ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Bekendmaking. No. 8583. Zaterdag 15 September 1917. 57® Taargang. Paardentelling. De Oorlog. I m m ABONNEMENT ADVERTENTlfiN2 B1NWENLAND. Telefoon Dit BM YsrscfeijBt MaaHdago Woengflag* en Vriidapvoati, mtgezonilert 1st] sis Firma P. i. YAH BE 8ANDE te Tar Heuzen. Het gevoelige punt ®»r 3 maanden biraien de stad /l.—Franco per post voor Nederland /1.10, .Sjj vooruitbetalingvoor Belgie 1.40, voor Ned.-lndie en Amenka 1.65, overig Buiienland 2.— Men abonneert zich bij de Uitgeefster, of buiten Ter Neuzen ook bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0.10a Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie word! d® prijs slechts tvveemaal berekend. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend£ Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief. Inzending van adverteutien voor 1 liur op den dag der mtgave. De Burgemeester van de gemeente ZAAM SLAG maakt bekend, dat ingevolge mach- tiging van den beer Regeeringscommis- saris inzake Rijksgraanverzameling in Zee- land, alle bons der witte- en bruin- broodkaartenuitgegeven aande inwoners der gemeente Zaamslag geldig zijn tot den koop en verkoop van respectievelijk tarwebloem en tarwemeel (waaronder te verstaan, Regee- ringsbloem en Regeeringsmeel), De Burgemeester van Zaamslag, JOHs. DE FEIJTER Pz. De Burgemeester der gemeente ZAAM SLAG, brengt ter kennis van belangbeb- benden dat aan de in deze gemeente wonende houders van een of meer paarden een formulier is toegezonden tot het doen van opgaven van het aantal paarden dat door hen wordt gehouden. Mocht even- wel door houders van paarden geen formu lier als hiervoren bedoeld zijn ontvangen, dan zijn zij verpliebt om daarvan ingevolge art. 9, eerste lid, der Distributiewet 1916, ten spoedigste opgave te verstrekken ter gemeente-secretarie. Zaamslag, den 11 September 1917. De Burgemeester voornoemd, JOH. DE FEIJTER Pz. Nationale schoenen. Krachtens regeeringsbesluit stelt het Ministerie van Oorlog aan de schoenfabri- kanten leer ter beschikking. De fabrikan- ten moeten het verschuldigda bedrag stor- ten aan het Ministerie van Oorlog. Zij verpiichten zich om schoenen te maken volgens de standaardmodellen, door den Minister van Handel vastgesteld, en zeaan den kleinhandel te leveren onder dennaam van nationale schoenen" en tegen de prij- zen, door den Minister van Handel vastge steld. De fabricate staat onder scherpe controle. De door de fabrieken afgeleverde schoenen wordeD na ontvangst door een commissie voorzien van het merk /nationale schoenen" met vermelding van het fabricatie- centrum en den maximumprijs voor het publiek, vastgesteld door den Minister van Handel. Bovendien dragen de schoenen hun eigen fabrieksmerk. (Vad) Schoeisel, sajet en kleeding. Gelijk bekend heett de Minister van Landbouw onlangs de burgemeesters uitge- noodigd hem op te geven hoeveel personen volgens hun schatting in aanmerking zouden komen voor de verstrekking van schoeisel en sajet tegen verminderden prijs. Volgens de ingekomen opgaven zouden in aanmer king komen 925.365 gezinnen, voor wie binnen 3 maanden noodig zouden zijn 1.770.694 paar schoenen, 1.361.544 paar klompen en 1.320.289 KG. sajet. De bedoeling is een sbort schoenen te doen vervaardigen, die tegen den prijs van j 6 voor volwassenen mansschoenen, bescbikhaar zullen worden gesteld, maar het i3 waar- schijnlijk dat de genoemde getallen de mogelijke produktie aanmerkelijk te boven zullen gaan. Alsdan zou een pondsponds- gewijze verdeeling over de ingekomen