TerUeusensche Courant De Oorlog. Zaterdag H Aug. 1917. No. 6568. q?w -Hi htojei bXjAJD. BINNENLAND. Landbouwberichten Eerste Kamer-verkiezitig. De Provinciate Staten van Zuid-Holland hebben Donderdag gekozen tot lid van de Eerste Kamer in de vacature wijlen Dr. Woltjer, den heer J. H. de Waal Malefuyt lid van de Staten van Zuid-Holland, oud- Minister van Kolonien, burgemeester van Katwijk, met 50 van de 70 uitgebrachte stemmen. Er waren 20 bianco stemmen. Brood, bloem, meel en rogge. In een circulaire aan de burgemeesters deelt de Minister van Landbouw het vol gende mede Bet is mij gebleken, dat in verschillende gemeenten op zeer willekeurige wijze wordt afgeweken van de distributieregeling van brood, bloem, meel en rogge. In soinmige gemeenten werd het brood- rantsoen voor de ingezetenen verhoogd door de verstrekking van extra-broodkaarten elders wordt oogluikend toegelaten, dat de bakkers aan het einde van de week (tijdvak van 9 dagen) de broodkaart innemen, nadat gedurerde den loop van de week brood werd verstrekt zonder inneming van bons weer elders xijn vervallen broodkaarten door eenvoudige overstempeling geldig gemaakt van een later tijdvak. In verband hiermede zie ik mij verplicht er in het algemeen belang de aandacht op te vestigen, dat de gemeentebesturen indeeerste plaats aangewezen zijn de goede uitvoering van de distributieregeling te bevorderen en niet door eigenmachtige maatregelen in de hand aoeten werken, dat het publiek den indruk krggt, dat het zoo erg niet is de regeling te overtreden. De distributieregeling vindt haar bestaans- oorzaak in de overweging, dat het nood- zakelpk is de broodvoeding van het Neder- landsche volk zoolang mogeljjk te waar- borgen. Dit kan slechts worden verkregen door rantsoeneering en de distributieregeling zou niet aan haar doel beantwoorden, indien van die rantsoeneering op welke wijze dan ook wordt afgeweken. In verband hiermede verzoek ik u voor zoover noodig te bevorderen, dat aan die regeling ook de hand wordt ge- houden. De belemmering van onze toevoeren. Naar de /United Press" meldt heeft de Nederlandsche gezant te Washington, ridder van Rappard, zich in een persgesprek o.a. als volgt uitgelatenHolland beseft te goed wat het lot der kleine natie is, die in den oorlog gaan, dan dat het de oorlog zou beginnen wegens de belemmering van den invoer van levensmiddelen. Nederland heeft zich gedurende 3 jaren ontberingen getroost, en zal zich daarom tuans, om deze reden, niet aan de zijde van een der oorlogvoerenden scharen. De vrije vaargeul. (Officieel.) Het departement van marine deelt mede Yan de 4 liehtschepen en 7 gasboeien, die gelegd zouden worden ter afbakening van de vrije geul tasschen het nieuw aan- gekondigde Britsche mijnveld en een deel der Noordzee, waar de vaart gevaarlijk is tengevolge van het optreden van Duitsche duikbooten, liggen thans de 4 liehtschepen op hun juiste plaats. Bovendien zijn de 3 zuideljjkste gasboeien, dat zijn dus die, welke liggen in het nauwste gedeelte der bedoelde passage, uitgelegd, terwijl de ove- rige 4 weldra zullen volgen. Het gevaar van de vaart door de nauwe passage, aangekondigd in de mededeeling van 1 Augustus, is daardoor zooveeldoen- ljjk verminderd. op 28 Juli 1,900,000 K.G.; op 30 Juli 1,200,000 K.G.; op 1 Augustus l,000,00o KG. Uit het feit, dat ook sindsdiien de inge- treden daling is blijven aanhouden, viel af te leiden, dat het tijdvak van kortstondigen overvloed voorbij was en dat derhalve, ten- einde voldoendie hoeveelheid voor de bin- nenlandsche behoefte beschi.lcbaar te liouden, alle uitvoer .moest worden gestaakt. liislribulie van rundvleeseh en