ALGEiEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR 2EEUWSGH-VLAANDEREN. No. 6578, Dinsdag 4 September 1917. 57e Jaargang. De Oorlog. ABONNEMENT: Telefoon 33. ADVERTENTlfiN Bit BM versohUnt Maandag^, Woensdag^ en VrUdagayond, uitgezonderd op Feestdagen, bj] de Firma P. 3. VAN DE 8ANDE te Ter Nenzen. Inbezitneraing Koolzaad enz. Inbezitneming Koolzaad, Blauw- maanzaad, Lijnzaad enz. Herhalingsonderwijs. Distributieregeling voor Thee en Koffie. Uitreiking Zeepkaarten. BINNENLAND. F'er 3 maanden binnen de stad /l.Franco per post voor Nederland /1.10. 8i| vooruitbetalingvoor Belgie /1.40, voor Ned.-Indie en Amerika /1.65. overig Buitenland 2. Men abonneert zich bij de Uitgeefster, of buiten Ter Neuzen ook bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer 0.10, Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt d§ prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief. Inzending van advertentien voor 1 uur op den dag der uitgave. In verband met de inbezitneming van Koolzaad, Raapzaad, Dederzaad, Blauw- maanzaad en Lijnzaad zoowel van vroegere Oogsten als van den oogst 1917 vestigt de Burgemeester der gemeente Ter Neuzen de aandacht van belanghebbenden op de vol- gende beschikkingen van den Minister van Landbouw enz. 10. „De Minister van Landbouw, Nijver- heid en Handel, gezien artikel 8, lid 3, der Distributiewet 1916;. Heeft goedgevonden: I. vast te stellen den navolgenden maxi- mumprijs KOOLZAAD en RAAPZAAD (zoo wel van den oogst 1917, als van vroegere oogsten) f 65,— per 100 K.G. 11. te bepalen: a. dat de onder I genoemde prijs geldt voor goede kwaliteit droog en marktschoon geleverd, daar waar zulks door den regee- ringscommissaris voor de Rijksgraanverza- meling wordt gewenscht terwijl de prijs voor afwijkende qualiteiten naar verhouding lager is; b. dat bij afwijking van de onder a ge noemde leveringsvoorwaarden kortingen overeenkomstig de bestaande plaatselijke gebruiken dienen te worden berekend. 's Gravenhage, 27 Augustus 1917. Voor den Minister, De Secretaris Generaal, VERSTEEG. 2o. De Minister van Landbouw, Nijver- heid en Handel, gezien zijne bekendmakingen van 4 Au gustus, Nederlandsche Staatscourant no. 181 en 13 Augustus, Nederlandsche Staatscou rant no. 188; Maakt bekend: dat behalve de in genoemde bekendma kingen genoemde producten van den oogst 1917 ook zijn of worden in bezit genomen inlandsch KOOLZAAD, RAAPZAAD, BO- TERZAAD, DEDERZAAD, BLAUWMAAN- ZAAD en LIJNZAAD, afkomstig van vroe gere oogsten, alsmede de verwerkingspro- ducten van genoemde producten, voor zoo- ver zij afkomstig zijn van den oogst 1917, dat in elke provincie de Regeerings-Com- missaris voor de Rijksgraanverzameling be- last is met de inbezitneming en verzame- ling van genoemde producten, dat hij belanghebbenden met nadruk er op wijst, dat het verbruik of de aflevering van deze producten aan andere personen dan bedoelde Regeerings-commissarissen voor hen de meest ernstige gevolgen na zich zou kunnen sleepen en zij zich blootstellen aan strafrechterlijke vervolging. 's Gravenhage, 27 Augustus 1917. Voor den Minister, De Secretaris Generaal, VERSTEEG. Ter Neuzen, den 31 Augustus 1917. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA. De Burgemeester der gemeente TER NEUZEN brengt ter kennis van ALLE in die gemeente wonende verbouwers en bezitters van een of meer der volgende zaden (hetzij gedorscht of ongedorscht), KOOLZAAD, RAAPZAAD, BOTERZAAD, DEDERZAAD, BLAUWMAANZAAD en LIJNZAAD, zoowel van den oogst 1917 als van vroegere oog sten, dat, voor zoover daarvan door hen bij een toegezonden formulier, nog geene op- gave werd verstrekt, zij verplicht zijn daar van ten spoedigste opgave te verstrekken ter GemeenterSecretarie. Ter Neuzen, den 31 Augustus 1917. De Burgemeester voornoemd, j! HUIZINGA. