ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Bekendmaking. 6584 Dinsdag 18 September 1917. 57e jaargang. i Paardentelling'. De Oorlog. ABONNEMENT: v ADVERTENTlfiN Vsmer Aardappeleu, Landbouwberichten. Telefoon Bit Blad varsohljnt Maandag', Woenstlag- eu Yrlidagavoad, nitgezoadersi ug Feestdagen, i>y de Flrma P. J. VAN BE SANDE te Ter Neazen. EBESTl BXiA.13. 8INNENLAND. aanfeondigingen van den Prcvincialen Stoombootdienst op de Wester^Scbelde, Thee en Koffie. Per 3 maanden binnen de stad/1.—Frartco per post voor Nederland 1.10. Hi| vooruitbetalingvoor Belgie /1.4QS voor Ned.-Indie en Amerika overig Buitenland 2. fidcHS abonneert zich bij de Uitgeefster, of buiten Fer Neuzen ook oij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievenbushcuders. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0.10, Bij direct© opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie word! de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief. Inzending van advertentien voor 1 UUP op den dag der uitgave. van 18 September 1917 tot uadere aan- kondiging. van TER NEUZEN De Burgemeester maakt bekend 1. Bet is werbsden Koffie en Thee te vermengen met vreemde bestanddeelen. Van dit verbod kan door den Minister van Landbouw, Njjverheid en Handel dis- pensatie worden verleend en moeten derge- lijke verzoeken gericbt worden aan het Thee- en Koffie-Distributiekantoor, Visch- steeg 5, Amsterdam. 2. Het is wesHboden Thee en Koffie te verwerken tot Thee-, resp. Koffie-extract anders dan voor eigen huishoudelijk gebruik. I Engelsche voorstellen voor one van waarde De aflevering van T bee-extract en Koffie- maken. De voorwaarden voor de Engelsche kolenlevering. Een belangrijke voorwaarde, die van Engelsche zijde is gesteld voor de levering van steenkooi, werd nog niet vermeld. Zij komt hierop neer bniten de schepen, noodig voor den kolenaanvoer, buiten de 180,000 ton bruto (d. i. 270.000 ton laadvermogen) voor de Belgiscbe Reliefcommissie en buiten de ongeveer 100 groote schepen, welke tusschen Ned.-Indie en de Entente-landen of bun kolonien varen en daar, volgens bet Engelsche voorste!, zullen moeten blijven varen, zullen de overige Nederlandsch* schepen met voedsel voor menscb en dier naar Nederland kunnen varen, voor zoover zij daartoe in staat zullen worden gesteld. Voor het geval die kategorie van schepen niet zou worden vereischt voor de beboeften Nederland, dus b.v. doordat zij niet worden in staat gesteld bedoelde ladingen te verkrijgen, moeten ook die schepen, volgens het Engelsche voorstel, ten behoeve van de Entente gaan varen, want de eerste voorwaarde van het nieuwe voorstel luidt, dat geen enkel scbip mag wordeD opgelegd. Het komt er dus geheel op aan, wat de Nederlandsche commissie te Washington zal bereiken, want alleen voldoende resul- laten van haar bemoeii'ngeD kunnen de extract is verboden deze verbodsbepalingen zijn niet van toepaasing op cafe's, restau rants e.d. inricbtiugsn, voor zoover hot maken der genoemde extracten geschiedt in die inrichtingen zelve en de aflevering van Thee, resp. Koffie als drank niet ande" gesebiedt dan per kop. Ter Neuzen, 15 Sept. 1917. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA. Gelukkig zijn er aanwijzingen, schrijft de WN. R. Ct.", dat dit ook van Engelsche zijde wordt begrepen. TER NEUZEN, 17 Sept. 1917. Het weerberioht van het meteorolo- giseh instituut te De Bildt van heden luidt si? volgt Hoogste barometerstand onder 765 Zuid- Duitschland Laagste barometerstand 745.5 Skagen Terwachting tot den avond van 18 Sept. Zwakke tot matige zuidelijke tot weste- lijke wind, zwaar bewolkt met tijdelijke opklaring, waarschijalijk regenbuien met kans op onweer, zelfde temperatuur. Broodcommissie voor Zeeland. