ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. No. 8571. Zaterdag 18 Augustus 1917. 57e Jaargang. I De Oorlog. ABONNEMENT: ADVERTENTl£N BINNENLAND. Telefoon 25. Pit Biafl yersshpt Maanfiag-, Woensdag^ en Yrpdagavsnd, aitgezonder?! op Feestdagen, bp de Firma P. J. VAN DE SANDE te Ter Neuzen. EEKSTS IB Opgaaf Runderen en Varkens. Inbezitneming oogst 1917. Achterhouden granen voor veevoeder. 3 maanden binnen de stad. 1—Franco per post voor Nederland 1.10. Hlf vooruitbetalingvoor Belgie /1.40, voor Ned.-Indie en Amerika 1.65. overig Buitenland 2. ifei abonneert zich bi] de Uitgeefster, of buiten Ter Neuzen ook bi] alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0.10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt d® prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief. Inzending van advertentien voor 1 Ulir op den dag der uitgave. De Burgemeester van Ter Neuzen maakt bekend, dat volgens brief, dd. 7 Augustus 1917, van den Minister van Landbouw, Nij verheid en Handel, ingevolge art. 9 der Dis- tributiewet 1916, alle houders van rundvee en varkens verplicht zijn onmiddellijk aan den Burgemeester der gemeente, waar het vee zich bevindt, opgave te doen van de aantallen der door hen op 10 Augustus 1917 gelhouden: a. guste koeien; b. ossen; c. stieren; d. mestkalveren; e. varkens van meer dan 50 K.G. slacht- gewicht. Indien een houder van vee weigerachtig mocht zijn de gevraagde gegevens te ver- strekken of indien onjuiste opgaven moch- ten worden gedaan, zal worden gehandeld overeenkomstig de bepalingen der Distri'bu- tiewet 1916. Formulieren voor het doen der opgaven zijn ter gemeente-secretarie verkrijgbaar voor hen, aan wie geen formulieren moch- ten zijn of worden uitgereikt. Ter Neuzen, 15 Augustus 1917. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA. De Burgemeester der gemeente Ter Neuzen brengt ter kennis van belanghebbenden, de volgende beschikking van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel van 14 Augustus 1917, Staatscourant No. 190, van 15 Augustus 1917. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel maakt bekend, dat aan landbouwers, die een zoogenaamd inzamelingsformulier hebben ingevuld en ingeleverd of dit nog moeten doen, per stuk vee voor het tijdvak 1 September 1917 tot en met 30 Juni 1918, hoogstens de navolgende hoeveelheden zul- len worden teruggegeven (zoogenaamd ge- laten) van de bij hen in bezit genomen granen en peulvruchten, welke hoeveelheden uitslui- tend mogen worden gebruikt voor de voeding van eigen vee: lo. voor officieel erkende en bij de veevoe- derbureaux bekende dekhengsten 800 K.G.; 2o. voor zware landbouwpaarden (zijn Belgen en Zeeuwen) 800 K.G.3o. voor andere land bouwpaarden boven de 3 jaar 600 K.G.; 4o. voor paarden beneden de 3 jaar 200 K.G. 5o. voor officieel erkende en bij de veevoeder- bureaux bekende dekstieren 350 K.G.; 6o. voor melkgevende koeien 400 K.G.; 7o. voor droge koeien niets; 8o. voor jong hoornvee 100 K.G.9o. voor varkens boven de 50 kilo gram 300 K.G.; lOo. voo.r varkens beneden de 50 kilogram 150 K.G.; llo. "vbor biggen be neden de 2 maanden niets; 12o. voor schapen niets; 13o. voor geiten niets; 14o. voor pluim- vee niets. Voor de nummers 1 tot en met 4 zullen ha ver en boonen worden teruggegeven en zoo deze in niet voldoende hoeveelheid bij den lahdbouwer aanwezig zijn, zal het ontbreken- de kunnen worden aangevuld met gerst, door 'dien landbouwer geteeld. Voor de nummers 5 tot en met 10 zal gerst worden teruggegeven en zoo deze niet in vol doende hoeveelheid bij den landbouwer aan wezig is, zal het ontbrekende kunnen worden