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, makeD, ter voldoening aan circ. No 66495, het volgende bekend a. verkoop en aflevering van koffie is verboden t/m 2 Sept. a.s. b. verkoop en aflevering van Thee is verboden t/m 12 Sept. a.s. c. van 3 t/m 12 Sept. is verkoop en af levering van JKoffie aan consumenten ge- oorloofd tegen in ontvangstname van bet iichaam eener broodkaart der 25e week (aanvullingskaarten hieronder niet begrepen). Per broodkaart mag ten hoogste 2 ons koffie worden afgeleverd. d. van 13 t/m 30 Sept. is op dezelfde wijze als onder c aangegeven tegen inname van het Iichaam eener broodkaart der 26e week verkoop en aflevering toegestaan van hetzij 1/3 ons koffie, hetzij 1/3 ons thee, zulks naar keuze van den consument. e. de ontvangen broodkaarten moeten door de detailiisten worden ingeleverd bij hun grossrer, met bijvoeging van 1 cent per broodkaart der 25e week en 1 cent per 4 broodkaarten der 26e week. Nadere inlichtingen voor belanghebbenden zijn te verkrijgen op het Levensmiddelens- bureau iederen werkdag van 912 uur. Ter Neuzen, 1 Sept. 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. De Hoofdcontrcfleur-Boekbouder van het Levensmiddelenbureau maakt bekend, dat uitreiking van Zeepkaarten voor de maand September zal plaats hebben in het lokaal /Bethel", 2e Yerbindingsstraat uit- sluitend tegen inlevering der oude kaarten en tegen betaling van I cent per kaart en wel voor hen, wier geslachtsnaam begint met de letters A— G Woensdag 5 Sept. van 9—11 u. v.m. 12 P 2—4 u. n.m. Q—Z 4 6 n Ter Neuzen, 3 September 1917. De Hoofdcontroleur-Boekhouder voornoemd, L. W. RIJNBERG. Ons broodrantsoen. Na den eersten September schrijft de Nederlander zal onze broodkaart, die eerst voor een week gold, daarna voor negen dagen, voor elf dagen moeten strek- ken. Onze dagelijksche portie wordt dus teruggebracht op 254 gram, dat is bijna an- derhalf ods minder dan toen we voor het eerst in ons brood werden gerantsoeneerd. Stilzwijgend zullen we deze bescbikking moeten aanvaarden, omdat we ervan over tuigd zijn dat de Regeering dezen maatre- gel niet zou hebben genomen, indien er re- delijke kans bestond, dat wij op aanvoer van graan binnen korten tijd zouden mo- gen hopen. Het Reuter-bericht, volgens het welk tusschen de Amerikaanscbe en onze Regeering, nopeps het uitvaren onzer graanschepen, overeenstemming verkregen was, is dus onjuist gebleken nog altijd heb ben onze, deels reeds met graan geladen scbepen, geen consent. Het is een pijnlijke ervaring, dat aldus, op deze wijze de oorlogskoorde ook den neutralen steeds nauwer wordt toegehaald en dat dit geschiedt met medewerking voor een deel zelfs op aandringen van de rechten der kleine natien beschermende mogendheden, door de groote mogendheid aan de overzijde van den Oceaan, die niet nagelaten heeft, mooie woorden te spreken over recht en menschelijkheid. Maar desniettemin moeten we, billijk- heidshalve, erkennen dat de weigering om ons broodkoren te leveren, nog geen opzet- telijke onvriendelijkheid behoeft te wezen. Amerika is door niets tot zulke leverantie verplicht. De oogst van dit jaar viel tegen en de bondgenooten van Uncle Sam heb ben de hulp d«r Vereen. Staten noodig. Het spreekt dus wel vanzelf, dat, aangezien charity begins at home, Frankrjjk en Enge- land allereerst van het oogst-overschot worden voorzien en dat wij eerst daarna aan de beurtof niet aan de beurt ko- men. lntusschen is een schip met 6000 ton graan voor de Belgische Relief-Commis sion te Rotterdam aangekomen. Wij mis- gunnen den Belgen, die bet moeilijker hebben dan wij, dit voedsel geenszins, maar er zijn ook in ons land duizenden Belgen, die thans van onze karige portie mee-eten. Het wordt een vraagstuk voor Nederland, of dit op den duur zoo zal kunnen blijven en of niet de //Relief" voor Belgie zal moeten worden gesplitst. in een tak voor de Belgen in Nederland en een voor de Belgen in Belgie. Gastvrjjheid is een mooi