ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. 6579. Donderdag 6 September 1917. 57e Jaargang1. advertentiEn De Oorlog. Gemeente HOBK. ABONNEMENT Uitlotingen Geldleeningen. Telefoon Sit BlaS verschijnt Maandai-. Woenidag- en Yrijdagavend, uitgezonderd op Feestdagen, HI da Fircia P. J. VAS DE SAKDE te Ter Heazen OYerbrengen van berichten en brieven naar BeSgie en Duitschland. fe 3 maanden binnen de stad 1—Franco per post voor Nederland 1.10, 1!b| vooruitbetalingvoor Belgie /1.40, voor Ned.-Indie en Amelia /1.65, overig Buiteniand f 2. ifsiri abonneert zich bij de Uitgeefster, of buiten Ter Neuzen ook bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor eiken regel meer 0.1 a Bi] ctir"€?ct© opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie word! d§ prijs slechts twee ma al berekend. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief. Inzending van adverteutien voor 1 UUP op den dag der uitgave. RIGA DOOR DE DUITSCHERS BEZET. Wat den Duitschers in 1915 in een taaien en langduvigen strijd niet is mogen gelukken, is hun tkans na slechts twee dagen van strijd geluktzij hebben de belangrijke Russiscbe Oostzeehaven Riga bezet. De gebeurtenissen der laatste dagen ga- von voor de stad weinig hoop. Een paar weken geleden hebben de Russiscbe regi- menten van het twaalfde leger, dat bet front ten Zuiden van de Golf van Riga moest verdedigen, bun stellingen vrijwillig ver- laten, waarvan de Duitscbers gebruik rnaak- ten om bet front een eind verder in de richting van Riga op te schuiven. Het bezit van die stad beeft bun vermoedelyk toen om verschillende redenen toegelachen. Ten eerste is het de belangrijkste haven aan de Oostzee, zoodat de Duitschers, een- tnaal in bet bezit er van, de aanvoeren bunner legers voor een goed deel over zee kunnen doen gesehieden. In de tweede plaats kan Riga een uitmuntende basis voor de Duitsche duikbooten worden, die dus voorlaan vrij spel hebben in de Golf van Riga en Noordelijker, in de Finscbe en Bothni&che Golf. Waar de Russiscbe vloot door bet gebrek aan discipline der bemanning tocb al geen cent waard is, bescbikken de Duitschers over de onbetwiste heerscbappij in de Oost zee. En in de derde plaats is de stad een prachtig steunpunt voor verdere operaties der Duitsehe legers, gesteld, dat deze in uo bedoeliDg van het Duitsche legerbestuur S-» 1 re q 1 fS bedoeliDg van het Duitsche legerbestuur CflQQlgei U. mochten liggen, wat wij voor ons nu niet Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN brengen ter kennis van belang- bebbenden, dat in hunne vergadering van heden zyn uitgeloot a. het aandeel no. 15 in de geldleening groot 5000,—, aangegaan in 1901 b. het aandeel no. 12 in de geldleening groot /3500,aangegaan in 1903 C. de aandeelen nos. 37, 55 en 59 in de geldleening groot 6500, aangegaan in 1905 d. de aandeelen nos. 44 en 45 in de geldleening groot f 17500, aan gegaan in 1906 e. de aandeelen nos. o en 15 in de geldleening groot 9000,aan gegaan in 1907 het aandeel no. 7 in de geldleening groot 7500,—, aangegaan in 1910. De aandeelen onder a, Cd en zyn aflosbaar 1 October 1917, die onder b 1 Januari 1918 en die onder e onmiddellyk (sinds 1 Augustus 1917) ten kantore van den ontvanger dezer gemeente en wat die onder d, e en betreft ook bij de Amster- damsche bank te Amsterdam en bij Julius Oppenbeims bank te