Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen No. 6586. Zaterdag 22 September 1917. 57e Jaargang. MILITIE. Aanwijziog Yerkrijgbaarstelling LeYensmiddelen. SIMiiiTlBAAB. De Oorlog. T W JB2WJDJB3 BL AD. OPROEPING TER INLIJVING. I gpiiiiros. M11J& M. BiNNENLAND. - Met hechtenis van ten hoogste EEN MAAND of geldboete van ten hoogste DRIEHONDERD GULDEN wordt gestraft hij, die ter inlijving moet opkomen en niet verschijnt op tijd en plaats, voor zijne inlij ving bepaald, tenzij blijkt, dat voor zijne niet-verschijning eene geldige reden be- Ter Neuzen, 21 September 1917. stond. Met gevangenisstraf van ten hoogste TIEN MAANDEN of geldboete van ten hoogste DRIE DUIZEND GULDEN wordt gestraft hij, die opzettelijk bedoeld feit pleegt. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN maken bekend, dat in de week van 24— -30 Sept. geldig zullen zijn voor: Bak- en Braadvet bon no. 6 2e serie Varkensvleescb H 7 2e u Groene erwten g v 1 2e s Gort g g 8 le g Ter Neuzen, 21 Sept. 1017. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. N.B. Op bon no. 7 voor Vas*kens- wSeesch mag0,400K.G. worden afgegeven. Op bon no. 8 voor Goi*t mag slechts 0,200 K.G. worden af gegeven. DOOR II. RIDER HAGGARD. „Stil," zeide Nehushta, „mij dunkt, ik hoor een antwoord op uw gebed. Kijk, hij is neergelegd, waar de trap begint, en geen zes voet van de deur af, die naar'den regen- put voert. In den toren liggen enkel nog dooden; de twee schildwachten staan bui ten de ingestooten deur, omdat zij daar meer licht hebben, en hun gevangene on- gewapend en hulpeloos is en niet kan ont- vluchten. Als de Romein nu leeft en kan staan, dan kunnen wij immers die deur openen en hem er doorheen halen." „Maar, als de Joden ons zagen, en de ge- heime schuilplaats van de Esseeers ontdek- ten, dan zouden zij hen vermoorden, omdat zij eten hebben verborgen." „Als zij aan den anderen kant van de deur waren, zouden zij niet bij hen kunnen komen, al hadden zij tijd genoeg om het te beproeven," antwoordde Nehushta. „Eer zij de deur konden laten springen, kan de steenen trap afgesloten zijn en kan het bo- vengedeelte van de trap die tot hen voert, worden neergeiaten door het wegnemen van de spieen, en onder water gezet, zoo- Onze kolenvoorziening. Naar het Handelsbl. meldt Naar wij vernemen, is er in de voor- waarden, die Duitschland voor de kolen- levering stelt, weer eenige wijziging gekomen. De eisch van Duitschland, om boven den prijs der kolen nog voor het dubbele aan het Duitsche rijk crediet te geven, werd onatinnemelijk geacht. Werd een ton kolen voor 38 gekocht, dan moest niet alleen dat het een week arbeid zou kosten om den weg weer vrij te maken. 0! wees maar niet bang, de Esseeers kennen het gevaar, en hebben erin voorzien." Mirjam sloeg haar armen om Nehushta's hals en kuste haar. „Wij zullen het beproeven, Nou, wij zul len het beproeven," fluisterde zij, „en ge- lukt het ons niet, dan kunnen wij met hem sterven." „Dat vooruitzicht mag voor u heel aan- genaam zijn, maar ik verlang volstrekt niet, met heer Marcus te sterven," antwoordde Nehushta droog. „Ik mag hem wel lijden, -maar als het niet om uwentwil was, liet ik hem aan zijn lot over. Zeg nu maar niets, en hoop niet te veel. Denk er aan, hij kan wel dood zijn." „Ja, ja," zeide Mirjam wild, „wij moe- ten gaan