Laatste Berichten. landbouwberichten. GEMENGDE BERICHTEN. 4en daardoor terstond de ^stemming" er iD. Te 11 uur werd het matinee aangevangen door het muziskgezelsehap //Mozart" van Ierseke en er waren toen reeds vele fce- langstelienden. Dit aaatal nam steeds toe en was groot, toen het matinee omstveeks half 12 vervelgd werd door het Bataljons- muziekkorp3. Beide gezelschappen hadden ®er van hun vverk. Het matinee werd voortgezet, tot het tgd werd om alio gereed te zijn voor het laatste nummerhet festival, dat te half 2 uur sou.aanvangen. De geannonceerde voetbaiwedstrijd kon niet plaats hebben wegens gebrek aan ter- srein. Over het schietpltin, dat eerst voor bet doel was afgestaan, kon niet worden besehikt. De eommisaie had aanzegging gekregen, dat zij zelfs met man en macht zou geweerd worden. De voetballers Impen nu maar op de toekomst, dat er aihier ook e m sportterrein zal worden inge ichi. Met den middag k warn en de vreemde- lingen. Velen kwamen per rijwiel doch toen des namiddags de trein van Hulst, de tram en de trein van Sas van Gent arri- veerden, kwamen de vreemdelingen in grooten getale onze stad binnenstroomen. Op den Sehuttershofweg werd de stoet opgesteid. Onder het uitvoeren van lustige marschen door de verschillende muziekge- zelschappen bewoog de stoet zieh door een aantal straten naar de markt.' Terwiji de stoet zich voortbewoog wer den de afgevaardigden der deelnemende gezelschappen, te weten die der ,/DeYer- eenigde Werklieden", *Con Attezzione" van Kwadendamme, //Elk naar zijn krack- ten" van Hoek, //Viijt en volharding" van Hulst, //Mozart" van Yerseke, ,/Bataljons- muziekkorps" van Vlissingen, „Concordia" van Axel, „Volharding" van Zaamslag en #De Vereeuigde Vrienden" van Sas van 'Gent door het bestuur der Feestcommissie op het stadhuis ontvangen. Bij afwezigheid van den burgemeester werden de afgevaardigden namens het be- jtuur der feestcommissie verwelkomd door len waarnemenden burgemeester, den beer Fan Borssum Waalkes, die ook de herin- reringsmedailles overhandigde. In verband met den korten tijd die voor de gezelschappen nit Zuid Beveland restte werd ook terstond overgegaan tot deuitreiking dergeldpremien. Deze vielen ten deel als volgt30 aan //Mozart", 25 aan //Con Affezzione", 20 aan //Elk naar zjjn krachten" 15 aan //De Yereem'gde Yrienden" en 10 aan //Volkarding" van Zaamslag. Ondertus chen was op de muziektent op de Markt aangevangen de uitvoering der muziekstukken door de verschillende ge zelschappen, waarbij veel belaDgstelling yan het talrijk aanwezige publiek werd onder- vonden. De duisternis begon reeds in te vallen, toen het gezelschap van Sas van Gent met een paar goed gekozen nummera het festival besloot, en met een vrooljjken marsch naar het eendaagsch vergaderlokaal marcheerde. Te voren hadden ook de verschillende muziekgezelschappen, na hun werk op de muziektent te hebben verricht in de straten der stad hun tonen doen hooren. Niet het minst kweten zich hierbij van hunne taak de militaire muzikanten. Zij, die hun werkzaam aandeel in het feest hadden, konden zich toen pas eeniger- mate orienteeren. Het bleek hun, dat er seer veel volk in de stad was, dat zoowel de lokalen der stkd als de inrichtingen op het terrein der amusementen buiterigewoon bezocht waren en dat men voor het eene deel zich goed amuseerde, voor het audere deel in de winkels enz. goede zaken maakte. Er heersehte in de de straten der stad <een aangename toon, niet door wanklanken ■onderbroken. De tegen 10 uur aangekon- digde tram der Zeeuwsch-Vlaamsche ver- trok te 11 uur met 11 gevulde wagens *de trein naar Sas van Gent was eenigen tgd te voren ook vertrokken met