LandbGuwbericfiten. "gSeIooe B£BICHTEN* •de kans. De Oostenrijkers dwongen de Russen tot den terugtocht en bezetten op 17 Februari 1915 Tsjernowitz weder op 26 Maart van dat jaar was de Boekowina geheel door de Russen onlruimd. Maar ia 1916, toen de Oostenrgkers in Mei den opmarsch hadden ondernotnen in Noord-Itaiie en Asiago en Arsiero hadden liezet, gingen de Russen plotseling tot het kraehtige offensief over, dat leidde tot de inneming van Tsjernowitz op 18 Juni 1916 en spoedig weder tot de bezetting van de geheeie Boekowina, waardoor de Oosten rijkers ook genoodzaakt waren hunne troepen ait Noord-Italie terug te trekken. 'Thans is voor de vierde inaal in dezen ooriog de stad door de bezetting ontruimd, door de tegenpartij genomen. En de Boe kowina, die de Russen thans voor de t-weede maal weder moesten verlaten, is bijna ge- keel door de Oostenrijkers hernomen. Kim- poloeng is door de Russen ook weder ont ruimd, en de troepen die aan de Moldawitza streden, zijn teruggetrokken en strijden nu nog aan de Bistritza worden zij ook hier verdreven dan is de geheeie Boekowina van den vijand bevrijd. De Oostenrijkers melden, dat in den Drielandenhoek de westelijke oever van de Boemeensche Bistritza, die hier de grens vormt tusschen Hongarije en Roemenie, bereikt is. De eisch van een minaerheid der Fran- ache socialisten, dat de sociaal-democratische vredesconferentie in de allereerste plants zich zal hebben bezig te houden met de quaestie betreffende het ontstaan en de ver- antwoordelijkheid voor den ooriog, is een eisch, die in staat is het toch al precaire werk van de sociaal-democratische groepen volkomen te doen mislukken. In de eerste plaats zou daarvoor een onderzoek moeten plaats hebben van alle archiefstukken, ge- publiceerde en geheime, in alle oorlog- voerende landen. Want er zijn tal van redenen, die een der oorlogvoerenden kunnen geleid hebben tot het toebrengen van den eersten slag, het gebaar waardoor de strijd ontketend werddoch men zou alle voorafgaande phasen van de verwikkeling moeten kennen, voordat men met eenige kans op zekerheid de schuldvraag zou kunnea oplossen. Maar bovendien is het voor het oogen- blik meer de vraag, hoe aan den ooriog «en einde kan worden gemaakt, dan wie de schuldige is voor de uitbarsting. Het vonnis, dat over den schuldige zal worden geveld, door de geschiedenis, ontgaat deze toch niet. De vraag echter, die de socialistische ieiders te Stockholm thans willen oplossen, «n waarvoor zij hun actie begonnen zijn, is niet de schuldvraag, maar wel die, hoe «r een einde kan worden gemaakt aan den strijd. Eerst moeten de wapens worden neergelegd, en moet de toekom3tige regeling Tan Europa worden vastgesteld. En wan- neer dan de strijd is geeindigd, de kalmte geleidelijk teruggekeerd is, de door harts- tocht verhitte hoofden en harten zijn be- daard, en de mogelijkheid omtot een onpar- "tijdig onderzoek te geraken is geopend, kan eerst worden overgegaan tot het onder zoek naar de schuldvraag, die zeker niet zoo gemakkelijk zal te beantwoorden zijn, als de Fransche socialisten meenen. In plaats van de conferentie tegen te werken moeten de Fransche en Eugelsche regeeringen liever luisteren naar den ver- standigen raad van de //Westminster Ga zette", die uiteenzet dat het publiek belang eischt, de conferentie te aanvaarden en te vergem akkelij ken UIT ANTWERPEN. Omtrent de slechte bevoorrading te Ant- werpen scnrijft Het Vlaamsche Nieuws Donderdag 2 Augustus. Geene aard- Appelen voor de bevolking. Is er iemand die aan het hoofd staat van den bevoor- radingsdienst die ons kan ingeven met wat wij ons vandaag moeten voeden De be- waking aan de poorten is zoo streng dat ge met geen kilo aardappelen binnen de stad kunt komen; brood