aangevuld met boonen eh haver, door dien landbouwer geteeld. Indien de landbouwer niet voldoende haver, gerst of boonen teelde om zijn veestapel de bovenvermelde hoeveelheden te geven, kan een deel van het on-tbrekende worden aange vuld uit de distribute van veevoeder. De veevoedenbureaux zullen zoo spoedig mogelijk aan de bovenbedoelde landbouwers kaarten uitreiken, waarop, met inachtneming van de bovengenoemde maxima en van de bij- zondere omstandigheden van elken landbou wer, de hoeveelheden en soorten veevoeder zijn vermeld, welke den landbouwers zullen worden teruggegeven. De op deze kaarten vermelde hoeveelheden kunnen bij verande- ring van omstandigheden door de veevoeder- bureaux worden gewijzigd. Ter Neuzen, den 17 Augustus 1917. De Burgemeester voornoemd, 1 J. HUIZINGA. Stormtroepen. De Opperbevelhebber heeft de oprich- ting- van stormtroepen bevolen. Aan het aan de troepen-kommandant gezonden schrijven is het volgende ontleend z/De stormtroepen worden gevormd door vastberaden, moedige mannen, die voor geen opdracht hoe zwaar ook terug- deinzen, en die sportief zeer goed ontwik- keld zijn. Hun hoofdbestemming is, om in afdeelingen vereenigd, het gros van de aanvalstroepen vooraf te gaan, en dezen als het ware een weg te banen naar de vijandelijke stelling, dan wel over de aan valstroepen verdeeld, deze door hun voor- beeld aan te moedigen, en door hun meer- dere handigheid over moeilijkheden heen te helpen. In geen geval mogen, ter wille van ge- talsterkte, ongeschikte elementen worden opgenomen, want het ingedeeld zijD bij deze afdeelingen moet. als een onderschei- ding en als een waardeering van persoon- lijke eigenschappen worden aangemerkt." Op 15 September verwacht de Opperbe velhebber berieht, hoever de organisatie der stormtroepen is gevorderd. De Engelsche regeering en de N. O. T. In het berieht in het vorig nummer over de Engelsche regeering en de N. O. T. moet gelezen worden //Ongeveer 70 Ne- derlandsche schepen, waarvan ongeveer 40 met leveusmiddelen, grondstoffen enz. wor den in verschillende havens aan- gehouden" in plaats van //in Engelsehe havens". De zeven getorpedeerde schepen. Zooals bekend, wordt door Dr. A. Plate namens de Nederlandsche Regeering met scheepvaartvertegenwoordiger, aangewezen door de Duitsche regeering, nog altijd onder- handeld over de af te stane Duitsche schepen. Een keuze zou worden gedaan uit Duitsche koopvaard'ers, liggende in de Ned.-Indische havens. Deze zouden zes bij de torpedeering der zeven Nederlandsche schepen in Februari j.I. bij de Chili-eilanden verloren gegane booten vervangen. De onderhandelingen^ hebben door verschillende omstandigheden getraineerd onlangs zjjn zij echter hervat en in een stadium genaderd, waardoor binnenkort belangrijke resultaten kunnen worden verwacht. Militaire gesprekken. De opperbevelhebber van land- en zee- macht heeft de volgende order voor de landmacht uitgegeven Blijkens mededeeling van den directeur- generaal der posterijen en telegrafie komt het nog berhaaldijk voor, dat des nachts en in de sluitingsuren van de rijkstelegraaf- en telefoonkantoren militaire gesprekken worden aangevraagd, die bjj controleering door het betrokken kantoor blijken van zuiver particulieren aard te zijn. De aan- vrager is dan in den regel genegen de voor een dergelijk gesprek geldende dringende gesprekkosten te betalen, doch getroost zich die, heeft zijn doel bereikt en gaat overi- gens vrij uit. Het behoeft geen betoog, dat misbruiken als het aanvragen van particuliere telefoon- gesprekken onder den naam militair dieust- gesprek, in het bijzonder gedurende den