eenige honderden feestgangers en ook vertrok daar- heen nog een stoomboot. Steeds naderde het middernachtelijk uur. Het terrein der tegten achter de H. B. S. wertoonde nog een groote drukte. De stoom- earroussel bood een bljjkbaar vroeger nooit gckende attraetie. Toen de middernachtelijke klokketonen weergalmden was de pret uit. De inrich tingen van yermaak werden gesloten. Spoedig keerde alies tot zijne rust weer. Het feest van 1917 was voor de Ter Neuzenaren voorbijgegaan, Beluisteren we de verschillende gesprekken, dan hooren we een dankbaren toon aan het adres der feestcommissie, die het initiatief heeft ge- nomen voor al hetgeen de vorige week door honderden genoten is, niet het minst atemmen in dien danktoon mede, de nering- ■doenden, die goede zaken maakten. De orde werd in geen enkel opzicht ver- stoord en naar we vernamen was de auto- riteit die door zijne vergunning het orga- niseeren van dit feest mogelgk maakte ten voile tevreden over al de genomen maat- regelen. Op zijne medewerking mag Ter Neuzen, als het in de toekomst nog noodig is, zeker staat maken. Gereformeerde Kerk, Door Ds. A. Scheele, predikant bg de Geref. kerk te Yeere, is het beroep naar Xapelle-Biezelinge aangenomen. Door Ds. J. Fraanje te Goes, is be- dankt voor bet beroep naar Rotterdam. Examen politiediploma. Bg het te Utrecht gehouden examen is het politiediploma, met aanteekening, be- haald door den beer G. Wiskerke te Koe- wacht. Aan het examen namen 375 candidaten deel. 60 verwierven het diploma met aan teekening en 107 het gewoon diploma, terwiji 268 werden afgewezeD. Vlaamsche Hoogeschool te Gent. Aan den heer J. H. Th. W. Reimers, hoofdredacteur van De Veldpost is een professoraat aangeboden aan de Vlaamsche Hoogeschool te Gent. Een ontrouwe kassier. Naar uit Middelburg gemeld wordt, is aldaar gearresteerd de 55jarige onderwijzer L., uit Nieuw Namen, die sedert 15 dezer zijne standpiaats aldaar verlaten had. Hij had sedert vertoefd te Rotterdam, Amster dam en Leeuwarden, doch had nergens rust. Bij zijn aanhouding vertoefde hij te Middel- burg in een hotel. Bij het ingestelde onder- zoek zou gebleken zijn, dat hij als kassier der Boerenleenbank in een tijdsverloop van 8 jaren een bedrag dat de f 35,000 te boven gaat, zou verduisterd hebben. Bij zijn aanhouding had hij een bedrag van ongeveer 200 bij zich. Verblijf ontzegd. De commandant der stelling van de inonden der Maas en der Schelde heeft het verblijf in zijn gezagsgebied cntzegd aan Henri Louis Peers, geboren 23 Februari 1870 te Haamstede, wonende te St. Laureijns (3.), van beroep landbouwer, van nationaii- teit Belg en Leopold Baert, geboren den 15 Juli 1896 te Ter Neuzen, wonende te Sas van Gent, van beroep landbouwersknecht, van nationaiiteit Nederlander beiden wegens het betrokken zijn bij den smokkelhandel. Regeeringsschoenen en klompen. Yan overheidswege zullen aan hen, die daarvoor in de termen vallen, beschikbaar worden gesteld, bons, die door de winke- liers in mindering zullen worden gebracht van den winkelprijs. De personen, die voor deze voorziening in aanmerking ko- men, ontvangen dus een bon, waarmede zij naar den winkel gaan. Zij betalen den winkelprijs, verminderd met het bedrag, dat de bon aangeeftde winkelier teekent op de bon een verkoopsverklaring en ont- vangt tegen inievering van den bon het aanvullend bedrag. Yoor deze voorziening komen alleen in aanmerking de volgeude soorten Mansschoenen, waarvan de winkelprgs niet hooger is 9 daarvoor wordt dan een bon ter waarde van f 3 gegeven. Voor jongensschoenen, zijn deze cijfers maximum winkelprijs 7.50, bon 2.50 kinderschoenen maximum winkelprijs 4, bon 2,50vrouwenschoeisel (bandschoe- nen en pantoffels) 6 en 2,50. De kooper betaalt dus ten hoogste voor mansschoenen 6, voor jongensschoenen f 5, voor kinderschoenen 1,50, voor vrou- wenschoenen 3,50. Voor klompen zal de regeling in het al- gemeen deielfde zijn als voor schoeisei. Er zullen bons worden verstrekt, waarvan de houder bij den winkelier zal kunnen krij- gen een paar mansklompen voor 0,60, een paar vrouwenklompen voor f 0.50, een paar jongensklompen voor f 0,40 en een paar kinderklompen voor 0.30. De winke lier zal tegen inievering van den bon ont vangen 0,60 voor een paar mansklompen, 0,55 voor een paar vrouwenklompen, 0,45 voor een paar jongensklompen en 0,35 voor een paar kinderklompen. Per gezinslid zal een paar scboenen per jaar volgens deze regeling verkrjjgbaar zijn. Het aantal paren klompen is in verband met productievermogen der klompenindu- strie nog niet vast te stellen. Voorloopig zal met een paar per gezinslid wordea be- gonnen. Inlijving militielichting 1918. Van 2226 October 1917 zal worden ingelijfd twee derde gedeelte van de getallen der dienstplichtigen van de lichting 1918, toegewezen aan het regiment genie- troepen (hier onder niet begrepen, zij, die zijn bestemd voor opleiding tot milieien- telegrafist of -telefonist of voor den motor- dienst). De inlijving van het overschietend een derde gedeelte dier diensplichtigen zal ver- moedelijk einde Maart of in April 1918 plaats hebben. Ten aanzien van militieplichtigen, be- hoorende tot het regiment genietroepen (hieronder niet begrepen, zij, die zijn be stemd voor opleiding fiot milicien-telegra- fist of -telefonist of voor den motordienslj, die in het genot zijn van uitstel van eerste- oef&ning tot het tgdvak, waarin de dienst plichtigen der lichting 1918, toegewezen aan het regiment genietroepen, moeten worden ingelgfd, wordt dit uitstel geacht te zijn verleend tot het tijdvak, waarin het overschietend een derde gedeelte van de dienstplichtigen dier lichting, toegewezen aan het regiment genietroepen, zal worden ingelgfd. De 27ste broodkaart. Men vestigt er de aandacht op, dat op het lichaam van de 27ste broodkaart noch koffie, uoch thee mag worden afgeleverd. Alleen het lichaam van de 26ste broodkaart blijft tot 30 September voor het verkrggen van koffie of thee geldig. Koffie en thee. Het Bureau voor Mededeelingen inzake de voedselvoerziening meldt Op 30 September a.s. houdt de voorloopige koffie-en thee-regeling op te werken. De bedoeling was, op dat tijdstip een defioitieve regeling in werking te doen treden. In- tusschen is dit niet mogelgk geblekeu, met het oog op de omvangrijke administratieve voorbereiding dier regeling, met name de uitreiking van koffie - en theekaarten. Daar- om zal nog eenmaal het lichaam der brood kaart, en wel die voor de 28ste week, dienst moeten doen ter verkrijging van thee en koffie. Deze broodkaart is echter tot 4 October noodig tot het verkrijgen van brood, zoodat eerst op 5 October daarvan gebruik kan worden geinaakt voor de koffie- en thee-distributie. In verband met een en ander is daarom bepaald, dat van 30 September tot en met 4 October geen thee of koffie zal mogen worden verkocht. Van 5 tot en met *13 October kan dan tegen inievering van het lichaam eener broodkaart voor de 28ste week een half or.s koffie of een half ons thee worden gekocht. Inmiddels hoopt men gereed te zijn met de invoeriDg der definitieve rfgeling. Jeugdige oplichtcr. Men schrijft ons uit Middelburg De politie aihier heeft ook een uitgebreid onderzoek ingesteld in zake de cplichterjjen, gepleegd door den 17jarigen M. uit Oost- bu;g. Deze jo»gen is de zcon van burg'r- ouders te Oostburg en moet reeds meer