fflOSSELZAAIX DE AFBRAAK „Kun je nog zingen, zing dan mee." 1©17 ADVERTENTIEN. Electriciteits Verbruikers Dankbetuiging. Dankbetuiging. genaamd „BUITEHZORG", Yereeniging v. Oudl. van Landb. cursussen te Axel. verpachten: het recht tot het weg- halen van MOSSELZAAD van de havenhoofden en golfbrekers te IJmuiden. oyer het tijdvak yan 1 Nov. 1917-30 April 1918. Steenbakkerii, Margarethapolder, Zaamslag. Eene verzameling van 110 bekende Volksliederen, welke vooral op Verjaardagen van ons Koninklijk Huiss door ieder Nederlander gaarne worden gezongen. - - - - Prijs lO cent. Ter Neuzen. Firma P. J. VAN DE SANDE. liet openbaar lager o-nderwijs, als zijnde de reclamant :aangeslagen in pvereenstemming met zijn aanslag wegens hoofdelijben omsiag. 12. Aanbieding gemeenteverslag over 1916. Door burgemeester en wethouders wordt aangeboden het verslag van den toes land der gemeente over 1916. Dit zal worden gedruld en de Leden toege- zonden. 13. Beperking der snelheid voor auto- mobieSen en motorrijwielen. De voorzitter herinnert, dat reeds meer- dere vergadering gevraagd is, hoe bet slond met de toegezegde verordening tot beperking van de snelheid van het rijden met automo- bielen en motorrijwielen en hoe hij had moeten antwoorden, dat daarvoor eene kaairt van de kom der gemeente imoodig was. Thans is eene kaart gereed, op de seliaal van de kadasterkaarten. Alle straten, wegen, plehien enz. koinen daarop voor, en zal er moeteri worden aangewezen voor welke straten, wegen, pleinen, enz. de snelheidis- beperking van toepassing zal zij;n. Burge meester en wethouders v hebben zich de be- handeling aldus voorgesteld,_diat eene com missie nit den gemeenteraad zoude worden benoemd, die de straten en wegen zou aan- geven, en ook den tijd waarop men de snel heid wil beperken, waarna de bonsept-ver- ordening in behanideling zal kunnen koinen. De heer Van Hasselt meent, dat het tocli eerst rioodig zou zijn, dat in primcipe word uitgemaakt, of tot het invoering eener ver ordening tot snelheidsbeperking zal worden jovergegaan. Is de paad daar met voor, dan kan verder werk gespaard worden. Hij vooir zich verklaart er geen voorstander van te zijn. De heer Nolson meent, dat al idie omhaal van het noemen van straten en wegen niet noodig is. Hij js voornemens, als de kwes- "houders kan worden pvergelaten. tie ter sprake komt, voor te stellen eenvou- dig te bepalen dat het snelle rijden „in de bebouwde kom" der gemeente is verbodfen. Hij meent, dat de samenstelling der ver ordening gevoeglijk aan burgemeester enwet- De voorzitter betoogt, dat burgemeester en wethouders volgaarne met het denkbeeld van den beer Nolson zouden meegaan, in- dien de motor- en rijwielwet daartegen geen beletsel was. Die schrijft yoor, dat iniedere straat enz. waarop de snelheidsbeperking van toepassing is pen bord moet worden aangebracht, waarop dit wordt kenhaar ge- maakt. Als nu in .allestraten, siteegjes en slopjes zoio'n ijzeren bord zoude moeten worden aangebracht, zou dat vooral in dozen tijd nogal een groote uitgaaf vorderen. Wor den die borden niet aangebracht, dan kan voor te snel rijden van reclitswege geen veroordeeling volgen. De lieer Nolson vraagt, of het niet vol- doende is, dat hij den ingang der stad een bord geplaatst wordt, >vaarop wordt aan- gegeven, dat liet met meer dan een aangege- ven snelheid rijden yerboden is? De voorzitter antwoordt pntkennend. Dan zou worden gehandeld in strijd met de rijks- wet, waarbij is toegelaten dat de gemeenten beperking der snelheid kunnen voorschrijven. De