tijd, dat de kantoren alleen geopend zijn voor de behandeling van spoedeischende telegrammen en gesprekken van burgerlijke en militaire autoriteiten, met kracht moeten worden tegengaan, te meer waar de dienst der ambtenaren van den rijkstelegraafdienst zwaarder is dan in normale tijden. In verband hiermede is nogmaals de order van 3 Februari 1916 ter zake in herinne- ring gebracht, opdat het personeel uitdruk- kelijk daaraan herinnerd worde, en zijn de chefs uitgenoodigd, bij eventueele klachten de overtreders van de in dit opzicht gege- ven bevelen daarvoor aarisprakelyk te stellen. De vrije vaargeul. Naar de Nederl. uit scheepvaartkringen verneemt, bestaat er vrij groote mogelijkheid, dat de groote vaart binnen zeer kort weder zal kunnen worden hervat. De toebereid- selen om de nauwe vrije vaargeul veilig en bevaarbaar te maken schijnen thans in een stadium te zijn gekomen, dat er grondige loop is op de hervatting van de scheepvaart. Een commissie naar Amerika. Het //Hbl." verneemt dat aan het stoom- schip //Biiliton" van de Maatsch. //Nederland" vergunning is verleend om uit te varen en vertrekt dit schip a. s. Zaterdag. De Biiliton" brengt de commissie inzake den handel tusschen Nederland en de Vereenigde Staten derwaarts. VREDESBEMIDDELING AANGEBODEN BOOR DEN ]PAUS. Nauwelijks is bekeftd geworden', dat de geallieerde xjegeeringen paspoorten voordeel- neming aan de socialisten-oonferentie te Stockholm weigeren, of als een nieuwe ver- rassing, schrijft de H. Crt., komt het berieht, dat de Paus aan alle oorlogvocrende re- geeringen zijn bemiddeling Jieeft aangeboden ter voorbereiding van den vrede. Zoo ziet dus de edne groote internatio- nale macht, de socialistisehe arbcidersge- meenschap in de verschillende landen de door den oorlog zoo jammerlijk uiteen ge stagen Internationale, welker herstel de Stockholmsche conferentie zich ten doel stelt haar pogingen om de shdjdende vol- keren tot elkander en daarmee den vrede naderbij te brengen, yoorloopig mislukken tehgevolge van den gewelddadigen tegen- stand der geallieerde regeeringen, die het oogenhlik om te ijveren voor den \Tede, nog niet gekomen achten of althans niet wenschen, dat daarbij de leiding in handen van de arb eider ski asse ?al berusten. En bij- na tegelijkerlijd treedt die andere groote in- ternationale macht, de Jloomsche kerk, op den voorgrond om bet initiatief te nemen voor den vredesarbeid. Zal de Paus jneer succcs "hebben dan, althans voorloopig. socialisten? Als het juist is, dat fie, Paus tevoren verzekerd was, dat bij bij geen der oorlogvoerende regee ringen op een weigering zou'stuiten, zou men tot de conclusie komen, dat de kansen biderdaad niet slecht staan. Is er direct ver band tusschen de weigering der passen en het pauselijk aanbod? .Voor 't oogenblik moe ten wij die vraag onbeantwoord iaten, van hoe groote beteekenis zij ons ook lijkt, evenals deze vraag: zal, na de geweld- dadige onderdrukking van bet vredeswerk te Stockliolm, de arbeid van den Paus wel op die sympathie onder de volkeren kmx- nen rekenen, die onder andere omstandig heden zeker niet ?ou zijn uitgebleven? De Duitschers verwachten op 't westelijk front spoedig een pieuwen en blijkbaar zeer geweldigen aanval van Fransche en Engel- sclien. De ongerustheid daarover komt in de Duitsche pers duidelijk tot uiting; gc- wezen wordt op bet krachtige vuur, dat on- afgebroken aan de driebrandpunten. van het westelijk front, aan de Aisne, terweers- zijden van Verdun en in Vlaanderen, op de Duitsche linies is gericht, en reeds wordt het publiek in Duitschland voorbereid op de mogelijke ontruiming van