ALGEMEEN N1EUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOF. ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Bericht. No. 6588, Zaterdag 22 September 1917. 57e Jaargang. De Oorlog-. ABONNEMENT: ADVERTENT!EN BINNENLAND. Hoogwatergetij te Ter Neuzen Telefoon 23. Bit Blad verschijiit Maandag^, Woensdag- en Yrjjdagavand, nitgezonderd op Feestdagen, la{j de Firma P. J. YAS DE SANDE te Ter Neuzen. im H3BSTE jBXj-AJD- Be Burgemeester van CLINGE, Een BRABANTSCHE KROLROEIBOOT, zonder Riemen of Zitplanken. Gebruikt uwgezond verstand. Verkrijgbaar 3 maanden binnen de stad. 1.Franco per post voor Nederland 1.10. 11$ vooruitbetalingvoor Belgie /1.40, voor Ned.-Indie en Amerika /1.65, overig Buitenland 2. Men abonneert zich bij" de Uiigeefster, of buiten Ter Neuzen ook bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer 0.10, Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt d§ prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief. fnzending van advertentien voor 1 uur op den dag der uitgave. Dat sedert het begin van den oorlog de kosten verbonden aan het uitgeven van een courant, zoowel door het duurder worden der grondstoffen als door het verhoogen van alle andere productiekosten, zeer aanzien- lijk gestegen zijn, mag verondersteld worden bij onze lezers van algemeene bekendheid te zijn. Toch hebben zij dit tot nu toe aan ons blad in geen enkel op2icht kunnen be- speuren, daar, hoewel ons blad in het begin van het jaar 1914 een groote uitbreiding had ondergaan, onze prijzen niet zijn ver- hoogd, en ons blad steeds verschenen is, zonder in een enkel opzicht te worden be- perkt. De verschillende economische maatrege- len, die ten opzichte van ons bedrijf zijn of nog zullen worden genomen, beletten ons, op denzelfden voet voort te gaan. Wij hebben echter ook thans nog geen prijsverhooging op het oog, al zullen wij wellicht later hiertoe moeten overgaan, doch moesten ons beraden ruimte te winnen, daar het niet langer mogelijk is, op onbe- perkte wijze papiervoorraad aan te koopen, aangezien ook wij in den aankoop gerant- soenecrd wo*den. De groote toevloed van advertentien maakt veelal het drukken van extra bladen noodig, daar anders geen ruimte voor het opnemen van berichten overblijft. Ons voornemen is in verband hiermede onze advertentiekolommen eenigszins te versmallen, waardoor we per bladzijde een kolom meer kun.nen plaatsen. De adverten tien zullen daardoor in den regel niet duur der worden, daar we deze zullen zetten uit een evenredig kleiner lettertype, en dus op de breedte van een kolom een gelijk aantal letters kunnen geplaatst worden als thans het geval is. We hopen op deze wijze te zullen kunnen blijven voldoen aan .de behoeften*. zoowel .van het aanzienlijk gestegen aantal onzer abonne's, als aan die van onze adverteer- ders, zonder financieele offers hunnerzijds, terwijl de voordeelen der door ons blad ge- boden publiciteit door het gestadig toene- men van onzen lezerskring, steeds grooter worden. Zooals wij reeds mededeelden, zijn wij, in verband met de beperking van electrische stroom voor kracht, genoodzaakt ons blad vroeger af te drukken en wordt, om teleur- stelling te voorkomen, vroegtijdige inzen- ding van stukken en advertentien aanbe- volen. De Uitgeefster, Firma P. J. VAN DE SANDE. Ter Neuzen, 21 September 1917. brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in de haven dier gemeente als strand- goetl is opgeborgen Een ieder, die tot het geborgene gerech- tigd vermeent te zijn, wordt verzocht voor of op den 23 October 1917 aan hem daarvan mededeeling te doen. Clinge, den 23 Juni 1917. De Burgemeester voornoemd, D. VERCAUTEREN. De kolenvoorziening. Het Duitsche gezantschap heeft aan den Haagschen redacteur van Het Volk het vol- gencie verklaard: „De Duitsche regeering had de Neder landsche regeering in de tweede helft van Juli voorgesteld, tot een algemeene econo mische schikking te geraken, die zoowel de vraagstukken van den wederzijdschen in- en uitvoer van de belangrijkste artikelen als de daarbij behoorende financieele -regeling zou omvatten. In den loop der onderhandelingen bleek het noodzakelijk, eerst de kolen- en krediet- vraagstukken te behandelen, daar het derde deel van de te treffen schikking de le- vensmiddelenovereenkomst praktisch eerst kon worden beslist, nadat over het krediet, in het bijzonder de grootte ervan, overeenstemming zou zijn verkregen. Wat de kolenlevering betreft, heeft Duitschland verklaard, dat het voor zich be- lang heeft bij een'zoo groot mogelijken uit voer, hetgeen in verband met deri toestand zijner valuta ook gemakkelijk is te begrij- pen. Daartegenover moest Duitschland ech ter rekening houden met de hooge eischen, die aan zijn kolenvoortbrenging worden ge- steld, in de eerste plaats met betrekking tot het binnenlandsch verbruik, dat gevoerd heeft tot een uiterst strenge rantsoeneering van den huisbrand voor alle klassen der be- volking, voorts tot de behoeften zijner bondgenooten en ten slotte van die der neu- trale staten. Bij het in acht nemen van al deze ge- zichtspunten kwam Duitschland tot de con- clusie, dat het met den besten wil in niet meer kon toestemmen dan in een maande- lijksche uitvoer van 200,000 ton Duitsche en 50,000 ton Belgische kolen. Duitschland was bereid, zich tot 31 Maart 1918 te ver- binden, deze hoeveelheden te Ieveren. Met betrekking tot den prijs der kolen ging Duitschland uit van het beginsel, dat wanneer het een artikel verschaft, dat voor het land zelf zoo buitengewoon waardevol is als de kolen, een stabiliseering van zijn valuta in Nederland moet worden verkre gen. Duitschland heeft daarom (evenals te- genover andere landen, in het bijzonder te- genover Zwitserland) er aanspraak op ge- maakt, dat voor de kolen een bepaald be- drag aan guldens ter beschikking wordt gesteld, dat gedeeltelijk door betaling in baar geld, gedeeltelijk door een krediet moet worden gedekt. Een Duitsch bank- consortorium zou dan het krediet opnemen. De voorwaarden, die Duitschland had ge steld voor de grootte en de verdeeling van het valuta-bedrag in koopprijs en krediet, waren in ieder geval volgens Duitsche op- vatting niet slechts behoorlijk, maar in ver- houding tot datgene, waarin andere neutra- le staten hadden toegestemd, ook zeer gun- stig. Toen hebben de onderhandelingen zoo- lang geduurd, dat de Duitsche bevoegde autoriteiten-in den ouden kolenprijs, die ge- durende de gevoerde onderhandelingen be- taald was geworden, niet meer wilden be- rusten. Duitschland heeft daarom van 15 September af den prijs per ton kolen be- langrijk verhoogd en wel tot een meervoud van den prijs, die tot dusverre had gegol- den. Aangenomen mag worden, dat de nieuwe prijs ongeveer gelijk komt met de som, die Duitschland aanvankelijk per ton kolen had geeischt als gezamenlijke valuta (d. i. betaling in baar geld en krediet te- zamen). Verder mag worden verwacht, dat als een overeenkomst over een algemeene economische schikking tusschen Duitschland en Nederland wordt verkregen, Duitschland met een behoorlijke verdeeling van den prijs in betaling in baar geld en krediet zal mede- gaan." De Nederlandsche gezant te Washington. De Parijsche crrespondent van het Hbl. seint: Volgens een telegram van den bericht- gever van de Matin te New-York, zou de heer Van Rappard, de Nederlandsche ge zant te Washington, zijn terugroeping heb ben verzocht, daar hij van meening is, dat zijn autoriteit geleden heeft. Zijn besluit zou het gevolg zijn van de overbrenging van Duitsche telegrammen door de Zweedsche gezanten in Argentinie en Mexiko. Men ge- looft, dat ook andere neutrale gezanten overplaatsing zullen vragen, uit vrees van pro-Duitsche gevoelens verdacht, en onder toezicht der pplitie gesteld te worden. De Amerikaansche regeering ontkent, dat dit de reden van het heengaan van Van Rappard zou zijn. Toch zendt de correspondent van de Matin die verdachtmaking maar door, en toch wordt ze door het Parijsche blad op- genomen. Lasteren maar 't Kan te pas komen. (Intusschen: de autoriteit van den heer Van Rappard heeft geleden. Dat hebben we den laatsten tijd hier herhaaldelijk