot in beslag tot 's avonds 6 uur. De advocaat-generaal, Mr. Cnopius, con- cludeerde na een zeer uitvoerig requisitoir tot vrijspraak, omdat hij met een dergelijk materiaal als hij hier had, geen kans zag tot een veroordeeling te komen, Deze zaak had echter door de verklaringen de.r agen ten voor lamgen tijd het vertrouwen in de politie in hem geschokt, zeide hij. De verded.lger Mr. Coovels, uit Helmond, pleitte vrijspraak. Gouden beker gestolen. Te Willemsoord is, naar het Hbl. meldt, door het openbreken. van een kastje een gouden beker gestolen, ter gelegenheid van de onlusten te Tompico aan officieren en bemanning van Hr. Ms. Kortenaer aange- boden. Ook koffie! Men schrijft uit Almelo aan het Hbl.: Hoe tegenwoordig al het mogelijke wordt gedaan, om toch ook iets mee te krijgen van de oorlogs,winst, als is het ook op een wij ze, die geen licht mag zien, moge blijken uit het volgende: Als een loopend vuurtje ging in de buurt van een winkelier alhier het gerucht, dat hij koffie verkocht, zonder dat men daarbij li- chamen van broodkaarten behoefde at te geven. In een minimum van tijd was de man dan ook zijn „koffie kwijt". Toen men echter de koffie wilde drinken, was ze op- genietbaar. De politie kreeg hiervan lucht en stelde een onderzoek in. Nu bleek, da de man afval van koffie, bestaande uit stuk jes van koffieboonen, koffiedoppen, stokjes steentjes, zand enz., dat in branderijen voo hoogstens 10 cent per pond wordt ver kocht, aan den man bracht voor een gulden per pond. Een bakker hier kocht de vorige week het goedje van een koffierbanderij te Stadska- naal voor 10 cent en zette het nog dienzelf- den dag over aan een collega voor 30 cent per pond. Deze droogde het wat.in zijn oven en verkocht het ook weer dienzelfden dag aan een winkelier voor 50 cent per pond. Laatstgenoemde wist er blijkbaar geen weg mee, want een week later lever- de hij het weer terug aan den verkooper voor 60 cent per pond. Vervolgens ging het weer over aan een vierde voor 80 cent per pond, en kwam ten slotte in het bezit van den bovenbedoelden winkelier voor 87 cen per pond. Jammer, dat hierdoor juist de armstf menschen zijn getroffen. Benzinedieven. De politie te Zeist deed een belangrjjke aanhoudiDg van benzine, afkomstig van diefstal uit het vliegkamp te Soesterberg. De voorraad werd zonder geleidebrief vervoerd door een korporaal en een soldaat uit dat kamp, die mogeljjk meer benzine- diefstallen op hun geweten hebben. Deze aanhouding had tengevolge, dat de auto- verhuurder R. te Zeist in arrest werd ge- steld, terwijl proces-verbaal werd opge- maakt tegen een coiffeur aldaar, die even- eens benzine bleek te verkoopen. Nog werd bij een villabewoner te Bosch en Duin een voorraad benzine in beslag ge- uomen. Gestoorde feestvreugde. Het Belgisch co'mite te Eindhoven houdt hier een Vlaamsche kermis in //Apollo's Lust". Bet batig saldo komt ten bate der noodlijdende Belgeo. Er is aan ver- bonden eene tentoonstelling ran schilderijen van Belgische meesters. Verder een fancy fairer wordsn kunstconcerten gegeven en Hullebroeck verleent zijne verdienstelijke medewerking. Toen gisterenmorgen te 4 uur nog een twintigtal heeren en dames in echte Vlaam sche kermisvreugde waren, klonk een schot en vloog een kogel uit een militair geweer dwars door de zaal. In eene naburige fabriek zijn soldaten gekazerneerd. De oorzaak is nog niet bekend. De kogel die twee ruiten verbrijzelde, trof ge- lukkig niemand. Voor de tweede maal deserteur. Te Maastricht is Dinsdag een Duitschb deserteur (Feldwebel) in uniform aange- komen. 15 Aug, is diezelfde man in burger, onder opgave van een valschen naam, daar aangekomen naar het quarantainestation te Sittard overgebracht, maar vandaar weg- geloopen. Hij heeft zich toen aangemeld in Duitschland. Daar werd hij weer gekleed en nu hij bevel kreeg, naar het front te gaan, is hp weer ontvlucht. Weer eens een kerkbrand. 