aan- vragen noodig zijn. Ten aanzien van de sajet staat dit thans reeds vast. Ten opzickte der voorziening van klee ding, die mede door den Minister in over- weging was genomen, blijken zich zeer groote moeilijkheden voor te doen. Er wordt jjverig naar gestreeft ook voor deze aangelegenkeid een oplossing te vinden. Uitvoer van paarden Et wordt, zoo meidt-de Vee-en Vleesch- handel, over den uitvoer van paarden on- derbandeld. Maar ook hierbij is de kwestie dat naar Oost en West geleverd moet worden. Het eerst wordt gedacht aan uit voer van D/jjjarige ruins en wel zoo spoe- dig mogelijk. Yarkens. De Yee- en Vleeschhandel verneemt, dat de telling van 24 Augustus heeft uitge- wezen, dat er 299,000 varkens van 100 K.G. slachtgewicht zijn opgegeven. Van 70 gemeenten ontbraken nog de opgaven DE ALGEMEENE TOESTAND. De toestand in Rusland. is zoo buitenge- woon verward, dat uit de berichten die van alle zijden behalve uit Rusland worden. ontvangen, geen denkbeeld van den loop dei gebeurtenissen te vormen is. Een ding slechts staat vast: de burgeroorlog staat voor be deur, is wellicht reeds uitgebroken. Kerensky heeft de troepen, die trouw zijn aan de voorloopige regeering en het garm- zoen van Petersburg onder de wapens ge- roepen, en gesteund door de Sovjets en de Bolsjewiki-, "die hij voor zich heeft weten te winnen, fukt hij op, om Kornilof te op*- moeten, wiens leger tusschen Loega en Pe tersburg staan. Men verwacht een ontmoe- ting, een botsing, een strijd, in het gebied tusschen Petersburg en Loega. Maar welke anderb bedoelingen Kormlot heeft om zich meester te maken van de macht, om Kerensky te verdringen, en zelfs als dictator op te treden, is nog met duide- lijk. Is hij de leider der contra-revolutie ot de uitvoerder van de plannen der reaction- nairen? Is hij voornemens de Czaren-re- eeering te herstellen, of wil hij zelf als tieer- scher optreden in Rusland? Wie zal het zeggen? De Times" oordeelt aldus over den toe- stand: Dit is niet eenvoudig een conflict tus schen een man, die militair dictator wil zijn en de voorstanders van een civiel gezag van grondwettelijken aard. Er is op het oogen- blik in Rusland in het geheel geen regeering; er zijn twee wedijverende dictatoren: Kor nilof en Kerensky. En de aanhangers van den krijpsman schijnen de aanprijzers te zijn van een terugkeer tot de grondwettelijke methoden." Het blad zet dan uiteen, dat Kerensky tot dusver geen enkelen generaa! van be- teekenis aan zijn partij verbinden kon, en meer dan ooit steunt op de Sovjets, de ra- den van Arbeiders en Soldaten die onop- houdelijk zijn wanhopige pogingen hebben tegengewerkt om de orde in Rusland te her stellen. I De Daily Telegraph betreurt daarentegen het gebeurde en zegt: Het optreden van Kornilof was van zijn persoonlijk standpunt wellicht onvermijde- lijk maar het is in zijn wezen noodlottig voor de openbare orde. Kornilof is een man van een vastbesloten koppig type, eigen- machtig en hardnekKig." De Daily News meent, dat Kornilof geen bewust of onbewust werktuig der reaction- nairen is, doch waarlijk zelf de taak der i reactie is toegedaan. Maar het blad vergeet daarbij, dat Korni lof een der eerste generaals was, die na het uitbreken der Maart-revolutie zijn steun en zijn degen aan de voorloopige regeering aanbood. De strijd, die thans in Rusland wordt ge- voerd, moet invloed hebben op de gebeurtc- nissen aan het front. Wel wordt nog dage- lijks het officieel Russische legerbericht uit gegeven, maar de gebeurtenissen _zijn zeer onbelangrijk. iDe Duitschers schijnen ook