een deel van het thans door de Duitschers bezette ter- rein. Veriraagde Roemeensche communique's maken melding van enkele successen der Russen en Roemeniers de eersten hebben o.m. tusschen Tifesti en Batinesti 1200 ge- vangenen en een batterij genomen maar ondanks hun dapperen tegenstand en hun verbiLterde tegen-aanvallen, nioeten zij tel- kens meer IciTein in handen van de opruk- kende Centralen Iaten. De „Stem uit Rome" heeft weerldonken, schrijft het Ilhl., om het „Tot hiertoe en niet verder" uit te spreken. En die stem is niet verheven 7,onder on- derzoek en overleg. Paus Benedictus XV heeft, voordat hiji zijn nota aan cle oorlogvoerende volken op- stelde, door heiniddelhxg der gezantexx en nuntij van den Hciligen Stoel, uitvoerige ixxlichtingen ingewoxmeix bij 3e oorlogvoe- reixden over den algemeenen oorlogsloestaxxd en over de evexxtueele vredesvoorwaarden; exx tegelijkertijd heeft lxij de mogendheden pp de hoiogte gesteld van zijn voornemen, om een beweging pp touw te zetten ten gun- ste van den vrede, in naaxn der menscheliik- heid. De nota, die door den Paus naar aanlei- dhxg der bij hem ingekomen lxerichlcix per- soonlijk is opgesteld, is een dipionxatiek stuk, dat aan alle regeeringen van oorlog voerende en neutrale staten is overlxandigd. De Ronxeinsche herichtgever van „De Tijd" heeft ons nxedegedeeld, dat deze stap niet zonder voorafgaande onderhandelingen js gedaan, zoodat er flus alle kans is, dat de daad van den Paus ditmaal tot een resxdtaat zal leiden. Want nadat de eerste poging tot bemidde ling van den Paus mislnkt is, koxx Benedic tus XV niet opnieuw zijn hooge positie en zijxx geestelijk gezag jn de waagschaal stel len, wat bij een weigering, oixx naar zijn stem te hooren, zou geschieden. Er is dus alle kans, dat de „Stem uit Rome" niel alleen zal worden gehoord. Maar ook dat de wereld zich er naar-zal schikken. De eerste stemmen, die onnxiddellijk en Zonder zelfs de portee van de pauselijke me- dedeelmg goed begrepen te hebben, een wei- gerend antwoord sclxreeuwden, warm die der jingoistische en chauvirxistische pers, die zich er toe schijnt gezet te hebben om den strijd te doen voortduren tot den laatslen man en den Jaatsten cent, om daxx op die puinhoopen van het vernietigde Europa een standbeeld te kunnen oprichten voor Lord Nortlxoliffe. Maar na die eerste dwazen, komen de ver- standige en bezadigde stemmen. De „West- minster Gazette" lxandlxaaft haar ouden roep van „common sense", door de pause lijke voorstellen zonder hartstocht en zonder haat lcalm te overwegen. En door aan de Entente-regeeringen den raad te geven: na te gaan, of de derikbeelden van den Paus den grondslag kunnen vormen voor onder handelingen met eenige kans op succes, en met eenig vooruitziclxt pp het door de geal- lieerden geeischte minimum. Zoo* die vraag ontkennend zou worden be- antwoord, is hel de plicht der geallxeerden, uitvoerig uiteen te zetten wat dat noodzake- lijke nxinmum is, opdat de wereld niet lan- ger zal kunnen denken, dat de oorlog volge- houdeU wordt om doeleinden te bereiken, waarvoor de Entente-regeeringen jxiet kun nen of durven uitkomen. Dat is, w'at reeds zoo vaak, ook in bet neutrale buitenland, is gezegd en gevraagd: het publicecren der oorlogsdoeleinden, zon der groote woorden of dubbelzhmige phra ses. Maar precies en ooncis, iopdat de wereld weten zal, wat de Entente wil. Wat Duitschland wil, weten wij na de aanneming van de yredesresolutie doior den Rijksdag en Tie aanvaardhxg daarvan door dr. Michaelis, wat Duitschlaxxd wenscht is vrede zonder amxexaties en zonder schadeloosstellingen en herstel.... Een