No. 6577. Zaterdag 1 September 1917. 57e Jaargang. T Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Broodrantsoen. De krijgslie&rijven. IIMIIITIEAAD. Aanwijzing yerkrijgbaarstelling Levensmiddelen. S*£ 1 De Oorlog. BINNENLAND. TW HI ffllOHl BIjAX). i UIL l K1' 0 8. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN maken bekend, dat in de week van 39 Sept. geldig zullen zijn voor: Bak- en Braadvet bon no. 3 2e serie Varkensvleesch u 4 2e r Groene erwten b 18 le v Gort s u 7 le u Ter Neuzen, 31 Aug. 1017. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. N.B. Op bon no. 4 voor Warkens- vleesch mag 0,400 K.G. worden afgegeven. Op bon no. 7 voor Gort mag slechts 0,200 K.G. worden af gegeven. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN maken bekend, dat Z.Exc. de Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, gezien art. 1, 2e lid en art. 31 der brooddistributieregeling, heeft goed- gevonden te bepalen met ingang van 2 Sept. 1917, zal de hoeveel brood, op eene broodkaart te ver- krijgen, moeten strekken voor een tijdsduur van elf dagen, niettegenstaande op de kaart staat vermeld, dat zij geldig is voor eene week mitsdien wordt de geldigheidsduur der broodkaarten, te beginnen met 2 Sept. a.s., die waarop vermeld staatvoor de 26e week van 2 tot en met 12 Sept.die waarop vermeld voor de 27e week van 13 tot en met 23 Sept. die waarop vermeld voor de 28e weekvan 24 Sept. tot en met 4 Oct. enz. Ter Neuzen, 31 Aug. 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. EERSTE KAMER. In de vergadering der Eerste Kamer van Woensdag werd de behandeling van de Noodboschwet voortgezet. .De heeren Van den Berg en Van derFeltz verklaarden er zich, onder deze buitenge- wone omstandigheden voor. Het ontwerp werd daarna verdedigd door den Minister van Landbouw, die in het licht stelde, dat het ten doel heeft bestrijding van ongezonde bosch-exploitatie. Hij acht deze wet noodig, om zijne taak naar behooren te kunnen uitvoeren en drong met klem op aanneming aan. Distribueering van brand- hout zal hij overwegen, als het ontwerp wet is geworden. DOOR H. RIDER HAGGARD. 53) Bijna vier maanden waren voorbijgegaan. Misschien is er in de geheele wereldgeschie- denis nooit meer en wreeder geleden dan door de inwoners van Jeruzalem gedurende dien tijd, of liever door het overblijfsel der Joodsche natie, dat zich daar binnen de mu- ren samendrong. Te laat vergaten de par- tijen hun twisten in het uur van het gevaar; zij streden tegen den gemeenschappelijken vijand met ongeevenaarde woestheid. Tel- kens opnieuw deden zij uitvallen tegen de Romeinen en doodden er duizenden. Zij ver- overden hun stormrammen en katapulten. Zij ondermijnden de groote houten torens, die Titus tegen de muren oprichtte, en sta- ken ze in brand. Titus nam den derden muur en de nieuwe stad Bezetha in. Hij nam den tweeden muur en sloopte dien. Toen zond hij Josephus, den geschiedschrijver, om de Joden over te halen, dat zij zich toch zouden overgeven; doch zij vloekten den gezant en wierpen hem met steenen, en de strijd werd voortgezet. Toen het onmogelijk' scheen, de stad met geweld te nemen, bedacht Titus een zeker- der en verschrikkelijker wijze van aanvallen. Hij omgaf den eersten, nog niet veroverden Bij de replieken verklaarde de heer Lu- casse alleen voor het ontwerp te zullen stemmen, als de Minister verklaarde, dat het kapverbod na den oorlog zal worden opgeheven. De Minister beantwoordde die vraag toestemmend, voor het geval, dat na den oorlog de omstandigheden weer nor- maal zullen zijn. Het ontwerp is met 32 tegen 10 stemmen aangenomen. Daarna kwam in behandeling het ontwerp- export-centrale. Er