De krijgsMrijven. corpscommandanten de voorbarige ontrui- rning van de hoofdstad een nadeeligen in- vloed oefent op de stemming a'an het front. Aan het Russische front gebeurt anders weinig. Slechts aan het Roemeensche front wordt hevig gestreden. De troepen van ge- neraal Von Kovess, uit het Noorden komen- de, bevinden zich in de buurt van Ocna, en strijden daar bij Ocna, en bij Grozesci aan de Slanitsj. Hun doel is zich 4e vereenigen met de iegers van Mackensen, die uit het Zuiden opdringen en bij Aguidu nu operee- ren. Hun gemeenschappelijk doel is de Rus- sisch-Roemeensche troepenafdeelingen, die nog 'in de bergdalen van Casinoe en Poetna zijn, af te snijden en de streek tot aan de 'Sereth van vijanden te zuiveren. Het zeer moeilijke bergland, waarin deze strijd wordt gevoerd, belet snel vooruitgaan. Het jongste Russische bericht meldt, dat alle vijandelijke aanvallen aan het einde van den dag werden afgeslagen maar dat de vijand er in slaagde zich meester te maken van verschillende loopgraven ten Zuiden van de Slanitsj-rivier, die ten Zuiden van Grozesci loopt. Hier was dus het resul- taat, dat de Oostenrijkers, hoewel afgesla gen, zich tot ten Zuiden van Grozesci kon- den nestelen, na de Slanitsj-rivier te zijn overgetrokken. Dat zij daar bleven blijkt uit het volgend legerbericht, waarin wordt gemeld, dat aanvallen ten Zuiden van Gro zesci werden gedaan. Geleidelijk wordt dus het gebied kieiner, waarin de Russisch- Roemeensche troepen zich kunnen ophou- den, en zal het laatste gedeelte dier troepen Over de Sereth moeten terugtrekken. Behalve de strijd op de verschillende fronten is er weinig belangrijk nieuws. Doch er dreigt een spoorwegstaking in Engeland, waarvan de gevolgen van zeer grooten m- yloed kunnen zijn, zoo zij uitbreekt. De „Board of Trade" heeft medegedeeld, dat de machinisten en stokers willen staken wanneer niet de achtuurswerkdag wordt Ingevoerd. Dit is, volgens den „Board of Trade", thans onmogelijk, wijl er geen kans bestaat, voldoende arbeidskrachten te yinden, die noodig zijn om den dienst op de spoorwegen vol te houden, wanneer de eisch der stokers en machinisten zou wor- den ingewilligd. De „Board of Trade" be- ireurt het, dat een groep spoorwegarbeiders zich onttrekt aan den wapenstilstand, die tot dusver op de spoorwegen werd gehand- iiaafd, en hoopt dat de groote meerderheid der spoorwegmannen zal weigeren met deze groep gemeene zaak te maken, omdat daardoor het met succes voortzetten van den oorlog zou kunnen worden in gevaar gebracht. De president van den Board of Trade" ontving Maandag, de afgevaardig- den van de Vereeniging van spoorweg- machinisten en zeide, dat de eisch om in- voering van den achtuurswerkdag, zoo die 9ia den oorlog werd herhaald, door de re- .geering in gunstige overweging zou worden genomen. Maar daarmede zijn de machinisten op dit oogenblik niet tevreden. Zij blijven hun eisch handhaven en men vreest, dat de staking onvermijdelijk is. De afgevaardigde Thomas gelooft echter, dat de Nationale Bond van Spoorwegperso- ueel zal weigeren de staking te steunen. Het besluit van den Engelsche mijnwer- kers, om zich thans tegen de afvaardiging eener delegatie naar Stockholm te verzetten, toont, dat er een verandering in de opvat- iingen van den zeer talrijken mijnwerkers- bond heeft plaats gegrepen, die wellicht door andere groepen zal worden gevolgd. 