genoeg hebben we niet, en rijst, het eenige dat de aard appelen nog zou kunnen vervangen, bekomen wij sinds maanden niet meer. De burgers die zelf pot koken kunnen toch van de BOO gram rantsoen per dag en per persoon {zonder de dagen dat er geen zijn) geen aardappelen in de soep doen, en het ware juist dat die dan ten minste wat rijst zouden hekomen. ■Met de koffie is het al even droevig gesteld, hij staat in de winkels geteekend tegen 42 fr. de kilo en meer. Wie kan dat besteden Zijn dat geen woekerprjjzen <en moest niet al de koffie die voo'rhanden is aangeslagen worden om in de komiteiten uitgedeeld te worden Het is toch niet met de 75 gram per rantsoen die we alle twee maanden bekomen en de enkele gram- men slechte beetwortelpoeder daarbij dat we dagelijks eens tas koffie kunnen drinken. De koffie die nu tegen zulken woekerprijs verkocht wordt in de winkels dient alleen om een paar Antwerpenaren schatrijk te maken ten nadeele der zoo beproefde bevol king. 't Is een schande 1 Over de bedeeling van vet wordt ook seer fel geklaagd. Boter mogen en kunnen we niet koopen deze maand; nu het tot hiertoe heete dagen waren, krjjgen we 100 gram spek per rantsoen, doch voor patatten te bakken en groenten te stoven zullen we •daartoe maar water moeten gebruiken. Als de heeren die de bedeelingen regelen Meze maand eenige dagen geen aardappelen, dunne soep, slechte of geene koffie, droog brood en afgekookte groenten zonder boter of vet te eten krijgen, zal het voor de bevolking toekomende maand wel beter zijn, iLaat ons hopen. ANTWERPEN BEBOET. <?,Les Nouvelles" meldt, dat de Duitschers eenigen tijd geleden de stad Antwerpeu hadden opgsdragen de door den ooriog be- sehadigde gebouwen af te breken. Het gemeentebestuur had dit geweigerd, waarna de stad zwaar beboet was geworden. Het- zelfde doet zick thans te Luik voor. Yoor korten tijd had het Duitsche bestuur de stad gelast de verbrande gebouwen van de Quai des Peeheurs af te breken, hetwelk beslist geweigerd werd door het gemeente bestuur. De Duitsche overheden zijn thans zelf begonnen met het afbreken der ge bouwen van de Quai des Peeheurs en de Rue des Pitteurs, maar heeft tevens de stad een boete van 500.000 frs. opgelegd, die binnen een korten termijn moeten be- taald worden, terwijl indien dit niet geschiedt, gijzelaars zullen moeten worden genomen. KON1NG GEORGE OVER HET HERSTEL VAN BELGIE. Koning George heeft het volgende tele gram aan Koning Albert der Belgen ge- zonden„Op den derden verjaardag van den dag, waarop mijn land zijn troepen afgezonden heeft tegen de schenders van de onzijdigheid van Belgie, wensch ik aan awe majesteit mijn ODwankelbaar vertrou- wen uit te spreken in het definitieve her- stel van Belgie in zijn rechtmatige positie onder de vrije landen van Europa. De on- verzwakte moed van het Belgische volk onder het smartelijke ly den, dat zijn vijanden het aangedaan hebben, zal voortgaan de gezamenlijke pogingen van de verbonden landen tegen de natie, die de vrjjheid van Belgie vertrapte, te bezielen." DE BEZETTING VAN CZERNOWITZ. De Duitsche Keizer heeft, op verzoek van Hindenburg, uit vreugde over de Duitsche successen in het oosten, bevel gegeven om in Pruisen en in het Rijksland saluutschoten af te vuren en de vlag uit te stekeu. Met de bezetting van Czernowitz (de hoofdstad van Boekowina, 90.000 inwoners) is bijna geheel Galicie van vijanden gezuiverd. De opmarsch der Duitschers en Oostenrjjkers begon op 19 Juli en de afgelegde afstand van Kalusz naar Czernowitz bedraagt 170 KM. NIEUWE VREDESPOG1NGEN De Daily-News" verneemt uit Washing ton Duitschland en Oostenrijk-Hongarije hebben weer den weg voor vredesonder- handelingen geopend. De Amerikaansche regeering weigert die voorstellen in