geen gebruik te maken van den Russischen burgeroorlog, maar blijven toeschouwers. De Manch. Guardian meent dat Kornilof, met behulp van Duischland en Rusland, de reactionnaire regeering wil herstellen en wellicht een Czaar op den troon wil plaatsen Het blad redeneert aldus: .Rusland staat thans voor de keuze tus schen de republiek en het Czarisme. Het oude Czarisme heeft zich zelf zwak getoond en is gevallen.door zijn eigen onbekwaam- heid Het nieuwe Czarisme zal mogelijk nog zwakker zijn en het is onmogelijk aan te nemen, dat het zich door eigen kracht en eigen hulpmiddelen staande zal kunnen houden. Het zou zich alleen veilig kunnen gevoelen, door op vreemde hulp te steunen en het zou onvermijdelijk op Duitschland moeten steunen. Derhalve zouden wij, in plaats van een bond van democratieen van de wereld, met inbegrip van het uitgebreide RuSsische njk, de autocratie weer het hoofd zien opsteken en het getij van de vrijheid der volkeren zou dan voor goed weer verloopen zijn. Het is ijdel te veronderstellen, dat Kornilof uit ei- <ren beweging der revolutionnaire krachten 70u aanvallen en overwinnen, tenzij hij niet eenigermate door Duitschland werd begun- stigd. De Duitschers zijn dagenlang op ver- dachte wijze werkeloos gebleven. Het is niet de gewoonte van Duitschland gratis gunsten te verleenen. Of er een feitelijk overleg bestaat, doet niets ter zake. K°1_ nilof's optreden wordt klaarblijkeHjk door de Duitschers welwillend gadegeslagen Het is zeer goed te begrijpen, dat, zoo al het overige mocht falen, Duitschland zijn wel- willende neutraliteit zal laten varen en ver- vangen door 6€n meer actief optreden. Of Kornilof het al dan niet beseft, hij is de vij- and van Rusland." Aan het Westelijk front wordt hevig ge- vochten, maar zonder dat veel wijziging in den toestand komt, evenmin als aan het Roemeensche en Macedonische front. SCHENNIS DER ONZIJDIGHEID. Een opzienbarende onthulling heeft de Amerikaansche regeering gedaan. Zweden heeft, door zpn gezanten en zijn Ministers telegrammen overgebracht door Duitsche gezanten naar Duitschland, of voor de Duit- eche regeering aan baar gezanten. Reeds in 1915' had de Engelsche regeering de Zweedsche er op gewezen, dat dit niet oir- baar was, en de Zweedsche regeering had beloofd, dat dit niet meer zou voorkomen. Thans werden opniouw telegrammen, van deu Duitsehen gezant te Buenos-Aires, aan de regeering te Berlgn gericht, door de bemiddeiing van den Zweedschen gezant in Argentinie aan de Zweedsche regeering ge zonden, die voor het doorzenden naar Duitschland zorgde. Dergelijke handelingen zgn volgens het volkenrecht verboden, zoodat Zweden zich aan ernstige schenms der onzijdigheid schuldig heeft gemaakt. Hoe ernstig dit is blijkt eerst goed als men de onderschepte telegrammen beziet Deze luiden ffMei 1917, No. 32. De regeering hier heeft thans de Duitsche en Oostenrijksche schepen, op welke tot dusver een wacht was geplaatst, vrggelaten. Als gevolg van de bijlegging van het Monte Protegido-geval is er een groote verandering in de open bare meening gekomen en de regeering wil in de toekomst Argentijnsche schepen alleen uitklaren tot Las Palrnas. Ik ver- zoek dat het kleine stoomschip Ch an Guazo (31 Januari) (hiermee is bedoeld, dat dit stoomschip den 31-' n Januari is uitge varen), 300 ton, dat nu Bordeaux nadert met de intentie van verandering van vlag, zal worden gespaard, of anders spoorloos in den grond zal worden geboord w. g Luxburg" ff3 Juli 1917. No. 95. Ik verneem uit vertrouwbare bronnen, dat de tegenwoor- dige Minister