'Wanneer de mijnwerkers heden tegen het zenden eener delegatie naar Stockholm stemmen, zal de meerderheid, die op 10 Augustus ruim 1.200.000 stemmen was, tot een zeer kleine meerderheid dalen, of wel licht in een minderheid veranderen. He blijkt verder, dat er in den boezem der vakvereenigingen een steeds stijgende wensch bestaat om een referendum te hou den over de vraag der deelnemmg aan de "Stockholmsche conferentie, om daardoor precies te- kunnen nagaan hoeveel leden er voor, hoeveel er tegen zijn. Want elke ver eeniging stemt, met het geheele aantal •stemmen volgens de beslissing der meerder heid. De mijnwerkers die 600.000 stemmen op het congres uitbrengen, besloten nu met 373 tegen 354 stemmen niet naar Stockholm te gaan; de meerderheid was derhalve 19 stemmen; een vrij kleine meerderheid dus. Een referendum zou daarom nog wel oens verrassingen kunnen brengen. Voor het oogenblik kan de Engelsche regeering echter juichen, omdat de arbei- ders bij nader inzien de betooging voor Stockholm ongedaan maakten, en daardoor in de kaart speelden der krachtige voorstan- riers van het voortzetten van den strijd. Aan het front van Verdun is een nieuwe slag ontbrand. Aan beide zijden van de Maas, over een front van 23 K.M., van het bosch van Avo court tot het bosch van Caurieres gingen de Franschen, na krachtige artillerievoorberei- ding, tot den aanval over. De beschieting had voornamelijk plaats bij het bosch van Avocourt, de hoogte 304, den Dooden Man en de hoogte van Caurettes, ten W. van de Maas; ten Oosten der rivier lag het vuur vooral op de Maashoogten bij Douaumont en Bezonvaux. Reeds voor dat de bondgenooten in Vlaan- deren hun tweeden grooten aanval hadden ondernomen, waarbij zij o. m. Driegrachten en Langemarck innamen, is het vermoeden uitgesproken, dat het ditmaal niet bij een aanval op een punt van het front zou blij ven. De Maasoevers ten Noorden van Ver dun behoorden tot de streken, waar sterk verhoogde actie van de artillerie een aanval deed vermoeden, die Maandag dan ook los- gekomen is. Aangezien ook de grootste veldslagen in 't W. de winnende partij slechts eenige kilo meters vooruit plegen te brengen en er geen reden is om aan te nemen, dat zulks spoe- dig zal veranderen, zou het nutteloos zijn te speculeeren over de groote uitwerking die een beslissend succes der geallieerden, hetzij bij Verdun, hetzij bij Yperen (om niet te spreken van een doorslaand succes op beide plaatsen tegelijk) op den krijgskun- digen toestand zou hebben. De Duitsche berichten begrootten het aanvalsfront eerst op 23, later op ruim 20 kilometer, de Fran- sche op 18 kilometer. Er zijn in dat opzicht wel eens grooter verschillen geweest in den laatsten tijd. Naar Parijs Maandagavond meldde, heb ben de Franschen op de heele aanvalslinie de voorste Duitsche stellingen, op heuvels en in bosschen genomen. Met name worden genoemd: (links van de Maas) Avocourt- bosch, Mort Homme, Bois des Corbeaux. En rechts van de Maas: het dorp Champ- neuville, Cote de Talou, heuvel 344 (ten Noordoosten daarvan), Bois des Fosses, Bois de Chaume (laatstgenoemde stellingen liggen vlak ten Oosten van heuvel 344.) Door dezen algemeenen vooruitgang zou- den de Franschen het front reeds een aardig eind hebben teruggewerkt naar de linie, waar in het voorjaar 1916 de opmarsch der Duitschers begon. Evenwel zijn de Duit- schers niet in aftocht, want het Fransche bericht spreekt van verwoede tegenaanval- len, die werden afgeslagen. Het Duitsche bericht van Maandagavond geeft de terreinwinst van de Franschen slechts voor een gedeelte toe. Avocourt- bosch, Mort Homine links van de Maas, en de Cote de Talou rechts van de rivier geven zij als verloren op. Maar het verlies van het Bois de Corbeaux op den linkeroever er- kennen zij niet, en wat den uitslag van de gevechten rechts van de Maas aangaat, wil len zij al hun stellingen behouden hebben, behalve