heer Nolson meent, dat toch geen straten kunnen ultgeslolen worden, want als er dan juist eens in een straat waarvoor Jdie snelheidsbeperking niet was voorge- schreven een ongeluk yoorkwam zouden in zeker opzicht de burgemeester en wethou ders en de gemeenteraad daarvooir verant- woordelijk zijn. De voorzitter geeft aan den beer Van Hasselt te kehnen, dat hij gaarne de vraag wil stellen, of de gemeenteraad tot invoering van beperkende voorschriften wil overgaan. Hij had echter ,uit den aandrang die reeds verschiilende malen van den raad is uiLge- gaan, en waartegen zich nimmer een stem verhief, gemeend te mogen afleiden, dat de raad bet over de invoering van zoodanige verordening eens was, .dat het beginsel reeds slilzwijgend was uitgemaakt. De iieer Van Hasselt verldaart, geenreden te zien om snelheidsbeperking in te voeren, hij vindt dat het zooals het nu gaat goed gaat. De lieer De Bidder vindt de snelheid waarmede vooral motorwielrijders door onze straten liollen zeer gevaarlijk en is er daar- om voor, beperkingen jn te voeren. De heer D. Scheele acht liet rijden met groote snelheid in pnze nauwe straten ook zeer gevaarlijk; als je dolcter Spruilenburg ziet rijden slaat de schrilc je soms om het hart. De lieer Geelhoedt yraagt, of het de be- doeling is, ook een zekeren tijd aan tegeven voor de beperking, daar d'e voorzitter daar- van zooeven sprak. De voorzitter antwoordt dat dit geen ver- eischte is, maar men kan dat toch doen. De heer Van Hasselt meent, dat toch ©erst de lioofdzaak moet worden uitgemaakt. De voorzitter meent, dat de zaak het eerst ter sprake gekomen is, toen we alien zoo wat onder den eersten schrik waren van een voorgekonien ongeval, maar, zooals dat veelai gaiat, als pr eenigen tijd voorbij is gegaan, dan is de schrik weer wat geluwd en dan denkt men er gemakkelijker over. Er is zooeven een naam, genoemd wat hij nu juist niet Weet of dat wel aanbevelipg verdient, maar hij verneemt, dat men in het algemeen weinig hinder heeft van liet woest rijden van ingezetenen. In de meeste gevallen zijn het vreemdelingen die door de stad rijden. In verband daarmede zou men wellicht kunnen volstaan met beper king op de hoofdwegen. Hij wil thans de raad zich over liet beginsel doen uitspreken. De heer Van Hasselt geeft te kennen, te be- merken dat hij vrijwel alteen blijft staan, dat de anacre leden blijkbaar de invoering wenschen en trekt daaroin zijn desbetreffend verzoek in. De voorzitter geeft alsnu te kennen, dat, als de raad bezwaar mocht hebben eene commissie uit zijn midden benoemd tezien, burgemeesler en wethouders die aanwijzingen der straten zullen voorstellen. Gebeuren zal het wel, ook al wordt geen commissie be noemd. De heer Nolson-wil nog maar steeds aan het noemen der straten ontkomen. Hij wijsl op andere steden, waar men die borden ook niet ziet en w.aar toch ook niet hard geredien mag worden. Veel eenvoudiger is het tocli een verbod uit de vaardigen voor de geheele kom der gemeente? De.voorzitter lierliaalt, dat dit in verband met de motor- pn rijwielwet moetgeregeld worden, zooals hij heeft mediegedeeld. De heer Nolson moet van die wet maar eens kennis nemen. We kunnen liet er alien over eens zijn, dat het een eigenaardige r eg cling is, maar in Den Haag is de wet nu ©enmaal zoo vastgesleld en pr is dus niets aan te doen. Er is toen toch al veel over te doen geweest. Men herinnert zich wellicht nog el de demonstrates die te ScheveniiTgen geliouden zijn, waarbij blcek, dat bet rijden met paarden en rijtuigen gevaarlijker is