kijken. Zullen wij maar dadelijk gaan?" „Ja, nu is er nog een weinig licht, want die trappen zijn heel gevaarlijk in donker. Neen, ik zal wel vooruit gaan." Snel gingen zij nu de oude, donkere trap af, waar uilen schreeuwden, en vleermuizen hun in het gezicht vlogen: Nu waren zij aan de onderste trede en bleven daar staan. Heel voorzichtig keek Nehushta naar bin- nen in de torenruimte. Het was er donker, alleen een flauwe schijn van het sterrelicht, door zijn wapenrusting weerkaatst, toonde aan, waar Marcus lag, zoo vlak bij, dat zij 38 betaald, doch nog 76 crediet gegeven worden. Nu heeft Duitschland, zijn wij goed ingelicht, den eisch van het crediet laten vallen doch den kolenprjjs 6p 90 per ton gebracht En de prijs van de Engelsche kolen, na het betalen van vracht en assurantie, is nog hooger. Wij h'oorden het cijfer /135 per ton noemen. Gunstige aardappeloogst. De aardappeloogst van dit jaar bljjkt buitengewoon gunstig. De bebouwde oppervlakte consumptie- aardappelen is thans 6000 H.A. grooter dan het vorig jaar. MET SNELLE SCHREDEN NAAR DEN WERELDVREDE? Bij de belofte, door den rijkskanselier aan zijn toehoorders te Stuttgart gedaan, dat wij nog dit jaar vrede zullen hebben, een belofte, naar weiker vervulling zeker het. allergrootste deel der beschaafde wereld hunkert, sluit zich op merkwaardige wijze aan een rede, door het centrumslid Erzber- ger, Zondag te Biberach gehouden over de vredesresolutie van den Rijksdag. Uit die rede deelt het Berliner Tageblatt het vol- gende mede: De stonde komt wellicht spoedig, dat men den Rijksdag grooten dank zegt voor zijn moed, zijn vastberadenheid in zijn vredes- betooging. Dat de Rijksdagmeerderheid op den rechten weg was in zijn vredesbemoei- ingen, zal openbaar worden na de publicee- ring van de Duitsche antwoordnota aan den paus. Op 15 September is de antwoordno ta aan den nuntius overhandigd en zij zal door een bijzonderen brief aan den paus worden overhandigd, terwijl zij 22 Septem ber te Rome en Berlijn zal worden gepu- bliceerd." De redenaar zeide verder: „Wij gaan met snelle schreden een rechtvaardigen en blij- venden vrede tegemoet, een wereldvrede, die zal zijn opgebouwd op den grondslag der vredesresolutie van den Rijksdag." Scherp keerde zich de redenaar tegen de annexionistische machtpolitici, die hij ver- lengers van den oorlog noemde. Toch moet er altijd nog een vraagteeken geplaatst worden achter de zoo schoon klinkende woorden, die wij hierboven schre- ven, aan Erzberger's rede ontleend. Het is de officieuse correspondent van de Koln. Ztg. te Berlijn, die ons daar toe noopt, want uit hetgeen hij over de rede aan zijn blad seint, blijkt al dadelijk, dat Erzberger omtrent het antwoord op de pauselijke nota onjuist was, althans de cor respondent weerspreekt, dat Duitschland's antwoord Zaterdag aan den nuntius zou zijn ter hand gesteld. En- in het avondblad van gisteren schrijft de redactie der Kol- nische o. m. ,,De mededeeling van Erzberger, dat wij met groote stappen den vrede tegemoet gaan, staat in verband met het gerucht over het Engelsche vredesaanbod. Zulke mede- deelingen moeten op hun juiste waarde ge- schat worden. Het heeft nooit ontbroken aan niet-officieel, niet bindend toetsen of het niet tijd zou zijn met den oorlog op te houden. Het Engelsche aanbod is