reuzel. Naar de N. R. Crt. verneemt, zal over een dag of veertien de distribntie van rund vleeseh aanvangeh. JDaarvoor zal geslacht worden de tweede kwaliteit vee. Door het beste vee te sparen, hoopt men een vet- reserve voor (len winter te kunnen vormen. Tegelijk met de vleeschdislributie zal die aanvangen van de bladreuzel, welke men van de gezoufen varkens heeft opgelegd. Bjij; 1 K.G. vleesch zal 1 H.G. reuzel worden verkrijgbaar gesteld'. Yoorlichllng Inzakje voedselvoorziening. (Officieel). De Minister van Landbouw heeft een bureau ingesteld voor mededee- lingen omlrent de voedselvoorziening ten einde een jneer gestadige voorlichting aan het publiek te geven over de door de re- geering te pemen maatregelen ter zake van de voorziening jn de noodzakelijke levens- behoeften. Het bureau is gevestigd Kneufer- dijk 8, in Den Haag. Cooperatief koken. Door de Boulevardbeworiers te Vlissin- gen is een vergadering gehouden met het doel plannen te bespreken om te komen tot het koken op cooperatieven grondslag, ter besparing van kolen en gas. Daar de heer Meijer, directeur van het Grand Hotel en van het Strandhotel, zijne zalen voor dit doel beschikbaar stelt, heeft men alle hoop, dat hier een cooperatie, gebaseerd op onderling vertrouwen, zal kunnen be- staan en veel gespaard zal kunnen worden. Aan een commissie van dames en lieeren werd de verdere regeling dezer zaak opge- dragen en zullen zij later met uitgewerkter plannen komen. Ongeoorloofd vervoer van kippen. De kantonrechter te Middelburg veroor- deelde F. P. uit Ter Neuzen wegens het ver- voeren van kippen met de Provinciale boot in kratten, waarin de kippen niet voldoende ruimte hebben, tot f 15 boete of 15 dagen hechtenis. Besmettelijke ziekten. Van 17 Augustus zijn de navolgende besmettelijke ziekten in Zeeland ter kennis van den Centralen Gezondheidsraad geko- men: Typhus: een geval te Oostburg. Roodvonk: 2 gevallen te Borssele, 1 te Kruiningen, 9 te Middelburg, 1 te Ter Neu zen, Souburg en Vlissingen. Diphteritis1 geval te Goes, Ter Neuzen en lerseke en 2 gevallen te Schore. Vervalsching. In ons vorig nummer stond onjuist ver- meld, dat alhier onder verdenking van ver valsching gearresteerd was P. S. Dit moet zijn B. J. S. HOEK. De wielerclub //Nooit Genoeg" besloot, behoudens nadere goedkeuring der bevoegde autoriteiten, haar jaarljjksch wielerfeest te houden op Zaterdag 8 September a.s. SLUISKIL. In de steenfabriek alhier zijn geslaagde proeven genomen om van vlasleemen goed brandende briquetten te maken. Met de fabricatie is men nu begonnen de lee men worden opgekocht tegen 4 cent per Kg. STOPPELDIJK. Een onzer ingezetenen ontving deze week van een vriend uit St. Nicolaas eene brief- kaart, die de vorige week van daar was verzonden. Er werd o. a. gemeld, dat de boter er 20 a 22 francs ko3tte, de aardappelen 0,75 francs a 1 francs, boontjes 1,25 francs a 1,50 francs, rundvleeseh 11 francs a de man ter confrontatLe naar zijn wohing werd overgebracht, werden hem door de buren verre van lieve uitdrukkingen naar het Itoofd geslingerd. Het kind werd natuurlijk ten spoedigsle pan de in doodelijke onge- rustheid verkeerende ouders teruggegeven. TER NEUZEN, 10 Augustus 1917. Van een meegenomen ekster. De heer Lammens, stationschef te Sluiskil, bezit een tamme ekster. Het dier liep deze week des avonds op den weg bij het station, toen daar werklieden voorbijkwamen. Een hminer zekere K., ving het dier en nam het mede, hoewel een daar womende hem de herkomst en eigenaar van den ekster mede- deelde. Hij gaf daar echter niet om: de ekster ging volgens zijn zeggen mede naar Ter Neuzen. In dit laatste werd een