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel maakt bekend, dat aan den heer J. Huizinga, burgemeester van Ter Neuzen, ingevolge zijn verzoek, eervol ontslag is verleend als lid der Provinciale Broodcom missie voor de provincie Zeeland, onder dankbetuicing voor de bewezen diensten. (St.Ct.) Beroepen. Bij de Gereformeerde kerk te Heinkens- zand is beroepen Ds. H. Brouwer te Schoon- dijke. Broodkantoor en Broodcommissie. De St.crt. no. 214 be vat de volledige samenstelling van het Centraal Broodkan toor en de Centrale Broodcommissie. In het Broodkantoor hebben o. a. zitting de heeren W. Baron Collot d'Escury, regee- ringscommissaris in Zeeland, en P. Dumon 7 7 a avi I Tak (plaatsvervanger de heer J. W. Wagtho), De Burgemeester van de gemeente ZAAM- verteveenwoordigende de Provinciale Brood- SLA.G maakt bekend, dat ingevolge mach- tiging van den beer Regeeringscommis- Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN maken bekend: De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, gezien zijne bescbikkingen van 19 en 28 Juli 1917, Directie van den Land bouw, No. 20095 en 20803, 6e Afd. B. heeft goedgevonden te bepalen dat onder de Eigenheimera of Borgers, waarop niet van toepassing is bet verbod tot aflevering en vervoer van aardappelen, niet begrepen zijn z. g. Blauwe Eigenhei- mers en z. g. Blauwe Borgers. Ter Neuzen, 15 Sept. 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. van saris inzake Rijksgraanverzameling in Zee- land, alle bons der witte- enbruin- broodkaarten, uitgegeven aan de Inwoners der gemeente Zaamslag geldig zijn tot den koop en verkoop van respectievelijk tarwebloem en tarwemeel (waaronder te verstaan, Regee- ringsbloem en Regeeringsmeel). De Burgemeester van Zaamslag, JOHs. DE FEIJTER Pz. De Burgemeester der gemeente ZAAM SLAG, brengt ter kennis van belangbeb benden dat aan de in deze wonende houders van een of meer paarden een formulier is toegezonden tot het doen van opgaven van het aantal paarden dat door hen wordt gehouden. Mocht even- wel door houders van paarden geen formu lier als hiervoren bedoeld zijn ontvangen, dan zijn zij verplicht om daarvan ingevolge art. 9, eerste lid, der Distributiewet 1916, ten spoedigste opgave te verstrekken ter gemeente-secretarie. Zaamslag, den 11 September 1917. De Burgemeester voornoemd, JOH. DE FEIJTER Pz. vertegenwoordigende commissie van Zeeland. Besmettelijke ziekten. Van 511 Sept. zjjn de navolgende be smettelijke ziekten ter kennis vandenCen- tralen Gezondheidsraad gekomen Roodvonk1 geval te Kruiningen, 2 te Middelburg, 1 te Sluis en 1 te Ylissingen. Dipbteritis2 gevallen te Ellemeet, 1 te 's-Gravenpolder, 1 te Krabbendijke, 1 te Ter Neuzen, 1 te Serooskerke (W.), 1 te Waterlandkerkje en 2 te Yerseke. Crislszaken. De Commissie van Bijstand, aan welke tevens de leiding is opgedragen van de afdeeling crisiszaken departement van Land bouw, Nijverheid en Handel, maakt bekend, dat zp en ieder van haar leden voortaan slechts te spreken zullen zijn voor ben, die vooraf hun bezoek en de reden ervan hebben aangekondigd en daaraa een uit- noodiging voor een bespreking hebben ont vangen. Brand. Toen hedenmorgen aan de brikettenfabriek op de