over- weging te nemen, omdat zjj onoprecht zijn. De United Press maakt melding van stellige geruchten, dat Oostenrijk-Hongarije in het geheim door bemiddeling van de Vereenigde Staten pogingen heeft aange- weDd om tot een afzonaerljjken vrede te geraken. Ook Duitschland zou daartoe weer pogingen in het werk hebben gesteld. Het besluit van senator Stone, om een redevoering ten gunste van den vrede te houden, heeft groote ontstemming gewekt. Men gelopft, dat het plan van de oppositie een gevolg is van Duitschland's pogingen om Amerika's militaire toebereidselen te vertragen. Het smalen van Duitschland, op de futloosheid en onbekwaamheid van Amerika is een ernstige slag voor de sta- kingsbeweging, aangezien zoowel de regee ring als het publiek daardoor wakker is geschud en meer en meer zijn wil toont, om thans onmiddeliijk tot krachtiger maat- regelen over te gaan. TEB NEUZEN, 6 Aug. 1917. Het weerbericht van het meteorolo- gisch instituut te De Bildt van heden luidt als volgt Hoogste barometerstand 768.0 Hernosand. Laagste barometerstand iets beneden 760.0 Midden-Duitschland. Verwachting tot den avond van 7 Aug. Meest zwakk-e veranderlijke wind, zwaar tot half bewolkt, behoudens onweer weinig of geen regen, zelfde temperatuur. Eind-examen H. B. S. Bij het te Goes gehouden eind-examen voor de H. B. scholen met 5-jarigen cursus, is o. m. geslaagd de beer P. J. Buyze, vroeger alhier. Waterschapsbesturen. Bij koninklijk besluit zijn benoemd tot gezworene van den Van Dunnepolder de beer Th. J. M. de Clerck te IJzendijke tot gezworene van den Paulinapolder de heer J. Buysse te Biervliet tot gezworene van den Kruispolder de heer P. F. Ver- eecken te Hontenissetot gezworene van den Van Lijndenpolder de heer J. de Feijter te Zaamslag tot gezworene van den Clarapolder de heer P. F. Geeraert te IJzen dijke tot gezworene van den Hertogin Hedwigepolder de heer C. F. de Deckere te Clingetot gezworene van den Nieuw- Othenepolder de heer J. de Feijter Pz. te Ter Neuzen tot lid van het bestuur van het waterschap Nol-tusschen-den-koude-en- den-Lovenpolder de heer P. Jansen te Hoek. Reglement voor het kanaal GentTer Neuzen. Het St.blad No. 490 bevat een Kod. besluit van den 18den Juli 1917, tot vast- stelling van een reglement voor de scheep- vaart ter beveiliging van de beweegbare spoorwegbruggen der Zeeuwsch-Vlaamsche Tramweg-Maatschappg over den Oost- en Middenkanaalarm te Ter Neuzen en den Midden- en Westkanaalarm te Sas van Gent van het kanaal van Gent naar Ter Neuzen. Vroege aardappelen. De Minister van Landbouw, Ngverheid en Handel heeft zgne beschikking van 20 Juni 1917, waarbij aande ljjst van groenten, waarvoor consenten tot uitvoer kunnen worden afgegeven, zijn toegevoegd vroege aardappelen, ingetrokken. Petroleum. In verband met den slechten aauvoer van petroleum zal de distribute van 50 op 40 °/0 worden teruggebracht. Benzine. De Toewijzingscommissie voor benzine brengt ter kennis van belanghebbenden, dat, daar de in den laatsten tijd gerezen ernstige scheepvaartmoeilijkheden volstrekte onzekerheid nopeos nieuwen aanvoer van benzine hebben doen ontstaan, de commissie mede in verband met de geringe voor dis tribute beschikbare voorraden, in overleg met de regeering heeft besloten, de dis tribute voor particuliere doeleinden voor- loopig opteschorten. De gasrantsoeneering. De Rijkskolendistributie deelt mede De gasfabrieken gebruikten in Juli 2.880.000 kubieke Meter meer dan was toegestaan, wat in Augustus moet worden ingekaald door de gasfabrieken die in Juli te veel gebruikten. Voor Augustus is toe gestaan in totaal 26.983.000 kubieke meter gas, tegen 25.300.000 in Julibeide maan den gebaseerd op 32 kubieke Meter per aansluiting. De Rijkskolendistributie is