GEMENGDE BERICHTEH. te Ter Neuzen. De geheele herstelling van de sluis wordt geraamd op rond 100.000. Maken van een nieuwe sluisdeurenberg- plaats te Ter Neuzen. De bergplaats voor de reservedeuren van de Oostsluis en de Middensluis te Ter Neuzen op bet Eiland tusschen den Oost- ea Middenkanaaiarm aldaar, is onvoidoende en moeiiijk bereik- baar. Het terrein is drassig. De reserve deuren iiggen grootendeels ongedekt op houten jukken, welke verteerd zjjn. Een nieuwe bergplaats is gewenscbtzij kan gemaakt worden op het terrein ten zuiden van de tramhrug over den Middenkanaai arm te Ter Neuzen. Volgens een daarvoor ©pgemaakt ontwerp zijn de kosten geraamd op 18.000. Bet werk is over twee jaren te verdeelen, zoodat voor 1918 te rekenen is op 9000. Aanleg van een tweede bavenkom te Breskens (3e gedeelte) en dempen van de Westspuikom aldaar. Met de in 1916 en 1917 toegestane bedrageu zal de Oostbaven- dam worden omgelegd. Het voor 1918 aangevi;aagde bedrag is bestemd voor de verlengiug van de beschoei'iog met daar- achter gdegen opslagplaats aan de oost- zijde van de bestaande haven en het maken van een begin van uitvoering van de tweede havenkom. Met den uit deze kom afkomenden grond zal de Westspuikom worden gedempt. De H. B. S. te Ter Neuzen. Aan de Memorie van Toelicbting tot de Binnenlandeehe Zakenbegrooting 1918 is het volgende ontleend Van de gemeenten, die verzocht hebben, dat hare hoogere burgerscbool door het Rijk zal worden overgenomen, dient Ter Neuzen het eerst in aanmerking te komen. De aldaar bestaande hoogere burgerschool is een z.g. //kopschool", eene inrichting, die uitsluitend de hoogste drie klassen eener normale hoogere burgerschool met vijfjarigen cursus omvat. Het onderwijs aan deze school sluit aan bij dat der derde klasse van de school voor m. u. 1. o., die in het- zelfde gebouw als de hoogere burgerscbool gevestigd is. Dit nieuwe schooltype heeft niet vol- daan. Het is gebleken, dat het m. u. 1. o., voorbereidende voor de derde klasse eener hoogere burgerschool, haar eigenaardig karakter veiliest en feitelijk een onderdeel van de hoogere burgerschool gaat uit- maken. Ter bevordering van een goeden gang van laken moeten beide scbolen een geheel vormen en door den verschillendsn aard van het onderwijs aan beide inrich- tingen zijn tal van nioeilijkheden niet te ontgaan. Ook met den besten wil tot samenwerking bezield kunnen bet schoel- hoofl en de directeur niet steeds denzeif- den koers heuden. In casu bleken bovendien de kosten der hoogere burgerschool na^et die der school voor m. u. 1. o. voor de gemeente Ter Neuzen te hoog. Zelfs met een Rijkssub- sidie van j 12 000 komt deze voor de drie klassen der hoogere burgerschool niet toe. Het schijnt daarom beter dat de school voor m. a. 1. o. van H. B. S. worde losgemaakt en deze laatste; door het Rijk overgeno men, tot een volledigen vijfjarigen cursus worde uitgebreid. De kosten der school worden geraamd op 22.090 's jaars. Aangezien bet in de bedoeling ligt de school tegen 1 September 1918 (het begin van der nieuwen cursus) over te nemen, zal voor 1918 rond 7500 noodig wezen. Voor nieuwe leermiddelen enz. zal 2000 benoodigd zijn. Deze bedragen worden dus onderscheiden- lijk op art. 129 en art. 130 uitgetrokken. De gemeente zal naar vermogen in de kosten moeten bijdragen. Volksfeesten te Ter Neuzen. De deze week alhier gehouden volks feesten hadden voor zoover zij reeds plaats hadden een goed succes. Woensdag werd het feest geopend met een concert op de Markt, gegeven door het muziekgezelschap ,,De Vereenigde Werk- lieden", onder leiding van den directeur, de beer A. Eeckhout. Bij die gelegenheid werd ook uitgevoerd het „Zeeuwsch-Vlaamsch Volkslied, dat ge- componeerd is