Axelsche vlakte een oven gestookt werd om de briketten droog te maken, vatten de lickt brandbare briketten plotseliDg vuur en stonden in een oogwenk in vlam. De brandspuit van Sluiskil werd aanstonds geallarmeerd, doch deze kon niet uitruk- keD, daar de brikettenfabriek stond op Axel's grondgebied. Onmiddellijk werd daarop de brandweer 1 van Axel gerequireerd, die spoedig met de motorspuit op het terrein verscheen. Men was ondertusschen zelf reeds den brand meester geworden, zoodat de brandweer geen hnlp meer moest verleenen. Waar men in den laatsten tijd nogal klaagt over brandstoffen, die niet branden willen en waarvan de kachel zelfs uitgaat, zal men over dit euvel hp gebruik van deze briketten zeker niet behoeven te klagen, daar het gebleken is, dat zelfs de warmte onder den oven reeds voldoende was om briketten vuur te doen vatten. De dienstregeling van spoor en treinen. De pogingen, die van verschillende zijden zijn aangewend om bij de beperking der treinen eene zoodanige regeling te verkrij gen, dat in Zeeuwsch-Vlaanderen het isole- ment niet te sterk zou worden gevoeld, heb ben geen gunstig resultaat gehad. Het schijnt, dat eene regeling, als verlangd, is afgestuit op de onmogeiijkheid om goede correspondence te verzekeren met het Noor- den en het centrum des lands. Dagelijks zullen, te beg:nnen met morgen, 18 dezer, van Vlissingen slechts treinen af- rijden te 6,05, 12,25, 4,45 en 7,28 (deze rij- den van Viake af te 7,04, 1,18, 5,40 en 8,15) en arriveeren te Rotterdam 9,49, 4,03, 8,40 en 10,49, te Den Haag te 10,23, 4,42 en 9,28, te Amsterdam (Centraaistation) te 11,38, 5,50 en 10,50. Van Amsterdam rijden treinen te 6,53, 10.56 en 5,46, van Den Haag te 7,57, 12,20 en 6,51, van Rotterdam te 9,14, 11,32 en 8,21, deze arriveeren te Vlake om 11,29, 5,35 en 10.57 en te Vlissingen te 12,15, 6,35 en 11,47. Bovendien vertrekt des orgens om 7 uur een trein uit Roosendaal, die te Vlake arri- veert om 8,06 en te Vlissingen te 9,06. Met ingang van genoemden datum is ook de dienst der Prov. stoomboot aanzienlijk beperkt. Tusschen Ter Neuzen en Vlissingen vaart slechts tweemaal per dag een boot en even- eens tusschen Ter Neuzen en Hansweert. De eerste boot naar Vlissingen vaart des morgens half 8 en de tweede des voormid- dags kwart over 10 uur. De eerste boot van Vlissingen naar Ter Neuzen vertrekt te 12,25 en de tweede te 3,45. "Van Ter Neuzen naar Hansweert vaart eene boot des morgens pm 5 uur en eene des namiddags 3,30. Van Hansweert vaart eene boot naar Ter Neuzen om 8-,26 voormiddags en eene te 6 uur's avonds. De eerstgenoemde boot biedt dus voor reizigers uit Walcheren en Zuid-Beveland bewesten het kanaal gelegenheid om in den voormiddag Ter Neuzen te bereiken. Voor reizigers uit Ter Neuzen en Axel be- staat nog gelegenheid des namiddags ver- trekkende met de tram van 5,30 of met de trein naar Hulst van 5,17 via Walsoorden de trein te halen die te 8,15 van Vlake vertrekt naar Roosendaal, waarmede dan Rotterdam nog bereikt kan worden. Tusschen Walsoorden en Hansweert vaart de boot vijfmaal per dag, en wel van Walsoorden te 6,9,12,20 4,en 7,10 en van Hansweert te 8,26 11,50 3,6,en 8,35. Tusschen Vlissingen en Breskens vaart de boot viermaal per dag. Van Vlissingen te 7,15, 10,20, 12,25 en 3,45 en van Breskens te 8,— 11,40, 12,55 en 4,25. Dat door deze beperking onze postver- bindingen aanmerkelijk zullen vertagen, be- hoeft wel niet te worden aangestipt. Motorboot gei'nterneerd. De motorboot