voerden zeven sprekers het woord over die geen van alle veel geestdrift voor het ontwerp-betoonden, maar behalve de heer Diepen, die pertinent verklaarde te zullen tegenstemmen, bleken de anderen den Mi nister in deze toch te zullen steunen in het- geen hij in deze noodig oordeelt. Nu, men zal in het algemeen niet veel geestdrift be- toonen, over de verschillende regeerings- maatregelen, die door de omstandigheden in het leven worden geroepen, degenen die ze uitvaardigen evenmin als zij die er vol- gens moeten leven en handelen. Dat men ondanks alles zoowel in de neutrale als in de oorlogvoerende landen de tijdsomstan- digheden, die tot al die buitengewone maat- regelen aanleiding geven allang moe is, wie zal het betwijfelen? In de vergadering van Donderdag voerde het woord de heer Kappeyne van de Cop- pello die de noodzakelijkheid van de wet niet inziet en daarom de Regeering vraagt de Kamer nader daarvan te overtuigen. De heer A. Colijn voorspelde, dat de Ka mer het wetsontwerp zal aannemen, al wil- de hij niet zeggen, dat de aangevoerde be- zwaren ongegrond zijn. De heer Cremer meent, dat niet alle om standigheden waarvoor men kan komen te staan, zijn te voorzien en daarom ook niet in de wet kunnen worden neergeschreven. Het keurslijf dat den handel zal worden aan- gelegd, is ruimer dan spreker had kunnen verwachten. Hij zal het beleid in zake de export-centrale met vertrouwen aan de Re geering overlaten. Nadat ook nog de heer Polak het woord gevoerd had, kwamen de Ministers Posthu- rna en Treub aan de beurt, die uitvoerig het ontwerp verdedigden. Er werd door de verschillende sprekers gerepliceerd en een avondvergadering werd noodig. De Voorzitter gat te kennen, dat, de vergadering der Kamer heden des voor middags te 10 uur zou aanvangen, daar hij ter gelegenheid van den jaardag van H. M. de Koningin, evenals de Ministers, tusschen half 12 en 1 uur in functie moest zijn. In de avondvergadering sprak nog de heer Van Nierop, tegen wie de verdediging van den Minister Treub in hoofdzaak was gericht geweest, daarna kwam nog de Mi nister voor nadere verdediging aan't woord en werd ten slotte het ontwerp met 24 te gen 4 stemmen aangenomen. Met de heeren De Boer, Kappeyne en Diepen stemde ook de Zeeuwsche afgevaardigde de heer Mr. Fokker, tegen. Beperking der treinen. Door de heeren J. A. van Heel en Dr. J. W. Jenny Weijerman te Goes is een adres gezonden aan de Directie. van de S.S., waarin zij, erkennend dat harde noodzake lijkheid het doen wegvallen van drie trei nen op de Zeeuwsche lijn vereischt, ver- zoeken dat (behalve de treinen 624 en 623, d.z. de twee markttreinen Dinsdags uit Goes in beide richtingen) zullen bljjven loopen van Vlissingen de treinen van 6.05, 9.10, 12.25 en 4.45; van Roozendaal de treinen van 7, 10.41 muur, den Tempel en de forten met een an deren, door hem opgerichten muur, en wachtte nu at, dat de honger zijn werk zou doen. In het begin, voordat de partijen el- kander begonnen te bevechten en de vreed- zame bevolking aanvielen, was Jeruzalem ruim van voedsel voorzien. Doch elke partij vernielde de voorraden, die onder haar be- reik waren, en waar zij konden verbrand- den zij die van hun tegenpartij, zoodat het voedsel, dat maandenlang voldoende zou geweest zijn voor de geheele stad, op zinne- looze wijze vernield werd. Nu was alles, of bijna alles op, en honderden en duizenden leden honger. Ongelooflijke wreedheden werden door Joden begaan tegen andere Joden, die zij verdachten van de misdaad, voedsel verborgen te houden voor zichzelf of hun gezinnen. De bevolking werd krank- zinnig door de ellende. Duizenden kwamen elken dag om, en elken nacht