ook als zoodanig op te vatten. Zulke dingen moet men in alle kalmte als een begeleidend ver- schijnsel van den oorlog opvatten, tot de weg voor onderhandelingen gebaand is. Of de paus en zijn echo dien weg zullen banen, kan niemand zeggen. De een is sceptisch, de ander opfimistisch. Als een centrum-politicus nu toevaliig optimistisch is, dan is het duidelijk, dat dit verband hem met de hand kon aanraken. En tegen- over haar was ook een plek grauw licht. Hier was de muur ingerammeid, want Nehushta zag de schimmenWan de schild wachten heen en weer gaan voorbij de opening. Zij boog zich dieper over Marcus heen en luisterde. Hij was niet dood, want hij haalde adem. Zij hoorde zelfs hoe hij zijn hand bewoog, en meende te zien, dat hij die naar zijn gewond hoofd bracht. ,,Meesteres," fluisterde zij, ,,hij leeft en ik geloof, dat hij bij zijn bewustzijn is. Nu moet gij het overige doen. Uw verstand zal u den weg wel wijzen, want als ik tegen hem spreek, ?al hij misschien schrikken, maar uw stem zal hij allicht herkennen." Deze woorden verdreven alle vrees en aarzeling uit Mirjam's hart, haar hand werd vast en haar hoofd helder, want zij begreep, dat zij slechts daardoor haar liefste zou kunnen redden. Nu knielde zij bij Mar cus neder, zoodat haar gelaat boven het zijne was. „Marcus," fluisterde zij, „ontwaak en luister naar mij, Marcus; maar ik smeek u heweeg u niet, en maak geen geluid. Ik ben Mirjam, die gij van vroeger kent." Bij dezen naam begon Marcus te trillen. „Nu weet ik, dat ik dood ben," mompel- de hij. „Nu, het is meer, dan ik had dur- ven hopen. Spreek, lieve schim van Mir jam." houdt met de jongste pogingen van neutra- le zijde om tot vrede te geraken. Princi- pieel staat vast: De vijand, die niet meer op militaire overwinningen hoopt en maar zeer voorwaardelijk aan de hulp van Ame- rika gelooft, zal te eerder bereid zijn ever den vrede te onderhandelen, naarmate hij minder teekenen van oneenigheid in Duitschland waarneemt. De Entente rekent nog op onze oneenigheid. Met Hindenburg moeten wij zeggen: „Laten wij opnieuw den Godsvrede sluiten." Intusschen zijn er nog andere kenteeke- nen, die er op wijzen, dat men, althans in Duitschland, geneigd zou zijn om struikel- blokken op den weg naar den vrede weg te kantelen, zooals het gisteren meegedeelde bericht uit de Deutsche Zeitung en de Deut sche Tages Ztg., als zou de Duitsche re- geering afstand hebben gedaan van de opperheerschappij en de controle over het gebied en de bevolking van Belgie. Thans blijkt, dat dergelijke berichten ook den Ber- lijnschen correspondent van de Koln. Volks- Ztg. ter oore kwamen en in de Frankfurtur wordt het bericht van de Deutsche Tages Ztg. bevestigd. Ook uit Oosterijk-Hongarije wordt weer een vredesstem vernomen, n.l. van graaf Karolyi, die een rede over het vredevraag- stuk heeft gehouden, waarover uit Boeda- pest aan de Koln. Ztg. wordt geseind. Deze edelman wil van den paus, socialisten, noch neutralen voor medebemiddeiing weten, doch eischt de rol van bemiddelaar op voor zijn land, omdat deze monarchic zich het eerst voor een vrede door overeenstemming heeft verklaard en bovenal, wijl het geen middelpunt van Duitsche en Engelsche „Hetze" is. Karolyi betreurde, dat Minister Czernin zijn eersten vredesstap niet door 'n tweeden heeft doen