ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLA'ANDEREN. Landstorm-Keuring. No. 6570. Donderdag 16 Augustus 1917. 57e Jaargang. De Oorlog. ABONNEMENT: ADVERTENTIEN FEUILLBTO M. Teleloon Bit Blad verscfeynt Maandag", Woensdag- en Vrtjdagavond, uitgezonderd op Feestdagen, lilj de Firma P. J. VAN DE 8ANBE te Ter Neazen. BiNNENLAND~ marnmm 3 maanden binnen de siad 1.Franco per post voor Nederland 1.10. BIJ vooruitbetalingvoor Belgie 1.40, voor Ned.-Indie en Amerika /1.65. overig Buitenland 2. Men abonneert zich bij de Uitgeefster, of buiten Ter Neuzen ook bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0J0o Bi] direct© opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters en ciiche's worden naar plaatsruimte berekend, Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief. Inzending van adverteutien voor 1 HUT op den dag der uitgave. Jaarklasse B0OO en I9Si. JAARKLASSE 1900. Woensdag 12 September 1917 v.m. 9,30 uur. Nos. 1 t|m 12. Woensdag 12 September 1917 n.m. 1,30 uur. Nos. 13 t|m 30. ..Donderdag 13 September 1917 v.m. 9,30 uur. Overigen. JAARKLASSE 1901. Dinsdag 11 September 1917 v.m. 9,30 uur. Nos. 1 tjm 20. Dinsdag 11 September 1917 n.m. 1,30 uur. Nos. 21 t|m 40. Woensdag 12 September 1917 v.m. 9,30 uur. Overigen. De bommen op Zierikzee. Aan de //Avondpost" ontleenden wij een bench!, waarin werd medegedeeld, dat de Britsche regeering de schade, te Zierikzee aangericht, door bommen uit een Britsche vliegmachine, zou vergoeden met /120.000. Daaraan werd toegevoegd, dat de werke- lijke schade 80.000 zou bedragen. Menigeen zal dit bericht met bevreemding gelezen hebben. Het kon toch niet de bedoe- ling zijn, dat uit dit droevig incident, dat drie menschenleveus koste, een //zaakje" gemaakt werd. Het berieht blijkt ons dan ook bij infor- matie in den vorra, waarin het is gegeven geheel onjuist. Men kent het juiste bedrag van de schade door de bommen aangericht op het oogen- DOOR H. RIDER HAGGARD. 48) I De galei zeilde dus weg, en de zestig ge- redden vingen de reis naar Jeruzalem aan. Weldra kwamen zij aan het dorp, waar Ne- hushta den boer en zijn vrouw gevonden had. De inwoners waren gevlifcht in de meening, dat de aankomenden tot de roo- verbenden behoorden die het land onveilig maakten. Weldra keerden zij echter terug en luisterden zwijgend naar hun verhaal, want in die dagen kwamen zulke dingen vaak genoeg voor. Eindelijk kwam een verschrompelde, door de zon verbrande vrouw naar Nehushta toe, legde de hand op haar arm, wees met de andere naar Mirjam, en vroeg: „Zeg, is dat het kind, dat ik gezoogd heb?" Toen herkende Nehushta haar als de voedster die met hen naar het dorp der Esseeers gereisd was, en begroette haar, waarop de vrouw Mirjam omhelsde. Zij zeide dankbaar te zijn, dat zij haar nog eens gezien had, bezorgde haar voedsel er^ een ezel om op te rijden, en zoo scheiden blik nog Diet eens en is juist bezig het bedrag daarvan te doen vaststellen. (,/N. Ct.") De neutraliteitschending in den mond der Wester-Schelde. (Officieel.) Het departement van Marine deelt mede Met betrekking tot de neu traliteitschending door Duitsche motorvlieg- tuigen en een Duitsche torpedoboot op 7 Augustus jl. in den mond van de Wester- Schelde, wordt het volgende medegedeeld De eerste aanhouding van het zeilvaartuig //VI. 59" door het Duitsche watervliegtuig 938 moet plaats hebben gehad ongeveer op of nabij de tonnenljjn, die in den mond van de Wester-Schelde de grens aangeeft van het gebied, waarbinnen de Nederland- sche Regeering de onzijdigheid handhaaft. Door den inkomenden vloed, was in ver- band met den zwakken wind //de Vl.