kun- hen merken. Met name werden voor eenigen tijd zijn inljchtingen over de hier te lande bestaande behoeften aan graan en andere artikelen, gelijk toen werd meegedeeld, niet voldoende serieus genomen. Dat er reden voor was, is nauwelijks aan te nemen, maar persona grata was de heer Van Rappard blijkbaar ginds niet meer. Zijn verzoek om overplaatsing valt, om die reden, uitnemend te verklaren. Red. „H. Crt."). Diplomaten- of regeeringsmoraal? Wij hebben, schrijft het Alg. Hbl. na de „Luxburg"-onthullingen met spanning af- wacht wat de Duitsche regeering zou doen, wat het Duitsche volk d. i. in dezen oor- logstoestand de Duitsche pers zou zeg- gen over de daden en gedachten van dezen gezant. Wij hebben wat lang moeten wachten. De Duitsche regeering zeide niets en deed niets. En het Dubsche volk moest ver- scheidene dagen wachten voor het weten mocht wat de Amerikaansche regeering omtrent .de woorden, dat zijn de daden van den Duitschen gezant in Argentinie bekend heeft gemaakt. Wat de Duitsche psrs toen eindelijk ge- zegd heeft, is ons een zeer groote teleur- stelling geweest. Zelfs bladen als de Frank furter Zeitung en het Berliner Tageblatt be handelen de zaak als van weinig beteekenis, als een grapje. De eenige uitzondering is het sociaal-democratisch orgaan de Vor- warts. Het protest van de Frankfurter Zei tung publiceerden wij gisteren. Wij zien de zaak geheel anders in. Het kan ons weinig schelen, dat de Duitsche bladen het alleen maar grappig vinden als hun'gezant den Minister van Buitenlandsche Zaken in het land, waar hij geaccrediteerd is, een „ezel" noemt. De eischen, die het Duitsche volk aan zijn gezanten stelt, zijn, tot op zekere hoogte (Argentinie oordeelt misschien anders) een interne aangelegen- heid. Doch er is een zeer veel ernstiger zijde aan deze quaestie. Er is hier een Duitsche gezant, die zijn regeering in bitteren en vollen ernst het voorstel doet een handelsschip van het land, waarin hij op grond van den vredestoe- stand Duitschland vertegenwoordigt, waar hij gastvrijheid en onschendbaarheid ge- niet, „spurlos" tot zinken te brengen. D. w. z. het schip met man en muis te doen ver- gaan, de geheele bemanning om te brengen, te slachten of te dooden. De vraag, die dadelijk bij ieder moest op- komen, was: Is deze graaf Luxburg, deze hoogadelijke Duitsche diplomaat, een een- ling met zeer vreemde en barbaarsche denk- beelden, een eenling die niet begrijpt, welke rechten althans een niet oorlogvoerende be- zit, die geen begrip heeft van goed of kwaad, van loyauteit en menschelijkheid? Of had hij redenen te gelooven, dat zijn denkbeeld in Duitschland, bij de Duitsche regeering, weerklank gevonden zou hebben? Wij hebben het eerste aangenomen. En wij hebben afgewacht, wat Duitschland zeg- gen, zou, in de hoop uit die stem te kunnen afleiden, dat graaf Luxburg een misdadige gek was, wiens waanzinnig misdadige denk- beelden van geen politieke beteekenis waren. Wij gelooven dat niet meer. Wij geloo ven, dat graaf Luxburg wel degelijk wist en besefte, wat hij aanried, toen hij het Argen- tijnsche schip „spurlos" wilde doen verdwij- nen en reden had om te gelooven, dat zijn denkbeeld ernstig overwogen, wellicht op- gevolgd zou worden. Na het ontvangen van den raad heeft de Duitsche regeering graaf Luxburg, die de bemanning van een neutraal Argentijnsch schip wilde doen veriwoorden, gehandhaafd. De man is niet als een misdadige krank- zinnige verwijderd, opgesloten of onscha- delijk gemaakt. Na het publiceeren van het telegram heeft de Duitsche regeering im- plicite de juistheid ervan erkend, maar geen woord geuit om aan te toonen dat zij der- gelijke denkbeelden verkeerd of zelfs maar onwenschelijk of onpraktisch achtte. En in de geheele Duitsche pers en dat achten wij wel het ergste is. haast geen woord van verzet, geen woord van protest, van af- keer en afschuw gehoord. Wat de „onvergelijkelijk heerlijke" duik- booj^en zouden moeten of kunnen doen wordt bij voorbaat goedgekeurd. En het „spurlos" in den grond boren van een neutraal Argen tijnsch schip