voornemens, ingaande October een voor het geheeie land geldende gas- en electriciteitsrantsoeneering in te voeren. Aan de gas- en electriciteits- bedrijven zullen gegevens gevraagd worden om daarop de rantsoeneering te baseeren. Onder de gasfabrieken, die in Juli te veel verbruikten, behooren in Zeeland Goes, Hulst, Vlissingen, Wemeldinge, Yer- seke en Zierikzee. Buitengewone regenval over groote uitgestrektheid. Van Dinsdagmorgen 8 uur af tot Don- derdagmorgen 8 uur is in de omgeving van Amersfoort veel regen gevallenin Amersfoort zelfs 148, te Woudenberg 146, te De Bildt 70 mM. Ook in audere deelen van ons land kwamen naar we ook hier wel weten tusschen 31 Juli en 1 Au gustus zware regens voor, meldt het Me- teorologisch Instituut. Vlissingen, Aarden- burg en Goes melden 54, 56 en 55 mM. Roggel, Gemert, Bakel, Oudenbosch, Hoo- gerheide en Dordrecht 53, 55, 50, 70, 62 en 73 mM.Hoenderloo en Winterswrjk 68 en 51 mM. Wel werden in Augustus dikwijls der- gelijke en zelfs grootere hoeveelheden af- getapt, maar dan volkomen plaatselijk, als gevolg van onweersbuien en niet zooals nu over groote uitgestrektheid. Veel regen- stations geven hoeveelheden tusschen 10 en 40 mM, Teekenen, die op verbetering van den weerstoestand wijzen, zgn zwak. Uitgewezen. Door den commandant der stelling van de monden der Maas en der Sehelde is het verblijf in zijn gezagsgebied ontzegd en wel wegens bet betrokken zijn bjj den smok- kelhandel aan Florence Marie Hooft, geboren den 13 Februari 1867 te Maldeghem (B.), wo- nende te Eede, van nationaliteit Belg Julianus Taeye, geboren den 28 Fe bruari 1864 te Maldeghem, wonende te Eede, van nationaliteit BelgRene van Hoecke, geboren den 20 September 1899 te Maldeghem, wonende te Aardenburg, van nationaliteit BelgAlfons Impens, geboren den 4 October 1895 te St. Laurens (B.), wonende te Eede, van nationaliteit Belg Petrus Meloen, geboren 31 Maart 1896 te Selzaete (B.), verblijf houdende te Sas van Gent, van heroep werkman, van nationali teit BelgJohannes Hollebrand, geboren 19 December 1899 te Cadzand, wonende te Waterlandkerkje, van beroep werkman en van nationaliteit NederlanderRene de Rijbel, geboren den 11 Februari 1888 te Stekene (B.), wonende te Clinge, van be roep cafehouder, van nationaliteit Neder lander Aloisius de Beijn, geboren den 18 November 1872 te CliDge wonende, aldaar van beroep werkman, van nationaliteit Nederlander; Chare! de Rijbel, geboren 14 November 1886 te Stekene, wonende te Clinge, van beroep arbeider, van Dationaliteit Belg Carolus Ludovicus Janssena, geboren den 1 Juli te Belcele (B.), wonende te Clinge, van beroep kleermaker, van natio naliteit Nederlander Johannes van den Gucht, geboren 4 November 1897 te Clinge (B.), wonende aldaar, van beroep koopman, van nationaliteit BelgPetrus Meijer, geboren den 13 Februari 1873 te Clinge (B.), wo nende te Clinge, van beroep arbeider, van nationaliteit BelgTheophiel de Block, geboren den 14 September 1895 te Clinge (B.), wonende aldaar, van beroep werkman, van nationaliteit BelgLeopold Meer- schaert, geboren 22 Januari 1868 te St. Gilleaard (B.), wonende te Clinge, van be roep werkman, van nationaliteit Belg Franciscus Hooft, geboren den 1 April 1891 te Clinge (3.), wonende aldaar, van beroep arbeider, van nationaliteit BelgCamilles Bogaert, geboren den 28 Juli 1893 te Clinge, wonende aldaar, van beroep werk man, van nationaliteit Nederlander Pros per Vercouteren, geboren den 24 Maart 1898 te Clinge (B.), wonende aldaar. Verlof tot terugkeeren. Aan de volgende vroeger uitgewezen parsonen is door den commandant van de stelling van de monden der Maas en der Sehelde vergunning verleend terug te kee- renA. Janssens en A. C. de la Ruelle, beiden te Westdorpe en N. Augusteijn te