ding, maar niemand kan van den gastheer verlangen, dat hjj ten gerieve zijner gasten verhongert. Waar niets is, verliest de keizer zijn recht en zelfs de goede buur. Graan uit Amerika. Reuter seint uit Washington De onderhandeling over den uitvoer van graanladingen naar Nederland zjjn onder- broken, doordien het N'ierlandsche Minis- terie van gedachten wisselt over een tegen- voorstel. De vorige week was er besloten dertig graanladingen vrjj te laten, maar het is nog niet zoover gekomen, omdat men het niet eens is over de boeveelheid, welke aan de Belgische relief commissie toebedeeld moet worden. Toebrengen van nadeel. Veertig iDgezetenen van Eindhoven en omliggende gemeenten hebben een adres gezonden aan den Minister van Buiten- landsche Zaken, waarin erop gewezen wordt, dat door of op last van de Duitsehe regee ring is doorgestoken de dijk van het z.g.n. Kempensche Kanaal, teneinde, volgens be- richten in bladen, het steeds toenemend vluchten uit bezet Belgie naar Nederland, in den vervolge tegen te gaan. Adr. wijzen erop, dat door deze daad een groot deel van de omstreken van Eindhoven is onder watergezet, waardoor niet alleen in het algemeen groote schade is toegebracht aan de woonhuizen, stallen en landerijen van adressanten, maar bovenal van de met aardappelen en groenten beteelde opper- vlakten de opbrengst geheel is verloren gegaan, dat verscheidenen der adr. met persoon- lijke of financieele opofferingen deze terrei- nen in het voorjaar hebben doen scheuren en betelen, teneinde in den komenden winter voor hun eigen gebruik de beschik- king over eenige levensmiddelen te hebben dat thans door de handelwijze van de Duit scbe regeering aan deze billijke verwachting de bodem is ingeslagen dat de Duitsehe regeering op bet oogenblik, dat zij bevel gaf, den dijk van het Kempensche Kanaal door te steken, wist, tenmiste kon weten, dat hierdoor aan de bewoners van een onzijdig land groote schade toegebacht moest worden, alleen reeds op grond van de omstandigheid, dat een deel van Noord-Branbant lager is gelegen dan het Belgische gedeelte. Adr. verzoeken den Minister, stappen te doen, dat verkregen worde, dat de Duitsehe regeering aan adressanten in Datura ver- goedt de door haar geleden schade aan gebouwen e.d. en de opbrengst der beteelde landerijen, subsidiair een schadevergoeding verleent, teneinde hen in staat te stellen een overeenkomstige hoeveelheid levens middelen als vernietigd werd, in te koopen. Duitsch aanbod afgewezen. Het ffHoll. Nb." meldt uit Washington De Nederlandsche gezant te Washington deelde aan Lansing mede, dat Nederland het Duitsehe aanbod om staal te leveren voor den bouw van Nederlandsche schepen, op voorwaarde, dat deze schepen uitsluitend in dienst van Duitschland zouden staan na den oorlog, heeft afgewezen. De gezant verklaarde, dat het eenige motief van Duitschland was geweest, om zich na den oorlog scheepsruimte te verschaffen, waartoe Nederland niet geneigd is zjjn medewer king te verleenen. DE ALGEMEENE TOESTAND. Het algemeene //nazomeroffensief' van de Entente is op het oogenblik schrijft de N. R. Crt. nogal latent, want het is op alle gevechtsterreinen tamelijk kalm. In het Westen anders niet dan plaatse- lijk wat roerigheid, in het Oosten derge- lijks (ofschoon daar aan de Sereth wat broeien blijft) en zelfs op het Italiaansch- Oostenrijksch gevechtsterrein is na veertien dagen van onafgebroken strijd een dag van betrekkelijke rust ingetreden. De heer Campolonghi zegt in de Petit Parisien, dat volgens Cadorna de Isonzo het ware front is voor alle geallieerden om gezamenljjk aan te vallen, om Oostenrijk te verpletteren en vervolgens dat rijk tot een afzonderlijken vrede te dwiDgen. Deze stelling zal ongetwijfeld voor Italianen veel aantrekkelijks hebben. Want als de geallieerden dezen weg met succes bewan- delden, dan zou een van de eerste resul- taten