ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. No. 6587. Dinsdag 25 September 1917. 57e Jaargang. i De Oorlog. ABDNNEMENT: ADVERTENTlfiN BESSENSAP. Telefoon 33. Bit BlaS TsrgGfeijnt MaanSag-, WoaasSag- en VrySagayond, nitgezonderd op Feestdagen, bij de Firma P. J. YAH DE 8ANDE te Ter Nenzen. BINNLNLAND. Volksfeesten te Ter Neuzen. ht 3 maanden binnen de stad 1.—Franco per post voor Nederland 1.10. |i] vooruitbetalingvoor Belgie 1.40, voor Ned.-Indie en Amerika /1.65, overig Buitenland s4-. abonneert zich bij'de Uitgeefster, of buiten Ter Neuzen ook bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Van 1 tot 4 regels 0,40, Voor elken regel meer 0.10, Bij direst© opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt d& prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief. Inzending van advertentien voor 1 lilts* op den dag der uitgave. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN maken bekend, ingevolge circ. No. 25446: a. de aflevering en het daarmede ver- band houdend vervoer van bessensap met een extractgehalte van minder dan 8 ®/0 is verboden b. voor bessensap met een extractge halte van 8 °t meer worden vastgesteld de volgende maximum- prjjzen Prjjs van 1/1 flesch bessensap door den fabrikant franco laatste spoor of veer af te leveren aan den winkelier/0,38 idem van 1/3 flesch0,20 pr^svan 1/1 fleschvoordenconsament n 0,45 h n V2 n n n n 0.23 Ais staangeld voor de flesch mag door den verkooper ten hoogste 8 cent worden berekend, welk bedrag bp franco teruggave moet worden gerestitueerd. De winkelier zal a/d consument geen kosten van thuisbezorging in rekening mogen brengen of hem den aankoop van andere artikelen als voorwaarde opleggen. Ter Neuzen, 21 Sept. 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HU1ZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. Uitbreiding der distributiemaatregelen. Iu de rede, waarmee Minister Cort v. d. Linden uit naam der Koningin de zitting der Staten-Generaal opende is medege- deeld dat maatregeien om den meest drin genden nood van ons volk te voorzien, weldra aan de Staten-Generaal zullen worden voorgesteld. In verband hiermede verneemt de 0. Crt. dat hierbij gedoeld wordt op eene uitbrei ding van de distribute, waardoor dan ook voor de komende periods aanmerkeljjk hoo- gere sommen zullen noodig zijn dan voor de maanden die achter ons liggen. Naar ver- luidt, is aan het departement van Land- bouw, Njjverheid en Handel reeds gerui- men tjjd in voorbereiding een wetsontwerp waarbjj belangrijk boogere bedragen voor de levensmiddelenvoorziening in het laat ste kwartaal van 1917 en voor het jaar 1918 worden aangevraagd. De verschjjning van dit wetsontwerp kan spoedig worden tegemoet gezien. Niet alleen zal meer geld noodig zijn voor de verschillende arti kelen, welke reeds thans onder de distri bute fallen, en zal ook met de verstrekking van schoenen en klompen veel geld ge- moeid zijn, maar bovendien zijn nieuwe maatregeien in voorbereiding ten opzichte van de distribute van vet. Ook zal het wel tot distributie van rundvleesch moeten komen, gezien het feit dat de varkensstapel zoo geweldig inkrimpt tengevolge van het niet aankomen van veevoeder. Of ook melk zal worden gedistribueerd, staat nog niet vast. Wel kan voorspeld worden dat de melkprijs in den komenden winter zal sty- gen. Wij hoorden een maximumprijs van 15 cent per liter noemen. Maar daartegen- over staat, dat het in de bedoeling ljgt, op ruimer