trachtten dui zenden de vlucht te nemen naar de Romei nen, die de ongelukkigen opvingen, en hen voor de muren kruisigden, totdat er geen hout meer was, om er kruisen van te maken, en geen grond om ze erop te plaatsen. Dit alles, en nog veel meer zag Mirjam van haar uitkijk op de galerij van den ver- laten toren. Zij zag de menschen bij hon derden dood op straat liggen. Zij zag, hoe de dieven hen uit de huizen haalden en hen pijnigden, om de plaats te weten te ko men, waar zij eten verborgen hadden, en hoe zij hen doorstaken, als dit hun niet ge- lukte. Zij zag de kruisen, waaraan de ge- 4.30 en 9.55. De treinen van 10.41 en van 9.55 zou den dan van sneltrein persouentrein moeten worden. Zooals men weet is volgens de couranten- berichten het voornemen om te later rijden de treinenvan Vlissingen 6.05, 12.25, 4.45 en 7.34 en van Roosendaal 7, 10.41, 1.37 en 9.55. Adressanten wenscben dus in eerstge- noemde richting inplaats van den avond- trtin van 7.34 den ochtendtrein van 9.10 en in de omgekeerde richting, inplaats van den treiu die half vier hier is, den trein van half zes te behouden. Ze wijzen er in hun toelichting op dat van zonsondergang geen provinciale booten meer varen, en voorta dat reizigers van Walcheren en Zuid-Beveland nog volop gelegenheid zullen hebben zich naar Am sterdam, Rotterdam en elders te begeven en op denzelfden dag terug te keeren dat reizigers uit Zeeuwsch-Vlaanderen reizende met trein 340 heen en 343 via Vlake terug nog bijna 21/3 uur te Rotterdam zullen kunnen vertoeven, eveneens op voor het zaken doen geschikte uren, dat reizigers naar Walcheren en Zuid-Beveland ongeveer 4 uur in Vlissingen (het verste station zullen kunnen vertoeven reizigers naar Zeeuwsch-Vlaanderen zelfs nog ongeveer 2 uur in Hulst, Ter Neuzen of Breskens zullen kunnen verblijven. De ontginning van faruinkolen. In verband met het gisteren ook door ons vermelde beri'cht over de ontginning van bruinkolen deelt de Rijkskolendistributie aan de „N. Ct." mede, dat hoewel er van regee- ringswege al het mogelijke gedaan wordt, om de ontginning van bruinkolen in Limburg met alle kracht te bevorderen, die stellig gedurende dezen winter niet hooger kan worden. opgevoerd dan tot een productie van 4000 ton per dag. Dat is een maximum en het is in zeer sterke mate aan twijfel on- derhevig of een dergelijke dagelijksche pro ductie kan worden bereikt. In het gunstigste geva! zal dus niet meer dan 100.000 ton per maand kunnen worden geproduceerd. Neemt men nu aan, dat de stookwaarde van bruinkolen tot die van steenkolen zich verhoudt als een tot drie dan zou een dergelijke productie gelijkstaan met 30.000 ton steenkolen per maand. Hoewel natuurlijk een dergelijke hoeveel- heid brandstoffen in hooge mate van nut is, behoeft geen betoog dat ze tegenover de 350.000 ton steenkolen, die Duitschland per maand placht in te voeren van geen ge- wicht is. Deze mededeelingen bewijzen, zegt de „N. Ct.", dat veor de hoog gespannen ver- wachtingen die door het bericht, van des- kundige zijde geworden, konden zijn ge- wekt, helaas geen reden is. UIT BELGIE. De Duitsche Gouverneur-Generaal in Belgie heeft de hoogste prijzen voor den verkoop van gedorsc'nt koren, meel, zemelen en brood voorshands als volgt vastgesteld per 100 kilogram Voor tarwe uit stapelplaats of molen geleverd fr. 63,25voor rogge, id. id. fr. 33,17 voor masteluin, id. id. fr. 31,51 voor ongepelde spelt, id. id. fr. 31,28 voor zemelen uit stapelplaats of molen ge leverd, fr. 21,50voor tarwemeel aan bakkers of verbruikers geleverd, fr. 70,34voor roggemeel, id. id. fr. 39,31 voor maste- luinmeel, id. id. fr. 37,61voor tarwebrood vangen Joden krompen