^59", naar binnen gezet, zoodat, toen het Neder- landsche onderzoekingsvaartuig //Donau" is de nabrjheid kwam, het scheepje zich, blij- kens het gehouden onderzoek, binnen de tonnenlijn, dus in het evengenoemde gebied bevond. De corresp. van de Tel. meldt hierom- trent nog Naar men van Duitsche zijde meldt, zou uit opmetingen door da Duitsche marine- aulorileiten ter plaatse gedaan gebleken zijn, dat het incident met de //Vlissingen 59" zich geheel buiten de territoriale wateren heeft afgespeeld en zoo is weer een gerucht de wereld in met het bekendeEs ist nicht wahr. Wij hebben heden nogmaals een onaerhoud gehad met loods Meseure, een der Belgen, die na tijdelijke gevangen- neming door de Duitschers op vrije voeten kwam. Welzoo, zij hp lachend, heeft de Duit sche marine-autoriteit opmetingen gedaan. is het op de juiste plaats gebeurd, dan is ze weer op Hollandsch gebied geweest, want ik kan slechts herhalen, hetgeen ik onder eede heb verklaard. Ik verbeeld me niets maar toch ben ik zoo vrij, luid te zeggen, dat niemand van de Duitsche marine van luitenant tot admiraal de gaten van den Scheldemond zoo goed kent als de loodsen van 't Belgisch of 't Nederlandsch loods- wezen. Ik vaar er zestien jaar hij goed en kwaad weer, in storm, mist en duisternis en de Duitsche marine zou ons nu komen zeggen, dat wij buiten het territoriaal ge bied waren. Men kan in oorlogstijd de boeien wegnemen, maar de gronden en de merken veranderen niet. Mijn verklaringen zijn behoorlijk op zeekaarten gecontroleerd en geheel juist bevonden. De loodsen hebben bovendien getuigen van andere schepen en nog meer bewijzen voeren we aan. Goormachtig en Meseure zijn bij hun aanhouding bij het opbrengen tot hun bevrijding nooit uit het Hollandsch gebied geweest. De commandant van het Hollandsch wachtschip is met takt te werk gegaan. Ware er geen Duitsehe torpedo- boot tot in het Nederlandsch water opge- stoomd, dan had de //Donau" niet alleen de loodsen, den gevangen aviateur, en de //Vlissingen 59" naar Vlissingen gebracht, maar ook het wrak van de vernielde machine zij voor altijd. Hun reis was voorspoedig. Rooverbenden durfden hen niet aanvallen, en ofschoon het gerucht liep, dat Titus met zijn leger reeds Cesarea bereikt had, ontmoetten zij geen Romeinen. Het eenige waaronder zij leden, was de koude, die zoo hevig was, dat zij den tweeden nacht, toen zij op de heuvelen otn Jeruzalem kampeerden, tot het aanbreken van den dag in beweging moes- ten blijven, om niet te verstijven. Toen za- gen zij vreemde en vreeselijke dingen. Aan den helderen hemel boven Jeruza lem vlamde een groote komeet, in de ge- daante van een vurig zwaard. Wei hadden zij ditzelfde verschijnsel reeds in Tyrus ge zien, doch nooit was het zoo hel geweest, en daar had het ook niet op een zwaard geleken. Allen, behalve Benoni, meenden dat dit een boos voorteeken was, doch Be noni zeide, dat de punt van het zwaard over Cesarea reikte, wat de vernietiging van de Romeinen door God voorspelde. Tegen het ochtendkrieken verflauwde de bleeke, onnatuurlijke glans van de komeet, en de lucht werd met wolken bedekt. Eindelijk ging de zon op, en met verbazing zagen zij de zonderlinge gestalten die de vurige wol ken vertoonden. „Kijk, kijk!" zeide Mirjam, terwijl zij haar grootvader bij den arm greep, „aan den hemel zijn legers, die samen strijdvoeren." alsmede de tweede