Schelde is te Hansweert onder militaire bewaking aangekomen om geinterneerd te worden. Dit is de boot, -waarmede j.l. Zondag twaalf aanzienlijke Belgen uit Antwerpen zijn gevlucht, om zich naar het Westerfront te begeven. Wijziging verlofsregeling. De opperbevelhebber heeft telegrafisck aan de autoriteiten van de landmacht doen weten »ln verband met de invoering beperkte dienstregeling spoorwegen op 18 September, wordt wjjziging verlofsregeling, op dien datum ingaande, voorbereid, gebaseerd op eenmaal verlof per zes weken; gezinshoofden zeven dagen, anderen zes dagen. Depdts eenmaal per maand, gezinshoofden drie dagen, anderen twee dagen. Toevoeging Zondagen uitgesloten. Voor alien, ook voor depots, dagelpks vertrek en terugkeer slechts een ploeg. Uitgewezen. Wegens het betrokken zijn bij den smok- kelhandel is door den commandant der stel- ling van de monderi der Maas en der Schel de het verblijf in zijn gezagsgebied ont- zegd aan: Emile de Clercq 21 jaar, zonder beroep, Belg, wonende te IJzendijke; Desi re d'Hert, 27 jaar, werkman, Nederlander, wonende te Westdorpe; Prudent Willaert, 38 jaar, brouwersknecht, Nederlander, wo nende te Westdorpe en Henri de Vos, 36 jaar, arbeider, Belg, wonende te Clinge. Verlof tot terugkeer aan R. Tilleman te Eede en Ch. janssens te Clinge, destijds uitgewezen, is thans door den commandant der stelling van de mon- den der Maas en der Schelde, voorwaarde- lijk vergunning verleend, in zijn gezagsge bied terug te keeren. Bakken van wittebrood. De Minister van Landbouw, Nijyerheid en Handel heeft aan de gemeentebesturen de navolgende oirculaire gericht: In verband met de noodzakelijk geworden vermindering van het broodrantsoen, is het in het algemeen niet wenschelijk, dat wor- de voortgegaan met het bakken van witte brood niet een gewicht van 400 gram. Ik geef u daarom in overweging, in uwe gemeente geen ander wittebrood te doen bakken dan wittebrood met een gewicht van 250 gram en 50 gram en veelvouden daar van, gelijk thans reeds in verschillende ge- meenten plaats vindt. Het gewicht van dit brood, bij den bakker verkrijgbaar, is dan in overeenstemming met de hoeveelheid die naar het thans geldende rantsoen er dag en per hoofd kan worden gebruikt. (St.ct.) Regeeringsvarkens. Het Bureau voor Mededeelingen inzake de Voedselvoorziening meldt, dat in de week van 1722 September a.s. geen regeerings varkens zullen kunnen worden verstrekt. De oorzaak ligt in de hooge prijzen voor var- kens van" 70 K.G. slachtgewicht. De Mi nister heeft nu het gewicht bepaald op 60 K.G. Aan de gemeenten wordt, te beginnen met de week van 2429 Sept., hetzelfde aantal varkens geleverd. Voor detailver- koop wordt een prijs van f 0,85 per K.G. in overweging gegeven. De Minister dreigt met inbeslagname als er niet voldoende varkens worden aange- voerd, daar die er volgens de veetelling van 10 Aug. moeten zijn. Varkens van een lichter slachtgewicht dan 60 K.G. zullen door de gemeentebesturen geweigerd worden. Graanprijzen en verbouw van voedingsgewassen. Eenigen tijd geleden heeft de Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel de prijzen bekend gemaakt die aan de landbouwers voor den oogst 1918 worden gegarandeerd. Ten tijde van het vaststellen der prijzen konden deze alleszins voldoende worden ge- acht om den landbouwers eene behoorlijke wdnst te verzekeren, zoodat een ruime uitzaai kon worden verwacht. Sedert zijn intusschen de omstandigheden niet onaanzienlijk veranderd. De