door den heer A. Lijsen te Middelburg, op woorden van Ds. J. N. Pat- tist te Aardenburg. De componist verleen- de welwillend toestemming om de muziek ten behoeve van het muziekgezelschap te laten bewerken voor harmonie, wat de heer j. J. Bierle Jr. zeer tot zijne tevredenheid deed. Het is te verwachten, dat dit lied in de toekomst onder de Zeeuwsch-Vlamingen eene algemeene verspreiding zal te beurt vallen. Na afloop van het concert maakte de Feest-Commissie met het muziekgezelschap dat lustige marschen speerde, een tocht door de stad. Ondertusschen hield de handboogmaat- schappij „De Wester-Schelde" op het schietplein een schieting op de gaaipers en werd eene schieting op de liggende wip ge houden op een terrein nabij de Hoogere Bur- igerschool. Bij beide schietingen was veel animo. Voor de eerste waren 76, voor de 'tweede schieting 74 schutters opgekomen. Op het terrein achter de H. B. S., v/aar enkele'inrichtingen een plaats vonden, werd druk gebruik gemaakt zoo van de draai- molen als van de stoomcarroussel, terwijl het aantal dergenen, die in de schiettent blij- ken van vastheid van hand en oog wilden geven, voortdurend groot was. In verschillende lokalen der stad werd ge- legenheid^ tot dansen gegeven. Op enkele uitzonderingen na, was het bezoek daar niet druk te noemen. DE TWEEDE DAG, Donderdag, was aan de sport gewijd. Voorafgegaan door muziek, trokken com- missie en deelnemers aan den duurloop des namiddags naar het terrein buiten de Sas- sche poort, waar ook een groot aantal toe- schouwers aanwezig was. De baan was ongeveer 2/2 kilometer. Er kwamen uit een 12tal militairen. De ie prijs, eene zilveren medaille, werd ge- wonnen door J. C. Laan in 8 minuten, de 2e door Schotman in 8 min. 35 sec., de 3e door Hendrik Witteveen in 8 min. 40 sec., de 4e door H. J. Palman in 9 min. 25 sec. Bij den duurloop voor burgers kwamen uit 6 personen. De le prijs, eene ziiveren medaille, werd behaald door D. de Vos, in 8 min. 15 sec., de 2e door Ed. Guilliet in 8 min. 30 sec., de 3e door J. Weijnen in 8 min. 55 sec., de 4e door G. Hamelink in 9 min. 40 sec. Na afloop ging het nu in optocht naar de Markt, waar de verdere spelen zouden plaats hebben. Een groot deel der Markt was hlervoor doelmatig afgespannen, zoo dat een talrijke menigte een goed kijkplaat- sje kon vinden. Het aantal deelnemers aan den wedloop met hindernissen was zeer groot en de com- missie had dan ook gezorgd voor een flink aantal prijzen. Het was dikwijls een interes- sante kainp. De meeste moeite bood voor de deelnemers de schutting waar ze over moesten. Toch waren er, die deze hinder- nis met gemak passeerden en de rapheid waarmede enkele der kleinste deelnemers dat deden, wekte steeds bewondering. 't Was bij deze wedstrijd in 't geheel nier den grootsten, die met den eereprijs ging strijken. 't Was Andre Voerman, die in deze al zijne medestrijders de baas bleek en die een fraai horloge als le prijs won. De verdere uitslag was aldus: 2e pr. B. van der Sluijs van Axel, 3e pr. W. van Gelderen, 4e pr. J. v. d. Peijl, 5e A. Koch, 6e C. Hamelink, 7e J. de Smidt, 8e M. Klaassen, 9e W. Hamerlynck van Sas van Gent, lOe J. Klaassen, lie G. Kaan, 12e Loekemeijer, 13e P. Laurens, 14e P. Smet, 15e H. Gosiinga van Axel, 16e J. Buijze van Axel, 17e M. Dees en 18e Cor. de Brabander. De jongens, bij wier naam geen woonplaats is genoemd, zijn van Ter Neuzen. Alsnu volgde het aangekondigde num mer: gymnastiek voor meisjes. Dit nummer werd onder leiding van den heer Duizend- stra, onder begeleiding van muziek, uitge voerd door 24 jonge dames. Niettegen- staande de tijd van voorbereiding kort was geweest, bleken de leerlingen goed de les sen van hun leider te hebben gevolgd. Het was bepaald een