525 MILLIOEN VERZEKERD verzekert U we goeder en tegen Molest 525 MILLIOEN VERZEKERD Voorloopig Bericht. lOiDE HOFSTEDE Openbare Verkooping HOFSTEDEN, enz. 6 HOFSTEDEN, LANDERIJEN, Luxe doozen POSTPAPIER, fffffffffffffff Vervoer Grind, Aan te nemen Tien duizend ADVERTENTIEN, VOORHAN DEN: GOEDEREEDE RENESSE GOEDEREEDE en RENESSE ZIERIKZEE AMSTERDAM BERGEN Het Bestuur der Vereeniging tot Werkverschaffing aan Hulpbekoe vende Blinden vraagt prijsopgaaf 5 gemeten Suikerbieten, vel wit KASTPAPIER, LUCAS. Dinsdag 4 September Vrijdag 7 September 1917, Luxe Mappen Postpapier en Correspondentiekaarten. Firma P. J. van de Sande. Het gebeurde te ZIERIKZEE, AMSTERDAM, BERGEN, bewijst dat verzekering tegen MOLEST door OORLOGSDADEN of OPROER, ook zoader dat wij in den oorlog betrokken zijn, alleszitis reden van bestaan heeft. De Yereeniging /Molest-Risico", Singel 126/130 AMSTERDAM, op zuiver onderlingen grondslag met boperkte aansprakelijkheid der leden. Thans is aan industrieele ondernemingen, koopmanspakhuizen, woonhuizen, landhuizen, inboedels, boerderijen, levende have, gewassen te velde enz. val voordoet en hij dit in de openbare ver- gadering wil mededeelen, n.i. dat de ge- loofsbrieven van den heer A. Th. van Rijn- berk zijn zoekgeraakt, vermoedelijk in de prullentnand terechtgekomen, of verzonden in manden met appels en peren. De voorzitter "wist niet hoe te handelen en had hieromtrent inlichtingen gevraagd bij den commissaris der Koningin, die zeide, dat een dergelijk geval nog nimmer was voorgekomen, de voorzitter zou een dupli- caat kunnen weigeren. Aangezien er later stemmen op zouden kunnen gaan dat de heer v. R. onwettig als raadslid zitting had genomen, wilde hij de verantwoordelijkheid niet op zich nemen en deelde daarom aan den raad mede, dat hij gemeend had, goed te doen een duplicaat af te geven, ook al wegens de kosten van een nieuwe verkiezing. De raad kon zich Hiermede vereenigen. Noodweer. Te Enschede heeft men Donderdagmiddag noodweer gehad. IJsbrokken als eende- eieren vielen er in grooten getale. Duizen- den ruiten werden vernield; en aan ooft- boomen en veldvruchten is zeer groote schade toegebracht. Vliegongeluk bij Oldenbroek. Dinsdagavond lcwart voor 9 is bg het kamp van Oldenbroek een doodelijk onge- luk gebeurd. Een militair vliegtoestel was gedaald en stond met nog draaiende schroef, ioen de waarnemer, luitenant Dooijewaard er uitsprong in de riehting van de schroef die hem trof en onmiddellijk doodde. Waarschijnljjk heeft de getroffene er niet aan gedacht, dat de schroef nog in bewe- ging was. Het ongeluk vond plaats vlak bg de vliegloods. Het bewaren van aardappelen. Aardappelen moeten in ruimten bewaard worden, welke droog, vorstvrij en ventileer- baar zijn. Directe aanraking met den kelder- vloer is te vermijden. Een isolatielaag van hollen steen of isolatieplaten, enz. op den vloer gelegd, zijn daartoe uitnemend ge- schikt. De aardappelen mogen niet gegooid worden en moeten zoo droog mogelijk en zonder aardkluiten zijn. Van tijd tot tijd moeten zij nagezien worden en alle zieke en. verdachte verwijderd. Om ziekten te vermijden is het goed om houtskool, 125 gram per 50 K.G. (dus bij een hoogte van 50 a 60 c.M.), tusschen de aardappels te strooien. Alle kiemen moeten regelmatig afgebroken worden, ze zijn gif- tig. Zijn de aardappels licht bevroren, dan kan dit verholpen worden door ze eenige uren in het water te leggen. (Maandblad tegen de Vervalschingen.) De laatste Parijsehe mode: dames op klompen! De laatste mode schrijft de Pari.siennes, die voor elegant widen gelden, het dragen vanklompen voor. „L' Oeuvre" ver- telt, hoe deze mode Is ontstaan, en deze loorzaak is zoo pigcnaardig, dat zij de moeite van het navertellen dubb-el en dwars loont. Eenigen tijd geleden bevatte het