de Talou, die volgens Berlijn slechts door posten was bezet, welke voor den aan- vang van den slag waren teruggetrokken. Op deze punten zul'len latere berichten wel opheldering brengen. Tegelijkertijd gingen de Italianen aan de Isonzo, van het bruggenhoofd bij Tolmein tot aan de kust tot den aanval over, ten einde voor de elfde maal te pogen den tegenstand der Oostenrijkers op het Karst- gebergte te breken. Bij Anchove, ten N. van Plawa, sloegen de Italianen een aantal bruggen over de Isonzo en trokken daar- over naar den Oostelijken oever der rivier. Tusschen Plawa en de zee verdedigden de Oostenrijkers zich hardnekkig in het Karst- gebergte, dat hen in staat stelt ook de meest krachtige aanvallen van de Italiaansche in- fanterie af te slaan. Dientengevolge werd de strijd het hevigst in het gebied tusschen Plawa en Tolmein. De Italianen, die daarover de rivier waren getrokken, en, door artillerie gesteund, de hoogte Krn hadden bezet, werden door Oostenrijksche bergtroepen teruggedrongen, doch konden hunne posities aan den Ooste lijken rivier-oever behouden. Aanvallen der Italianen ten O. van Gorz, in het heuvel- land, en op den Monte Santo en den Monte Gabriele werden, naar luid van het Oosten rijksche bericht, volkomen afgeslagen. Het Italiaansche bericht meldt dat 7500 Oosten rijkers gevangen genomen zijn, het Oosten rijksche daarentegen meldt de gevangenne- ming van 3000 Italiannen. VERNIELING VAN HET ZOO NOODIGE VOEDSEL. Zaterdag meldde een bericht van den Duitschen marinestaf, dat onder de in den grond geboorde schepen een Engelseb stoomschip was met 9000 ton tarwe. De Kolnische Zeitung rekent uit, dat die lading nu een waarde van een 4J/2 millioen mark haddat voor het vervoer over land 80 treinen van elk 30 wagons van tien ton noodig zouden zijn dat het de oogst van 1518 duizend morgen land vertegen- woordigdedat bij een weekrantsoen van 2 E.G. per hoofd, die tarwe 41/2 millioen menschen een week hadden kunnen voeden of de bevolking van een stad van 90,000 zielen bijna een jaar. EEN DUIKBOOTNET. De Kolnische Zeitung van gisteravond geeft een beschrijving van een duikbootnet, dat de Engelschen met Paschen 1916 van Oostende naar Zeebrugge, een 30 K.M. lang, een eind uit de kust hadden gelegd, om daarmede de Duitsche duikbootea het zeekiezen te beletten. Bet net was voor- treffelijk gemaakt en van een aantal mijnen voorzien. Het was gelegd onder bescher- ming van nevel. Drie of vier dagen lang duurde het voor de Duitschers er genoeg van hadden opgeruimd om de duikbooten weer ruimen doortocht te verleenen. VERDEELING VAN DEN RUSSISCHEN GROND. Naar Bavas uit Petrograd verneemt, heeft voor den Raad van Arbeiders en Sol- daten in een vergadering, bijgewoond door afgevaardigden van het front, Minister Tsjer- nof een uiteenzetting gegeven van de agra- rische hervormingsplannen der regeering. Alle staatsgronden, tot een oppervlakte grooter dan Duitschland, zijn reeds gein- ventariseerd en zullen spoedig aan de boe- ren in eigendom kunnen worden overge- dragen. Tsjernof betoogde de noodzakeljjk- heid om spoedig tot deze maatregelen over te gaan, omdat daardoor de bezittin- gen der burgers zoaden worden gevrij waard voor vernieling en plundering. ENGELAND EN DE NEUTRALE SCHEPEN. In het Lagerhuis is de kwestie der on- zijdige scheepsruimte weer eens te berde gebracht. Norton Griffiths vroeg, of de regeering er kennis van droeg, dat een groot aantal onzydige schepen nog gebezigd worden voor het vervoer van goederen, die van groot militair belang zijn, naar de Duitsche havens, en of de regeering in overweging wil nemen, uitzonderiugsbepalingen te ne men