succesnummer, waarop de heer Duizendstra en de jonge dames, die het nummer uitvoerden, met welgevallen kun nen terugzien, en het verwonderde ons niet, dat er een verzoek kwam tot herhaling van dit nummer, waaraan voldaan werd na den wedstrijd in hoogspringen met de wipplank. Daarbij gaven ook weder verschillende jongens, kiein van stuk, aanleiding tot ver- bazing, dat zij zoo hoog konden springen. Echter hoe hooger het touw rees, hoe meer deelnemers er af vielen. De grootste hoogte, die gepasseerd werd, was 2,10 M. Daarvoor haalde de le prijs Lijbaart van Hoek, en de 2e pr .de mil. Oos- tenburg, die ook 2,10 M. had gesprongen. De 3e en 4e pr. vielen bij loting ten deel aan J. Weijnen en G. Uijtenhoeven van Sas van Gent, die tot 2,M. hoogte hadden vol- gehouden. Onder aigemeenen bijval werden nu de reien der jonge dames herhaald, waarna ais laatste nummer volgde: touwtrekken. Dit was een wedstrijd, door de commissie op het programma gebracht voor krachtige mannen. Er gaven zich voor op 3 groepen militairen en verschillende groepen jongens. Het was te voorzien, dat de groepen mili tairen er in deze hunne concurrenten spoe- dig zouden uitwerken, wat dan ook ge- schiedde. Spannender werd het, toen zij tegen elkaar kwamen. De le prijs werd gewonnen door H. J. Knoops met S. Kersten en Rozenma, de 2e door Deelstra met Ooik en A. de Vries en de 3e door J. C. Laan, Kleefstra en Van Meerwijk. De prijsuitreiking geschiedde onmiddel- lijk na afloop, omstreeks 6 uur, en alge- meen hoorde men van de talrijke toeschou- wers, dat men aangenaam genoten "had. De commissie, die onder leiding van den heer Duizendstra de verschillende verrich- tingen van dezen namiddag verzorgde, heeft eer van haar werk gehad. Het heeft haar aan medewerking van deelnemers niet ontbroken, en zeker zal deze uitvoering de iiefhebberij voor sport wel doen toenemen. Voor het overige bestond weer voor ieder, die zich wenschte te amuseeren, dezelfde gelegenheid als den vorigen dag. Vandaag, weder diende, vliegerwedstrijd, en morgen Festival. Provinciaal Coalite „Aanpakken". Dinsdag 18 September 1.1. vergaderde het Provinciaal Comite voor Zeeland van „Aan- pakken" in de consistoriekamer der Ned. Herv. kerk te Goes. Daar het de wensch van het Hoofd-Comite is, dat de collecte door geheel Nederland in de maand Octo ber gehouden zal worden, kwam het Pro vinciaal Comite nu samen -om de laatste voorbereidingen voor dit werk in onze pro- vincie te treffen. Het Provinciaal Comite heeft zich, naar den aard van de provincie Zeeland, verdeeld in verschillende eilanden- Comite's. Deze eilanden-Comite's zullen zorgen voor al de gemeenten binnen hun ressort. Een circulaire zal worden verspreid aan de huizen van al de leden der Herv. kerk, waarin noodzakelijkheid en doel van het streven van „Aanpakken" wordt uiteen- gezet en een week na het verspreiden van deze circulaire zal de collecte worden ge houden. De arbeid is nu verdeeld en geor- dend, moge nu in de maand October Her- vormd Zeeland daadwerkelijk bewijzen dat het mede wil helpen om aan vele sc'hreiende nooden en vernederende toestanden in de predikantswereld een einde zal maken. Besmettelijke ziekten. Van 12 -18 Sept. zijn de navolgende besmettelijke ziekten in Zeeland ter kennis van den Centralen gezondheidsraad gekomen Typhus 1 geval te Ter Neuzen. Roodvonk 6 gevallen te 's H. Arends- kerke, 7 te Middelburg. 