Groote voorraad Prima Zweedsche LINTZAGEN in verschillende maten. Dames- en Kinderhoeden Groote opruiming van VELOURS voor Heeren en Dames. Huismoeders, zoekt Uw voordeel 1 LEURDERS GENIETEN RABAT. Be pryzen z\jn thans 40 procent lager. niiuren enz. Landbouwberichten per e!. Klosjes Zijdegaren 2 ct. Dameskragen 13 ct. Damesblouses 99 ct Mantels vanaf J 2,99. Heerenpetten 70 ct. Stopnaalden 5 ct. per pak. Een groote partij Kinder- en Jongenspakjes, een groote partij Jongensjassen en Capes. Eene partij Damesstoffen, Baalkatoen, Graslinnen, Handdoeken, Coutil Hemden, Flanel, Lijnwaad, Gordijnen en een groote sorteering Heerenstoffen, enz. enz. Ondergeteekende heeft de eer U in kennis te stellen dat zij vanaf heden @0118 1*110 B7S6 GOllCCftlG voor het Us Ss Wintersoizoen ter uwer keuze beschikbaar heeft gesteld, alsmede Foni*- Hopende met Uw bezoek vereerd te worden. Releefd aanbevelend C. L. NOBELS. DE ZAAK LUXBURG. De Argentijnsche regeering heeft aan Lux- burg zijn passen doen toekomen. In een officieele nota wordt verklaard, dat dit nog geen verbreking der diploma- tieke betrekkingen met Duitschland inhoudt. Wei heeft de Argentijnsche regeering haren gezant te Berlijn opgedragen van de Duit- sche regeering verklaringen te vragen. Van die verklaringen zal, naar het schijnt, de latere beslissing van Argentinie afhangen. Onder het publiek in Argentinie heerscht echter groote opgewondenheid tengevolge van de onthullingen omtrent Duitschland en de rol, door zijn gezant gespeeld. Het Ar gentijnsche schip Durna-Curamalan is on- langs spoorloos verdwenen en het publiek vermoedt nu, dat de door Luxburg aange- prezen methode om in den grond te boren zonder een spoor achter te laten, op dit schip is toegepast. Er hebben heftige volks- betoogingen plaats, waar verschillende sprekers op een breuk met Duitschland aan- drongen. De politie trachtte de betoogers uiteen te jagen. Eenige winkels van Duitschers werden in brand gestoken. Brandweerlieden en politie- agenten werden afgezonden om de legatie, het consulaat, de gebouwen van de Deut sche Union en de Duitsche club te bescher- "men. Na een poging om de lokalen van de Duitsche Union in brand te steken, slaagde men er in in de Duitsche club brand te stich- ten en de politie was niet bij machte dit te verhinderen. De ministerraad duurde drie uren. Men besloot verklaringen uit Stockholm en Ber lijn en inlichtingen uit Washington af te wachten en eerst daarna een definitief be- sluit te nemen. DE DUIKBOOTBEDREIGING EN DE ENGELSCHE PERS. Het te Liverpool verschijnende Journal of Commerce erkent, dat de Duitsche officieele berichten betreffende de tot zinken gebrach- te scheepsruimte vrij betrouwbaar zijn, ja, zelfs bevestigd worden bij nadere beschou- wang van de „scheepsbouwrede", die Lloyd George op 16 Augustus heeft gehouden. De Engelsche verliezen naderen de Berlijnsche cijfers veel dichter, dan menigeen wel ver- moed had. „Sinds de laatste Februari-week", zegt het blad, „dus in 25 weken tijds, heeft Enge- Iand 488 groote en 169 kleine vaartuigen verloren. Rekent men 5 kleine schepen ge- lijk aan een groot, dan krijgt men een totaal van 522 verloren schepen van gemid- deld 4500 ton inhoud, tezamen dus 2.3 mil- lioen bruto-register-ton; over een jaar ge- rekend dus 4.9 millioen ton Engelsche scheepsverliezen! Een vermindering van scheepsruimte van bijpa 5 millioen ton per jaar is heel wat meer, dan de meesten van ons hadden ver- wacht." Het blad betwijfelt het, of Engeland er op den duur in zal slagen, de getorpedeerde schepen zoo snel door nieuwe te vervangen, als de vijand ze vernietigt. Lloyds List is van dezelfde opvatting. En geland heeft een zeker aantal handelssche- pen noodig; hoe dicht het dit minimum reeds is genaderd, is op het oogenblik niet vast te stellen, maar het is mogelijk, dat het wordt bereikt, voor Engeland de duikbooten