dan met een automobiel, daar men deze in volte vaart zijnde op zeer korten afstand kan la- ten stoppen, wat niet het geval is met een paard en'rijtuig. De wet moet echter uit- gevoerd worden. De heer Nolson'zou er dan voor zijn, da.t alle straten genoemd wooden. De heer Van Hasselt pppert ook nog ds venonderstelling, dat toch zou kunnen vol staan worden met het plaatsen van een bord aan de Oost- en aan de Westzijde. Het is hier vrij gemakkelijk, daar er maar twee hoofdwegen toegang tot de gemeente geven. Op die borden zou toch kunnen worden ver- rneld, dat de snelheidsbeperking voor de ge heele kom geldt, De heer Waalkes merkt op, dat het al- leen zqu moeten verboden worden in straten met een druk verkeer. Er zijn wel straten, waar er geen Jiezwaar is om wat harder te rijden. Dp voorzitter noemt de Axelsche weg;ge- wenscht zou het toch zijn, dat er bepalingen werden gemaakl, waarbij wordt voiorgeschre- ven, dat wielrijiders niet op voetpaden mogen rijden. Bepaalde rijwielpaden zijn hier niet, en nu malien de wielrijders gebruik van beide paden langs de zijden van den Axel- schen weg. Gped zou bet zijn te bepalen, dat rijwielen maar aan eene zijde van den weg mogen rijden. Nu rijden ze in het mid den van den weg, aan de zijkanten, op de voetpaden, dat zoude te behooren te ver- anderen. De heer Nolson: Maar dat is buiten de gemeente en daar badden we liet niet over. De voorzitterDe ,kom der gemeente strekt tot aan de Moffelschans. De heer Van "Hasselt vindt het hard rijden juist het minst gevaarlijk in de drukstestra ten, omdal men dan geregeld uitkijkt, wat in een stille straat niet het gevaL is. Als oorbeeld van een drukke straat noemt hij het Rokin te Amsterdam, daai* past men wel op niet overreden te worden. De lieer Waalkes merkt op, dat er op het Rokin een heel breed trottoir is en men dus, daarop blijvende, in het gelieel geen gevaar loopt. In de Ivalverstraat wordt niet gereden. Hier hebben we ook nauwe hoofdstraten, en daardoor rijden met groote snelheid, is zeer gevaarlijk met het oog op de op die stra ten uitkomende zijstraten. 5ilen zit onder zoo'n rijtuig per men er erg in heeft. Nla nog enkele opmerkingen ter zake wordt goedgevonden dat voor het doen van een voorstel betreffende de s Ira ten enz. waarop de vast te islellen verordening van toepassing zal worden verklaard .eene commissie uit den gemeenteraad zal worden benoemd. De voorzitter wijst daarvoor .aan die heeren Waalkes, D. Scheele pn De Feijter, die al ien verklaren zich de keuze te laten wel ge vallen. 14. Kosten in orde brengen van bouw- terrein achter de H. B. S. De voorzitter deelt jnede, dat naar aanlei- ding eener in de vorige vergadering gesielde vraag, aan den gemeenteraad is overgelegd eene opgaaf van de tot liiertoe voor dat werk gedane uitgaven en de daarvan verkre- gen inkomsten. Ilet is in het helang der zaak, dat tdezp cijfers nog niet publiek donieiln worden, waarom de mededeeling vertrouwe- lijk is geschiedt. De leden kunnen hieruit echter .zien, dat het werk er guns tig voor- staat en ze kunnen zich nu tegelijk beraden, of er aanleiding kan zijn tot verhoogmg van den prijs van den bouwgrond. De heer D. Scheele vraagt, of in de raming ook begrepen is het overlialen van den dijk bij den inham, naast de woning van den beer Van Nes. De voorzitter antwoord ontkennend. Wel heeft steeds bet voornemen bes.taan, dien inliam aan te vullen, maar er was bij de begrootingen nog niet op gerekend. Wordt dat werk uitgevoerd, dan lean men echter ook weer meer bouwgrond verkoopen en