Duitsch politicus, die goed op de hoogte wezen kan van den toestand, zeide dan ook in den „LokaI Anzeiger"Het is mijn overtuiging, dat bet thans door den Paus begonnen vredeswerk ditmaal tot een resultaat zal leiden". En lxij vpegt er aan toe: „In niiet al te verren tijd zxillexx wij vaxx vredesonderhandelingen lxooren en eer het jaar liog ten einde is gegaan, zal ook deze oorlog -het door de geheelewereld snxachlend verwachte ehxde hebben gevonden". Dat zij zoo! WATERROMMEN. In de „Nordd. Allg. Ztg." teest men: Het is in Jxet bhxnenland nog lang niet ge- noeg bekend, met welke gevaren de Duit sche duikbiooten te kampen hebben bij hun slrijd tegen de sclieepvaart van lingeland en diens bondgenooten. He dixikbooten ont- moeten op hun weg mijnen en vele kilo- metei-s lange netten, oxxtclbare flinke tor- pedobooten en motorbooten px patrouillee- ren door lxet versperde gebied, vliegtuigen loeren en werpen bommein, zoodra zij een duikboot ontdekken, duikboot-vallen, jn de gedaante .van neutrale schepen, traclxten de duikboot te overrompelen, patrouiltebooten zoeken lxet water af en bijna elk vijande- lijk haixdelsschip heeft pen snelvuurkanon aan boord. Een van de geniepigste afweermiddelen is de waterbonx, die gelukkig slechts zelden doel treft, tengevolge van de ondoorziclxtig- heid van het Water. Is de aanval van een duikboot op een yijandelijk schip gelukt, dan komt bijna steeds de legen-maatregel: van het zinkende schip vuurt onophoudelijk lxet kanon en de vergezellende bewakhxgs- vaartuigen zoeken als zenuwachiige jacht- lxonden in alle richtingen het water af naar alle richtingen, tot zij bet spoor onldekt hebben, dat kan doen vernxoeden waai de duikboot op een gegeven oogenblik is. Dan vliegt onmiddellijk de watex-bom van boord, die na bepaalden tijd ontploft. En bijna steeds-heeft de ondergedoken boot te reke nen met een pxxtploffing, enkele minuten nadat de torpedo afgeschoten is, de ontplof- fing van de watei'bonx. Is de periskoop on der den waterspiegel verdwenen exx de boot bx een diepte van twintig, derlig meters gekomen, dan heerscht er een stille span- nhig onder de bemannlng. Een ieder luis- tert naar geluiden, die vaxx buiten komexx. Men hoort het bekende ruischende nxalen vaxx de scheepssclxroeven jn de buurt. De bewakex-s varen boven de duikboot. Daarna een welbekend sissend geluld: de waterbonx woxxlt bx Jxet water geworpen. De spaxxning neemt toe, tie seoonden worden ge- teld: nu moet de bom ontploffen. Een ge- weldige hilling gaat door de boot. Dikwijls slaan een paar electrische zekeringen stuk. Maar gi-:oO'ter is de schade niet. Nu is het grootste gevaar voorbij. Een half uur later steekt de periskoop weer bo ven water uit. DE BELGISCHE HAVENS. In het te Maastricht verschjjnende Bel- gische blad Nouvelles schrgft Teugels de Vos j,Er zal weldra van de belangrijkste Belgiscbe havens niets meer over blijven. Teneinde de Duitschers uit Ostende en Zeebrugge te verdrijven, moet het in 1914 begonnen werk der vernietiging daar vol- bracbt wordeD. De veiligbeid van de En gelsche kusten vergt dezen droeven arbeid. Brugge, de reparatiehaven voor de duik- booten, bljjft het aanvalsdoel der Engelsche vliegersGent heeft eveneens herhaalde malen blootgestaan aan luchtaanvallen. Het lot van Antwerpen blijft onrustbarend. Het geldt als de concurrent van Hamburg- en daarom zullen de Duitschers het zoovee?, mogelijk schade toebrengen. In welken toestand zullen de binnenhavens van Gent en Brugge zich na de ontruiming door de Duitschers bevinden Men siddert bij deze gedachte Bij den dood van onze landslieden dooir de bommen der Entente-vliegers