aan- wijzing gevonden, teen bij de politic aangif- te werd gedaan, in welke ricliting gezocht moest worden en het gelukte den agent an Doom den ekster en den man die hem had medegenomen op te sporen. Terugkrer toegestaan. De commandant der stelling van de mon- den der Maas en der Schelde heeft aan S. Segers, indertijd uitgezet uit het in staat van beleg verklaarde gebied van Zeeland, voor- waardelijk vergunning yerleend in zijn ge- gezagsgebied Jerug te Ikeeren. Roodvonk. Te Middelburg doen Zich den Iaatstcn tijd liijna flagelijks nieuwe gevallen van rood vonk voor. Vroege aardappelen. (Officieel.) Op Zaterdag j.l. werd de uit voer van vroege aardappelen geheel stop gezet. Gelijk als bekend mag worden veronder- steld, kunnen aardappelen van deze soort niet worden Jiewaard. Gedurende den kor- ten tijd derhalve, dat de aanvoeren de bin- nenlandsche behoeften overtreffen, is men op uitvoer yan het overschot aangewezen. Tot 27 Juli bewogen zich de aanvoeren ter veiling in roinde cijfd's tusschen de 21/2 en 31/0 millloen K.G. 0111 sedert dien geleidelijk te dalen: op 27 Juli 2,500,000 K.G. 14 francs, groene zeep, als deze te krijgen was, 18 francs, alles per Kg. De eieren golden 0,60 a 0,70 francs, het fruit was er 5 a 6 maal zoo duur als in vredestjjd. Voor een paar bottines, die anders 12 francs kosten, moest nu 60 a 70 francs betaald wordenvoor een costuum van gewone kwaliteit werd rond de 250 francs gevraagd. KAPELLEBRUG. Woensdagnacht 1.1. hebben de commiezen van St. .lansteen alhier vier koebeesten aangehouden. De begeleidendesmokkelaars wisten te ontkomen. NIEUW NAMEN. Een onzer landbouwers ontving voor zyn vlas niet minder dan 700 per gemet, on- geveer de som dus, waarvoor men eenige jaren geleden, een gemet goed land kon koopen. VLISSINGEN. Alhier werd sinds enkele dagen een 13 jarig meisje veimist. De politic, die vernam dat het meisje zou zijn binnengelokt in de woning van een marineschepeling op het Eiland, wiens vrouw en kinderen de stad uit waren, stelde een onderzoek in die wo ning in. Die man ontkende echter het kind in huis le hebben en er werd ook geen kind gevonden. Daar de buren echter volhiel- den, het kind te hebben zien binnengaan, werd gewachl tot 's nachts en bij een twee de huiszoeking werd het kind in een alcoof aangetroffen. Het verder onderzoek wees uit, dat de marineschepeling, een man van 34 jaar, onzedelijke handelingen met het kind heeft gepleegd, hetgeen hij volledig be- kende, en dat het kind tijdens het eerste onderzoek op den zolder verborgen was en uit vrees voor haar aanrander niet durfde schreeuwen. De onverlaat, die zelf reeds een dochtertje van 9 jaar heeft is ter be- schikking der marineoverheid gesteld. Toen De regen. De regens hebben in Oostelijk Zeeuwsch- Vlaanderen zeer belangrijke schade aan de veldgewassen veroorzaakt. De gerst staat in de struiken geschoten, iets wat vele landbouwers nog nooit beleefd hebben het gebonden vlas is zwart, en van binnen nat van het voeht, zoodat uitspreiden weer noodig is; de erwten zijn gedeelteljjk uit de schulpen gesprongen en liggen ge schoten op den grond, alleen nog dienstig als veevoeder. De aardappels schijnen het meest te hebben geleden de bekende onaangename lucht wordt men langs de velden gewaar, zoodat spoedig sterveu der planten en rotten der knollen op vele akkers te wachten is. Proefultvoer. Volgens ffDe Veehandel" wordt een proef- uitvoer voorbereid van geslachte voljarige runderen (vare, melkgevende koeien) en groskalveren (stieren). Er zullen naar Engeland worden uitge- voerd 2000 koeien en 1000 kalveren. Deze zendiDg is een proefzending, d. w. z. men wil eens zien, of