bydroplaan en haar beide manschappen, die zich nabij het wrak hadden neergezet. De plaats, waar het toestel vernield werd, lag ook op Hollandsch gebied. De Duitsche torpedoboot heeft het opgevischt, een stuk is nog nabij Vlissingen aaDgedreven. De kapitein van de//Donau" heeft den commandant van de torpedoboot gewaarschuwd, dat hp zich in Nederlandsch gebied bevond. Dat zijn andere bewijzen dan het vage bericht over de opmetingen der Duitsche marine, 't Is niet wenschelijk alle bijzonder- heden over dit geval nu te openbaren, bij- zonderheden, welke eveneens teekenend zpn voor 't bewijs van deze schending der Nederlandsche neutraliteit. Dagblad geschorst. Het Eindhovensch Dagblad heeft in zake zijn schorsing geprotesteerd bij den Minister van Oorlog, die bericht heeft, dat dezaak wordt onderzocht. Het protest is ook toe- gezonden aan de Ministers van Justitie en van Binnenlandsche Zaken en aan den Opperbevelhebber. De N. O. T. en de Engelsche regeering. Het Nederl. Correspondentiebureau in Den Haag meldt: Naar aanleiding van loopende geruchten, volgens welke alle betrekkingen tusschen de N. O. T. en de Engelsche regeering zou- den zijn afgebroken, vernemen wij van wel- ingelichte zijde het volgende: Het bericht is niet geheel juist. Er zijn op het oogen- blik moeilijkheden, die voornamelijk voort- vloeien uit het feit. dat de N. O. T. "haar taak tegenover handci en "nijverheid hier te lande niet behoorlijk kan vervullen. Onge veer 70 Nederlandsche schepen, waarvan ongeveer 40 beladen met levensmiddelen, grondstoffen enz., worden in verschillende havens vastgehouden, niettegenstaande de N. O. T. zich strikt aan haar overeenkom- sten heeft gehouden. Bovendien zijn er nog andere moeilijk heden in den laatsten tijd ontstaan. Aange- zien ons land in groote economische ellende zou komen, indien hier niet weer ten spoe- digste geregelde aanvoeren kunnen plaats hebben, zijn er van de zijde der N. O. T. ernstige pogingen in het werk gesteld om er zich van te vergewissen, of de N. O. T. haar taak tegenover den Nederlandschen handel zal kunnen blijven uitvoeren. Er be- staat reden om aan te nemen, dat de Brit sche regeering de moeilijkheden beseft en tot een bevredigende regeling zal mede- werken. DE ALGEMEENE TOESTAND. Er moet in Petersburg iets merkwaardigs zijn gebeurd, schrijft het Hbl.iets dat in do meeningen en detkwpzen in de kringen van de Voorloopige Regeering, vooral van den dictator Kerensky, een algeheelen om- mekeer heeft teweeggebracht. Het is nog maar eenige dagen geleden, dat de lswestija, het orgaan van den Peterburgscben Raad van Arbeiders en Soldaten, een proclamatie bevatte, waarin het groote belang van de Zij keken omhoog en waarlijk, het scheen dat daar twee groote legers aan het vech- ten waren. Zij konden de legioenen, die in den wind wapperende standaards, de strijd- wagens en de onstuimige paarden onder- scheiden. Het luchtruim was een slagveld geworden en waarlijk! het was rood als van het bloed der verslagenen, terwijl de atmosfeer vervuld was van vreemde vreese lijke geluiden, misschien veroorzaakt door wind en donderslagen in de verte, die hun klonken als het gekerm der gewonden en 't doffe gedruisch van zegepralende legers. Zij waren zoo bevreesd, dat zij zich op den grond wierpen en het gelaat in de handen verborgen. Alleen de oude Benoni bleef rechtop staan; het onheilspellende licht verfde zijn witten baard en wit gewaad met roode vlekken, en hij riep luid, dat dit schouwspel een profetie was van