gttoond hebben het niet al te nauw met de eerlijkheid te nemen. De jongen, die zich voordeed als of hij er goed bij zat, pastte de volgende praktgk toe. Hij kwatn eerst een paar maal in een winke!, kocht daar voor belangrgke sommen a contant en kwam na eenigen tgd nog waardevoller artikelen op zicht halen. Deze verkocht hjj dan veelal weer bij andere juweliers hier en te Vlissingen, om spoedig of soms tegelijkertijd ook anderen de dupe te doen worden van zijne afkeurenswaardige handc- lingen. Ook reed M. meermalen met auto's en vergat daarbij ook af te rekenen. Het alzoo verduisterde bedrag loopt in de dui- zenden. Levensmiddelenvoorziening. Zondagmiddag werd in den tuin van het Schuttershof te Middelburg eene doortde afdeeling der S.D.A.P., den Bestuurders- bond en de cooperatie de Vooruit belegde bijeenkomst gehouden, ter verkrijging van een b«tere levensmiddelenvoorziening. De bijeenkomst was bezocht door ruim 1000 personen, onder wie velen uit Vlissingen en ook uit Goes, Souburg, Zieribzee en andere plaatsen in de provincie. Zooals de voor- zitter mededeelde, waren in de verschillende aanwezige organisaties 2054 arbeiders ver- tegenwoordigd. De beide sprekers, de heeren F. J. Jurgens, propagandist van den Fabrieksarbeidersbond en J. G. van Kug'khof, algemeen secretaris der S. D. A. P., betoogden, dat men doo?/ geregeld aandringen de regeering mojp,t aansporen tot het nemen van betere maat- regelen en haar steunen tegenover degenen, die hen willen be'etten die maatregelen te nemen in het belaug der rrbeiders, omdat ze met hun belang strijd g zgn. Beide heeren wekten de aanwezigen krachtig op zeif toe te treden tot di vak- beweging en de politieke partij nanieren daartoe op te wekken. Daar geen straat- betooging mocht worden gehouden, hetgeen volgens de meening van den tweedenspre- ker verboden is op een wenk van de re geering, gingen de &anwezigen rustig uiteen. KOEWACHT. In deze gemeente begint het her! alings- onderwijs voor jongens steeds op 1 October. Als er echter deze week geen petroleum aaugevoerd wordt, kan dit onderwgs dit jaar niet op dien datum aanvangen, wijl er in deze gemeente sinds lacgen tgd geen petroleum meer te verkrijgen is. De ZeerEerw. Heer J. M. F. G. Dierick van aihier, thans kapelaan te Gin- neken is door Z. D. H. den Bisschop van Breda benoemd tot pastoor te Sluis, in plaats van den ZeerEerw. Heer A. C. de Blieck, 18 Sept. 11. overleden, die ook in deze gemeente geboren was. ST. JANSTEEN. Vrijdagnacht werd door de kommiezen uit Hulst, aihier den smokkelaars een koe ontnomen. Zondagnacht 1.1. zijn door een kommies en drie soldaten-kommiezen in de buurt Heikant vier koeien aangehoudeu en naar Si. Jansteen gebracht. Het is werkelijk ge- wenschl dat door de betrokken politie tegen de smokkelarij streng wordt opgetreden want het gaat tegenwoordig al te ver. Zelfs ons kostbaar graan gaat den draad over. - Bij zekere Ch. de Geest aihier werd Vrijdagmorgen ontdekt dat een partjj be- werkt vlas van het erf was gehaald. Tot nog toe geen spoor van den diefstal waar- genomen. RECHTSZAKEN. Arrondissements-Reehtb. te Middelburg. De eerste zaak was Vrijdag, die tegen P. M. uit Ter Neuzen, de bekende onder den invloed van sterken drank een rijwiel te hebben ontvreemd. De eisch iuidde 6 maanden gevangenisstraf. Vervolgens werd behandeld de zaak tegen F. T. B., P. V. en D. C. S. uit Axel, alien beklaagd van diefstal van peren. Tegen de beide eersten werd bg verstek 5 of 5 dagen en tegen S. die wel ver- schenen was 5 of een week tuchtschool gevorderd. De volgende bekl. E. V. te Biervliet, beklaagd van diefstal van een zak gerst. ^Bekl. bekende een zak te hebben