Zwitser- sche hlad „La Suisse" een artikel, waarin zonder blikken of blozen werd verhaald, dat de dames uit de hoogste Parijsehe krin- gen tegenwoordig algemeen klompen dragen. Toen de Parijsehe dames dit lazen, besloten zij eenparig, zich klompen aan te schaffen, omdat men haar anders eens niet elegant mocht vinden. En zoo geschiedde het, dat men op een goeden dag de gracieuse Pari- siennes op klompen Jangs de boulevards zag klotsen Als deze mode zich verspreidt, zullen na- tuurlijk ook de dames en meisjes uit de provincie weldra het voorbeeld van de hoofdstad volgen en tenslotte zullen ook de boerenmeiden in de dorpen weer klompen gaan dragen, wat zij sinds jaren niet heb ben gedaan. „0p deze wijze", zegt L' Oeuvre, ,zou Zwit- serland per slot van rekening nog de red der uit den Franschen ledernood kunnen worden!" De tong. ,,De tong is de spiegel van de maag" is een oud gezegde, waar veel te veel geloof aan gehecht wordt. Zeker is de tong een belangrijk orgaan van ons lichaam, want zonder tong zouden we niet kunnen spreken en bijna onze spijzen niet proeven noch slik- ken, maar een barometer voor ons welbe- vinden of voor onze gezondheid is ze aller- minst. Dikwijls ziet men personen, die zich onwel gevoelen, naar den spiegel looperi en hun tong uitsteken om te zien, wat hen scheelt. Is de tong mooi rood gekleurd, dan zijn zij gerust, is de tong beslagen, dan is Holland in last. Wei ziet bij aandoeningen van de maag en der darmen de tong er soms beslagen uit, maar even veelvuldig is zij dat niet, en nog meer veelvuldig is ze beslagen, zonder dat de eigenaar zich onwel voelt of ziek is. Zal iemand, die aan een koortsige ziekte lijdt, wel. een droge tong hebben, omgekeerd is een droge tong geen bewijs voor het bestaan eener koortsige ziekte. Angst, schrik, in't algemeen het zich „zenuwachtig maken", is voor vele men- schen voldoende om een beslagen tong te hebben. Bij vele personen is's ochtends de •tong beslagen. Dit komt, doordat de opper- vlakkige cellen van het tongslijmvlies voortdurend afgestooten en door nieuwe vervangen worden. Deze afgestooten cellen en het afgescheiden slijm blijven gedurende den slaap op de tong zitten. Zoodra we onzen mond spoelen, wordt de tong gerei- nigd. Drinkt men melk, dan kleeft een restje op onze tong vast; eet men vaste spijzen, b.v. brood of roggebrood, dan wordt de tong als't ware schoon geborsteld. Men kan dus gezond zijn met een besla gen en ziek zijn met een roode tong. Men make zich nooit ongerust over een beslagen tong, als men zich overigens wel gevoelt. (Moleschott.) GEMEENTERAAD van TER NEUZEN. Vergadering van Bonder dag 23 Augustus 1917, des voormiddags 10 uur. Voorzitter de heer J. Huizinga, burge meester. Tegenwoordig ide leden: A. Visser, D. J. Dees, 11. Sell eel e, jM. Eijke, E, H. T. van Boras um Waalkes, D. Scheele, R. G. E. Nolson, L. J. Geelhoedt, G. de bidder en J. de Feijter; later pdk de heeren L. T. van Hasselt en J. J. de Jager. Afwezig de heer J. de Bruijne. (Ver volg.) De v.oorziIter meent, dat er loch aanlei- ding kan zijn, om de beslissing over ditver- zoek, even,als de andere van dezen aard, uil te slellen Lot hij de behandeling der he grooting, al moge het dan ook zijn, dat wel- licht de meeningen omlrenL de beslissing pver dit verzoek reeds vastsLapn. De heer Waalkes ziet niet in, waarvo.or uilsLel noodig is. De nieuwe regeling der jaarwedden is na overleg met de ambte- naren ingevoerd. Hij wil volslrekt niet zeg gen, dat het pieuwe verzoek met het oog op de omstandigheden niet Jjegrijpeiijk is, maar meent, dat er toch ten slotle ook aan hat toekennen van verhooghxgen der jaarwedden een gnens is, dien men; niet kan over- schrijden. De heer D. Sclieele merkt op, het minder oorrect le achten, dat men dit verzoek voor kennisgeving zou aannenien, lerwijl een twee- tal verzoeken van gelijke strekking zijn uit- gesteld tot bij de behandeling ider begi-ooting. Het zou er dan op gelijken, dat men reeds nu aan die andere verzoeken een soort voor- rang toekende. De heer voorzitter geeft als zijri gevoelen te kennen, dat de heer D. Sclieele in deze gelijk heeft. 