ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Vordering van Wol. No. 6565. Zaterdag 4 Augustus 1917. 57e Taargang. De Oorlog. ABONNEMENT: ADVERTENTIEN: Telefoon 25. Dit Blafl verschjjnt laandag^, WoensGag* en Vrpagavond, uitgezonderd op Feestdagen, de Firma P. J. VAN DE 8ANDE te Ter Neuzen. 13H1BSTEI BL Uitbetaling van scbadeloosstelling. BIN^ENLANP. pgr 3 maanden binnen de stad 1.Franco per post voor Nederland 1.10. f§tj vooruitbetalingvoor Belgie /1.40, voor Ned.-Indie en Amerika 1.65. overig Buitenland 2. Men abonneert zich bij de Uitgeefster, of buiten Ter Neuzen ook bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer 0.1Q, Bij direct© opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt d® prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief. Inzending van adverteutien voor S uur op den dag der uitgave. De uitbetaling van de schadeloosstelling voor de wol, welke door inwoners dezer gemeente ten behoeve van het leger is geleverd, zal plaats hebben ten gemeente- huize op Donderdag 9 Augustus a. S.| namiddags tusschen 2 en 4 uur. Belanghebbenden kunnen alsdan het hun toekomende bedrag in ontvangst nemen tegen overgifte van den hun uitgereikten bon. Ter Neuzen, 3 Augustus 1917. De Burgemeester, J. HU1ZINGA. De aanvallen op de Duitsche convooien. Door het Tweede Kameriid Van der Voort van Zijp zijn de volgende schrifte- lijke vragen tot den Minister van Marine gericht 1. Was het den marine-autoriteiten be- kend, dat in den nacht van 15 op 16 Juli 1.1. een convooi Duitsche schepen een der Hollaudsche havens zou verlaten om koers te zetten naar het Noorden Zoo ja, zijn er dan maatregelen genomen, ten einde deze schepen te vrij waren tegen eventuetle aanvallen in onze territorial wateren 2. Indien die maatregelen uitgebleven zijn, was dit te wijten aan gebrek aan ma- teriaal Zoo ja, is de Minister voornemens ten spoedigste over te gaan tot het in dienst stellen van meer hulpvaartuigen, opdat een voldoend toezieht op onze kust verzekerd zij 3. Waren er bij den aanval van een Engelsche onderzeeboot op twee schepen, 27 Juli j.l. bij de Texelsehe kust, booten buitengaats, teneinde in onze wateren toe zieht te houden, of moest ook bier, toen gevaar voor schending der neutraliteit dreigde, worden gewacht op de komst van torpedobooten ait de haven van Nieuwe- diep Staatscoramissies Geneeskunde. Bij Kon. Besluit is ingesteld lo. Een commissie tot onderzoek hoe de wettelijke bepalingen betreffende de uit- oefening van de geneeskunst zouden moeten luiden, indien de bevoegdheid tot het uit- oefenen dier kunst niet meer afhankelijk werd gesteld van met goed gevolg afgelegd artsexamen, 2o. een commissie tot onderzoek naar de doeltreffendheid van de door niet wettelijk toegelaten beoefenaren der geneeskunst toe- gepaste geneeswijze en naar de door dezen verkregen resultaten. De doorvaart om de Noord. (Officieel). Aangezien van de zijde der Britsche regeering bericht ontvangen is dat het leggen van mijnen in het oniangs aangekondigde nieuwe Britsche mijnveld niet kan worden opgeschort en juiste af ba- kening van de opengebleven nieuwe passage moet wackten totnauwkeurigeastronomische plaatsbepaling mogelijk is, moet de door vaart om de Noord voorloopig als uiterst gevaarlijk worden beschouwd. De aanhouding van de //Koningin Emma". (Officieel). Het Ministerie van Buiten- landsche Zaken deelt ons mede Den 3en Mei jl. werd de Nederlandsche stoomtrawler //Koningin Emma" Sch. 417 aangehouden door den onder Duitsche prijs- bemanning