zjjn, dat het door hen zoo vurig be- geerde, maar in elf bloedige slagen nog niet bevochten Triest, met hulp van Eran- schen en Eugelschen zou worden veroverd. Volgens een bericht in de Koelnische Zeitung zouden de geallieerden op de laat- ste conferentie te Parijs te rade zijn ge gaan, af te wachten, waar het gemeenschap- peljjk offensief het grootste succes zou op- leveren, om vervolgens daar met alle krachten gezamenlijk den beslissenden stoot toe te brengen. En nu zegt (de Fransch-ltaliaansche journalist) Campolonghi ffEnkele teekenen wettigen de opvatting dat de geallieerden op de laatste conferentie van Parijs deze stelling (dat aan de Isonzo het eenige punt van het front is, waar de aanvallen kans hebben beslissend te zijn) hebben aanvaard en het is waarschijnlijk, dat deze vorm van eenheid van front op schitterende wjjze aan het ltaliaansche front zal verwezenlijkt worden." Als dat waar is, dan is niet waar wat de Koelnische Zeitung heeft bericht. Want kan men zeggen, dat het Isonzofront de plaats is, waar het gemeenscbappelijk offen sief het grootste sucees heeft gehad Tot nog toe zeker niet, zouden wjj zeggen. De bezitting van de hoogvlakte van Bainsizza is zeker voor de Italianen een aanmerkelijk voordeel. Maar het is toch stellig niet meer dan de terreinwinst, die de geallieerden in het Westen hebben bevochten. In het Westen zouden de terreinmoeilijkheden bij verderen opmarsch vrijwel dezelfde blpven. Op het plateau van Bainsizza nemen zij allengs toe en in de beslissende richting van Triest is nog geen vooruitgang gemaakt. Er is nog slechts een begin gemaakt met een operatie, die als zij op den duur slaagt ten slotte de omstandigheden voor den strijd op de Karst voor de Italianen zou kunnen verbeteren. Als het dus niet het bereiken van het maximum succes is, dat de geallieerden ertoe zou hebben geleid om, (wat Campo longhi beweert dat zij doen willen) hunne krachten op het Isonzofront te concen- treeren, als het dan is, uit overweging, dat daar in het algemeen de beste kansen zijn voor een beslissing, dan is niet duidelijk, waarom zjj niet dadelijk bjj het begin van den slag, nog vodr dat de vijand op een zoodanige krachtsontwikkeling verdacht was, nog voor dat hij den tijd kon vinden ook van zijn kant zooveel mogelpk krach ten kon concentreeren op dit voor de ver- dediging lang niet slecht geschikte front, een zoodanige concentratie hebben vol- bracht. Want wij weten nu, dat het niet waar is, dat reeds Fransche of Britsche troepen aan de Isonzo hebben meegevoch- ten in dezen elfden slag, tenzjj dan als artilleristen bij de toegezonden kanonnen, zooals de Oostenrijkers in den aanvang van den oorlog bij het Duitsehe leger in het Westen hebben gedaan. En als zij ten slotte toch nog achterna tot zoo'n besluit zouden zijn gekomen, dan is ook allerminst duidelijk, waarom zij zou den toelaten, dat de heer Campolonghi dat in de Petit Parisien alvast verklapt. Er is nog een dergelijk nieuws maar uit een meer gezaghebbenden kokerhet officieele Russische bericht. Dit zinspeelt er op, dat de Duitechers van plan zouden kunnen zijn, ergens aan de kust van de Oostzee een landing te doen, bjjvoorbeeld ergens in Finland, om de Finnen te helpen in hun verzet tegen het centrale gezag, det met geweld hun Landdag gesloten houdt. Een politieke bedoeliDg van dit bericht is er voorhands nog een te voor de hand liggende verklaring van, dan dat men naar een andere hoeft te zoeken. Pessimistische verslagen over den militairen toestand zijn in Rusland dat blijkt ook uit de brieven van onzen Berlijnschen correspondent een goed middel in de handen van de Regeering, om de aarzelende elementen over te halen, mee te werken voor de orde en het centrale gezag, althans om hen de sympathie van het volk te doen verliezen. In dezea zin kan genoemde onrustwek- kende toespeling zeer wel bestemd zijn voor de