'De heer Waalkes wijst er op, dat bet ver zoek met de begroOting voor "het jaar 1918 niets uitstaande heeft. De voorzitter ziet dat njiet in, er wordt toeslag gevraa,gd, zomder aan te geven over welk tijdstip. De heer Waalkes wijst er op, dat de toe- slag wel duidelijk gevraagd wordt voor het jaar 1917. Na inzage van het reqmeist 'geeft de voorzit ter toe, dat toeslag gevraagd wordt over het jsar 1917 en geeft hij ook ials zijne meening te kenhen, dat pr dan wel wat voor het voorstel van deri heer Waalkes is te zeggen, om de zaak -af te handelen, daar zij dan geen verband houdt met de hegrooting. De heer Nolson zal tegen het voorstel van den heer Waalkes stemmen. Wordt dit nu zonder meer voor kennisgeving aangenomen, dan is dit pen ongewome wijze van behande ling der zaak. Wat bezwaar is er tegen, om het bij de vaststelling der hegrooting voor 1918 te behandelen, ills wordt de toeslag over 1917 gevraagd. Er kan immers, als de raad er op mgaat, aan het beslujj teragwerkende kracht worden verleend? De heer D. Scheele, die ook het woord ge vraagd had, ziet daarvan at; hij had onge- veer h etzelfde will en 'zeggen. De heer Waalkes acht zijn voorstel, om de zaak op te lossen, volslrekt niet onge- woon. Hij herhaalt, dat het vorig jaar eene nieuwe regeling der jaarwedden is vastge- steld en meent, d;at er eenige slabilileit in die besluiten behoort te zijn. Die zijn na rijpe bespreking tot stand gekomen. Als men vandaag 'zus en niorgen weer anders moet gaan besluiten, kan man zijnemtwege het baantje als raadslid krijgen. De heer Van Hasselt wijst er op, dat er wel sprake kan zijn, van het verleenen van teragwerkende kracht, als op het verzoek wordt ingegaan, maar dat daarvan natuur- lijk geen sprake kan zijn bij een negatief be- sluit. Hij acht de vraag ook staande buiten de hegrooting voor 1918. De beer Nolson merkt op, dat, als bij de vaststelling der hegrooting yoor 1918 over dit verzoek wordt gesproken, toch nog allijd kan worden beslist, of de gevraagde duurte- toeslag over 1917 zal worden verleend. De voorzitter veronderstelt ook, dat de raad bezwiaar zou kunnen hebben om over 1917 nog wat toe te staan, maar er wellicht lets in zou kunnen zien, om voor 1918 wel een toeslag toe te kennen. De heer Van "Hasselt moet hi alle beschei- denheid den heer Waalkes in zijn voorstel gelijk geven. Het verzoek kan op elk mo ment in lie! jaar worden behajideld, het staat in geen enkel verband met de hegroo ting voor 1918. Be heer Nolson handhaaft zijn voorstel, om het verzoek te renvoyeeren naar hurge- meester en wethouders om bericlit en raad. De lieer Waalkes hestrijdt dit 'voorstel. De lieer Nolson meent, toch evengoed het recht te hebben tot het doen van een voor stel als elk lid van den raad. De heer Waalkes wil dat niet betwisten, maar meent, dat er in deze voor het inwin- nen van ad vies geen reden is. Het hangt' liter van af Van het principe en in verband met wat over de salarieering reeds te doen was, is ieder voldoende op de lioagte. ■Het voorstel van den h(eer Waalkes komt, als van de verste strekking het eerst in stem ming. Het wordt yerworpen met 7 tegen 4 stemmen. Voor stemmen de heeren Eijke, Waalkes, Van Hasselt en Dees; tegen stem- men de heeren R. Scheele, D. Scheele, Nolson, Geelhoedt, De Bidder, De Feijter en Visser. Het voorstel van den heer Nolson, om het verzoek te verzenden jiaar burgemeester en wethouders om bericlit en raad, wordt aan genomen met 10 stemmen tegen 1. Voor stemmen de heeren R. Scheele, Eijke, D. Scheele, Nolson, Van Hasselt, Geelhoedt, De Ridder, De Feijter, .Visser en Dees; tegen slemt de heer Waalkes. h. Het raadshesluit van 31 Juli 1917 tot wijziging der hegrooting voor 1917, voorzien van het bewijs der goedkeuring jdoor gedepu- teerde staten. Aangenomen voor kennisgeving. 