naar Emden varenden Neder- landschen stoomtrawler //Emma" IJm. 177. Van de //Emma" ging een Duitsch matroos als prijsbemanning op de //Koningin Emma" over, ten einde het sehip naar een Duitsche haven op te brengen. Tengevolge van ver- keerde navigatie kwam de //Koningin Emma" echter binnen Nederlandsch gebied en ge- raakte nabij Terschelling aan den grond. Door de binnenkomst binnen het Neder landsch rechtsgebied werd deze Nederland sche stroomtrawler vrij, terwijl de als prijs bemanning fungeerende matroos werd gein- terneerd. De Regeering heeft bovendien bij de Duitsche regeering geprotesteerd tegeu de onrechtmatige wijze waarop bier het prijsrecht was uitgeoefend, aangezien het recht van aanhouding en opbrenging uitsluitend aan oorlogsvaartuigen en niet aan een schip onder prijsbemanning toekomt. In antwoord hierop heeft de Duitsche regeering erkend, dat de opbrenging der //Koningin Emma" onrechtmatig was ge- schied. Zij heeft over deze fout van hare zeestrijdkrachten haar oprecht leedwezen betuigd en zich bereid verklaard de ten gevolge der aanhouding en de stranding der //Koningin Emma" geleden schade te vergoeden. De Duitsche regeering heeft daarbij de verzekering gegeven, dat alle noodige maatregelen zijn genomen ten einde een herhaling van zoodanig voorval te voorkomen. DE STRljD IN VLAANDEREN. Omtrent het begin van den grooten slag in Vlaanderen meldt Reuter: De Engelsche troepen staken den Yser op vele plaatsen over. Het leggen der bruggen werd door de Engelsche troepen bewonde- renswaardig en boven alien lof volbracht. Een divisie alleen legde in den loop van een enkelen dag en aldoor onder vuur, ze- ventien bruggen over de rjvier. Men verbaast zich te zien, dat de Duit- schers, die gelegenheid hebben gehad om dezen aanval weken geleden te voorzien, niet meer hebben gedaan om hun front te versterken. Komt het doordat zij geen ma- teriaal meer hebben om zulks te doen? Op enkele plaatsen evenwel hebben de Duitschers harunekkig weerstand geboden, bijv. een loopgraafstelsel voor Zonnebeeke, vol machinegeweren, hield het uit tot het laatste. Toen de Engelschen de schans ten slotte bestormden, was er geen enkel lid der bezetting ongewond. Op twee plaatsen ver- dedigden de Duitschers hun terrein in het bijzonder, met' grooten rnoed en volharding. Hun frontlinie was over het algemeen weg- gevaagd door het Engelsche bombardement, maar een groot aantal Duitschers lagen in granaattrechters, velen met machine-gewe- ren gewapend. De gevangenen beklagen zich er over, dat hun eigen artillerie hen onvoldoende steun- de en gevangen genomen artilleristen moe ten van de infanteristen gescheiden worden voor hun eigen veiligheid. Op het Fransche front werden 29 brug gen over den Yser gelegd, waarover een stormaahval werd gedaan en een groote vordering werd gemaakt. De Duitschers bereiden tegenaanvallen voor, waarvan er reeds enkele zijn afgeslagen bij Pilkem en -St. Julien. Een gevangen genomen artillerie-officier vertelde, dat de artillerie bevel had gekre- gen alle zware kanonnnen terug te trekken bij het eerste teeken van den Engelschen aanval. Wolff zegt van den strijd in Vlaanderen: De sterke Duitsche afweer-actie, die een groot aan(al Engelsche batterijen buiten ge- vecht stelde en aan de Engelschen reeds bij de voorbereiding van den slag in Vlaande ren zware verliezen toebracht, heeft het Engelsche legerbestuur getracht te bezwe- ren door al zijn geschut en oorlogs-mate- rieel in actie te brengen. Er werden maar steeds