2 te Souburg, 1 te Riliand-Bath, 2 te Viissingen. Diphteritis3 gevallen te Groede, 2 te Schore, 1 te Serooskerke (S) en I te Zierikzee. De landstorm. In een te Leeu warden gehouden vergade- ring van landstormplichtigen beeft de heer D. van Santen, voorzitter van de Nederl. Vereeniging van landstormplichtigen, ge- zegd, dat er een wetsvoorstel gereed ligt om de mannen tusschen 30 en 40 jaar bij den landstorm in te schrijven om zoo den Minister de gelegenheid te geven, ook over dezen de beschikking te krijgen. Landstormplichtigen. De Vereeniging van landstormplichtigen in Nederland heeft zich met een adres gewend tot de Koningin, den Minister van Oorlog en de beide Kamers der Staten- Generaal met het dringend verzoek't daar- heen te leiden, dat de jaarklassen 1910, 1909 en 1908 worden afgelost en met klein verlof worden gezonden. Kerkelijke feestdagen en avondoefeningen. Door den Minister van Oorlog is de wensch kenbaar gemaakt, om in het algemeen geen avondoefeningen te doen houden in den vooravond van kerkelijke feestdagen. Wollen handschoenen. Door den opperbevelhebber van Land- en Zeemacht is bepaald, dat tegen den aan- staaDden winter wollen handschoenen in plaats van hand- of polsmoffen voor alle wapens zullen worden beschikbaar gesteld. Zand en grint naar Belgie. Het vervoer van grint en zand naar Belgie, is naar aan de Tel. gemeld wordt, niet, zooals in zekere bladen voorspeld werd, stop gezet. Er is een wijziging ge komen in de regeling. Zand en grint uit het land afkomstig moet via Sas van Gent naar Gent en die uit Duitschland via HansweertBath naar ADtwerpen gebracht worden. Een Duitsch vliegtuig. Woensdag is te Groede een Duitsch vliegtuig neergekomen, wegens gebrek aan den motor. De inzittende officier werd ge'interneerd. Nederlanders aan den dood ontkomen. Te Sas van Gent is schipper Schotte uit Bergen op Zoom met zijn zwaar beschaaigd vaartuig uit Gent aangekomen. Daarom- trent meldt de Tel. nader 't Schip was door een bom getroffen. De schipper en zijn vrouw zijc werkelyk aan den dood ontsnapt. lets van 't gebeurde was reeds over de grens doorgedrongen, maar zooals 't gew.oonlijk gaat met de gewone over driving. Schipper Schotte, die te Sas wel bekend is, zou een arm verloren hebben. De man is echter slechts aan den arm licht gewond. Er was een geweldige aanval op de havenwijk Port Arthur te Gent gedaan. 't Was tusschen 2 en 3 uur des morgens, toen een aeroplaan boven de Vlaamsche stad verseheen en eensklaps bommen iiet vallen. Er werden er zeven geworpen. Drie kwamen juist voor het schip en drie, er achter terecht. Deze vielen alien in 't water en richtten geen schade aan, maar een bom trof het achterschip, drong op korten afstand van de slaapplaats der echt- genooten door de roef en ontplofte in de benedenruimte, waar alles tot splinters ge stagen werd en men nog verwrongen ijzeren staven zien kan. Dank zij de water- diehte schotten zonk het vaartuig niet. Het schip, dat grint naar Gent vervoerd had, was leeg. De aviateur zweefde tang boven de plaats. Eenige uren later werden weer bommen geworpen, ditmaal op de wjjk Muide. Twee burgers werden gedood, en een kind dat van school kwam was zoo ernstig verwond, dat het, toen er niet spoedig genoeg ge- neeskundige hulp kwam, dood bloedde. Dat de schippers er wel eenigszins tegen op zien om naar Gent te varen is begrijpe- ljjk. Port Arthur is dan ook een militair punt geworden. Voederbieten. Het bestuur van den Bond van Coop. Landbouwvereenigingen ontving van het Ministerie van Landbouw bericht, dat spe-o dig maximumprijzen voor voederbieten vastgesteld zullen worden. De uitvoer van stoofperen en zoete appelen verboden. De uitvoer van stoofperen en zoete appe len is thans verboden. De ter veiling aan- gevoerde partijen zoete appelen mogen uit sluitend voor het binnenland of voor fabrie- ken worden geveild, stoofperen alleen voor het binnenland. Stoombootdienst gestaakt. In verband met den kolennood was de stoombootdienst tusschen Middelburg en Zierikzee Donderdag geheel gestaakt. Ook werd gemeld, dat de Prov. dienst op de Wester-Schelde, als er geen nieuwen aanvoer van kolen kwam, het nog slechts enkele dagen zou kunnen volhouden. Heden werd de dienst weer hervat, zoo dat er dus blijkbaar nieuwe aanvoer geko men is. Granen, ma'is en peulvruchten. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft het volgende bepaald: Art. 1. Het is verboden granen, mais of peulvruchten te vermalen of te doen vermalen. Art. 2. Het verbod van art. 1 is niet van toepassing op: a. molenaars, die ingevolge de distributieregeling van brood, bloem, meel en rogge, van 27 December 1916 (Stbl. no. 303), van de regeering grondstoffen ter vermaling ontvangen, voor zoover betreft de ingevolge deze regeling verstrekte grondstoffen; b. molenaars, die voor de vermaling van andere dan onder lid a van dit artikel bedoe!- de grondstoffen vergunning kregen van den regeeringscommissaris'voor de Rijksgraanver- zameling van de provincie hunner inwoning. Art. 3. De grondstoffen, bedoeld onder art. 2, a, moeten gedekt zijn door een factuur, af- gegeven door een in opdracht van de regee ring distribueerende autoriteit. Art. 4. De molenaars, bedoeld sub art. 2, b, zijn verplicht een moienaarsregister, uitslui tend volgens model, voorgeschreven door den regeeringscommissaris voor de Rijksgraanver- zameiing, aan te leggen en geregeld bij te hou den. Art. 5. De molenaars zijn verplicht de fac- turen, bedoeld in art. 3, benevens de registers bedoeld in art. 4, ter beschikking te houden van den regeeringscommissaris voor de Rijks- graanverzameling, van den burgemeester van de plaats hunner inwoning en van de met controle belaste personen. Zij zijn wijders verplicht op door den regee ringscommissaris voor de Rijksgraanverzame- ling te bepalen tijdstippen, op formulieren, vol gens door dezen vast te stellen modelien, af- schriften uit het moienaarsregister te verstrek- ken aan hem rechtstreeks of aan den burge meester van de plaats hunner inwoning, een en ander ter keuze van den regeeringscom missaris voornoemd. Art. 6. Het is aan de molenaars verboden granen, peulvruchten en mais of maalproduc- ten daarvan in voorraad te hebben, welke niet tevens gedekt zijn door een factuur als be doeld in art. 3 of welke niet zijn ingeschreven in het moienaarsregister als bedoeld in art. 4. Het is aan de moienaars verboden een maai- loon te heffen anders dan in geld. Art. 7. Bij overtreding of veronachtzarning van een der in deze beschikking gegeven voor- schriften kan de regeeringscommissaris voor de Rijksgraanverzameling de vergunning be doeld in art. 2, b, intrekken. Art. 8. In deze beschikking wordt verstaan: Onder granen: wintertarwe, zomertarwe, spelt, winterrogge, zomerrogge, wintergerst, zomergerst, haver, evene, boekweit en kanarie- zaad. Onder peulvruchten veldboonen (wier-, paarden-, duiven-, schapen- en waalsche), alle soorten groene en gele erwten, alle soorten grauwe erwten, alle soorten bruine, gele, en witte boonen. (Stct.) Voedertnlddelen voor dieren. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft het volgende bepaald: Art. 1. Het is verboden voedermiddelen voor dieren af te leveren of te vervoeren in anderen dan in ongemengden toestand, en onder ande re namen dan de werkelijke (natuurlijke). Art. 2. Tot de hierbedoelde voedermiddelen voor dieren worden onder meer gerekend te behooren: alle binnen- en buitenlandsche gra nen en peulvruchten, die als veevoeder mogen gebruikt worden; alle oliehoudende zaden en pitten en de verwerkingsproducten daarvan als buitenlandsche en inlandsche lijn- en ande re oliehoudende koeken; alle afvalproducten van meelfabrieken, gortpellerijen, stijfselfabrie- ken, cacao- en chocoladefabrieken, suikerfa- brieken en suikerraffinaderijen, als