schaal dan thans melk beschik- baar te stellen tegen den prijs van 11 cent per liter voor zieken, zwakken en kinderen. Duurte-toeslag rijkspersoneel. Naar aan de N. R. Ort. wordt bericht, zal de dnurtebjjslag roor het rijkspersoneel worden uitgestrekt tot inkomens van f 4000. Onze kolenvoorziening. Naar aan het Hbl. werd medegedeeld, zouden de Engelsche kolen in Nederland kunnen geleverd worden tegen een prijs die zeker Diet hooger is dan 50, zelfs zou er geen reden zjjn om aan te nemen, dat de prijs niet f 25 zou kunnen zijn, inclusief vracht en assurantie. Dit Ijjkt erg mooi, doch men zal nog wel zoo ver niet zijn. Om tot die prijzen te kunnen dalen, zou de vracht en assu rantie aanzienljjk lager moeten worden en dit is niet te verkrijgen dan door mede- werking van Duitschland, dat onze kolen- sehepen voor de vaart naar Engeland eene ▼eilige route zou moeten laton, zonder ge- vaar om getorpedeerd te worden. Bespre- kingen daarover worden reeds gevoerd. Brood in cafe's. Het Bureau voor Mededeelingen in zake de voedselvoorziening herinnert er aan, dat, met het oog op de schaarschte aan brood- koren, het verstrekken van brood bjj de maaitjjden in de cafe's en restaurants ver boden is. Het is volstrekt noodig, dat aan dit verbod de hand worde gehouden en het publiek kan daartoe zelf krachtig mede- werken, wanneer het, indien prijs wordt gesteld op brood bjj den maaltijd, zelf wat brood of beschuit medebrengt. Boter genoeg! Door tal van huismoeders wordt gevreesd, dat er in den a. s. winter niet voldoende boter zal aanwezig zijn, zoodat op groote schaal boter wordt ingeslagen, die z. g. wordt ,/ingemaakt". Naar wij uit de beste bron vernemen bestaat er echter geen reden tot ongerust- heid, dat men in de wintermaanden gebrek aan boter zal hebben. Immers van Regee- ringswege is thans reeds niet minder dan 2,400.000 E.G. inmaakboter in koelhuizen opgeslagen. (H. Crt.) Het spoorwegverkeer. Vrijdagmorgen is, naar het N. v. d. D. meldt, besloten, met ingang van Woensdag a.s. het goederenvervoer op de spoorwegen telkens des Woensdags geheel stil te zetten. Kolenschaarschte. Vanwege de Rijkskolendistributie is, naar het Hbl. meldt, aan ondernemers van passa- giersbootdiensten aangezegd, dat des Zon- dags niet meer gevaren mag worden. Voor gister was nog een beperkte dienst toege- staan, maar volgende Zondagen zullen alle diensten moeten vervallen. De directies van ondernemingen, welker booten niet aan spoorlijnen liggende plaat- sen aandoen, stellen pogingen in het werk om voor haar booten ee'n beperkten Zon- dagsdienst te mogen behouden. Engelsche en Duitsche krtjgsgevangenen. De Regeering heeft er na onderhandelin- gen hier te lande met vertegenwoordigers van de Young Man Christian Society in toe- gestemd, dat deze vereeniging ten behoeve van de uit Duitschland hier komende En gelsche krijgsgevangenen cantines inricht met lees-, rook- en secretariezalen, evenals die in Zwitserland te Murren, Chateau d'Oeux en Levsin ingericht werden. Intus- schen bleek het benoodigde voor de inrich- ting en proviandeering hier of niet verkrijg- baar, of veel fe kostbaar, zoodat alles uit Engeland zal moeten worden aangevoerd. Voor de Duitschers zal Duitschland waar- schijnlijk barakken in de buurt van Apel- doorn laten bouwen. Voor de Engelschen werd o.a. met het Zeebad Scheveningen on- derhandeld, dat slechts het Grand Hotel daarvoor beschikbaar wilde stellen. Enge land zou voor de verwarming zorg dragen. DE ALGEMEENE TOESTAND. In Vlaanderen heeft de toestand, die na den aanval van de Engelschen ten O. van Yperen was ontstaan, geen noemenswaar- dige veranderingen ondergaan. De Duitschers hebben schrijft de N. R. Crt. in hun officieel bericht den on- dervonden tegenslag ten naaste bij toege- geven, door te zeggen dat ten N.