de ver nietiging van God's vijanden. „Ja!" zeide Nehushta, „maar welke vijanden?" „Ja, welke vijanden?" herhaalde de lan- ge Caleb die zijn ronde door het kamp deed. Opeens brak het licht door, alle fantasti- sche gestalten versmolten tot een rooden nevel, die nederzonk, totdat Jeruzalem scheen gedompeld in een oceaan van bloed en vuur. Toen steeg e§n donkere wolk op, en Zion's heilige heuvel verdween geheel. De- wolk ging voorbij, de blauwe lucht ver- conferentie te Stockholm werd uiteengezet. Daarin werd duidelijk en onomwonden betoogd //De arbeiders in Rusland hebben geen revolutie gemaakt, opdat de regeerende partijen in Frankrijk en Engeland ze als een stomme kudde naar believen zullen kunnen besturen. De Russische democratie is ervan overtuigd, dat de revolutionaire regeering het haar opgedragen werkden algemeenen vrede op democratischen grond- slag tot stand te brengen, zal bereikeD en vast op haar post staat." De Raad klaagde dan over het gemis aan energie bij de Fransche en Britsche partjjgenooten en zeide, soms den indruk te krijgen, alsof //de hand van bet wereld- imperialisme in het geheim het geheeie werk saboteerd, het werk van de toenade- ring der arbeidersmassa van alle landen voor den strijd om den vrede, en alsof deze sabotage niet voldoenden tegenstand vindt." Maar de revolutionaire democratie van Rus land kan zich hierbij niet neerleggen. //Er moet nu een einde aan komen de vredes- leuze moet luider klinken dan ooitwie dat niet begrijpt, met dien kan de Russische revolutie niet verder een gemeenschappe- lijken weg gaan." Dat was duidelijk en gaf een denkbeeld van hetgeen de Russische democratie zich voorstelt van de samenkomst der vertegen- woordigers van de revolutionaire socialisten uit de oorlogvoerende landen te Stockholm. En nu werd in Engeland verklaard, dat de regeering in het bezit is van een tele gram uit Rusland, waarin de mededeeling voorkomt, dat de regeering van Kerensky onverschillig is geworden voor de confe rentie te Stockholm dat Kerensky, hoewel hij den Russischen gedelegeerden niet zal beletten de conferentie bij te wonen, die samenkomst toch slechts bescbouwt als de onderneming van een enkele groep, wier besluiten voor de Russische regeeriDg geens- zins bindend zouden zijn. Wat de oorzaak dezer plotselinge ver- andering van opvatting bij Kerensky en zijn medebestuurders in Rusland is, blijkt uit niets maar nadat zij maanden lang en bij meer dan een gelegenheid hnn instem- ming met die conferentie hebben uitge- sproken en verklaarder, zoo de internatio- nale conferentie niet zou tot stand komen, zelf een conferentie over de vredesmoge- lijkheid zouden willen beleggen komen zij eensklaps tot de overtuiging, dat zij onverschillig geworden zijn voor de confe rentie te Stockholm, Deze, eenigszins raadselachtige frontver- andering is de oorzaak geworden van de ministerieele crisis in Engeland. Henderson had zich tegenover zpn ambt- genooten definitief verbonden de veranderde opvatting van de Russische regeering op het congres van de Labour- party te Londen bekend te maken. En dit heeft hij ver- zuimd, tcnminste zoo weinig duidelijk ge daan, dat het resultaat ervan niet merk- baar was. Of Henderson zelf aan die gewijzigde opvatting in Rusland niet geloofd heeft, scheen weer, en zie! het helderde licht stroomde neder op haar marmeren paleizen en huizen en werd weerkaatst door de gou- den daken van den Tempel. De roemrijke stad lag daar zoo kalm en vreedzaam, dat niemand zou geloofd