meester is. „Dat is het zwakke punt van den geheelen toestand!" zegt het blad. In de Zaterdag gehouden vergadering van het Kon. Ned. Landbouwcomite, in welke nieuwe organisatie het Ned. Landbouw- Comite en de Kon. Ned. Landbouwvereeni- ging zullen worden opgenomen, werden de statuten goedgekeurd. Daarna is in geheime vergadering be- raadslaagd over de Regeeringsmaatregelen, wijl de Voorzitter de bespreking in het open- baar onkiesch en ontactisch achtte, nu de Minister de Voorzitters van de Landbouw- organisaties bij zich heeft genoodigd om kritiek te hooren op diens maatregelen. Zeeuwsche Landbouw Maatschappij. (Slot.) De Voorzitter achtte ook den maatrege! verkeerd,. maar wilde toch niet op verande- ring aandringen, wanneer de Minister hem noodzakelijk acht. Hij wilde den Minister voorstellen, aan de landbouwers onder goede controle zooveel tarwe te laten, dat zij niet meer krijgen dan de stedelingen. De heer Dekker, uit Axel, was van mee- ning, dat het den Minister niet zal geluk- ken, de landbouwers te weerhouden van hun eigen graan te stelen. Hij maakt dieven van eerlijke menschen. De heer Welleman zeide, dat alle Neder- landers op gelijken voet behandeld moeten worden. Aan praatjes van ondervoeding gelooft hij niet. Men kan op ruime wijze aanvullingsbroodkaarten geven. Er zijn reeds boeren, die brood van hun nieuwe tarwe eten. De groote grief is, dat de rogge wordt afgestaan voor mai's, die niet komt, en dat de boeren ook het overmaalsel van de tarwe niet als voer mogen hebben. Wan neer de uitvoering van vele maatregelen in handen der vakvereeniging wordt gebracht, zal men tot betere resultaten komen. Iedere maatregel in het algemeen belang moet de medewerking der boeren vinden. Laten wij ons voor alles Nederlanders voelen. De heer Van Westen meende, dat men den boeren niet mag beletten, van hun eigen producten te eten. Gaat men op den inge- slagen weg voort, dan liggen de wind- molens stil en moeten de fabrieken malen. Daarvoor zijn kolen noodig,' waarmede men toch ook uiterst spaarzaam moet zijn. Laat de Minister desnoods een mengsel geven. De Voorzitter beloofde vervolgens, bij den Minister op wijziging van den maat regel te zullen aandringen. Wat de prijzen van veevoederartikelen in verhouding tot afgeleverde granen betreft, was de vergadering over den Minister te- vreden. De garantieprijzen van de aardappelen besprekende, zeide de Voorzitter, dat de boeren er zijn ingeloopen. Er moeten tijdig goede prijzen worden vastgesteld. Er is den boeren f 6,— beloofd, en nu is die prijs nog niet gehandhaafd. Dat is de oorzaak, dat men het volgende jaar minder aardap pelen zal verbouwen. De heer Dorst meende, dat het volgende jaar vooral grove aardappels zullen ver- bouwd worden, als er geen andere prijs- regeling komt. Die van de Bonte en de Blauwe dient verhoogd te worden. De heer Vogelaar bepleitte prijswijziging om te voorkomen, dat alleen de slechte soorten verbouwd zullen worden. Hij is groot aardappelverbouwer, maar wanneer er geen verandering komt, zal hij het vol gende jaar niet meer verbouwen. In bespreking kwam vervolgens de prijs der kunstmeststoffen. De heer Van Genderen Stort wees er op, dat wanneer de Regeering kunstmeststof fen voor Iagen prijs levert, zij daarop moet toeleggen. Hij wil een vasten prijs voor Chili, waarmee de deskundigen, die den prijs der gewassen bepalen, moeten reke- ning houden. Dan heeft de boer geen scha- de, en het kost de Regeering niets. De heer Dorst bepleitte het aanwenden van mossels voor bemesting. De heer Snijder, van Tholen, wees op de groote winst van de centrale guanofa- brieken. Bij de bespreking van het zaaiplan voor 1918 zeide de Voorzitter, dat wanneer de Minister goede prijzen belooft, er geen zaai plan noodig is. De hooivordering kwam vervolgens ter sprake. De Voorzitter deelde mee, dat in elke ge- meente thans wordt