-W. van den weg Yperen-Meenen een deel van het terrein in's vijands handen is gebleven. Dat is het terrein van het Glencorsebosch, de Nonnebosschen en de Westelijke rand van het Polygoonbosch van Zonnebeke met het gehucht Veldhoek. Van Zevenkote, even- eens niet meer dan een vlek, reppen zij niet. „De in de strijdzone liggende plaatsen zijn alle in ons bezit", zegt het Duitsche bericht. Onder plaatsen moet men hier blijkbaar op zijn minst dorpen verstaan, zooals Zonne beke en Passchendaele, die echter een heel eind achter het aangevallen front liggen en, volgens de voorstelling der Engelschen, Donderdag geen aanvalsdoelen van hun in- fanterie waren. De verwachte tegenaanvallen van de Duitschers zijn dadelijk met groote hevig- heid los gekomen, maar hebben hun, vol gens Haig, slechts zware verliezen en geen enkel voordeel gebracht. De uitkomst van den aanval is dan, dat op de bolronde bocht, die het Engelsche front tusschen Driegrachten en Veldhoek maakt, ten N.-O. en vlak ten O. van Yperen een paar bultjes van niet al te grooten omvang zijn geko men. Maar in die buiten lagen buitenge- woon sterke stellingen, waar de Duitschers zooveel manschappeh hadden samenge- trokken, dat er volgens Renter vier op elken meter kwamen. „De strategische beteeke- nis der overwinning moet te gelegener tijd op de ondubbelzinnigste wijze aan den dag komen Het was een slag ter vermeeste- ring van beheerschende stellingen", voegt Reuter eraan toe. Het Duitsche commen- taar verklaart daartegenover: „In* het trechterveld en de afweerzones begon een verbitterde worsteling. Daar al werd de Engelsche aanvaiskracht geknakt. Weliswaar wisten Engelsche afdeelingen in de richting Passchendaele-Getuvelt terrein te winnen, maar in het kruisvuur der Duit sche machinegeweren, die eenskiaps overal in de flank en den rug der Engelschen uit trechters en nesten opdoken, en het sper- vuur der Duitsche batterijen liep de Engel sche aanval ook hier vast. Dadelijk inge- zette en krachtig uitgevoerde tegenstooten wierpen de Engelschen in het trechterveld en de afweerzones terug." Het is de gewone tegensteliing tusschen de voorstellingen, die beide partijen in zoo'n geval geven. Maar uit het feit, dat de En gelschen meer dan 3000 gevangenen en eenige kanonnen namen, en uit de opschui- ving van de frontlijn volgt toch, dat het voordeel aan Engelsche zijde was. De Duitschers hebben op het Noordelijke gedeelte van het Oostelijke ooriogsterrein van hun kant een nieuw voordeel op de Russen behaald, dat er meer naar uitziet, of het verandering in den toestand zal bren gen. Na den stoot tegen Riga was het front daar in een bocht met een straal van ongeveer 60 K.M. achter om die stad heen komen te loopen. Hetv?ene uiteinde van dien boog berustte op net strand van de Golf van Riga bij den mond van het ri- viertje Melupe, het andere, Zuidelijke uit einde op Friedrichstadt. Vandaar zette de linie zich ten Zuiden van de Duna naar Ja- cobstadt voort, dat totnogtoe in Russisch bezit was. Nu hebben dc Duitschers, vol gens hun officieele avondbericht, ten N.W. van -Jacobstadt, ten Zuiden van de rivier, een aar.val