Groningen. Ter Neuzen, 3 September 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. Burgemeester en Wethouders der ge meente HOEK, zullen op Uinssl2S§8 I! Sept. 1917, 's nam. 6 uur, ten gemeente- huize aanbesteden Het maken van eenige veran- devingen aan het oude tehoolge- bouxio te Hoek. Bestek en teekening liggen vanaf 7 Sept. op het gemeentehuis ter inzage. Aanwijzing een uur voor de aanbesteding. Hoek, 4 September 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. WOLFERT, Burgemeester. J. M. DREGMANS, Secretaris. zco waarschijnlijk achten, want de weg van Riga naar Petersburg is "nog heel lang en verdere operaties zouden het Duitsche front, dat toch al dun bezet is, nog belang- ryk uitrekken. Zooals gezegd gaven de gebeurtenissen der laatste dagen voor het behoud der stad weinig hoop. Maandag reeds werd gemeld, dat de Duitscbers oostelijk van de stad ter weerszijden van Ixkul de Duna waren overgetrokken. Zonder strijd is het niet gegaan, docb ernstig verzet hebben de Russen tocb blijkbaar aan de overtrekkende Duitschers niet geboden. De Russische staf, die ook wel van eenige vergeefsche tegenaanvallen spreekt, geeft trouwens toe, dat weer eenige Russiscbe legerafdeelingen er de brui van hebben gegeven en op eigen boutje bun stellingen hebben opgeheven. Nu de Duitschers op deze wjjze in den rng van Riga kwamen, zag het Russische legerbestuur geen andere keus dan bevel tot ontruiming van stad en omgeving te geven en reeds Maandagavond kon de Duit sche Keizer de vreugdemare van de bezettiDg der stad aan de Keizerin seinen en den be- velbebber van het acbtste leger, prins Leo pold van Beieren, telegrafisch zyn geluk- wenschen zenden. Vermoedelyk zal den Duitschers wel buit in handen zyn gevallen, docb het lykt niet waarschijnlijk, dat zich daaronder oorlogs- schepen zullen bevinden, al was Riga ook oorlogshaven. Immers, de stad was daartoe te dicbt bij bet front gelegen en de duik booten bebeerschten in den laatsten tijd te veel de mond van de Golf van Riga. Wat er met bet 12e Russiscbe leger ten W. van Riga is gebeurd, is niet duidelyk. Vermoedelyk is het met groote snelheid op Riga teruggetrokken en vandaar verder naar bet noorden. Bij Riga lag trouwens ook al in vredestijd een scbipbrug over de Duna. Op deze wjjze zou het zich aan een dreigende omsingeling hebben ont- trokken. De Duitsche staf meldde Maandag alleen, dat de naar Riga roerende wegen bedekt waren met terugtrekkende colonnes van iederen aard en dat de Russen bun terugtochtswegen weer markeerden door in brand gestoken dorpen en gebuchten. De Keizer richtte uit het boofdkwartier het volgende telegram aan de Keizerin ffGeneraal veldmaarschalk prins Leopold van Beieren bericht my zooeven, dat Riga door onze troepen is ingenomen, een nieuwe uiting van DuitSche kracbt en den vastbe- raden wil om te overwinnen. God belpe verder." Aan prins Leopold v. Beieren zond de Keizer het volgende telegram ,/U en bet achtste leger breng ik naar aanleiding van de inneming van Riga den gelukwensch en den dank van het vaderland. Uw ver-vooruitziebde leiding en de stalen wil om te overwinnei: waarborgden bet schoone succes. Verder met Gods hulp. Naar aanleiding van de verovering van Riga schrijft het ,/Tage-blatt" De voldoe- ning over de bezetting van Riga, dat steeds een overwegend Duitsch karakter behouden beeft, wordt nog