kansen op een voldoenden aanvoer van graan en veevoe- der uit het buitenland zijn zeer verminderd, ter- wijl door den enormen voedernood de geneigd- heid bij de landbouwers om in het volgende jaar veevoedergewassen te verbouwen aanmer kelijk is toegenomen, vooral in de zandstreken. In verband hiermede heeft de Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel besloten de hier bedoelde prijzen nader vast te stellen. De garantieprijzen voor den oogst 1918 wor den gesteld voor tarwe op 21voor rogge op f22 en voor wintergerst bp f 18,50 per 100 KG. De prijzen van het broodkoren zijn thans geheel in overeenstemming met de voorstellen die de Minister door de z.g. prijzen-commis- sies, bestaande uit vertegenwoordigers van den landbouw, zijn gedaan, zoodat mag worden verwacht, dat thans aan de uitzaai van brood koren de noodige uitbreiding zal worden ge geven, te meer nu ook aan de andere grieven van de landbouwers zooveel is tegemoet ge komen als maar eenigszins mogelijk is. Mocht blijken, dat deze verwachting niet zal worden vervuld, zoo zal de Minister zich ge- noodzaakt zien tot zcer ingrijpende maatrege- len zijn toevlucht te nemen, maatregelen, die veel ernstiger in het landbouwbedrijf zouden moeten ingrijpen dan tot dusverre het geval is geweest. (St.ct.) Een haas die abuis was. - Vrijdagavond kwam bij den heer Aug. van Dorsselaer te Kijkuit een groote haas in huis loopen. Vermoedelijk werd het dier achter- volgd door een hond. Van D. deed spoedig de deur dicht, ging zijn buurman, een jager roepen en over het lot van langoor was toen spoedig beslist. SLUISKIL. Dank zij de Brandstoffencommissie kreeg de bevolking van Sluiskil hedenmorgen (Maandag) brandstof, bestaande in 25 K.G. bruinkoolbriketten tegen den prijs van 1,171/2, voorwaar niet goedkoop. Maar wilde men deze 25 K.G. briketten erlangen, dan was men verplicht 27 K.G. derrie, die nog niet droog was, te nemen voor 0,95. Bij die 27 K.G. natte derrie was begrepen 9l/2 K.G. molm, waar men feitelijk niet veel mee kan doen, dus 17^2 K-G. natte derrie voor 0,95, een ongehoorde hooge prijs, dat is tegen f 55 de 1000 K.G. 't Mooist echter was,- dat men op de brandstoffenkaart al leen 25 K.G. briketten mocht invullen. De derrie werd dus geleverd door parti-* culieren. Zij die deze dure natte derrie niet wilden nemen, werden verstoken van de brii ketten en zouden van de nog te zenden steenkolen niets kunnen krijgen, werd er ge- zegd. Stemmen van ontevredenheid gaan dan ook hier op. AXEL. Donderdagavond is alhier brand ontstaan in eene vlasschuur, die was ingericht tot vlasfabriek, staande aan den Vaartdijk, ge- exploiteerd door de Gebr. Koster en de Fir-* ma Oggel. Toen de motorspuit ter plaatse kwam, bleef niets anders te doen dan blus- schen van het vuur, daar alles reeds in lichte laaie stond. Het vuur was, dank zij de groo te massa water, die de motorspuit daarop wierp, spoedig gedoofd. Alleen bleef ge- spaard het steenen gebouwtje waarin de locomobiel staat. De braak- en zwingel- machines, benevens den op 10.000 K.G. ge- schatten voorraad vlas, is verloren gegaan. Niets is verzekerd, zoodat de exploitanten groote schade lijden. KOEWACHT. Vrijdagnacht is door eenige Rijksambte- naren alhier een Belg, C. S., aangehouden, die reeds lang verdacht werd van smokke- len. Daar hij weigerde zijn deur te openen, werd deze met geweld opengemaakt en de man, die op bed lag, gevangen genomen. Een handwagen vol smokkelwaar werd in beslag