weer nieuwe batterijen in het vuur gebracht, terwijl Engelsche verkennings- vliegtuigen al het mogelijke deden om door het werpen van bommen het offensief voor te bereiden. Nadat het arfillerievuur der Engelschen den geheelen nacht van 30 op 31 Juli met de uiterste hevigheid had voort- geduurd, ging het te 5 uur's ochtends tus schen Steenstraete en de Lys overal in een zoo sterk mogelijk trommelvuur over. Te half zeven Dinsdagmorgen stormde de En gelsche infanterie er op het geheele front in dichte massa's op los. De slag is in vol- len gang. DUITSCH COMMUNIQUE. BERLIJN, 1 Augustus. (Wolff.) Officieel. Groot Hoofdkwartier: De groote slag in Vlaanderen is begon- nen, een der geweldigste van het heden succesvol ten einde spoedende derde oor- logsjaar. Met massa's, zooals zij tot dus- verre op geen plaats van den oorlog, ook niet in het Oosten door Broesiloff, in den strijd werden geworpen, vielen de Engel schen en in hun gevolg de Franschen gis- ter op een 25 kilometer breed front tus schen Noordschoon en Warneton aan. Zij hadden een hoog doel. Het kwam erop aan, een vernietigenden slag te leveren tegen de „pest van de onderzeeers", die vanaf de Vlaamsche kust Engeland's heer- schappij ter zee ondermijnt. Zij mislukten voor onze nieuw-aaneen- gesloten strijdiinie. Onze troepen melden zware, bloedige verliezen, die zij den vijand toebrachten, die voor geen offers terug- deinsde. De schitterende dapperheid en aan- valskracht van onze infanterie en pioniers, het doodsverachtend volharden en de voor- treffelijke werking der artillerie, machine geweren en mijnwerpers, de koenheid der vligers en trouwe plichtsvervulling der re- serve-troepen en andere hulpwapens en vooral de kalrne leiding, waren de waar- borgen voor den voor ons gunstig afgeloo- pen strijddag. Vol trots op de eigen prestatie en het groote succes, waren eiken staat en stam van het Duitsche rijk deel had, zien leiders en troepen de te verwachten verdere ge- vechten met vertrouwen tegemoet. In op elkaar geperste aanvalsgolven van dicht op' elkaar riidende, talrijke gepant- serde auto's en cavalerie-afdeelingen viel de vijand aan. Met ongehoorde kracht drong de vijand na een 14-daaggchen artil- leriestrijd, die ten slotte in trommelvuur overging, in onze afweerzone binnen. Hij overweldigde in eenige sectors onze in trecfiterstellingen liggende linies en won op enkele plaatsen tijdelijk aanzienlijk ter rein. Met een ontstuimigefi tegenaanval wierpen onze reserves zich op den vijand en dron- gen in verbitterde gevechten van man tegen man uit onze strijdzone of in het voorste trechterveld terug. Ten Noorden en No; rd Oosten van Ype- ren bleef het door den vijand veroverde trechterveld breeder. Hier kon Bixschoote niet behouden worden. 'sAvonds op een breed front hernieuw- de aanvallen brachten geen wending ten gunste van den vijand. Het offensief van de Franschen en Engel schen in Vlaanderen heeft, blijkens de gister ontvangen berichten voorloopig geen ver dere uitkomsten van beteekenis opgeleverd, schrijft de N. R. Crt. integendeel, er zijn krachtige stooten van Duitschen kant op ge- volgd, waardoor er weer wat van het eerst door de Engelschen behaalde voordeel ver- loren is gegaan. Zij moesten St. Julien, ten Noordoosten van Yperen, weer in handen van de Duitschers laten, en ook het groot- ste gedeelte van Westhoek weer prijsgeven. Haig geeft nu ruim 5000 gevangenen op, hoeveel de Franschen er gemaakt hebben weet men nog niet. Maar aan kanonnen is de buit niet groot