Rilland-Bath. STOPPELDIJK. De heer H. J. Castenmiller, thans in garnizoen te Amersfoort, legde met gunstig gevolg te 's Gravenhage examen af in de Fransche taal. HONTENISSE. Voor de betrekking van hoofd der school in de Molenstraat hebben zich weer slechts twee sollicitanten aangemeld, zoodat eene benoeming nog lang zal uitblijven. Intusschen Igdt bet onderwijs geducht in de laagste klassen wordt met halve dagen school gehouden het onderwijs in de Fransche taal is gestaakt. LAMSWAARDE. Het fietsfeest, Zondag door onze Wiel- rgdersvereeniging //Wilhelmina" gehouden, was zeer druk bezocht. Er waren 488 deeinemersonder dezen werd een fiets verloot, die ten deel viel aan no. 101 te Hoek, de regulateur werd gewonnen door no. 306, zijnde A. v. Dorselaar te Lams- waarde. Onder de deelnemeDde clubs werd ook een fiets verloot, de club //Prins Hendrik" van Graauw was de gelukkige. De prijzen voor verstkomend werden behaaldle prijs door Siuiskil, 2e prgs door Nieuw Namen, de p;gs voor de grootste elub viel ten deel aan Koewacht met 39 leden, de 2e prgs hiervoor aan Graauw met 32 leden. De volgende spelen werden gehouden Ringrijdenle prgs J. Weemaes te Schuddebeurs, 2e, 3e en 4e prgs respec- tievelgk door E. Mel, M. Jansen en P. v. d. Veeken, alien te Boschkapelle. Kwade Trienrgdenle prgs Jud. Bal te Lamswaarde, 2e prijs Jac. Hermans te Boschkapelle, 3e prijs //De Zwaluw" van Kloosterzande, 4e prgs J. Totte te Lamswaarde. Enveloppeu trekken voor dames le prgs J. Buijsrogge, 2e prgs V. Kindt, 3e prijs 8. v. d. Borght, 4e prgs M, v. Leemput alien te Lamswaarde. De prijzen voor elk spel bedroegen respec- tieveljjk 4,—, 3,—, 2,— en 1 Alles liep in de beste orde af. Gewassen van oogst 1917. De Minister van Landbouw, Nijverbeid en Handel maakt bekend dat hij in het bezit heeft genomen of zal nemen, op het igdstip waarop het oogs- ten is aangevangen of zal aanvangen, de totale opbrer.gst van de navolgendo ge wassen van den oogst 1917, ook voor zoo- ver deze reeds bij handelaren of fabrikanten is opgeslagenkoolzaad, raapzaad, boter- zaad, dederzaad, blauwmaanzaad en lijnzaad, benevens de verwerkingsproducten daarvan dat in elke provincie een regeerings- coramissaris voor de Rgksgraanverzameling belast is met de inbezitneming en verzame- iing van genoemde producten dat hij belanghebbenden met nadruk er op wgst, dat hij het verbruik of de af- levering van deze producten aan andere personen dan bedoelden regeerings-commis- saris voor hen de meest ernstige gevolgen na zich zou kunnen sleepen en zij zich blootstellen aan strafrechteriijke vervolging. Een zuinigheidsketeltje. Men meldt uit Amsterdam aan de N. R. Crt. Wij hebben heden een demonstrate bijge- woond met een waterketeitje, waarin zonder gas, eiectriciteit, spiritus, enz. in een mini mum van tijd water kan verwarmd worden. Twee kegelvormige buizen, die evenwijdig aan elkaar loopen, bieden ruimte voor een liter water. Het middengedeelte is hoi gelaten, terwijl bovenaan eveneens ruimte is om zuurstof tot het verbrandingsproduct te voegen. Als brandstof kan dienen papier, een oude krant, als anderszins, die onder het keteltje wordt aangestoken en wanneer die is opgebrand het water heeft doen koken. De door ons bijgewoonde proef slaagde. Gedood. 