3. Aanbieding der gemeentebegrooting voor 1918. Door burgemeester en wethouders wordt aangeboden de gemeentebegrooting voor het d'enstjaar 1918, op een eindcijfer van 157,993,711/2, met een post voor onvoorziene nitgaven van 1554,64i/2. De iiioofdelijke omslag js geraamd op 78.750; onder de uitgaven is begrepen een post van f 15.000 voor uitgaven in verband met de uitvoering der distrihutiewet, en 1000 voor subsidie pan het plaatselijk sleunoomite, terwijl alsnog niet wordt voor- gesteld, die uitgaven door leening te dekken. Nog is de post jaarwedden der gemeente- werklieden verhoogd met de minimum-jaar- wedde voor het panstellen van een gemeente- werkman in verband jnet het geregeld seliiooniiouden en schoonmaken der riolein. De hegrooting zal worden gedrukt en aan de leden worden toegezonden, waarna de be handeling op dleigewoine wijze fzal gescliieden. 4. Voorstel tot het verleenen van eervol ontslag aan F. J. Hopman. Ingekomen is een ad res van F. J. Hopman, leeraar in de Engelsche taal aan de ge- meente H. B. S., waai'in deze verzoekC, hem, wegens zijne Jxenoeming te Apeldoorn, ZOO' mogelijk met ingang van 1 September a.s. eervol ontslag te willen verleenen. Burgemeester en wethouders gtellen, in verband met het advies van den inspecleur voor het middelbaar onderwijs voor, bet ge vraagde ontslag eervol te verleenen, met in gang van 16 September aanstaande. Hij deelt voorts mede, dat zidi na de op- roeping 4 sollicitanten hebben aangemeld. Met algemeene stemmen wordt overeen- lcomstig het voorstel van burgemeester en wethouders besloten. 5. Benoetning van een lid van de com- missie van toezicht op het lager onderwijs. - De voorzitter noodigt den raad uit, over te gaan lot liet benoemen van een lid der Ciommissie van toezicht voor het lager onder wijs, noodig wegens Jiet voor de benoemjng bedanken door den heer Zimmerman. Door het betrokken college zijn op de alfabetisclie vioordrach t geplaatst de heeren Th. A. van Pienbroek en G. de Ridder. De heeren D. Scheele en Nolson vormetn op uitnoodiging van den voorzitter voor deze en" de volgende stemming met dezen het stemburaau. De stemming heeft tot uitslag, dat met 7 stemmen wordt benoemd de heer Van Pienbroek; de heer De Ridder verkrijgt 4 stemmen. 6. Idem van de commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs. De voorzitter noodigt den raad uit, over te gaan tot de benoeming van een lid der commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs, noodig wegens het voor de be noeming bedanken door den heer Zimmer man.. Door het betrokken college zijn in alfabetische volgonde op de hegrooting ge plaatst de heeren Th. A. van Pienbroek en G. de Ridder. De stemming lieeft tot uitslag dat met 7 stemmen wordt benoemd ide heer Van Pien broek; op den heer De Ridder zijn 4 stem- men uitgebracht. (Wordt vervolgd.) YOOR BELANGHEBBENDEN. Zonnetijd. Eerste Kwartier Zaterdag 25 Augustus namiddags 7,28 uur. 25 Aug. Zon op 5,0 onder 7,4 uur. 26 h a 5,1 n 7,2 n 27 h n a 5,3 7,0 De lantaarn voor wielrijders moet een half uur, die voor voerlieden een uur na zonsondergang branden. SCHEEPVA ARTBEWEGIN G. Van 20 Aug. tot en met 21 Aug. werdeu langs de Oostsluizen alhier 57 binnen- vaartuigen op- en 48 afgeschut, langs de Middensluizen op- en afgeschut en langs de Westsluisen 26 op- en 25 afgeschut. POL1TIE Op het bureau van politie alhier is als gevonden gedeponeerd een jas. Rechthebbende vervoege zich aldaar. Getrouwd JAN SCHEELE P.Jz. CORNELIA