volgen. Alle maat- schappelijke klassen van alle oorlogvoeren- de mogendheden dienen vertegenwoordi- gers naar een neutralen Staat te zenden om den vrede voor te bereiden. Ter bespreking van deze kwestie is Ka rolyi voornemens zich midden October naar Bern te begeven, teneinde aldaar aan de zittingen van de Internationale Vredes- liga deel te nemen. Als de regeering den socialisten toestaat naar Stockholm te gaan. zal ze hem het verlof om naar Bern te gaan, niet weigeren kunnen. Of de Entente-mogendheden tot vrede be reid zouden zijn, daarover had te Stock holm een correspondent van de Hongaar- sche Pesti Naplo een onderhoud met Ehr- lich, lid van den Russischen Raad van Ar- beiders en Soldaten, die verklaarde, dat er een algemeene actie zou worden onderno- men, om de regeeringen te dwingen, hun oorlogsdoeleinden nauwkeurig bekend te maken. De socialisten der Entente waren bereid, waar en wanneer ook te onderhan delen, als het om den vrede ging. Het kwam er thans nog slechts op aan, de im- perialistische plannen te breken. Ehrlich verwachtte van Duitschland en inzonder- heid van de Duitsche democratic bij de vol- gende Rijksdagzitting beslissende stappen in het belang van den vrede. Omtrent de houding, die de Entente-mo gendheden zullen aannemen ten opzichte van de pauselijke nota is er tegenstrijdig- heid in de berichten. Terwijl Reuter uit Londen seint, dat voor zoover kan worden vastgesteld, de geallieerden niet voorne mens zijn de pauselijke vredesnota te be- antwoorden, voor dat de middelrijken hun antwoord naar het Vaticaan zullen hebben verzonden, weet de Milaneesche Secolo mede te deelen, dat het antwoord der En tente op de nota van den paus het midden der volgende week op het Vaticaan over handigd worden zal. Verschei'dene Fran- sche bisschoppen begeven zich deze week ,,Neen, Marcus, gij zijt niet dood, gij zijt alleen gewond, en ik ben geen geest, ik ben een vrouw, de vrouw die gij hebt leeren kennen aan de oev.ers van den Jordaan. Ik kom met Nehushta om! u te redden. Als gij wilt doen wat ik u zeg, en gij kracht genoeg hebt om te staan, dan kunnen wij u brengen in de schuilplaats van de Es seeers. Die zullen u om mijnentwille ver- zorgen, totdat gij naar de Romeinen kunt terugkeeren. Als gij niet vlucht, zullen de Joden u kruisigen." „Bij Bacchus, daar ben ik ook bang voor," fluisterde Marcus, „en dat is nog erger dan overwonnen te worden door Caleb. Maar het is een droom, dat weet ik. Als het Mir jam was, zou ik haar zien, of haar kunnen aanraken. Het is slechts een droom van Mirjam. Laat mij verder droomen." Hij wendde het hoofd af. Mirjam dacht een oogenblik na. De tijd was kort en het was noodig hem den toe- stand duidelijk te maken. Zij boog zich nog wat dieper en drukte haar lippen op de zijne. „Marcus," zeide zij, „ik kus u om u te toonen, dat ik geen droom ben, en dat het noodig is, wakker te zijn. Als ik licht had, kon ik u bewijzen dat ik Mirjam ben, door uw ring aan mijn vinger, en uw paarlsnoer om mijn hals." „Genoeg, liefste," antwoordde hij. „Ik was zwak en duizelig; nu weet ik dat het naar Rome tot een audientie bij den paus. De Parijsche socialisten vermoeden, dat het vredesaanbod van den paus zal wor den behandeld. HINDENBURG heeft in de Duitsche bladen tot zijn vrienden het verzoek gericbt, hem naar aanleiding