genomen en naar het dorp vervoerd. Zondagnamiddag werd ten huize van de Wed. A. Baert eene algemeene vergade- ring gehouden van de Geitenfokvereeniging St. Isidorus alhier. Een groot aantal leden waren opgekomen, die door den Voorzitter, den heer A. Dierick, werd welkom geheeten. Bij de inschrijving voor het houden van den bok voor het volgende dienstjaar meldt zich niemand aan. De vroegere bokkenhou- der wil het doen voor 65 gulden per jaar. Dit wordt toegestaan. Ter sprake komt het aankoopen van krachtvoer voor de geiten. De Voorzitter betwijfelt of dit te verkrijgen zal zijn. Be sloten wordt aan de Regeering te verzoeken of de handelaar, de heer E. de Vleeschouwer, alhier, lijnmeel mag leveren aan den Bond. Daarna wordt de contributie gei'nd, als- mede de dekgelden. Bepaald wordt, dat het dekgeld zal worden terugbetaald, zoo een geit voor het dekken verkocht wordt. WEG MET DE OORRINGEN Voor de versterking van zijn financieele en 'economische weerstandskracht verlangt Duitschland van zijn onderdanen het goud in elken vorm. De Kieler Neueste Nachrichten doet een dringend beroep op de Duitsche vrouwen, om haar gouden sieraden op te ruimen en in hoofdzaak haar oorringen. Het blad be- rekent, dat er 35 millioen vrouwen in Duitschland zijn, van wie er heel wat waar- devolle sieraden bezitten, zoodat het smel- ten van deze voorwerpen de Rijksbank ten goede zou komen. In verband met den grooten voedernood voor paarden, wordt door het Nationale Paarden Steun-Comite aan belangstellenden het verzoek gericht, om zaad van zonne- bloemen of de planten, in stukken gesne- den, aan dit Comite te willen toezenden. Zoo men weet, zijn dit zaad en die plan- ten zeer goed paardenvoeder, en hoopt het Comite door massa's toezendingen een be- langrijk kwantum bijeen te krijgen. In Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen zijn, ten gevolge van het natte weer, vele per- ceelen met paardenpeeen door bederf aange- tast; het loof op de aangestoken plaatsen wordt roodachtig van kleur, terwijl de wor- tels geheel of gedeeflelijk verrot zijn. De kwaal breidt zich voortdurend uit, en is een heele schadepost bij de tegenwoor- dige schaarschte en duutre van het vee- voeder. Door het Hoofdbestuur van den R.-K. Boerenbond Z.-Vl. O. D. is omtrent verschil lende landbouwzaken een request gezonden aan den betrokken Minister. Er wordt o.a. dringend gevraagd, om den prijs der tarwe en rogge te brengen op 25 per 100 K.G., en dan, om de teelt te bevor- deren, aan dien prijs de verplichting te ver- binden, dat de landbouwer 1]5 deel van zijn ploegland met die gewassen moet bezaaien. Deze prijs is zeker niet te hoog, als men let op de buitengewone duurte der meststof- fen, de hooge arbeidsloonen, en de in ver- houding veel hoogere prijzen, die voor de zoogenaamde handelsgewassen, zooals zaad, ajuin enz. te bedingen zijn. Bij de laatst gehouden keuring van zaai- granen in deze streek bleken verschillende velden- tarwe niet meer te zullen opleveren dan ongeveer 2200 K.G. per H.A. of 1000 K.G. per gemet, en voor ISO per gemet kan tegenwoordig moeilijk worden gezaaid. COURANT De Burgemeester van TER NEUZEN brengt ter kennis van logement-, koffie- en bierhuishouders en verdere onder- aemers van voor het publiek'toegankelijke bedrijven, dat van af heden op het Gemeentehuis op de gewone kantooruren GRATIS verkrijgbaar zijn Ter Neuzen, den 17 September 1917. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1917 | | pagina 1