zal de uitgaaf daardoor wel gedekt kunnen wor den. Eer daartoe wordt overgegaan is het echter gewensclil dat van het in orde zijnde bouwterrein nog wat meer verkocht is, om- dat men dan wat geld idispoinibel krijgt. De heer Waalkes ziet er nit, dat de ge meente dus op den verkoehten grond eene winst heeft gemaakt van f 1,50. Daar is de gemeente dan ook den grond voor kwijt. Is dat nu te veel, of te weinig. De voorzitter acht daarop niet terstond een antwoord te kunnen geven. Dat kan afbangen van de persoonlijke opinie. De heer Nolson aclit het be tec, dat de leden de opgaaf, die ze nu tijdens de ver gadering ontvingen eerst eens op bun gemak kunnen bekijken. Laler kan er altijd op teruggekomen woeden. De voorzitter had met de aanbieding der lijst ook die bedoeling. 15. Omvraag. a. De heer Waalkes herinnert, dat het hoofd van school C, die heer De Groot, in- dertijd eens lieeft gevraagd, aan zijne school de gelegenheiid open te stellen, voor het geven van ondcrwffs afln schipper.skinderen. Later lieeft hij daarvan niets meer vernomen, ofschooii toen werd gezegd, dat er veel haast bij de zaak was. De voorzitter deelt mede, dat daarvoor geen bijzondere maatregelen jiioodig waren Burgemeester en wethouders liebben den heer De Groot te kennen gegeven, dat hij de schipperskinderen in zijne school kan op- nemen. Er was, yoor wat belreft de riiimte, geen bezwaar. Dit )iad dus een gewoon verloop. b. De voorzitter heeft te kennen, dat op hem, aan liet eind diezer vergadering, no een' aangename taak rust. Het is hem een genoegen, die taak te verrichten. Het is menschelijker wijs te verwacliten, dat dit de laatste vergadering van den gemeenteraad is, die de lieer Dees zal bijwonen. Hij her innert aan de spreuk: er is een tijd van komen er .is pen tijd van gaan. Dit is niet altijd afhankelijk van onzen wil. De heer Dees heeft echter gemeend, dat Voor hem den lijd van gaan gekomen was, hij vertrekt vrij- willig uit dezen bring. Spreker meent zeker te spreken namens 1 alle raadsleden, wanneer liij, hij het eind an den arbeiid van den heer Dees als raadslid en als wetliouder, dezen een woord van warmen dank brenigt, voor al hetgeen deze als zoodanig lieeft verricht, want dat was veel en yelertei, in het belang dier ge meente. Spreker zal niet alles opsommen wat de lieer. Dees in de twin tig janen, die hij deelmaakt van deze vergadering, waarvan 9 jaar als wetliouder, heeft verricht, dit zou hem ook niet ptogelijk zijn, daar hij alleen de laatste jaren van diens werk getuige is geweest en hij heeft het een voorreclit ge- acht, met den heer Dees te kunnen samen rerken.Aiaar dit weet hij, dat steeds is ge- hleken, dat de heer Dees zich met voile toewijding en b clangs telling aan zijn werk- kring in dienst der gemeente lieeft gewijd, en zooveel mogelijk heeft gedaan wat op zijn weg lag te doen. Persoonlijk wil hij ook een woord van dank uitspreken voor de wijze waarop de lieer Dees met hem lieeft deelgemaakt van het dagelijksch bestuur der gemeente. Daar- bij hebben, het is meermalen ook in den ge meenteraad gebleken, noch spreker, nocli de heer- Dees, hunne meeningen onder stoelen of banken gestoken, jnaar zijn daarvoor rond uitgekomen, en dit is juist een krachtig in id- del, om tot goede samenwerking te geraken. Niet, Steeds liepen die meeningen in de- zelfde richting en spreleer meent er de aan- dacht op te mogen vestigen, d,at die mee ningen door personen ook dikwijls gedragen worden naar gelang ,het millieu waarin ze hebben gcleefd of nog Ieven, dat onze begin- selen