tegen de reedeus van die schepen, na den oorlog. Cecil antwoordde, dat neutrale scheep- vaart, die aanhoudend en hardnekkig bezig was geweest, met het helpen van de vijanden, na den oorlog op denzelfden voet zou worden behandeld als de vijandelijke scheep- vaart. Norton Griffiths vroeg, of Cecil wist, dat onzijdige schepen, die in de haven blijven, op grond van dreigementen van de Duitsche regeering, evenzeer de Duitsche belangen dienen als de andere vaartuigen. Cecil antwoordde, dat dergelijke schepen ongetwijfeld moeten worden beschouwd //als hulp verleenend aan de oorlogsoogmerken van onze vijanden." M. a. w. als men schepen binnen houdt uit vrees ze te verliezen, werkt men En geland tegen en zal als vijand van Engeland behandeld worden. Een fraaie opvatting zegt de M. Crt. PRESIDENT WILSON'S ANTWOORD OP HET VREDESVOORSTEL VAN DEN PAUS. Het antwoord van president Wilson op de nota van den Paus zal vermoedelijk in deze week in hoofdlijnen worden opgesteld. Naar men verneemt, hebben president Wil son en staatssecretaris Lansing reeds over het antwoord geconfereerd en ook reeds met de Geallieerden daarover van gedachten gewisseld, doch men gelooft, dat Amerika's antwoord onafhankeljjk van de overige Ge allieerden gegeven zal worden. Naar ver- luidt, zal president Wilson zijn voile sym- pathie met het goed bedoelde en humane voorstel van den Paus uitspreken, doch verklaren, dat het tot zijn spijt op dit oogenblik onmogelijk is, de voorstellen van den Paus in nadere overweging te nemen. DUITSCH COMMUNIQUE OVER DEN TOESTAND. BERLIJN, 21 Augustus. (Wolff.) Officieel. /Groot hoofdkwartier. Behalve af en toe krachtig vernielings- vuur in enkele sectors aan het Vlaamsche en Artois-front, geen groote gevechten. De eerste dag van den slag voor Verdun had voor de Franschen hetzelfde verloop als de groote Engelsche aanval in Vlaanderen op 31 Jul! en 16 Aug. Overmacht van ma- terieel en niets ontziend opofferen van men schen kon de Duitsche strijdkracht niet bre ken. Geringe plaatselijke terreinwinst staat tegenover het mislukken van den aanval op een front van meer dan 20 K.M. Op 11 Aug. begon de geweldige artillerie- voorbereiding voor den grooten stoot, die gister op verlangen van Engeland door het Fransche leger werd volbracht. Van het bosch van Avocourt af tot aan den Oost- rand van het Caurieres-bosch werden onze stellingen door het, in de laatste uren voor den aanval tot 't uiterste gestegen, artil- lerie-vuur des vijands, in een breed, uitge- strekt trechterveld herschapen. In den vroegen morgen van 20 Aug. deed de Fransche infanterie in dichte kolonnes onder bescherming van het naar voren ver- legde kanonvuur, den aanval. Op vele plaatsen drongen de zwarte en blanke Fran sche troepen in onze afweerzone door, waarin elke stap voorwaarts den vijand bloedige offers kostte. In verbitterde ge vechten van man tegen man en door krach tige tegenaanvalten werd de vijand bijna overal teruggeworpen. De geweldige strijd golfde overdag heen en weer. Op den Westelijken Maasoever bleef slechts de heuvel van den Dooden Man (Morthomme) en de Zuidrand van het Ra- venbosch in handen der Franschen. Wij liggen hier vlak tegen de Noordelijke helling "van de heuvels. Op den Oostelijken oever is de strijdlinie nog minder verschoven. Alleen bij hoogte 344, Zuid-Oostelijk van Samogneux, en in het Fosseswoud heeft de vijand eenig terrein gewonnen. De tak- tiek van de legerleiding is schitterend 'be- vestigd; naast de infanterie, die met voor- beeldig uithoudingsvermogen en moed strijdt, moet ook alle lot worden gebracht aan de artillerie, welker vernietigende wer- king aan de