weg- genomen, maar hij wist niet of hij van zjitf7 vader of van een ander was. De eisch Iuidde 20 of 20 dagen. IM' verdediger Mr. Van Bortel bepleitte, dat" hier geen diefstal"berwezen is en bepleitte vrijspraak. Tegen E. v. A. eveneens te Biervliet Iuidde de eisch wegens heling van deze zak gerst een maand gevangenisstraf. Alsnu stond terecht J. J., schipper te Dordrecht, thans gedetiueerd, beklaagd van poging tot uitvoer van 60 K.G. harde zeep en g K.G. Kwatta. De eisch .Iuidde twee maanden gevan genisstraf. De verdediger Mr. Reus uit Dordrecht bepleitte een kortere straf en wel op grond van de omstandigheden, dat pleiter reeds een actie tot schadeloosstelling der Duitsche Maatschappij, voor welke bekl. kelenvaart, reeds heeft doen intrekken, als bekl. spoedig in vrijheid gesteld wordt, terwiji het verlof om het schip te doen uitvaren door de Nederiandsche autoriteiten is toegezegd. Spr. wijst op de zware straf, die bekl. er bij zal krijgen, als hij lang van zijn vrijheid verstoken blijft, Niet verschenen was F. K. uit Ter Neuzen. De eisch Iuidde bij verstek wegens diefstal van een tammen ekster f 10 of 10 dagen. Evenmin was verschenen J. A. uit Sas van Gent, wegens diefstal van een bad- handdoek Iuidde de eisch 10 of 10 dagen. De volgende bekl. L. B., vrouw V. uit Westdorpe, was wel verschenen, zij heeft volgens de getuigen een buurmeisje zeer onwelwillende woorden toegeroegd doch bekl. ontkende dit. De eisch Iuidde 10 of 10 dagen. Ook wegens Leleediging was gedagvaard J. K. uit Weineldinge, bij was niet ver schenen, hij heeft W. Nieuwenhuijze toege- voegd #scburk en oplichter". De eisch Iuidde f 10 of 10 dagen. Wegens mishandeling stond terecht S. A. uit Middelburg, toen getuige C. J. Bernard twee vechtende honden met een zweep wilde scheiden, gaf bekl. hem een klap in het gelaat. Bekl. zegt, dat het een duw is geweest. Getuige M. lleerveldt heeft gezien dat het een klap was, de pet van den eerste getuige vloog van zijn hoofd en zijn sigaar uit zijn mond. Eisch 10 of 10 dagen. Tegen J. M. te Middelburg, die W. Kerkhove een klap gaf bij een burentwist Iuidde de eisch 10 of 10 dagen. Wegens wederspannigheid tegen een agent van politie Iuidde de eisch bij verstek tegen P. O. uit Ter Neuzen f 20 boete of dagen. Wegens beleediging van en wederspannig heid tegen den gemeenteveldwachter J. de Roos te Biervliet stond terecht J. B. C. uit Hoofdplaat. Bekl. ontkende zich te hebben verzet of de bedoeling te hebben gehad de Roos te beleedigen. Eisch f 20 of 20 dagen. Eveneens wegens beleediging van een veldwachter Iuidde de zaak tegen B. F. v. O. te Hoek, die zeide een andere bedoeling te hebben gehad met zijne woorden, f 15 of 15 dagen. De laatste zaak was die tegen G. M. uit Hulst, die op 20 Augustus den gemeente veldwachter Cortvriendt met een klomp in het gezicht sloeg. Bekl. ontkende. De eisch Iuidde een maand. Uitspraak in alle zaken 28 September. Korte vreugd. Vrijdagmiddag bracht H. W. Franke, die 11 dezer voor de rechtbaDk te AlmeJo een gevangenisstraf van twee jaren tegen zich hoorde eischen en in afwachting van zijn vonnis in het huis van bewaring te Alrnelo is gedetineerd, tijdens het luchten den be- waarder Van Dort een slag tegen het hoofd toe, waardoor deze op den grond viel. Franke ontnam den bewaarder daarna de sleutel, ontsloot de deur van zijn gevangenis en vluchtte de straat op. Op de Wierdensche Straat werd hij door een paar burgers ge- grepen, die hem weder aan de gevangenis- ambtenaren overgaven. Koffiemolens in beslag genomen. De rijkspolitie heeft in den omtrek van Eindhoven reeds bij zeer vele boeren een inval gedaan en aanwezige groote koffie molens in beslag genomen. De