bostel, me- lasse, maiskiemmeel; voorts alle plantaardige producten, in verschen of gedroogden (ver- duurzaamden) toestand, benevens schaaldie- ren, zoomede afval daarvan, versch of ge- droogd (verduurzaamd). Art. 3. Het verbod van art. 1 is niet van toe- passing op van regeeringswege gedistribueer- de voedermiddelen. Art. 4. De Toewijzingscommissie voor Vee voeder te 's-Gravenhage kan ontheffing ver- leenen aan door haar aan te wijzen fabrieken, industrieeie inrichtingen en handelsbedrijven, mits, behalve de nader door haar zoo noodig te stellen voorwaarden, aflevering en vervoer geschiede in origineele verpakking of op door haar aan te geven wijze, onder vermeiding van de samenstelling van het voedermiddel. (St.ct.) Aardappelen, De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft bepaald, dat het vervoederen van voor de consumptie geschikte aardappelen aan het vee, met uitzondering van z.g. lcriel, ver boden is. Maximumprijzen van zaden. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft: I. vastgesteld de volgende maximumprij zen: Blauwmaanzaad /60, dederzaad f 35, bo- terzaad f 65, lijnzaad (slagzaad) J40, alles per 100 KG; zaaizaad (nader vast te stellen); II. bepaald: a. dat de onder I genoemde prijzen gelden voor goede qualiteit, droog en marktschoon geleverd, daar waar zulks door den Regee- rings-Commissaris voor de Rijksgraanverza meling wordt gewenscht, terwijl de prijs voor afwijkende qualiteiten naar verhouding la ger is; c. dat bij afwijking van de onder a ge noemde leveringsvoorwaarden kortingen over- eenkomstig de bestaande plaatselijke gebrui- ken dienen te worden berekend. Regeling voor consumptiemelk. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, gelet op de artikelen 2 en 8 der Distri- butiewet 1916, gezien zijn beschikking van 23 April, gewijzigd bij zijn beschikking van 28 Juli, houdende een „Regeling voor consump tiemelk in den zomer 1917", heeft bepaald, dat iiet in bovengenoemde Regeling bepaalde sub VI zal worden aangevuld als volgt: ,,Niettemin zal de betrokken gemeente ver plicht zijn de vermoedelijke oorzaken van het tekort onverwijld op te geven aan de Rijks commissie voornoemd. Producenten, fabrieken, grossiers en slijters zijn verplicht hen, die daartoe door den Minis ter van Landbouw, Nijverheid en Handel zijn gemachtigd, in hunne bedrijven en zaken toe te laten, boeken- en voorradencontrole op eer ste aanvraag toe te staan en voor zoover noo dig daarbij behulpzaam te zijn." Adressen van landbouwvereenigingen. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel brengt ter algemeene kennis, dat hem in de laatste weken van talrijke iand- bouworganisaties adressen berieken, waar in verschillende grieven van den landbouw te zijner kennis worden gebracht. Het is niet wel mogelijk op al deze adressen afzonder- lijk te antwoorden. Omtrent verschillende punten zijn echter reeds communique's in de St.ct. verschenen, terwijl nadere mededeelingen zullen volgen. AXEL. Een vliegmachine op bezoek. Gister naderde een vliegmachine, een tweedekker, de kom onzer gemeente. Het vliegtuig wenschte blijkbaar nader met Axel kennis te maken, het vloog althans eenige rnalen rondom de kom. Toen bleken de be- stuurders er -nog meer van te willen weten en daalden in de weide van den voerman Scheele. Aan nabij gekomen personen informeer- den de inzittenden van de Duitsche vlieg machine waar zij waren en toen hun was medegedeeld, dat zij zich op Nederlandsch gebied bevonden, maakten zij aanstonds aanstalten om weer op te stijgen. De waar- nemer kwam uit het vliegtuig, om de schroef in werking te stellen. Meerderen uit de omstanders waren van meening, dat de zaak een verkeerden loop zou nemen. Het vliegtuig, dat reeds