4 Bij het rangeeren op het station Emmen is Vrijdagavond een arbeider tusschen de buffers bekneld geraakt en gedood. Verdronken. Vrijdag js te Alphen aan den Riju de 28 jarige B. B. bij het visschen verdronken/. Te Nieuwkoop is Vrijdagmiddag liet 4jarig zoontje van den heer J. van Zoest vlak bij de ouderlijke woning te water ge raakt en verdronken. Het stoomsehip Noordam." Vrijdagnamidd,ag is het stoomsehip „Noor- dam" van de Holt and-A in e rib: al ij ti op de thuisreis zijnde, in de Noordzee op een mijn geloopen. Het stoomsehip is drijvende ge- bleven, en lieeft, begedeid door sleepbooten en in de territoriale wateren komende ook door schepen onzer marine, op eigen kracht tot voor den mond van den Nieuwe Water- weg kunnen komen. Het stoomsehip lag /ech ter te diep, om deze te kunnen hinnenvaren. Sleepbooten Jiggen langszijde om te pompen en fichters zijn vertrokken, om de lading pver te nemen. Het schip heeft 6000 ton graan in. De passagiers waren alle overgebracht op de sleepboot „Thames", die het stoomsehip was tegeinoet gevaren, om het door de vrije vaargeul te begeleiden. Die passagiers zijn door de sleepboot in den Helder aange- bracht, waar een extratrein gereed storid om hen vender te vervoeren. Een der passagiers verhaalde aan den cor- resp. van de N. R. Crt. het gebeurde als volgt: Het was smerig weer toen de Noordam Donderdag in het laantje (de vrije vaargeul) aankwam. Rij het vuurschip Doggersbank- Noord wachtte de groote sleeph. de Thames, die ons ter assistenlie door het gevaarlijke gebied zou vergezellen. Wij voeren achter |de Thames aan. Het weer was zoo slecht, dat er in twee dagen geen bestek kon worden gemaakt. .Den eersten nacht waren er al tladelijk vele zenuwachtige mensclien, som- migen hleven in de rookkamer overnachten. Midden in den nacht begon het hard te waaien, zoodal het schip lievig schommelde. Van tijd tot tijd was de storm zoo hevig, dat de sleepboot niet meer kon varen, en wij moesten jiijdraaien. Vrijdagniorgen Jinapte het weer op, of- schoon *de lucht nog bedekt was. De passa giers begonnen te pakken in afwachten van het hinnenloopen, dien avond aan den Hoek. Ik zat na het noenmaal, zoo omstreeks half 3, met vier andere passagiers aan den rech- terkant van het schip een sigaret te rooken, Plotseling weerklonken 'in de laagte tus schen de ©erste en de tweade klas, twee hevige onlploffingen met een paarseconden lusschenruimte. jDaarna Twain een hevige stortzee binnen boord, die het dek over- stroomde en neerplofte als een warmemas- sa schuim. De sloep aan de rechterzijde werd aoor de lieviglieid van de ontploffing totaal verhrijzeld. De Noordam helde on middeliijk naar rechts over, maar zonk niet. Kapitein Van Walraven lilies vijfmaal op de stoomfluil om de Thames te waarschu- wen, 9at hij 'zich gereed moest houden voor het verleenen van hulp. De passagiers zoo wel als de bemanning gedroegen zich prijzens- vvaardig kalm. Wij gingen rond en zeiden: Kalm aan maar; er is alleen een hoot weg- gesiagen, antlers niet! Daarop echter kwam het Level in de sloepen te gaan. De oude zeewel: vrouwen en kinderen eerst! werd zonder uitzondering toegepast. De eene sloep na de andere werd kalm gestreken en roei- de onmiddeliijk weg van het schip, omdat men aanvankelijk meende, dat ide Noor dam plotseling zou zinken. Er stond een ruwe zee, en het was zeer moeil'ijk de sloe- pen van boord weg te krijgen. Ook is het voorgekomen, hoe wel zonder iemands scliuld, dat sloep 8 bijna op sloep 6 gestreken werd, maar de drie laatste wan- hopige trekken aan 'de red iter riemen wend- den liet gevaar af. Toen begon het werk om naar de Thames te roeien, hetgeen bij de hevige zee en wind niet gemakkelijk ging. Sommige sloepen deden er 21/2 a 3 uur over. Om den gang er in te liouden hebben de malrozen telkens een zeemansliedje ge- zongen. Het overbrengen van de passagiers op de Thames was uiterst bezwaarlijk. De voile sloepen dreigden tegen de leege sloe pen pan te hotsen en daaroni was menver- plichl telkens met een zeetje een passagier aan boord van de Thames te hijschen en die werd daar dan door de sterke handen van de Thames-matrozen vastgegrepen. Het lie- lioeft geen hetoog, dat ook nu weer de vrouwen en kinderen het eerst geholpen