de zaak macheert. Gaat het goed, dan zal waarschijnljjk een grooter kwantum vee volgen. Men zal dan natuur lijk moeten zorgen, dat de centrale mogend- heden een even groot gewicht vleesch krijgen als de entente-landen. Die provineies, waar de veestapel het grootst, en het grasgewas het minst goed is, zullen voor dezen proefuitvoer in aan- merking komen, nl. Noord-Holland, Zuid- Holland, Friesland en Groningen. Zoowel veehouders als veehandelaren zullen kunnen leveren. De handel is niet uitgeschakeld. Het vee zal worden geslacht aan den Hoek van Holland, en aldaar be- vroren worden. Het risico is geheel voor de leveranciers. Het vleesch zal in Enge land op de vrije markt worden verkocht. DE ALGEMEENE TOESTAND. Geleidelijk komt er vastheid en diepte in de mededeelingen omtrent de socialistische vredesconferentie te Stockholm, schrijft het Alg. Hbl. De conferentie zal op 9 Septem ber worden geopend en waarschijnlijk veer tien dagen duren. Camiel Huysmans, die als eerste secretaris optreedt, verwacht, dat 200 a 300 deelnemers te Stockholm zullen bijeenkomen. Dat de Engelsche en Fran- sche sociaal-democraten er zullen zijn, wordt nu algemeen als vaststaande aange- nomen. De Russen hebben duidelijk doen zien, dat zij een ontho\ruing van die zijde niet kunnen begrijpen, maar zich er des- noods zullen overheen zetten. Dat zou ech ter de conferentie te Stockholm niet meer kunnen tegenhouden. De Iswestya, het or- gaan van den Raad van Arbeiders en Sol- daten, zegt: „De geheele wereld moet we- ten, wie de schuldigen zijn aan het misluk- ken van dit vredeswerk. De schuldigen moeten openlijk en voor de geheele wereld de verantwoordelijkheid dragen voor de on- vermijdelijke nadeelige gevolgen van de mislukking." Maar het blad laat het niet bij deze alge- meene waarschuwing, doch zegt ook: ,,De arbeiders in Rusland hebben geen revolutie gemaakt opdat de regeerende partijen in Frankrijk en Engeland ze als een stomme kudde, naar believen zullen kunnen bestu- ren. De Russische democratic is ervan over- tuigd, dat de revolutionaire regeering het haar opgedragen werk, den algemeenen vrede op democratischen grondslag tot stand te brengen, zal bereiken en vast op haar post staat." Het blad klaagt over het gemis aan ener- gie bij de Fransche en Britsche partijge- nooten en zegt, dat men soms den indruk krijgt alsof ,,de hand van het wereldimpe- rialisme in het geheim het geheele werk saboteert, het werk van de toenadering der arbeidersmassa van alle landen voor den strijd om den vrede, en alsof deze sabotage niet voldoenden tegenstand vindt." Maar de revolutionaire democratie van Rusland kan zich hierbij niet neerleggen. „Er moet nu een einde aan komen, de vredesleuze moet luider klinken dan. ooii, wie dat niet begrijpt, met dien kan de Russische revolu tie niet verder een gemeenschappelijken weg gaan." Dit is een zoo krasse waarschuwing, dat de groepen in Frankrijk en Engeland zich wel zullen wachten, die in den wind te slaan. Want dit heeft de Entente van den aan- vang af wlilen voorkomen, dat de Russische socialistische leiders alleen met de socialis- ten der Midden-Europeesche staten zouden confereeren en de grondslagen zouden leg- gen voor een afzonderlijken vrede. De toestand op de oorlogstooneelen van Oost en West ondergaat weinig verande- ring. De strijd in het Westen bepaalt zich tot wederzijdsche plaatselijke aanvallen, die op enkele punten tot hevige gevechten aanleiding geven, en overigens tot artille- rie-actie. De krachtige offensieve beweging in Vlaanderen' schijnt wel geheel in den modder- en slijkoorlog te zijn ondergegaan. (Woensdagnamiddag was hier te hooren, dat