is een duikbooten-helden- daad. Is een moord ter zee, gelast en goed gekeurd door de Duitsche regeering. En als dat in het belang van het'Duitsche rijk noo dig is Wie de Duitsche bladen gelezen heeft, kan er geen oogenblik aan twijfelen, dat de raad- geving „spurlos versenken" er eene was, die volgens de opvattingen der Duitsche regee ring niet misdadig krankzinnig was, dat het een raadgeving was, die past bij de Duitsche oorlogspolitiek, de Duitsche oor- logsmoraal. Er zijn ook Nederlandsche schepen in den grond geboord. Dat het niet steeds „spurlos." geschiedde, was niet altijd de schuld der Duitsche duikbootcommandan- ten. En als, b.v. na de Tubantia-misdaad, gevraagd werd: heeft een Duitsche onder- zeeboot de misdaad bedreven, kwam het antwoord: volgens rapporten van Duitsche duikbooten-commandanten niet, dus het is niet gebeurd. Maar indien op advies van graaf Lux burg het Argentijnsche schip „spurlos" ver- senkt was wat zouden dan de Duitsche duikboot-kapiteins naar aanleiding van een vraag van de Argentijnsche regeering ge- antwoord hebben? Wij kunnen met vrij veel zekerheid aannemen, dat naar de mee ning van graaf Luxburg, een diplomaat in eere gehandhaafd nadat de Duitsche regee ring zijn meening kende, Duitsche duikboot- kapiteins in het belang van het Duitsche rijk in dat geval, een geval dus in veel opzichten overeenkomende met dat van Tubantia en Palembang, oneerlijke en onware rapporten moeten inleveren. Men kent onze meening over de Tuban- tia-geschiedenis. Wij hebben geen geloof geslagen aan de rapporten der Duitsche duikboot-commandanten, die beweerden dat de Duitsche torpedo, die volgens getuigenis- sen der Nederlandsche zeelieden op de Tu bantia was afgevuurd, niet uit een Duitsch torpedo-kanon was gekomen. Wij weten nu, dat graaf Luxburg ons in zijn hart groot gelijk geeft, als wij elke waarde aan die beeedigde processen-ver- baal der Duitsche duikboot-commandanten ontzeggen. Dankbare Belgen. De in Roosendaal vertoevende Belgen hebben een eomite gevormd met het doel, een dank-huldebetuiging aan de gemeente Roosendaal te brengen voor de liefderijke bejegening van vele duizenden van hun volk tijdens de dagen der vlucht en voor de guile, onbaatzuchtige gastvrijheid, die zij nu sinds drie jaren van de Roosendaalsehe bevolking genieten. Zij hebben besloten aan de gemeente Roosendaal een huldeblijk aan te bieden, bestaande uit het portret van den burge meester, den heer Aug. Ooenen, geschiiderd door den Belgischen schilder Jean Vaenen. De gemeenteraad heeft goedgevonden, dat dit huldeblijk aangeboden zal worden in de raadzaal. Deze plechtigheid zal a.s. Zondag- morgen plaats hebben. Daarna zal een cantate Aan Nederland, uitgevoerd worden door een gemengd koor van ongeveer 300 zangers. De zeven getorpedeerde schepen. Naar het persbureau Vaz Dias verneemt, vorderen de onderhandelingen, ten doel hebbende een aantal in onze Indische havens liggende Duitsche schepen af te staan ter compensatie van de verloren gegane laad- ruimte bjj de torpedeering van onze 7 schepen, uiterst langzaam. De erkenning der verandering van vlag zal wel van de geallieerde regeeringen worden verkregen. Echter kunnen daartoe eerst de noodige definitieve stappen worden gedaan, wanneer de schepen zijn aangewezen. Daarin ligt voorloopig de moeilijkheid, omdat door het jarenlang stil liggen in de tropische wateren, de Duitsche schepen belangrijk in zeewaardigheid ziju verminderd. De aanvankelijk gekoesterde verwach- tingen, dat de onderhandelingen tot een bevredigend resultaat zullen leiden, schij- nen dan ook vooreerst niet te zullen wor den verwezenlijkt. De nota van den Paus. Het lid der Tweede K*mer de heer Dresselhuys heeft den 18den Augustus de volgende schriftelijke vragen gericht tot den Minister van Buitenlandsche Zaken 1. Heeft de Nederlandsche regeering kennis gekregen van de doer den Paus tot de oorlogvoerende regeeringen gerichte, en vermoedelijk aan onzijd'ge regeeringenr medegedeelde, nota ter bevordering van het tot stand komen van den vrede 2. Zoo ja, welke stappen worden dan door de Nederlandsche regeering gedaan in het belang van deze hoogst gewiehtige po- ging van den Heiligen Stoel, hetzij zelf- standig, hetzij in samenwerking met andere onzijdige staten Minister Loudon heeft daarop den 18den dezer het volgende geantwoord 1. De Nederlandsche regeering heeft van de op 9 Augustus j.l. door den Paus tot de oorlogvoerende regeeringen gerichte nota kennis gekregen doordien op den 12den dier rnaand de kardinaal-staatssecretaris aan den Nederlandschen tijdelijken gezant bij den Pauselijken Stoel mededeeling van die nota heeft gedaan. 