verhoogd door de snelheid, waarmede de gebeurtenis plaats vond. De „Lokal Anz." zegt Riga is een door en door Duitsche stad. Wat het geworden is, dankt het uitsluitend aan zijn Duitsche bevolking en Duitsch staatsbestuur, Nu is de Baltiscbe boofdstad aan de Duna weer aan zich zelf teruggevennu hebben de bewoners weer de zekerheid over bun eigen lot te beschikken. Een ouden Baltendroom, zoo schrijft de Rundschau" o.a., werd gisteren verwezenlijkt. Het blad verzekert de inneming te waardeereu niet alleen als eea groot militair succes, maar ook als een daad, welke bet Duitsche natioDale gevoel zcer streelt. ENGELSCHE VERWACHTINGEN OVER HET DUITSCHE OFFENSIEF BIJ RIGA. De maritieme medewerker van de Daily Chron." schrijft over den val van Riga: Het Duitsche'offensief zal ongetwijfeld ge- richt worden tegen Petrograd, daar h§t altijd doel der Duitsche soldaten is geweest om de boofdstad van baar vijanden te treffen. Wij mogen verwachten dat de Duitsche vloot de Finscbe Golf zal binnenkomen en misschien zal verschynen voor de Golf van Kroonstad, waarschijnlijk ter dekking van de transportscbepen die troepen zullen landen aan de Golf van Karva of verder oostenlyk. Maar de val van Riga beboeft niet Doodzakelijkerwys gevaar op fce leveren voor Petrograd, indien maar voldoende krygsgeest bij de verdediging wordt getoond. Gecombineerde operation vaD groot belang ontwikkelen zich en de Duitschers zullen trachteu die ontwikkeling te bespoedigen teneinde zoo mogelyk eenig beslissend succes te behalen voor het slechte weer komt, Alles hangt af van het moreel van de Russische strydkrachten te land en ter zee en van den geest waarin ze worden geleid. DE ISONZO-SLAG. De strijd werd Zondag in hoofdzaak door de artillerie gevoerd op het Heilige Geest- plateau, waar de Italianen een matig belem- meringsvuur onderhielden, dat levendiger was tegen den Mrzli Vrh. terwijl de Oosten- rijksche kanonnen op de geheele hoog- vlakte het samentrekken van den vyand en zyn versterkingswerk verbinderden. Tegen den Monte San Gabriele voerden de Itali anen steeds nieuwe versterkingen aan en daar kwam bet, op de noordelijke hellingen van dien berg, tot levendige gevechten, waarbij echter alle aanvallen der Italianen werden afgeslagen. Ten oosten van Gorz, in het Wippach-dal en op den Karst was de artillerie zeer werkzaam en voerden de Italianen voorwaartsche bewegingen uit, maar zonder resultaat. Alleen in bet Bres- tovizza-dal ontrukten zij den Oostenrijkers eenige heuvels en beletten zij door hun vuur een tegenaanval. De Oostenrijksche stormtroepen deden tusschen Zaterdag en Zondag op verschil lende plaatsen nachtelijke aanvallen en maakten daarby 10 officieren en 315 man gevangen. De Italianen namen over het geheele Julische front Zaterdag en Zondag 8 Oostenrijksche officieren en 339 man gevangen, terwijl bun Alpenjagers in het Zebrudal nog een kanon en 3 machinege- weren veroverden. Italiaansche vliegers bestookteu verschei- dene plaatsen op de Westkust van fstrie, maar een lucbteskader dat weer een aan val op Triest bedoelde, werd door Oostenrijksche zeevliegtuigen teruggedreven. SCHADEVEUGOEDING VAN HET YERN1ELEN VAN EEN SCRIP. De eigenaar van het Argentijnsch schip ,/Oreana", dat getorpedeerd is, heeft den Minister van Buitenlandsche Zaken verzocht daarover een aanklacht in te dienen bij de Duitsche