vgn pijn, om te sterven als de Messias, dien zij verworpen hadden. Zij aanschouwde woeste aan- en uitvallen, totdat zij het niet nlfeer kon aan- zien; en, ofschoon zij nog dagelijks daar- boven lucht en licht bleef zoeken, uren lang voorover lag om niets te zien, met de vin- gers in de ooren, om niets te hooren. De Esseeers, die nog voorraad proviand hadden, waagden zich maar zelden op straat, uit vrees dat hun welvarend uiterlijk, al waren hun gezichten doodsbleek door het leven in de duisternis, de hongerige troepen zou uitlokken om hen te grijpen en te pijni- gen, in de hoop, de bergplaats van hun voedsel te ontdekken. Dit was inderdaad verschillenden breeders overkomen; doch, trouw aan hun eed, droegen zij alles en stierven zonder iets verraden te hebben. Van tijd tot tijd sloop er des nachts een weg, om berichten uit de buitenwereld op te vangen, en kwam voor het aanbreken van den dag terug. Van hen hoorde Mirjam, dat na den moord op den hoogepriester Matthias, aiens zonen, en zestien leden van het Sanhedrin, op beschuldiging van verstandhouding met de Romeinen, haar grootvader Benoni als lid van dat lichaam was gekozen. Hij had daar grooten invloed en liet velen ter dood brengen, die beschuldigd werden van ver- raad, of van heulen met de Romeinen. Ook Caleb was in den Tempel en de voorste bij elk gevecht. Er werd verteld, dat hij ge- zworen had, den officier der ruiterij, Marcus, tegen wien hij een oude v-eete had, te zul len dooden, of zelf gedood te worden. Men aan verbruikers geleverd, per kg. fr 0,60. Deze hoogste prijzen worden op 6 Sept. 1917 van kracht. EEN 80-TAL DIENSTPLICHTIGE BELGEN OVER DE GRENS. In den nacht van Maandag kwamen na- bij Thorn niet minder dan 78 Belgen door den draad. De draad was doorgesneden, en de palen uit den grorid verwijderd, Dat deze ontvluchting *bij de Duitsehers een groote consternatie teweeg bracht, laat zich begrijpen. Den geheelen opvol- genden dag reden auto's op en af aan de grens en hadden de Duitsche posten zeer strenge orders dat niemand meer nabij den draad werd toegelaten. De Belgen kwamen uit verschillende streken in Belgie. DUITSCHE NOTA AAN ARGENTINIE. De Duitsche nota aan de Argentijnsche regeering verklaart, dat met het oog op den wensch om vriendschappelyke relaties te onderhouden, de duikbootblokkade zal worden gewijzigd in zoover dat geen Argen tijnsche schepen met levensmiddelen beladen, zullen worden aangevallen. DE TAAK DER DUITSCHE DUIKBOOTEN. De Duitsche admiraliteit heeft een uit- gebreid overzicht gegeven van de uitwerking van den duikbootoorlog, dat met de vol- gende samenvatting eindigt vDe duikbootoorlog is het probleem der scheepsruimte. In de eerste plaats, omdat hij den steunpilaar der Engelsche staathuis- houding, de handelsvloot, ondermijnt. Voorts omdat hij, door het voortdurend meer be- perken van bet Engelsche zeeverkeer, de taak van de handelsvlootde voorziening van Engeland met voedsel en grondstoffen, den aanvoer van fourage en oorlogsmate- riaal voor leger en vloot en het aanvullen van de voor het levensonderhoud der bond- genooten ontoereikende vrachtruimte be- moeilijkt. z/Welke van deze drie func'ties der En gelsche handelsvloot het eerst onmogelijk zal worden, is niet vooruit te zeggen. Maar onverschillig, waar het gebrek aan scheeps ruimte het spoedigst noodlottig zal worden, of eerst de verzorging der Engelsche bur- gerbevolking, dan wel die van het leger of die der bondgenooten zal stokken, in ieder geval zal de grondslag voor het voortzetten van den oorlog er door aan het wankelen worden gebracht. Wij kunnen deze ontwikkeling rustig afwachten. Enge land heeft de hand tot onderhandelingen, die