niet boven ons land mag vliegen, was gedaald en uit wat vroeger reeds is voorgekomen waren zij van meening, dat het moest wor den vastgehouden. Vermoedelijk waren zij er niet mede op de hoogte, dat burgers geen krijgsdaden mogen begaan (die mogen al leen de klappen of bommen enz. ontvangen) en maakten aanstalten om den uitgestegen Duitscher en de vliegmachine vast te hou den. Zij hadden echter rcepect voor den be- stuurder van het vliegtuig, die onder hevige bedreigingen de mitraiileur van het vlieg tuig op hen richtte, en lieten af van een handtastelijk optreden. Nadat de waarnemer ook weer in het vliegtuig had plaats genomen, steeg dit op en verwijderde zich ijlings in Zuidelijke richting. SAS VAN GENT. Pevieula in Mores. Zooals btkend is voor Sas van Gent de question brAlante voor alie andere, de licht- kwestie. Gisterenavond nu was door den burge meester en den gemeenteraad eene openbare vergadering belegd in de school om het publiek omtrent de lichtkwestie inzonder- heid over de electrische verlichtiDg voor te lichten. De burgemeester deelde mede, dat hij met een der raadsieden ter conference met Professor v. d. Swaay, speeialiteit in eiec- tische verlichting naar den Bosch was ge- togen om daar zijn licht te ontsteken. Volgens mededeeling van deze speeialiteit zou voor Sas een kabeinet ran 3 K.M. ver- eischt worden, welks aanleg in verband de eigenaardige situatie der gemeento op 30.000 pop zou te staan komen. Bovendien werd door den electrischen leverancier, de Glasfabriek alhier, eene garantieverbruik van 100 Kilowatt a 25 cent per K. W. U. d. i. 25 per dag geeischt ook dan, wanneer de leverancier door steen- koolgebrek of anderszins (er zal wel //force majeur" bedoeld geweest zijn) niet in de gelegenheid was den stroom te leveren. Ook het meerder verbruik zou tegen denzeifden prijs berekend worden. Bovendien zou de aanleg per tamp /40 bedragen. Bij dit alles rekening houdende met rente-afscbrijviDg, onderhoud en salaris van den bedrijfsleider, hetgeen ruw berekend, ook nog eene slordige 5000 pop zou be dragen, valt het niet moeiiijk te gissen dat er bij het publiek, dat vrij talrijk was opgekomen niet de minste animo heerschte om zich zelfs nog zonder verbinding, voor deze soort van licht aan te melden. Door verschillende aanwezigen werd ge bruik gemaakt van de gelegenheid ophel- deringen te vragen of opmerkingen te maken. Een dezer opmerkingen bestond hierin, dat men de verlichtingskwestie ook eens gaarne van andere dan van professorale zij de belicht zag en wel door den directeur van Electra, die heel wat gunstiger voor waarden gesteid had dan men thans hier kwam te vernemen. Daar men, zooals de burgemeester het uitdrukte, hier geen struisvogelpolitiek (misschien ware het gelukkiger geweest de politiek er buiten te laten, hoogstens van economic te spreken) wilde voeren, wenschte hij zich daarmede niet te vereenigen, waar- door het debat langzamerhand naar de scberpe zijde oversloeg en de vergadering verliep. Summa summarum, Sa* bljjft in 't don- ker gehuld. Vliegmachine. Donderdagmorgen omstreeks 6 uur vloog eene vreemde, vermoedelijk Duitsche, vlieg machine over de gemeents. Het zware geronk der machine d«ed meni- gen langslaper verschrikt uit bed springen. De machine verdween in de richting Westdorpe over de Belgische greazen, nadat haar door enkele vroeg bjj de hand zjjnda militairen een knalleDden morgengroet was nagezonden. Gesnapt. Een lange stoet van vrouwen en meisjes, die te Grojnau gaan werken en gewoonlijk 's morgens half zeven te Glanerbrug de grens passeeren, moesten Zaterdagmorgen aldaar voor het douanekantoor wachten/om te worden gevisiteerd.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1917 | | pagina 6