PIETERNELLA DEKKER, die, mede namens wederzijdsche familien, hun hartelijken dank betuigen voor de vele biijken van belangstelling voor en bij bun huweiijk ondervonden. Ter Neuzen, 24 Aug. 1917. Op a. s. Maandag 27 Augustus boopt onze geliefde Vriend, de beer GERRIT KR1JGER, zijn 60sten geboortedag te berdenken. Uit aller naam, Zijn welmeenende Yrienden en Yriendinnen. Ter Neuzen. Geboren ROELOFJE, dochter van 0. E. DE VR1ES en C. P. DE VR1ESAdriaansen. Ter Neuzen, 22 Aug. 1917. qgg|||||Se*> Ondergeteekende betuigt haren g,jj®i§pr hartelijken dank voor de vele bewijzen van belangstelling, op baar 80sten geboortedag ondervonden. Wed. P. M1SSU. Zaamslag (Veer). i^g<i^gi^8»gevestigd te Amsterdam, Plan- tage Middellaan 64, heeft de eer bij deze met vriendelijken, doch ernstigen aandrang belaogstellenden mede te deelen, dat met toestemming van de Edelachtbare Heeren Burgemeester en Wet houders der gemeente TER NEUZEN, op Maandag 27 lug., de j<tarlrijksche collecte bij de iDgezetenen zal worden ge- houden voor bovengenoemde Vereeniging. Dw gewaardeerden steun in deze zult U zeker wel niet willen onthouden bg de wetenschap, dat aan bovengenoemde in- richting dagelijks IGO Blinden werk verschaft wordt en bet door den noodlottigen oorlogstoestand dringend noodzakelgk is, dat gg in ruime mate Uw bijdrage wilt schenken, opdat deze boogst n u 11 i g e inrichting baar menschlievenden en philan- tropischen arbeid kan blijven voortzetten. Helpt toch alien de inrichting in stand houden, want van haar financieele draag- kracbt zgn in den laatsten tijd groote offers geeischt. Namens het Bestuur voornoemd Mr. L. M. DE JONG SCH OUW EN BURG, Secretaris. Het Bestuur van den EENDRAGT- POLDER woof het vervoeren van 203 M3« Grind, liggende aan den zeedijk dier polder en te vervoeren eerstens 32 M3. naar den Kamperschen hoek en tweedens de resteerende hoe- veelbeid naar aan te wijzen plaatsen in den polder. Tijd van vervoer tot 25 September a.s. Aanbiedingen worden ingewacht lot uiter- lijk Woensdag 29 Aug. a.s., des voormiddags 11 uurten kantore van den Ontvanger-Grifffer te Ter Neuzen. Zaamslag, 23 Augustus 1917. Het Bestuur vooenoemd, M. DE PUTTER, Dijkgraaf. H. J. VAN DEN OUDEN, Ontv.-Griffier. het VERVOER van ruim van achter de hofstede van Fr. DE N1JS, naar de tram aan het Vogelfort. Aanbiedingen in te zenden bij P. DE FEIJTER Janz., De Feijterstraat, Ter Neuzen. nog op te ruimen aan tw?ee cent per vel. Aanbevelend, De Notaris Mr. A. H. Lijdsman te Hulst, zal in den loop der maand September in veiling brengen, in perceelen en in verschillende combinaties bewoond door den Heer J. VAN BENDEGEM te Hengstdijk, ter grootte van 67.67.86 H.A. (151 gem. 265 roeden), zeer gunstig gelegen aan de losplaats van den tram, nabij het dorp Groenendijk. Te aanvaarden rooven oogst 1918. li.B. De hofstede en landerijen zgn da gelijks te bezichtigen. Een gedeelte van den oogst staat nog op het veld. Boekjes en kaarten zijn op aanvrage gratis te verkrijgen ten kantore van voor- noemden Notaris. VAN De Notarissen VAN DER MOER te Ter Neuzen en DREGMANS te Axel, zullen op EN telkens des voormiddags te 11 uur (Zomertijd) in het „Nederlandsch Logement" aan de Nieuwstraat te Ter Neuzen, ten verzoeke van de Erven van Mevrouw de weduwe G. W1ELAND WEIJKMAN, overleden te Ter Neuzen, in het openbaar verkoopen enzoovoorts, tot eene gezamen- lijke grootte van ruim 256 Hectaren OF ruim 574 Gentsche gemeten, in de gemeenten Ter Neuzen, Hoek, Axel, Westdorpe, en Boschkapelle. Tegen betaling van 60 cent zijn ten kantore van de Notarissen ver- krijgbaar boekjes, de beschrijving der perceelen bevattende, met de verschillende kaarten. TJitgebreide collectie Boelchandcl. Ter Neuzen. EN

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1917 | | pagina 7