verscliilLen, naar gelang den stand waarin we zijn opgegroeid. W.aar de heer Dees tot anderen arbeid ge- ■oepen is of - gei'oepen zal worden, hoopt hij idat hem, nu liij zicli in de gemeente komt vestigen, zoowel in zijneii arbeid als in zijn gezin wel midge gaan. De leden geven door luid applaus blijk van liunne instemming met het gesprohene. De beer Dees dankt den voorzitter vooir de tot liern gerichte woorden. Het zal met September juist 20 jaren geleden zijn, dat hij den zetel heeft bezet. Van al degenen, die toen deel maakten van den raad, is nog alleen over de heer Visser, die er ook reeds voor- hem was. Onder drie burgemeestors heeft hij gediend. Het js hem een genoegen te ver klaren, dat liij met alien genoeglijk heeft kunnen omgaan. Ook de negen jaren dat hij deelmaakte van het dagelijksch bestuur heeft hij aangenaam met den lieer Visser in dat college kunnen samenwerken. Hij lioopt, dat het den heer Visser gegeven moge zijn, den tijd die hem nog als zoodanig rest, in ge- zondheid 'en met lust werkzaam te zijn in het belang der gemeente. Hij dankt de leden van den gemeenteraad voor het applaus, waarmede zij blijk gaven in te stemmen mlet de door den voorzitter ge- sproken woorden. Steeds heeft hij zijn taak als raadslid getracht naar zijn bestewetente vervullen. Hij vermeent zijn plicht te hebben gedaan. Spreker heeft wel eens meenen te bemerken, dat bij vele vijanden had; hij voor zich stelt er prijs op te verklaren, dat hij er geen enkele heeft. Ook acht hij, dat bij de behartiging der gemeentebelangen in geen enkel opzicht vriendschap of vijandschap van invloed mag zijn, en d.at degenen die zich bij de behartiging-der gemeentebelangen daar door laten beinvloeden, die hunne harts- tochten zouden laten werken, hier niet thuis behooren. Hij heeft nimmer sclierp te- genover de partijen gestaan. Dreef zijne mee- ning hem links dan stemde hij links, gevoel- de hij rechts, dan stemde hij rechts. Den voorzitter verklaart hij, steeds in de vergadernigen van het dagelijksch bestuur openlijk voor zijne meening te zijn uitge komen. - Wanneer hij met den voorzitter van mee ning verschilde. heeft bij dit dezen steeds te kennen gegeven, nimmer achter diens rug. Dat verschil van meening in vele gevallen kan voorkomen uit het verschillend millieu waarin men is opgegrodid, is mogelijk. Als er verschil van meening was, heeft hij den voorzitter daarvan ninuner een grief gemaakt. Ook den geachten secretaris wil hij een woord van dank brengen, voor de wijze waarop bij ook met dezen lieeft kunnen samenwerken, en wat hem bepaald een ge noegen is geweest. Ten slotte uit Jiij de hoop, idat het alle leden van den gemeenteraad wel moge gaan en dat hun arbeid tot resultaat moge heb ben, dat het waarachtig belang der gemeente daardoor zal worden bevomderd. (Applaus.) De voorzitter sluit de vergadering. HCII EE P V A ART B VAX KG IN G. Van 27 Aug. tot en met 28 Aug. werden langs de Oostsluizen alhier 8 binnen- vaartuigen op- en 19 afgeschut, langs de MiddeDsluizen op- en afgeschut en langs de Westsluizen op- en 7 afgeschut. Ondergeteekende betuigt zijn hartelyken dank voor de vele bewijzen van belangstelling ontvangen op zgn 60sten geboortedag, inzonderheid dank gebracht aan zgne welmeenende Vrienden en Vriendipnen. Ter Neuzen. GERR1T KRIJGER. Onzen hartelijken dank aan alien, die blijk van belangstelling gaven bp onze 56jarige Ecbtvereeniging op 3 Aug. 1917. J. RIEMENS—de Bkaax,. Schoondijke. Het Bestuur van de Vereeni- ging ffVESTA" van gediplo- meerde. oud-leerlingen