uitgemaakt, hoeveel elke landbouwer voor het vastgestelde kwantum moet leveren. Dit geeft bij het ge- brek aan hooi nog heel wel reden tot kla- gen, maar men is ai een groote stap vooruit gekomen, vergeleken bij de regeling van het vorige jaar. Wat betreft den uitvoer van paarden en rundvee, geloofde de Voorzitter, dat er spoedig een regeling zal getroffen worden. De pulpverdeeling werd algemeen zeer onbillijk geacht. De heer Walter Kakebeeke had de over- tuiging, dat de zaak mis loopt. Men is er niet in geslaagd, de Commissie in Den Haag tot goede gedachte te brengen. De regeling, die men in Den Haag trof, deugt absoluut niet. De Voorzitter beloofde, dat de Maat schappij een scherp protest zal aanteeke- nen tegen de werkwijze van de Toewij- zings-Commissie voor het veevoeder. Ten slotte werd de volgende motie met daverend applaus aangenomen: De Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland, verte- genwoordigende 3800 leden, in een buiten- gewone algemeene vergadering te Goes vereenigd, besluit, overtuigd zijnde van de zeer moeilijke omstandigheden, waarin ons land zich ten opzichte van de volks- en vee- voeding bevindt, erkennende, dat dientengevolge verschil lende Regeeringsmaatregelen noodzakelijk zijn, zich bereid verklarende de Regeering zooveel als mogelijk is te steunen, zich aan- sluitende bij het adres door het Bestuur van het Nederl. Landbouw-Comite, 6 Septem ber den Minister van Landbouw, Nijver- heid en Handel aangeboden, het Dag. Be stuur op te dragen, de verschillende recht- matige grieven en weifschen uitvoerig bij de Regeering kenbaar te maken. KECHTSZAKEN. Arrondissements-Rechtb. te Middelburg. t Modes. Zitting van 14 September 1917. Vrijdag werden;,de navolgende zaken behandeld J. C. S., oud 32 jveldarbeidster te Siervliet, werd ten laste gelegd dat zij op 7 Aug. j.l. te Bier- vliet S. M. Lense heeft mishandeld, door haar op- zettelijk gewelddadig met een klomp op haar hoofd en rechterschouder te slaan, haar aan de haren te trekken, en aldus over den grond te sleuren, waarbij S. M. Lense veel pijn ondervond. Eisch 5 boete of 5 dagen hechtenis. J. J. H., oud. 59 j., veldarbeider te Oostburg, werd ten laste gelegd dat hij op 5 Aug. j.l. te Oostburg een rijwiel, toebehoorende aan C. de Schot, heeft weggenomen. Eisch 2 maanden gevangenisstraf. J. M. v. A., oud 45 j., zonder beroep te Ter Neuzen, werd beklaagd dat zij op 6 Aug. j.l. te Ter Neuzen opzettelijk den in uniform gekleeden agent van politie en onbezoldigd rijksveldwachter W. van Doorn, gedurende de rechtmatige uitoefening zijner bedie- ning heeft beleedigd. Eisch f 10 boete of 10 dagen hechtenis. M. B., oud 45 j., zonder beroep te Hulst, was ge- dagvaard ter zake dat zij op 3 Aug. 1917 aldaar den gemeente- en onbezoldigden ryksveldwachtcr, terwijl hij in de rechtmatige uitoefening zijner bediening was, heeft beleedigd. Eisch 10 boete of 10 dagen hechtenis. P. C. D., oud 22 j., sjouwerman, wonende te Hulst, werd ten laste gelegd dat hij op 3 Aug. 1917 te Hulst een boom, toebehoorende aan een ander dan hem, beklaagde, heeft weggenomen. Eisch 10 boete of 10 dagen hechtenis. S. A., oud 49 j., daglooner te Hulst, werd be klaagd dat hij op 1 Aug. 1917 te Hulst, eenige Canadaboompjes, welke toebehoorden aan de ge meente Hulst heeft omgehakt en weggenomen. Eisch 10 boete of 10 dagen hechtenis. A. V., huisvrouw van J. M. d. Z., oud 58 j., winke- lierster te Ter Neuzen, was gedagvaard wegens ver- koop van 4 K.6. aardappelen van den oogst 1916, boven dan maximumprijs, n.l voor 12 cent de E.G., terwijl de maximumprijs was 0,06i- Eisch f 20 boete of 20 dagen hechtenis. M. C. v. L., oud 32 j., broodbakker te Ter Neuzen, was geroepen om zich te verdedigen op de aanklacht dat iiij in Mei en Juni als bakker 50 K.G. onge- build tarwemeel voor f 12 en 50 E.G. ongebuild tarwemeel voor 15 had verkocht, anders dan op bons. Eisch 