2. De regeering heeft niet de overtui- ging verkregen, dat het voor de bereiking van het beoogde doel dienstig is, harerzijda bijzondere stappen te doen ter ondersteuning van de poging van den Pauselijken Stoel. WAAROM DE DUITSCHERS NIET NAAR PETROGRAD ZULLEN OPRUKKEN. Kolonel Sjoemsky, een bekende Russi- sche militaire schrijver, heeft in een inter- vieuw met een Parpsch journalist verklaard, dat een opmarsck der Duitschers naar Petrograd om velerlei redenen niet moge lijk is. De Duitschers beschikken niet over de troepen die voor dit offensief noodig zou den zijn. De Duitschers hebben thans 160 diviiies aan het Westelijk front, terwijl zij er bij hun offensief tegen Verdun slechts 122 hadden. Aan het front bp Riga staan niet meer dan 200,000 man, onder wie Landwehr, Landsturm en cavaleristen. Om den afstand van 400 kilometer, die hen van Petrograd scheidt, af te leggen, is het we6r voor de Duitschers thans on- geschikt. Binnen eenige weken zullen de herfstregens de wegen onbegaanbaar ma- ken, terwijl daarbij het terreiD, waarop de troepen zouden moeten opereeren, geheel door het terugtrekkende leger zou worden verwoest. Eindelijk zouden de Duitschers, alvorans zich naar Petrograd te wagen, zich van Dunaburg, Polotsk en Witebsk moeten meester maken, hetgeen geen gemakkelijke taak is. Overigens wordt in alle Duitsche mili taire verhandeliDgen de Dunaburg-linie als het einddoel van hun opmarsch opgegeven. Zullen de Piuk Pillen mij genezen Dat is de vraag die vele zieken zich doen wanneer zij talrijke getuigscliriften van genezingen voor zich hebben, die door dat goede ge- neesmiddel verkregen zijn en iederen dag in de kranten worden vermeld. Zieken, gebruikt uw gezond verstand. Er bestaat geen reden waarom de Pink Pillen u niet genezen, terwijl zij reeds duizenden zieken met dezelfde kwalen geneaen hebben. Men mag dus niet twijfelen. Aan de bloed- armen, aan hen, wier krachten uitgeput zijn, geven wij heden kennis van de ge- nezing van Mej. Marie Jameton, bruineerster, wonende te Lyon (Frankrijk), 24, rue du Doyenne. Dit jonge meisje schrijft //Erg vermoeid door den groei, had ik zwaTe bloedarmoede gekregen en verviel met den dag. Ik leed veel aan Scheie- hoofdpijnen en zenuwppnen. Na verster- kende middelen zonder succes beproefd te hebben, heb ik den raad gevolgd de Pink Pillen te gebruiken. Zij hebben een wonder- dadige uitwerking gehad en mjj in weinig tijd een uitmuntende gezondheid doen weer- vinden." Nu moet gij wel hierop letten Wp kennen de waarde der echte Pink Pillen en wij zijn overtuigd dat zij u genezen kunnen. Wij weten ook dat de namaaksels der Pink Pillen nooit iemand genezen heb ben. Verlangt dus de echte Pink Pillen die in alle goede apotheken te koop zijn en weigert alles wat men u als even goed wil voorstellen. De Pink Pillen zijn verkrpgbaar a 1,75 per doos, en 9,per zes doozen bij het Hoofddepot der Pink Pillen, Nassaukade 314, Amsterdam. Te Ter Neuzen en omstreken bij de Wed. A. van OverbeekeLeunis, Westkolkstraatte Sas van Gent en om streken bij den heer Ad. van Loy, en verder bp verschillende apothekers en goede drogisten. alle soorten ZAAiGHANEN te velde goedgekeurde, alsook op partij. Aanbevelend, Ter Neuzen. G. KLOUWERS. DAGEN. Voorm. Nam. Zaterdag 22 Sept. 4.36 4.55 Zondag 23 5.16 5.39 Maandag 24 6.7 6.41 Dinsdag 25 ,t 7.20 8.8 Woensdag 26 n 8.59 9.47 Donderdag 27 10.29 11.4 Vrij dag 28 11.34 TER IS- COURANT

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1917 | | pagina 1