regeeriDg en een schadevergoeding te vragen van twee millioen francs. EEN interview met troelstra OVER DE STOCKHOLMS0HE CONFERENTIE. Een correspondent van de Koln. Ztg. te Stockholm heeft een onderboud gehad met Mr. Troelstra, die erkende, dat door de passenweigering de datum van de confe- tie wel verschoven zal wordeD, maar er bijvoegde, dat het comite te Stockholm biyft bestaan en zal voortwerken tot de tegenwoordige tegenstanders tot toegeven zijn gedwongen. De lastige vraag is die der Rykslanden (Elzas-Lot'naringen), waarin de Fransche party en de openbare meening in Frankrijk tegenover de regeering staan. Zij verlangen niet annexatie, maar volks- stemming. Men moet van dezen eiscb in Duitschland niet te veel een punt van eer maken, maar vertrouwen "toonen in eigen zaak, door zich bereid te verklaren de kwestie altbans onder de oogeD te zien. De kwestie der Rijkslanden moet, voor een duurzamen vrede, niet langer zyn een Fransch-Duitsche, maar een Elzas-Lotha- ringsche kwestie. Tn Frankrijk zal zoo- doende den cbauvinisten hun tegenwoordig oorlogspropaganda-materiaal worden ontno- men en ook zal dan voor altijd de revau- cbe-idee zyn uitgeroeid. Een toegeven der Duitsche socialisten in deze kwestie zou de verhandelingen over Belgie zeer verge- makkelyken, de moreele positie van Duitsch land niet verzwakken, maar door bet be- wijs van zelfvertrouwen aanzienlyk ver- sterken. Over de schuld aan den oorlog zal zeker op de confereutie gesproken worden, maar Troelstra acbtte bet ondenkbaar, dat zij zich als een soort van recbter over Duitsch land zou stellen. Het is niet te ontkennen, dat zekere socialistische poiitici de confe- rentie als wapen tegen Duitschland zouden willen gebruiken, maar wie de geestesrich- ting der internationale socialistische con- gressen keDt, wcet, dat zulk een poging mislukken moet. De verbonden regeeringen zien dit ook wel in, vandaar de passenweigering, waar- voor Mr. Troelstra niet Lloyd George maar veeleer Sonnino, daarna Ribot en Bonar Law verantwoordelijk stelt. Wat de behandeling der vragen van binnenlandsche politiek betreft, laat het zich hooren, dat niet alleen de democra- tiseering van Duitschland verlangd zal wor den, maar dat deze een onderdeel vormt van een algemeenen eiscb, n.l. doorvoering der democratic en uitbreiding van bet par- lementaire stelsel ook in Frankrijk en Engeland. Wanneer de conferentie met de behan deling der scbuldvraag voor bet verleden beginnen zou, dan mag men niet vergeten, dat de eigenlijke vraag der conferentie is, wie de verautwoordelijkheid voor de ver- lenging van den oorlog op zich wil ne- men. Dat zal eigenlijk de overbeerscbende scbuldvraag zyn. TER NEUZEN, 5 Sept. 1917. Het weerberiekt van bet meteoroio- giscb instituut te De Bildt van heden luidt als volgt Hoogste barometerstand boven 765.0 Zuid- Oost-Duitschland. Laagste barometerstand 754.4 Haparanda. Verwacbting tot den avond van 6 Sept. Zwakke tot matige oostelijke tot Zuide- lijke wind, meest licht tot half bewolkt, waarschynlyk droog weer behoudens kans op onweer in het Zuiden, zelfde tempera- tuur. Benoeming wetlionders. In de gisteren gehouden vergadering van den gemeenteraad werd herbenoemd tot wethouder de beer A. Visser en in de vacature Dees benoemd de beer E. H. T. van Borssum Waalkes, die verklaarde ge bruik te willen maken vau den termijn