geweest, omdat de stoot niet ver genoeg is gegaan, om de vaste Duitsche artillerie-stellingen te bereiken. Het Engelsche legerbericht spreekt slechts van enkele veroverde stukken geschut. Wellicht hebben de Duitschers de taktiek toegepast, om de voorste stellingen, waartegen het rof- felvuur al zoo lang gespeeld had en waarvan zij konden voorzien, dat zij bij den eersten grooten stormloop niet te houden zouden -zijn, niet sterk met oor- logsmaterieel te bezetten, maar liever zorg te dragen, dat in de meer achterwaarts ge- legen stellingen sterke reserves bij de hand waren, om den vijand in het plat geschoten terrein, waar hij zijn nieuwe stellingen eerst in staat van tegenweer moest brengen, te lijf te kunnen gaan. Als het waar is, wat een Engelsche oorlogscorrespondent zegt, dat de vijand nog zwaarder moest lijden onder de tijdens het offensief losgebarsten slagregens, dan de geallieerden, dan heb ben de Duitschers zeker buitengewone geestkracht aan den dag gelegd bij de te genaanvallen, die zij in het slechte weer ort- dernamen. Het Duitsche legerbericht zegt, dat het doel van den aanval der Franschen en Engelschen zeer ver lag en zij een ver nietigenden slag wilden toebrengen „aan de duikbootpest, die van de Vlaamsche kust uit Engeland's heerschappij ter zee onder mijnt". Misschien is het juister om te zeg- gen, dat het .doel zeer ver „ligt", dan „lag", want op een dag was dat toch zeker niet te bereiken geweest; bovendien heeft Haig nadrukkelijk verklaard, dat de op 31 Juli aan de Engelsche troepen gestelde doelen bereikt en zelfs overschreden werden. De zinswendingen van het Duitsche bericht lijken er dan ook meer op berekend om aan een operatie, die voorloopig op een tegen- slag uitgeloopen is, het karakter van een succes te geven. Intusschen verwachten de Duitschers zelven „verderen strijd". IN HET OOSTEN. Sneller dan dit nieuwe offensief in het Westen zich vermoedelijk zal ontwikkelen, vorderen de krijgsverrichtingen in het Oos ten. De Russen geven nu toe, dat zij op ver- schillende plaatsen over de Galicische grensrivier de Zbrucz zijn gedrongen. Ook elders gaat het hun niet voor den wind. Ten N. van den Dnjestr zijn de Russen teruggeduwd in den hoek bij Chotin (Bes- sarabie), die gevormd wordt door de sa- menvloeiing van Dnjestr en Zbrucz. Ten Zuiden van den Dnjestr zijn de Cen- tralen den spoorweg van Horodenka (ten W. van Zaleczcyki)-Czernowitz overgerukt, waardoor deze laatste plaats nu ook recht- streeks bedreigd wordt. In de Boschkarpathen alleen is de tegen- stand van de Russen moeielijker te breken. Van het Roemeensche offensief over de Zevenbergsche grens niet veel nieuws. In de RussiscfTe bevelvoering is alweer een verandering gebracht: generaal Korni- lof, die eerst met het bevel over de Russi sche legers aan het Zuid-Westelijke front van Rusland belast was, is nu opperbevel- hebber over alle Russische legers geworden, en Broessilof heeft zijn ontslag ingediend. Het is al meermalen gebleken, dat generaal Kornilof bij de Russische soldaten in hoog aanzien staat en hij grooten invloed op hen heeft. Tegelijkertijd heeft de voorloopige Russische Regeering een telegram aan haar diplomatieke vertegenwoordigers in de hoofdsteden der geallieerden gericht, om aan deze laatsten te verzekeren, dat zij al haar krachten op een voortzetting van den oorlog zal richten. Daarvoor is noodig, dat zij nu zelve steviger op de been komt te staan. Uit een telegram aan de Daily Tele graph uit St. Petersburg weet men echter, dat de