van Buitenlandsche Zaken, die een boruchte ezel en Engelsch gezind is, in een geheime zitting van den Senaat heeft gezegd, dat Argentinie van Berlijn een belofte zou vragen geen Argentijnsche schepen meer in den grond te boren en dat, in geval van weigering, de fcetrek kingen zouden worden afgebroken. Ik raad aan te weigeren of zoo noodig de bemid deling van Spanje in te roepen. w. g. Lux burg." ,/9 Juli 1917. No. 64. Stel, zonder eenige neiging te toonen concessies te willen doen, het antwoord aan Argentinie uit, totdat u verdere berichten ontvangen hebt. Een verandering van ministerie is waarschijnlijk. Wat aangaat de Argen- tpnsche stoomschepen raad ik aan, ze te dwingen terug te keeren of anders ze in den grond te boren zonder dat er een spoor van overblijft of ze door te laten. Ze zijn alle zeer klein. w. g. Luxburg". De Zweedsche regeering werkte dus mee aan oorlogshandelingen en nog wel aan handelingen van zeer m n allooi. De raad Om de schepen spoorloos te doen verdwjjnen, is inderdaad barbaarsch. En dat gaat uit van een officieelen Duitsehen vertegenwoor- digerDe sehuldvraag over het ontstaau van den oorlog moge onopgeloat zijn, in den oorlog heeft Duitschland toch wel een geweldige schuld op zich geladen. Lansing heeft de onderscherpte telegram men zonder commentaar openbaar gemaakt Behalve om Zweden's houding aan de kaak te stellen, is dat ongetwijfeld gedaan om in Argentinie, dat Duitschland tamelijk welgezind schijnt te zijn, een andere stem ming teweeg te brengen. Voor Zweden is het feit echter heel ernstig. Men zit daar juist in een heftigen verkiezingsstrijd en er is veel kans, dat de conservatieven, die totnogtoe het bewind voerden, het loodje zullen leggen, Geschied dit, dan kan de nieuwe regeering haar excuses aanbieden en beloven de schuldigen te straffen. Blijven echter de conserva tieven aan het bewind, dan zouden er voor Zweden moeilijke dagen kunnen aanbreken. Bemoedigend voor Zweden is echter de opvatting der Engelsche pers, dat het volk als zoodanig buiten dit geknoei staat en er slechts enkele personen, Ministers en gezanten, voor verantwoordelijk zijn. Vol leven en beweging was de zee. IJmui- den is zoo dichtbjj. Men ziet het Wacht- schip trouw op zijn post even buiten de haven. Nederlandsche duikbooten en tor- pedobooten gaan vaak voorbij en ik zag een paar booten van de Koninklijke zee kiezen. De wind woei niet zoo sterk of ik kon een groote kaart van de Noordzee bestu- deeren, terwijl ik tot steun voor de ver- beelding de groote zee zelve voor mij een zag worden met den horizon. Ik had in The Fortnightly Review van Augustus een belangwekkend opstel gelezen van Archi bald Hurd, getiteld //Whot would Nelson have done en ik wenschte dit nog eens te herlezen met de kaart van de Noord zee voor oogen. Want wat in dat opstel besproken wordt, zal overdacht zijn door ieder, die beseft, dat overmacht op zee victories, op land behaald, onvruchtbaar kan maken, en dat de Britsche vloot Duitschland en de centrale mogendheden isoleert, hun handel en nijverheid geboeid houdend. Dit doet //the Grand Fleet" nu sinds drie jaar en de duikbooten hebben, al ver- nielden ze nog zoovele handelsschepen en visschersvaartuigen van vijanden en neu- tralen, daarin geen wpziging gebracht. Maar in Engeland deden herhaaldelijk zich stemmen hooren, die vroegen of die vloot alles gedaan had wat mogelijk was en of Engelauds genieTer zee de eenige die met De Ruyter te vergelijken is niet meer zou gedaan hebben met zulk een machtige vloot. Hierop geeft het artikel, dat ik