wer den. Er gebeurde slechts een ongeval. Een matroos ging door een zeetje overboord, maar op onverklaarbaar handige wijze was liij met het volgend zeetje weer hinnenboord. Op de Thames, de beroemde sleepboot van de wereldreizen met droogdokken, lagen de passagiers, vrouwen en kinderen en mannen door elkaar. Wie hulp noodig had, werd zoo goed mogelijk geholpen, en hier moet de naam geroemd worden van me- vrouw Versteeg'h die terugkeerde van een reis naar San Francisco en opgeruimd en vroolijk jle menschen toesprak, ten einde ieder zooveel mogelijk op zijn gemak testei- len, Ook de jongere generatie van de dames gedroeg zich voorbeeldig. Als jnevrouw Verwaaven niet op uiterst kalme wijze met een mes de dikke touwen van haar stevig tegen de Noordam slaande reddingsboot had doorgesneden, dan zou er van -dat vaartuigje met de zich daarin be- vindende vrouwen en kiifderen niet veel te- recht zijn gekomen. Onderlusschen dreef de Noordam weg. Kapitein Walraven, die eerst rustig een pijp had gerookt en nu de pijp door een sigaar had vervangen, ging van de brug af door den sclieepsroeper kalm zijn commando's geven. Onopgehelderd is gebleven, het uit blijven van hulp van de zijde van de Neder- landsclie marine. De N.oordam en de Tha mes (Seiuden draadloos naar alle zijden en men ontving het antwoord, dat 6 torpedo- hooten op weg waren ten einde assistenlie te verleenen. Wij wachtten 2, 3, 4 'uur, maar Vergeefs. De hartelijke ontvangst in het ma- •rine-inslituut in den Helder, hedenmorgen, en net goede ontbijt, dat daar. was klaar gezet, hebben echter weer veel doen ver- gelen. Van de Noordam waar de kapitein en de voornaamste officieren gebleven waren werd nog met lichtsignalen te kennen ge geven, dutt de stokers en het overige 111a- chinekamerpersoneel, die naar dc Thames waren overgebracht, paar de Noordam moes ten terugkeeren. Van de Noordam heeft men drie sloepen met levensmiddelen, wollen de- kens enz. naar de Thames doen roeien. Er waren ook twee dokters aan boord, de heeren van Loon (een ander dan onzezegs- manj pn Lichtenstein, die hielpen warn- hulp noodig was, ook twee kopvaardij-kapiteins, die de reis als passagiers hadden medege- maakt, hoden de behulpzame hand. Zij hielpen den kapitein van de Thames het gezag handhaven, ook onder de 40Clii- neesclie stokers, die als passagiers mee- voeren. Inderdaad, het was op deze kleine arke Noachs uitstekend geregeld. Gisleravond 10 uur is de Thames van de Noordam weggestoonld naar de Hollandsche Fust. Het weer was buiig, telkens zweeple de heftige wind stortregens neer en nienige golf plaste over het dek van de sleepboot. Men „sliep" voor een deel op het glibberige en natle dek in doorweekte dekens (de vrouwen en kinderen natuurlijk zooveel mo gelijk .beneden) en ondanks alles bleef de stemming uitmuntend. Drie passagiers en een steward hadden zich zelfs zoo. goed aan de pmstandigheden aangepast, dat zij tegen den morgen een partijtje poker gingen spe len. De steward was er juist in geslaagd de partij te winnen, toen de eerste boeien van het Heldersche zeegat in zicht kwamen. Het was toen kalm geworden, de zeezieken knapten wat op, men reinigde zich zoo goed en zoo kwaad als het ging en zij be- wonderden den geoefenden looppas van de Heldersche bevolking, die op den dijk met de Thames meeholde en ons met spontane hoera'tjes begroette. In bet Koninklijke Ma- rine-Instituut stond waschgerei gereed, als- mede flinke oorlogsboterhammen met on- beperkte koffie en thee. Kiort stopte de trein in liet Centraal Sta tion, dat yolstond met ongeruste famili'e- leden bn vrienden van de opvarenden. Ge- lukkig vond ieder er zijne vrienden en ver- wanten terug.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1917 | | pagina 2