eigenaars gebruiken deze molens om hun rogge of boekweit te malen. Deze method8 vindt veel toepassing. ('s Hertogenb. Ct.) Een borreltjesquaestie. Te Blerick tracht een ingezetene langs den rechterlijken weg een door hem ge sloten koop van onroerende goederen als ongeldig verklaard te krijgen op grond dat hij bjj het bieden niet toerekenbaar was tengevolge van dronkenschap. Ten behoe- ve van zgn procedure hebben verschillende cafehouders schriftelgke verklariugen over- gelegd omtrent het aantal borrels, dat de man op den dag der verkooping bij hen heeft gebruikt. Men is benieuwd te ver- nemen den hoeveelsten borrel de rechter als de beslissende zal aanwijzen. Een prachtgelegenheid voor een weddenschap onder de negen of boven de twaalf. Hoe de oorlogskosten belaald moeten worden. De //Daily News" behandelt de vraag hoe de oorlogskosten moeten worden te- taald z/Laten wjj eens aannemen" schrijft het blad, ffdat de oorlog door een of ander wonder vanavond eens plotseling ophield. Welken toestand zouden wij dan onder de oogen moeten zien. Wij hebbeD, naarglo- bale schatting, 60 milliard gulden uitgegeven aan den oorlog. Naar den huidigen maat- staf zou ieder volgend oorlogsjaar ons 36 milliard kosten. Van het reeds uitgegevene hebben wij 12 milliard reeds betaald in den vorm van belastingen en 48 milliard gulden geleend. Om de jaarlijksche rente van 36 milliard gulden te betalen, zullen wij jaarlijks 2400 millioen gulden moeten opbrengen. Het totaai onzer normale uitgaven voor den oorlog bedroeg 2400 millioen. Thans moet dit cijfer veel hooger zgn, omdat alles zooveel duurder is gewerden en er zooveel meer betaald moet worden voor onderwijs, wonen enz. Laat ons dit eens op 3000 millioen bepalen. Als wij ons ook nog op uieuwe oorlogen moeten voorbereiden wordt het veel hooger. Bij dit bedrag moeten wij voegen voor pensioenen enz. een minimum van 600 millioen gulden, zoodat de uitgaven totaai bedragen 6000 millioen gulden. Het cijfer kan niet lager zijn. Het zal hoogst waarscbijnlijk veel hooger zgn inis- schien vrel 7200 millioen. En voor iedsr jaar oorlog zullen er honderden miliioenen bijkomen. Levensmiddelenpolitiek. De Zondag te 's Gravenhage door den Haagschen Bestuurdersbond en de S. D. A. P. gehouden meetihgen teg9n delevensmiddelen- politiek der Regeering, waren door drie a vier duizend personen bijgewoond. Zij hadden een kalm verloop. Sprekers waren de heeren Vliegen, Oude- geest en Hermans. Onder meer waren aanwezig vertegen- woordigers van de Haagsche en de Delftsche politioagentenvereenigiDgen. Het Tweede Kamerlid, de heer Romans, heeft den Minister van Landbouw verschil lende sehriftelijke vragen gesteld over den kaashandel, o. a. of de export zal worden toegestaan voor de kaas die de kaaspro- ducentea sinds geruimen tijd niet kunnen verkoopen en waardoor zij bijna geen berg- plaats meer hebben en of, indien binnen korten tgd gesn uitvoer kan plaats hebben er niet meer kaas voor binnonlandsch ver- bruik in den handel kan worden gebracht en of de Regeering de kaas niet in groote hoeveelheden kan koopen en reserveeren als voiksvoedsel. Voorlichting van landbouwers. Het Bureau voor Mededeelingen in zake Voedselvoorziening meldt: De Minister van Landbouw, heeft de Regee- ringscommissarissen, het Toewijzingsbureau voor Veevoeder en de Veevoederbureau's uit- genoodigd, meer voeling te houden en, voor zooveel noodig, te zoeken met de leidende landbouworganisaties, ten einde voor het ver- volg de landbouwers beter in te lichten ten aanzien van vermeende grieven, hunnerzijds en hun duidelijk te maken, waarom bepaalde maatregelen die niet aangenaam zijn voor de boeren, noodzakelijk