50 boete of 25 dagen hechtenis. J. J. d. B., huisvrouw van P. J. v. d. P., oud 39 j., zonder beroep, wonende te Ter Neuzen, was ten laste gelegd dat zij op 31 Mei 1917 te Ter Neuzen een wittebrood, zonder bon, heeft verkocht. Eisch f 10 boete of 10 dagen hechtenis. A. M. II., huisvrouw van M. C. v. L., wonende te Ter Neuzen, stond voor een zelfde feit terecht, ge- pleegd op 31 Mei te Ter Neuzen. Eisch 10 boete of 10 dagen hechtenis. F. L. G., oud 49 j., landbouwer te Graauw, werd beklaagd dat hij einde April te Graauw 150 E.G. gerst heeft verhandeld, niettegeustaande dit door den Minister van Landbouw was verboden. Eisch 75 boete of 50 dagen hechtenis. H. d. M., oud 36 j., vlasbewerker te St. Jansteen, gedetineerd, had omstreeks 11 Juli 1917 te St. Jan steen, Julianus van Petegem opzettelijk met een kapper op zijn hoofd geslagen, waardoor op diens hoofd een bloedende verwonding ontstond, en na de verwijdering der beensplinters een beenwonde van 5 c.M. lang en 3 c.M. breed, waarin het harde hersen- vlies, op eenige plaatsen gekwetst, zichtbaar was, en aldus dezen zwaar lichamelijk letsel heeft toege- bracht. Eisch 5 maanden gevangenisstraf. Op verzoek van den verdediger, Mr. J. Adriaanse werd bekl. in vrijheid gesteld. G. J. W., oud 52 j., tuinier te Axel, was gedag vaard dat hij op 13 Juli 1917 te Westdorpe 12 E.G. vroege aardappelen in den kleinhandel heeft ver kocht voor 15 cent de E.G., zijnde als toen de maximumprijs van die aardappelen sleclits 10 cent de E.G. Eisch 50 boete of 20 dagen hechtenis. P. J. R. D., oud 48 j.,directeur van de boterfabriek te Hontenisse, was ter verantwoording geroepen dat hij op verschillende tijdstippen in Juni en Juli heeft verkocht, althans heeft doen verkoopen, boter boven den maximumprijs, daar hij voor die boter liet be- talen 2,25, althans 2,17, in iedergeval meer dan f 2,06 (maximumprijs) rekende, terwijl hij ook voor de verpakking had gerekend, hetgeen in strijd was met de bestaande bepalingen. Eisch 75 boete of 25 dagen hechtenis. T. L. D'H., oud 39 j., koopman te Retranchement, werd ten laste gelegd dat hij op 4 Aug. 1917 aldaar J. Perrels heeft mishandeld, door hem opzettelijk gewelddadig een harde stomp op zijn borst te geven waardoor hij achterover op den grond sloeg. Eisch vrijspraak. J. B. de B., oud 34 j., arbeider te Sas van Gent, werd beklaagd dat hij op 5 Aug. j.l. te Sas van Gent, op den openbaren weg opzettelijk het aldaar aan- wezige publiek gelegenheid heeft gegeven tot hazard- spel met dobbelsteenen. Eisch f 10 boete of 10 dagen hechtenis. B. J. S., oud 23 j., werkman te Sluiskil, gedeti neerd, stond terecht voor de navolgende feiten dat hij omstreeks 19 Juli 1917 te Sluiskil, valsche- lijk heeft opgemaakt een akte van borgstelling, van den volgenden inhoud „Ondergeteekende geeft vol- macht en stelt zich verantwoordelijk voor Bern. Joh. Schelstraete tot het opnemen van een bedrag van ten hoogste f 350 bij den heer D. Hartog te Ter Neuzen, get. Hoelf, i9-7-'17 W. Cortvriendt, land bouwer dat hij van voormeld stuk heeft gebruik gemaakt als ware het echt en onvervalscht dat hij op 6 Aug. 1917 te Hoek, opzettelijk een rijwiel dat geheel of ten deele aan A. F. Mannaert toebehoorende, en dat hij in huurkoop had, heeft verkocht aan zekeren Bommeleijn voor f 40. Eisch 6 maanden gevangenisstraf. M. B., huisvrouw van A. S., oud 57 j., wonende te Ter Neuzen, werd beklaagd dat zij op 31 Mei 1917, aldaar cadetjes heeft verkocht zonder bons daarvoor in ontvangst te nemen. Eisch 10, boete of 10 dagen hechtenis. E. d. II., huisvrouw van I. S., oud 46 j., wonende te Cadsand, werd ten laste gelegd dat zij op 16 Juli 1917, aldaar l/4 E.G. natuurboter heeft verkocht boven den maximumprijs. Eisch 10 boete of 10 dagen hechtenis. s nopu. - Wl. I.U..UOUHUUUUU VI. —JVV.. I W

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1917 | | pagina 6