hebben wij ons neergelegd, omdat dit behoort tot de onvermijdelijke oorlogsnoodzaak. Maar h'efc vooruitzicht op nieuwe verwoestingen in Belgie tengevolge van de aanstaande militair© operaties, doet ons de toekomst van Belgie zeer donker inzien. Laten wij onszelven niets wijs makem, niet alleen onze vijanden en de neutralen zullen ods na den oorlog concurrence aandoen, ook onze bondgenooten zullen hier aan meedoen. In alle landen worden groote voorbereidingen gemaakt voor den komenden economischen oorlog, en Belgie, omgeven door mededingers, zou, geheel in beslag genomen door den weder opbouw zijner ru'xnes, het slachtoffer worden van zijn offervaardigheid jegens zijn vrienden Men schuwt het, aan een dergelijke onge- rechtigheid te gelooven Belgie heeft rechfc. op volkomen en spoedige schadevergoeding, opdat het niet ten onderga in den econo mischen wereldstrijd, de eenige bron van zijn toekomstigen opbloei DE „VORWARTS" OVER DE PASSEN-WEIGERING. In verband met de weigering der passen voor de Stockholmsche conferentie door de Entente-staten schrijft de //Vorwarts" Voor de Duitsche arbeiders is door dife besluit de situatie zeer klaar geworden, hiertegenover behoeft men geen struisvogel- politiek meer te volgen. Wij moeten ons thans het volgende voor oogen houden. De Westeljjke Entente- staten zijn besloten den oorlog door te zetten tot de beslissing, zij willen dien niet beeindigen voor hun roofzieke bedoe- lingen en hun plannen, die de vernietiging van Duitschland beoogen verwezenlijkt zijn. De uitgestrekte vredesband is nu tot een verbrijzelende vuist geworden, op dit oogen blik bestaat er nog een mogelijkheid onze huid te verdedigen. WAAROM VALT DE ENGELSCHE VLOOT DE DUITSCHE NIET AAN In het Augustusnummer van de Londerr Magazine onderzoekt Percival A. Hislam de veelbesproken vraag, of de Britsche vloot een aanval moet wagen op de schuilplaat- sen der Duitsche vloot, Hij zegt o.a.: Ze ker is, dat de Britsche vloot er op gebrand is den vijand vern-ietigend te slaan. Alaar zien wij een punt niet voorbij: Honderd jaar ge- leden trachtte onze vloot Napoleons schepen te vernietigen; het feit, dat wij sledhts onge- van 30 daarvan vernietigden, belette ons niet den oorlog te winnen. Even weinig zal ons de Duitsche vloot hinderen, als zij- de onze niet kan overweldigen. Indien de Duitschers ons geen gelegenheid geven tot gevechten in zee, moeten wij dan echter tegen hun eigen kust optreden? Al- gemeen wordt erkend, dat het risico zoo enorm is, dat velen van ons, die dit groote offensief dringend wenschen, een geheel nieuwe vloot zouden willen bouwen die vol gens nieuwe beginselen ontworpen en spe- ciaal er voor zou zijn gebouwd, deze krijgs- verrichting uit te voeren. Andere wijzen die taak aan onze huidige slagvloot toe. De bocht van Helgoland is dik bezet met mijnen, waardoor de vaart alleen aan de Duitschers bekend is. Onze eerste actie zou dus de verwijdering der mijnen moeten zijn met behulp van mijnvegers. Om deze te kee- ren zouden de Duitschers hun torpedojagers uitzenden en daar de mijnvegers niet voor gevechten zijn ingericht, zouden onze torpe dojagers hen moeten beschermen. De Duit schers zouden met hun lichte kruisers ant- woorden op de torpedojagers en wij weder hierop met onze lichte kruisers. Daarop de Duitschers weder met hun slagschepen, na- tuurlijk niet in de open zee, doch ver genoeg door de mijnvelden om met hun kanonnen onze ter toescherming der mijnvegers gezon den schepen te verdrijven. Wat stellen wij tegenover de Duitsche slagschepen?

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1917 | | pagina 1