van beraad. Na de zitting beeft de beer Waalkes bericht gezonden, de benoeming te aan- vaarden. In de te Axel gehouden raadszitting werd als wethouder herbenoemd de heer L. Lamaitre. Te Hoek is herbenoemd de beer J. D. Jurrij, Te Zaamslag is herbenoemd de beer C. A. Wisse. Te Overslag werd herbenoemd de heer Adolf van Laere. Veiling van liofsteden en kouwlanden. Dinsdag werd alhier in het //Nederlandseh logement" door de notarissen Van der Moer te Ter Neuzen en Dregmans te Axel, ten verzoeke van de erven van mevr. de wed. j G. WielandWeijkman, overleden te Ter Neuzen, aangevaugen met den openbaren verkoop van hofsteden, landerijen enz., tot eene gezamenlijke grootte van ruim 256 hectaren of ruim 574 Gentsche gemeten, gelegen in de gemeenten Ter Neuzen, Hoek, Axel, Westdorpe en Boschkapeile. Gisteren werden verkocht Perceelen la, lb en 2 zijnde eene hof- stede in den Ouden Eglantierpolder, ge- me ene Axel, met aanfreorigheden en per ceelen bouwland, samen groot ongeveer 72 gemeten, aan de heeren Jac. Dekker c. s. te Axel, voor 830 per gemet, of in massa voor 58.280,10. Boomprys 830. Perceel 3, zijnde eene hofstede met toe- behooren in den polder Beoostenbly Be- noorden, buurt Kijkuit, gemeente Axel, groot 37 hectaren 97 aren 60 centiaren of 85 gemeten en 67 roeden, aan den heer P. van der Hooft te Axel, .voor 850 per gemet of in massa voor 72.506,94. Boomprijs 5800. Perceel 4, zijnde eene hofstede in den polder Beoostenbly Benoorden, buurt Kijk uit, groot 33 hectaren 74 aren 35 centi aren of 75 gemeten 2171/2 roeden, aan den beer A. Wieland te Ter Neuzen voor 920 per gemet of in massa voor 69.739,55. Boomprijs 650. Perceel 5, zijnde een dijk, loopende van Kijkuit in westelijke en in noordelijka richting, weg, erf, halve sloot, in de ge meente Axel, groot 2 hectaren 32 aren 48 centiaren of 5 gemeten 65 roeden, aan den heer Jac. den Hamer te Axel voor 220 per gemet of in massa voor 1147,78. Boomprijs 3350. Perceel 6, zynde eene hofstede en aan- boorigbeden in den Smits Coergorspolder, gemeente Axel, groot 17 hectaren 31 aren 90 centiaren of 38 gemeten 260 roeden, aan den heer Abr. van Alten te Axel, voor 610 per gemet of in massa voor f 23.708.68. Boomprijs 825. Perceel 7, zynde een perceel grond in de bmurt Kijkuit. Perceelen 7, 8 en 9, zynde in erfpacht bezeten gronden in de buurt Kijkuit, saman groot 6 aren 35 centiaren, in massa aan. den heer O. van Sweeden te Axel voor 155. Perceel 10, zynde bouwland en zijkant- weg, in den Goesscbenpolder,-gemeente Hoek, groot 2 hectaren 21 aren 90 centi aren, of 4 gemeten 294 roeden, aan dep. heer A.-Wieland voornoemd, voor 1550 per gemet of in totaal f 7718,69. Perceel 11, 12, 13 en 14, zynde een hofstede met aanhoorigheden en bouw- landen, in den Koudepolder, gemeente Hoek, samen groot 12 hectaren 10 aren 82 cen tiaren of ruim 27 gemeten, aan den heer I M. J. Riemens te Hoek voor /1110 per gemet of in massa voor 30.161,81. Boomprys 725. Perceel 15, zynde een gedeelte (zee)dijk van den Koudepolder, gemeente Hoek, groot 1 hectare 37 aren of 3 gemeten 22 roeden, aan den beer Jac. Scbeele Gz. te Hoek voor f 400 per gemet of in massa voor f 1229,82. Geref. Iierk. Ds. A. Scheele, predikant bij de Geref. Kerk te Veere is beroepen te Kapelle- Biezelinge. Examen Fransche taal 1. o. Bij het examen voor de Fransche taal 1. o. is geslaagd de heer