hebben, dat zij nu reeds een slachtplaats was, waar de par tijen met woede streden, en dat er dagelijks honderden Joden werden omgebracht door hun eigen broeders. Caleb gaf bevel, het kamp op te breken, en rillend van koude en angst trokken zij over de lage heuvels naar de poort van Jaffa. Onderweg merkten zij op, dat de streek verwoest was, want op de akkers groeide slechts weinig graan, en dat was nog vertrapt, terwijl er van kudden vee niets te zien was. Toen zij de poort bereikten, was deze gesloten, en zij werden aangeroe- pen door soldaten met woeste gezichten, van het leger van Simon van Gerasa, die de Benedenstad bezet hielden. „Wie zijt gij en wat komt gij hier doen?" vroegen dezen. Caleb noemde zijn rang en zijn titel, en daar dit niet genoeg scheen te wezen, deel- de Benoni hem mede, dat de overige vluch- telingen waren, uit Tyrus, waar een groote moord op de Joden had plaats gehad. „Vluchtelingen hebben altijd geld bij zich; slaat ze dood," zeide de kapitein van de poort. „Het zijn ongetwijfeld verraders, die zal uit zijn verklaring in het Lagerhuis wel blijken. Dat de veranderde houding van de Russische regeering in elk geval zeer on- verklaarbaar is, blijkt uit de verklaring, door de gedelegeerden van de Sovjet te Londen afgelegd, waarin zij zeggen, dat zg van de veranderde positie niet het minste begrip hebben. Nog slechts een week ge leden kregen zij uit Petrograd telegrammen, waarin met kracht op de toebereidselen voor de conferentie werd aangedrongen. Hoe het ook zij, Henderson heeft op he£ congres de Russische verklaring niet zog duidelijk medegedeeld, als Lloyd George wel had verwacht. Een tweede, nog dui- delpker mededeeling van Kerensky kwam te laat om op het congres te worden mede gedeeld, en dientengevolge is, naar men in Engelsche regeeringskringen meent, de stemming op het congres zoo geheel angers uitgevallen dan men gedacht had. v Lloyd George vond hierin at sleiding Henderson in een brief, die on.Jddellijk gepubliceerd, werd, van kwade troaw te beschuldigen. De mededeelingen van Henderson en Lloyd George in het Lagerhuis hebben geen klaar- heid gebracht in de vraag5 hoe de quaestie vaD het l Russische telegram in elkaar zit. Het schjjnt, dat het telegram aan de Fransche ambassade ontvangen is, maar hoe het telegram luidde, en door wien het verzonden is, werd niet duidelpk. En terecht zegfc de //Daily Chronicle", dat een officieele en openbare verklaring van de Russische regee ring, waarin op onmiskenbare wijze haar meening over het veto van Londen, Washing ton, Rome en Parps tegen de conferentie te Stockholm wordt uiteengezet, veel zou ophelderen. Het is zeker mogelijk, dat in Rusland een verandering heeft plaats gehad en dat Kerensky, als dictator opgetreden, andere zienswijzen heeft gekregen dan hij als revo- lutionair en als Minister zelfs aanhing. De overgang tot de dictatuur zou wel de voor- bereiding tot de reactie kunnen zpn, al is het dan in anderen vorm. De gedelegeer den van de Sovjet in Italie waren niet erg ingenomen met de berichten uit Petrograd en wisten niet, in hoeverre zij zich zouden kunnen aansluiten bij een huidebetuiging aan den dictator. Indien in Rusland wer- kelijk de reactie veld wint, zou dit een verklaring kunnen zpn voor de veranderde opvatting, omtrent de Conferentie te Stock holm. Maar het zpn alles meeningen en op- vattingen, ontstaan uit de behoefte om een verklariDg te zoeken voor den plotselingen en vrp onbegrijpelijken ommekeer in de meening in Russische