de artilleriestrijd weer duchtig was be gonnen.) In het Oosten wordt, nu Oost-Galicie ontruimd is en de Boekowina bijna geheel in handen der Duitsch-Oostenrijkers is ge vallen, de strijd in Roemenie levendiger. Tot dusver waren de Centralen er nog niet in geslaagd den Russisch-Roemeenschen te genstand te breken in het Moldavische grensgebergte, de Oost-Karpathen en het Beretsjker-gebergte. Daar schijnen de Rus sen en Roemeniers wel hun sterkste macht bijeen te hebben, en de verdediging van de bergdalen der Trotoes-, Casinoe-, Soesita- en Poetna-rivieren, die van de Karpathen komend in de Sereth uitloopen, werd met buitengewoon succes volvoerd. In het Noorden zijn nu de Russen terug getrokken; en om de verdere verdediging van die bergdalen onmogelijk te maken, is Mackensen, uit het Zuiden komend, en na Ramnicoe-Sarat bezet te hebben, in Noor- delijke richting opgerukt, om langs den Se reth marcheerend in den rug te komen van de legers, die de dalen van de naar het Oosten stroomende riviertjes bezet houden. De Duitsche troepen van Mackensen heb ben nu ten N. van Focsani de Russisch- Roemeensche stellingen bestormd en geno men, Zij zijn, in Noordelijke richting opruk- kend, en na een aantal dorpen bezet te heb ben, aangekomen op het punt waar de Sereth de Donau-vlakte inkomt. Het in de Oostenrijksche berichten genoemde station Poetna Seaca ligt ten Oosten van Odobesti op het punt waar de spoorweg de Poetna snijdt. Door dezen opmarsch in Noordelijke rich ting worden dus de posities der Russen en Roemeniers in de dalen van de Poetna en de andere zijrivieren van de Sereth ernstig be- dreigd. DE STRIJD IN VLAANDEREN. Lloyd George heeft in zijn jongste rede den draak gestoken met de tevredenheid van de Duitschers over den grooten slag in Vlaanderen, een tevredenheid schrijft de N. R. Crt. die zich door verlies van manschappen en terrein niet liet verstoren, uit overweging, dat dat verlies betrekkelijk niet groot, althans niet van beslissenden aard was. Laten wij dan zoo maar doorgaan tot wederzijdsche tevredenheid, zeide Lloyd George. Het is begrijpelijk, dat de Engelsche pre mier in de opgetogenheid der DuitscherS over een voor. hen toch ongunstigen uitslag van een veldslag, stof tot spot vindt. Want deze blijdschap over een nederlaag, alleen omdat zij zoo gering, zoo ver van beslis- send was, sluit toch de erkentenis van mili- taire superioriteit van de bondgenooten in. Aan den anderen kant, als Lloyd George zegt, laten wij op deze manier tot weder zijdsche teverdenheid maar doorgaan, moet dat ook met een korreltje zout opgevat wor den. Het kan toch niet precies op deze manier gaan. Want volkomen op deze manier ver der gaande, zouden de bondgenooten nog een jaar of tien noodig hebben om heel Belgie en Noord-Frankrijk successievelijk van strook tot strook in een trechterveld te herseheppen en te bezetten. De tegenwoordig gevolgde manier van vorderen kan alleen dan voor de bondge nooten binnen afzienbaren tijd tot door- slaand succes voeren, £!s zij tot resultaat heeft, dat spoedig een andere methode kan worden toegepast, indien het tempo gaan- deweg kan worden versneld, terwijl de weerstandskracht van de Duitschers gelei delijk afneemt. En de tevredenheid van de Duitschers over den trots menig verlies onbeslist geble- ven slag komt naar men uit hun militaire b'eschouwingen kan opmaken vooral voort uit de overtuiging, dat de loop van den strijd op boven aangeduiden gang van zaken weinig uitzicht geeft. Nog nooit, zoo redeneeren zij, hebben de bondgenooten zoo lang, zoo hevig en tot zoover achter het Duitsche front geroffeld. Maar nog nooit ook heeft de Duitsche