E. P. Verhoosel, te Clinge. j Eenheidsprijs van koffie en thee. De Minister van L., N. en H. heeft als algemeenen maximumprijs vastgesteld voor koffie 1,en voor thee 1,40, beide per 1/3 K.G. In een cireulaire aan de burgemeesters deelt de Minister hierover nog bet volgende mee „Tot het stellen van eenheidsprijzen is moeten worden overgegaan op grond van de omstandigheid dat de verschillende kwa- liteiten koffie en thee zoo moeilijk van elkaar zyn te onderscheiden dat een af- zonderlijke maximumprijs voor iedere kwali- teit niet door te voeren zoude zyn. De gestelde eenbeidspryzen zijn hooger I dan de tegenwoordige pryzen van de mjndere I soorten en lager dan de tegenwoordige pryzen, der betere soorten. De detaillisten zullen derhalve hunne verschillende kwali- teiten dooreen moeten verkoopen, teneinde geen verliezen te lijden. lntusschen staat te vreezen dat er detail- listen zullen zyn, die uitsluitend hunne mindere soorten zullen wenscben te ver koopen ten einde daarop een verhoogde &v ''-J aaaagHMve aw«ea?<ci«t^s*s9» «ww - ■s De Burgemeester van TER NEUZEN maakt be- kend, dat er door den Minister van Buitenlandsche Zaken de aandacht op gevestigd is, dat in den laat- sten tijd in Belgie en Duitschland talrijke Neder landers wegens spionnaye en andere door de Duitsche militaire overheid straf- haar gestelde feiten worden veroordeeld. De tegen deze misdrijven bedreigde straffen zijn uiterst zwaarzoo kan 6.v. spionnage (waaronder o.a. ook overbrenging van mondelinge en schrifte- lijke berichten valt) slechts gestraft worden met de doodstraf, en in minder ernstige gevallen met levenslange tuchthuisstraf. Verschillende malen zijn reeds doodvonnissen uit- gesproken, waarvan enkele ten gevolge van door genoemden Minister bij de Duitsche Regeering ge- dane stappen bij wijze van gratie in levenslange tuchthuisstraf zijn veranderd. Uit verkregen inlich- tingen blijkt, dat verreweg de meesten der veroor- deelden er zich niet van bewust waren, dat zij zich aan een ernstig misdrijf had den schuldig gemaakt, en dat onder de onschuldig lijkende scbriftelijke of mondelinge berichten belangrijke spionnageberichten verborgen zijn. Vaar echter de krijgsraad in zulke gevallen toch zware straffen oplegt, kan er niet genoeg worden gewezen op het gevaar, waaraan Neder- ■landers in Belgie en Duitschland bloot staan, wanneer zij zich afgeven met personen,die hun niet als volkomen betrouwbaar bekend zijn. In verband met de omstandigheid, dat de veroor- deelden bijna alien behooren tot die categorie van personen, die hun bestaan vinden in de Joinnen- scheepvaart, zooals kapiteins, machinisten, stokers, schippers enz., en die uit hoofde van hun beroep steeds heen en weer naar Nederland moeten reizen, ivaarschutvt de Burgemeester tegen lu t overhvengen zelfs vein onscliiildig uitziende berichten. Ter Neuzen, 3 September 1917. De Burgemeester, J. HUIZINGA. 1 1 1! I. Ann nil Hint I i 1 1_ __l_iL Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, brengen ter kennis dat het kohier van het school- geld voor het openbaar lager onderwijs in deze gemeente, over het tijdvak van 1 Mei 31 Augustus 1917, in afschrift, gedurende vijf maanden op de secretarie der gemeente, voor een ieder ter lezing is nedergelegd. Ter Neuzen, den 3 September 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1917 | | pagina 1