het werd toegestoken, geweigerd. Het heeft daarmede zijn eigen lot beschoren DE WEDLOOP TUSSCHEN DUIKBOOT OORLOG EN SCHEEPSBOUW. In het officieele overzicht van den Duit- schen marinestaf over de resultaten van den duikbootoorlog is natuurlijk een be- langrijke plaats ingeruimd aan het seheeps- bouwvraagstuk, waarvan Lloyd George zeer hooge verwachtingen koestert. In de laat- ste twee maanden van 1917, beweerde hij, zouden er in Engehmd evenveel schepen worden gebouwd als in het geheele jaar 1916. ffDit herinnert ons", heet het in de Duitsche beschouwing, aan de voorspelling van den vroegeren Minister Rnnciman, die boutweg beweerde, dat hij niet inzag, waarom Engeland in de tweede helft van 1916 geen 500.000 ton nieuwe scheeps ruimte zou kunnen aanbouwen. Volgens Lloyds List werd er echter in het geheele jaar 1916 slechts 582.000 ton aangebouwd Ook andere ontgoochelingen zijn den Engel- scben niet bespaard gebleven. Men denke slechts aan het met veel ophef aangekon- digde houten-schepen-program van Amerika. zeide zelfs, dat zij reeds eenmaal een ont- moeting gehad en enkele slagen gewisseld hadden, eer zij door een toeval werden ge- scheiden. Augustus kwam, en de ongelukkige stad werd nu, behalve alle andere ellenden, ge- teisterd door de verschroeiende zomerhitte, en vergiftigd door den stank van de lijken die de straten vulden en bij duizenden van de muren werden geworpen. De Romeinen hadden nu hun stormrammen voor de poor- ten van den Tempel geplaatst, en bereikten langzaam doch zeker de voorhoven. Op zekeren morgen bevonden Mirjam en Nehushta zich reeds bij het aanbreken van den dag op de bovengalerij van den toren. Bij den eersten zonnestraal, die het gou- den dak van den tempel trot, werden, als op een signaal, de Noordelijke poorten wijd geopend, en een troep magere, woeste krijgslieden stormde naar buiten. Een paar Romeinsche piketten trachtten hen tegen te houden, doch waren in enkele minuten over- meesterd. Nu bewogen de Joden zich om een grooten houten toren vol boogschut- ters. Het werd een wanhopig gevecht, want de soldaten van Titus rukten op om hun toren te verdedigen. Zij konden echter den aanval niet stuiten, weldra stond de toren in brand, en met een laatste poging om hun leven te redden, sprongen de verdedigers van den hoogen omgang naar beneden. Onder triomfgeschreeuw stormden de Joden door de bressen in den tweeden muur, en in de straten en de vernielde huizen, vlak achter den Ouden Toren, waar Mirjam op Over de standaardschepen, die ook in Enge land als een oplossing van de scheepsbouw- kwestie worden beschouwd, schreef de //Glasgow Herald" van 1 Juni 1917 f,De man van de praktijk weet heel goed, dat het bouwen van standaardschepen thans slechts weinig of niets kan bjjdragen tot het directe verlichten van het economische leven. De standaardschepen komen te laat en te langzaam". Volgens de Duitsche admiraliteit zullen moeilijkheden van velerlei aardgebrek aan scheepsbouwers en arbeiders, overstel- ping der werven met reparaties en mili- taire opdrachten, enz., Engeland verhinde- ren, zijn scheepsbouw opeens zoo hoog op te voeren, dat zijn productie zelfs die der vredesjaren zou overtreffen. EEN ZWITSERSCHE STEM. De Schweizer Wachter schrijft Het is een hatelijk en treurig woord wafc Churchill dezer dagen te Dundee sehijnfc gezegd te hebben, nl. dat het Engelsche ministerie ook onder de meest verzoenende voorwaarden geen vrede met Duitschland zal sluiten, voor Duitschlaads .wereldhande! van alle ontwikkeling is beroofd, al moesfc het ook nog jaren duren en moesten on- zijdige landen nog worden gedwongen zich tegen Duitschland te verklaren. Is dat het besluit van de Parijsche conferentie Hoe kan dat de democratic voor alle landen, de vrijheid der volken, de verlos- sing van de verdrukten, de eerbiediging van de menschenrechten zijn Is het niefe genoeg, dat er nu reeds 50 millioen man- nen aan den gruwzamen volkerenmoord meedoen Niet genoeg, dat er bijna 10 millioen dooden zijn, 24 millioen verminkten, 4!