gedaan, waarbij zij door de Russisc'he stellingen daar heen zijn gebro- ken, een stoot dus, die het Russ'sche front ten Zuiden van de Duna in tweeen heeft gesneden en de Russen zal nopen ook daar naar de overzijde van de rivier terug te trekken. jacobstadt wordt tegelijkeftijd van links bedreigd en komt nu in een omvat- ting door den vijand. Het bericht van een ontruiming van de stad door de Russen zou dus geen verrassing zijn. VERKLARING OVER BELGIE. De Vorwarts( verneemt, dat de rijkskan- selier a.s. Donderdag in den Rijksdag een verklaring over Belgie zal afleggen. Naar het blad verwacht, zal ze, wat den zakelij- ken inhoud betreft, niet veel verschillen van het officieuze artikel in de Munchener Neu- este Nachrichten, behelzend dat Duitsch land, onder voorwaarde dat zijn tegenstan- ders ook afsland doen van verovering, be- reid is de onafhankelijkheid van Belgie te herstellen. De Vorwarts hoopt, dat de kanselier niet zoo onverstandig zal zijn te zeggen ge- lijk het Miinchensche biad deed dat Duitschland waarborgen voor de werkelijke onzijdigheid van Belgie noodig heeft. Bel- gie's onzijdigheid was tot het uitbreken van dezen oorlog zoo goed gewaarborgd als maar mogelijk was. Om ze nog beter te waarborgen is alleen noodig, dat aan alle kanten de goede wil voorzit, om ze ook te ontzien. Indien Engeland, brankrijk en Duitschland den komenden vrede met zoo sterke waarborgen omgeven, dat een nieu we oorlog zoo goed als buitengesloten is, dan verliest de kwestie van Belgie's onzij digheid trouwens haar beteekenis en haar angel. De Vorwarts constateert ten slotte twee feiten: le. De Entente, Engeland vooraan zelfs Ramsay Macdonald eischt volko- men herstel der onafhankelijkheid van Bel gie; 2e. Geheel Duitschland eischt behoud van Elzas-Lotharingen; zelfs Karl Lieb- knecht zou, als hij morgen rijkskanselier werd, den eisch van Frankrijk tot „desan- nexatie van E.-L. moeten af>vijzen. Men moet zich van weerskanten dus dui- delijk maken, dat er, tenzij deze eischen worden vervuld, geen sprake kan zijn van een vrede door vergelijk, docli slechts van een overwinning van de eene groep op de andere in een reddeloos vernietigde en uit- geputte wereld. EEN NIEUWE ONTHULLING VAN LANSING. De Amerikaansche staatssecretaris Lan sing heeft groote sensatie teweeggebracht door de publicatie van een telegram, dat door den vroegeren Duitschen gezant in Amerika, graaf Bernstorff, naar Berlijn was gezonden, eenigen tijd voor hel afbre- ken der diplomatieke betrekkingen tus schen de Vereenigde Staten en Duitsch land, Het telegram luidde als volgt: ,,Ik verzoek machtiging een som uit te beta- ien tot 50.000 dollars, om evenals bij vori- ge gelegenheden invloed op het Congres uit te oefenen door middel van de orga- nisatie, welke u bekend is en waardoor misschien de oorlog verhinderd kan wor den. In vorengenoemde.. omstandigheden is een openlijke en officieele Duitsche ver klaring ten gunste van IeUand zeer aan te bevelen, ten einde den steun te verwerven van de lner gevestigde invloedrijke Ieren." Het telegram van Bernstorff, dat den 22en Januari j.l. was verzonden, is naar men geiooft overgebracht door de Zweedsche legatie in Washington. Het Amerikaansche departement van buitenland- sche zaken verzekert, dat Bernstorff reeds kennis droeg van het begin van den onbe- perkten duikbootoorlog drie weken, voordat deze aangekondigd werd aan de regeering der Vereenigde Staten, geaurende welken tijd hij voortdurend