kadetten zich er nog niet voor hebben laten vinden, om tot de vorming van een coalitie-regeering mede te werken. EEN GELUKWENSCH VAN DEN KEIZER. BERLIJN, 1 Aug. (Officieel). De Keizer heeft het volgende telegram aan kroonprins Rupprecht van Beieren gezonden: Ik wensch u geluk met het groote succes, dat het onder uw bevel staande 4e leger den 31sten Juli heeft behaald. Uw instruc- ties en doortastende bevelen, alsmede de niet te breken wil tot overwinning van uw troepen en hun schitterende houding had den het verheugende resultaat, den eersten geweidigen aanval van het groote Engelsch- Fransche offensief, dat de verovering der Vlaamsche kust ten doel had, te doen mis- lukken. God de Heer zal ook verder met u en uw onvergelijkelijke troepen zijn. WILHELM. I. R. Te velde, 1 Aug. 1917. (Wolff-bur.) RIBOT's ANTWOORD AAN MICHAELIS. De Fransche Minister-president Ribot heeft in de Kamer den Duitschen kanselier geantwoord, die zich veroorloofde de Fran sche Regeering openlijk te vragen te ver- klaren of in de geheime vergadering van 1 Juni aan de Kamer geen kennis was ge geven van een geheim verdrag, op den voor- avond van de Russische revolutie gesloten, en waarbij de Tsaar zich verbond de Fran sche aanspraken op Duitsch gebied aan den linker-Rijnoever te steunen. Ribot verklaarde, dat er groote onnauw- keurigheden en een werkelijke leugen zijn vervat in de lezing van den kanselier, met name betreffende de rol, toegeschreven aan Poincare, die buiten Briand een bevel zou hebben gegeven het verdrag te ondertee- kenen. Doumergues kreeg na een gesprek met den Tsaar, machtiging van Briand om akte te nemen van de beloften van den Tsaar, om de Fransche terugeisching van Elzas- r/otharingen, door geweld ontrukt, te steu nen en Frankrijk vrij te laten om waarbor- gen te zoeken tegen een nieuwe aanranding. Niet door de inlijving door Frankrijk van gebied op den linker-Rijnoever, maar door van deze gebieden een autonomen staat te maken, die Frankrijk zou beschermen, zoo als Belgie tegen een inval van gene zijde van den Rijn. „Wij willen geen gewelddadige inlijving verklaarde Ribot alleenteruggave van hetgeen ons toebehoorde. Wat wil de kanselier? Hij tracht de verlegenheid te verbergen, die hij ondervindt bij de om- schrijving van het Duitsche oorlogsdoel en van de voorwaarden, waarop Duitschland vrede zou sluiten. Hij tracht vooral den last van de verschrikkelijke verantwoordelijk- heid, drukkende op het geweten van den Keizer en zijn raadgevers, af te wentelen." GEMEENTERAAD van TER NEUZEN. Vergadering van Dinsdag 31 Juli 1917, des voormiddags 10 uur. Yoorzitter de heer J. Huizinga, burge meester. Tegemvoordig de leden: A. Visser, D. J. Dqes, J. J. de Jager, R. (Scheele, J. de Bruijne, M. Eijke, E. H. T. van Borssum Waalkes, R. E. G. Nolson, L. T. van Hasslelt, L. J. Geelhoedt en J. de Feijter. Afvezig wegens uftstedigheid de heeren D. Scheele en G. de Ridder. Na opening der vergadering stelt de voor- zitter aan de orde: 1. Vaststelling notulen. De notulen der vergadering van 21 Juli U. worden met algemeene stemmen vast- gesteld. 