zijn, opdat aldus het we- derzijdsch vertrouwen worde versterkt en bij de landbouworganisaties de lust tot mede werking worde verhoogd. Aan de Veevoeder bureau's is meer in het bijzonder verzocht bij de toewijzing van de hoeveelheid- graan, die aan de boeren wordt gelaten, er, met inacht- neming der bestaande voorschriften, ernstig er.. Paar streven, dat de verschillende be- drijven in stand blijven en de productie van granen, peulvruchten en andere voor de voe- ding van mensch en dier onontbeerlijke ge- wassen zoo hoog mogelijk wordt opgevoerd. De grieven van de boeren. Donderdagmorgen 13 September j.l. heeft op het Departement van Landbouw een ver- gadering plaats gehad onder leiding van Mi nister Posthuma met een 25tal voorzitters van de verschillende Maatschappijen van Land bouw en van de Boercnbonden in ons land, bijgewoond ook door den Voorzitter en Se cretaris van het Nederlandsch Landbouw Co- mite en den Algemeenen Boerenbond, ter be- spreking van de onderwerpen, die den boe- renstand op het oogenblik in beroering bren- gen. De Minister zeide deze vergadering te heb ben belegd ten einde door een bespreking der getroffen maatregelen te kunnen voortgaan op den tot dusverre gevolgden weg van onder- linge samenwerking. In de eerste plaats stelt spr. aan de orde het houden van eigen ge- bouwd graan voor het bakken van brood. Waar deze gewoonte reeds zoolang bestaat en de boerenstand er bujtengewoon aan is ge- hecht, heeft spr. er naar gestreefd hiermede zoo lang mogelijk rekening te houden en hij heeft dat ook gedaan, niettegenstaande reeds in de vorige jaren van alle zijden bij spr. er op werd aangedrongen voor dit doel geen graan te laten. Thans is echter de toestand geheel veranderd. Sedert maanden is geen korrel graan van overzee aangevoerd, terwiji tevens vaststaat, dat dit ook in de eerste maanden niet zal geschieden. Ten gevolge hiervan is het noodzakelijk, dat het Neder iandsche volk zich voedt met brood, gebak- ken uit een mengsel van verschillende graan- soorten. En ongemotiveerd, ja onbillijk zou het zijn, hiervan een deel van het volk vrij te stellen. Dit is een last, die het Nederiandsche volk in zijn geheel zal moeten weten te dra- gen. Bovendien beteekent het verlies van elke KG tarwe, dat ook verloren gaat de hoeveel heid andere graansoorten, waarmede die KG zou kunnen worden vermengd, omdat deze soorten op zichzelf onbruikbaar zijn. De heer K 1 o o s t e r (Stichtsche Boeren bond) noemt het zeif bakken van brood van de boeren een natuurrecht, waarvoor de boer zwoegt en slooft. Spr. bepleit den boeren iets te laten. Controle acht spr. toch niet mogelijk en hij vreest voor Iijdelijk verzet. De Minister wijst er op, dat hij hier spreekt tegen de hoogste leiders in den land bouw, van wie spr. besliste medewerking vraagt. Men moet zich hier dus heenzetten oyer de motieven, die de boer kan doen gelden, die een gevoel van wrevel weliswaar moet overwinnen, maar die, wat de voeding betreft, op den stedeling toch veel voor heeft. De heer K 1 o o s t e r erkent, dat de maat- regel een dringende noodzakelijkheid is. Spr. heeft slechts willen wijzen op het feit, dat de uitvoering niet mogelijk zal zijn. Overigens verklaart hij zich bereid, zooveei in zijn ver- mogen is, de gevraagde medewerking te ver- leenen. De heer Van Wichen (Z.-H. Boeren bond) verklaart zich namens zijn organisatie gaarne bereid om mede te werken tot berei- king van het goede doel, dat de Regeering be- oogt. Spr. bepleit echter geen streng dwang- systeem toe te passen. Daarom juicht spr. het ■ll1™'j'-'T.evn ■aiii'ii ■■n

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1917 | | pagina 2