van zijn 70sten verjaardag geen geluk- wenschen te zenden. De tijd is te ernstig om feest te vieren en hi) zelf heeft het te drnk om zich met beantwoording van ge- lukwenschen bezig te houden. In plaata daarvan zou hij wenschen, dat men op zijn verjaardag voor gewonden of nagelaten betrekkingen zorgde, in zijn hart de gelofte tot ffdurchhalten" hernieuwde of op de oorlogsleening teekende. TER NEUZEN, 21 Sept. 1917. Het weerbericht van het meteorolo- gisch instituut te De Bildt van heden Inidt als volgt Hoogste barometerstand onder 770 Zuid- Duitschland. Laagste barometerstand 748.5 Skagen. Verwachting tot den avond van 22 Sept. t Matige tot krachtige, tijdelijk afnemende westelijke tot zuidelijke wind, zwaar be- wolkt met lijdelijke opklaringen, weinig of geen regen in het zuidoosten, in het noord- westen meer kans op regen, zelfde tempe- ratuur. Vergadering van den gemeenteraad. In de op Donderdag a.s. te houden open- bare vergadering van den gemeenteraad. komen de volgende punten in behandeling: 1. Vaststelling notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Vaststelling kohier no. 3 van het schoolgeld voor o. 1. onderwijs. 4. Idem middelbaar onderwijs. 5. Idem meer uitgebreid lager onderwijs. 6. Voorstel tot het verleenen van dispen- satie van het bepaalde bij art. 10 der bouwverordening aan W. Roessel. 7. Voorstel tot verlenging van den ter- mijn van ontruiming eener onbewoon- baar verklaarde woning. 8. Voorstel tot verleening van vergun- ning tot aansluifing op een gemeente- riool. 9. Adres van D. van Wijck e. a. houdende verzoek tot beschikbaarstelling van een lokaal. 10. Aanwijzing vai\ C. F. Kohier als tijde lijk onderwijzer bij het berhalingson- derwijs. 11. Wijziging der begrooting voor 1917. 12. Benoeming stembureau voor de ver- kiezing van een lid van de Kamer van Koophandel en Fabrieken. W aterstaatsbegrooting. De toelichting op de Waterstaatsbegroo- ting vermeld o.m. Voortzetting .verbetering vaji den weg langs de westzijde van het kanaal van Sluiskil naar Ter Neuzen. Met de ver betering van dezen weg zal ook in 1918' zijn voort te gaan door het opbrengen van een gewalste deklaag van steenslag. Herstrating van den keiweg van Axel- sehe Saasing naar Axel. Da verharding van dezen keiweg laat te wenschen over. De bestrating zal zijn te herleggen onder bijlevering van een gedeelte nieuwe keien. Met de uitkomende oude keien kan de kei- bestrating op de losplaats bij de Axelsehe. Sassing uitgebreid worden. Kanaal van Ter Neuzen. Herstellen van de Oostsluis te Ter Neuzen. De hiervoor uitgetrokken som van 40.000 is een gedeelte van het bedrag, dat noodig zal zijn voor het uitvoeren van belangrijke herstellingen aan de Oostsluis geen droom is, en ik ben Caleb dankbaar.- dat hij ons bijeen gebracht heeft, al was dit, dunkt mij, zijn bedoeling niet. Zeg mij, wat ik doen moet." „Kunt gij staan?" vroeg Mirjam. „Misschien. Ik zal het beproeven." „Neen, wacht even. Nehushta, kom hier; gij zijt sterker dan ik. Til gij hem op, ter wijl ik de geheime deur openmaak. Vlug wat, want ik hoor de wacht buiten zich bewegen." Nehushta knielde bij den gewonde en schoof haar armen onder hem. „Klaar," zeide zij, „hier is het ijzer." Mirjam nam het aan en tastte langs den muur om de spleet te vinden, wat in de duisternis niet zoo vlug