2. Ingekomen stukken. a. Een adres van C. Klaassen, inspecteur van politic te Ter Neuzen, die daarin met gepasten eerbied te kennen geeft: dat, blijkens het verslag van de laatst- gehouden gemeenteraadsvergadering, door den fieer Van Borssum Waalkes is voorge- steld, om, met het oog- op de aanstaande kermis," over te gaan tot het benoemen van- een marktmeester; dat adressant in de meening verkeerde, dat de laatste salarisregeling zoodanig was ge maakt, dat de functien van marktmeester, schatter der dranklokalen en ambtenaar be- last met het opmaken van het kohier voor de hondenbelasting, in den vervolge door hem ambtshalve en zonder bezoldiging zou den worden verricht; dat, naar adressants bescheiden meening, die functien. bij de politic thuis behooren, daar, wanneer de marktmeester tevens poli- tiebeambte is, deze meerdere bevoegdheid heeft om desgevorderd op te treden, en wat het schalten der dranklokalen betreft, ook dit gevoeglijker beler en doelmatiger door een politiebeambte kan worden verricht, daar deze gedurende het gansche jaar, uit anderen hoofde, toezieht op de bedoelde lo- kalen houden moet en beter dan wie ook op de hoqgte van den omvang van het he- drijf is; en Ten slotte, ook wat betreft heit opmaken van bet kohier voor de hondenbelasting, de wijzigingen ,en veranderingen onafgebroken gedurende het geheele jaar dienen te worden bijgehouden, teneinde voorldurend den Raad van advies 'te dienen, weshalve ook daze aan- gelegenheid zeer zeker bij de polilie thuis behoort; redenen waarom adressant zich tot den raad wendt, met verzoek den heer burge meester te machtigen, om adressants in- structie zoodanig te regelen, dat deze functien door adressant evenals voorheen zullen wor den verricht, docli ambtshalve, zonder eenige vergoedmg. De Yoorzitter geeft in overweging dit adres voor kennisgeving aan te nemen en burge meester en wethouders te machtigen, in deze naar foevind van zaken te handelen De beer Waalkes verklaart, dat hem het indien en van dit adres spijt; er is door den gemeenteraad besloten de salarissen te verbeleren, doch de bijbetrekkingen af te schaffen. De voorzilter meent, dat hier geen bezwaar tegen kan zijn, waar bet de bedoeling is, dat de bijbetrekkingen zonder bezwaar voor de gemeenlekas zullen worden vervuld. De heer Nolson verklaart, in opvatting te verschillen met den heer Waalkes. Hij is zeker wel een der grootste voorstanders ge weest voor liet afschaffen van bijbetrek kingen voor de gemeenteambtenaren, maar gevoelt er veel voor, om de onderhavige functies aan een ambtenaar ambtshalve op te dragen, wanneer die functies geacht kun nen worden bij dat ambt te behooren. Hij gelooft ook, dat niemand beter dan een ambtenaar der politic het in ark line ester- sell ap, de schatting der dranklokalen en het opmaken van bet kohier der honden belasting kan vervullen. Hij herinnert ook, dat de voorzitter in de vergadering van 9 Juni van het vorig jaar, loen over de vervulling der functie van marktmeester werd gesproken heeft te ken nen gegeven, dat die functie door den in specteur jn de toekomst ambtshalve zou moeten worden verricht. Hij zou daarom den hiu-genieester de vraag willen stellen, of deze geiiegen is, in de ins true tie voor den inspecteur van politic in te lasschen, dat deze ambtshalve verplicht is, tevens het ambt van marktmeester, dat van schatter der dranklokalen en dat van ambtenaar voor het verstrekken van inlichtingen voor het opmaken van het kohier der hondenbe lasting waar .te nemen. De beer De Jager verklaart op hetzelfde standpunt te staan als de heer Nolson. Hij zou die bepalingen ook gaarne in de in structs van den inspecteur zien opgenomen, opdat een eventueele nieuwe funetion- naris .zal weten, wat men van hem ten deze verwacht. De heer Van Hasselt verklaart het in zeker ppzicht eens te zijn met den beer Nolson; COURANT

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1917 | | pagina 1