aan zee herlas, antwoord. Als men de kaart bestu- deert, merkt men de korte kustlijn van Duitschland op met haar weinige havens die voor de marine bruikbaar zijn en ziet de Britsche eilanden als een groote dam zich uitstrekken, dwavs door het pad, dat van Duitschland naar den Oceaan en de andere werelddeelen leidt. Duitsche schepen kun nen enkel gaan. door de smalle zeestraat tusschen Dover en Calais, welke door Brit sche en Fransche kusttatterjjfh, torpedo- booteD, enderzeeers en mijnvelden gemak- kelijk kan afgesloten worden, of ze moeten om de Noord sturen, die een zeer veel breeder uitweg opent. Daarom is bij het Noorden van Groot-Brittannie de Groote Vloot geconcentreerd, die invasie moet be- letten, zoowel als het uitbreken van de Duitsche vloot naar de groote handelswegen tusschen Engeland en Indie, Amerika en Australie. Dit heeft de Britsche vloot volkomen gedaan. Haar strategie heeft Duitschland machteloos gemaakt op zee. Geen Duitsche oorlogsschepen en handels schepen kunnen Azie en Amenka bereiken. BELGIE's VERSTERKTE KUST. De zevendaagsche storm uit het Zuiden was eindeiijk iets bedaard en ik zat schrijft de Van Dag tot Dag-schrijver in het Hbl. op een balkon te Wijk aan Zee uit te kijken over de woelende golven en de wiitte koppen der mijlenlange branding. Maar er zjjn andere vragen, waarop bet artikel geen antwoord geeft, welke bjj ieder, die over den oorlog denkt, steliig dikwijls opkomen. En op deze vragen zullen wij eerst na den oorlog het antwoord kunnen vernemen. Nu zijn al de monden, die spreken kunnen, gesloten. Als ik op de kaart de Belgische kust aanschouw, dringen die vra gen zich bij mjj op. Daar op die kust hebben de Duitschers met zeldzaam beleid gedurende den oorlog Ostende en Zeebrugge tot de maehtigst mogelijke zeevestingen ge maakt. Ze schijnen onneembaar te worden geacht door de Britsche marine en legers. Waarom en hoe konden ze dit straffeloos gemaakt worden? Ze liggen zoo dieht bp Engeland en als men de beteekenis van dit kleme kustgebied wil leeren beseffen, dan kan men niet beter doen dan de ,/Vcssische Zeitung" te raadplegen, die onlangs aan- toonde, waarom die strook kust, wat het ook kosten mocht, verdedigd moet worden. Het blad zeide »Een basis in Vlaanderen zou Engeland in staat stellen met zijn lucht- eskaders ons geheele industriegebied te ver- nielen en Duitschland geheel van dezeete verdrijven. De Duitsche nijverheid zou aan Engefands genade zijn overgeleverd. Wij moeten onze positie tusschen de zee en de Lys handhaven of wij verliezen den oor log. In Vlaanderen wordt het lot van Duitschland beslist." Deze woorden geven te denken. Een aanval van Britsche oorlogsschepen en luchteskaders op Zeebrugge zou, als hij slaagde, het einde van den oorlog al zeer dichtbjj brengen. Nu zijn volgens mili- taire deskundigen Ostende en Zeebrugge op het oogenblik zeevestingen, zoo sterk als nooit bestaan hebben. Maar uit Zee brugge komen al de onderzeeers en tor pedo booten, die het vervoer van troepen en goederen tusschen Engelarid en Frank- rijk bedreigen, en van daar stijgen de meeste vliegers op, die bommen strooien over Eogeland. En daarom vraagt men in Engeland of de Britsche macht ter zee en te land niet wat meer moet wagen om een einde te maken aan Zeebrugge. Vooral de Times dringt zonder ophouden er op aan, dat telkens herhaalde aanvallen op de Belgische kust de Duitschers aan de Noordzee geen halve week lang rust zullen laten. Met enkele van die redeneeringen kan men het echter moeilijk eens zijn. //Men gaat voort met het bombardeeren