ging. Bindelijk had zij het gevonden, en lichtte met het dunne, omgebogen ijzer den verborgen grendel op. De steenen deur was zeer zwaar, en zij moest a! haar krachten inspannen om haar van haar plaats te brengen. Eindelijk kwam er beweging. „Kom aan nu," zeide zij tot Nehushta, die haar best deed om Marcus op de been te helpen. „Gauw, gauw!" zeide Mirjam, „de schild wachten komen binnen." (Wordt vervolgd.) KECZESSOHE COURAST. De Burgemeester der gemeente TER NEUZEN maakt bekend, dat de ingeschrevenen voor de lichting 1918, in den hieronder staanden staat vermeld, bij de militie raoeten worden ingelijfd op Vrijdag 23 October 1917, namiddags 3 uur, te Middelburg, in het gymnastieklokaal aan de- Groenmarkt. Nummer IN HET NAM EN EN VOORNAMEN. OPMERKINGEN. M.PHA-BETISCH REGISTER. 4 Van den Berg Gijsbertus Jacobus Teneinde naar de plaats van 5 Beukelaar Krijn inlijving te worden overgebracht 7 Blok Leendert moeten de dienstplichtigen zich 10 de Bruijn Anthonie op Vrijdag 23 October 12 de Bruijne Marinus, Jac.zoon 1917, des voormiddags 15 van Damme Jacobus Jan 91'l2 uur, bevinden te Ter 18 Dees Jacobus Neuzen voor het gemeen- 20 Dhert Franciscus Aloisius tehuis. 21 Dieleman Jan Johannes 22 Dobbelaar Jacobus Pieter 23 van Doeselaar Michiel Jacob 26 van Driel Anthonie Cornelis 29 Eekman Adriaan Abraham 38 van der Gouvre Pieter 40 Hamelink Jan 42 Hamelink Levinus 43 Harms Jan Antonius 45 ten Hoeven Andries 47 Janse Willem 48 Jansen Jacob 49 Jansen Jan 50 Jansen Willem P.zoon 52 Kaan Johan Jacobus 53 Kamerik Hendrik Gerrit 55 Iioevoets Matthijs Laurens 56 de Koeijer Louis 57 van Kolk Jan Jacobus 59 Kroon Johannes Cornelis 60 de Krijger Cornelis 64 Machielsen Jacobus Jozias 91 Solleveld Johannes Adrianus. Genoemde dienstplichtigen zijn verplicht op genoemden dag en uur op de aangewezen plaats aan wezig te zijn. Deze verplichting vervalt evenwel voor den dienstplichtige, die alsdan eene verbintenis tot vrijwilligen dienst heeft aangegaan uitstel van eerste-oefening heeft verkregen vrijstelling van den dienst heeft gevraagd wegens het bekleeden van een geestelijk of een godsdienstig- raenschlievend ambt of wegens het opgeleid worden tot zoodanig ambt, ingeval op de aanvraag nog niet is beslist blijkt verblijf te houden in eene gemeente, waar eene der ziekten vermeld in de wet, houdende voor zieningen tegen besmettelijke ziekten, epidemisch heerschende is verklaard e. blijkt verblijf te houden in een gezin, waar eene der onder d vermelde ziekten heerscht of waar eene dier ziekten heeft geheerscht en het gevaar voor besmetting nog niet is geweken. In de gevallen, omschreven onder ae, wordt de dienstplichtige ingelijfd buiten zijne tegenwoordigheid. Doet zich epn geval voor als bedoeld onder d of e, dan behoort de dienstplichtige daarvan tijdig kennis te geven ter secretarie dezer gemeente, alwaar zoo noodig ook inlichtingen kunnen worden ver kregen omtrent het vervoer naar de plaats van inlijving. A. t. d. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA. De Burgemeester der gemeente TER NEUZEN maakt bekend, dat eene Openbare Vergadering van den Gemeenteraad zal worden gehouden op Bwmlertlttg den SSS September 19IJ, de voormiddags ten 10 ure. Ter Neuzen, den 21 September 1917. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1917 | | pagina 5