's GRAVENHAGE. Omstreeks 11 nur hedenmorgen werd brand ontdekt in den toren -van de nieuwe kerk aan het Spui, vermoedelijk veroorzaakt door het vlam- vatten vau vermolmd hout achter de kroon- lijst, bij het verrichten van soldeerwerk aan de spits, waarbij de naphtalamp werd ge- bruikt. De twee loodgitRrs, die het werk verrichtten, slaagden er niet in, het vuur te blusschen. De brandweer verscheen met veel materieel. Aanvankelijk was de waterdrnk niet vol doende. Na een kwartier konden de stralen echter het vuur bereiken. Verschillende autoriteiten, waaronder ook kerkelijke, waren spoedig aanwezig, o.a. de directeur van het bouw- en woningtoezicht, de heer Stoffels en den wethouder van openbare werken, den heer Jurriaan Kok. Het blusschingswerk werd onder leiding van den commandant Tuckermaus zeer krachtig aangevat. Tegen half 12 begon de spits ov«*r te hellen en spoedig moest het redden van meubelen enz. van het kerk- gebouw worden gestaakt, wegens het drei- gend gevaar. De toren was verzekerd en eigendom van de burgerlijke gemeente 's Gravenhage. Na een uur krachtig blussehen, bleek het gevaar voor toren en kerkgebouw ge- weken, doch onverpoosd werden waterstrafen over de rookende toren uitgestorthet zeer fraaie kerkorgel haeft door het water ernstig geleden. Blijkens otBcieel bericht, heeft onze deli- gatie in Amerika nog weinig moeilijkheden overwonnen. De uitroer van veevoeder zal niet worden toegestaan ereumin is aanvoer van grondstoffen te verwachten. Omtreni den graanuitvoer voor mensche- lijk voedsel, zal eerst defioitief beslist worden, als Amerika op de hoogte is van den nieuwen oogst en zijne gedragslijn zal bepaald hebben ten aanzien van de daarvoor voor Nederland beschikbaar te stellen hoe- veelheid. Hoewel de delegatie zal tracbten den uitvoer te verkrijgen van de nog niet be- dorven tarwe en mais en de Canadeesche gerst, door onze regeering aangekocht, zal hiervan waarschijnlijk twee derden aan de Belgische Reliefcommissie moeten worden afgestaan en zouden wij dus hoogstens 33000 ton, voldoende voor eene behoefte van 14 dagen, ontvangen. GEMEENTERAAD van TER NEUZEN. Vergadering van Donderdag 27 Sept. 1917, des voiormiddags 10 uur. Voorzitter de heer J. Huizinga, burge- meester. Tegenwioiordig de ledeu: A. Visser, E. H. T. van Borssum Waalkes, M. Eijke, D. Scheele, J. J. de Jager, G. de Ridder en J. de Feijlpr. Afwezig de heeren: R. Sclieele, J. de Bruijne, R. E. G. Nolson, L. T. van Hasselt, L. J. Geelhoedt en H. J. van den Ouden. Na opening der vergadering deelt de voor zitter mede, dat van de heeren Van Hasselt, Nolson, Geelhoedt en Van den Ouden be richt is in gel; omen, dat zij verhinderd zijn, de vergadering van lieden hij te wonen. De voorzitter stclt aan de onde: 1. VaststelSing r.otulen. De notulen der vergadering van 4 Septem ber 1.1. worden met algemeene stemmen on- verandend vastgesteld. 2. Ingekomen stukken. a. Een.-schrijven van F. Kramer te's Her- togenbosch, waarin deze te kcrmen geeft, dat hier wegens zijne henoeming aan de Depar- temenlsschool aldaar, zijne sollicitatie aan de M. U. L. O. school te Ter Neuzen niet kan handhaven. Aangenom-en voor kennisgeving. b. De voorzitter deelt jnaar aanleiding van een schrijven van den arrondissementsschool- opziener, betreffende die voordracht ter he noeming van een onderwijzer aan de school voor meer uitgebreid lager onderwijs 'mede, dat burgemeester en wethouders. voorstell-en, niet tot het doen eener benoeming over te gaan, aangezien het tegenwoordige aantal leerlingen (opMie school, in verband met het aantal lesuren dat door de leeraren der H. B. S. daar gegeven w|ordjt, het vormen van parallelklassen overbodig maakt, en liet onderwijs normaal kan gegeven worden. Ook jn verband met den te verwachten nieuwen toestand, waarbij het thaaus nog een open vraag is, of de gemeenteraad het noodzake- lijk zal achten de school, voor meer uitge- jbreid lager onderwijs te bestendigen, ach ten burgemeester en wiethouders. het