artillerie zoo krachtig van antwoord kunnen dienen, en zoo zeggen zij door dat krachtige antwoord hebben de Engelsch-en hun aanval wel een tiental dagen moeten uitstellen, en toen hij eidelijk loskwam, heb ben de Duitsche tegenaanvallen het succes der Britten en Franschen beter dan ooit binnen perken kunnen houden. Het verschil in waardeering van den uit- slag van dezen derden grooten slag bij Yperen ligt dus weer vooral in den kijk op de toekomst. De bondgenooten verwachten bij herhaling van den aanval vergrooting van de resultaten, de Duitschers juist het omgeke^rde, en beiden gronden zij hun prognose op dezelfde gebeurtenissen. Dat hierbij de Duitschers ook reeds de resul taten van den duikbootoorlog op den toe- voer van de bondgenooten meenen te her- kennen en daar voor de toekomst nog groo ter invloed van verwachten, is even natuur lijk als dat de bondgenooten in den loop van den slag juist het bewijs zien, dat deze duikbootoorlog op hun munitievoorraad geen invloed van beteekenis heeft. Dat het ondertusschen toch in de eerste plaats daarom gaat, de Duitschers van hun duikbootbasis in Vlaanderen te verdrijven, beschouwen wij als hoogstwaarschijnlijk. Een verdrijving van de Duitschers van de kust van Vlaanderen, zou dan ook den oor log geheel veranderen. Maar zonder dat het zoover kwam, zouden de geallieerden reeds een voordeel van groot belang hebben be- vochten, als zij zich maar zoover langs de kust konden opwerken, dat zij met hun ge- schut de Duitschers het verblijf aan, al thans het rustig gebruik maken van de Vlaamsche kust onmogelijk zouden kunnen maken. Nu de groote slag voorbij is en eerst door eenige dagen rust is gevolgd, wordt zij, zooals zoo menigmaal reeds een groot bij Bixschoote gevochten. Veranderingen van belang zijn daardoor niet ingetreden. IN HET OOSTEN. Op het Oostelijk gevechtsterrein neemt de tegenstand der Russen verder toe. Ter wijl zij aan de grens van Galicie plaatselijke tegenaanvallen ondernamen, die aan de Noordzijde van den Dnjestr eenig voordeel opleverden, vertragen zij den opmarsch der centralen naar Roemeensch Moldavie van het Noorden uit en weten zij het succes van Mackensen, die van het Zuiden uit dreigde op te breken, voorloopig binnen matige grenzen te houden. De Russische generaal Kornilof houdt zich dus aan zijn woord, mits men maar in aan- merking neemt, dat tegenwoordig vele woorden het omgekeerde beteekenen van hetgeen een eenvoudige van geest daaron- der pleegt te verstaan. Dat men ter wille van den vrede gaat oorlog voeren, dat men een nederlaag in een overwinning ompraat, zijn wij al gewend. Maar generaal Kornilof heeft geadviseerd, het Russisch „offensief" ten spoedigste te staken op een tijdstip (3 Augustus), toen dit offensief al eenigen tijd in een groote vlucht was veranderd. Dit soort van offensief wordt nu inderdaad ge staakt. De tegenstand der Russen neemt toe, juist op het oogenblik, dat voortzetten van de slappe houding wegens de bedrei- ging van Moldavie (onbezet Roemenie) hoogst gevaarlijk dreigde te worden. DE REVOLUTIONAIRE GEEST IN ENGELAND. Het Engelsche parlementslid Philip Snow- den heeft, volgens de Times, gesproken op de jaarvergadering van de afdeeling Woote wich der Onafhankelijke Arbeiderspartij. Hij betoogde, dat de Regeering weinig of niets wist van de thans heerschende publieke opinie, die zeer juist werd weergegeven door iemand, die hem den vorigen dag had gezegd: „Ik geloof niet, dat ik precies ben wat u een pacifist noemt, maar ik behoor tot de groote en snel toenemende schare van hen, die den oorlog beu zijn." „De Russische revolutie, vervolgde Snow- den, heeft er toe