vijandelijke voorbereiding en den opmarsch voor den aanval gevoelige verliezen heeft toegebracht en die aan de succesvolle verdediging een werkzaam aan- deel had. De andere wapens, vooral pio- niers en vliegers, droegen tot het goede be sluit van den dag belangrijk bij. De verliezen van de Fransche infanterie zijn in overeenstemming met hun massaal optreden buitengewoon zwaar. De slag voor Verdun is nog niet geein- digd; vanmorgen zijn op vele plaatsen aan het front nieuwe gevechten uitgebroken; leiders en troepen vertrouwen op een gun- stigen uitslag. 26 vijandelijke vliegers zijn neergescho- ten; wij hebben 5 vliegtuigen verloren. FRANSCH MIDDAG-COMMUNIQUE. PARIJS, 21 Aug. (Havas.) Op het pla teau van Cerny vielen de Duitschers de Fransche stellingen op drie punten aan. Tot tweemaal toe heeft het Fransche vuur de aanvallen gebroken. Met zware verliezen moesten de Duitschers naar hun loopgraven terugkeeren. Andere pogingen ten Westen van Hur- tebise mislukten eveneens. Op het front ten Noorden van Verdun waren de Duitschers 's nachts hevig in ac tie. Hun buitengewoon hevige tegenaanval- len, vooral in het bosch van Avocourt, ten Noorden van het Caurieresbosch, mislukten door het Fransche vuur. De Duitschers leden zware verliezen, zonder hun doel te bereiken. De Fransche troepen hebben hun terrein winst behouden en versterkten de verover- de stellingen. Het cijfer der ongewonde gevangenen door-de Franschen op 20 dezer gemaakt, is reeds meer dan 5000, waaronder 116 of- ficieren. Duitsche vliegtuigen bombardeerden van- nacht achter't front gelegen Fransche stel lingen en troffen een kamp van Duitsche gevangenen, waarvan er een groot aantal geraakt werd. Van het overig deel van het front valt niets te melden. Fransche vliegtuigen bombardeerden in Belgievde stations van Thourout, Roulers, Staden en Gits; in de-streek van Verdun de stations van Dun-sur-Meuse, Brieulles, Fleville. Op 20 Aug. werden 21 Duitsche vlieg- tuigen.in luchtgevechten door Fransche vlie gers neergeschoten. Het grootste deel daar van is geheel vernield. Op 19 Augustus werden een vliegtuig en een kabelballon der Duitschers omlaag ge- schoten. TEH NEUZEN, 22 Aug. 1917. Het weerbericht van het meteorolo- gisch instituut te De Bildt van heden luidt ala volgt Hoogste barometerstand nabij 765.0 Zuid- Duitschland. Laagste barometerstand 761.0 Hernosand. Verwachting tot den avond van 23 Aug. Zwakke tot matige Oostelijke tot Zuideljjke wind, meest half bewolkt, waarschijnlijk nog droog, behoudens kans op onweer, aanvankelijk warmer. Overgangsexamen H. B. S. Thans is bekend de uitslag van het in Juli j.l. gehouden orergangs-examen van klasse III A der M. U. L. O. naar klasse III B der H. B. S. Toegelaten zijn: H. Goslinga te Axel, J. E. IJsebaert te St. Jansteen, M. Klaassen te Ter Neuzen en A. Smies te Axel. Her-examen moet worden afgelegd door J. J. M. Harte, G. Kaan, A. Koch en M. Kuipers te Ter Neuzen en G. Uijtterhoeven te Sas van Gent in Stelkunde en fl. Kerck- haert te Westdorpe in meet- en stelkunde. Zwemmen naar Vlissingen. Sedert eenigen tpd had de heer Duizend- stra, leeraar in gymnastiek aan de H. B. S. alhier, te kennen gegeven, voornemens te zijn een poging te doen om van hier uit zwemmende Vlissingen te bereiken. Hedenmorgen zou hij aan dat voor- nemen gevolg geven. Vergezeld van eene sloep begaf hij zich, omstreeks 7 uur, bij sedert eenigen tijd ingevallen eb, voor den mond der nieuwe haven te water. Blijkens door ons ontvangen telegram zwom de heer Duizendstra tot de reede van Vlissingen, in den tijd van 194 mi- nuten. Kinderen gered. Dicsdagavond omstreeks 9 uur viel in het