regeeringskringen en. bij Kerensky. De mogelpkheid om de Stockholmsche Conferentie te houden wordt nu vrij wel verminderd, door de weigering van Enge land, Frankrijk, Italie en de Yereenigde Staten om aan de aangewezen vertegen- woordigers van de socialistische partijen in die landen passen te verstrekken daardoor wordt de Conferentie beperkt tot de Centrale mogendheden, Rusland en eenige exotische den dood verdiend hebben." Caleb werd boos, en beval hun te ope- nen. Hij vroeg, met welk recht zij hem durfden buitensluiten, een hoofdofficier, die in den oorlog groote diensten had bewezen. „Met het recht van den sterkste," werd hem geantwoord. „Behoort gij tot de partij van Johannes of van Eleazar, ga dan naar den Tempel en klop daar aan de poort." En spottend wezen zij naar de glinsteren- de poorten omhoog. „Is het dan zoover gekomen," vroeg Benoni, „dat in Jeruzalem de eene Jood den anderen verslindt, terwijl de Romein- sche wolven buiten de muren woeden? Man, wij behooren tot geen partij, ofschoon ik geloof, dat mijn naam bij alle partijen be kend en geeerd is de naam van Benoni van Tyrus. Ik verzoek geleid te worden, niet tot Simon, of tot Johannes, of tot Elea- zar, maar tot mijn neef Mathias, den hooge- priester., die*ons hier ontboden heeft." „Mathias de hoogepriester," zeide de kapitein; „dat is iets anders. Wel, die Mathias liet ons in de stad komen, waar wij een goed kwartier en veel buit vonden; voor wat, hoort wat laat ons dus zijn vrienden binnen laten. Passeer, neef van Mathias den hoogepriester, met uw gehee- len stoet." (Wordt vervolgd.) De Burgemeester van TER NEUZEN, brengt ter algeraeene kennis, dat de ingeschrevenen voor den landstorm der jaarklasse 1900 en 1901 gelegenheid hebben zich aan een keuring te onderwerpen bij den Keuringsraad, die zitting houdt te Ter I'euien In liet (wemeenfeliuis. Het welbegrepen eigenbelang van de ingeschrevenen maakt het seer wen- schelijk, dat sij zich voor dese keuring a antn eld-en, o.a. omdat zij, ingeval zij ongeschikt mochten blijken, van het inschrijvingsregister worden afgevoerd, wat voor hen van groot belang kan zijn, wanneer tot oproeping van hun jaarklasse mocht worden overgegaan. Wenscht een ingeschrevene bij een andere keuringsraad het onderzoek te ondergaan, dan kan de Voorzitter van eerstbedoelden keuringsraad hem daartoe op zijn verzoek toestemming verleenen. De ingeschrevenedie niet voor den keuringsraad kan verschijnen of bij de keuring niet ongeschikt is verklaardheeft bovendien de gelegenheid een aanvraag ivelke niet> aan een termijn gebonden is aan den Minister van Oorlog te richten om op grond van ziekte of gebreken van het inschrij vingsregister te worden afgevoerd. Bij zulk een aanvraag moet worden overgelegd een door twee geneeskundigen afgegeven verklaring ook kunnen worden overgelegd twee afzonderlijke verklaringen, elk geteekend door een geneeskundige. De handteekening van den geneeskundige op de verklaring moet gelegaliseerd zijn door den Bur gemeester der gemeente, waar de geneeskundige woonplaats heeft. Is de ingeschrevene in het buitenland gevestigd, dan mag de verklaring ook zijn afgeg.evqn door twee personen, bevoegd totuit- oefening van de geneeskunde in het Rijkwaar hij gevestigd is. De verklaring moet dan evenzeer behoorlijk gelegaliseerd zijn. Ter Neuzen, 14 Augustus 1917. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA. iwnwiMi mii.imii p^uaiMraEssBaiSB

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1917 | | pagina 1