medegewerkt, dat er uiting werd gegeven aan de langverkropte onte- vredenheid^ die voortdurend grooter wordt. Het was hem steeds een voldoening, als rijke parlementsleden hem vroegen, of hij dacht, dat er een revolutie in Engeland zou kunnen komen. Hij gaf daarop altijd ten antwoord, dat dit even zeker was als het opgaan van de zon. Een bijeenkomst van alle socialisten van Europa zal de volgende maand worden gehouden om de vredes- voorwaarden te bespreken. De conferentie zal deze voorwaarden formuleeren, zeide Snowden, en als de Regeering zich er niet mee vereenigt, staat het volk slechts een ding te doen - het voorbeeld van Rusland te volgen!" GEEN REVOLUTIE. krijgsbedrijf, hervat in den vorm van ver schillende plaatselijke oridernemingen. De eerste van die ondernemingen nu is losge- komen juist in de kuststreek. Verder is ook Volge-ns de „Voss. Ztg." bespreekt de ra dicate sociaa!-d«mocraat Julian Borchardt in een brochure de hoop op en revolutie in Duitschland, die aan de zijde der Entente nog wel eens wordt gekoesterd. Bor chardt laat zijn eigen wenschen, die wel begrijpelijk zijn, buiten spel en merkt op dat van een revolutie geen sprake zal zijn. Wie gelooft er aan een Duitsche revolutie? vraagt hij. Ik heb sedert maanden verschil lende partijgenooten gevraagd en vond geen enkele, die werkelijk meent, dat de Duitsche arbeiders revolutie zullen maken. Van't tegendeel zijn alien overtuigd. Alleen willen ze het niet openlijk zeggen, om in het volk zelf niet het geloof aan de revolu tie te vernietigen. Dat acht ik een oneer- lijke en daarom verkeerde tactiek. Waar- toe moet het dienen kunstmatig een revo- lutiestemming te kweeken, die in werkelijk- heid niet bestaat, of m. a. w. de arbeiders- klasse een revolutionnairen wil aan te pra- ten? Zou dat misschien voldoende zijn,' op dat de arbeidersklasse de politieke macht neemt en vrede sluit? Geloove het, wie kan. Stel echter dat het zoo ware, dan was er nog niets gewonnen. Dan zou juist aan de revolutie de roes weldra vervliegen en de niet door eigen wil bezielde volksmassa's zouden den buit worden van een of ander avonturier, zooals zij het in de geschiedenis der revolutie zoo vaak zijn geweest. Spreek uit, wat is dat is de beste tactiek. Wie met de arbeidersmassa's zelf in eanraking komt, hetzij de massa in uniform, hetzij in de munitiefabrieken of op de straat, die weet: deze arbeidersmassa's laten zich tot alles commandeeren, slechts niet tot oproer en revolutie. Borchardt concludeert dus, dat als in de hoop op een Duitsche revolutie de Entente den oorlog voortzet, dat een dwafing is. De Duitsche revolutie zal niet komen en als men daarom den oorlog voort zet, doet men beter morgen vrede te sluiten. VRIJE VAART VOOR HOSPITAAL- SCHEPEN. De Herald van Madrid meldt, dat de Duitsche Regeering de vrije vaart heeft toe- gestaan aan hospitaalschepen, op voor- waarde, dat zich een Spaansch marine-offi- cier aan boord bevindt en dat fer voor wordt ingestaan, dat de schepen alleen voor het vervoer van zieken en gewonden zullen worden gebruikt. De Britsche en de Fran sche Regeering hebben de schikking aan- vaard. TWEE COSTUUMS PER JAAR. Het Rijksleeningsbureau in Duitschland heeft bepaald, dat een i\eer tot het einde van dit jaar niet meer dan twee overjassen en twee pakken mag koopen; een dame niet meer dan twee mantels, drie japonnen, twee ochtendjaponnen en twee blouses; voor ineisjes en kinderen mogen niet meer dan -twee mantels en drie pakjes worden ge- kocht. Ook mag een persoon tot het einde van 1917 slechts twee paar luxe schoenen koopen. VAN

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1917 | | pagina 5