kanaal alhier een dochtertje vanschip- per J. ten Hoeve te water. Gelukkig was spoedig hulp bij de hand, en werd zij er uitgehaald. zoodat het ongeval met natte kleeren afliep. Van dezen schipper was des namiddags ook een zoontje te water geraakt en tijdig gered. Aanbesteding metselwerk. Dinsdag werd alhier door den architect Joh. A. Peij, in het cafe „Wilhelmina" aanbesteed het metselwerk voor het bouwen van een houtloods, een magazijn, een werk- plaats en bijkomende werken, op het ter rein van de slooperij nabij de Oostkolk te Ter Neuzen, van den heer C. van Eerden- burg aldaar. Hiervoor werd ingeschreven door de heerenH. E. L. van der Veiden voor 1575, P. J. Rijnberg voor 1445, Gebr. Deij voor 1435, Gebr. Kolijn voor 1380 en P. M. Oostdijk voor f 1202. Examen Fransch 1. o. Bij het examen voor de Fransche taal 1. o. is o.m. geslaagd de heer S J. Luteijn van Zuidzande. Bekerwedstrijd. Door het bestuur der Axelsche voetbal- vereeniging //Wilhefmina" is besloten de dit jaar te houden Bekerwedstrijden om den rWilhelmina Wisselbeker", die voor dit jaar in het bezit is van ^T. F. O." van Ter Neuzen, plaats te doen hebben op 26, 29 en 31 Dec. a.s. Eervol ontslag verleend. Bjj Kon. besluit is, met ingang van 1 October a.s. eervol ontslag verleend aan den heer W. Kosten te Middelburg als leeraar aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Bergen op Zoom. Buitengewone rijkssubsidie. Bij Kon. besluit is aan de gemeente Clinge, die door de uitgaven tot een be- hoorlijke inrichtiDg van haar lager onder- wijs vereischt, in verhouding tot hare mid- delen en andere uitgaven onbilljjk zoude worden belast eene subsidie verleend van 9950. Inventarisatie aardappelen. Naar aan de N. R. Crt. gemeld wordt, zou tegen 15 September eene algemeene inventarisatie van den te verwachten aard- appeloogst plaats hebben. Ter voorziening in den brandstoffennood. In dezen tijd van kolenschaarschte is het wellicht niet ondienstig de Iezers van dit blad bekend te maken met een ,/Ersatz- middel" dat vooral in Zuid-Limburg en in de aangrenzende Belgische provincie Luik door de bevolking wordt gebruikt, om het te kort aan brandstoffen aan te vullen, nl. de vette leem en de z.g. vette mergel uit de omgeving van de Limburgsche gemeente Noorbeek. Nu beschikken wij in deze omgeving weliswaar noch over het eene, noch over het andere middel, doch bij de a.s. campagne der suikerfabrieken komt eerlang een afval- product vrij, dat in zijne scheikundige samenstelling zeer veel overeenkomst ver- toont met den vetten mergel uit de gemeente Noorbeek. Wij bedoelen de schuimaarde. Schuimaarde bestaat hoofdzakelijk uit dubbel koolzure kalk en geeft na vermenging met een kleine hoeveelheid kolen na droging eene brandstof, die eene sterke warmte- ontwikkelende eigenschap bezit. De Zuid-Limburgers bedienen zich daarvan op de volgende wijze. s Op Ys kolengruis neemt men 2/s v^tte mergel en maakt daarvan door flinke ver menging, zooals de metselaar met de metsel- kalk een taaie brei. Vervolgens wordt de taaie massa tot z.g. kluiten verwerkt, ter grootte van een middelmatig menschen- hoofd, welke langs een muur of schutting in de zon of in den wind gedroogd worden. Wanneer nu de kachel of den haard door middel van een kleine hoeveelheid kolen of hout in gloed staat, worden enkele dezer kluiten langs den kachelwand in gebroken toestand gelegd. In het midden laat men steeds een opening tot bevordering van den trek. gjHet is nu slechts de zaak om het koste- lijke goedje te verkrijgen. Zou het niet op den weg liggen van fceeren Suikerfabrikanten om aan de bevol king dit uitkomst biedende afvalproduct te