verzekerde, dat Duitsch land verlangde de vriendschappelijke be trekkingen met de Vereenigde Staten te handhaven. Dit is de eerste bekende poging, om het Amerikaansche Congres om te koopen, wel ke ooit door een buitenlandsch diplomaat is ondernomen. DEPORTATIES IN BELGIE. De Belgischa regeering heeft, naar Reu ter meldt bericht ontvaflgen, dat gedurende de drie laatste weken een groot deel der burgerbevolking van Brugge is weggevoerd voor het verrichten van militaire werk- zaamheden achter het Duitsche front. Uit alle bejichten, die vau over de grens komen, biijkt, dat sedert twee maanden de burgerbevolking uit de streek bij het Duit sche front in Vlaanderen geleidelijk is ge- evacueerd. Slechts de mannen, die genood- zaakt werden voor het leger te werken, zijn in dat gebied gehouden. TEB NEUZEN, 24 Sept. 1917. Het weerbericht van het meteorolo- giscn instituut te De Bildt van heden luidt als volgt Boogste barometerstand onder 770 Zuid- Duitschland. Laagste barometerstand 751.8 Haparanda. Verwachting tot den avond van 25 Sept. Aanvankeljjk zwakke tot matige zuide lijke tot westelijke wind, nevelig tot half bewolkt, weinig of geen regen, zelfde temperatuur. Vrijdag werden de volksfeesten alhier in den namiddag voortgezet met een vlieger- wedstrijd. Daarvoor was een flink aantal deelnemers opgekomen. Trouwens, zij die de laatste dagen in den vroegen morgen of des avonds aan de boorden der Schelde beoosten Ter Neuzen vertoefden, konden waarcemen, dat er verschillende proeven werden - genomen met vliegers van allerlei vorm. Daarbij bleek meermalen dat, moge het maken van een mooien of een bijzon- deren vorm van vlieger een kunst is die meerderen verstaan, dat ze nog niet alle gescbikt zjjn voor het doel en het ver- mogen om in het luchtruim cp te stijgen bij meerderen ontbreekt. Tegen half drie uur kwamen de deelne mers en een groot aantal belangstellenden op de Markt samen en van daar trok men, voorafgegaan door het Bataljons Muziekkorps van het 39e L. W. B. I. van Vlissingen, dat daarvoor reeds was overgekomen, naar het terrein van den kamp, waarvoor gekozen was dat tusschen den Leeuwerikkenput en den Oesterput. Het woei een mooie bries uit het Westen, toch®°bleek de wind in de hoogere lagen nukkig en meerdere vliegers sneuvelden bij de poging om ze omhoog te krijgen. Een der eerste vliegers die krachtig omhoog steeg was het wapen van Ter Neuzen, doch bij het uitvieren kwam deze in een stand dat de wind er alle kracht op miste en de leeuw, die eerst zoo fier met den sleutel in z'n klauw tegen de baren wor- stelde, verdween in de golven, om door de teleurgestelde eigenares er aan Harden te worden uit opgevischt. Een clown lapte het beter en hield goed stand, de Yredesengel had ook moeite om naar omhoog te komen, wat bij velen een ver- gelijking met den wereldkrijg deed rijzen. Toch werden de aanhoudende pogingen ten slotte met succes bekroond. Dit doet ook moed scheppen voor het komea van den Vredesengel waarnaar millioenen thans met verlangen uitzien 1 Het Regeeringsvarken van 250 Kg. ruim voorzien van veel be- lovende bons kon het Diet ver brengen, telkeDS als het eenige hoogte bereikt had, duikelde het. 