niet raadzaam, thans een oiniderwijzer te henoe- men, die wellicht reeds na een jaar niet meer in de gelegenheid zou zijn. zijn taak voort te zetlen. Zij .stellen daarom voor, dispensatie te ver- zoeken van de verplicliting tot het benoemen van ©en tweeden onderwijzer aan die school. Met algemeene stemmen wordt dienovereen- komslig hesloten. c. F.en .adres vagi het bestuur der Ver- eeniging van Burgemieesters, en Secretarissen in Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen, luidende als volgt Het zal u 'wellicht bekend zijn, dat de Ver- eeniging van Burgemeesters en Secretarissen voor Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen, waar- van thans bijna alle Burgemeesters en Secre tarissen in liet voormalig 4e district lid zijn, moermalen, pa hare heroprichting in 1915, vergaderdc ter bespreking van verschillende gemeente administratie rakencle Ziaken. Zoo was een der hoofdpunten in de laat- stelijk gehouden vergaderingen „bespreking ilitvoering Distribuliewet 1916", wat tenge volge had dat werd ontwoirpen eene wel- liFht reeds door den gemeenteraad behanr delde regeling, tot disteihueering van goede- ren voor te vormen centrale gemeenten, ter wijl eene veelvuLdige hijeenkomst met Ret oog op, uit de tegen wo ordige tijdsomstan- dijgheden, nog te verwachten, voorschriften en heschikkingen, noodzakelijk zal zijn. Het behoeft geen betoog dat een en ander niet alleen; in het belong is van de ledien onderling, maar van groot nut is voor dege- meentebesturen. Eene andere kwestie is, welke hronnen van inkomsten heeft de vereenighig tot be- strijding van hare uitgaven. Daar ieder lid de kas steunt met ©an he- drag van J 2,50 aan contribulie fen dit totaal f niet toereikend is tot derving der uitgaven in 'thelang der gemeentfen en dat 1 rarer leden te doien, hebben wij Re eer bij dozen ter uitvoering van het besluit van de Alge meene vergadering van Dinsdag 10 October 1916 ie Hulst genomen, den gemeenflcraad te verzoeken, wel te wililen bewerken, dat uit de gemeentekas eene jaarlijksche bijdrage wcxrde verleend, herekend naar 10 cent voor elke 100 inwoners. Overeenkomstig het voorstel van den voor zitter wordt hesloten hieroveir bij de vast- s telling der begrootipg te besilissan. d. Een schrijvep van J. J. Stem pels, te 's Gravenhage, die daarin bericht- de be- noemipg tot leerares in de EngelSiche taal aan de H. B. S. gaarne te aanv.aanden en op 1 October aanslaa-ndc in functie hoopt te Ireden. Aangenomen voor kennisgeving. e. Een adres van luet hoofdbestuur der Vereeniging voor M. U. L. O., dat daarin te kennen geeft, vernomen te hebben, dat hij den raad plarmen aanhangig zijn, tot reor- ganisatie van bet iopdervvijs in deze gemeente; dat liet van oordeel is, dat best voor Ter Neuzen van belang is, de M. U. L. O:. school te behonden naast de II. B. S. dat liet bezijden de waarliiedid is, wat in den raad werd beweord, ill. dat de scholen voor meer uilgehreid lager onderwijs op vele plaatsen verdwijnen en vervangen wor den door scholen voor uitgebreid lager on derwijs; dat de M. U. L. O. school juist zeer b 1 o e i t, getuige de 'talrijke inrichtingen voor de M. U. L. O., die atom verrijzen; dat het M. U. L. O'. begeerd wordt, door een voornaam deei van de bevolking en in een gemeente als Ter Neuzen niet kan wor den gemist; redenen waarom het hoofdbestuur voor- noemd, ideal gemeenteraad dringend verzoekt, ide M. U. L. O. school te blijven belioudien. Overeenkomstig het voorstel van den voor zitter wordt met algemeene stemmen heslo ten dit adres in ©verweging te nemen, als de onderwerpelijke zaak aan de orde komt. f. Een pdiies van de afdeelhig Ter Neu zen van het Nederlanidsch Ondervvijzersge- nootschap, luidende als volgt: Hoewel dankbaar voor de verbetei-ing in den loop van hot jaar 1916 gebracht in de salarissen der onderwijzers in de gemeente Ter Neuzen, nieenxt de afdeeling Ter Neu zen van het Ncderlandsch Onderwijzers