verschaflen. Daar het in de gegeven omstandigheden onverantwoordelijk zijn zou, eene poging tot verlichting der in druk geraakte volks- voorziening onbeproefd te laten, worden door schrijver dezes in ieder geval stappen gedaan om den Minister van Landbouw, Handel en Nijverheid op dit kolensurrogaat opmerkzaam te maken. Jacht. Door Gedep. Staten van Zeeland is de opening der jacht op klein wild bepaald als volgt a. in de Dames-, Anna Maria en Vol- ckerpolder op Zaterdag 1 September a. s. met zonsopgang met uitzondering van die op hazen en fazanten, waarvan de opening wordt bepaald op Zaterdag 29 September d. a. v. met zonsopgang b. in het overige deel van de Provincie, behalve voor een strook van 5 K.M. breedte langs de Belgische grens waar echter de jachtbedrijven, bedoeld sub a, b, e en g van art. 15 der jachtwet, geoorloofd zijn, op Zaterdag 1 Septe.mber a. s. met zons- opgang, met uitzondering van de jacht op hazen en fazanten, welke op Maandag 1 Octo ber 1917, met zonsopgang wordt geopend. Verder werd bepaald, dat de korte jacht zal geoorloofd zijn dagelijks en de lange jacht op Maandag, Woensdag en Zaterdag van iedere week, alsmede op de vier dagen voorafgaande aan de sluiting der jacht, alles met uitzondering van de Zondagen, een en ander met dien verstande, dat voor de uitoefeuing van alle jachtbedrijven eene bijzondere toestemming van den commandant in Zeeland noodig is in het gedeelte van Zuid-Beveland ten Oosten van eene lijn van het gemaal van Katcendijke af tot paal 10 van den zeedijk ten Zuiden van Biezelingen, alsmede in de volgende polders van Wal- cheren den OraDjepolder, den Wilhelmina- polder, den Elizabethpolder, den Nieuwer- kerkspolder, den Middelburgschen polder, Beoosten den Groenenweg en den Langweg, het Noord-Oostelijk deel van den Oud- St. Jooslandpolder, begrensd door den weg van 't hof Reigersberg, van den steenen- duiker bij den Groenenweg en den Rapen- burgpoldei;, welke toestemming alleen aan Nederlanders houders van jachtakten, zal worden verleend. Onder de gedeelten van Walcheren en Zuid-Beveland moeten begre- pen worden de daaraangrenzende wateren en schorren. Verblijf ontzegd. De commandant der stelling van de monden der Maas en der Schelde heeft het verblijf in zijn gezagsgebied ontzegd wegens het betrokken zijn bij den smokkel- handel aan den Belgischen koopman en landbouwer Mauritius de Clercq, geboren 24 Februari 1872 te Ledeberg (B.), wonende te Philippine. Vergunning tot terugkeer. De commandant der stelling van de monden der Maas en der Schelde heeft voorwaardelijk vergunning verleend in zijn gezagsgebied terug te keeren aan E. Maas, vroeger uitgewezen. Reparatie-leder. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft in een rocdschrijven den gemeentebesturen medegedeeld, dat onvoor- ziene omstandigheden voorbehouden, om streeks half September a.s. de juiste datum zal nog nader bekend worden ge maakt een voldoende hoeveelheid repa- ratieleder ter beschikking van het Rijks- distributiekantoor van huiden en Ieder* (R. D. H. L.) zal zijn gesteld om met de distribute daarvan te kunnen aanvangen. Ter voldoening aan de wenschen van zeer velen, zullen tevoren in de thans vigeerende distributieregeling nog eenige wijzigingen van welke een tweetal van principieelen aard, worden aangebrachttengevolge van deze wijzigingen zal de tusschenkomst van de gemeentebesturen een ander, een meer vereenvoudigd karakter gaan dragen, dan aanvankelijk in de bedoeling heeft gelegen en, in overeenstemming hiermede, in de huidige distributieregeling is beschreven.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1917 | | pagina 2