van een belegerde stad, ook al worden enkele batterijen door den vijand stukge- schoten en vernield", zegt het blad, maar die vergelijking snijdt geen hout. Gepant- serde schepen, waaruit men alleen de kust- vestingen bombardeeren kan, hebben een geheel andere waarde dan batterijen, die gemakkelijker vervangen kunnen worden. Bovendien is scheepsgeschut, hoe zwaar ook, tegen de belegeringskanonnen op den vasten wal niet opgewassen. Maar dit alles neemt niet weg, dat de hoop van duizendeD in Engeland gevestigd is op een sterk offensief van landzijde en zeezijde op Zeebrugge. En de Amerikaan sche dagbladen beweren, dat vooral Ame rikaansche vliegers daarbij krachtig zullen medewerken. Zij verklaren, dat een paar duizend vlie gers de Duitsche wegen, bruggen en depots van levensmiddelen zullen vernieien, den toevoer naar Zeebrugge te land en te wa ter zullen afsnjjdeD, in gemeenschap met do vloot. Of de vliegers, die ruiterij van de lucht, daartoe in staat zouden zijn, kan ik niet beoordeelen, maar het is belang wekkend de mogelijkheid er van te over- denken. Zeker is, dat op Amerika's bjjstand meer en meer in Engeland en Frankrijk gere- kend wordt, en als men Hurd's opstel in The Fortnighly leest, wat ik elken officier durf aanraden, dan overwege men wel of wat de Britsche vloot tot nu toe gedaan heeft tegen Belgie's versterkte kust, waar- j lijk het uiterste is wat tegen zeevestingen oudernomen kan worden. Op zee en uit zee nadert wellicht het einde van den oorlog. Voor hen die aan zenuwpijnen lyden. In geval van zenuwpijnen verkeert geheel het zenuwstelsel in een slechten toestand, terwijl de pijD slechts op een enkele plek zetelt doordat dit gedeelte gevoeliger is en minder weerstand bezit. Uit het feit dat de pijn plaatselijk is, moet men niet af- leiden dat men genezen zal door het toe- passen van pommades en zaiven op het pijn- lijke deel. De zenuwpijn is een plaatselijk optreden van den slechten toestand van het geheele zenuwstelsel en alleen door het geheele zenuwstelsel te versterken, zal men een eind aan de pijn kunnen maken. De Pink Pillen zijn. een krachtige versterker van het zenuwstelsel. Wij bevelen hen aan ter genezing van de zenuwpijnen. Zij ver- vullen zeer goed dat werk van verlossing indien zij voor u doen en waarom zouden zjj dit niet wat zij gedaan hebben voor Mejuf. van Nus, geb. Cirkel. Deze persoon die te Utrecht, Springweg 168, woont, schrjjft ons /,Ten gavolge van familieverdriet was mjjn gezondheid slecht geworden. Ik leed aan erge zenuwuitputtiug. Ik ondervond zenuwpijnen die mij alle rust ontnamea. Om te trachten te genezen heb ik velerlei middelen ter kalmeering der zenuwen ge nomen en behandeiingen ter versterking van het organisme gevolgd. Somtijds deed zich een lichte beterschap voor, maar spoedig kwamen de zenuwpijnen terug. Eindeiijk heb ik de Pink Pillen genomen en alleen deze goede pillen hebben mij van mijne pijnen kunnen verlossen." De Pink Pillen geven bloed en versterken de zenuwen. Men kan ze, met zekevheid van te genezen, nemen tegen de bloedar- moede, de bleekzucht, de algemeene zwakte, de maagpjjnen, de zenuwuitputting, de neurasthenie. De Pink Pillen zijn verkrpjgbaar a 1,75 per doos, en 9,— per ze3 doozen bij het Hoofddepot der Pink Pillen, Nassaukade 314, Amsterdam. Te Ter Neuzen en omstreken bij de Wed. A. van Overbeeke—Leunis, Westkolkstraat; te Sas van Gent en om streken bij den heer Ad. van Loy, en verder bij verschiliende apothekers en goede drogisten.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1917 | | pagina 1