matrozen van de Oostzeevloot, onder welke de bolsjewiki nog tamelijken aan- hang schjjnen te hebben, alsmede voor de Finnen, die het herstel van bun autonomie of de herkrijging van hun onafhankelijk- heid als een consequentie van de revolutie beschouwen. Overigens zou het, als er lets van kwam of werd beproefd, voor de Finnen wellicht veel bedenkelijks hebben, als de centralen hen kwamen bevrijden. Voor hen heeft de revolutie de tegenstelliug tot St. Peters burg geenszins verminderd, voor de Polen wel, bij wien het wantrouwen tegenover de centralen is versterkt. Het aftreden van den voorloopigen Poolschen Raad van State, zegt Wolff, breugt niet veel verande- ring in den feiteljjken toestand. Voor zoover men op de berichten kan afgaan, schijnt dit waar te zjjn. Het fiasco van de centrale politiek in Polen was er toch al, dit is nog slechts het uiterlijke blijk ervan, het laatste wat er nog aan ontbrak. Het weer opnemen van de Poolsche legioenen in het Oostenrijksche legerverband is het geweest, wat den Raad van State tot zjjn ontslag heeft doen besluiten. TER NEUZEN, 3 Sep. 1917. Het weerbericht van het meteorolo- gisch instituut te De Bildt van heden luidt als volgt Hoogste barometerstand 765.0 Zuid- Duitschland. Laagste barometerstand 750.2 Skagen. Verwachting tot den avond van 4 Sept. Matige, later wellicht toenemende weste- lijke tot zuidwestelijke wind, aanvankeljjk half bewolkt met weinig of geen regen, later toenemende bewolking met meer kans op regen, zelfde temperatuur. De jaardag van H. M. de Koningin. Het concert, jl. Vrijdagavond door het. muziekgezelschap //De Vereenigde Werk- lieden" gegeven, ditmaal onder directie van den heer J. Bierle Jr., werd nog ongedacht door goed weer begunstigd. Het trok zeer groote belangstelling. Vooral was er be- langstelling voor de uitgevoerde volksliede- reD. Al blijkt er nog geen algemeene deelname voOr het medezingen dier liederen, toch is deze toenemend en vooral dejeugd doet zich daarbij gelden. Het muziekge zelschap heeft door haar concert aan velen. weder een genoeglijken avond bezorgd.. Een teraardebestelling. Heden namiddag had de begrafenis plaats van den heer C. N. van Dijke. Behalve eene talrijke schaar van familie en vriendeD, werd de baar gevolgd door de Kamer van Koop- handel en Fabrieken, een deputatie van het bestuur der liberale kiesvereeniging en van de afdeeling Ter Neuzen der vereeniging z/Vergunning." Bp de geopende groeve werd de over- ledene herdacht door den secretaris der liberale kiesvereeniging, den heer Van der Peijl, als ijverig bestunrslid, als betro^wbaar partijgenoot, die, ondanks zpn vastheid van beginsel, ook de sympathie van andersden- kenden wist te verwerven, als braaf burger en als zorgdragend huisvader, die steeds de goede harmonie wist te doen heerschen. Als stoffeljjk blijk van hulde aan de nage- dachtenis van den overledene legde hij een krans op diens graf. De oudste aanwezige zoon van den over ledene dankte voor de eer zijn vader be wezen. Examen hoofdakte. Bij het te Breda gehouden examen voor de hoofdakte is o. m. geslaagd de heer J. Bakker te Ter Neuzen. Overgeplaatst. De heer A. D. Putman Cramer, vroeger alhier, kapitein van het 4e reg. vesting- artillerie, is overgeplaatst naar de Stelling van Amsterdam. TER NEUZENSCHE COURANT Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN maken bekend, dat zij, die aan het herhalingsonder- wiji voor jo.gens, aanvangende 1 November a. s., wenschen deel te nemen en de zes leerjaren der lagere school hebben doorloopen, zich moeten aan- melden voor 1 October a. s. voor de kom der ge meente bij het hoofd van school A, en voor Sluiskil bij het hoofd van school D. Bij die hoofden kunnen tevens nadere inlichtingen j omtrent het herhalings-onderwijs worden verkregen. Ter Neuzen, den 3 September 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1917 | | pagina 1