't Was een goede vergelijking met de distributie der varkens, voor een korten tijd duiken ze op, en de andere week zijn er weer geen varkens meer te bespeuren. Een mooi nagebootste soldaat steeg ook statig omhoog, en leek het ver te zullen brengen. Hij had daar in de hoogte zeker geen werk, rukte zich los van z'n koord era daalde naar de aarde, waar hij in een stuk land terecht kwam. Een span paarden voor een ploeg gespannen sloeg door dat voorval op hoi en naar we vernamen beliep de ploeg schade. Een bijzondere vlieger was een dusge- naamde rotoplane, die zonder staart wordt opgelaten en een flinke stijgkracht bleek te bezitten. Een reuzensigaar van het merk c/Donze" bewees zijn superioriteit. De lijst zou te lang worden, om alle vliegers op te sommen. Verschillende van gewoon model prijkten ten slotte aan lange koorden. De commissie had geen gemak- kelijke taak, ona de prijzen toe te kennen. Toch slaagde zij er zoodanig in, dat naar ons dacht de deelnemers zeer tevreden waren. Het werd der commissie ook ge- makkelijk gemaakt, doordat zij het aantal prijzen kon vermeerderen. Met de muziek voorop trok men terug Ter Neuzen. In de bovenzaal van het jHotel de Commerce" werden de prjjzen uitgereikt als volgt Voor den hoogst staande vliegerle Max. van Jole, 2e Arie Donze Jz., 3e J. Meertens Jz., 4e Achille de Vree, 5e Jacob Verlinde Cz., 6e Izak van Oppe, 7eJohan Koene. Voor den mooisten vlieger le de Vredes engel T. Nolson, 2e het Wapen van Ter Neuzen Koosje Harte, 3e een vlieger van mooien vorm Abraham Koene, 4e het Re geeringsvarken Raimond Nolson, 5e een mooien vlieger L. van Eck en 6e een dito P. Nieuwelink. Nog werd Jae. Dooms en Marcus Jochem die ook goed hun best hadden gedaan door de commissie een geldprijsje toegekend. Voor den origineelsten vlieger werd de prijs toegekend aan H. van Dijk die met de vermelde rotoplane had meegedongen^ Des avonds werd in het H Hotel des Pays-Bas" een druk bezoehte soiree gegeven door het Ter Neuzensch strijkensemble, onder leiding van den heer L. Goudstikker, dat bij verschillende gelegenheden in Zeeuwsch-Vlaanderen optrad, en een goeden naam verwierf. Het genoot ditmaal de medewerking van den heer Dragonetti, een violist van goeden naam, die we ook reeds vroeger hier hoorden en die thans ook in ons land geinterneerd is, en die zich ook thans weer deed bewonderen. Voorts werd een soiree-amusante gegeven door de jonge orkestvereeniging ffGresendo", directeur de heer J. Bierie Jr. in het cafe ffLa Belle Vue". De bovenzaal was overvol en velen moesten teleurgesteld terugkeeren. De opgekomen hebben daar genoten van de uitvoering der verschillende muzieknummers, door het orkest, terwijl een aangename af- wisseling werd geboden door de verschil lende voordrachten van den heer Aug. de Laat, karakter-humorist te Tilburg. De voordrachten wekten alle algemeene belangstelling, zeker niet het minst door de wijze waarop de heer De Laat deze weet op te dienen en uit de verschillende uitingen van het publiek bleek ten voile dat avonden als deze wel in den smaak vallen. DE LAATSTE DAG. Zaterdag was de laatste dag van het feest aangebroken. In den voormiddag was de lucht wel een oogenblik dreigend, doch daar bleef het bjj. Ook deze laatste dag was voor de volksfeesten gunstig. Bestond er vrees, dat door de veranderde en beperkte dienstregeling vaD den stoom- bootdienst de Zuid-Bevelandsche gezelschap- pen zouden moeten achterbljjven, deze heb ben zich niet laten afschrikken. Omstreeks 10 uur arriveerden met de boot uit Hans- weert de muziekgezelschappen van Kwaden- damme en Ierseke. Ze trokken met een opgewekten marsch door de stad en brach- NEUZENSCHE COURANT

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1917 | | pagina 1