van de Landbouw- huishoud-cursussen voor meisjes te Axe" en Ter Neuzen doet een dringend beroep op alien die belangstellen in de ontwik- keling der Boerenmeisjes om toe te treden als contribueerend lid hunner Ver eeniging. Het Bestuur, JAC. WEIJNS, Voorz. C. DE FEIJTER, Vice-Voorz E. A. DE PUTTER, Seer. P. DE RUIJTER, Penn. N. DE FEIJTER. Bibl. pHl-L'GA S KOOPT THANS UWE PHILIPS ARGA- LAMPEN VOOlt 1IET A S. LICHTSEIZOEN. PHILIPS ARGALAMPEN ZIJN DE zi lNIGSTE TXil PEN ZIJ VEIISIINDEREN" UVV STROOMVERBRUIK TOT EEN MINIMUM. IN VERBAND MET DE KOMENDEJj KOLEN- SCHAARSCHTE, IS HET DRINGEND GERADEN, DE VOOR DEN WINTER BENOODIGDE LAMPEN S P QEDIGST BIJ UWEN INSTALLATEUR TE BESTELLEN. •x:' - Ondergeteekende betuigt zijnen welge- meenden dank aan de „Onderlinge VeeverzeJceringmaatschappy in het voormalig Te district van Zeeland" voor de vlugge en prompte uitbetaling van zijn gestorven paard. J. A. DONZE. Ter Neuzen, 28 Augustus 1917. Ondergeteekende betuigt zijnen welge- meenden dank aan de „Onderlinge Veeverzekeringmaatschappij in het voormalig Ve district van Zeeland voor de vlugge en prompte uitbetaling van zijn gestorven paard. J. F. VAN KERKVOORDE. Ter Neuzen, 29 Augustus 1917. Daar ondergeteekende door lichamelijke ongesteldheid niet meer de beurt kan bedienen op Rotterdam en Dordt, welke door hem meer dan 38 jaren is bediend, zoo blijft hjj bet geachte publiek dankbaar voor het genoten ver- trouwen. C. M. KERPEL, Ter Neuzen. thans in bet Diaconiehuis. De Notaris Mr. A. H. Lijds- man te Mulst, zal ten ver- zoeke van den heer J. VAN BENDEGEM te Hengstdijk, op Donderdag 20 September 1917, publiek veilen en verkoopen, in perceelen en in verschiilende combinaties de door verkooper bewoonde vruchtbare gunstig gelegen tusscben verbarde wegen aan twee losplaatsen van de tram, nabij bet dorp Groenendijk. De hofstede bijna geheel aaneengelegen totaal groot 67.67.86 M A. (151 gem. 265 roeden), omvat ruim nieuw woonhuis, voorzien van telefonische aansluiting, groote steenen en houten schuren, gedeeltelijk voorzien van betonvloeren, steenen stallin- gen, voorts andere bijgebouwen en groote vruchtbare boomgaard. Gebouwen en land verkeeren in uitsteken- den staat van onderhoud. Te aanvaarden uiterlijk rooven oogst 1918. Door deze Vereeniging zal in bet begin van October weder zaaigerst en zaaitarwe teg en brand worden ontsmetvolgen s de heetwatermethode. Zij, die hun zaaizaad aldus wenschen te doen behandelen, worden verzocht, dit te bericbten aan den heer LE FEBER te Axel, met opgave van de boeveelbeid voor 20 Sept. a. s. De Ontvanger der liegistratie en Domeinen te ZAANDAM,7.a\ op Woensdag 19 September 1917, des voormiddags te 11 uurbij insc-hrpving Gezegeide inschrijvingsbiljetten in te leve- ren ten kantore van genoemden Ontvanger. Bootenmakersstraat 122, alwaar tevens notitien gratis verkrijgbaar zijn. TE KOOPi van pl.m. 50 M. Steenloods, 1 houten Molenhok en 1 houten Werkmans- keet, bestaande uit; 50 Eiken Palen 13 X 14, lang 2.40 M., ruim 200 Kepers, laDg 4 a 5 M., ruim 100 battings, in verschiilende lengten. eenige bossen Panlatten, verschiilende Vlot- deelen en Zolderplankeo, 10.000 Dakpannen, enkele Deuren, enkele Balken 18 X 20, lang 7 a 8 M., enkele Balken 25 X 25, lang 3 M. Een in goeden staat zijnde houten ROSMOLEN met ondersteen en houten riemschijf. Elken dag te zien en te bevragen op de Steenbakkerij A. DE KRAKER Kz,, en W. GALLE, Zaamslag. I JoeliliiATi tlel. LICHTSEIZOEN UPS i - G

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1917 | | pagina 3