Ge- nootschap, onder verwijzing naar de bijge- voegde memorie van toelichting, beleefdde vrijheid, de raad te verzoeken, de vige«rende regeling der ondcrwijzersjaarwedden meer in overeenstemming te brengen met de wen- schen der onderwijzers en met den norm, 'die en door liet Rijksschooltoezicht en door de gedeputeerde staten van de meeste pro- vincien, ook van Zeeland, voorgesteld wordt De afdeeling verzoekt ten dringendste eene regeling vast te stellen, die minstens aan de volgende eischen voldoet: lo. het aanvangssalaris bedr*agt /700; 2o. Er worden 5 Hveejaarlijksche veriioo- gingen toegekend van /100; Ho de hoofdakte wordt beloond met 200 4o. de verplichte hoofdakte geeft recht op eene extra-verhooiging van 100; 5o. de legemoetkoming in de woninghuur voor niet-hoofden bedraagt /100; 6o. het hoofdschap wordt beloond met /300 boven het bedrag londer 4o. en is in geen geval lafhankelijk van het aantal onder wijzers aan die school; 7o. elke verplichte akte geeft recht op eene verhooging van 100; So. alle onderwijs (lierhalingsonderwijs in- begrepen) buiten de schooluren, wordt be loond met 1 per lesiiur. De memorie van toelichting luidt als volgt: Dat de afdeeling Ter Neuzen van het N. O. G. dd vrijheid neeint nu reeds, zoo kort na de laatste salarisherziening, in Uwe ge meente, op eene verbetering in die regeling aan le dringen, moet U reeds een denkbeeld geven van de teleurstelling, die dO'Or de on derwijzers in Uwe gemeente algemeen ge- voeld werd, toen de zaak haar beslag ge- kregen had. Voor alien, zoowel hoiofdenals onderwijzers, bleven de door Uw College vaslgestelde maxima beneden de verwachting. Voor de lioofiden kwam daar nog bij, dat ondanks hun uitdrukkelijk en jafzonderlijk ge daan verzoek, hun sal ails afhankelijk bleef gesteld van het aantal onderwijzers aan limi ne school. Aan hup billijk verlangen, ten- minste op een vast salaris ,le kunnen rekenen, had Uw College toch zeker zonder financieel bezwaar kunnen tegemoet komen, op de vervLilling van dien wensch hadden zij toch vast gerekend. Nu luangt hun nog steeds het gevaar boven 't h-oofd, dat hij vermindering van liet aantal leerlingpp, het toch al geringe salaris- met een of 2 maal f 50,daalt. De door de afdeeling voorgestelde regeling maakt een heel bescheiden figuur naast- de vele, die atom in den ilande, in TNoonden zoowel als in liet Zuiden of in beliandeiing zullen komen of reeds in behandeling ge- weest zijn en in vele plaatsen met voor de onderwijzers gumstigen uitslag. Bovenaan staat het kleine Limburgsche dorp Bruns- sum, waar eene regeling aangenomen is, nog guns tiger dan idle, Welke den gemeenteraden aianbevolen is door het Rijksschoioltoezicht in de le Inspectie. Deze regeling luidt: a. Aanvangssalaris /700; b. negen ver- i lo-o gin gen van f 100; c. maximum-salaris (dus j 1600) wordt ber-eikt na 20 jaar; d. f 200 vo-or de hoofdakte; e. geen afz-onder- lijke beloohing voor de verplichte hoofd akte; f. tegemo-etkoming woninghuur f 100; g. voor het hoofdschap /300; h. voor het onderwijs in de nuttige handwerken buiten de gewo-ne schooluren j 100i. vo-or her- halingsonderwijs 1,— per lesuur. Nu, in liet dorp Brunssum, stij-gt het sa laris van de onderwijzers-, niet-hoofden, tot 2000, waarbij dan nog komt 25 vo-or vak j en j 50 of 100 voor een of meer taal- akten. In de Idprpen Haelen, Beek, Eijgelshoven en Hoensbro-ek, ook vrij onbekende do-rp-en in de provincie Limburg zijn salaris-regelingcn aangenomen, die slechts weinig afwijkenv-an die, voorgesteld do-or het Rijksschool toezicht. O-oik in de Provincie No-ord-Brabant zijn in de laatste w-eken salarisregelingen vast gesteld, die guns-tiger zijn dan, -of ongeveer gelijk zijn aan de dioor de afdeeling Ter Neuzen gevraagde. Als voorbeeld diene die te U-den -en te "W-aspik: onderwijzer met hoofdakte maximum f 1500, ho-ofden 1750 en vrije w-o-ning en tuin.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1917 | | pagina 6