/2 millioen gevangenen, millioenen weduwen en weezen en treurende gezinnen zijn Onmetelijke schade aan eigendommen, honger en ellende van allerlei aard en 538 milliard frank, die de borlog reeds aan baar geld heeft gekost In het Westen slechts krijgsverrichtingent op beperkte schaal; op het Oostelijk ge- vechtsterrein behaalden de centralen aan de Midden-Sereth eenige voordeelen. De Rus- sen duiden met plaatsnamen een linie aan, welke de vijand „nadert". Gaat men die plaatsen op de kaart na, dan moet men tot de conclusie komen, dat het aan de groep der centralen, die links van Mackensen, in de streek van de dalen van Putna en Susita, zich naar het Noordwesten _op trachtte te werken, om zich in de vlakte van de Sereth te vereenigen met de groep van Mackensen, die van Focsani naar het Noorden zich poogt baan te breken dat het aan die groep ge- lukt is tot aan den uitgang van het gebergte door te dringen. Beschikken de centralen hier over voldoende troepen om een aan- valskracht van beteekenis te ontwikkelen, dan zal het eerlang met gemeenschappelijke kracliten naar het Noorden en het Noord westen gaan, al voortgaande aansluiting zoekend met verdere groepen, die nog in het gebergte worstelen, zoo ongeveer volgens dezelfde tactiek, die bij den opmarsch in Walachije is gevolgd. Het is echter niet duidelijk, of hier voldoende strijdkrachten voor zoo'n grootscheepsch krijgsbedrijf aan- wezig zijn. Volgens het Pefersburgseh be richt was er weer een Russische divisie, die niet den noodigen tegenstand bood. Als het voorbeeld van die divisie door andere wordt gevolgd, krijgen; de Centralen hier in alle. geval een goede kans om hun slag te slaan. den uitkijk zat. Voor dit gebouw, waarin de Romeinem nooit getracht hadden door te dringen, om dat het voor militaire doeleinden ongeschikt was, lag een open ruimte, die gebruikt werd als veemarkt en als een plaats, waar jonge mannen zich in den wapenhandel oefenden. Over die open ruimte vluchtten de overge- bleven Romeinen naar hun buitenste linie, gevolgd door zwermen Joden, en dezen werden door de frissche troepen achter de verschansingen zoo krachtig ontvangen, dat zij op hun beurt werden teruggeworpen, en een toevlucht zochten in de vernielde huizen. Opeens werd Mirjam's aandacht getrokken door den bereden officier, die de soldaten aanvoerde, een dapper man in een schitterende wapenrusting, wiens heldere, luidklinkende stem haar oor bereikt had, zelfs boven het wapengedruisch uit. Nu de uitval gelukt was, trokken de Romeinen langzamerhand terug. Op dit oogenblik waren de Joden niet in staat om den vijand te vervolgen, zoodat de officier te paard tijd genoeg had om zich om te keeren, en h^t terrein op te nemen. Hij keek ook op naar den verlaten toren, alsof hij wilde zien, of hij dien mogelijk ook kon gebruiken, en Mirjam zag zijn gelaat. Het was Marcus, ouder geworden en bezadigder, en eenigs- zins veranderd door een korten baard, doch het was Marcus en niemand anders. (Wordt vervolgd.) TER SEEZESSCHE De Burgemeester der gemeente TER NEUZEN maaktbekend,dateeneOpenbare Vergadering van den Gemeenteraad zal worden gehouden op Binailug den 4 Seplember 1917, des voormiddags ten 10 ure. Ter Neuzen, den 31 Augustus 1917. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1917 | | pagina 5